העציר המינהלי כותב לבת שלא פגש מעולם

"את תקוותי"

חלאחלה שובת רעב כבר 75 יום: "ביתי, מלחמת החירות שלי היא מלחמת השיבה אלייך, כדי שהכובש לא יחזור בשנית ויחטוף אותי ממך"

"אהובתי למאר. סלחי לי על שהכיבוש גזל אותי ממך, והעיב על שמחתי בהולדת בתי הבכורה, שכה רציתי וביקשתי מאלוהים לראותה, לנשקה ולשמוח בה ואתה. בתי, אין זאת אשמתך, גורלנו בני העם הפלסטיני הוא שחיינו וחיי ילדינו נשללים מאתנו תכופות, הגורל שלנו הוא שמשפחותינו תתפזרנה לכל עבר, ושחיינו יהיו מלאי מכאוב וקשיים. דבר אינו בא על מקומו הטבעי בגלל אותו כובש מעוול אשר אורב לנו כדי להפוך את חיינו לגלות ורדיפה.

"בתי, למרות הסבל שבאי יכולתי לחבקך, למרות שאיני יכול לשמוע את קולך, למרות שאיני יכול לראות את תנועותייך הראשונות ברחבי הבית ובמיטתך הקטנה, למרות הכאב שבאי יכולתי לראותך גדלה מול עיני, ולמרות שנשללה ממני הזכות הטבעית להיות לך, ילדתי, לאב - למרות כל אלה היותך בחיי נתן לי הרבה כוח ותקווה. ראיתי אותך עם אמך באוהל המחאה, מביטה בשקט ובפליאה על האנשים שסביבך, כאילו תרו עינייך אחרי, אחרי אביך, מביטה בתמונותי התלויות במאהל ושואלת את עצמך בשקט, מדוע לא יחזור אבי. אז חשתי שאת אתי, בנשמתי ובמחשבותי, כאילו היית חלק מפעימות לבי, כאילו היית חלק מרוח המרי וההתעקשות שלי, כאילו היית דמי אשר זורם בעורקי, פותחת בפני את כל הדלתות, ממלאה את המציאות סביבי בשמים כחולים ובהירים, נושאת את את קולך הילדותי בשקט הממושך הזה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

אחיינו של חלאחלה מציג את דיוקנם של אביו, במרכז, גם הוא שובת רעב בכלא בישראל, וחלאחלה, שני מימין אי-פי

"אהובתי למאר: אני יודע שאין זאת אשמתך, ושאינך יכולה להבין מדוע בחר אביך לנהל את מלחמתו דווקא באמצעות שביתת רעב ממושכת. כשתגדלי בתי תביני שמלחמת החירות היא מלחמת השיבה אלייך, כדי שלא ירחיקו אותי ממך בשנית, כדי שלא יגזלו ממני את היכולת לראות אותך, את חיוכך, כדי שלא יחזור הכובש בשנית ויחטוף אותי ממך.

כשתגדלי בתי תביני מה גדול היה העוול שנעשה לאביך ולאלפי האסירים מבני העם הפלסטיני, שהכובש השליכם אל מחנות המעצר ולתאים. איך רוסקו חייהם ועתידם רק משום שביקשו לעצמם חיי כבוד, חירות ועצמאות. כשתגדלי בתי תלמדי לדעת שאביך לא השלים עם העוול ולא הרים ידיים נכנעות, ולא קיבל את ההשפלה ואת הפשרה, וניהל שביתת רעב במחאה נגד המדינה העברית שרוצה להפוך אותנו לעבדים נרצעים, נחותים ללא זכויות, או כבוד לאומי.

"אהובתי למאר, לעולם תחיי בראש מורם, תהיי גאה באביך, תודי לכל מי שעמד לצדי ותמך באסירים ובמאבקם. אל תיפול רוחך בתי, אלוהים עמנו, הוא איננו מפנה את עורפו למאמינים ולסובלים. לנו הזכות, הצדק עמנו, והוא ינצח את עושי העוול ואת הפושעים.

"אהובתי למאר: היום המיוחל בוא יבוא, היום שבו אוכל לפצות אותך על הכל. אני אספר לך את הסיפור כולו, מי ייתן והימים הבאים יהיו שמחים יותר ויפים. קדימה בתי, צאי לעולם, לבשי את השמלות היפות ביותר, ורוצי, רוצי שם בחוץ, רוצי בגינות חייך המלאים והארוכים, הביטי רק לעתיד בתי, קדימה, קדימה, אין מאחורייך אלא עבר אפור, יהיה קולך בתי לעולם ועד שיר לחיים".

*

ת'איר חלאחלה, תושב אזור חברון, שובת רעב בכלא הישראלי כבר 75 יום. הוא בן 33, נשוי לשירין ואב ללמאר, שלא פגשה אותו מעולם.

חלאחלה עצור במעצר מינהלי זאת הפעם השמינית בחייו הקצרים. בסך הכל ישב במצטבר בכלא הישראלי שש שנים וחצי, כאסיר פוליטי. מעצרו האחרון החל ב-2010 ונמשך עד עצם היום הזה. הוא יושב בכלא ליד רמאללה בלא משפט ובלא שיידע במה הוא מואשם. הצו המינהלי כנגדו אמור לפקוע ב-5 ביולי 2012, אך לחלאחלה, שנכנס זה כבר לחודש השלישי לשביתת הרעב שלו, אין הרבה סיכוי להגיע לשם בחיים. חייו היום נתונים בסכנה חמורה וממשית, גופו מכלה את איבריו הפנימיים כדי להמשיך ולשרוד, והוא הולך ונמק, הולך ומצטמק שם מאחורי חומות הכלא.

עם זאת, רוחו עודנה מלאת תקווה ושמחת חיים, עודנה מקווה לטוב, לרגע האיחוד עם בתו והמשפחה. נשמתו, הלכודה בגופו המצטמק, עודנה זועקת בהתרסה "אנחנו בני חורין", ויותר מכל עודנה מזרימה בעורקיו, דמו ומחשבותיו את אהבתו לבת שלא פגש.

זה מה שכתב לה מתא כלאו בעודו גוסס מול עיניה הקרות של חברה קהת חושים.

עו"ד תאמר מסאלחה

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 35
  המצב
 2. 34
  דמעות תנין: ממש התרגשתי אמר הדג ונבלע
 3. 33
  ערבים לערב. אין לתת למסתננים הערבים ביטוי בתקשורת ישראלית
 4. 32
  הבכינות המשתפכת מכסה על זה שבגלל פעולותיו של הנבל המתחסד היו עלולים ילדים רבים לא להכיר את אביהם כלל וילדים רבים היו נהרגים כי המסכנים הפלשתינים מנהלים את "מאבקם" באמצעות רצח ללא אבחנה של אזרחים. לצערי ממשלת ישראל חתמה הסכם עם הרוצחים אבל אני מאחל לו מאבק עד המות בפעם הבאה.
 5. 31
  אני בוכה על מיליוני ה״גרמנים״ שנטבחן מ1939 עד 1945
 6. 30
  וואוו, כמה אנושי!! אולי , לשם איזון תפרסמו מה כתב יגאל עמיר לבנו המתוק?
 7. 29
  כיהודי אני מתבייש, אנחנו הפכנו לחברה"קהת חושים", מדברים על צדק ועל דמוקרטיה האמת אנחנו מאוד רחוקים משניהם. הפחד שלי שזה יתנקם בנו בעתיד הלא הרחוק.
 8. 28
  אנחנו עוד נשלם על הפשעים שבצענו
 9. 27
  לא "הכיבוש" גזל אותה ממנו, אלא היותו טרוריסט הפוגע באזרחים עקב היותם יהודים
  1. קסנדרה את לא מבינה.

   מעצר מנהלי נועד למנוע פשעים עתידיים - לא להעניש על פשעים שכבר בוצעו. אם כותב המכתב ביצע פשע, אז יש לעצור אותו, ולשפוט אותו על פי חוקי מדינת ישראל.
   אבל מעצר מנהלי לא אמור להיות נגד טרוריסטים שפוגעים באזרחים, אלה באנשים שעוד לא פגעו באזרחים ויש סכנה ממשית שהם יפגעו. המילה ממשית היא מאוד חשובה פה.

   אבל לך אין מושג אם כותב המכתב באמת תיכנן לפגוע במישהו, כי הוא לא מואשם בכלום.וגם אם יש האשמות, רק הקצין שאישר את המעצר יודע מה האשמות שלו, ומה ההוכחות להאשמות האלה. כל הסיפור הזה לא יוצא מבתי המשפט הצבאיים ומהמערכת הצבאית. אם את קוראת הארץ בקביעות את אמורה לדעת שהמערכת הזאת היא לא המערכת הכי נקייה והכי מתחשבת בעולם בעולם, בלשון המעטה. בכלל, קשה לי מאוד לדמיין אירגון צבאי פועל בצורה מתחשבת. מההיכרות שלי עם צה"ל, זה פשוט לא מסתדר לי. בסופו של דבר, איך אפשר לצפות מצבא שלא מתחשב בצרכים האנושיים של החיילים שלו, להתחשב במכלול האנושי של האנשים שהוא כובש.

   בקיצור, התגובה שלך היא תגובה אינסטינקטיבית מהבטן. היא פועל יוצא של שטיפת מוח רבת שנים ודיון חד צדדי של הסכסוך הישראלי פלסטיני בתקשורת הישראלית ובחברה הישראלית.

 10. 26
  מה שמטריד ומפחיד פה, שאנשים יושבים כל כך הרבה זמן בלי משפט, בלי זכויות מינימליות

  ואם אין משפט, הם לא יכולים להגן על עצמם - זכות בסיסית.
  הזילות באושיות הדמוקרטיה באצטלה של ביטחון, מאוד לא בריאה לחברה דמוקרטית תקינה, בלשון המעטה, ובסופו של יום תוריד אותה שאולה.
  אני מודה לעיתון הארץ שמפרסם ומביא למודעות את הנושא, למרות שאני מרגישה חסרת אונים ומתוסכלת מול הענין, ללא יכולת לשנות משהו.

 11. 25
  לאט לאט זה יגיע ....
 12. 24
  די לדמגוגיה בשקל.המציאות הרבה יותר מורכבת

  "זה מה שכתב לה מתא כלאו בעודו גוסס מול עיניה הקרות של חברה קהת חושים"- אם אתם מנסים לגרום לציבור לגלות אמפתיה אתם צריכים להראות את כל התמונה: הוא לא גוסס בגלל שהכריחו אותו אלא מבחירה כקלף סחיטה להשיג את מטרותיו ע"י לחץ ציבורי, החברה" קהת החושים" שאתם מנסים לצייר אינה כולה כך וזאת הכללה גסה. צריך למצוא פתרון לסכסוך המתמשך אבל עד שזה יקרה כתבות שנאה כנגד "הכובש הציוני" מצד עיתון ישראלי שנמצא כביכול על אדמות הכיבוש ממש לא יכול לדחוף לצדק אם הוא עושה זאת בדמגוגיה קלה. הפכתם את האסירים הפלסטינים לתמימים, את הישות הציונית לשיא הרוע בעולם ובגלל גישה כזאת מעוותת לא נראה שיהיה פתרון אמיתי באופק. בזה שתהפכו את הלגיטימציה של ישראל לבלתי מוצדקת בעליל זה עדיין לא יצדיק את המעשים של "השה התמים" הפלסטיני שמשכתב את ההיסטוריה וסוחף אחריו אנטישמים חדשים שמשעמם להם בארצות ניכר ובאים להלחם בכובש היהודי הרשע שאתם בעצמכם מנסים סחור סחור להציג ב"הארץ".זה שאני לא "אוכלת" את הסיפור ההולויודי שלכם של הרע מול הטוב לא אומר שאני קהת חושים לסבלם של אחרים ובוא בזמן אני לא אהיה מוכנה להסכים לדה לגטימציה המתמשכת של המדינה שלי. אני באמת לא מבינה למה מי שכל יום מדבר על הכיבוש ,עדיין חי בכיבוש ולא חוזר לאירופה "השלווה" והמושלמת?! מציעה להחליף את שם העיתון ל "באלדי" במקום הארץ לאות הזדהות עם העם שאתם מייצגים ללא הרף.

 13. 23
  יש לנו הרבה עבודה לתקן. מקווה שנתחיל בקרוב

  עצוב שיש במדינה "דמוקרטית" אנשים שיושבים בכלא ללא משפט

 14. 22
  הארץ ,מה שמזעזע זה שאתם נותנים במה לגיטימית למכתב כזה.
  1. לא, מה שמזעזע זה טמטום אנושי

   קשה לך לקרוא תעצמי את העייניים כמו כולם

  2. קראתי, דורון. אז מה? כל פושע חושב שהוא חף מפשע.... וכל מעריצת פושעים, כמוך, מפנטזת על הפושעים בלילות.

   קראתי, דורון. אז מה? כל פושע חושב שהוא חף מפשע.... וכל מעריצת פושעים, כמוך, מפנטזת על הפושעים בלילות.

 15. 21
  נעצר ללא משפט - בושה לכל מי שלא יוצא נגד זה

  בושה לכל עם ולכל חברה באשר היא שעומדת מאחורי "המעצר המנהלי". לא, רצח, לא גנב, לא עשה שום דבר מכל הקשקושים שהמגיבים ממהרים להציג כאן. הוא פשוט נחטף והושם במעצר ללא כל משפט!!!!! ועל השתיקה כל הזמן הזה צריך להגיש בושה!!

 16. 20
  היה נחמד אם עיתון הארץ היה מספר לנו על מה "ישב" הצדיק הנסתר!
  1. זו הבעיה במעצר מנהלי. זה לא מאסר. לא אומרים לך במה אתה חשוד או מואשם
 17. 19
  " רק משום שביקשו לעצמם חיי כבוד, חירות ועצמאות."

  אם הכבוד שלכם הוא לרצוח ילדים, החירות שלכם היא לירות טילים על אזרחים, והעצמאות שלכם היא להביא את צבא איראן לדלתינו, אז אל תבקשו את רחמי.

 18. 18
  פורנוגרפיה רגשית רעילה שנועדה לסמא את ההיגיון. גם את יגאל עמיר אפשר להציג כקורבן באמצעות מניפולציה רגשית. ויש בזה משום לגרוע משהו מן העובדות שכולנו יודעים? ומאחריותו האישית של עמיר למצבו (ולמצב כולנו)? מה עם איזו הבעת חרטה או טיפה של מיקוד שליטה פנימי? הכל הכיבוש? אפילו הכיבוש הישראלי לא היה משקיע את האנרגיות הכרוכות בשמונה מעצרי שווא של תלית שכולה תכלת. כנראה מדובר בתלית שכולה ירוק.
 19. 17
  כמעט כל מחבל כלוא טוען שהוא לא יותע למה הוא כלוא ושהוא חף מפשע. כתבה לא אובייקטיבית באופן מוגזם.“ הארץ“ נותן לחתול לשמור על השמנת... נא לא לצנזר, תודה
 20. 16
  נו באמת..הוא עצור סתם?
 21. 15
  אסיר פוליטי עליכ

  הוא בוחר להרעיב את עצמו כמו שהוא בוחר לעסוק בפעילות טרור. אם הכניסו אותו כבר שש פעמים למעצר מנהלי, זה אומר שהוא לא מפסיק להיות מעורב בתכנון פיגועים. תיכף גם ידרשו שרוצחים, אנסים וכו' יוכלו לחיות עם המשפחה שלהם בכלא. זו המורשת שהוא בוחר להעביר לבת שלו - שהיהודים תמיד לוקחים את האדמות הערביות. הוא לא יסביר לה על מה שבני חברון עשו לשכניהם מזה 300 שנה אחרי שאלו ביקשו מאנשי ההגנה להסתלק ב-29. הוא לא יספר לה על הבתים שנגזלו. הוא לא יספר לה על ההשפלה היומית במדרגה השביעית. למה? כי הרבה יותר נוח לו לחיות בעולם של שחור ולבן. חס וחלילה שיודה שגם לו וגם ליהודים יש זכויות. שגם ערבים ולא רק יהודים עושים מעשים שלא יעלו על הדעת. אבל הרי אצלו בסולם הערכים כבוד של ערבי שווה חיים של יהודי.

 22. 14
  מותר לך להוליד ילדים אך לא לרצוח.

  כאשר אדם פועל בפעילות טרור יש דרכים רבות לעצור את פעולתו.
  כאשר העדויות על פעילותו לא קבילות בבית המשפט. זה לא אומר שאלו לא עדויות.
  משום כך מאסר מינהלי היא דרך לגיטימית. אולי רוצה האסיר המינהלי הזה למות כאשר יבצעו מאסר . זה יקל מאוד על פעולת כוחות הבטחון. יותר טרוריסטים מתים שווה פחות טרור.
  כך פועלים במדינות השכנות. רק שבישראל זה לא מקובל. אך במידה וימשיכו הטרוריסטים להתנהג כך, זה יגיע.

 23. 13
  ממש מעורר רחמים. ומה בנוגע להורי הילדה היהודיה שהוא רצח , שלא יוכלו לעולם לחבק אותה ?
  1. אסיר מינהלי אין נגדו כלל אישום, זולת שהוא פלסטיני
 24. 12
  הוא בטח העתיק את זה ממכתב של אסיר יהודי בגטו או במחנות, לאן התדרדרנו מדינת הכיבוש היהודי 'הנאור'
 25. 11
  אלוהים שיסלח לנו ושיפקח את עינינו במהרה, לפני שיהיה מאוחר מידי. אמן

  הארץ הזו הובטחה לנו בתנאי שנקיים את מיצוות התורה.
  מי שמפקיר חיי אדם, גוזל רכוש וחיים, ולא עושה משפט - הארץ (לפי התורה) מקיאה אותו.
  בהתנהגות הזו שלנו אנחנו מבשלים לעצמנו את הגלות הבאה.
  אם לא נתפכח ומהר, יבוא הקץ על החלום שלנו לחיים ריבוניים במדינה ריבונית.
  ראו הוזהרנו!

 26. 10
  והוא בטח אדם שכולו טוב.

  ממש עצוב:-) ביזיון שנותנים במה לאנשי טרור!!

 27. 9
  בשם האב - הגרסא הישראלית

  יהיו הרבה סרטים בעוד כמה שנים שיגרמו לכל הישראלים להתבייש בארצם ובמעשים שנעשו בשמם על ידי צבא המתנחלים. גם אם יגידו אנטישמים ושואה זה לא יעזור.

 28. 8
  אלוהים לא שייך לנוטשים את ילדיהם, לא שייך לאלה שמנסים לקחת מישראל את אדמותיה

  כי המלחמה על פלסטין עצמאית, עוברת דרך הכרה בישראל עצמאית. 
  ״לוחמי החופש״ הערבים, נהנים מחופש רב הרבה יותר מזה שהיה להם בירדן הרודנית, שהייתה בעלת הבית שלהם לפני שנכנסה למלחמת ששת הימים עם רעיונות גדולים כמו כיבושה של ישראל כולה, יחד עם יתר מדינות ערב, שהציעו ״חופש״ לאזרחיהם כשהכניסו את אותם למלחמה נוראה ומיותרת נגד זכות קיומה של מדינת ישראל.
  אבא של ילדה? האומנם אתה אבא? כך אבא נוהג? האם לא ידעת שאישתך בהריון? למה נכנסת למלחמה כזאת בכלל? מדוע אתה מגיע לפגע בנו, או מתכנן לפגע בנו, או עוסק בכלל בתחום כלשהו של הפיגוע בנו במרחב האזרחי חסר ההגנה? לנו אין ילדות? לנו אין זכות לגדל אותן? רק אתה המסכן היושב במעצר מינהלי בוכה על מר הגורל שאתה עצמך אחראי לו?

 29. 7
  עוד יש גיבורים בעולמנו
 30. 6
  וואו מרגש!

  הארץ היקרים גם יהודים הם בני אדם! לא רק לערבים יש זכות לחיות בלי פחד...

 31. 5
  מרגש עד דמעות

  לקרוא את האמור לוקח אותי לשם לתא כלאו של תאאר... זה מרגש ומקומם עד כמה חיי אדם זולים במדינה הכל באשמת הכיבוש... יש להתנתק מההתנחלויות מיד

 32. 4
  פעם חשבתי שיש לי ארץ נהדרת

  אדם זכאי לדעת מה עשה ולהתגונן. אנחנו לא דמוקרטיה.

 33. 3
  למה ואיך הוא הגיע לשם?:-)

  פרס על התנהגות טובה בטח...

  1. זו בדיוק הנקודה

   אף אחד לא הודיע לו במה הוא מואשם!

  2. הודיעו לו, אבל בכדי לשפטו יהיה צורך לחשוף את מקורות המידע.
 34. 2
  נכון, מקובל שאיננו רוצים עיתונים "מטעם". איך כתבה זו עוברת כל הגבול. זו כתבה ממש עויינת לישראל!
 35. 1
  מתבייש להיות אזרח במדינת היהודים

  הייאוש כבש כל חלקה בשכל ובלב.

  1. ואזרח במדינה הסורית זה בכלל בושה לאנושות.

   ואזרח במדינה הסורית זה בכלל בושה לאנושות. יש להשוות תנאי העריבם לסורים כך שידעו כמה טוב להם פה בזכות המדינה היהודית הדמוקרטיה היחידה באיזור.

  2. מי ייתן ועל המצבה של המדינה הזאת יהיה כתוב "תמיד ניסו להיות קצת יותר צדיקים...

   מהחמאס"

  3. אני מעדיף שתתבייש להיות אזרח בישראל היהודית, מאשר שירצחו אותי במדינה הפלשתינית שאתה רוצה להקים על חורבות ישראל