מי מרסן את השב"כ

עוזי ארד, שהיה ראש המטה לביטחון לאומי, טוהר לאחרונה למעשה מהטענות שהוטחו בו אשתקד, כאילו פלט איזה סוד ביטחוני נורא. השב"כ, שחקר אותו; המוסד, שארד היה בו לפנים ראש אגף המחקר ושמומחיותו נדרשת לו לעתים שוב; והיועץ המשפטי לממשלה, שמשנהו לפלילים רז נזרי העמיד דברים על דיוקם באומרו פומבית לארד, "לא ייחסנו לך הדלפה, לא הגיעו למסקנה שאתה הדלפת" - כולם טרחו להדביק את השברים ולהציגם ככלי שלם, יד שנייה מדוקטור ארד.

זה אינו מספיק לארד, שנפגע עמוקות מיחס השב"כ, עמיתיו בלשכת ראש הממשלה ובנימין נתניהו עצמו. ארד, המיוצג בידי עורכי הדין שלמה כהן ואייל רוזובסקי, לא ירפה מרודפיו, החשודים בעיניו בחריגה מסמכות ובשימוש לרעה בכוח המשרה. אבל השאלה המדאיגה, החורגת מהתנכלות לפקיד בכיר, אפופת תככים בצמרת, היא מי מרסן את השב"כ.

חקירת ארד החלה בבהלה לרגע של נתניהו, כמצוות אופיו, מעניין של מה בכך. בקיץ 2010 טרח ממשל אובמה לפייס את ישראל, שחששה פן הנשיא ברק אובמה נסוג מהבנות נשיאותיות רבות שנים שלא לפגוע בהרתעתה האסטרטגית. נוסחה איגרת רשמית, שארד ליטש בצד הישראלי. אובמה נתן פומבי לעיקר תוכנה. אחרים, לא ארד, נחפזו לחשוף נקודה שולית ואזרחית-מסחרית, שנועדה לפרסום מאוחר יותר, נכונות אמריקאית לאפשר הידברות על רכש כורי כוח גרעיניים, בחריגה מהגבלות המוטלות על מדינות המתנכרות למשטר הפצת הנשק הגרעיני.

ספק אם תועלת הכורים, בהפחתת התלות בנפט ובגז, גדולה מנזקם, עיין ערך: פוקושימה והצבתם ברשימת המטרות של איראן, חיזבאללה וחמאס. באביב הקדימו גורמים מעוניינים, בתשתיות ובמשק, להתפאר בגלוי בחידוש שטרם נולד. בקיץ פירסמו ישראלים סעיף זה באיגרת אובמה. מנהל התפוצה הגרעינית בבית הלבן, גרי סיימור, התרעם על הפרסום ושקל לבטל ביקור בישראל. הסערה שככה בתוך ימים; אלא שבינתיים נבהל נתניהו, ביקש אומדן נזק מהוועדה לאנרגיה אטומית (ולא מהמומחים לכך במשרד הביטחון) והשיק חקירת שב"כ - באישור היועץ, אך ללא פיקוח על התנהלותה.

לחקירות הפליליות הרגישות של המשטרה, שבין הנחקרים בהן מראש ממשלה ועד רמטכ"ל ושתכליתן להסיק אם יוגשו כתבי אישום, מצמיד היועץ המשפטי פרקליט מלווה. לא כך בחקירות שב"כ, אף שלא כולן עוסקות בסיכול בהול של פיגוע ובסתימת פרצה משוועת באבטחה. היועץ, המאשר לחקור, אדיש למתרחש בחקירות עצמן. לדעתו, כדברי משנהו נזרי, חזקה על השב"כ שאינו "ממציא טיעונים (או תמצית) זיכרון דברים".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

בחקירת ישראלים בתפקידים בכירים, הטלטול הפוגעני ביותר של השב"כ הוא ביטול הסיווג של נחקר שביטחוניותו אומנותו. סעיף 15 לחוק השב"כ מתקין ערעור על מניעת - או שלילת - הסיווג בפני ועדה בראשות שופט מחוזי בדימוס. חוקרי השב"כ שהילכו אימים על ארד לא הציעו לו לממש זכות זו. אחר כך היתמם נזרי וטען בשמם שסיווגו של ארד התבטל מאליו בתום תפקידו. אלא שמבקר המדינה נחרד לגלות, בפרשת בועז הרפז, שאין נוהל לביטול סיווג של לשעברים למיניהם, כולל ראשי ממשלה, שרי ביטחון וראשי שב"כ, מהם הממשיכים באדיבות יורשיהם להיחשף לסודות בעודם נמצאים בניגוד עניינים מסחרי.

ההשגחה על השב"כ רופפת, למרות ניסיון העבר וכישלון הפעלת מבקר תלונות נחקרים (מבת"ן) בתוכו. פרקליטות המדינה מתמהמהת זה שנה וחצי, מאז הוחלט להוציא את המבת"ן מהשב"כ אליה, באיוש התפקיד.

למרות מליצות השב"כ על "חזון", "ייעוד" ו"ערכים", מפעם בו שכרון כוח של ארגון שהכל, גם אדוניו בדמוקרטיה, פוחדים מפניו. השב"כ הוא מטבעו רוטוויילר, לא פודל, ואם לא מרסנים אותו - יסתער, גם על בעליו.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 20
  רק לחשוב שהשב"כ מתעצם ועוד יתעצם, ירוסן מה שפחות וישוסה בכל מיני "בלתי רצויים", כאשר בממשלה שותף ליברמן, הרוטווילר הגדול מכולם! חיל ורעדה...
 2. 19
  בודאי שלא אתה!
 3. 18
  מי מרסן את העיתונות

  העיתונות יכולה לגרום נזק לפחות כמו השב"כ

 4. 17
  "בחקירת ישראלים בתפקידים בכירים, הטלטול הפוגעני ביותר של השב"כ הוא". אינני מבין הרבה בנושא, אך השימוש בשפה מעניין:

  בדיון על הצורך בריסון השב"כ בחקירתו את ד"ר עוזי ארד, בשר מבשר המערכת, משתמש המחבר, אמיר אורן, בדימוי המופיע בשורת הנושא למעלה: "טילטול". ה"טילטול" הוא שינוי סיווגו הביטחוני של ארד.

  יפה, אם כך, שנשכחה משמעותה המקורית של המילה "טילטול", שנטבעה כתחליף מכובס ל"עינויים" בחקירות השב"כ. יפה מאד שכדי לשוחח על שיכרון הכח מזרה האימה של השב"כ, אמיר אורן מתאר את שינוי סיווגו הבטחוני של ארד.

  בעינויים אין צורך לדון יותר - ואכן, לא דנים. הסיווג הבטחוני של ארד - זה העיקר. מעתה, מגרעתו של השב"כ היא יחסו הלא מושלם לפקידים ישראלים בכירים. בא אורן לקלל, ונמצא מברך.

  זה מזכיר לי שני אירועים שונים: האחד הוא המפוטר מבנק הפועלים שלעג בבלוג שלו ל"האושר הוא מבפנים" וקיבל מכתב מפרקליטיה של אריסון; האחר הוא קביעתו של מישל פוקו שעינויים פיזיים פחות חמורים מהגבלות רוחניות, משום שהם פוגעים "רק" בגוף.

  שיחדש במיטבו.


 5. 16
  מה אתה יודע?!?

  הינך בסך הכל אזרח מן השורה.וזהו.

 6. 15
  מר אורן, אתה לא מסונכרן עם "מעריב"?

  שם טוען מר כספית, כי לדברי דיסקין, עוזי ארד דווקא כן התגלה כמדליף.
  שם גם טוען כספית, כי הרקע ל"מעצרו" של ארד בנתב"ג, היה החשש שמא שקרניהו וארד יתאמו עמדות ובכך ישבשו את חקירת ארד.
  מכאן אני מסיק שיתכן וכל סיפורי "ראשי מערכת הביטחון", הם לא בדיוק כושער ויושער. ויש פנים לכאן ולכאן.

 7. 14
  שתי סיבות לדאגה

  א) עוזי ארד היה ראש אגף המחקר במוסד.
  ב) אם אמיר אורן מדייק: "מומחיותו נדרשת לו לעתים שוב".

 8. 13
  כשם שאין הפרדה מוצלחת בין רגולטור לאנשי עסקים, כך אין שמירה יעילה על השומרים.
 9. 12
  עוזי ארד: "אני אומר אמת ואיני אומר דבר מלבד האמת, אבל עדיין לא אמרתי את כל האמת. נתניהו מנחה את אנשיו לשקר". ברק רביד – "הארץ" - 04.03.2012
  1. ושוב מסיתי השמאל מתחזים למגיבי ימין/מרכז ומחבלים בשיח הציבורי, עקב אפסותם, אפסות טיעוניהם ואי אמינותםם, למי שיש טיעונים טובים אינו נזקק לרמאויות, בלופים והתחזויות, אך זה מה שנשאר מהשמאל באתנן של מדינות זרות עויינות... מגיבים אלה עוברים מאמר מאמר ומתחזים לי באופן שיטתי, זה דיון רציני, בעיני השמאל?
  2. הסבר יותר ממצה: אתה סובל מפיצול אישיות פוליטית. כותב פעם ככה ופעם ככה. ד"ר איציק מר מרכז...

   ולעינינו: יש צורך עליון לפקח ולהגביל את השב"כ. זהו אינטרס אזרחי וגם דמוקרטי. עוד בימי רומא שאלו "מי ישמור על השומרים" ואין לזה שום קשר לימין ולשמאל. דומני שאנשי ימין חשו את זרועו של השב"כ ומלאים בטענות כלפי הארגון. בכלל לא סוגיה של ימין ושמאל אלא של דמוקרטיה מתוקנת...

  3. אני לא מאמין שאני איציק מהמרכז, ראיתי אחר במראה
 10. 11
  אין ארגון הנקי מתקלות ועיוותים

  האם תקלה זו מחייבת מינוי של גוף נוסף שיפקח על פעילות גוף אחר?
  לא תמיד התנהגות מסויימת היא התנהגות עקבית.
  לגבי כורי כוח גרעיניים.
  בישראל אין מקום לכורים אלו. אך אלו תחנות כוח יעילות ביותר .25% מהחשמל בעולם המערבי מופק מתחנות מסוג זה.

 11. 10
  "בבהלה לרגע של נתניהו, כמצוות אופיו". ביטוי מזוקק לאחת מהבעיות של רה"מ
  1. מזוקק???
 12. 9
  הכותרת מושכת התוכן,זה כבר סיפור אחר
 13. 8
  אותי מטריד שבראשו עומדים אנשים לא משו.....
 14. 7
  מדינה חשוכה.
 15. 6
  השב"כ הוא מטבעו רוטוויילר, לא פודל, ואם לא מרסנים אותו - יסתער, גם על בעליו.
 16. 5
  פרשה מביכה שדורשת הסברים.. שיטת הקגב חדרה לישראל ! היום ארד - מחר אני?
 17. 4
  איזה רוה"מ הזוי יש לנו, רק ברק גרוע ממנו !!
 18. 3
  אהבתי..כתבה יפה אמינה ומדוייקת..
  1. אחד שיודע הא? ממש? נחקרת שם כנראה. אתה לא יודע כלום. ואני יודע משהו אחרי ששמעתי את דיסקין.
 19. 2
  גאה בנחישותו של עוזי ארד
 20. 1
  בעקבות התמוטטות שלטון החוק, מעשה ידי הממשלה, הכל נסחף ומתמוטט יחד עם המדינה כולה
  1. מי מרסן את התלהמות ראשי השבכ והמוסד שפרשו, מי?