חירות כפתרון

בסופו של דבר סוריה תשתחרר. כשסוריה תשתחרר, לא יירצחו בה עשרות (לעתים מאות) אזרחים ביום. כשסוריה תשתחרר, לא יתמלאו בתי הכלא שלה בעשרות אלפי אסירים, חייליה לא יאנסו את נשיה ובתי החולים בה לא ייהפכו למתקני עינויים. כשסוריה תשתחרר, מיעוט עלאווי לא יפיל חיתתו על שאר האוכלוסייה ודם סורי לא יהיה הפקר. כשסוריה תשתחרר, גם לבנון תהיה מדינה טובה יותר, ולא בת ערובה של חיזבאללה. זה לא יקרה בעוד שבוע או חודש, אבל זה יקרה. זה לא יקרה בגלל תגובת העולם. זה יקרה למרות חוסר התגובה שלו.

בסופו של דבר איראן תשתחרר. כשאיראן תשתחרר, היא לא תשקיע את מרבית משאביה בפיתוח נשק השמדה המוני. כשאיראן תשתחרר, היא לא תדכא ותרעיב את עמה, ונשים בה לא ייסקלו למוות. כשאיראן תשתחרר, יהיו בה בחירות חופשיות ותוצאותיהן לא יזויפו כדי למנוע שחרור. לעם האיראני מגיע משטר אחר והוא יקבל משטר אחר. זה לא יקרה בעוד שבוע או חודש, אבל זה יקרה. זה לא יקרה בגלל תגובת העולם. זה יקרה למרות חוסר התגובה שלו.

היכולת הגרעינית האיראנית כשלעצמה אינה מהווה סכנה לישראל ולשלום העולם. הבעיה היא המשטר האיראני. למדינות רבות יכולת גרעינית, כולל צבאית, אבל הן אינן מהוות סיכון. אי אפשר למנוע קידמה וטכנולוגיה עכשווית מעם תוסס, יצירתי וצמא דעת. אי אפשר להחזיר את מחוגי השעון לאחור. אי אפשר להפציץ את איראן בחזרה לתקופת האבן.

כפי שאי אפשר למחוק את הישגי הקולנוע האיראני, שהאוסקר האחרון הוא רק אחד מהם, כך גם אי אפשר למחוק את הטכנולוגיה והידע האיראניים. אבל גם את שאיפת האיראנים לזכויות אדם ולשגשוג כלכלי אי אפשר למחוק, וגם לא את אומץ לבם של אזרחים רעבים וסטודנטים זועמים, שקוראים מוות לאחמדינג'אד ומסתכנים בעצמם במוות. ההתנפלות על מכוניתו של נשיא איראן לפני שבועיים וחצי מעידה על עומק הקרע בין העם למשטר, שכבר ביוני 2009 איבד לגיטימציה עקב זיופי בחירות ודיכוי עקוב מדם של הפגנות לא אלימות, שקראו לבחירות חדשות ולדמוקרטיה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

שתיקתם המביכה של מנהיגים בעולם אז התירה את דמם של אזרחי איראן תאבי החופש. במקום לתמוך בהם, לנתק כל קשר עם משטר שאיבד לגיטימיות ולקרוא לבחירות חדשות והוגנות, נתן העולם המערבי זריקת עידוד לדיכוי ויצר רושם שחירות היא זכות מוגבלת שאינה תקפה במזרח התיכון.

המשא ומתן הנוכחי בין נציגי איראן למעצמות, שעוסק באורניום אך לא בזכויות אדם, מעניק שוב לגיטימציה למשטר האייתוללות ומהווה בגידה נוספת בעם האיראני שמאס בשליטיו. די היה להתבונן בקתרין אשטון, שרת החוץ של האיחוד האירופי, עטופה בצעיף עד סנטרה, משתחווה לפני שר החוץ האיראני עם פתיחת השיחות באיסטנבול, כדי להבין את גודל ההישג של המשלחת האיראנית. ההדלפות על ההסכם המתגבש מעידות גם הן על גלגל הצלה למשטר והפקרת העם.

על ישראל והעולם המערבי לתמוך בעם הסורי ובעם האיראני במאבקם נגד עריצים טובחים ומדכאים. מי שמתעלם מסבל הזולת ורוצה להציל רק את עצמו, סופו שיביא כליה גם על עצמו. כשאיראן תשתחרר השאלה אם יש לה תוכנית גרעינית לא תהיה שאלה קיומית. הפתרון לבעיית הגרעין האיראני אינו הרס, אלא חופש.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 13
  אולי אפילו ישראל תשתחרר משקריה הלאומניים הגזעניים והפרמיטיבים,מהאובססיה לשלוט באחרים,מצדקנותה ויהירותה.אולי אפילו מהביבי
 2. 12
  שילוב מדהים בין פולחן הקדמה, דטרמיניזם של חופש ורומנטיזציה של "העם"
 3. 11
  והמשטר הישראלי אינו מהווה סכנה ? מה אמר דיסקין על ביבי-ברק?? ומה עם הצפצוף הארוך שלהם על שלטון החוק כדי להמשיך להתנחל ?
 4. 10
  האופוזיצי"על ישראל והעולם המערבי לתמוך בעם הסורי". מעניין איך האופוזיציה הסורית תגיב להצעתנו לתמוך בה..
 5. 9
  הסופו של דבר איראן וסוריה תשתחררנה, ואז מה תגיד ישראל לפעילי המשט?

  לכולם ברור מה צריך לקרות בסוריה, איראן, מצרים, לוב וכו', ועד שזה יקרה ימשיכו לגלגל בישראל עיניים ולומר שבעיית הפלשתינאים פחות דחופה. אבל אחרי שכל הבעיות הדחופות תיפתרנה מה מתכוונת ישראל לעשות בנוגע לפלשתינאים? אילו תירוצים יהיו לה אז?

 6. 8
  תקרא פרופ' שלו, תשמור, ותשווה עוד כמה שנים בינך לבין התגובה

  אסד אכן יפול.
  ויהיה טבח איום ונורא בעדה הנופלת.

  והשלטון יהיה של האחים המוסלמים.
  והחופש שיהיה, יהיה החופש לשנוא את ישראל.
  ומלחמה בין סוריה לבין ישראל, תהיה גם תהיה, עם הגולן או בלי הגולן.

  ואם קשה לך להאמין, תסתכל דרומה, למצריים, ולמה שהחופש מצמיח שם, עם סיני או בלי סיני.

  אירן זו אכן שאלה טובה. חוץ מהדת, באמת שאין ניגוד אינטרסים בין אירן לבין ישראל, גם ברמת האוכלוסיה. אבל הדת, פרופ' שלו, הדת, זו בעיה קשה. גם אם לך הדת לא אומרת כלום, יש די הרבה אנשים מסביבנו שזה הכל בשבילם. גם באירן. מה שהסטודנטים שלך מן הסתם מכנים: באסה.

 7. 7
  קודם כל שיתעוררו אזרחיי ישראל למה ששלטונם עושה לישראלים בני ישראלים

  ערבים ויהודים, ואחר כך גם לשכנים קרובים פלסטינים - ואז נקווה שיבינו את חובתם לשכנים מעבר לגבול.

  1. אני מאד מרוצה ממ ששלטוני עושה לי ואני ממש לא חייב כלום לאוייבי מעבר לגבול.
 8. 6
  השאלה מתי ישראל תשתחרר?
 9. 5
  כשהפלסטינים ישתחררו מהכיבוש ישתחררו הישראלים מהשליטה עליהם ויוכלו להקדיש יותר משאבים, שימת-לב ואנרגיה לתקן את הראוי לתיקון בישראל ולקידומה.
  1. כנראה שאת המשאבים נצטרך להשקיע בהגנה עצמית מפני המדינה הנ"ל.

   ובהתחשב בתקדים עזה, כנראה שנצטרך להכפיל ולשלש את הכוחות.

 10. 4
  דברים נבונים באופן עקרוני, מלבד תיקון אחד.

  יש הבדל בין שאיפה לחופש בקרב קבוצה נאורה בקרב העם לבין "רצון העם" או מה ש"מגיע" לעם זה או אחר. העובדות ההיסטוריות הן שרוב העם הגרמני תמך בשעתו בהיטלר, רוב העם הרוסי תמך בשעתו בסטלין, וכנ"ל לגבי רוב הדיקטטורות בהיסטוריה האנושית. הדיקטטור - יהא כוחו אשר יהא - אינו מסוגל להאזין באופן אישי לכל שיחה בחדרי חדרים בתחום שילטונו. לשם כך הוא נעזר באזרחים מן השורה שמלשינים על שכיניהם ברצון תוך הרגשת חובה ומסירות. כן, שלטונות בדרך כלל עוברים מן העולם ממש כמו בני התמותה שעומדים בראשם - אך בדרך כלל זה קורה בדרך הטבע, ולא בזכות "רצון העם". רוב האזרחים מן השורה מוכנים להשאיר את השלטון וההכרעות המדיניות בידי אלה ששולטים כרגע. "אני לא מבין בזה כלום - המנהיגים מבינים ולכן הם מנהיגים" - זו תגובתו של האזרח הממוצע. ודאי, רצוני האישי הוא שיהיה שלטון נאור שפועל לטובת הציבור בסוריה, איראן או במקומות אחרים - כולל ישראל. אך זו דעת מיעוט שאינה מייצגת את העמים הנדונים.

 11. 3
  לא להאמין. מבט מפוקח על העימותים בתוך מדינות ערב מבלי להאשים את ישראל? לא אופייני לבמה זו. רק תיקון קטן: בסופו של דבר בסוריה יהיה טבח ומרחץ דמים כנגד המיעוט העלאווי, שההוא ברואנדה יראה כמשחק ילדים.
 12. 2
  הבעת' משחרר...
 13. 1
  על שראל והעולם המערבי לתמוך בעם הסורי ובעם האיראני במאבקם נגד עריצים טובחים ומדכאים.
  1. הבעייה היא שככל שישראל והעולם המערבי יביעו יותר תמיכה, כך תחזק ידם של העריצים, וזה לא במקרה.

   לא במקרה העולם המערבי העדיף לשמור על פרופיל נמוך בזמן ההתקוממות באיראן ב-2009. במערב הבינו את מה שענר שלו לא הבין, שבראש ובראשונה בגלל המלחמה בעיראק, ובגלל סיפור מוצאדק, ומעוד כמה סיבות דומות, כל התערבות פומבית לטובת המתקוממים והמוחים תגרום להם נזק כבד בדעת הקהל האיראנית. אותו הדבר נכון גם לגבי סוריה. אותו הדבר נכון גם לגבי התערבות ישראלית. בגלל הכיבוש והנכבה אין לישראל מי יודע מה קרדיט להשתמש בו לטובת המורדים בסוריה, ואף להיפך: כל התערבות של ישראל לטובת המורדים - ייצא שכרה בהפסדם.

   מסקנה: אם אתה תומך בדמוקרטיה ובחירות כפתרון - תהיה עקבי ותשאף לחירות בכל זמן ומקום, ולא רק כשזה מתאים לאינטרסים קצרי-הטווח שלך. אם תפעל כך, להתערבות שלך לטובת החירות יהיה משקל ותהיה השפעה. אבל אם אתה צבוע, שהמחויבות שלך לחירות היא רק מן השפה ולחוץ, ושעסוק בלדכא את חירות זולתך בכל הזדמנות שזה מתאים לך - כבר לא תוכל לפנות לחירות כפתרון.