התחמון למען הכסא

אם דברי שבח והלל לפוליטיקאי שתיחמן כדי לקדם את הסיכוי לשלום מצד אחד, ומתיחת ביקורת חריפה על פוליטיקאי שתיחמן כדי לחמם כורסת שר בממשלה שמחבלת בשלום מצד אחר - זה צביעות, אז אני צבוע.

אני מודה שהעליתי על נס את החלטתו של מנחם בגין להפר את התחייבותו להתיישב בסיני ולהחזיר למצרים את כל חצי האי. אכן, תמכתי בהתלהבות בהחלטה של יצחק רבין להעביר את הסכם אוסלו ב' בעזרתו של חבר כנסת שפותה במשרת סגן שר. נכון, גיניתי את יצחק שמיר, שמימש את תפישתו שלפיה "בשביל ארץ ישראל מותר לשקר". אני מאשר שאני חש סלידה עמוקה מאנשי ימין שלמען אותה מטרה מוכנים לגזול את אדמת הגר ולהונות את בית המשפט העליון. הודיתי לבנימין נתניהו כשהחזיר הביתה את גלעד שליט תמורת שחרורם של מאות מחבלים "עם דם על הידיים". לא הזכרתי לראש הממשלה את דברי התוכחה שהטיח בשעתו על עסקת ג'יבריל.

תיקון חוק טל עד סוף יולי לא יבשם את התרגיל של שאול מופז. שינוי שיטת הממשל עד סוף השנה לא ילבין את שקריו. המלים שיכולות לכבס את שמו הטוב של מנהיג קדימה אינן מצויות בהסכם הקואליציוני שנחתם באישון לילה. שם הצדדים הסתפקו בניסוח הסתמי, ללא מועד לביצוע, לאמור: "הממשלה תפעל לחידושו של התהליך המדיני ולקידום המשא ומתן עם הרשות הפלסטינית. הצדדים מסכימים על חשיבות השמירה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ועל גבולות בני הגנה". אף מלה על נוסחת אובמה (גבולות יוני 67' עם תיקונים מוסכמים והדדיים) ותוכנית של הקוורטט ולוח הזמנים שקצבה לסיום המו"מ. שום זכר להקפאת התנחלויות ולפרשת המאחזים. יוזמת השלום הערבית - יוק.

האם מופז יכול לשקם את אמון הציבור בו? דברו על זה בפייסבוק

תעודת היושר של קדימה נכתבה בידי מופז, בשעה שקרא תיגר על חוסר המעש של ציפי לבני. אפשר למצוא את המסמך הזה באתר האינטרנט של המפלגה. כך כתב מופז 2010: "בהעדר יוזמה עלולה ישראל להתייצב בחודשים הקרובים בפני הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית לצד הסדר כפוי, הגברת הדה-לגיטימציה, בידוד כלכלי, הטלת סנקציות ואף משבר מדיני עם ארצות הברית בשעה של עימות אזורי".

הוא טען שהתוכנית המדינית שלו יכולה להבטיח את קיומה כמדינה דמוקרטית, חברת מופת וחלק ממשפחת העמים. הוא הבטיח שהתוכנית "תשנה בן לילה" את תדמיתה של ישראל והציע לנתניהו לאמץ אותה כמצע לקואליציה מקיר לקיר: "אל תפחד, ביבי, קח את התוכנית הזו, ובוא נקים ממשלה ביחד".

לביבי באמת אין סיבה לפחד מהתוכנית של מופז. היא מספקת לו הזדמנות מצוינת למחזר את הטענה החביבה על הישראלים כי "הפלסטינים אינם מחמיצים הזדמנות להחמיץ הזדמנות". מובטח לו ששום פלסטיני שוחר חיים פוליטיים לא יסכים לסיפוחם של גושי ההתנחלויות - כולל גוש אריאל - בתמורה להכרה במדינה פלסטינית זמנית המשתרעת על פני 60% מהגדה המערבית. נתניהו יכול לחתום בשתי ידיים על התוכנית שמציעה שבהסדר הקבע, הפלסטינים יקבלו שטח שווה ערך בהיקפו לשטחי הגדה. הוא יכול לסמוך על כך שלא תימצא ולו מדינה ערבית אחת שתאפשר לפלסטינים לחתום על הסכם שמנציח את סיפוחה של כל מזרח ירושלים לישראל ולהסתפק, כהצעת מופז, ב"פתרון יצירתי בניהול חיי היום יום".

מופז ידע שבהרכב הנוכחי של סיעת הליכוד בממשלה ובכנסת, ביבי יכול להעביר החלטות שלוקחות שטחים מהפלסטינים, לא תוכניות שמעבירות להם שטחים. מופז העדיף לקבור את התוכנית שלו להצלת הציונות (כך במקור) מאשר להסתכן בכך שנתניהו יקבור את הקריירה הפוליטית שלו. הוא העדיף לרכוב על גל המחאה נגד החרדים ולשלוף מהבוידעם את היוזמה הפופולרית לשינוי שיטת הממשל. עד שלא יוכח אחרת (אולי נופתע גם בתרגיל הסחה מדיני בנוסח הסיירת), מופז וחבריו בקדימה שהלכו עמו, נשארים תחמנים לא למען השלום, אלא למען הכיסא.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 39
  תודה על מאמר מצוין.
 2. 38
  לפי שביט כל מי שלא מסכים אתו, צבוע. תודה שהרגעת אותנו.
 3. 37
  זהו כתב הכניעה של אלדר, אני תמיד שמח לאיד בראותי קנטיאנים מתחזים נכנעים למשנת מקיאבלי

  "המטרה (הצודקת) מצדיקה את כל האמצעים (הנחוצים)", זהו אומנם לא ציטוט ישיר של ניקולו מקיאבלי, אבל זוהי רוח דבריו.

  "על הנסיך לעשות את הטוב ככל שיוכל, אך עליו לדעת לעשות את הרע כנדרש" זהו כבר ציטוט מדוייק יותר "נסיך שאינו יודע כיצד להשתנות עם רוח הזמנים ייהרס".

  עקיבא אלדר, ברוך הבא לצד האפל.

 4. 36
  פריירים

  האם יודעים אתם שבקוראן ישנה מיצווה שעל מנת להגיע לגיהד וכל מטרות לטובת האיסלם יש " פאטווה " שמותר לשקר הרי זה מה שקורא עם הפלסטינים האירנים וכל היתר, אצלנו השקרים לבנים אצלהם השקרים צבועים בדם

 5. 35
  מר אלדר, את עמדותיך המדיניות כולנו כבר מכירים, אז תחסוך לנו את החזרות.

  מה זה הקשקוש של השמאל, "הכיבוש"? אין ארץ או עם בהיסטוריה שלא "כבש" טריטוריה - אולי מזמן, כך שאנחנו כבר לא יודעים על הכיבושים - אבל במקרה שלנו, הכל כתוב בתנ"ך! ואם אנחנו לא יודעים איך נוצרו, נניח, רוסיה, פולין, הונגריה ואחרות, איך נוצרו טורקיה באסיה הקטנה, ארצות הברית וקנדה בצפון אמריקה, הארצות דוברות הספרדית והפורטוגזית במרכז ודרום אמריקה, ארוסטרליה וניו זילנד דוברות האנגלית? לא על ידי "כיבוש"? כן, מר אלדר. אז אולי "כיבוש" לדעתך המלומדת הוא מעשה לא מוסרי, אבל אם תשאל אזרח בכל אחת מהארצות שמניתי, הוא יחשוב שברחת מבית חולים לחולי נפש. מקימי המדינה ידעו יפה מאד מה יקרה אם הערבים יצליחו להביס את ההגנה (ואחרי הקמת המדינה - את צה"ל), וידעו שיש לעשות הכל, ממש הכל, כדי שזה לא יקרה. אם אתה עדיין חושב שזה לא נכון, הבט סביבך, מספיק לראות מה מתחולל בסוריה כדי להבין איך עמים פותרים את הבעיות שלהם.

 6. 34
  מה עם התיחמון שהביא לפה את עראפאת רוצח היהודים הסדרתי ואבו מאזן הד"ר להכחשת שואה?
  1. עבור "תורת היחסות" הוענק פרס נובל

   כנראה דרוש להיות מספיק חכם כדי לדעת לתחמן ! עובדה

 7. 33
  שביט האשים אותנו כצבועים בשעה שהוא הצבוע. מאמרך תשובה מצוינת.
 8. 32
  מה שמסריח לעולם לא יריח. מסכים.האמצעים הם חלק מהמטרה.
 9. 31
  יוסי שריד לא הסכים למען השלום לתת שלמונים לדתיים, ועזב את הכסא שכל כך אהב. תלמדו.
 10. 30
  את מי רוצה הכותב לשכנע בטיעוניו? אותנו? ואולי את עצמו? ואולי במאמר נוסף הוא יאמין לעצמו וישתכנע סופית. זכותו.
 11. 29
  מאמר מצוין. חבל שלא נכתב לפני מאמרו של שביט שהפך אותנו צבועים. תשובה ניצחת.
 12. 28
  מה עם התיחמון שהביא לפה את עראפאת רוצח היהודים הסדרתי על שלל מרצחיו והרס כל סיכוי לשלום אמת עם הערבים

  זה היה בסדר. זו היתה רוח הסמול. לסמול מותר הכל.

 13. 27
  מה עם התיחמון שהביא לפה את עראפאת רוצח היהודים הסדרתי על שלל מרצחיו הטרוריסטים והרס כל סיכוי לשלום אמת עם הערבים

  זה היה בסדר, זה היה ברוח הסמול. לסמול מותר הכל.

 14. 26
  עקיבא יעלו עשבים בלחייך ועדיין הפלסטינים לא יוותרו על זכות השיבה-נמאסת.
 15. 25
  כן , אתה צבוע ומתחסד

  רבין קנה שני חברי כנסת כדי להעביר את אוסלו ואתה שתקת
  שרון הוליך שולל את בוחרי הליכוד ואתה שתקת
  שרון גנב מנדטים וכסף ואתה שתקת , גם בנו גלעד
  צבועים נמאסתם

 16. 24
  אתה צודק אבל במדינה שלנו זה לא חשוב, כי לכולם יש דיעה בלי כל קשר לעובדות
 17. 23
  לא רק שקדימה לא תורמת לדחיפת תהליך השלום קדימה אלא שהיא עוזרת לביבי לשוב ולהתכסות במסכיה שקרית
 18. 22
  כרגיל כל מילה בסלע
 19. 21
  סולם מאסלו של מר אלדר

  סולם מאסלו לדרוג הצרכים של בני אדם שהגה יהודי ממוצא רוסי,מתברר מהכתבה ש שונה לחלוטין אצל מר אלדר.
  מאסלו קבע: 1. צרכים פיזיולוגים.2. ביטחון אישי לאומי 3.השתיכות חבתרית לאומית 4.הערכה חברתית- מצוב 5. מימוש עצמי.
  על פי אלדר אצלו הדרוג שונה: 1. מימוש עצמי 2. הערכה חברתית בעיקר בחוג הצר אליו משתיך ואצל בעלי דיעה דומה בחו"ל 3.צרכים פיזיולוגים. 4. השתיכות חברתית -לעם היהודי לא רלונטית בעיניו. 5. ביטחון העם והימדינה משניים להשגת צדק הסטורי " לעם" הפלסטיני שעד השנים האחרונות ראה עצמו כחלק בלתי נפרד מהעם הסורי והערבי.

 20. 20
  מופז כמו ברק סופם להעלם מהחיים הפוליטיים בגלל אבוד האמון של הבוחר בהם
 21. 19
  סתם שאלה -

  לפי איך שנראה לי עקיבא אתה יהודי ולא פלסטיני אז מדוע אתה דואג "יותר" לפלסטינים מאשר לעמך היהודי???

 22. 18
  מסכים לכל מילה מה שמותר לשמאל אסור לימין!

  הרי אנחנו שולטים בעיתונים אז ברור שמותר לנו דברים שאסור לימין!

 23. 17
  כתבתי משהו ב 05 וכמה דקות אחרי השתנת הבוקר גם לאלדר וגם לאבינרי ואתה לא מפרסם. אם זה ימשיך כך אני אשתין במיטה כי חבל ללכת בכל במסדרון סתם כך
 24. 16
  מאמר דעה מצוין. ממוקד ומבהיר עוד צד של הממשלה הנהנתנית, ששקרנים אינטרסנטים חסרי ערכים יושבים בה. הוסף לכך את מאמרו של שלו מאתמול, על אי-ההחלטיות של נתניהו והתמונה השלמה מתכערת עוד יותר.
 25. 15
  כרגיל אצלם, עוד סמולן לא מרשה לאחר את שמרשה לעצמו, אכן צביעות
 26. 14
  אחמדנינג'אן צודק

  כלומר לקבל את התוכנית הערבית נסיגה לגבולות 67 כולל ירושלים הסכמה לזכות השיבה הקמת ברית הגנה בין המדינה הפלסטינית לאיראן ובכן אחמידינג'אן צודק אפשר לחסל את מדינת ישראל בלי מלחמה מה שצריך זה ישראלים טיפשים לא מאמינים בזכותם על ארץ ישראל ושמדינת ישראל תהיה מדינת כל אזרחיה ולאחר מכן עתונאים כמו עקיבא אלדד יתלו בראש חוצות כשיכתבו משהו על ז הזכות והזכויות של יהודים בארץ ישראל

 27. 13
  מילא צבוע, אבל חמור ?

  פרוס את כל מאמריך ותחזיותיך מארבע השנים האחרונות, כמה מהם התממשו ?

 28. 12
  עקיבא אלדר , לו אני הייתי ראש ממשלה הייתי קורא לך ואומר לך לך תביא הסכם

  לפי הבנתך עם הפלשתינים ואותו אגיש לעם לאישור , אתה יודע מה יקרא עקיבא ? העם יזרוק אותך ואת ההסכם מכל המדרגות .הפלשתינים לא יוותרו על זכות השיבה לעולם נקודה!

 29. 11
  כלומר כאשר פוליטקאי עושה מהלך שמתאים להשקפותי אז הוא ראוי לתשבוחות

  וכאשר זה נוגד את השקפותי הפוליטיות אז הוא ראוי לכל גינוי
  אתם הבנתם את זה ???

  1. על כל הפשעים והאיוולת תכפר החתירה ל"תהליך השלום"
 30. 10
  מופז

  אני אתך! תודה - ותודה גם על כל המאמרים החכמים שעושים לי את הבקרים.

  1. בחתימתך יש שתי אותיות מיותרות בהתחלה
 31. 9
  אפילו רון לאודר, תומך אישי של ביבי, יצא כנגדו על שדחה את מתווה אובמה שהפלסטינים קיבלו.
  1. מי שמך פרשן של רון לאודר. הוא לא יצא כנגד ביבי.מה אתה מכניס את רב אובמה לכל עניין

   הפלסטינים לא קיבלו שום מתווה,למעט ההצעה לזרוק את היהודים לים התיכון או לים המלח.יתכן, כהצעה של רצון טוב ולפנים משורת הדין,יותירו את רב הגאון איציק במרכז.

 32. 8
  בתחבולות תעשה לך מלחמה

  ההונאה היא דרך חיים בסיירת, כי בדרכים כאלה גוברים על אויב מופתע. שלושה מהשרים המובילים בממשלת האימים החדשה באו משם, וכך נוהגת ממשלת ביברמן מיום הקמתה. 30+ שרים, 90+ ח"כים בגועליציה ואחיזת העינים והישראבלוף חוגגים ובגדול. לנו, עמישראל, נמאס ובגדול מהקומבינות המסריחות ומהגנראלים המאצ'ואים המובילים את חיינו הפוליטיים.

 33. 7
  "רק דג מת שוחה עם הזרם" , אבל..

  אנחנו מיעוט מבוטל. במדינה שבה לגנוב, לגנוב דרך, לשקר, לצעוק, לרצוח ועוד כהנה וכהנה התנהגויות פרמיטיביות, כולל בית נבחרנו, הפכו מסטנדרט לתכונות נערצות , זה מאמר תמים.

 34. 6
  כל מילה בסלע. כבר עכשיו מונפצים ביטויים ממכבסת הימין הידועה לשמצה מושגים כמו מדינה מפורזת. הגיע הזמן שעיתונאי "הארץ" יראו לציבור כיצד ביבי מוכר את הארץ והורס אותה בשטויות שאפילו הוא לא מאמין בהן. מאידך, טוב שכך, כי הוא משכנע את העולם ואולי גם את בוחרי הימין שיבחרו להתעורר- לראות מיהו,, מה שיזרז את העפתו מהשלטון
  1. אנו אוהבים אותך מולדת מורחבת ומשופצת.שום שומר חוקן לא ימנע זאת.ביבי שומר על הארץ. בונה אותה מחדש לתפארה.

   טבעי הדבר שהשטויות שהשמאל מאמין בו ומנסה לשכנע את יושבי חלד.מתנפץ אל מול האמת הארצית והשורשית.לכן,יש להמתין בסבלנות להמשך הכוח העולה של נאמני ארץ ישראל הרחבה.יישר כוח לרבוי הטבעי של הציונות הדתית וגם החרדית המעמידים אח אוכלוסית השמאל בהדרדרות המדרון עם הולדת ילד,פוצי מוצי וכלבלב מחמד.

 35. 5
  אז כן - אתה צבוע. ומוכן לשקר כדי לקדם את תפיסת עולמך. ועל כן אתה זהה למופז.

  אז אם זה עושה לך טוב לשכנע את עצמך שאתה מריח טוב - לבריאות. אבל כולנו מריחים אותך. וזה לא טוב...

 36. 4
  מסית ומסוכן

  לא מזמן כתבת בעיתונכם פנייה למנהיגי הפלסטינים! די לדיבורים והכישורים

 37. 3
  גושי התנחלויות... 60% .....הגדה... שטחים שווה ערך...

  עתונאי ותיק כבר אמור לדעת ש 5 מליון פליטים - הם אלה שתוקעים את ההסדר. לא יאפשרו פה שום תזוזה, לא הם, לא מדינות ערב, לא ערוצי לווין.

  זה "המסביב" אדון כתב. מתי תבין...? עשרים שנה מנתחים פה את הסיכסוך ברמה מבישה.

 38. 2
  כאן ההוכחה שהקריירה הפוליטית של שאול מופז --אבל לא רק שלו-- בנוייה על כזבים שקרים

  בשער אדום של "ידיעות" פירסם מר זיגזג, שאול מופז, ב- 7 לדצמבר 2005, יומיים לפני שהצטרף ל"קדימה" של שרון:
  "מופז: שרון מנצל הצבא לפוליטיקה". השער מצוי בקישור
  http://www.ynet.co.il/home/0,7340,L-5407,00.html?cfd=7&cfm=12&cfy=2005

  1. במקום כלנתריזם נקרא למי שמוכר עקרונות תמורת טובת הנאה מופזיזם
 39. 1
  אני רק שאלה. נניח ,רק נניח שישראל היתה נכבשת ע"י צבאות ערב במלחמת 67. והיינו נכנסים למו"מ להחזיר לנו את השטחים שנכבשו אז תמורת הסכם שלום. הכובשים היומוכנים להסכם רק אם ישראל תחזור לגבולות החלוקה של 47 האם היינו ואני מתכוון לימין, מתנגדים או מחליטים יותר טוב זה מאשר כיבוש. (עכשיו יבואו חכמים ויאמרו שאם כל זה היה קורה הם היו שוחטים אותנו, מחזירים את שארית הפלטה לארופה ואת יוצאי ארצות ערב חזרה לארץ המוצא, אבל אני מוציא את זה מכלל אפשרות תאורטית כמו כל התאוריה של הכבוש הדמיוני, שזה לא הסצנריו) עכשיו תחזרו למציאות שבה אנחנו הכושים והם רוצים הכל בחזרה, תתחילו לחיות עם זה כי זו המציאות היחידה האפשרית. או לא
  1. אם היינו נכבשים היינו מקבלים כל הצעה של הכובש

   במיוחד הצעה הוגנת בדמות קווי 47 בהתחשב בכך שלפי הסנריו שאתה מתאר ישראל פתחה במלחמה.
   ואגב, מה שאמרת נכון, אם ישראל הייתה נכבשת הגברים היו נשחטים והנשים היו נאנסות עד האחרונה שבהן כולל הילדות הקטנות. ואף אחד לא היה נשלח לארץ המוצא שלו - אל תהיה תמים.