איראן? לא השנה

כבר שנה אנחנו מחכים לקיץ האיראני, סופרים חודשים וימים עד ל"מועד", מבלבלים את עצמנו לדעת בשאלה האם לתקוף או לא לתקוף, בטוחים שהנה, בעוד שלושה חודשים וחצי, בבחירות שקיבלנו במתנה, נוכל לקבוע אם תהיה מלחמה או לא. כשלפתע, משיכה גדולה בשטיח מתחת לרגלינו, ובמקום ממשלה מתחבטת, שכאילו מתפתלת בין אי הסכמות ומבקשת להיוועץ בבוחר, מתקדם אלינו מכבש ענק ששוקל 94 חברי כנסת. מכבש שמאיים עלינו אף יותר מן האיום האיראני. למזלנו נראה שעסקת הרוכלים שמכרו לנו שאול מופז ובנימין נתניהו, תקפה גם לגבי איראן. פוליטיקאים חפצי חיים לא יוצאים למלחמות.

האיתות הראשון ניתן כאשר שר הביטחון, אהוד ברק, רמז לפני כמה שבועות כי התקפה ישראלית צריכה להתחשב במועד הבחירות בארה"ב, מה שדוחה את ההחלטה לנובמבר. אחר כך הגיעו עוד כמה אותות. ועידת הגרעין שהתקיימה באיסטנבול הוגדרה אפילו על ידי האיראנים כ"צעד חשוב קדימה". נציגי שש המדינות שמקיימות את הדיאלוג בשאלת העשרת האורניום, בהן ארה"ב, התלהבו מן הגישה האיראנית הגמישה, מסילוקם של התנאים המוקדמים שתמיד שימשו כתיל ממעיד לכל דיאלוג עם טהראן, ומן הנכונות האיראנית לדון על היקף העשרת האורניום, עד שהסכימו מיד לקיים סבב נוסף של שיחות החודש בבגדאד. שר החוץ האיראני, עלי אכבר סאלהי, כבר מיהר להבטיח שאם "באיסטנבול עשינו צעד אחד קדימה, בבגדאד נעשה צעדים רבים קדימה". נכון, מוקדם לעצור את הנשימה, אבל דיבורים כאלה מצדה של איראן לא נשמעו זמן רב.

עכשיו הגיעו גם תוצאות הבחירות בצרפת וביוון והן מתקבלות ברגשות מעורבים באיראן. מצד אחד, מדיניותו של פרנסואה הולנד מתנגדת להתערבות צבאית באיראן, הגם שהוא חזר והצהיר שהוא מתנגד לכך שאיראן תחזיק בנשק גרעיני. לעומת ניקולא סרקוזי השמרן, בעל בריתה של השמרנות האמריקאית נוסח ג'ורג' בוש, המנהיג שדחף את מהלך התקיפה נגד לוב, הולנד מאמין ביחסים רגועים בין האיחוד האירופי לבין איראן. עם יועציו הפוליטיים נמנים כמה אישים יוצאי איראן, וככלל הוא מתנגד למדיניות האגרסיבית של סרקוזי, לה שותפה גם קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. בחירתו של הולנד עשויה גם לסמן את תחילת השסע במדיניות החוץ של האיחוד כלפי איראן.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

מנגד, הן הבחירות בצרפת והן אלה ביוון גרמו להפסד כלכלי אדיר לאיראן - מחיר הנפט ירד השבוע בשלושה דולר לרמה הנמוכה ביותר מאז דצמבר, החודש שבו איימה איראן לסגור את מצרי הורמוז. המשבר ביוון, יחד עם תחזיות התעסוקה בארה"ב, עלולים לכווץ עוד את מחיר הנפט, ובכך לכרסם בתקוותה של איראן לקזז את הקיצוץ במכירותיה בגלל הסנקציות, ברווחים נאים בזכות מחירו הגבוה של הנפט.

במערכת הכלים השלובים שבה זורם הנפט, מה שרע לאיראן טוב לאירופה, ומחיר נמוך של נפט הוא הבשורה הטובה היחידה שלה יכולה יוון, ועמה האיחוד האירופי כולו, לצפות במאבק הצפוי על הכלת המשבר הכלכלי באירופה. וכך, בעוד שאיראן היתה ודאי רוצה שישראל תמשיך לטלטל את המערכת הסייסמית האזורית ולאיים במלחמה שתעלה את מחיר הנפט, הדבר האחרון שחסר עכשיו לעצביה המרוטים של אירופה הוא הודעה ישראלית על קביעת מועד להתקפה על איראן.

אם גרעין איראני הוא איום קיומי על ישראל, מחירו של הנפט הוא איום אסטרטגי על כלכלת אירופה, שתצפה מאובמה להרגיע את בעלת בריתו. הרי אין מדובר כאן בזוטות כמו תהליך מדיני או הפסקת הבנייה בהתנחלויות. יציבותו של העולם, כלומר של הבורסות שלו, תלויה עכשיו במה שתאמר איראן ובמה שתעשה ישראל. פירמידת השיקולים הזאת היא שתציב בפני ישראל את הקשה בדילמות: האם לא לתקוף את איראן ולא לחסל חלק מן האיום הקיומי שעל עצם תקפותו מתקוטטים בכיריה, או לתקוף ולהפוך בעצמה לאויבת העולם. את ההחלטה היא ממילא תצטרך לדחות לקיץ הבא. אבל אם יוחלט על דחייה, אולי באמת אין איום קיומי בהול? אולי זה רק תעתוע?

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 15
  רק יאיר לפיד מסוגל להפציץ את איראן לגייס את החרדים ולמלא את הכנרת
 2. 14
  לצערי חוץ מברק לא משנה כ"כ מי יהיה בממשלת ישראל הבאה

  אם אובמה יבחר שנית לנשיא בארה"ב הוא יניח לאירן להשיג את הפצצה ואז ישראל תעמוד בפני שתי ברירות שתדרוש אירן-הפיכת היהודים למיעוט במדינה מוסלמית או מלחמה אטומית. אובמה יהיה בין הראשונים לתמוך בדרישה הראשונה.

 3. 13
  Stop Iran Now. And don't trust Obama to do it. He's just playing reelection

  If Israel can't stop Iran, nobody will. .

 4. 12
  גם האירנים יודעים שביבי משקר כל הזמן על הכל, לכן הפטפטת על תקיפת אירן שקרית
 5. 11
  מה לציבור ולאיראן???

  קונספירציית איראן היא מהלך מבריק!
  הנושא האיראני עלה משתי סיבות והגיוניות, אחת להסיח את דעות הציבור מנושאים אחרים כמו התנחלויות, עזה או מחאה חברתית,
  והשניה על מנת להצביע על בעיה איראנית גדולה לעולם כולו ולארהב בפרט.
  בשתי האופציות תקיפה באיראן היא בכלל לא רלוונטית מבחינתנו!

  מתי בהיסטוריה שמעתם על "משאל עם" לתקיפה סודית במדינת אויב???
  עובדים עלינו בעיניים... כשביבי רוצה נושא מסוים בשיח הציבורי אז איראן עולה! השליטה במדיה מוחלטת..

  ומי מאיתנו בכלל מבין באיראן? מי שואל אותנו בכלל?

 6. 10
  פרשנות או מהווי לב?
  1. התכוונת מאויי לב?
 7. 9
  ישראל היא זרוע שילטונית של הממשל האמריקאי. אי לכך נתניהו לא מחליט שום דבר ללא הסכמת הנציב העליון מאמריקה.ואי לכך נוסף הוא שאם תהיה תקיפה באירן זה יהיה רק לאחר שהנשיא אובמה יתן או קיי. שום פעולה עצמונית של ישראל לא תהיה פה.
 8. 8
  ביבי לא מנהיג אמיתי. יודע רק להפחיד עם ״איומים קיומיים״, ולדאוג לעצמו.
 9. 7
  אירן,האיום.

  אנשי השמאל ושמאל לייט מזהירים אותנו שביבי ברק מתכננים להפציץ באירן
  את הכורים הגרעינים.אבל אם נתבונן היטב הרי כל החכמים שעל פיהם הפרשנים נסמכים,אומרים שאין לנקוט בפעולה עכשיו אלא רק כאשר כלו
  כל האפשרויות.וראו איזה פלא,ביבי וברק נוהגים בדיוק כפי שהם אומרים
  וכבר למעלה משנתיים שמדברים על זה אין כל פעולה.אני לכשלעצמי
  מאמין שאין שום סכוי ואפילו הקלוש ביותר שישראל תבצע פעולה צבאית
  מסיבית ללא ברכתה ותמיכתה של ארה"ב ומשום כך אין שום פעולה.
  אשכנזי,דגן,דיסקין וחבר מרעיהם פועלים כנגד האינטרס הישראלי שנאבק
  לגיוס העולם כנגד גירעונה של אירן.לצערי אני לא ליכודניק ולא איש
  ברק,אבל אני נוכח שביבי וברק חכמים יותר מהחברה שהוזכרו לעיל וזאת
  מהסיבה שאנחנו רואים שבזכות התנהלותם העולם נרתם למנוע גירעון
  אירן בשלב עיצומים שיש הטוענים שפועלים למתון האירנים בנושא.

 10. 6
  איך אמרו חזלנו. . .

  פיקוח, קיפוח נפש
  דוחה מלחמה. . .

 11. 5
  Gulf War 1 (1991) brought a 10-year bull market, Gulf 2 (2003) a 5-year bull, and Gulf 3 (2012) will bring yet another bull market
 12. 4
  ביבי לא יתקוף את איראן. גם הוא יודע שהיא יכולה לרכוש פצצות גרעיניות מפקיסטן ו/או צ. קוריאה.
 13. 3
  בהתחשב בתחזיותך שהתנפצו לאחרונה ולא שמענו ממך שום התנצלות... מנין לך שוב הנבואה ? או שמה זה נכון והנבואה ניתנהל....שוטים ?
  1. אילו תחזיות התנפצו בדיוק?

   דבריו של בראל נכוחים ותקפים, למרבה הצער. ואני לא מוצא כאן שום נבואה.

 14. 2
  אינטואיציה

  מה שמרגיז ברשימות האלה, שחוזרות על עצמן חדשות לבקרים,שהן סך הכך טחינת מילים,סתם ,הידע הוא רדוד שאפשר לסכמו כתחושות בטן של הכותב.

 15. 1
  אלא שיש גורם משותף לשאול מופז ולאחמדיניג'אד - שניהם איראנים וכך שניהם שותפים לעסקת הרוכלים.