מי מפחד מיום הנכבה

הפלסטינים סירבו לראות בתוכנית החלוקה - שהתקבלה ברוב קולות בעצרת הכללית של האו"ם ב-29 בנובמבר 1947 - את שראתה בה הקהילה הבינלאומית: עשיית צדק באמצעות תיקון המנדט של 1922, שבו נשללה מהם הזכות להגדרה עצמית. הם דחו כל הצעה של חלוקה או איחוד שיש בה הכרה בזכויות הלאומיות של העם היהודי. משום שתפישתם ביקשה לשלול מהעם היהודי את מה שביקשו לעצמם - לממש במולדתם את הזכות הטבעית, ההיסטורית למדינה - היא נדחתה מוסרית ומדינית על ידי הקהילה הבינלאומית. ההכרה בזכותם למדינה על 45% משטחי הארץ לא נתפשה בעיניהם כהוגנת בשל היותם רוב מכריע באוכלוסייה, ומי שבבעלותם 90% מהאדמות הפרטיות.

פרדיגמת "הכל או לא כלום" שהשיתו הפלסטינים על השאיפות הלאומיות המנוגדות של הצדדים, בדמות מלחמת 48' - שהם מודים שפתחו בה - הפכה אותם בסופה לקורבנותיה העיקריים. חוסנו והיערכותו של היישוב היהודי, בצלה הנורא של השואה, למול החולשה והרפיון של העולם הערבי והאו"ם, לא נקראו נכון על ידי הפלסטינים והביאו ל-750 אלף פליטים, להתרוקנות 11 ערים מתושביהן הערבים ולאובדנם של יותר מ-400 כפרים וארבעה מיליון דונם אדמות.

לפלסטינים נדרשו ארבעה עשורים עד שהשכילו לשנות את עמדתם ב-1988, וקיבלו את החלטות הקהילה הבינלאומית - מדינה עצמאית לצד ישראל בגבולות 1967. קרי, בנוסף למחיר "הנכבה" הם נדרשו לשלם את מחיר סירובם ותוקפנותם בוויתור על מחצית משטחי המדינה שהוצעה להם ב-1947. עם זאת, כמעט שלושה עשורים שממשלות ישראל, למרות שקיבלו את נוסחת 242, אינן מציגות במשא ומתן עמדות התואמות אותה, ואף פועלות בשטח בניגוד לה.

אנשי "גוש אמונים" לדורותיו, כמו רבים בממשלה הנוכחית, מתנגדים לרעיון שתי המדינות לשני העמים. הראשונים נתלים בהבטחה האלוהית, שלשיטתם מבטלת את ההחלטות הבינלאומיות והלאומיות ביחס לארץ ישראל, ורואה במלחמת העצמאות ובמלחמת ששת הימים שלבים בדרך לגאולה. בעיניהם, הבטחה זו שוללת מתושביה הלא יהודים של הארץ את זכויותיהם הלאומיות והפרטיות, ומצווה אותם "להוריש אותה מיושביה ואז לשבת בה". קרי, היא מעניקה להם את הזכות המשפטית והמוסרית להשתלט על אדמות פרטיות פלסטיניות, לבנות עליהן מאחזים ללא אישור הממשלה, לחמוס רכוש ערבי, לפגוע בחיילי צה"ל המבקשים לאכוף עליהם חוק וסדר ולהוציא "דין רודף" לראש ממשלה.

שרי הממשלה מצדם, מבטלים את תוקפן של ההחלטות הבינלאומיות שלאחר "הצהרת בלפור" וכתב המנדט. מבחינתם, אין תוקף להחלטת החלוקה גם אם על יסודה הוקמה מדינת ישראל; אין תוקף ל-242 גם אם על בסיסה חתמנו על ההסכמים עם הפלסטינים; אין תוקף להכרה הבינלאומית בזכותם של הפלסטינים למדינה עצמאית לצד ישראל. הם סבורים שעל הפלסטינים לראות את מולדתם בירדן, אשר הופרדה מא"י ב-1922.

אלו גם אלו חוששים מהעיסוק ב"נכבה", כי הוא מראה שטעותם של הפלסטינים, ששללו את זכותנו, לא נלמדה. כי בדומה לפלסטינים ב-48', אנו לא קוראים נכון את המציאות המדינית והאווירה הבינלאומית. כי מדיניות של "כולה שלי" מחזקת את אלו בצד השני שאינם מאמינים בפתרון של פשרה וחלוקה. כי הגישה הזאת מבטלת את ההבחנה ההיסטורית, המשפטית, המדינית והמוסרית בין שייח מוניס לגבעת האולפנה, אותה הבחנה שהעולם, מדינות ערב והפלסטינים כבר עשו.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 67
  לא מבין למה זה צריך להפריע לנו אם הערבים מציינים יום,,,

  לא מבין למה זה אמור להפריע לנו אם הערבים מציינים יום שהוא עבורם אבל ,,
  בהסתמך על הסטוריה עובדתית אז באמת זה יום גרוע בשבילם ,,,אן כאן הפגנה אלימה או דרישה עכשיות להחזיר את כל אלו שעזבו את בתהם בשל הפחד שאחז בהם בתקופה שבה הם הפסידו את בתהם ויהודים גרים בהם ,,,מה כבר יכל להיות אם נאפשר להם להביעה את כאבם הרי זו מציאות שחזרתם לבתים שלהם הם לא יחזרו ,,אבל אפשר לפצות אותם כספית,,
  אי אפשר להכריח אותם לאהוב אותנו זו הרגשתם שמבחינתם היא הרגשה לגיטימית כאן ישנו סיפור טראגי לשני העמים לנו כחסרי מדינה בזמנו ונלחמנו על קיומנו לקחנו את הבתים כשלל ,,,וכי מה רציתם שהם יפרצו בריקודים והיו שמחים ביום שמבחינתנו זכינו במדינה משלנו ,,,אך במקום שמשהו צוחק משהו אחר בוכה ,,,כל עוד וההפגנות שלהם לא אלימות ולא מפירות את הסדר הציבורי צריך לתת להם לפחות לבכות את מר גורלם ,,,אנחנו והם זה מטבע אחת שבצד אחד זה אנחנו והיפוכו של המטבע זה הם ,,,,אם לא נלמד לחיות ביחד בשלום ובכבוד הדדי וחופש להביע כאב שמבחינתם זה ליגיטימי ואנו ברוב טיפשותנו רוצים לאלץ אותם לשמוח בשמחה שהם לעולם לא ישתלבו בה עד אשר ימצא פיתרון אינושי להמתיק במעת את הטעם המר של אבוד בתהם ,,,גם אנחנו נזכרים בעצב אך עזבנו רכוש ובתים ועלינו ארצה ובכל זאת הכאב על הרכוש נשאר לנו ,,,אני לא מבין מה אתם הימין ממש התחרפנתם על כל הראש אפילו להתאבל אתם רוצים לקבוע מה הנושה שמותר להתאבל עליו ,,,יאלה תתעשתו מיום ליום אתם מחזירים את המדינה חזרה לימים של תחילת הקמת המדינה אז להרגע אף אחד לא יוצא מאף בית שגרו בו ערבים ,,,אך לאסור להביעה כאב שמה לעשות שהוא מתנגש עם עם הצמאותנו זו עובדה וכך צריך להתיחס אליהה תחזרו כבר לשפיות יאבלים ימינים שהסכל שלכם מתאדה מדי יום בקצב הזה עוד תגורו במערות ,,,מעולם לא האמנתי שכמות כזו של טיפשות יכולה להתקיים במנות גדולות אצל הימין שגורם לי לתעב אותו ולחכות מתי העם יתעשת ויבין שבמצב הקיים אנו בדרך של אבדון שכרגע הוא לא מוגדר לגמרה אך טוב לא יצמך בדרך זאת

 2. 66
  להיות ראש הממשלה ,,,

  מי שמצפה שבעידן הפוליטי הקיים התרחש איזה שהוא תחילתו של שיח עם הצד השני ,,אינו קורה את המציאות כפי שהיא ,,ראש הממשלה מבין שמעבר להיותו ראש ממשלה הוא יכל לעסוק בכל תחום בתוך המדינה ולקבל החלטות שנוגעות לתושבי ישראל ,,כל תחום הקשור לענין הפלסטיני אין לא שום מנדט לפעול בענין זה ,,הוא מצוי בשדה מוקשים נסתרים כל תזוזה שלו עלולה לפוצץ אותו ולהפסיק את כהונתו ,,,מה שאנו רואים עכשיו זה מה שנראה בשנים הבאות
  אומנם תצאנה הצהרות שקוראות למשא ומתן ולשיחות עם הפלסטינים ,,,אך עבס יודע הטייב שדיבורים אלו הן לא יותר מאשר מס שפתיים שנתניהו נדרש על מנת להצתייר בעני העולם כמי שחותר להדברות ,,,ובכך יצא חובה כלפי העולם
  אם בכל זאת התרחש נס וצירופו של הבדחן מופז לממשלתו של ביבי כמשענת למהלך מדיני אז נשכך וניסלח למופז על התנהגותו שמזכירה ילד שפעם אומר שהוא רעב ופעם לא ,,,הלוואי והכן זוהי מטרת כניסתו המבוזה של מופז לממשלתו של ביבי ,,,תאמת אני סקפטי ,,אני מאמין שתחול תזוזה בענין המדיני רק אם ארצות הברית תפסיק לספק הגנה בלתי מוסברת לישראל שמגבה את חוסר הרצון או היכולת להניע תהליך מדיני,,,אנו כאזרחים הדיוטים יכולים לשחות בים של תאוריות אך חוסר המעש והשיתוק כל תהליך מדיני אינו סוד וענינו חוזות בשיתוק שאוחז בממשלה זו שנראת כאילו נכבשה בהפיכה מאשר נבחרה בבחירות דמוקרטיות שמוציאות שם רע לשיטה הדמוקרטית ,,אך אומרים הנוצרים שאלוהים יחמול על נשמותינו החוטות

 3. 65
  למה בדיוק מתכוונים המפגינים בהפיכת יום הנכבה למין טקס לאומי

  האם שמענו מאלה מהמפגינים הישראלים המביעים צער -על חורבן הישובים שחרבו והפליטים שברחו וגורשו- גם מילים של צער ושל גינוי וחרטה על הפילוסופיה המוטעית מבסיסה של שלילת זכות היהודים למדינה? לכל היותר יש דיבורים על טקטיקה שגויה.
  בשעתו היו מי שהסבירו לי שהדבר נובע מהתפישה הבסיסית של האיסלאם שזכותם של בני דת אחרת לחיות בשלום מותנית בהיותם בני חסות ללא זכות שליטה.וטענו שקו המחשבה הזה הועבר לתנועה הלאומית הערבית.ולכן כל פגיעה בזכות השליטה הבלעדית על כל מה שנראה לערבי כ lebensraum שלו הוא בלתי נסבל.
  אני מודה שבתחילה פקפקתי בהסברים כאלה אבל מה שעורר אצלי מחדש מחשבה זו היתה התגובה המבוהלת והזועמת בשעתו של ציבור אנשי רוח ערבים לאפשרות שבעיראק תקום מדינה כורדית.אז שמתי לב לדמיון גישה זו לגישה של חלק מהפלשתינאים למדינה יהודית.
  מכאן אולי נובעת החד צדדיות וסילוף העובדות ופיתוח תיאוריות קונספירציה בכל הנוגע לתיאור מה שהיה בתקופה שבין 1920 ל1950 (כמו למשל המגיב 35)

  מה שמדאיג אותי ,כיהודי, שגם אצל היהודים בארץ מתפתחת מנטאליות דומה.למזלנו עד עכשיו זו מנטאליות של חלק קטן ורעשני של הציבור היהודי אבל הדמיון בינה לבין המנטאליות של(למשל)חברי כנסת ערבים או מפגיני יום הנכבה
  מדהים. השילוב של קוי מחשבה אלה מדאיג כי הוא יכול להוביל לאסון לכל הצדדים

 4. 64
  כרגיל, כמו כל מאמר ערבי או שמאלני - עיוות מוחלט של המציאות והעובדות

  הערבים ו/או הפלסטינים מכירים במדינה יהודית ?!
  מאיפה המצאת את השטויות האלה ?

  מי שלא מתפשר בשום, פותח במלחמת מוות ומפסיד, סופו שלא יתפשרו איתו בהמשך ושיישאר מפסיד !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  זה לא משחק ילדים שנגיד: "פוס" ו"מחדש".

 5. 63
  המשוגעים עלי אדמות

  עושה רושם שאתם מחפשים תעודות ביטוח לקיומה של מדינת ישראל או מדינת ישראל כמדינת היהודים לדעתי אין כאלו ואף פעם גם לא היו כל עוד עמי ערב שחיים סביבנו לא יהפכו ליברלים בנפשם לנצח הפרדוקס (וזה באמת לא משנה מה קדם למה הביצה או התרנגולת) אומר שהאוייבים שלנו מבחוץ ומבפנים הם כמו בנק אוכל קדימה ואוכל גם אחורה הימין של ארץ ישראל השלמה רק ליהודים מתחזק (לפעמים על ידי השפעות אלימות מבחוץ מה שמחזיר אותי לביצה ...)האוייב מתעצם השמאל מתחזק האוייב אפשר גם ה"אוייב" משפר עמדות לעתיד גאוגרפית ודמוגרפית (גם במצב של שלום פנימי וחיצוני ישנו סיכוי גדול להפרתו עקב חשש של אחד הצדדים מערבוב לא רצוי גם על אפשר להרחיב אבל נוותר לכם הפעם)כל עוד כמובן הוא לא הפך ליברל בנפשו לנצח כן כן ומה עם הקהילה הבין לאומית? יש מצב שבאמת יקרה פעם שנבדוק מה היא אומרת או יותר נכון מה היא מתכוונת לעשות ... בקיצור זהות לאומית לפי דתות של משוגעים חולי נפש היא אחת המגפות הכי קשות של בני האדם אם יש ה' אני בטוח שהוא מסכים איתי ותישכחו מזה המזרח התיכון לא עומד להפוך בטווח הניראה לאנושות לארצות הברית אין לא גם את הזמן הנחוץ גם אם באיזו נקודת זמן הוא היה אמור להפוך לכזה "הזמנים הטכנולוגים" מתקדמים מדי מה שכן יש לי לומר לכם זה ... תהנו כל עוד זה נמשך

 6. 62
  שאול, האזור משתנה ועימו עלינו לשנות את האמצעים המדיניים והמעשיים. החלטות בינלאומיות שנכתבו כשמדינות הלאום הוקמו על ידי אימפריות לשעבר אינן רלוונטיות בעידן הכלכלה הגלובלית, הגבולות הפתוחים, האביב הערבי והמחסור במשאבים לקיום אוכלוסיית העולם הגדלה. התעלמות מכוונת מהסביבה האסטרטגית וחוסר יצירתיות לגבי מנגנונים בינלאומיים חדשניים תביא אותנו למשבר עמוק יותר.
 7. 61
  עוד שכיר בתעשיית "השלום".צבוע.
 8. 60
  אריאלי שאול או עיוור או הוזה,הערבים לא שינו מאומה מעמדותיהם לגבי מדינה יהודית,לא קווי 67 ואף לא שעל,הכל סמנטיקה שמסתדרת מצויין עם תורת השלבים ותוכניתם לאייד מכאן את היהודים.אז בל תתבלבל לך אל"מ(דימ')אריאלי המתפרנס יפה מעסקי ה"שלום",הכל סמנטיקה.
 9. 59
  הנכבה

  כותב המאמר סותר את עצמו, מחד הוא מזכיר לנו את תוכנית החלוקה שהפלשתינאים התנגדו לה, את המלחמה שהם כפו עלינו, מבלי לתת את הדעת שהם מתייחסים אלינו כאילו אנו הובסנו והם מכתיבים לנו תנאים.
  האסון שלהם אירע לפני קום מדינת ישראל, אין שום מקום להפוך את אסונם לאזכור לאומי, שיאזכרו אותו בכפריהם. אין מקום לעוד מדינה ואין להם שום כוונה להסתפק בקווי 67, השאיפה שלהם למדינת שריעה מהירדן לים, ומי ושמתעלם משאיפותיהם (בעוד לנו אין שום מקום בהם), טומן את ראשו בחול.

 10. 58
  "ההכרה בזכותם למדינה על 45% משטחי הארץ לא נתפשה בעיניהם כהוגנת בשל היותם רוב מכריע באוכלוסייה, ומי שבבעלותם 90% מהאדמות הפרטיות"

  אריאלי רק שוכח לציין שה 90% אדמות פרטיות של הערבים מהווים רק אחוז מאדמת פלשתינה המערבית ושאר ה 99% הם אדמות מדינה. הוא גם שוכח לציין שה 45% שטח שהערבים קיבלו הם עיקר השטח הראוי להתישבות אנושית וחקלאות ואילו 85% מהשטח שהיהודים קיבלו זה הנגב שאינו מתאים למושב אדם ושרק היהודים הפכו את מקומות היישוב לראויים למושב אדם.

 11. 57
  אריאלי הממחזר. תתחדש קצת. מי ישב שם? מי מי זה נכבש? מה לגבי "הנכבה"

  היהודית. מיליונים נזרקו. נשחטו. ונטבחו. נזכר??????
  מה לגבי יום זכרון. ועצב של גרמנים לחיילי "הוורמכט" שיוצא בדיוק בתאריך סיום מלחמת העולם השניה. זה אותו דבר . גם הערבים חשבו במוסגים של חיסול. והשמד.

 12. 56
  איזו רמה של שקר, צביעות ושנאה עצמית

  פשוט קשה להאמין לאיזו שאול תחתיות מגיע השמאל ההזוי בשנאתו לכל מה שציוני. הרי 77% מהשטח שהובטח לעפ היהודי ע"י אומות העולם, בהחלטה שמעולם לא שונתה, ניתנו לנסיך ההאשמי ע"י הבריטים ימ"ש. הרי ישראל קיבלה את הצעת החלוקה והאויב דחה אותה. הרי ויקטור כיאט, מחיפה, במכתב לגנרל הבריטי סטוקוול 24.4.48 מודה כי הערבים עוזבים
  את העיר מרצונם... על פי בקשתם... הרי העיתונאי מיקל דוידסון בעיתון
  'דיילי טלגרף' 27.7.1948 מדווח: "הערבים נוטשים את בתיהם, עדריהם ומטלטליהם ובורחים לעיתים קרובות עוד לפני בואם של היהודים. עדיין קשה לקבוע אם הייתה זו התמוטטות המונית של מוראל או ציות להוראות של המופתי... הרי תכנית ד' של ההגנה – קוים מנחים לכיבוש כפר ערבי - ברורה: כיתור הכפר ועריכת חיפוש בו. במקרה של התנגדות, השמדת הכוח המזוין וגירוש האוכלוסייה אל מעבר לגבול המדינה (מחשש לחבירה עם צבא ערבי שיפלוש לארץ ב- 15.5.1948). במקרה של אי התנגדות... יחרים את כלי הנשק...ימונו מוסדות מבין תושבי הכפר לניהול ענייניו הפנימיים. (מרץ 1948). ומה עם "תכנית עזה" הישראלית (בתמיכת ארה"ב), שהציעה ב-1948 סיפוח עזה על תושביה לישראל ומתן אזרחות?
  מצרים התנגדה משום סיפוח הגדה על תושביה לירדן, ויישוב יתרת הפליטים במצרים,לבנון וסוריה. חלד אל-עזאם (ראש ממשלת סוריה לאחר 1948 בספר זיכרונותיו שפורסם בשנת 1972): "מאז 1948 היינו אנחנו אלו שדרשו את חזרת הפליטים....בעוד שאנחנו הם שהזמנו אותם (אלינו) והפעלנו עליהם לחץ לעזוב את בתיהם....אנחנו הרגלנו אותם להיות קבצנים.....אח"כ ניצלנו אותם למטרות פוליטיות". ןהגדיל אמיל חורי (מזכיר המפקדה הערבית העליונה אוגוסט 48): "בלתי מתקבל על הדעת שהפליטים יחזרו לבתיהם כל עוד הם כבושים בידי היהודים....זה יהיה הצעד הראשון להכרת הערבים בתכנית החלוקה (של א"י) ובישראל."
  אבל השמאל הקיצוני והמופקר, החובר לאויבי ישראל מבית ומחוץ לא ישתנה. הוא ימשיך לחתור תחת אושיות קיומה של המדינה הקטנטונת, שאחרי 2000 שנה מאפשרת לעם היהודי לצעוד בראש זקוף במולדתו ההסטורית. זה לא יעזור. הכיבוש המוסלמי של מולדת העם היהודי יגמר.
  1. פרופסור (לא) שפוי, חבל שביזבזת כל כך הרבה עובדות נכונות להסביר את תפיסתך השגויה כל כך1
  2. תודה פרופסור. אודה אם תוכל לתת כמה מקורות.
 13. 55
  מדינה מוסרית חייבת להכיל את כאבו של המיעוט. זוהי גדלות רוח..
 14. 54
  אין קשר בין הדברים

  אנו מכירים בשתי מדינות לשני עמים, מגבולות 67, ועד מי שיגיד ירדן, אני לא רואה אינדינים בארהב או אבורגינים באוסטרליה מעיזים להפגין נגד עצמאות מדינתם

 15. 53
  אי אפשר להשיב את ההסטוריה אחורה. הפלסטינים דחו את הצעת האו"ם ופתחו במלחמה של הכול או כלום והפסידו הכל. עכשיו הם רוצים להחזיר את הכל אחורה כי הם הפסידו? זה דומה לשחקן פוקר שמחליט ללכת על כל הקופה ולאחר שמפסיד הוא מבקש את כל כספו בחזרה. הערבים צריכים לקחת אחריות על ההחלטות שלהם.
 16. 52
  צודק 48. לזועמים על זכרון הנכבה אין לזה

  קשר למדינות ערב ולמנהיגים ששללו את תכנית החלוקה. אלו אזרחים פשוטים בני אדם שחוו אסון גדול ולא חשוב מה היתה הסיבה לכך. אגב גם היהודים לא בדיוק אהבו את תוכנית החלוקה. עדויות רבות מעידות שהסכמנו כי ידענו שהצד השני לא יסכים. למעשה 2 הצדדים התנגדו לכך. הערבים היו בטוחים שבעזרת מדינות ערב יגברו עלינו. אנחנו הבננו שהחלק שהוקצב לנו לא יאפשר מדינה ברת קיימא.  

 17. 51
  לא רק שהנכבה חרטא מקורה במלחמה שהפלסטינים עצמם יזמו-אלא שב48 גורשו 800 אלף יהודים ממדינות ערב!! למה את זה הצבועים בשמאל לא מזכירים?? כי הם יהודים אז זה פחות חשוב??

  והרכוש של היהודים שנבזז מהם גדול פי 4 ממדינת ישראל!! חוסר הצדק הוא כלפי היהודים, השמאל סתם הופך את התוקפן לקורבן. עם העובדות - אי אפשר להתווכח.

 18. 50
  עדיין איני מבין מדוע טורח אריאלי כל שלושה שבועות להעמיס עלינו את אותה תורה פלסטינית. אני סתם רוצה לשאול אותך שאלה פשוטה: לו היית חייל פשוט בתש"ח מצוייד ב'מאג' עם שרשרת של 300 כדורים במקום רובה צ'כי עם 15 כדורים ומולך היה טור של 30 חיילים ערבים, היית קוצר אותם עם ה'מאג'? כן או לא. ואחרי שהיו שוכבים הרוגים ומתים היית בא לברר מי האבא שלהם? היכן הבית שלהם? האם לשלם פיצויים לאלמנות? או שהיית צועק לאפסנאי: תביא עוד שרשרת... שמע אריאלי: זה לא עניין בכלל של טריטוריה; זה מי חי או מי מת. בתש"ח היו רובים צ'כים עם 15 כדור ולכן נשאר להם 45% מהשטח או משהו דומה וזה לא חשוב בכלל, ולא בגלל שום דבר אחר. לו היה לנו 'מאגים' לא הייתה בכלל בעיה, כי כולם היו או מתים או מעבר לירדן, ושם עבדאללה היה משבט אותם ל'ירדנים' וזהו. .
 19. 49
  ויש כאלו שקיבלו את תוכנית החלוקה וחתמו על הסכם ידידות עם הסוכנות, סיכנו את קיומם למען קיום מדינה יהודית ו-

  הסכין היה שלוף בגב שלהם! והדבר הזה הראה בעצם מה היה מחכה לכל הפלשתינים אפילו אם קיבלו את התוכנית החלוקה או אם חתמו על הסכמי ידידות עם הסוכנות ... כי גאולת האדמה היתה עם משמעות אחת = ניקוי אתני !
  האם אתם יודעים על מה או מי אני מדבר?

 20. 48
  אלו גם אלו מובילים את עמם למלחמת נצח

  הדרך לפתרון בעיות הוא פשרה.
  הסרוב לפשרה ,הסרוב לקבל את קיומו של האחר הם הדרך לאבדון נצחי.
  את זה עושים הימין הישראלי והפלסטינים.
  רק התעשתות מיידית של ישראל תעצור את המצב הזה. מתוך הנחה שניתן לשנות את הנהגת העם הפלסטיני.
  אך במצב הנוכחי בו שני הצדדים לא מכירים בזכותו של השני. אנו לא נגיע לשום דבר חיובי.

  1. רונן, אתה טועה

   מאז הסכם אוסלו מחפשת ישראל להגיע להסדר שלום אמת עם הפלסטינים. לכן הוקמה רשות פלסטינית ואש"פ התקבל כשותף להסדר. נכון לממשלת קדימה, ישראל הייתה מוכנה לוותר על כ 95% מהשטחים, והשאר בחילופי שטחים כולל מעבר קרקעי בין חברון לעזה.
   הפלסטינים נדרשו מצידם לוותר על "זכות השיבה" לגבולות הקו הירוק, לפרז את שיטחם ולהצהיר על סיום הסכסוך.
   עיסקה משתלמת לכול הדעות, אך הפלסטינים דחו את ההצעה.

   לפיכך האשמת ישראל ב"סרוב לקבל את קיומו של האחר" ואי נכונות להתפשר, היא פשוט אי אמירת אמת.

 21. 47
  הפיסקה הראשונה במאמר היא פשוט מעשה אמנות. לא להאמין שיהודי עושה כך שקר בנפשו, ועוד מרצונו החופשי. כמובן, בהנחה שהכותב הוא יהודי.
  1. יערה, זה שהתגיירת והסכמנו לקבל אותך לעם היהודי למרות היותך מוסלמית פנאטית בעבר, לא מחייב אותך להיות יותר אדוקה מהרב הראשי.
 22. 46
  כמה שאתה נאיבי. הפלסטינים מדברים על "פיתרון שתי המדינות" ולא "שתי מדינות לשני עמים"

  וזה הבדל של ארץ ושמיים כי הם לא מכירים בישראל גופה כמדינת היהודים אלא דורשים השבת "פליטים" לתוך ישראל והפיכתה דה פאקטו למדינה לא לאומית שתהיה לצד המדינה הפלסטינית.

 23. 45
  הכתב שם בפי הפלסטינים דברי כזב וחוסר אמת.הוא שולל את זכותינו להיות בארץ. הארץ שלו היא מדינת תל אביב שבירתה רמת אביב
 24. 44
  כל כך הרבה מילים נשפכות כאן גם במאמר הסרק הזה וגם בתגובות, במקום לומר את האמת הפשוטה כל כך - הערבים הם אויב שלנו שהובס כבר מספר פעמים כשקם עלינו להכחידנו . הם אינם פרטנר שלנו לשום דבר ויש לנהוג איתם ביד קשה וללא רחמים על כל גילוי של חתרנות או התארגנות נגדנו וכל השאר רעות רוח ובבל"ת
 25. 43
  יפה. העניין הוא השימושים שעושים בנכבה, לא משמעותו ההיסטורית, שבדרך כלל מוסווית היטב על ידי אירגוני שמאל הבאים להציג את הסבל והקרבן הפלסטיני כאות לזכות על הקרקע כחלק מאיזה שיח מעוות של זכויות אדם.
 26. 42
  כמו אז, גם היום, אין שום שינוי בעמדתם. הם לא רוצים מדינה יהודית.
 27. 41
  ביום שיחתם הסכם שלום המקובל על 2 הצדדים, אפשר יהיה להתעסק ולקבל את הנכבה; אבל לא שנייה לפני כן!
 28. 40
  אנחנו לא מפחדים לא מהערבים ולא מהתבכיינות הנכבה שלהם. הם ניסו חמש מלחמות והוכו שוק על ירך. ניסו את הטירור וקיבלו מנה אחת אפיים. הם מנסים עכשיו בהתבכיינות. הערבים שחיים בישראל הם הערבים הכי מאושרים מכל הערבים בארצות ערב. והם עוד מתבכיינים. על שהם חיים במדינה הכי נאורה והכי דימוקרטית
 29. 39
  המציאות מוכיחה שהפלשתינים צדקו בהתנגדותם למדינת ישראל הם ידעו שמדינת ישראל לא

  תסתפק בחלוקה אלא תתפשט מעבר לזה כפי שאכן קרה. הכיבוש הוא חלק מהזהות היהודית מאז מסעות הכיבוש של השטחים שנקראים היום ישראל וכפי שמתועדים בתנ''ך שהיו למעשה מסעות של טרור נגד אזרחים שלווים ושוחרי שלום מדיניות הכיבוש וגזל הקרקעות ממשיכים עד עצם היום הזה.

  1. אולי גם הנאצים צדקו שהשמידו יהודים במשרפות?

   אין גבול לאווילות שאתה מפזר כאן?

  2. כמו גם רדיפת הבצע היהודית, שחיטת ילדים נוצרים והרצון להשתלט על העולם
  3. לאדון מסמר חלוד

   תזכיר לי בבקשה מי היה זה שתקף את מי ב-67, אחרי שממשלת ישראל התחננה בפני המלך חוסיין שלא יצטרף למלחמה? מי היה "שוחר השלום" שמיהר להרוויח את חלקו לאחר שהאמין שהנה הנה עומדים הערבים לחסל את המדינה היהודית? מי אשם בכך שהגדה המערבית נכבשה בידי ישראל, מר זיכרון קצר וחלוד?

 30. 38
  "יום הנכבה" מוציא את האוייבים מבפנים...החוצה!

  יש אנשים שחשבו ששאול אריאלי היו שמאלני מתון עד שהגיע "ציון יום הנכבה באוניברסיטת ת"א" והוציא את כל "המתונים" החוצה! מהיום, גם הנאיבים ביותר יודעים שאנשי מר"ץ למיניהם שקראו לעצמם "שמאל מתון" אינם אלא שמאלנים קיצונים במסווה!!!

 31. 37
  אריאלי משכתב את ההיסטוריה. הערבים בארץ ישראל לא היו "פלסטינאים".

  לא היה יצור כזה שנקרא"פלסטינאי" פרט לי ולשכמותי שנולדנו בארץ ישראל לפני קום המדינה והמנדט הבריטי נתן לי תעודת לידה " פלסטינה א"י ".
  הערבים, רובם הגדול לא נולד כאן, הם ערב רב של ערבים מהחורן, סוריה, עיראק, מצרים , טורקיה וכו'.לי יש כל המשותף עם אחי היהודים: היתה לנו טריטוריה, שפה, תרבות, דת, סיפרות עניפה, שפה , ועוד. לערבים שמתקראים "פלסטינאים" אין שום דבר במשותף פרט למאחד אותם בהשמדת מדינת ישראל.לא היה עם כזה. אין לו עבר בכלל. לא היו לו מנהיגים, דתו-איסלם, שפתו-ערבית, מנהגיו- שונים לפי ארצות מוצאם.
  לכן, לתת להם אוטונומיה שיחיו חייהם כמה ואיך שרוצים ובלבד שיניחו לנו.

 32. 36
  העולם לעולם לא יקבל את השטחים (הגדה המערבית)כחלק ממדינת ישראל וטוב שכך
  1. האם קראת את החלטה 242? האם שמעת את נאום אובמה?

   החלטה 242 מדברת על כך שמקמת מהשטחים שנכבשו ב67 יוותרו ביידי ישראל. גם הצעת קלינטון משנת 2000 מדברת על זה.
   בנאומו האחרון של אובמה בפני אייפק הוא הבהיר בפירוש שההסכם העתידי יצטרך להתחשב ב"מצב הדמוגרפי בפועל בשטח".

 33. 35
  טבח דיר יאסין לא התרחש ב מרס 48? מאז נובמבר 47 ועד הכרזת המדינה לא טרונספרו/גורשו/נמלטו (אפקט דיר יאסין) כבר כ 400,000 פלסטינים וכפריהם "החלו" לההרס? אוסישקין כבר ב 1919, מייד כשרגליו דרכו לראשונה בארץ הקודש ובנאומו הראשון לא הבטיח ש"נסלק מפה את כל הערבים"? בן גוריון לא החל לתכנן את הטיהור האתני כבר ב 1938 והפלמח והש"י לא החלו כבר מתחילת שנות ה - 40 למפות את היישובים הערביים והאוכלוסין על מנת להתכונן ל"יום פקודה"? וכך או אחרת - מדוע ישראל לא הסתפקה בגבולות החלוקה ב תש"ח, שזה היה המכסימום הלגיטימי שהיה בו שמץ הגינות והגיון ארוך טווח? והאם הש"י לא סכסך בין הפלגים הערבים באופן חתרני ושיחד משת"פים ושתל ידיעות ואף הקים עתון לממוש ההטעייה על מנת שהערבים יוסתו בכיוון שיבטיח את "פרוץ" העימות שבמהלכו ימומש הטיהור האתני? (ראה מאמריו וספרו של הלל כהן). חבל שאריאלי נצמד לנרטיב השטחי והשטנצי ומוסיף בכך להלעתת הציבור היהודי - זה שאינו מעוניין בחקר שורש הדברים - בעובדות שאינן מובילות לשאיפה אמיתית להשגת שלום הוגן ברוח win-win!
  1. ברית שלום?- שקרים, תעמולה ועבירות קלות

   1) "טבח" דיר יאסין לא היה קטלני כפי שהוצג. האירוע נופח ע"י ההגנה כדי להשחיר את מוסר הלחימה של האצ"ל, וע"י ההנהגה הערבית כדי להגביר את נחישות הלחימה ולעודד עזיבת הכפרים לזמן הקרבות למדינות ערב.

   2) מ30 בנומבר 47 ועד תחילת מרץ 48, נקטה ההנהגה היהודית מדיניות הגנתית סבילה של הגנה על השיירות בדרכים מתוך ציפיה להגנת הריבון הבריטי. בתקופה קצרה זו נהרגו כ 1400 יהודים. המצב היה חד צדדי עד כדי כך, שארה"ב החלה לארגן באו"ם את משיכת החלטת החלוקה כדי להפסיק את הטבח החד צדדי.
   רק אז, שהחרב הייתה מונחת על הצואר, ושכבר היה ברור שצבאות ערב מחכים בגבולות ל 15.5.48 כדי לפלוש לארץ, בוצעה תוכנית ד' שמטרתה הייתה פינוי השטח היהודי כפי שהגדיר האו"ם מגורמים עויינים. לכל כפר ערבי ניתנה הבחירה: הסגרת נשקו וכניעה לכוחות העבריים, או הכרעה בקרב וגירוש. ההנהגה היהודית לא הסכימה להותיר גיס חמישי מאחורי הגב עת תתחיל המלחמה בגבולות.

   3) תוכניות מגירה צבאיות יש תמיד. לצערנו הוכח שהערבים הגשימו את כל החששות מהם. המרד הערבי 36-39 שהופסק רק בעקבות מלחמת העולם, הוכיח כבר 10 שנים קודם, שפני הערבים אינם לפתרון בדרכי שלום. גם הצטרפותו של המופתי עם מאות מתנדבים לשירות ה SS הנאצי והשתתפות פעילה ברצח יהודים, הוכיחה עד לאן המשטמה הערבית מגיעה. האם לא הכריזה הליגה הערבית שהחלטת החלוקה תוטבע בדם יהודי?

   מי הופך סיבה למסובב?

  2. זו המדינה שלנו, רוצה צדק - תחזור לאירופה.

   אנחנו קמים כל יום ויודעים את זה, לקחנו משהו שלא שלנו, טוב. פעם אמרתי לחבר שלי (בחור ספרדי) שקינטר אותי על היחס לפלסטינאים "רוצה צדק, בוא תחזיר ליהודים של גלות ספרד את האדמות שלהם עם ביחד עם זכות השיבה".. העולם לא צודק. בושה שאנחנו מקיימים את טקס הנכבה כי בכך אנו מחללים את זכרם של אלו שנלחמו ומתו עבור המדינה הזו.

 34. 34
  אבל הפלסטינים עדיין גורסים "כולה שלי" ורוצים את יפו ועכו.
 35. 33
  גם הצד השני איננו מאמין בהסכם ובפשרה

  הפלסטינים לא קראו נכון את המפה הפוליטית בשנת 1948 וגם כעת הם לא קוראים אותה נכונה. הם לא הראו שום רצון להראות שהם מכירים בלגיטימיות של ישראל להתקיים כמדינה יהודית לצד הפלסטינית. הסיבה שכעת הם מדברים בשיח של "שתי מדינות לשני עמים" הןא עקב כך שבניגוד ל-48 שבו הם חשבו שאין להם מה להפסיד, כעת הם מצויים בעמדה שונה לחלוטין.
  ומה אתה חושב שיקרה כאשר ישראל תכבד את החלטה 242 של האו"ם שתי המדינות יחיו לצד זו? אז הפלסטינים יחזרו להחלטה 194. הסכסוך מאז ומעולם היה על 48 ולא על 67. כל עוד העם הפלסטיני לא יעבור שינוי תודעתי ויקבל את זכותו של הלאום היהודי לכונן מדינה בארץ ישראל (גם על בסיס גבולות 67) וכל עוד הליגה הערבית תראה בקיום זה כלגיטימי ותחדל מלתפוס אותנו כפולש זר לאדמות כבושות ( האדמות של 48 ולא 67), אזי ניתן יהיה לכונן שלום בר קיימא.
  כל עוד בצד השני לומדים את אסון הנכבא ורבים תופסים הסכם שלום עתידי עם ישראל כשלב ביניים למימוש תוכנית עתידית של המאבק על גבולות 48, ישראל תאבד נכס אסטרטגי חשוב מאוד אם תוותר על אדמות.
  שלום הוא דבר בעל חשיבות רבה למען עתיד קיומה של מדינת ישראל אבל שלום בכל מחיר וויתורים חד צדדיים מצד ישראל למען הסכם בלבד ללא הבטחה מעשית על כיבוד גבולותיה הוא בבחינת אבסורד ומהלך טקטי שגוי מאוד מצד ישראל.

 36. 32
  החשש מן הנכבה נובע מסיבה אחרת לגמרי. יש סכנה ממשית בנכונות להכיר ולהתעמק בנזק שנגרם לאויב תוך התעלמות מן הנזק שהאויב גרם, ובמיוחד כאשר המערכה הכוללת עדיין פתוחה, והאויב מנסה להיאחז בכל שביב של תקווה שיוכל ביום מן הימים להביא להכרעה. לאמריקה יש אפשרות לדון בנכבה שגרמה לאינדיאנים או לוויטנם. לנו תהיה פריביליגיה כזו רק לאחר תום הסיכסוך באופן מוחלט. ולאור היחסים עם מצריים, מובן אין די בהסכמים מדיניים כדי להביא לכך, גם אם הם מכונים הסכמי שלום. עוד ארוכה הדרך.
 37. 31
  מוסרי

  מקווה שאתה יודע מה זה "מוסרי"

  אני לא מכיר בהסטוריה עמים/אנשים מוסריים

  תמיד המוסר/אמת/צדק =כוח

 38. 30
  תומכי הנכבה מצטערים על הכשלון לחסל את היהודים ב-48

  ברור לכל שהנכבה היא יום אבל על כשלון 7 צבאות של מדינות ערב לחסל את היהודים בישראל בשנת 48.
  כל התומכים ביום הנכבה מתאבלים על הקמתה של ישראל ושואפים לחסלה.
  הגיעה העת שערביי ישראל ישכילו להעריך את המדינה בה הם חיים וברור לכל שהמדינה על כל אזרחיה ידעו להעריך זאת ויחד נקים מדינה של העם היהודי אבל מדינה דמוקראטית עם שוויון זכויות לכל. ברור שאם המיעוט רוצה להפוך לרוב וכל מטרתו להפוך את ישראל למדינה נוסח ערב הסעודית או סוריה או מצרים או לבנון או אפילו ירדן - ראוי שיתקל בהתנגדות עזה מצד הרוב השפוי במדינה.
  זיכרו (ערבים ואחרים) יום הנכבה מטרתו חיסול מדינת ישראל - המדינה הדמוקראטית היחידה באיזור, ואני בטוח, שאפילו חאנין זאבי התומכת בכל התלהמות נגד ישראל בארץ ובעולם, בסתר ליבה, מעדיפה את מדינת ישראל (עם כל תחלואיה) על כל מדינה ערבית אחרת בעולם.

 39. 29
  יום הנכבה

  לא מפחדים מיום הנכבה. יש גבול להתיפיפות הנפש. אנחנו במצב מלחמה לצערינו הרב עם שכנינו . לא תמיד באשמתנו. כשהם ינציחו את יום השואה, את יום העצמאות שלנו, את הטבח החוזר ביהודים בארצות ערב, בחברון וכו, ניתן להם במה במוסד אקדמאי הממומן על ידי המדינה להנציח ימים שנגרם להם עוול. עד אז מציע שנפסיק את ההזדהות המזויפת הזאת עם אויבי ישראל.

  1. 400-600 אלף פלסטינים נטשו הארץ בגלל מלחמה שהם עצמם התחילו. חלקם הקטן גורש. לעומת זאת באותה שנה ממש גורשו 800 אלף יהודים ממדינות ערב!! למה על זה השמאל הצבוע לא מדבר??
 40. 28
  אעמוד על פרט שיקרי אחד: "הוצאת דין רודף". פעיל השמאל הסמוי "הרב יואל בן-נון" הצהיר שהוא הימציא את השקר הזה

  יןואל בן נון ידוע כמי שהופיע כאיש ימין , פרט לתקופות קצרות, בטרם כל בחירות שאז פעל בגלוי בעד הצבעה למערך על כל גלגוליו.
  ( ידיעות 15.11.95 עמ' 6)
  שבוע לאחר שזרק את הפצצה אודות רבנים שפסקו דין "רודף" על יצחק רבין התנצל אתמול הרב בן נון "אישית" בפני הרבנים ששמותיהם הועלו בקשר לכך הרב דב ליאור והרב רבינוביץ. לנגד עיני היה הרוצח הפוטנציאלי שמסתובב עם השעון המתקתק בראשו כשהוא חושב שיש בידו הרשאה לרצוח.
  אני מקוה שתגובת הנגד הנזעמת, מפי רבנים לדברים שאמרתי תביא לכך שאם מי שהוא חושב שיש הרשאה כזו יידע עכשיו שאין.

  הבנתם? הוא הפיץ סיפור שקר כדי שכל הרבנים ימחו נגד הפצת השקר ואז כולם ידעו שאסור לרצוח רבינים !
  השמאל ממשיך להשתמש בהנאה בשקר הזה , כמו שמשתמשים בשקר של רביב בענין תמונת רבין הנאצי. וכמו שהערבים ממשיכים להשתמש בשקר של רצח הילד מוחמד דורא.

  1. מר ארליך, האמת קצת יותר מורכבת

   הרב בן נון, כמי שהיה בשר מבשרה של גוש אמונים ומהוגיה הנאמנים, חי בתוך עמו וידע על מה הוא מדבר, כשהוא האשים רבנים מסויימים. אבל שונה הידיעה והשמועה מהוכחה בבית משפט, ואכן ליואל בן-נון לא הייתה הוכחה כזו.
   הוא ציפה (תמים שכמותו) שקריאתו: "אני מאשים!" תחולל סערה של חשבון נפש בתוך המחנה האמוני והערכי, והתנערות מהנהגה רבנית קיצונית שעמדה על הדם, בבחינת "והיה מחנינו טהור". אולם הסערה היחידה שהתחוללה הייתה סערת מגלגלי העיניים והמיתממים. יגאל אמיר שאמר בפירוש לחוקריו שללא היתר הילכתי לא היה רוצח אדם, נותר לבד בזירה. כל שולחיו הגיבורים נעלמו דום והתקפלו. איש לא היה מוכן להודות שהוא זה שהכשיר את השרץ. שהתיר הלכתית, בפירוש או בקריצה, לאדם אחר לקחת את חייו של ראש ממשלת ישראל.

   בכך היה הרב יואל בן-נון לאישיות התורנית הרוחנית היחידה ששילמה מחיר אישי בעקבות הרצח. הוא עצמו הוקע מהחברה שניסה להוקיע את קיצוניה.

  2. צודק !!!
  3. אם יגאל אמיר אמר לחוקריו שקיבל התר הילכתי לרצח, מה מנע מהם להוציא ממנו את שם נותן ההתר ולהעמידו לדין? וכי השב"כ לא יודע להוציא כזה מידע מנחקרים? או שאולי נותן ההתר, היה גם הוא סוכן שב"כ כמו שמפניה... ולכן אף אחד לא העמד לדין...
 41. 27
  מאמר קולע. כבר ברור לכן שיום הנכבה שלנו בוא יבוא.
 42. 26
  צריך להיות ממש תמים או ממש טיפש כדי לסמוך על "העולם" ולהאמין "לפלסטינים" במקום לפקוח עיניים ולהביט בעובדות בשטח. מאז 1880 כשהתחלנו לחזור לפה, דרך 1948, וכלה ב2002, הערבים שגרים פה מנסים להרוג אותנו. זה כל הסיפור.
  1. אגב לא רק הערבים חפצו להרוג אותנו

   במשך כל ההיסטוריה היה רצון עז להרוג אותנו,,,אנחנו חיבים לחקור
   מדוע בכל מקום שהשתקענו בו תמיד היינו במצב של מועומדים מעודפים לחיסול ,,,כמעת שלא קיים עם בעולם שפגש בנו ומיד הבחין שייש לחסל אותנו ,,,מה ייש בנו שגורם לעמים כל כך רבים לרצות ולהפטר מאיתנו בהיותנו משתיכים ומתויגים כעם יהודי שעצם קיומו מרגיז את מנהיגי העם והעם עצמו,,, לא יכל להיות שאן סיבה לרצון הזה להפטר מאיתנו קקולקטיב אולי מישהו שיחקור את פשר התעלומה הזו שכל מי שפגש בנו אחרי שיחה או שתיים החליט שקיומנו גורם נזק כל שהו לכל עם שפוגש בנו ,,,,ויבו היום שגם ארצות הברית ימאס לה מאיתנו אני לא יודע אם ירצו בחיסולינו אבל יחתרו במלו המרץ שנעוף להם מהעניים ,,,אנה אל תספרו לי שאנו עם נבחר וקבלנו את התורה והקדוש ברוך הוא מצילנו מיד אויבנו ,,,חוץ מפעם אחד שהקדוש ברוך הוא הבין שהרבה אנשים מהסוג שלנו זה לא בריא ליקום לכין העלים את מחצית העם הנבחר בכיבשנים ובתאיי גזים תשמעו זה כבוד גדול שאישיות רבת מעלה כמו אלוהים מקדיש לנו זמן ומחסל חצי מאיתנו בשביל שככל שנהייה פחות כך יגדל כוחנו ענין כלכלי של היצה וביקוש ,,,,,,מוזר באמת מוזר מה אנו עושים שכמעת כל עמי העולם הבחינו בסגולות שלנו והחליטו שאנו מסכנים את קיומם מעצם קיומנו ,,אז אולי כדאי שנתפשט מהזהות שלנו כיהודים וניטמע בכל ארצות העולם כך הייה לנו יותר סיכוי לשרוד משום שהמגמה לחסל אותנו נשמרת לאורך כל ההסטוריה ,,,,מוזר

 43. 25
  עובדות , עובדות מר אריאלי למה לשקר

  נכון יש לנו סכסוך עם העולם הערבי שמעולם לא קבלו אותנו .
  עובדה שמעולם לא היה עם פלשתינאי עד שאנשים כמו אריאלי המציאו אותם לכן כל הנסיונות לתת להם מדינה כביכול מדינה שנגזלה מהם בטעות יסודה
  מה כן: את עזה ליישב מחדש בסיני הריקה ואת ערביי יש"ע לאפשר להם זיקה פוליטית לירדן ( מי שרוצה ) ובחיי היום יום אוטונומיה מלאה כפי שקיים היום ומי שלא יעשה כך ישתה לבסוף את מי ים המלח

 44. 24
  האם זה מקרה

  שהכותב לא מזכיר את ההתעקשות הפלסטינית על זכות השיבה או שזו שיטתו, לעצום עין מול עובדות שאינן נוחות לו. אז על מה בדיוק הוא מטיף לימין?

 45. 23
  לא נכון. הפלשתינים לא ויתרו על שום דבר. זוהי בדיוק שיטת השלבים עליה הכריז עראפת - בשלב ראשון יקחו את שטחי יהודה, השומרון ועזה, ואת השאר ישיגו מאוחר יותר בדרכים שונות: החזרת פליטים, יבוא כלות וחתנים, ואם לא יילך - גם באמצעים אלימים מהסוג של האינתיפאדות ומלחמות ממש. כל זה נאמר במפורש על ידיהם, אבל אריאלי וחבריו השמאלנים אוטמים אוזניהם. לא נעים לשמוע את האמת - הם מעדיפים לחיות בחלום.
  1. ישראל כבשה את כל הארץ בשני שלבים: ב48 את רוב הארץ וב67 את מה שלא כבשה ב48.
  2. "אור" את/ה צודק/ת !!! אבל את/ה טמבל/ית קטנ/ה......וגם חושך
 46. 22
  הפלשתינאים לא וויתרו על 48. הם עדיין מדברים עליו ולכן הם לא מוכנים לחתום על פיתרון שתי המדינות

  אשר מונח על השולחן כבר כמעט 100 שנה... הם פשוט לא מוכנים לראות את הקיום שלך פה. למרות שאתה שמאלן נחמד שחושב ש"ממשלות ישראל אשמות". אולמרט וברק הציעו להם הכל והם לא הסכימו. אפילו פרופ' בני מוריס אשר יצר באופן מסוים את הנכבה, הודה בכך. הדברים באים לידי ביטוי גם בראיון של ארי שביט עם פרופ' בן עמי. העם לא מטומטם וכולם יודעים את האמת.. לצערנו, אתה לא מסוגל לרדת ממגדל השן ולהגיד - הערבים שונאים אותי ורוצים להרוג אותי. בגלל שהם לא מצליחים הם מוכנים להסתפק לעת עתה בירושלים וחברון.

 47. 21
  מי שניסה להשכיח את הנכבה היה השמאל! שהרי אם הנכבה כתוצאה מהתוקפנות הערבית ב-48 היתה מוצדקת, אזי מוצדקת גם נכבה שניה בתגובה לתוקפנו הערבית ב-67, ואם זה נכון, איך נוכל להציג את מי שקורא לנכבה שניה כגזען? ואיך נמנע ממנו לרוץ לכנסת? לכן הפיתרון היה השכחת הנכבה של 48 מחד, ופסילת תנועת כך מאידך. אבל, הערבים לא היו מוכנים לשכוח וכך מלאכתם של מצדדי גירוש הערבים נעשית בידי אחרים.
 48. 20
  גם הנאו-נאצים בגרמניה תובעים הכרה בנכבה הגרמנית ותובעים את זכות השיבה לצאצאי 13 מיליןן הגרמנים שגורשו לאחר תבוסת הנאצים בשטחים שאבדה גרמנהי המזרח (שליש משטחה) . אבל באירופה הנאורה שתובעת משיראל נסיגה מיו"ש אף אחד לא חולם להחיל את אותו כלל על שטחים גרמנים שנכבשו וסופחו לפולין ורוסיה.
 49. 19
  הכרה בזכות הפלשתנאים למדינה עצמאית , סיכוי יחידי להמשך מדינת ישראל.

  שתי מדינות לשני עמים.
  הנכבה היא חלק מהנרטיב של הפלשתנאים, אנחנו יכולים להמשיך לנפנף בידיים ,
  להוציא הרבה הצהרות.
  העולם מכיר במדינה הפלשתנאית, העולם מכיר בנכבה .

  גם אנחנו צריכים להכיר בה.
  הכיבוש בזבזני, משחית וחסר תוחלת.

 50. 18
  אם אבו מאזן (ולא רק הוא) אומר בפומבי שלא יכיר במדינה יהודית (בניגוד להחלטת החלוקה, שדיברה על מדינה יהודית), האם זה אומר שהפלשתינים מקבלים את החלטת החלוקה?

  הניסיון של שמאלנים, כמו הכותב, לשכנע את עצמו ואותנו, שבהכרזת העצמאות הפלשתינית ב-1988 קיבלו הפלשתינים את החלטת החלוקה-מצחיק, ואפילו מעורר רחמים. כי הפלשתינים עצמם אומרים בדיוק את ההפך (עוד ניסיון של השמאל המתנשא לדבר בשם הפלשתינים).

  ה-1988 הסתמכו הפלשתינים על החלטת החלוקה כדי לטעון שהם-הם הערבים המוזכרים בהחלטת החלוקה, וזאת, כיוון שהפלשתינים כלל לא הוזכרו בהחלטה זאת, שדיברה על מדינה יהודית ומדינה ערבית.

 51. 17
  תמיד חשבתי שמר אריאלי הוא בר פלוגתא בעל יושרה, עד שקראתי את המאמר הנוכחי...

  כי הרי זה ברור, שציון הקמת המדינה כ"נכבה", מעיד על כך, שהפלשתינים לא שינו את עמדתם, והם טוענים, שאינם מסכימים להקמת מדינה ליהודים על שום חלק של הארץ.
  כך שההכרזה בשנת '88 אינה אלא תרגיל. אך העמדה האמיתית של הערבים היא זו המציינת את ה"נכבה".
  ולסיכום: אני שולל את יום הנכבה, כי הוא בא להביע עמדה השוללת את רזכות קיומי!

  1. נראה לי שמעולם כלל לא קראת אם זה מה שאתה טוען ביחס לעמדות הפלסטיניות
  2. פרוש המילה נכבה

   היא אסון, קטסטרופה. אין בה שום התייחסות אלייך או איזו ראייה לכך שהם אינם מסכימים להקמת מדינה ליהודים, זו מילה המציינת את האסון, כן, אסון שנגרם לפלסטינים עם קום מדינת ישראל. אין פה שלילת המדינה, המדינה כבר פה זו עובדה, רק הכרה בעוול שנגרם להם.
   במקומם גם אתה היית מציין את זה ,ממך אף אחד לא שולל להזכיר על כל במה את האסונות שלך וכולם מקשיבים בכבוד.
   אנשים ומדינה שנרעדים כל כך מההכרה הבסיסית ביותר לסבלו של השכן, שלנו יש חלק נכבד מאוד בסבלו מעידה רק עלינו ועל חולשתנו שלנו.

  3. גם הנאצים סבלו כאשר הובסו, אבל ביום השואה אנחנו לא מציינים את סבל הנאצים
  4. לדידם של המציינים את יום הנכבה עצם קיום המדינה היהודית הוא אסון - וברור שיש כאן שלילת המדינה היהודית.

   מי שלא מבין זאת הוא פשוט תמים!

  5. או טיפש...
 52. 16
  שקר גס

  הפלסטינים מעולם לא קיבלו את רעיון שתי המדינות, לא ב-1947 ולא ב-1988.

 53. 15
  מה זה הקרי הצבאי הזה?
 54. 14
  גם החמאס וגם הימין הלאומני אומרים "כולה שלי". אם כי החמאס בשנים האחרונות קצת מתרחק מאמרה זו ומתקרב לנוסחת שתי מדינות
  1. את תגובותי ובקורתי על תועמלני השמאל, מצנזרים אך את המתחזים לי באופן שיטתי במימון מדינות זרות עויינות, מפרסמים, מה זה אומר על השמאל, יכולתו להתמודד בדיון רציני ועל "חופש" הבעת הדעה בעיניו? אז עם מה נשארנו, עפ הסתה דמגוגית נמוכה של השמאל. אז לא יעזור לכם, הציבור חכם מכם ולמוד נסיון.
  2. כרגיל הסמול פאשיסטי וצבוע
  3. איציק, הראה לי בבקשה מנהיג פלסטיני אחד(!!!) שמכיר בזכותה של מדינה יהודית להתקיים בשטח כלשהו בין הים לירדן, איכשהו בכל יוזמות השלום, המנסחים הצליחו להתפתל באלף ואחת התחכמויות שונות ובלבד שלא להוציא מהפה את צמד המילם "מדינה יהודית", כל שצריך להוסיף לרשימה שלך גם את אבוא מאזן......
  4. החמאס קורא להשמיד את כל היהודים בכל מקום בעולם. זה רשום באמנה שלו. השאלה היא האם אתה מאמין לשקרים שלך? כי אנחנו ממש לא.
  5. שוב חרפות וקללות

   האם לאו חושב שאנשים רציניים מושפעים מקללות?

 55. 13
  אתה בטוח לגמרי שהערבים והפלסטינים עשו את האבחנה ההיסטורית והמשפטית בין "שייח מוניס" לגבעת האולפנה? האם אתה מוכן לעמוד מאחורי הטענה הזו? האם אתה מוכן לקחת עליה אחריות מלאה? כי תיק הטענות המוכיח בדיוק את ההיפך - מתפקע מראיות, חביבי.
  1. מסתבר שאריאלי לא קורא את הארץ, אחרת הוא היה קורא את המאמר של הס שהערבים אינם עושים אבחנה זו.
  2. אולי תציג לנו חלק מתיק הטענות בצורה אחראית?
  3. לא מוכנים להגיד שאחת "משתי המדינות"שבעיקרונן הם מכירים היא

   יהודית ודורשים בה בעת את זכות השיבה.מדובר בתרמית פשוטה .ספרי הלימוד של תלמידי העממי גםלא מוכיחים שהם באמת מכירים בזכותו של העם היהודי למדינה משלו כאן.אבו מאזן לא רצה בהצעות אולמרט והוא אמר זאת גלויות.גם נתניהו מרמה והוא לא מוכן לשום מדינה פלסטינית.

 56. 12
  ישראלים נהרגו במלחמת הנאכבה

  קישקוש. העמדה הבינלאומית לא כל כך מוסרית כפי שמתואר, הקהילה הבינלאומית היא לא נגד זה שאומר הכל שלי. אם הערבים היו מצליחים במזימת 48 הקהילה הבינלאומית לא היתה עוצרת אותם. למעשה הקהילה הבינלאומית רגילה לעצור רק אותנו. כך היה ב 67 וב 73 . בכל מקרה מי שמנסה לומר שהפלסטינאים למדו את הלקח ומוכנים לחלוק, צריך להבהיר לאיזה פלסטינאים הוא מתכוון. יש נטיה "קלה" בתקשורת להתעלם מהחבר'ה שיושבים בעזה, כאילו הם לא קיימים. ישראל הוכיחה שהיא יכולה לכפות פינוי ונסיגה על האוכלוסייה שלה. עד כה הפלסטינאים לא הוכיחו דבר חוץ מהיכולת לשגר טילים על ערי ישראל מהשטחים מהם נסוגנו. דבר אחרון, אף אחד לא מפחד מהנכבה, הערבים הביאו אותה על עצמם, יש להם רק את עצמם להאשים. נשאלת השאלה , מי מפחד מהפרדת אוכלוסיות ? הערבים הישראלים יגשימו את משאלותיהם ויהפכו פלסטינאים, נבצע חילופי אוכלוסיות, נפתור את הבעיה הדמוגראפית אחת ולתמיד.

  1. צודק - ואדי ערה המשולש וכל מזרח ירושלים יהיו בשטח פלסטיני - וזאת ללא טרנספר הם פשוט יחיו תחת הנהגת עמם
  2. יש עם מי לדבר

   אתה רואה עכשיו אנחנו מתקדמים . אתה בטוח שהחבר'ה מוואדי ערה יסכימו לוותר על התעודות הכחולות ואלה ממזרח ירושלים יביעו התלהבות מהקרובים החדשים שלהם מעזה ? אם כן אנחנו ממש בכיוון הנכון, כל מה שצריך זה קצת יצירתיות וכוונות טובות. החבר'ה מוואדי ערה והחבר'ה מההתנחלויות יבצעו טרייד בשטחים שהם יושבים עליהם - אין טעם בכל מיני מובלעות מוזרות בתוך הריבונות של האחר. יש לזכור בכל הסכם מי היה הצד שהתקיף ומי היה הצד שהפסיד כדי שבנקודות מחלוקת נדע לקבל החלטה מוסרית והוגנת. סגרנו ?

  3. הערבים הביאו את הנכבה על עצמם?!

   ומה המקורות שלך להכרזה הנבונה הזו?

 57. 11
  דווקא הליכוד מוביל אותנו בסופו של יום לעשיית צדק- מדינה דו לאומית!
  1. הליכוד לא יהיא למדינה דו לאומית...מקסימום לסיפוח שטח C בו חיים 48 אלף ערבים
  2. אמת ויציב. "מדינה דו לאומית" היא לא יותר מהפחדה נבובה של השמאל, שכל תחזיות הצונאמי שלו עד היום הופרכו כעורבא פרח.

   שטחי c יסופחו והשאר יהפוך לחלק מהמדינה הפלסטינית שנקראת היום הממלכה ההאשמית של ירדן.

 58. 10
  בפתיח מאמרו טועה שאול אריאלי ומטעה את ציבור הקוראים - אין המגורש אשם בגרושו - האשם הוא מגרשו!

  הנהגת היישוב והתנועה הציונית לא פנתה לכל מועמד ומועמדת לגירוש ושאלה "האם אתם מסכים לגרושכם? -- היא אפילו לא שלחה לו או לה SMS ו"ביקשה" מהם להתפנות כי ביתם יופצץ... הרי הטיעון של אריאלי מזכה את הנאצים מהעוול הנורא של גירוש יהודים (שלא פשעו) מממקומות מגוריהם בערים למחנות (אם גם לא מרציחתם בגאזים). הרי גם היהודים בגרמניה ביקשו לשלול מהנאצים את הזכות לפגוע בהם, לאלצם לגזול את רכושם, ולמנוע מהם זכויות אדם.

  1. זקוק לרופא עינים , לא רק

   נכון ,אין המגורש הגרמני מהסודטים , שלזיה או פרוסיה המזרחית אשם בגירושו ממולדתו . סתם ככה אמא רוסיה הגיע לביתו .
   האנלוגיות שאתה מציג נפסדות .

  2. מיליונים של גרמנים גורשו מפולין ומצ'כיה בגלל שגרמניה היא היתה אשמה בפתיחת מלחמת העולם השניה, ולא בפולין ולא בצ'כיה דנים ב"נכבה" של הגרמנים

   העיסוק של ישראלים מסוימים ב"נכבה" של הערבים הפלטיניים הוא חולני ומעוות

  3. בעיני כיבוש אכזרי הוא מעשה חולני ומעוות.
  4. ליתר דיוק כ-13 מיליון גרמנים גורשו הן משטחים בהם חיו כמיעוט כמו חבל הסודטים והן משטחים שנלקחו מגרמניה לאחר תבוסת הנאצים וסופחו לפולין (דאנציג, שטטין, ברסלאו) ולרוסיה (קניגסברג). היחידם שתובעים הכרה בסבל של הגרמנים הם הנאו-נאצים.
  5. איך הגעת למסקנה הזו ואיך הגעת להשוואה הזו? אתה מפספס את המאמר. אריאלי לא עוסק בכך אלא בלגיטמיות הבנינלאומית, בהחלטות ובתוצאות.
  6. אריאלי כתב הרבה שטויות, אבל בסעיף הזה הוא צודק - מי שפתח במלחמה (העם הפלשתיני כולו) - ישלם על פשעו. היהודים לעומת זאת, לא עשו דבר לגרמנים, וגורשו על לא עוול בכפם.
  7. זה לא נכון דווקא לאחרונה כן עוסקים באסון שקרה לעם הגרמני

   ערים שלמות הופגזו על ימין ועל שמאל והמוני בני אדם נהרגו. האם זה הגיע להם? האם האזרח הגרמני הקטן גם אם ידע יכל לעשות משהו מול המשטר הפשיסטי שלו? האם אזרחי ישראל מסוגלים לעשות משהו? לא. אפילו טקס מסכן לא נותנים לעשות.

  8. אני "מבקש סליחה" מהפלשתינאים ומחד"ש על כי משפחתי לא ברחה מירושלים העברית במלחמת תש"ח את הישוב שם היה במוצר במשך 6 חודשים.
  9. כל עוד הפלשתינאים מדברים על אדמ ותוזכות השיבה ולא על פיצויים, הכוונות שלהם מאוד ברורות.
  10. בוא ותדבר גלויות, אתה בעד זכות השיבה, כלומר לפנות יהודים לארצות מוצאם (אתה כנראה אלרגי , לדוגמא, ליהודי אתיופיה וכו').
  11. מספר הבדלים בין גרמים מגורשים ופלשטינאים

   ראשית הגרמנים כבשו את אותן מדינות (בראש ובראשונ פולין וצכיה) בעוד שלמזלינו ישראל לא נכבשה
   שנית הגרמנים במשך שנים נהגו במדינות הללו בברוטליות ואכזריותוברור שהיה כאן גם אפקט של נקמה
   שלישית הגרמנים גורשו למדינה קיימת שהיא גרמניה ובעצם מולדתם של המגורשים .בעוד שהפלשטינאים גורשו למדינות שכנות
   ברור שהפלשטינאים מנקודת מבטם רואים במה שקרה להם את אסונם ,מאתנו נדרש רק לקבל למה הם הם רואים כך מה שהיה

  12. הפלסטינים פתחו במלחמת 48 אבל מוגזם מאד לומר "העם הפלסטיני כולו" כיוון שפחות מאחוז אחד שלהם השתתף באופן פעיל במלחמה, כששה עד שמונה אלפים. הפלסטינים היו פעילים בבריחה הרבה יותר מאשר בלחימה. מגוחך להשוותם לגרמנים כיוון שהפלסטינים לא כבשו שום מקום מהיהודים, אף מטר מרובע, ואילו הגרמנים היו בלתי ניתנים לעצירה וכבשו כל ארץ שפלשו אליה. היהודים לא גורשו ע"י הגרמנים אלא הושמדו על ידם.
  13. לקשי הבנה אחזור שנית::: אין המגורש אשם בגרושו -- האשם בגרושו הוא מגרשו!

   הרי פשעם היחיד של היהודים בגרמניה (לדעת הנאצים) היה שביקשו לשלול מהנאצים את הזכות לפגוע בהם, למנוע מהם את ה"זכות" לגזול את רכושם, ולאפשר להם לחיות ככל אדם - שלו על-פי החוק הבינלאומי זכויות אדם. נכון: גם הגירוש המסיבי של הגרמנים תושבי דנציג, בוהמיה ואוקריינה היה בלתי חוקי. את הפושעים הנאצים היו צריכים להעמיד למשפט, וליתר לתת ליהנות מזכויות שהחוק מעניק. הצ'כים, הפולנים, הרוסים והאוקראינים הענישו את כל דוברי הגרמנית באופן גלובלי, וישראל נוהגת באותה הדרך הנלוזה. אלא שמאז מלחמת העולם למד העולם דבר, ולא יאפשר היום לישראל לנהוג ב"עין-תחת-עין". וכבר אמרו והזהירו חכמנו שאל לנו לנהוג באויבינו כפי שהם (אולי) היו נוהגים בנו. ו... "אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה"... זו היתה סוגיה דתית - פילוסופית מרכזית ביהדות ובדתות אחרות. ואין פשע ההתנחלות מוחק אותה מהספרים, ומכללי ההתנהגות המקובלים מאז הנביאים ירמיהו ויחזקאל. משמעותו של הפסוק המוסרי היא שבנים אינם חייבים לשאת בעוונותיהם של אבותיהם. הפסוק מתאר מצב קיים ומביע תקווה לעתיד -- שבו המציאות הזאת תשתנה וכל אחד יהיה אחראי לעוונותיו הוא, ולא ישא באחריות לעוונות אבותיו. אך הימין המתנחל פוסל את העמדות המוסריות של גדולי הנביאים וחז"ל.

  14. לקשי הבנה, אחזור שנית::: אין המגורש אשם בגרושו -- האשם בגרושו הוא מגרשו!

   הרי פשעם היחיד של היהודים בגרמניה (לדעת הנאצים) היה שביקשו לשלול מהנאצים את הזכות לפגוע בהם, למנוע מהם את ה"זכות" לגזול את רכושם, ולאפשר להם לחיות ככל אדם - שלו על-פי החוק הבינלאומי זכויות אדם. נכון: גם הגירוש המסיבי של הגרמנים תושבי דנציג, בוהמיה ואוקריינה היה בלתי חוקי. את הפושעים הנאצים היו צריכים להעמיד למשפט, וליתר לתת ליהנות מזכויות שהחוק מעניק. הצ'כים, הפולנים, הרוסים והאוקראינים הענישו את כל דוברי הגרמנית באופן גלובלי, וישראל נוהגת באותה הדרך הנלוזה. אלא שמאז מלחמת העולם למד העולם דבר, ולא יאפשר היום לישראל לנהוג ב"עין-תחת-עין". וכבר אמרו והזהירו חכמנו שאל לנו לנהוג באויבינו כפי שהם (אולי) היו נוהגים בנו. ו... "אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה"... זו היתה סוגיה דתית - פילוסופית מרכזית ביהדות ובדתות אחרות. ואין פשע ההתנחלות מוחק אותה מהספרים, ומכללי ההתנהגות המקובלים מאז הנביאים ירמיהו ויחזקאל. משמעותו של הפסוק המוסרי היא שבנים אינם חייבים לשאת בעוונותיהם של אבותיהם. הפסוק מתאר מצב קיים ומביע תקווה לעתיד -- שבו המציאות הזאת תשתנה וכל אחד יהיה אחראי לעוונותיו הוא, ולא ישא באחריות לעוונות אבותיו. אך הימין המתנחל פוסל את העמדות המוסריות של גדולי הנביאים וחז"ל.

  15. אזרחי גרמניה בחרו את היטלר בדרך דמוקרטית - זה לא שהמשטר נכפה עליהם.
  16. גם אם תחזור אלף פעם על השטויות הנבערות שלך, הן תשארנה שטויות נבערות
  17. אולי תמנה "שטות" אחת שכתב אריאלי? נראה אותך עושה לנו את המאמץ הזה
  18. מעניין שהעולם "לומד משהו" רק ברגע שהדברים מגיעים לפעולות של ישראל. במלחמת המפרץ גירשה כוויית 400,000 פלסטינים, שלא איימו עליה ולא עשו לה שום רע, רק מפני שערפאת תמך בסדאם חוסיין. איפה היה העולם ש"למד משהו" לדבריו של אדון עיניים? אתה צבוע בדיוק כמו "העולם" שלך, עולם של שמאלנים שתמכו בכל הדיקטטורים האכזריים עלי אדמות.
  19. הנציג של הוועד הערבי העליון, ג'מאל אל-חוסייני, בנאומו בפני מועצת הביטחון ב- 16 באפריל 1948 – בעיצומו של השלב הראשון במלחמת העצמאות – הודה כי הערבים הם שפתחו במלחמה אך הוסיף והסביר את מאבקם של הערבים נגד החלטת החלוקה:
 59. 9
  מספיק עם השקר שהערבים בכלל והפלשתינים בפרט קבלו בדרך כל שהיא את קיומה של מדינת ישראל. בהסכם אוסלו התחיבו הפלשתינים למחוק מהאמנה הפלשתינית את הדרישה להשמדת ישראל. זה לא נעשה והעמדה הרישמית של כל הפלגים הפלשתינים היא שמדינת ישראל חיבת לעבור מהעולם. והעסוק בנכבה איננו מפחיד. הוא לא מוסרי. מי שרוצה לצין באמפטיה את היום שבו לא הצליחו הערבים לרצוח את בני משפחתו הוא טפש או רשע וכנראה שניהם יחד.
 60. 8
  מי מפחד משואת הארמנים??? סתם שאלה בעיתון תורכי
  1. לחיי הנכבות שבדרך
  2. לחיי מדינה אחת לשני העמים, וכולם יחיו בכבוד ושיוויון אנושי.
  3. אין כל סכוי שפה תהיה מדינה דו לאומית. חלוקה הייתה ותשאר הפתרון או שתהיה פה מדינה ערבית!
  4. אם אתה ככ אנטי לאומני

   תפתח את הגבולות ותן להם להכנס חופשי.באירופה רק עכשיו יש איחוד-ואילו אנחנו צריכים להקדים את זמננו-שיזרקו אותנו לים העיקר שאתה ואירופה הצבועה תריע לנו-הלואי והמציאות היתה ככ פשוטה

 61. 7
  מי מפחד מיום השואה??? שאלה בעי
  1. ביום השואה בעת הצפירה באוניברסיטת ת"א במחלקה לריפוי בעיסוק, סטודנטיות ערביות נשארו לשבת!
  2. מי מפחד מהנכבה של הגרמנים????

   לגבי הנכבה חארטה, מדובר באוסף של מהגרים שיחד עם כל צבאות ערב ניסו לזרוק אותנו לים והפסידו במלחמה, האם לתת לגיטימציה להתאבל על כך???
   האם צריך להזכיר את המופתי הנאצי שחבר להטלר, ח'ג אמין אל חוסני שהסית את התושבים הערבים לרצוח ולטבוח ביהודים??
   אסור לטשטש את ההבדלים בין התוקף לקורבן ובין מי שפתח במלחמה ובין מי שנאלץ להתגונן,

   ולגבי ההבדל בין גבעת האולפנה לשיח מוניס, הכותב אולי צודק שיש הבדל משפטי והיסטורי ומדיני בינהם, אולם כיוון שההיבט המוסרי הוא זה שקובע, (המוסר הוא זה שקובע מה נכון ומה לא ולא "המשפט", ואם המשפט סותר את המוסר צריך לשנות את המשפט כך שיתאים למוסר)
   אין שום הבדל מוסרי (כפי שמעיד השמאל בעצמו, החפשו בגוגל: "גדעון לוי שיח מוניס" , ארגון "זוכרות") בין שיח מוניס השדודה לגבעת האולפנה המשוחררת
   הייתי שמח לשמוע הבהרה מצד מי שמתנגד להעברת ערבים לחיות עם אחיהם ובני עמם במדינות ערביות, איך מוסרית הוא לא מתנגד לגרש אלפי משפחות של יהודים מבתיהם???
   ואם נאמר שהם התיישבו על שטח שפעם היה של הערבים, נאמר, שגם הערבים התיישבו על שטח שהיה פעם מיושב ביהודים!!! ואם נלך לפי השאלה "מי היה פה קודם" אז ברור שהיהודים היו פה קודם!!
   אלא השמאל לא מוכן ללכת כל כך רחוק לעבר, אם כך הרי מדובר רק בשאלה של זמן עד שהשמאל יכיר בכך שמוסרית אסור לגרש יהודים, ובשאלה של זמן אני מחפש את הגאון שיסביר לי את ההבדל המוסרי בין 2000, 200,ו 64 שנות כיבוש.....

  3. מאמר ממוחזר של קלישאות ציוניות ישנות. העולם כבר עבר את כל הדימגוגיה הזאת מזמן.
  4. אוסף של מהגרים??? יש פה משפחות ערביות שחיות בארץ כבר 20 דורות.
  5. לכל היותר יש פה 10 משפחות שחיים 20 דורות והן כנראה ממוצא של יהודים שהוכרחו להתאסלם. בעירק עשרות אלפי משפחות של יהודים חיו 80 דורות וזה לא הפריע לעיראקים לגרש אותם ולבזוז את רכושם.

   אז אם אחרי 80 דורות היהודים חזרו למולדת היהודית הערבים שרובם ככולם נמצאים פה לכל היותר 3 דורות בודאי שיכולים לחזור למולדת הערבית.

  6. בשנת 1800 חיו בים הים לירדן 50 אלף ערבים ויהודים. אחרי מלחמת העולם הראשונה היו 750 אלף ערבים, ושלושים שנה מאוחר יותר מיליון וחצי ערבים.. רובם היו מהגרים החל מכיבוש הארץ ע"י מוחמד עלי ב-1831 שהביא לפה פלאחים מצריים, דרך הגירה מהארצות השכנות לאחר תחילת ההתישבות היהודית וכלה בהגירה מאסיבית של חוראנים וירדנים בזמן המנדט הבריטי. מי שלא מאמין שיקיש בויקיפדיה-שייח מוניס, כפר סלמה, טייבה, ג'מוסין, ג'סר א זרקה ויראה לבד מתי ומאיפה הגיעה לכאן כל חמולה או שבט בדואי.... מי שעדין לא מושכנע שיחשוב לבד מודע התעקשו מדינות ערב לאחר הנכבה שמעמד של פליט ינתן לא רק לערבים שנולדו בארץ אלא למי שהגיע לארץ עד 1945...
 62. 6
  כשהם לא מוכנים להכיר בנו כריבון יהודי, הם נוקטים במדיניות כולה שלי

  אילו ויתרו באמת על מדינת ישראל, היו מוכנים להכיר בנו כיהודית או כהוטנטוטית לצורך העניין, אילו זו ההכרה שאנחנו מבקשים. מה איכפת להם איך אנחנו רוצים שיכירו בנו?
  אבל הפלסטינים רוצים לקבע את חוסר ההכרה שלהם בנו כיהודית כדי להפוך יום אחד את המדינה, למדינה ערבית נוספת.
  כלומר לקחי 47, עדיין לא הופנמו, הם עדיין נשארו בדיוק באותו החלום של אז: בישראל תקום מדינה ערבית, שגובלת במדינה פלסטינית שגובלת במדינה ירדנית.
  זה החזון האמיתי, חוסר ההכרה מעיד על כך יותר מכל.
  לישראל אסור ליפול בפח הזה, ברגע שהם יקבלו הכרה במדינה שלהם, לא יהיה איכפת להם יותר מכלום. את הפליטים הם ידחפו בכוח לגבולות שלנו כדי שיהפכו את המאזן הדמוגרפי שלנו לערבי, וכך באיבחה אחת השיגו את שתי המדינות הערביות.
  המתנחלים הם בכלל לא צד בעניין, הם רוצים להתיישב על חלקי ארץ ישראל, ואכן האדמות הן אדמות יהודיות. אבל ההחלטה מה לעשות איתן היא החלטה מדינית שאמורה לקחת בחשבון את כלל האוכלוסיה.
  וכלל האוכלוסיה רוצה שלום של אמת, שלום עם הכרה חד משמעית כדי שנוכל לשבת שוקטים על החלק שלנו,  ונוכל לקיים חיים ככל העמים.
  הבו לנו שלום אמת ובר קיימא, ונוותר על חלק גדול משטחי אבות יהודיים למען מטרה חשובה שכזאת

 63. 5
  וכבר הציעו להם הכל (אולמאט, ברק ועוד) אבל הם לא רוצים לחלק את הארץ (פיתרון בעיית הפליטים לדידם) ואין הם מוכנים להצהיר שזהו סוף הסכסוך, קרי שיטת הסלמי. ורק דוברים ישראלים עוורים ממשיכים להיות להם לפה.
  1. אני מציעה לך להיכנס לאתר של אריאלי ולראות מה באמת הציעו ברק ואולמרט. אתה יודע? תוכל לשתף אותנו?
  2. 1. אני יודע, וגם כל מי שיודע להכנס לארכיוני העיתונים , ופשוט לקרוא. 2. איזה מין שם זה גבי, לבת?
  3. מנחם, גבי זה קיצור של גבריאלה. וכעת תורך לענות על מה שביקשתי!
 64. 4
  למה אתה מטעה את הקוראים? מתי הכירו הפלסטינים בזכותה של מדינת ישראל להתקיים?

  עד היום הפלסטינים מכירים בכך שישראל קיימת. אך לא בזכותה להתקיים.

  לפני שבועיים אבו מאזן מצהיר- "ליהודים אין מורשת בירושלים. לירושלים יש רק היסטוריה נוצרית ומוסלמית. היהודים מפברקים את המורשת שלהם כדי למחוק את הזהות הפלסטינית המקורית והאותנטית של ירושלים."

  לא מאמינים? זו רק ההתחלה.

  1. ימנון, תפסיק לשקר!: למשל ביוזמת השלום הסעודית, עליה חתומות רוב מדינות ערב וגם הפלסטינים!
  2. מ-1988 בקבלם את 242 ו- 338. אחר כך בהכרה ההדדית ב-1993 ומאז ב=62 הזדמנויות אחרות
  3. למגיבים-הם עוד לא חזרו בהם מתוכנית השלבים של אש"פ שקוראת להשמיד את ישראל במסווה של תהליך שלום. חוץ מזה, יוזמת השלום הסעודית נידונה לכישלון כי היא לא מוותרת על זכות השיבה. (בכך הם בעצם רוצים לחסל את המדינה- ממש לא להכיר בה).
  4. אבו מאזן הצהיר יותר מפעם אחת שלעולם לא יכיר בישראל כמדינה יהודית (על פי תוכנית החלוקה של האו"ם), ולא יסכים לסוף הסיכסוך...אז רק הזויים כמוך מתיחסים לקישקושי הערבים
  5. ממש לא מפתיע למספר האנלייקים למה שכתבתי פה- פשוט הכחשה מוחלטת של העובדות המפריעות לדמגוגיה של הימין הבור
 65. 3
  מר אריאלי - יש גם סוג נוסף . כמוני- נגד התנחלויות ונגד השבת השטחים מחשש ביטחוני. אני למעשה הרוב בישראל שכל הזמן מתעלמים ממנו.

  אין לי שום חזון משיחי לגבי השטחים ועדיין אני חושב שזאת תהיה טעות בשלב הזה לתת אותו לערבים שחלק נכבד מהם עדייןם נגד תוכנית שלום עם ישראל.

  הם מסיתים נגדנו בבתי הספר שלהם ובמסגדים שלהם. אני מוכן לתת להם מדינה אחרי שיוכיחו לי לאורך 50 שנה שהם כבר ילדים טובים. 50 שנה .


  אנחנו לא כבשנו את שטחי ארץ ישראל בלא מחיר - אלפי בנינו מתו במלחמותץ אלו - אני רוצה לדעת שמותם לא היה לשווא- עלינו להבטיח ששטח שנעזוב שוב לא ישמש כפתח יציאות לתקיפה כנגדנו כמו עזה לדוגמא .

  כאן הבעיה של השמאל הקיצוני הישראל ובגלל זה הוא נמחק מהמפה - הרצון של השמאל לתת בכל מחיר ולסכן את ביטחוננו מרתיע את רוב הישראלים שלא סומכים על הערבים.

  1. החששות שלך לא יכולים להוות עילה לשיעבוד עם שלם לאורח דורות ללא זכויות אזרח

   א5ף אחד לא צריך להוכיח לך כלום, בטח לא שהוא יהיה "הילדים הטובים" שלך. את הדיבור הקולוניאליסטי הלבן שלך תמכור חזרה לשבדים ולהולנדים. עם כל הכבוד למתים שהקרבנו - מי שמשלם את המחיר יום-יום, שעה שעה, זה ארבעה מליוני בנות ובני אדם כבושים חסרי זכויות ותנאי קיום בסיסיים. עד שהציונים לא יכניסו את זה לראש הלבן והיפה שלהם - רק ימשיכו להתעלם ממכם ומ"החששות" הפרנואידים שלכם (עוד גבעה, עוד באר מים, עוד רימון גז במצח של מפגין - זה כל מה שיש לדעת עליכם).

  2. חמישים שנה 'תה מבין חמישים שנה לא יום פחות שיזיעו קצת למה מה קרה וואלה וואלה
  3. שום דבר לא ישכנע אותך. העובדה שאין טרור בגדה היא בזכות הרשות הפלסטינאית

   וזה משהו שאתה לא מוכן להודות בו.
   עוד משהו שאתה לא מוכן להודות בו זה שהנוכחות שלנו בשטחים פוגעת בבטחון שלנו, ולא הפוך. טרום הרשות הפלסטינית, השטחים היו סיוט לחיילי צה"ל.
   ברגע שתוקם מדינה פלסטינית, יהיו לנו גבולות ברי הגנה. יהיו לנו הסדרי בטחון. תחנות התרעה מוקדמות.

   מה שאתה לא מוכן להודות בו, זה שאנחנו לא הקורבן יותר, ואין לנו זכות להחזיק את השטחים בטענה שכזו, כי הם הקורבן.

  4. תגיד רועי אתה אמיתי? הרשות הפלסטינית משלמת 5 אלף שקל בחודש למחבל בכלא הישראלי. אבו מאזן נפגש עם מחבלת בטורקיה. תגיד לי אתה שומע את עצמך?? ואו לאיזה רמות הכחשה יכול שמאלני ממוצע להגיע!
  5. העובדה שאין טרור בגדה היא למרות הרשות הפלסטינית, שמשדרת בשני קולות - ובשלוש שפות. הקשב למה שהם אומרים בערבית - לא בעברית או באנגלית. ברגע שנאבד כל שליטה על מה שמתרחש אצלם זו תהייה עזה. ובסרט הזה כבר היינו.
  6. ואם תאפשר להביא עוד מליוני צאצאי פליטים למדינה פלסטינאית בראשות החאמס אתה באמת מאמין שיהיה שלום?
 66. 2
  להקים אנדרטה לטובחים מיפו של לפני קום המדינה, להציע לערבים את אדמות שייח מוניס, להקים פקולטה למדעי שיכתוב ההיסטוריה לאלתר, לחלק את הדגל ולהזמין את ממשלת החמאס לכנסת בירושלים אל-קודס עכשיו
  1. למי שלא הבין, מדובר בתגובה סרקסטית שממחישה לאן מוביל מר אריאלי
  2. טוב שהבהרת, אחרת היינו חושבים שסתם אין לך מושג קלוש בהיסטוריה ובהתפתחויות של סכסוכים
 67. 1
  חסרים תאריכים מדוע לכל הרוחות ב- 15 במאי? האם זה לא ממחיש שהם שוללים מהיהודים מה שהם מבקשים לעצמם!
  1. אורי, אנחנו חוגגים בה' באייר ולא ב- 15 במאי! הכבה היא על האובדן ולא על הקמת ישראל!
  2. מדינה אחת לכל יושביה עכשיו!! זה צודק, הוגן, ודימוקרטי.
  3. אם תיהיה מדינת כל אזרחיה רוב הסיכויים שמהר מאד תושביה היהודים ימצאו את עצמם מועפים החוצה בדרכי טרר

   מתי תבין שהם לא באמת רוצים לחיות איתך בשלום
   הם שונאים את היהודים וימשיכו לשנוא עקב הקוראן שלהם ומטיפי הדת שלהם

  4. זה מחמד ולא משה רבנו
  5. כן, מוסה, רק שים לב שאת המילה "דמוקרטיה", בני אנוש מלבד בני דודים