כאשר לה פן מודה לישראל

כשנפגשנו לראשונה (במארס 2004) היא היתה עדיין הילדה של אבא. כבר מוכרת, ואפילו פופולרית, אבל מכונסת עדיין בצלו הגדול. כשמרין לה פן דיברה, ז'אן-מרי הביט בה בעינו הבריאה (את השנייה החליפה זכוכית, זכר לקטטה אלימה). די היה במבטיו, בשפת הגוף ובדינמיקה שנוצרה בחדר כדי להבין, שיהיה עליה לעבור כברת דרך קודם שיתאפשר לה להיכנס לנעליו.

בפגישתנו השנייה, בתחילת קמפיין הבחירות, כבר איימה להעמיד את הישגיו בצל הצלחתה הממשמשת ובאה: "יריבינו כבר רועדים", הצהירה, "בקרוב יובס הממסד השלטוני הלא ראוי", והיא - מרין - תיכנס לארמון האליזה.

נכון, "הנשיאה לה פן" - זהו עדיין חזון דמיוני. אבל מרין, שתרמה למפלגתה את הישגה הגדול ביותר (17.9%), נהפכה ל"ממליכת המלכים", וכבר הכתירה את סרקוזי לנשיא הראשון בתולדות הרפובליקה ה-5 המפסיד בסיבוב הבחירות הראשון. שוב ושוב היא מצהירה, שמדובר רק ב"שלב הראשון במאבק על צרפת". המטרה שלה היא להיהפך לאלטרנטיבה ריאלית לשמאל על ידי הקמת "ימין חדש", "אמיתי". אחרי שהימין "המזויף" איבד אשתקד את הסנאט ויאבד את הנשיאות בשבוע הבא, היא תגרום להתפוררותו הסופית כשתיכנס, ביוני, לאסיפה הלאומית. אז שוב תרעד האדמה באירופה כולה. לה פן ניהלה קמפיין חכם ומתוחכם, והוא שהביא אותה עד הלום. אבל, מן הסתם, היא גם אסירת תודה ללא מעט גורמים, שכמו עשו יד אחת לסייע לבחירתה:

תודה גדולה היא חבה למוחמד מראח - המפגע מטולוז - ש"הוכיח" שהמהגרים והמוסלמים הם אכן האויב מספר 1 של הרפובליקה. האיש הנכון, שהגיע למקום הנכון בזמן הנכון - כל כך נכון, עד כי היה אפשר לחשוב שמדובר בסוכן שתול, "שאהיד" של הימין הקיצוני;

תודה גם למשבר הכלכלי, לאבטלה המטפסת ולכוח הקנייה המידלדל, שאיפשרו להגדיל באופן ניכר את מצבת המאמינים בבדיה, ולפיה אירופה והאירו הם האויב מספר 2. תודה חמה לנשיא היוצא, שניסה בכוח לגנוב את האג'נדה של החזית הלאומית, ותרם בכך להגשמת מטרתה הנכספת - ה"דה-דמוניזציה" שלה.

בחירות בצרפת - סיקור מיוחד

ותודה מקרב לב גם לכמה ידידים מישראל: לשגרירנו באו"ם שכיבד את לה פן בנוכחותו באירוע שקיימה בניו יורק, ותרם לה פוטו-אופ יקרה מפז; לסגן השר איוב קרא וחברים נוספים בימין, האחראים לטיפוח ברית עם הלאומנים והאנטישמים הידועים באירופה, אחיה הרוחניים של לה פן; ולמדינת היהודים, זו הרשמית, שלקתה באלם מוחלט לנוכח תופעות אלה, עד כי יש החושדים שמדובר במדיניות מכוונת, המשתלבת היטב בבנאליזציה של השואה, שבה לוקים מנהיגיה.

התמיכה בלה פן ודומיה תישפט על ידי ההיסטוריה. ואולם דומה שאפשר כבר לקבוע, כי מדובר באיוולת, אפילו לשיטת התומכים עצמם. שהרי אם איראן היא גרמניה הנאצית, ואם סרקוזי הוא המנהיג המערבי הנחוש ביותר למנוע את התגרענותה, הפלתו וחיזוק יריבתו המרה הם ירייה מדויקת ברגל; איוולת, כי 2012 אינה 1938, אבל נפילת האירו והתפרקות האיחוד הן ערובה לחזרה לעידן כאוטי של לאומנות ומלחמות דמים; איוולת, כי לה פן אינה מסוגלת להתנתק ממורשת אביה ומהגרעין הווישיסטי והאנטישמי של מפלגתה: בראיונותיה ל"הארץ" תקפה את הנשיא שיראק על שקיבל ב-1995 אחריות לפשעי משטר וישי.

העלאת האפשרות, שתחקה את ג'נפרנקו פיני - שעמד בעבר בראש המפלגה הפשיסטית האיטלקית והתנצל ב-2003 לפני העם היהודי - הוציאה אותה משלוותה. לרגע צץ לו הדמון החבוי. בשום מקרה, הבהירה, "לא תדבר סרה בארצה" ולא תגנה את פשעי הפשיזם הצרפתי.

האם יש מקום לדאגה בעקבות התחזקות הימין הקיצוני? דברו על זה בפייסבוק

ואיוולת, לבסוף, כי לה פן אינה מתחנפת ואינה חוסכת בביקורת על מדיניות הימין בישראל: היא אינה מסתירה את התנגדותה להתנחלויות, את תמיכתה בהכרה בפלסטין באו"ם, את דעתה על הגרעין - "ההגנתי" - של איראן ואת התנגדותה לתקיפת מתקניה - שתהיה "הפרה בוטה של החוק הבינלאומי".

אולי בכל זאת 1938?

Read this article in English: Merci, Israel

דגל צרפתבלומברג

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 21
  העיקר שיהיה שלום

  רק שלום!

 2. 20
  לאוחנה

  תתביש לך

 3. 19
  לידעתכם הרבה יהודים מרוקאים הצביעו לה פן

  !

 4. 18
  אם נטורי קרטא לא תומכים בישראל

  אז למה שהיפיפיה מרי לה פן תתמוך?

 5. 17
  כתבה רצופה בחצאי אמת. לה פן כיום היא ידידת ישראל. והמהגרים ימיטו אסון וחורבן על אירופה. למה הם באו להרוס משהו שלא שייך להם? זה טוב בעיניך? כולנו מרין לה פן.
  1. למספר 17

   רק תפפלל שהיא לא תעיף גם יהודים (מזרחים=מזרח אירופה)מצרפת
   לא חסר יהודים מרוקאים שחרחרים שנראים כמו צוענים בצרפת

  2. תתפלל

   תתפלל

 6. 16
  שלא תתבלבלו לרגע אחד אפילו.. הפאשיסט הכי גדול בצרפת שקול למפלגת מרכז מתונה בישראל

  איך אומרים המצב בקאנטים

 7. 15
  אנו למדים מהמאמר שהפאשיסטית הזו יותר שמאלנית מהממשלה הפאשיסטית כאן
 8. 14
  בדיוק כך: ברית לא קדושה

  בדיוק כך ״תודה גדולה היא חבה למוחמד מראח - המפגע מטולוז - ש"הוכיח" שהמהגרים והמוסלמים הם אכן האויב מספר 1 של הרפובליקה. האיש הנכון, שהגיע למקום הנכון בזמן הנכון - כל כך נכון, עד כי היה אפשר לחשוב שמדובר בסוכן שתול, "שאהיד" של הימין הקיצוני״. הברית הלא קדושה בין הימין הקיצוני ובין הפאנאטים.

 9. 13
  כותרת שקרית

  מרין לה-פן לא הודתה לישראל ואף אין לה כל סיבה לעשות כן באשר לא זכתה לשום תמיכה משמעותית של פוליטיקאי ישראלי כלשהו. זו אינטרפרטציה ילדותית משהו של כותב המאמר שמבקש גם הוא לקפוץ על עגלת משמיציה של ישראל.

 10. 12
  אצלנו ציפי ליבני השיגה 28 מנדטים (קצת יותר מ 18) והולכת הביתה עם הזנב בין הרגלים
 11. 11
  גם ידידנו הטובים ביותר מתנגדים להתיישבות ביו"ש.

  נניח שמארי לה-פן היא השטן. לפעמים השטן הוא היחיד שפתוח לעסקים. עם מי ניהלו פעילי עלייה ב' מו"מ בשלהי שנות ה-30 וראשית ה-40? עם הנאצים.

  העולם אינו שחור ולבן. הסיכוי שבמדינה זרה יהיה מי שיקלע אחד לאחד למדיניות ישראל אינו גבוה. מארי לה פן הצהירה? איך נאמר כבר יותר מפעם אחת? דברים שרואים מכאן (ארמון האליזה) לא רואים משם (רחובות פריז). או להיפך. אם מארי לה פן תאלץ לנהל מדיניות חוץ, וכשמצד אחד יהיו מדינות ערב (אלו שמאזרחיהן היא מנסה להפטר) ומהצד השני - ישראל, אז נראה אם ההתנגדות להתנחלויות היא יותר מהצהרת בחירות.

  גם מאובמה פחדנו. בסוף הוא יישר קו. כי דיבורים לחוד, ומציאות לחוד. מה שכן, בסוף מי שישפוט זו ההיסטוריה.

 12. 10
  ההצלחה של משפחת לה פן קשורה לאי הצלחה של מר סרקוזי בלבד.

  שיעור התמיכה בחזית הלאומית לא עלה אלא שהנשיא המכהן לא הצליח להשיג שיעור תומכים ראוי אפילו מול מהיג כמו מר הולנד.
  חוץ מזה , מדוע שמשפחת יוצאי וישי תתמוך בישראל כאשר ישראל עושה לה (ובצדק) דה לגיטימציה? ?

 13. 9
  ליברמן מבין צרפתית בדיוק כמו שהוא מבין ערבית ואנגלית, ובעצם, גם עברית
 14. 8
  צרפת הקתולית והישנה

  ובמידה רבה גם ספרד איטליה בריטניה והולנד הם האינטרס האסטרטגי מספר 2 היום של העם היהודי ומדינת ישראל. שני רק לקשר עם ארה"ב.
  לא שאירופה הנוצרית הישנה מציאה גדולה. אבל אם תהפוך לקבוצת רפובליקות איסלאמיות רע מאוד יהיה לכולנו.
  אני מוכן לחיות עם גרעין איראני. יהיה לי מאוד קשה עם צרפת מוסלמית.

 15. 7
  אויבו של אויבנו הוא תמיד ידידנו בזמן נתון ואין שום סיבה להפוך גם אותו לאויבנו
  1. לא ידידי, המוסלמים החיים באירופה אינם האויבים שלי. התחברות לימין הקיצוני ששם היא חשיבה מוטעית לטווח הארוך

   אבל מצד שני, הימין בישראל לא ניחן אף פעם בראייה לטווח ארוך. לא יותר ארוך ממהדורת החדשות של שמונה למשל

 16. 6
  ישראל איבדה את דרכה. הליכוד הפך ימין קיצוני ,אלים,ושקרן.
  1. הפוך, גוטה, הפוך...

   הוא הפך לכזה מהיום המר והנמהר שבו נתניהו ("מקום תחת השמש", למי שמבין היסטוריה) השתלט עליו, וזה כבר לא כל כך חדש...

 17. 5
  כל הכבוד! הימין מתגלה כמשת"פ ושוטה מוחלט
 18. 4
  גם בפוליטיקה הצרפתית ישראל אשמה?

  די נו, כבר אין לי מקום על הכתפיים (השמאל-מרכזיות אגב).

  1. ב"הארץ" ישראל אשמה בכול.
 19. 3
  אבל ליברמן וחבריו אומרים שהיא דוקא בסדר, אז הכל בסדר, מה לא?!
 20. 2
  אם גם מרי לה פן תוקפת את מדיניות ההתנחלות

  כנראה שההתנגדות למדיניות ההתנחלות צוברת תאוצה בדעת הקהל בעולם המערבי. אולי הגיע הזמן להפנים זאת, ולא להסתפק בהסתתרות בצל השואה.

 21. 1
  סרקוזי והולנד תאומים סיאמים אין להם בשורה

  כל עם רשאי לשמור על הגבולות שלו בשביל שלא יהפוך למיעוט בארץ שלו.
  ברגע שבשכונה שלך נכנסים זרים דת אחרת שפה אחרת בגדים אחרים אתה הופך לרדיקאלי. זה לא פשיזם זה יצר הקיום..
  אם הממסד מפקיר את הגבולות והמפלגות שבמיינסטרים לא מבינות את זה אז העם עושה אינתיפאדה ובוחר במפלגות מחוץ למיינסטרים ומחליף את הממסד והאליטות..
  זה נכון בכל מקום.. גם ישי אם הוא יגיד שהוא היחיד ששומר על המדינה מההגירה מאפריקה יקבל קולות של מי שמפחד מההגירה הזאת..
  ודרך אגב הפיתרון של לחלץ בנקים בעזרת חוב ממשלתי ואז מחיקת החובות בעזרת היפר אינפלציה באירופה או סנקציות שדוחפות את המעמד הבינוני באיראן לאכול מהזבל זה בדיוק חזרה על המתכון שהביא לנו את מלחמת העולם ה2..