האוליגרכיה הישראלית

נו"ן, איש צוות אוויר, סגן אלוף במילואים, בלם את מכוניתו והפשיל את חלון הנהג, בבוקר שלאחר עריקת שאול מופז לממשלה. "מדוע הם משקרים לנו?" תבע לדעת. "הרי אלה המפקדים שלנו, אלה שדורשים מאתנו אמינות מוחלטת, אלה ששולחים אותנו להילחם?" שאל, לא ציפה לתשובה ונסע לייצר את נשק המלחמה הבאה במפעל ביטחוני.

מחר, בבסיס חצור, יקבל אמיר אשל את הפיקוד על חיל האוויר מעידו נחושתן. ממפקד חיל האוויר מצפים - מעליו (הרמטכ"ל והממשלה), לצדו (אלופי המטכ"ל) ומתחתיו - ליושרה מרבית, לדיווח מלא, לתיאור המשמעויות הקשות, בלי הבטחות שווא והעלמת מסקנות קשות. טייס או טכנאי היו מודחים ונכלאים אילו אימצו את תקן ההערמה והתככים של ההנהגה הפוליטית, שהיא המפקדת העליונה של הצבא. כאשר הממשלה עשויה שקרים-שקרים, זכאי כל חייל, כל אזרח, לפקפק בשיקולים שביסוד ההכרעות הגורליות ביותר.

מאז השבוע שעבר מושלת בישראל אוליגרכיה. ברונים החולשים על נחלות וגייסות וחולקים ביניהם את השלטון. הנתינים יכולים לדבר, אבל לא להשפיע. במקום הדמוקרטיה היחידה, דמוקרטיה בנוסח "היחידה". זה גם לא ישתנה בבחירות הקרובות, שהתרחקו. אחת התוצאות ההרסניות של האכזבה העממית חסרת האונים מתעלולי הפוליטיקאים היא אדישות גוברת. שיעור ההצבעה, שהיה אמור לעלות כתרגום מעשי של תסיסה ומחאה, עלול לרדת. אזרחים רבים, אולי רבים מבעבר, חשים שאין טעם בהליכתם לקלפיות. קשה להם להזדהות עם מי מהמפלגות הקיימות, שראשיהן יחברו זה לזה בתום הבחירות, לחלוקת שלל במועדון.

המכשיר היעיל ביותר לשימור בלעדיות החברים במועדון הוא חוק הצינון. הרעיון שביסודו נכון: למנוע מבכירים בצה"ל ובארגוני ביטחון אחרים לחשב את עתידם הפוליטי באופן שיש בו כדי להטות את שיקוליהם בעודם בתפקידיהם הממלכתיים. המצב הקודם, שאיפשר לקצינים לדלג בתוך חודשים מעטים, שבועות ואף שעות (עזר ויצמן) מהצבא לממשלה או לכנסת היה בלתי נסבל.

חוק הצינון: מיותר או הכרחי למניעת פוליטיזציה בצבא? דברו על זה בפייסבוק

תזוזת המטוטלת לקוטב הנגדי, של שלוש שנות צינון - או סבב שני של בחירות מאז השחרור, מה שיבוא קודם - נועדה לתקן אך גרמה לעיוות אחר. היא משאירה על הספסל הלאומי עתודה של אישים הנחוצים לסגל הנבחרת, אך אסורים בהשתתפות עונות שלמות. מחוקקי הצינון, מהם שאילו חל עליהם לא היו נעשים בשני העשורים הקודמים לשרים או לח"כים, הצליחו למנוע מיורשיהם להיבחר אך לא לדבר. הצינון אינו בידוד: הוא מדרבן את המצוננים להתעטש ולהשתעל. הוא אף מעניק נופך נוסף של ענייניות לאזהרותיהם מפני ההנהגה הנוכחית: המזהירים אינם יכולים להיבנות בשנים הקרובות ממפלת מושאי האזהרות. המייחסים להם מניע אישי נאלצים לחפש אותו בעבר, כי האופק הפוליטי שלהם רחוק מכדי לטעון שהם צופים פני עתיד.

לקבוצה זו, שאינה מיקשה אחת של השקפת עולם, למעט הרתיעה מבנימין נתניהו ומאהוד ברק, ושלא בהכרח תגיע לבסוף לאותה מסגרת פוליטית, יש להוסיף את ציפי לבני, שגזרה על עצמה צינון חלקי וארעי. הם נמצאים עתה במצבם של יצחק רבין בפוליטיקה ומוטה גור בצבא, בסתיו 1973: בצד, נכונים לקריאה לעת אסון, שההנהגה הנוכחית תעשה ככל יכולתה לחולל. מספסל כזה חזרו נתניהו ב-2002 וברק ב-2007. במקרה ברק, גם מפני שעמיר פרץ חשש לאחר בחירות 2006 להיענות לחיזורי נתניהו המובס ולעמוד בראש ממשלת עבודה-ליכוד.

אלה שהיו שם רק אתמול ואנוסים להצטנן על הספסל הוכיחו עד כה רק מחצית מטענתם: השליטים הנוכחיים אינם ראויים. עדיין עליהם לשכנע שהם שונים ושיעמדו בפיתוי לרדת הכי נמוך כדי להגיע הכי גבוה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 29
  בדיוק כמו

  בארצנו הקטנטונת ישנה אצולת ההון והשלטון החוגגים ומתעמרים על חשבון הפרולטריון המדוכא.השאלה לאור המחאה החברתית היא האם תהיה מהפיכה כמו זו הצרפתית ב 1789 ?!

 2. 28
  מדוע האלטרנטיבה היא דווקא אנשי צבא? אפשר לצאת מהקופסא הזו? הרי המזיקים הגדולים ביותר למערכת הפוליטית באו מהצבא, ע"ע שאול מופז ואהוד ברק..

  לא חסרים אזרחים טובים וראויים למערכת הפוליטית, מחוץ למועדון הקצינים.

 3. 27
  הפאניקה שפקדה את אמירי האורנים...

  לאחר התרגיל המבריק של ברק עם נתניהו, כאשר צרפו את מופז המוקטן והמרוסק לממשלת האחדות נוצר מצב חדש, שבמסגרתו כל האופוזיציה לפעולה צבאית נגד הגרעין האירני נותרה בהלם ואשי חצרם בפאניקה. פאניקה נוספת שפוקדת את אמירי העצים היא האפשרות הקרובה שדו"ח המבקר (בנושא אחריות אשכנזי וחבר מרעיו בנושא מסמך הרפז) יפורסם. זאת הסיבה שאמיר אורן עבר לאחרונה גם למתקפה כנגד המבקר. ועל כך כבר נאמר: אין חדש תחת השמש ו...תחת אמירי האורנים . ודי לחכימא ברמיזא...

 4. 26
  המריחואנה הולכת להיות חוקית בישראל

  זה הזמן וזה המקום לשינוי אמיתי

 5. 25
  הוא הלך בשדות

  גיוס לאלתר של פורשי שדות הקרב לשדות הרקב - לחיצה לאלתר על מנגנון השמדה עצמית. רק ז'ורנליסטים הלוקים במשאלת-מוות-קווזי-לטנטית ימליצו להפקיד מדינאות בידי דגנרלים.

 6. 24
  כאילו לפני שבועיים זו לא היתה אוליגרכיה אלא שלטון סוציאל דמוקרטי קלאסי.
 7. 23
  נמאס מההסתה והשנאה הבוטה שזורע אורן כמו שעון מקולקל יום ביומו נגד נתניהו המוצלח שבראשי הממשלה מאז 1999

  נמאס מההסתה והשנאה הבוטה שזורע אורן כמו שעון מקולקל יום ביומו נגד נתניהו המוצלח שבראשי הממשלה מאז 1999

 8. 22
  חלוקת העבודה בין שולטים לנשלטים

  בספרו ״הנסיך״ כבר קבע מקיאבלי כי ״ערכי המוסר״ שלהם מטיפים השליטים הם לשימוש הנשלטים בלבד ואינם מחייבים את השליטים עצמם. כך הופכים ״ערכים״ אלה לעוד אחד מאמצעי השליטה של הנסיך על נתיניו.
  במילים אחרות: הסיטואציה בישראל, בה ביבי, ברק, ומופז הינם מאסטרים של שקר ורמייה, בעוד אנשי הצבא שתחתם, כמו גם האזרחים, מחויבים באמירת אמת, היא על פי מקיאבלי הסיטואציה הנורמטיבית, ומבלעדיה שלטון אפקטיבי אינו אפשרי.
  השאלה היא אפוא: האם מקיאבלי צדק או שאפשר גם אחרת? האם תיתכן דמוקרטיה אפקטיבית ללא אנשים נפסדים מסוגם של פרס, ביבי, ברק, ומופז? האם כהוכחת היתכנות ניתן להביא לפחות דוגמא נגדית מובהקת אחת?
  דומה שהתשובה על כך חיובית. למשל, ועל מנת להרחיק עדותנו, שלטון מרגרט תאצ׳ר בבריטניה. עם כל הסלידה מעקרונות מדיניותה ,צריך להודות כי לא שיקרה למצביעיה ביחס לכוונותיה, לא הוליכה אותם שולל, ונשארה נאמנה לאותם עקרונות מוצהרים.

  1. אין לך מושג מהקומבינות והשטיקים שגב' הברזל עשתה עם העוזרים שלה....
 9. 21
  על מי תלינו?

  על מצביעי קדימה אפשר לומר שהם בחרו במפלגה וב"מנהיגים" בצלמם כדמותם. כמה יש מרמת אביב ועד חיפה שאילו היו במקומו של מופז היו מתנהגים אחרת ממנו? אין להם על מי להלין חוץ מעצמם.

  אזכיר לכם שבשבוע שעבר היתה רק קבוצה אחת במדינה שהעזה להעמיד התנגדות לחבורה ביבי-ברק-מופז--והצליחה לבלום אותה. אלה היו החברים האידיאולוגיים בוועידת הליכוד החדשה. יחד עם שלי, הם היחידים במגרש שמתכוונים למה שהם אומרים.

 10. 20
  "תזוזת המטוטלת לקוטב הנגדי, של שלוש שנות צינון - או סבב שני של בחירות מאז השחרור, מה שיבוא קודם - נועדה לתקן אך גרמה לעיוות אחר. היא משאירה על הספסל הלאומי עתודה של אישים הנחוצים לסגל הנבחרת"

  לא עתודה ולא בטיח. הם ממש לא נחוצים כמנהיגים, לכל היותר הם טובים כיועצים בשירות הציבור בנושאים בהם יש להם ניסיון.
  צריך לפחות 10 שנות צינון מפוליטיקה למשרתי ציבור מדרגת אל"מ ומעלה בצבא או מקביליו בשרות הציבורי.

 11. 19
  למגיב 5 - אז מה ששר הביטחון ישקר לרמטכ"ל והרמטכ"ל יומר לו בצבא חייבים לומר רק את האמת - אתה משקר? עם דברי הבל ונורמות שאתה מציג לא נגיע רחוק. .
 12. 18
  אמיר אורן עוסק בגלוריפיקציה של נבחריו האישיים

  לי למשל ברור שציפי לבני גזרה על עצמה התנשאות: או ראש ממשלה או כלום.
  ונפגע חוק הצינון גבי אשכנזי ששפט לחומרה את צ'יקו תמיר ואחרים התברר כשקרן ש"לא מכיר את הרפז" וכתחמן חתרן תחת ממונים ובהיותו במדים.
  וחוץ מזה לוזר ובלגניסט שממשרדו נגנבו כרטיס אשראי, אקדח ומי יודע מה עוד...

 13. 17
  הקאות הימין כאן הן עדות לנכונות הדברים שכתבת. כל מילה בסלע. "כאשר הממשלה עשויה שקרים-שקרים, זכאי כל חייל, כל אזרח, לפקפק בשיקולים שביסוד ההכרעות הגורליות ביותר". זה משפט המפתח שהגיע הזמן שאזרחי ישראל, כולל בוחרי ימין רדומים בללה לנד יתחילו להפנים.
  1. כל הכתבה בשקר יסודה.זו ממשלה שכולה אמת.לכן כל חייל וכל אזרח חייב לקבל את מרותה.

   להווי ידוע שכל שומר חוק חי בעצם בללה לנד והוא בעצם עליזה בארץ הפלצות.

 14. 16
  למופז לא סולחים.לשרון רבין,פרס,אולמרט כן.מדוע?
  1. איך אתה משווה?
  2. "השקר " של רבין , שרון - מקורו ברצון לשנות משהו ל"מען המדינה" גם במחיר סיכון מעמדו של המשקר


   שקר /אמצעי לשנות מהלך היסטורי שאין לשנותו במצב הקיים
   לאור המציאות הפוליטית.

   נקוה שגם השקר של מופז יתברר ככזה.

 15. 15
  שרון היה גבור שהפר הבטחה .למופז לא סולחים,הבנת את זה אמיר,,,

  מישהו מוכן להסביר מדוע ששרון הפר הבטחה לבוחרי הליכוד קבל שבחים,ואילו מופז גנויים.מר אמיר למה דו ערכיות?גם רבין ז"ל ופרס הפרו הבטחות והתקבלו בתשואות למה?

 16. 14
  צריך להעלות את הצנון לעשר שנים למי שדרגתו מקבילה לאלוף

  בחירה בקריירה צבאית לא צריכה להוות מקפצה לקריירה פוליטית. יתירה מזו הנסיון מלמד שמי שמתאים לקריירה צבאית אינו מתאים להיות פוליטיקאי ובדרך כלל מתנהג כפיל בחנות חרסינה (ראה התבטאויותיהם האחרונות של דיסקין ודגן בארה"ב). צריך שהראש של הגנרלים יהיה בשירןת המדינה ולא בשירות עצמם

 17. 13
  אורן כרגיל מחרחר מלחמה כשהוא עצמו יהיה משוחרר ממנה
 18. 12
  "יושרה"

  לא סובל את המילה הזאת. תרגום מאולץ של integrity .

 19. 11
  המאמר נשמע כמו קינה ללא שום מסר ממשי - רק חסרה מנגינה......
 20. 10
  תשתדלו אתם לכתוב את האמת. כשזה יקרה תוכלו לבוא בטענות..
 21. 9
  "חוק הצינון" הוא החוק הכי אנטי דמוקרטי בישראל! מטרתו? להרחיק מהכנסת

  את כל מי שכבר הוכיח בחייו תכונות הנהגה, יכולת ביצוע וכו'. למה שחוק כזה לא יחול גם על חבר כנסת ששירת שתי קדנציות? אם זה טוב לנשיא ארה"ב, אולי גם יהיה טוב לכנסת!

 22. 8
  ה 40 ק'מ של בגין ושרון,שנמשכו עד ביירות, הנורה של 40 וואט שתאיר את ר'''ג של בגין ומריידור, אין חדש תחת השמש

  אם הסיפור הנוכחי ייגמר בהחלפתו של ליברמן במופז, הרי שמעז יצא מתוק

  1. חוץ מזה, מה הנאיביות הזאת ? בפלמ''ח לא היו שקרים ? בקו 300 לא שקרו ? השקר התגייס לצה''ל עם מאיר הר ציון
 23. 7
  להפוך את החילוניים למיעוט. בבחירות הבאות אני בים. לעולם לא אצביע יותר בעבור הבטחות. רק בעבור מעשים. אתם מוזמנים להצטרף יש המון מקום בים.
  1. אם תלך לים בבחירות הבאות

   אז באלה שאחריהן כבר תיאלץ ללכת לחוף נפרד (ואם לא הבנת - כי לדוסים יהיה כוח להכתיב גם את זה).

   הפתרון היחיד הוא להתאמץ, לבלוע גלולה נגד בחילה וללכת להצביע.

  2. לאור גודלה של הקואליציה הבחירות הבאות מיותרות
  3. לאור גודלה של הקואליציה הבחירות הבאות מיותרות
 24. 6
  כל הצבועים למיניהם שמלינים היום על המצב שתקו ועטפו בפוך רך את שרון שאמר דין נצרים כדין ת"א ואת רבין שהצהיר שהגולן שטח ישראלי ושינה דעתו ופרס שנטש את מפלגתו לאחר כ-60 שנות חברות לאחר שהפסיד בבחירות הפנימיות
 25. 5
  אוי באמת...

  הימנעות משקר כצווי מוסרי היא המצאה של התרבות המערבית שצביעות רבה בבסיסה. אמירת אמת חשובה כאשר היא משרת משהו. לכן חובה על אנשי צבא לומר את האמת (כי אלו שאינם עושים כן יפסידו במלחמה ואנחנו לא רוצים כאלה) וחובה על פוליטיקאים לשקר, לפחות במידה מסויימת. אינני יודע מדוע בדיוק כי אינני פוליטיקאי, אבל העובדה שכולם עושים זאת מעידה שזה צורך קיומי עבורם.

 26. 4
  ושוב תודה למאיר דגן. עוזי ארד, יובל דיסקין, גבי אשכנזי ועוד של דאגתם הכנה למ"י מול דאגתם הכנה של ביברק בעיקר לכיסאותיהם.
 27. 3
  המפד"ל והאיחוד הלאומי ניסו למנוע צעדי נסיגה נוספים ביו"ש ב-2006 , וזאת ע"י
 28. 2
  תתבונן היטב על פס הייצור של פוליטיקאים שמקורם ממערכת הביטחון, לא עדיף להאריך את תקופת הצינון?! אולי עדיף להקפיא! זה לא סיכון ביטחוני לחשוף אותם במלוא.....?!
  1. ....ערוותם וסיכלותם (של רובם) כשהם יוצאים לפוליטיקה ואז צא וחשוב מה היה טיב ורמת החלטותיהם בשרתם במערכת הביטחון. זה לא סיכון ביטחוני?!
 29. 1
  טעות האוליגרכיה היא השבט הלבן

  אנשי התקשורת, הפרקליטות והשופטים שלא מקבלים שהם מיעוט והם איבוד את ההגמוניה שלהם.
  הם מנסים שוב ושוב לעשות דה-לגיטימציה לרוב. השיא כאן שאנשי האוליגרכיה שחושבים שירשו את המדינה והמדינה היא שלהם. טוענים שמופז הוא האוליגרכיה.

  פרס עשה תרגילים פוליטית נלוזים ביותר, והם מחאו לו כפיים. רבין גם. אבל מופז שלא נולד באירופה איך הוא מעז לעשות תרגילים פוליטיים. הרי זה בגנים של "האספסוף" "שהם" הביאו לכאן, ההתנהגות הנלוזה הזו.

  הסיפור כאן פשוט, קוראים לו גזענות והתנשאות

  1. מממ...

   "אנשי התקשורת, הפרקליטות והשופטים שלא מקבלים שהם מיעוט והם איבוד את ההגמוניה שלהם."
   לא ידעתי שאנשים דוגמת אדמונד לוי וניסים משעל (לצד רבים אחרים) הינם חלק מהשבט הלבן...
   ישנם עוד קשיים רבים בטקסט המכונן שלך

  2. איזה שטויות

   כפולני מבטן ברצוני להודיעך כי בעיני, חרף הבוז העמוק למופז, אבי אבות השחתת המערכת הפוליטית הוא פולני מובהק, שמעון פרסקי, המוכר יותר בשמו שימון פרס.

  3. אין קשר לרוב ומיעוט.

   ליוצאי ארצות ערב אין יתרון איכותי על הערבים ולא יכולים לקיים מדינה יהודית עצמאית במזה"ת. האשכנזים יכולים להסתדר טוב מאד בלעדיהם. תגיד תודה שהביאו אותך ואת משפחתך והעניקו לכם מדינה.