רוסיה וישראל: הברית המפתיעה

הוא השלים שתי כהונות כנשיא ושלישית כראש ממשלה. תיאורטית, הוא עשוי להנהיג את ארצו עד 2024 ולשלוט במשך תקופה ארוכה יותר מכל מנהיג רוסי או סובייטי מאז סטאלין. שובו לקרמלין, בשבוע שעבר, גרר גל פרשנויות ומסקנה מרכזית אחת: מה שהיה הוא שיהיה. ולדימיר פוטין 4.0, כמו ולדימיר פוטין 3.0, 2.0 ו-1.0, סבור שרוסיה טרם התאוששה מהתרסקותה בשנות ה-90, ולכן היא אינה בשלה לדמוקרטיה פלורליסטית. פוטין 4.0 סבור שהעולם מסוכן, כאוטי ועוין. הוא יבטל, לכן, את הרפורמות הפוליטיות שיזם קודמו בתפקיד, יחזק את הרוחות הלאומניות, ידגיש את הרפלקסים האנטי-מערביים, ויזנח את מדיניות האיתחול (Reset), שקירבה את רוסיה של דמיטרי מדוודב וארה"ב של ברק אובמה.

"לרוסיה אין בעלי ברית מלבד הצבא והצי שלה", נהג לומר הצאר אלכסנדר ה-3. הסיסמה הזאת אומצה בסביבת הקרמלין, מעיד הפרשן, ד"ר אריאל כהן, ממכון Heritage בוושינגטון. ואולם, מכמה מאמרים מרתקים שנכתבו באחרונה עולה כי רוסיה דווקא מחפשת לעצמה בעלת ברית חדשה ומפתיעה במיוחד.

פרופ' מרק כץ, מווירג'יניה, כתב באחרונה מאמר שכותרתו "איך היתה נראית מדיניות החוץ ברוסיה דמוקרטית?". מסקנתו היא שהיא לא היתה שונה מהותית, מלבד בשני מקרים - סין והמזרח התיכון. כץ צופה התקרבות רוסית לישראל, וזאת מכמה טעמים: ישראל הפכה למקור חשוב לטכנולוגיה צבאית רוסית; החשש המשותף מרדיקליזציה איסלאמית; והשפעת הידוק היחסים בין שתי המדינות.

פיודור לוקיאנוב, מבכירי הפרשנים ברוסיה, כתב בתגובה מאמר שכותרתו "האם ישראל בדרך להפוך לבעלת ברית של רוסיה?". לוקיאנוב לא רואה צורך להמתין ל"רוסיה דמוקרטית" כדי לאשש את ההערכה של כץ: ראשית, האנטגוניזם העמוק שנוצר בעולם הערבי כלפי רוסיה מציב אותה בעמדה חדשה. רוסיה וישראל מתנגדות לדמוקרטיזציה במזרח התיכון כי זו תוביל, להערכתן, לאיסלאמיזציה באזור ומעבר לו; שלישית, רמת הפיתוח וההיי-טק של ישראל יכולים לסייע למודרניזציה הכה-נחוצה של רוסיה.

והנה שתי הנקודות המעניינות ביותר בניתוח שלו: באופן פרדוקסלי, הוא אומר, אם תתקוף ישראל את איראן יהיה בכך כדי להסיר מסדר היום את המחלוקת המרכזית בין מוסקווה וירושלים. ולבסוף: הקולות הגוברים בארה"ב - הסבורים שישראל מגבילה את יכולת התמרון האמריקאית - עשויים להביא לשינוי סדרי העדיפויות של ארה"ב, וכך גם לשינוי מקביל בסדרי העדיפויות של ישראל.

לדיווחים שפורסמו באחרונה, ולפיהם פוטין הציב את ישראל כאחד מיעדי הביקור הראשונים שלו לאחר השבעתו, היתה כמובן תרומה חשובה לדיון. השגריר לשעבר במוסקווה, צבי מגן, ציין שהמזרח התיכון הופך שוב לזירת תחרות בין-מעצמתית ושמוסקווה מבקשת את קרבת ישראל גם לנוכח האסרטיביות של טורקיה, שרואה בקווקז את חצרה האחורית. האיום הטורקי, ושדות הגז שנחשפו באחרונה במזרח הים התיכון, עומדים מאחורי יוזמה רוסית להקים גוש משותף עם ישראל, קפריסין ויוון. בסופו של דבר, עשויה הברית בין מוסקווה לירושלים להפוך ל"גורם השפעה באזור לא יציב הנמצא בעידן של חוסר ודאות", מסכם מגן.

ועם זאת, דומה שאין לצפות שביקור פוטין, אם יתקיים, יוביל לרעידת אדמה בקנה מידה של ביקור ריצ'רד ניקסון בסין ב-1972. הוא גם לא יעמיד על ראשה את הבגידה ההיסטורית (1952) של רוסיה בישראל: מדיניותה הבסיסית במזרח התיכון לא תשתנה; ישראל גם לא תמיר את בריתה עם ארה"ב בברית עם רוסיה. ודאי לא במקרה ש"החבר של ביבי" מיט רומני - הרואה ברוסיה את ה"אויב הגיאו-פוליטי הגדול ביותר של ארה"ב" - הוא זה שינצח בבחירות. ובכלל - הספקולציות יפות לעידן פוטין. אך ככל שהרחוב מוסיף לתסוס נגדו, דומה שלא את 2024 הוא מחפש, אלא את המחר.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 31
  למר ארגוב מתגובה 14

  אני לא מסכים איתך. נשיאים רפובליקניים לרוב עדיפים לישראל מדמוקרטיים. הייטיב להבין זאת יצחק רבין ז'ל כשהיה שגריר ישראל בארה'ב ולאחר מכן. למרות זאת, ומכוון שלישראל תומכים רבים בשתי המפלגות, על נתניהו להתרחק כמו מאש ממערכת הבחירות באמריקה. מיט רומני יהיה נשיא שיתמוך בישראל אם יזכה אך גם הנשיא אובמה הוא ידיד ותוכניתו ,כפי שהציג אותה, טובה לישראל

 2. 30
  הניתוח נכון- הבסיס להתקרבות הוא דתי תרבותי. דת רוסיה היא נצרות יוונית.

  הידידות המתחזקת של ישראל עם יוון, קפריסין ומדינות בלקניות נוספות חשובה ביותר. זו ברית לא על בסיס אידאולוגי (קומוניזם מול קפיטליזם) אלא על בסיס ציויליזציה יודאו-נוצרית משותפת, והכרה באויב המשותף שהוא האיסלאם הרדיקלי- כולל טורקיה בשנים האחרונות.

  הדת הפרבוסלבית - יוונית אורתודוכסית הולכת ומתחזקת ברוסיה - ולכן ידידות בין ישראל לקפריסין בהכרח יכולה לתרום לשיפור היחסים עם המדינה היוונית-אורתודוכסית הגדולה בעולם- רוסיה, וגם עם סרביה, בולגריה ומקדוניה.

  אני אוהב את האמריקאים והבריטים- אך לצערי הם גרמו וגורמים נזק רב בעידוד, חימוש ואימון גורמי איסלאם סוני קיצוני כולל אלו שהפכו אח"כ לאל קעידה והטאליבן.

 3. 29
  זהירות מהדב הרוסי.הפכפך ואכזר.
 4. 28
  רוסיה היא אוייב חדלו להעמיד פנים

  יש ישראלים ממוצא רוסי שודדי הקופה הציבורית עובדי נתיב עובדי שגרירות שמנסים לשקר לנו יום ולילה רוסיה היא מדינת אוייב שלימדה היטב את החיזבאללה בטילי קורבטןעוד. לרוסים היה ויהיה הרבה דם על הידיים דם יהודים וישראלים אז כמה כותב המאמר מנסה למכור לנו תיאוריות הזויות?? בת ברית? עוד גובים לרוסים שם עוד משלחות עוד טיסות...

 5. 27
  ישראל הופכת ומהר, לדמוקרטורה בנוסח רוסיה של פוטין
 6. 26
  מעניין...

  התיאוריה יפה המציאו פחות. פרימור. אנא העמק מעט יותר. בדוק. אל תבנה מגדלי קלפים מדיניים על סמך מאמרים אקדמיים.או תיאוריות של כמה טוב היה אילו. חשש הרוסים והישראלים מרדיקליזציה במזה״ת מובילה אותם לשני כיווני פעולה שונים ומנוגדים. ותחשוב על זה....

 7. 25
  בונה מגדל קלפים

  והורס אותו במו ידיו בפיסקה האחרונה.

  1. את המגדל לא הוא בונה אלא אחרים. הוא רק לתקן
 8. 24
  ממזמן

  הם היחידים שלא בוגדים בבני ברית
  ממממזמן היינו צריכים לעשות זאת
  מצבינו היה נראה אחר זו עובדה דה פאקטו

 9. 23
  למה לא לכתוב ספר, בתחום המדע הבדיוני. כי ברור שיש כישרון ענק למי

  שכותב כך.
  על מה לפנטז? על מדינה שמחסלת אנשים עם נשק גרעיני?
  עם מדינה שהאזרח בה מרוויח כל כך מעט, לעומת האחר שמרוויח הכל.
  מדינה שאין ביטחון בתוצאות הבחירות הדמוקרטיות.
  מדינה שבה לא יכולים לרשום מה שרוצים בעיתונות.
  הרשימה כל כך ארוכה, חברים.
  תאמינו לי שגם אתם לא הייתם רוצים את רוסיה שותפה אסטרטגית במקום ארה"ב.
  העם היהודי לא ימכור את נשמתו לשטן. אנחנו מוסרית בוחרים באמריקה.

  1. על מה אתה מדבר? אנחנו בוחרים במי שיאפשר לילדים שלנו חיים טובים יותר.

   לחיות תחת צל של איום גרעיני זה לא חיים.

 10. 22
  Very perceptive article. In effect, it says Israel may do what Nasser did
 11. 21
  לראות ברוסיה שותף וידיד לישראל זה ליקוי מאורות ענק.

  צר לי שמובילי דיעה בישראל מוליכים את הציבור אחר האשליה שרוסיה היא ידיד לישראל.
  רוסיה משרתת רק את האינטרסים שלה והאנטרס הישראלי כלל לא מהווה שיקול בדו שיח. להיפך, רוסיה סוחטת מישראל מעת לעת, בגלל תמימות זו, טכנולוגיות ואמצעים ולאחר מכן מספקת לאוייביה את פתרונות הנגד. תהליך זה נמשך כבר מעל עשור שנים בצורה עקבית. על ההנהגה הישראלית היה להבין זאת מזמן, אולם תפיסת מציאות לקויה הנובעת מיהירות ותמימות, מעוררת פרשנויות כאלו מעת לעת.

  1. למדינת ישראל יש תפיסה מוטעית לגמרי לגבי רוסיה ופוטין, ולגבי הרוסים בכלל, וגם לגבי הרוסים שחיים בארץ בפרט. צאו מהסרט, זה מיתוס מסוכן למדינה.
 12. 20
  מר פרימור,אל תכעס אבל בשח - מט היית מפסיד מול עובד קבלן רוסי -

  ולדימיר פוטין הוא לא יאיר לפיד (שאביו היה שחקן שח-מט והפסיד) הוא לא נראה כמוהו ובודאי לא חושב כמוהו. הראש הרוסי הוא לא ניצחון ב4 מהלכים .כדאי לשחק בחצר שלנו.

 13. 19
  רוסיה זה לא ברה"מ! רוסיה לא באה על חשבון ארה"ב... אינטרסים שונים
 14. 18
  כה אמר הגנרל...........................

  מדינות אינן ידידות, הן פועלות בהתאם לאינטרסים (שלהן) בזמן והמצב הנתון.

 15. 17
  הייתי מציע למערכת "הארץ" לשלוח את פרימור לסידרת כתבות על הצי הסובייטי שעוגן בקלינינגרד ושייסייר קצת באותה מובלעת. הוא יראה צי ענק חלוד ומופקר, דולף נשורת רדיו אקטיבית, שמהווה היום סכנה לעולם כולו לא בגלל האיום האסטרטגי שנמצא בו אלא בשל הזהום הגרעיני שהוא גורם ויגרום גם בעתיד. רוסיה של היום היא צל התעשיה הבטחונית דאז ופוטין הוא דחליל של פוטין בימיו הגדולים. בארץ הקודש יש לו אגב (ויהיה מי שיקפוץ מייד בזעקות שבר) רק אוהד אחד, אביגדור מיודענו.
  1. גם מצבה של ארה"ב לא איי איי איי. וגם מצבו של יוסל'ה, דרך אגב.
 16. 16
  אם יוון מחליטה לפורש מה-EUROZONE הטיעון מתחזק. בינתיים, השפעת הגז הטבעי דוחפת את קפריסין ויוון לכיחוון ישראל ואיפה שישנה כמויוט גדולות של גז טבעי יש גם גזפרום. וגזפרום היא רוסיה ורוסיה היא גזפרום. כדאי לשים לב להתפתחויות
 17. 15
  קוצר ראיה מדהים מצד פרשן מדיני אדר פרימור

  הסיבה האמיתית לביקורו של פוטין בישראל ולנסיון להתקרב לישראל היא מציאת שדות הגז קרוב לחוף הישראלי. הרוסים חוששים מהצלחה ישראלית בייצוא הגז, מירידה בתלות של אירופה בגז רוסי ובכלל משינוי יחסי הכוחות בעולם כולו בתחום הגז.

  1. טמבל, הוא הרי הזכיר את זה. תקרא בעיון
 18. 14
  זוהי נאיביות פושעת לחשוב שלו מיט המורמוני ינצח חלילה בבחירות לנשיאות ארה"ב ישראל תוכל להתרווח על ישבנה ולא לחשוש מלחצים אמריקאיים. הנסיון מלמד שדווקא נשיאים רפובליקנים היו תמיד מכבש הלחצים הכבד ביותר על ישראל: ע"ע אייזנהאואר לאחר מבצע סיני, ג'ראלד פורד וה"הערכה מחדש" שלאחר מלחת יוה"כ וכמובן, ג'ורג' בוש האב שמזכיר המדינה שלו ג'ימי בייקר הטיח בפרצופו של יצחק שמיר רוה"מ דאז: "הנה מספר הטלפון שלי" וגו' . שכחת זאת מר פרימור, אה?
  1. ערן ארגוב, ברוך שובך. השכל הישר וההבנה שלך נחוצים כאן מאוד!
  2. אולי, אבל לעומת חיבוק הדוב של הדמוקרטים זה כלום: קנדי רצה לפרק לנו את דימונה, קרטר הוציא לנו את סיני בלי עזה במכה אחת, קלינטון שותף לאסון אוסלו. זוהי נאיביות פושעת לחשוב שעלינו לנהל את עצמנו על פי גחמות הבית הלבן, האדום, או השחור. בשביל זה יש בחירות בישראל.
  3. תתפלא אבל אני מסכים איתך הפעם בהחלט רק מה? לפני שאתה מתלונן על קנדי שרצה לפרק את דימונה - חשוב לרגע עד כמה מגוחכת שאיפתך לפרק את ממלכת ירדן רק משום שאינך מבין שמדינה פלסטינית בין ישראל לירדן קום תקום. אשר להתנגדותך להתנהגלות על פי גחמות הבית הלבן שנוקט כלפי ישראל (בצדק לשיטתם) במדיניות של "ידע שור קונהו וחמור אבוס בעליו" - לך ספר את זה לביביהו שיותר מכל ראש ממשלה ישראלי לפניו (כולל גולדה שמתחרה איתו על תחתית הטבלה) תרם לכרסום מעט העצמאות שמותירה למדינת ישראל תלותה הכמעט אבסולוטית בארה"ב. ביביהו עשה זאת על ידי השתעבדות לקומץ יהודים רפובליקנים שלעולם לא ישלחו את בניהם לשרת בצה"ל אך מתכנניםן למען ישראל מלחמות גוג מגוג ודמגוג חדשות לבקרים,שלא לדבר על חיבוק הדינוזאור של האבנגליסטים המטורללים...
  4. How many Democrats?

   How many democrats send their sons to serve in the Israeli IDF? The answer is ZERO

   All the Olim from the US are relgious Jews, or Republicans.

   The Democrat Jews put all their cards on Obama, they like him and want him to strengthen the radical muslims around the Globe.

  5. למי ניתנה הנבואה !!! ערן ארגוב ודומיו

   "מדינה פלסתינית בין ירדן לישראל קום תקום"
   אתה לא תזכה לראות יום כזה בוודאות
   ועל כמוך נאמר "אם הטיפשות היתה מחלה כואבת אתה היתה כל החיים בגבס "

  6. ...Sure ther"...All the Olim from the US are religious Jews, or Republicans".

   They surely are. Who else are the traditional losers amongst American Jewry? Religious republican goornishts - the Jewish equivalent of the HILLBILLIES

 19. 13
  לא לבטוח בפוטין ורוסיה

  אי אפשר לבטוח בפוטין בשום פנים ואני מקוה שממשלת ישראל לא תעשה שטויות. פוטין תומך באויביה של ישראל כמו איראן וסוריה והוא גם איש רע

 20. 12
  קשה להשתחרר מהרושם שמר פרימור לוקה במגלומניה הישראלית הקלאסית: אנחנו ואנחנו. אנחנו החברים של כל המעצמות, כמעט מנהלים את כל העולם. אולי כדאי להזכיר למר פרימור שאנו בסך הכל מדינה קטנה, כמעט קטנטונת, אינה חיה בשלום עם הסביבה שלה, ואיכשהו מתקיימת. נמאס מאשליות הגדולה. נמאס.
  1. לא, האמת היא שנמאס מההתבכיינות הבלתי נסבלת שלך... אנחנו מדינה קטנה למרות המצב הבטחוני הקשה ושנאה טוטאלית של הקהילה הבינלאומית קיימת בה רמת חיים גבוהה יותר משל כל המדינות האחרות באזור ואחת מהגבוהות בעולם. ישראל היא לא פחות מנס מודרני....
  2. The ratio of Nobel prize winners to population here is the highest in the world
  3. התגובות של דוד והתגובה באנגלית אינן סותרות את העובדה שאנו מדינה קטנה ואיננו מנהלים את העולם. אולי הגיע הזמן לראות את המציאות ולא לשגות באשליות של גדלות
  4. זה עובדה אולי אם מקור העובדות שלך הוא משרד ראש הממשלה

   אכן אחוז זוכי הנובל בישראל הוא מהגבוהים בעולם, אבל מקדימים אותנו האיסלנדים, הדנים ובמובן מסוים גם האוסטרים (אם כי רוב הזכיות שלהם מלפני מלחמת העולם ה-2)

 21. 11
  קשר ידידותי היסטורי

  יש לזכור שרוסיה - ברית המועצות בגלגולה הקודם - היתה זו שהכירה ראשונה
  במדינה העברית כש ארצות הברית הכירה רק "דה פקטו" והטילה אמברגו
  (חרם) על הספקת נשק ותחמושת. ברית המועצות מנגד הסכימה שגרורותיה כמו צכוסלובקיה ימכרו ציוד מלחמתי חיוני למדינה החדשה

  1. ברהמ הכירה בישראל מפני שרצתה להוציא מהאזור את הבריטים, והיא רצתה וקיוותה שישראל תהיה מדינה קומוניסטית.
  2. לאלכס-- רוסיה רצתה לסלק את הבריטים מהמזרח התיכון, וחשבה שישראל תהיה קומוניסטית!
  3. ומכרה נשק ידידותי לסוריה
 22. 10
  מה, באמת? חשבתי שזה בגלל שהוא בדרך להתגייר כמו אובאמה שהוא חבר שלנו בגלל אהבת ישראל זכה
 23. 9
  מה הפלא? מליון הרוסים החכמים ביותר גרים אצלנו. אובאמה צריך לעודד הגירה מקבילה של יהודי ארה"ב לישראל, לצורך השבחת מאגר המוחות שלו עצמו.
  1. מיליון הרוסים החכמים........?
 24. 8
  פוטין שולט כבר באיראן כבסיס להמשך המלחמה באיראן
 25. 7
  זה לא אמיתי

  רוסיה לעזור לפרסים לעשות בומבה אטומי. לא באמת חבר של ישראל.

  1. מצחיק פשוט מצחיק
 26. 6
  אז ליברמן צדק... שוב השמאל הפו"צ מתבאס...
 27. 5
  פוטין וליליפוטין רק משתמשים בישראל כדי לעשות עליה סיבוב של כוח. לא מעבר. כולנו תיקווה שליברמן יסיים את תפקידו עם החלטת היוע"מ להעמידו לדין. אם יהיה לו כוח כמובן. ספק
  1. מדינות בד"כ משתמשות במדינות אחרות למען אינטרסים ולא מתוך טוב לבם.
  2. האובססיה שלך (ושל העיתון הזה) עם ליברמן מעבירה אותך על דעתך. עמדתו של פוטין לחלוטין אינה מושפעת מעמדתו של ליברמן. ונניח שישראל תתקרב לרוסיה. לא, לא על חשבון היחסים עם ארה"ב. ישראל יכולה רק להרוויח: קול חשוב במועצת הבטחון, יצוא ושיתוף פעולה צבאיים.
  3. מה הקשר לליברמן. אידיוט.
  4. מה , באמת? חשבתי שזה בגלל שהם בדרך להתגייר (שזו הסיבה שהאמריקאים ידידים שלנו. אהבת ישראל זכה)
  5. הקשר לפוטין ברור: פוטין הבטיח לפני שלוש שנים התקרבות מדינית לאמא רוסיה. מאז רוסיה ניצלה כל הזדמנות לשמור על הגרעין האיראני והכירה רישמית בפלסתין
 28. 4
  לחשוב מחוץ לקופסא מאמר מצוין
 29. 3
  ברית טבעית - כמו שפעם רצינו להיות ארה"ב, היום אנחנו מנסים להת רוסיה
 30. 2
  רצוי לציין את העובדה שיש לפוטין מספר סוכנים בממשלה ובכנסת.
  1. ובביתך מתגורר חיזר שמרגל לטובת כוכב נפטון
  2. ליברמן הוא חייזר מכוכב נפטון?
 31. 1
  בחסות אינטרוונציה ישראלית באיראן תוכל רוסיה בהמשך לקדם אינטרסים גיאופוליטיים בקווקז ובמזרח התיכון.
  1. החלום הרוסי הישן הוא להשתלט על כל הנפט באזור. גם על הנפט האיראני. היא כמעט השיגה את מבוקשה במלחמה נגד איראן לפני מאה שנה...