העולם שייך לרעבים

האדם הלבן הצליח בשש מאות השנים האחרונות להאריך את חייו ולשפר אותם בכל מובן אפשרי. בניגוד למיתוסים השגורים בתרבות המערבית, הוא לא עשה זאת באמצעות טכנולוגיות והמצאות מדעיות בלבד, אלא גם באמצעות שימוש בעושרן ובמשאביהן של אסיה, אפריקה ודרום אמריקה.

האדם הלבן השתלט על מרחבים גדולים ביבשות אלו, שדד את משאבי הטבע שלהן וסחר בגופם של יושביהן בדרכים שונות ומשונות. כך נוצרה על הפלנטה שלנו אוכלוסייה הנהנית מעודף מזון ומוצרי צריכה, מרחב מחיה פרטי גדול ותוחלת חיים ארוכה. מולה נוצרה אוכלוסייה גדולה בהרבה שגוועת ברעב ובצמא, ללא קורת גג לראשה. תוחלת החיים של תושבי העולם השלישי היא כשני שליש מתוחלת החיים של האדם האירופי והצפון אמריקאי ותוחלת החיים של תושבי דרום הסהרה היא כשתי חמישיות מזו של ברי המזל מהמדינות המפותחות. מצבם הוא פועל יוצא ישיר של מפעלות "העולם התרבותי". זהו קניבליזם בצורתו הברוטלית ביותר.

הקניבליזם של "העולם התרבותי" מתבטא בשוד ישיר ועקיף של העולם השלישי. השוד הישיר של משאבי הטבע מוביל לשוד העקיף, שהוא הרס המאזן האקולוגי על כדור הארץ. מבט חפוז על מפת ההתייבשות של כדור הארץ מלמד כיצד זלילת משאבי הפלנטה על ידי העולם העשיר ממיתה ברעב את חלקו האחר. יתרה מזאת, הזלילה הבלתי מרוסנת של העולם השבע  מגדלת דור של חולי סכרת שכליותיהם כושלות, כשמספר הנזקקים להשתלות כליה הולך וגדל במידה מדהימה מידי שנה בשנה. לפי הסטטיסטיקה, בכל שעה נקצרת בעולם הרעב כליה במטרה להשתילה בגופותיהם החולים מרוב שפע  של תושבי העולם השבע.

לפלנטה יש דרכים נסתרות כדי לתקן את העיוות שיוצר האדם. האדם השבע מסרב לשרת את עצמו, הוא משוכנע שעל האנושות הרעבה לשרתו. הוא גם מפסיק להתרבות, כי טיפוח צאצאיו גוזל מנוחיותו. החלל שנוצר בצדה האחד של הפלנטה והמצוקה שנוצרת בצידה השני, מביאים את אוכלוסיית העולם הרעב אל המקומות שבהם יש מים, מזון ועבודה. התוצאה היא מחזות של ריכוזי מהגרים מן העולם הרעב, כפי שאנו רואים בדרום תל אביב ובמקומות אחרים בארץ, כאשר המתרחש כאן הוא רק טיפה בים, כפי שיודע כל מי שמכיר את ההגירה העצומה מדרום מזרח-אסיה ומאפריקה לארצות האיחוד האירופי כמו גם את ההגירה המאסיבית מדרום-אמריקה לצפונה.

אם מישהו סבור שחוקי הגירה, גדרות, מחנות מעצר, מחנות ריכוז, צבאות, רובים, הליקופטרים ותותחים ישנו את התמונה - הוא משלה את עצמו. העולם של מחר הוא עולמם של הרעבים. השבעים ישלמו את פרי האגואיזם של שש מאות שנות שגשוגו של העולם "המודרני". אמצעי התשלום יהיו מגוונים. הם יחלו בהשלמה עם ירידת רמת החיים וימשיכו במאבקים קטלניים עם העולם הרעב. וכאשר פרעות, גדרות ורובים לא יספיקו, ייתכן שאת מקומם יתפסו אמצעי קטילה ביולוגיים ואטומיים. אלו ידללו את המין האנושי ויחזירו אותו למידות שיאפשרו לפלנטה להירפא מן המדווים שהוא גרם לה.

דמותו של האדם אחרי כל אלה בוודאי לא תהיה לבנה - היא גם לא תהיה שחורה או צהובה. היא תהיה - אני מעזה לנחש - תערובת של כל אלה.  

נדידת העמים הגדולה הזו כבר לא יכולה להיעצר. הרגע שבו ניתן היה לעצרה אבד כאשר העולם המערבי החליט להתמיד במסעות השוד שלו. מדיניותה של ממשלת ישראל, המנפנפת בדגל הזהות היהודית של מדינתנו כתירוץ לרשעותה ואטימות לבה לנוכח מצוקת מהגרי העבודה האומללים הללו, מבוססת על חוסר הבנה של המתרחש על גבי הפלנטה הזאת. היא מבוססת על אותו אגואיזם שהביאו אותנו עד לכאן.   

 

מינה רוזן הינה פרופ' בחוג לתולדות ישראל באוניברסיטת חיפה. תחום התמחותה הוא הפזורה היהודית באגן הים-התיכון ומחקר השוואתי של פזורות.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 44
  כשמינה רוזן מתרחקת מדיון ביהודים או בחברה הציונית דבריה מתחילים להיות הגיוניים
 2. 43
  יש להתייחס בחמלה ונדיבות לפליטים אך להתעלם מאחריותם למצבם זה פאטרנליזם

  > יש גרעין של אמת בדברים אך הכותבת מתעלמת לחלוטין מאחריותם של אזרחי העולם השלישי למצבם הנואש. המערב שניצל אותם מאות בשנים כעבדים ושדד את עושרם כבר מזמן הסתלק מארצותיהם ואיפשר להם ליטול את גורלם לידיהם, בתהליך השחרור מקולוניאליזם שהסתיים בשנות הששים במאה הקודמת, ומאז אינו חדל מלתמוך בהם, להאכיל אותם, לטפל במחלותיהם, להוריד את תמותת התינוקות ולהדביר מחלות טרופיות. התוצאה. תוך 60 שנה גדלה אוכלוסיית אפריקה מפחות מרבע מיליארד ב 1950 לכמעט מיליארד היום עם ממוצע של 6 ילדים לאשה אפריקאית מדרום לסהרה. נכון שצפוי לצפון השבע והמתקדם מאבק לא קל עם הדרום הרעב והנחשל. הפתרון הנכון שלמרבה הצער לא ניתן לישמו הוא סיוע לבני הדרום העני והנחשל בפיתוח, בהבאת השכלה, בריאות ותרבות שלטונית דמוקרטית במקום הדיקטטורות שמאפיינות את כל המשטרים בעולם השלישי. הנסיון להאשים את האדם הלבן באכזריותו, נחשלותו ומצוקתו של האדם הלא לבן הוא פאטרנאליזם גזעני. גם השחורים הם בני אדם כמונו, האם לא ניתן לצפות מהם להתנהגות נבונה יותר?

 3. 42
  תאות בצע, שחיתות, וחרדה השרדותית שלא יודעת שובע...

  קבוצה יחסית קטנה ובעלת משאבים כלכלים אין סופיים שדואגת רק לעצמה, ומקיימת מעמד בינוני ברמת חיים שמאפשרת לה להיות צרכנית ולקוחה של אותה מעצמת על של בני האדם השולטים על משאבי טבע, אנרגיה, מזון, נשק ,מוצרי צריכה, רכוש, כל דבר שניתן "לרכוש". מהפיכות גדולות לא יפתרון את הבעיה, מהפיכות אולי יחליפו את השחקנים, אבל לא את הנטיה, חרדת השרדות שלא יודעת שובע. הבעיה היא לא המערב, המזרח, הצפון או הדרום, הבעיה היא אותה חרדה השרדותית.. קנאות ואבמיציה חסרת פורפורציות. עוני ורעב לא הופכים את האדם לרחום יותר, גם לא דת, וגם לא סבל. הרעב והכאב יכולים להפוך לאמבציה אכזרית, באותה מידה לאמביציה רחומה, מדוע יש אנשים כמו אמה, האמא המחבקת בהודו, שהצליחה בזכות חמלה להביא כל כך הרבה שפע למקום שממנו נולדה? מהו המפתח שהופך אדם אחד לחומל ואת השני למושחת וחסר חמלה? צריך להתבונן באלו שיש להם תודעה חולמת וחומלת ולהתחיל משם, כי הרעבים של היום, יהיו השבעים של מחר.

 4. 41
  יש הרבה הגיון בדבריה, למרות חריגותם בסביבה הישראלית

  המאמר פתח לי צוהר רעיוני ואקדמי למחשבה.

 5. 40
  יש להתייחס בחמלה ונדיבות לפליטים אך להתעלם מאחריותם למצבם זה פאטרנליזם


  יש גרעין של אמת בדברים אך הכותבת מתעלמת לחלוטין מאחריותם של אזרחי העולם השלישי למצבם הנואש. המערב שניצל אותם מאות בשנים כעבדים ושדד את עושרם כבר מזמן הסתלק מארצותיהם ואיפשר להם ליטול את גורלם לידיהם, בתהליך השחרור מקולוניאליזם שהסתיים בשנות הששים במאה הקודמת, ומאז אינו חדל מלתמוך בהם, להאכיל אותם, לטפל במחלותיהם, להוריד את תמותת התינוקות ולהדביר מחלות טרופיות. התוצאה. תוך 60 שנה גדלה אוכלוסיית אפריקה מפחות מרבע מיליארד ב 1950 לכמעט מיליארד היום עם ממוצע של 6 ילדים לאשה אפריקאית מדרום לסהרה. נכון שצפוי לצפון השבע והמתקדם מאבק לא קל עם הדרום הרעב והנחשל. הפתרון הנכון שלמרבה הצער לא ניתן לישמו הוא סיוע לבני הדרום העני והנחשל בפיתוח, בהבאת השכלה, בריאות ותרבות שלטונית דמוקרטית במקום הדיקטטורות שמאפיינות את כל המשטרים בעולם השלישי. הנסיון להאשים את האדם הלבן באכזריותו, נחשלותו ומצוקתו של האדם הלא לבן הוא פאטרנאליזם גזעני. גם השחורים הם בני אדם כמונו, האם לא ניתן לצפות מהם להתנהגות נבונה יותר?

 6. 39
  ההבדל במנות משכל שונות מסביר כ 82% של ההבדלים בעושר.

  למרבה הצער, הוכח כי לקבוצות אתניות שונות יש מנות משכל שונות, למנת המשכל הממוצעת בקרב אוכלוסייה יש קורלציה מאוד הדוקה עם ההתפתחות הכלכלית של האוכלוסייה. אני אומר "למרבה הצער", כי זה נוגד את האמונות הפוליטיות שלי, אבל אני גם איש מדע, ועובדות הן עובדות. ההבדל במנות משכל שונות מסביר כ 82% של ההבדלים בעושר.

 7. 38
  תיאור מנותק מהמציאות

  אין ספק שהיה ניצול והוא עדיין ממשיך פה ושם.
  אבל תוחלת החיים עלתה בכל חלקי הכדור במאות השנים האחרונות כך שהתעשרות העולם הלבן (לא רק הוא, יפן טייאון ועוד) לא דרדרה את רמת החיים של שאר יושבי כדור הארץ.
  גם "דור חולי הכליות" הוא הדור הבריא, השבע ומאריך הימים שהיה אי פעם.
  לאור כל הטעויות האלו אין טעם להתייחס לתחזיותיה האפוקליפסיות.

 8. 37
  כתבה אבסורדית , הכותבת רואה שחור ולבן אין לה צבעים אחרים וחוץ מזה העיסוק שלה

  בכלל רחוק מנושא הכתבה שבו היא מתיימרת להציג עצמה כמומחית.
  העולם השבע נותן ב-30 השנים האחרונות מליארדים רבים של דולרים ועזרה גדולה מאוד בתחום החקלאות, המים, הרפואה החינוך ועוד בהרבה תחומים לכמעט כל המדינות הנחשלות בעולם ודברים אלה נעשים בתיאום מלא עם מוסדות האו"ם .
  לצערם של מדינות אלה השלטון בהם הוא מושחת ולא מסוגל לנהל מדינה באופן דמוקרטי , הומני וישר. בעייה זו היתה תמיד ואין אופק לשיפור המשטרים הרקובים במדינות העולם השלישי . עם כל העזרה שהם מקבלים מין העולם השבע , הם אחראים לגורלם ואולי יהיה אביב אפריקאי במקום לנדוד למדינות אחרות שיפגינו וילחמו בעד מדינותיהם ויחליפו את השלטון לדמוקרטיה - גורלם בידם לא בידי המערב ולא בידי ישראל.

 9. 36
  אחרי שבוע אומלל של הענקת דוקטורט כבוד לפילוסופיה לזמר קרנות עילג ששמו שלמה ארצי באה מינה רוזן ומעלה את הרף עם מאמר מכונן ואמיץ השוחט פרות אשכנזיות קדושות רק שעלינו להמתין ולראות איך ישתיקו אותה וימנעו ממנה את פיתוח קו המחשבה שהציגה בפנינו.
 10. 35
  מה שעשו הלבנים הקולוניאליסטים לאפריקה השחורה ולאמריקה האינדיאנית ולאסיה הלא נוצרית עשו ועושים האשכנזים מתייהדי הממלכה הכוזרית לעם היהודי הספרדומזרחי
 11. 34
  אפס בהיסטוריה

  המערב לא לקח שום דבר מהרעבים במדינות המתפתחות, והראיה לכך היא שסין, הודו וברזיל מתפתחות כיום בלי קשר לאדם הלבן. האפריקאים רעבים בגלל המלחמות הבלתי פוסקות באפריקה ולא בגלל הקולוניאליזם שנעלם בשנות השישים כאשר פרופ' רוזן לא שמה לב.

 12. 33
  הסתכלות רחבה. מילה בסלע.
 13. 32
  הוא אמת אז איפו הציוליזציות הקדומות של אפריקה

  באמריקה יש פירמידות שבנו תרבויות מפותחות שהיו שם
  באסיה גם ובארופה ובמזרח התיכון
  אבל באפריקה אין אחת
  אז קחי את החרה השמלני שלך למיהו מפגר שמאמין לך פרופסורית מפגרת

 14. 31
  פרופ' רוזן

  אדם ממורמר וקשה עורף. מהכירות אישית!

 15. 30
  בדיוק כך! ניתוח נכון ותחזית סבירה

  וכנראה אין בכוחנו לעצור זאת, למרות שאיננו פטורים מהמאמץ.
  מוזרות בעיני, אפילו באמות מידה של טוקבקים נמוכי מצח, התגובות המגחיכות את התחזית לשימוש בנשק קוטל-המונים: מדוע מישהו חושב שלא ייעשה שימוש בנשק כזה, כאשר הפלנטה מתפוצצת מעודף אוכלוסייה והמלחמה הופכת למלחמת קיום?

 16. 29
  קשקוש אקדמי מגוכך

  מקביל בערך לנבואות של המינות הרוזן של לפני 40 שנה על ההשתלטות ה"בלתי נמנעת" של הסוציאליזם "הצודק" בגרסתו הסובייטית על העולם.
  ד"א באפריקה היום אין כיבוש ואין קולניליזאם. יש מדינות כמו קניה וסיירה לאון העשירות במחצבים טבעיים כמו נפט ויהלומים ש"האדם הלבן" לא הספיק "לגנוב". האם מצבן טוב ? תקופת הקולונילאזם הייתה תור הזהב באפריקה. מצבן של רוב מדינות אפריקה רק הידרדר תחת עצמאות ושלטון עצמי.
  מאמר הזוי.

 17. 28
  הסיבות הן עמוקות הרבה יותר מכל קולוניאליזם. ובזה לא רוצים המתחסדים להודות. הסיבות הן מנטליות- האדם המערבי זרק את אלוהים מהחלון. מרגע זה הוא החל להצליח בכל מעשיו בין אם הם כיבוש העולם או הקמת דמוקרטיות מפוארות. כדור הארץ שייך לאדם המערבי כי הוא אתאיסטי במידה לא מבוטלת ובהשוואה לשאר זה שיפור שאין כדוגמתו.

  הערבים מאמינים באללה. אללה לא עוזר להם. העריצים שלהם טובחים בהם.
  האפריקנים מאמינים במאגיה שיבטית, ולעיתים בנצרות בשעה שהשבטים טובחים אחד בשני.
  ההודים מאמינים באינספור אלילים, וממשיכים לחטט בתחת במקום לבנות מערכת ביוב.
  היהודים- חלקם הנאור והתורם לחברה הוא חילוני, ומחזיק את המדינה והחברה, וחלקם החשוך "מסורתי" או "חרדי" או "דתי לאומי" ומושך אותנו לאבדון.
  כל ה"מאמינים" האלו- הם הסיבה הראשונה והעיקרית לבעיות של הקבוצה שבה הם חיים.
  אין הם אשמים שהם שפוטים של הדת. הדת היא מחלת ילדות של האנושות, אשר יכולה להרוג ולעוות אומות שלמות.
  להאשים את הבריאים, את אלו שהחלימו- זהו סילוף המציאות.
  לא האדם המערבי אשם בתחלואי העולם. הבעיה של העולם היא פנימית- הצורך להיאחז באמונות מנחמות ונותנות תיקווה.

 18. 27
  הפרופסורית שוגה

  כמה נעים להרגיש אדם שרגיש לכל מכאובי העולם..... מצטער - בקנה מידה עולמי מדינת ישראל אינה פתרון לכל עוולות כדור הארץ.מציע לך לשכן בביתך מספר פליטים - אולי כך תרגישי כתורמת ומתקנת את "עוולות האדם הלבן" - כלשונך....

 19. 26
  מאז בית המקדש חרב, ניתנה הנבואה לשוטים

  כבר עכשיו מהגרים מקסיקנים חוזרים מארה"ב חזרה למקסיקו. מרבית המהגרים הראשונים ליבשת אמריקה לא היו עשירים כלל, הם בנו את עצמם וכשליש מהם מתו בדרך או בשנים הראשונות. מצב העושר והבריאות הנוכחיים הגיעו בעקבות עבודה קשה.
  גם המצב בארץ בתקופת הצנע וכו' לא ממש היה של עושר ורווחה, אבל בניין הארץ, עבודה קשה ורצון להצליח, כמו גם ההנחה שמה שיבנה את הארץ זה עבודה קשה ולא קצבאות ממשלתיות סייעו לפיתוח מדינת ישראל.
  באפריקה יש אולי יותר משאבים מבכל מדינה אחרת. אם במקום להסתמך על תרומות ממדינות אחרות ולרצוח אחד את השני אנשים יתחילו להשקיע במדינות שלהם, יש מצב שהן ישגשגו לא פחות מהעולם המערבי.

 20. 25
  גיאופוליטיקה

  יתכן ומאמר זה הינו החשוב ביותר שנתפרסם במדיה הציבוריות בשנה החולפת. עצם ראיית תהליך שהינו כלל עולמי, ביולוגי ופוליטי כאחת, הינו דבר חשוב בהבנתנו את עצמנו.

  ברצוני להעמיד מספר דברים על דיוקם, כלומר למיטב הבנתי:

  1. גידול בשיעור החולים בסוכרת בעולם המערבי: הסיבות שניתנו לתופעה זו אינן נכונות. הסוכרת מקורה בדחק נפשי אשר נובע מהיעדרות/התעללות רגשית של הורים מערביים. ה''זלילה'' הינה רק סימפטום משני המשמש כזרז של התפרצות המחלה (וטוב הייתה עושה הפרופ' אם הייתה חוסכת מעם הקוראים את דעתה האישית, המובעת בשימוש במילה הזו - שהרי גם היא נמנית עם ה''זוללים'' - צרכני אנרגיה, מרחב ומשאבים אחרים מעבר למנתם הטבעית, ביחס לגודל האוכלוסין).

  2. קיטון בשיעור הילודה בעולם המערבי: הדבר נובע מהיעדר נראטיב, משבר או מיתוס מאחד (הנהייה אחר נוחות הינה בבחינת סימפטום, בהיעדר מבנה משמעות אחר). גורם נוסף לכך הוא העלייה בכמות ההורמונים הנשיים במים, מזון ותכשירים בהם אנו משתמשים, המחלישה את הפוריות.

  3. האדם הלבן (Caucasian male) ימשיך לשלוט גם תחת תכתיבים דמוגרפיים קיצוניים, משום שאליטות מעצם טבען הינן מצומצמות ומתאפיינות בשליטה במשאבים ואמצעי הייצור. בהתאמה, האוכלוסיה המערבית תמשיך להתקיים כסדרה, תוך בידול הולך וגובר מ''בני תערובת'' למיניהם.

  4. מדיניותה של ממשלת ישראל, בהקשר של גירוש וכליאה, אינה נובעת מחוסר הבנה של תהליך גיאופוליטי, אלא מחוסר הבנה של שכפול תבניות טראומה בין-דוריות. עם שהיה רדוף עד חורמה, בהינתן לו כוח, אין לו ברירה אלא לשחזר את הטראומה - הפעם תוך ''השלכת דמות הקורבן'' על ה''חלש הלגיטימי'' (קרי, אוכלוסיה כי מוסכם שפריקת אגרסיות עליה הינה חוקית). בהקשר זה, מיד כאשר דעת הקהל תשכח את הסודנים והאריתראים, הזעם הקולקטיבי ישוב להיות מופנה כלפי ''חלשים קבועים'' (ערבים תושבי ישראל ופלשתינאים).

 21. 24
  הכול נכון ולכן כל מדינות אירופה שניצלו ועשקו וינקו את כל העושר של אפריקה צריכות לשקם את אפריקה ולקבל לחיקה את כל הפליטים ואת כל מהגרי העבודה. ויפה שעה אחת קודם.
 22. 23
  סוף סוף קול נועז ושפוי לעומת הקונצנזוס הגזעני מימין ומשמאל גם בארץ וגם בעולם. זו הפעם הראשונה שאני רואה התנגדות לגזענות מנקודת מוצא גלובלית זו. כל הכבוד למינה רוזן.

  סוף סוף קול נועז ושפוי לעומת הקונצנזוס הגזעני מימין ומשמאל גם בארץ וגם בעולם. זו הפעם הראשונה שאני רואה התנגדות לגזענות מנקודת מוצא גלובלית זו. כל הכבוד למינה רוזן.

 23. 22
  הרעבים עלולים לחלוף מן העולם

  פרופסור רוזן מנבאת את העתיד להתחולל, על פי עקרון מוסר הצדק של נביאי ישראל, ויש בדבריה גם צדק פואטי אוניברסלי ברמת האידאה ואני מסכים אתה לחלוטין,
  אלה שבעולם כאוטי אין צדק פואטי ואין הכרח דטרמיניסטי שזו תהיה התוצאה,
  כאשר מגמה היסטורית זו תהיה חד משמעית יצא העולם "השבע" למלחמת מנע והעולם הרעב ימשיך לרעוב ולמות מרעב עוד 600 שנה מחפירות

 24. 21
  טוב אני לא לבן ומשפחתי בדורות קודמים לא שדדו את אפ
 25. 20
  גוזלים את אפריקה

  איני יכול שלא להסכים הפרופסורית. אבקש רק להוסיף כי בשנים האחרונות הסינים הם ששודדים את המשאבים האפריקאים.
  האטימות הישראלית אינה הגיונית. זוהי פשוט רשעות לשמה.

  1. הפוך גוטה, זאת הטיפשות של האפריקאים שלא בונים את עצמם, והחמדנות של מנהיגיהם שמוכנים למכור הכול כדי להתעשר, ושמים קצוץ על אוכלוסיית אפריקה.
 26. 19
  העולם שיך לרעבים

  זהו המצב ועל זה להוסיף כי תהליך הגלובליזציה החמיר את המצב

 27. 18
  "אם מישהו סבור שחוקי הגירה, גדרות, מחנות מעצר, מחנות ריכוז, צבאות, רובים, הליקופטרים ותותחים ישנו את התמונה - הוא משלה את עצמו". כמה יהודים יש באירופה?

  רוב הטור הזו הוא ביטוי לגזענות החדשה. באפריקה יש כמויות מטורפות של נשק. כספים במיליארדים זורמים לשם, אם בכדי לקנות את המשאבים שבאפריקה ואם כסיוע. בידי מדינה אחראית כזו כמות של נשק יכולה להבטיח בטחון, וכמויות כאלו של כסף יכולות להבטיח צמיחה ושגשוג.

  רק שלא הרבה מדינות באפריקה הן מדינות אחראיות, וההנחה המובלעת היא שהשחורים פשוט לא יכולים. בכל העולם נאבקים בדיקטטורים? לא באפריקה. שם בורחים. בכל העולם מודיעים לאדם הלבן על הלאמת משאבים ושאם הוא רוצה משהו - שישלם? לא באפריקה. שם הדיקטטורים עושים רק לביתם. בכל העולם אוכלוסייה מתקוממת נגד עוולות? לא באפריקה. שם פונים לאדם הלבן שיתקן את העוולות.

  נמאס מהגזענות הזו. השחורים לא נחותים. מדינות אפריקה שולטות על משאבים, והן ילדות מספיק גדולות כדי לכוון את זה לטובתן. האדם הלבן לא צריך לחשוב בשבילן, ולא צריך להתנצל אם הן מספיק מטומטמות בכדי לתת בחצי-חינם דברים, ועל הדרך לא להיות מסוגלות לפתור בעיות פנימיות. האפריקנים בסה"כ שחורים. הם לא ילדים קטנים, והקולוניאליזם נגמר מזמן. שיתבגרו, ויקחו אחריות על החיים שלהם.

  1. תגובה מעולה שמציגה את המצב כהוויתו. אם להיות הומניסט משמעו להאשים תמיד בכל את האדם הלבן, ולפתור את האדם השחור מכל אחריות על מצבו, אז לעזאזל ההומניזם!
  2. כמה שאתה צודק. דברי הכותבת הם פטרנאליזם ("משא האדם הלבן" של ראדיארד קיפלינג) באיצטלה של נאורות

   יש גרעין של אמת בדברים הכותבת אך היא מתעלמת לחלוטין מאחריותם של אזרחי העולם השלישי למצבם הנואש. המערב שניצל אותם מאות בשנים כעבדים ושדד את עושרם כבר מזמן הסתלק מארצותיהם ואיפשר להם ליטול את גורלם לידיהם, בתהליך השחרור מקולוניאליזם שהסתיים בשנות הששים במאה הקודמת, ומאז אינו חדל מלתמוך בהם, להאכיל אותם, לטפל במחלותיהם, להוריד את תמותת התינוקות ולהדביר מחלות טרופיות. התוצאה. תוך 60 שנה גדלה אוכלוסיית אפריקה מפחות מרבע מיליארד ב 1950 לכמעט מיליארד היום עם ממוצע של 6 ילדים לאשה אפריקאית מדרום לסהרה. נכון שצפוי לצפון השבע והמתקדם מאבק לא קל עם הדרום הרעב והנחשל. הפתרון הנכון שלמרבה הצער לא ניתן לישמו הוא סיוע לבני הדרום העני והנחשל בפיתוח, בהבאת השכלה, בריאות ותרבות שלטונית דמוקרטית במקום הדיקטטורות שמאפיינות את כל המשטרים בעולם השלישי. הנסיון להאשים את האדם הלבן באכזריותו, נחשלותו ומצוקתו של האדם הלא לבן הוא פאטרנאליזם גזעני. גם השחורים הם בני אדם כמונו, האם לא ניתן לצפות מהם להתנהגות נבונה יותר?

 28. 17
  Here here

  מילים כדורבנות!! כל הכבוד!!

  1. את בודאי מתכוונת "hear hear", לא? (: רמת התגובות כרמת המאמר. מה שכן, אולי קצת צדקת. נוכח ההיסטריה שמפגינה הכותבת (נשק אטומי וביולוגי! נדידת עמים!) יתכן שהתגובה הראויה תהיה: "there, there"...

   את בודאי מתכוונת "hear hear", לא? (: רמת התגובות כרמת המאמר. מה שכן, אולי קצת צדקת. נוכח ההיסטריה שמפגינה הכותבת (נשק אטומי וביולוגי! נדידת עמים!) יתכן שהתגובה הראויה תהיה: "there, there"...

  2. מודרניסט שיאן האטימות אתה נהנה כנראה להציג ברבים את רדידותך המטופשת .
 29. 16
  מאיר עיניים
 30. 15
  מאי נפקא מינה

  1. היכן העורך הלשוני? "ברי המזל"...

  2. לגופו של עניין - הבעיה מובנת. הסצנריו האפוקליפטי הוא רק 'אחד מיני רבים'. התמחות בפזורות אינה מספקת לדיון כלכלי, טכנולוגי, היסטורי, וגיאופוליטי הרבה יותר מעמיק בכדי לייצר פתרון, או טווח עתידים אפשריים.

  1. רמת העברית של העורך הלשוני אינה עולה על זו של הכותבים
 31. 14
  כל כך נכון- אני לבנה שלא רוצה צאצאים מיותרים ומעצבנים
 32. 13
  "משחקי הרעב"

  הספר הוא כבר יותר מציאות ממטאפורה.
  העולם המערבי משדר שגשוג ונהנתנות כאילו שהם נחלת הכל וכאילו שהם
  נובעים מתהליכים אמיתיים.
  זה ראוותני ואפילו מושחת כי השגשוג הוא הרבה פעמים פרי של חזירות
  ולא של כשרון. כפי שמתואר במאמר.

 33. 12
  בתור אדם לבן עלייך לקחת אל ביתך עשרה פליטים סודנים ובכך אולי לכפר על פשעייך

  בתור אדם לבן עלייך לקחת אל ביתך עשרה פליטים סודנים ובכך אולי לכפר על פשעייך

 34. 11
  בעיה קטנה בנתונים

  על פי worldlifeexpectancy.com תוחלת החיים בתת סהרה עלתה בכ-25% בחצי המאה האחרונה.
  דוגמאות:
  סודן מ-40.4 ב-1960 ל-54.2 ב-2010
  קניה מ-46.7 ב-1960 ל-58.8 ב-2010

  נראה שלפלנטה אכן יש דרכים נסתרות, אבל הן נסתרות מבינתה של עמיתתי המלומדת.

 35. 10
  מי זאת מינה רוזן ?

  הזדמנות להרביץ פירסום

 36. 9
  התבלבלת פרופסור

  את עוסקת בנבואה פשטנית ותוכחות מוסרניות במקום לעסוק בשאלות של 'איך'. איך זה מתנהל, מה הכוחות שמניעים מהלכים כאלה. התוצאה היא קשקשת שמתוכה עולה פרימיטיב חלש בגלל תמימותו אבל מוסרי בגלל חולשתו. מולו עומד מי אם לא "האדם הלבן". כאילו העולם הוא מערבון. לדידך העולם המערבי והאדם הלבן הן ישות אחת שיש לה החלטות: "האדם השבע מסרב לשרת את עצמו, הוא משוכנע שעל האנושות הרעבה לשרתו"...נו באמת, מי זה האדם הזה, והאם מישהו חושב שייצא לו משהו טוב מאפריקה (אם איננו סוחר נשק או יהלומים)?
  התואר פרופסור הוא תואר מחייב. לפחות לכמה קריטוריונים של ניסוח משפטים מסודרים ובעלי תוקף.
  כאיש שמאל (הארד קור) שתומך במסקנותייך המעשיות - התביישתי

 37. 8
  כל הכבוד לפרופ' רוזן על אומץ ליבה
 38. 7
  מאמר יפה, אבל מה עם מסע הקולוניאליזם הציוני בפלסטין? גירוש 400 כפרים וערים? גזילת אדמות שמתמשכת עד לרגע זה? זה היה משלים את התמונה.
  1. מה עם מסע הגזל של העלאווים והרעבה ורצח הסונים בסוריה?

   מה עם מסע הגזל של העלאווים והרעבה ורצח הסונים בסוריה?

  2. ל"מוסא" - נראה שאתה ושכמותך מתקשים להבין הומניזם מהו.

   להיות הומניסט (או שמאלן) משמעו להתנגד לדיכוי של קבוצות, יהיו אשר יהיו. שמאלן הוא לא מי ש"בעד ערבים" (או "נגד יהודים"). אלא מי שבעד החלש והמדוכא, ונגד המחליש והמדכא. כן, גם כשהחזק הוא ערבי.

  3. כמה שאלות לחולה בשיכחה .

   ומה עם הגירוש של 900 אלף יהודים מארצות הערביות בסמוך להקמת מדינת ישראל? מה עם הגזילת רכושם הרב? ועוד,איך בכלל נוצרה בעלות ערבית על א"י? לא בזכות הכיבוש וכפיה אכזרית על תושבים מקומיים? ולמה כיבוש ערבי כל כך מקודש וצודק וחזרה של העם לארצו נחשבת לגזילת האדמות?

  4. אל מוסא ודלילה: בסוריה יש משטר פשיסט, מול פשוטי העם הדורשים חירות. כל פשיסט וקלוניאליסט "יבוא יומו". בקשר להומניזם: מי שגורש מביתו ונטבח ונאנס, הוא הצד החלש.
  5. ואכן ה"הומניסטים" היו בעד הקבוצה החלשה יחסית של מאו בסין

   התוצאה של הבעד הזה היתה השלטת שלטון טרור קומוניסטי שגרם לרציחתם של 70 מליון סינים ולחיי אומללות של מאות מליונים.
   כל זה קרה בתקופה ש"ההומניסטים" התהלכו עם הספרון האדום של מאו בכיסם ולא ראינו אותם מביעים התנגדות נגד המדכא הגדול בהיסטוריה, נהפוך הוא היו ביטויי הערצה ותמיכהץ

  6. מה עם הטמטום שלך? מתי תטפל בזה ?
 39. 6
  עצוב כמה שאת צודקת
  1. עצוב כמה שאת/ה לא מבין שלמחנה אין בינה

   זה נכון שעושרן של ארצות אלה נשדד בזמנו אבל הקולניאליזם ניגמר מזמן.
   חברות חרוצות ואינטליגנטיות הפכו מעניות לעשירות (למשל סינגפור, מדינה ללא מים בשטח זעיר שהפכה מעניה מאד לאחת העשירות בתבל) ואילו באפריקה ממשיכים לקטול אחד את השני.
   אבל אף אחד לא מונע בעד מינה לתת אית ביתה לאיזה פליט עב מסודן כדי לשמש דוגמה לכל העולם השבע

 40. 5
  נבואות חורבן, אסונו, וסוף העולם תמיד היו פופולאריות וכנראה שגם יהיה כך.

  עם כל הכבוד לכותבת, ביתו של אדם הוא מבצרו ומדינה היא בית במובן מעט יותר רחב מאשר דירה ואני רוצה להגן עליו מפני מי שרוצה להרוג אותי, או רק לגרום לי נזק אחר. ואם הכותבת סבורה שהשתלטות הרעבים על השבעים היא בלתי נמנעת אז אני רוצה לדחות אותה ככל האפשר ואני מעדיף שזה יהיה באמצעי מניע פסיביים ולא אקיביים.
  או שאולי הכותבת סבורה שצריך להזמין אותם לביתנו ולהסתלק מכאן ?

 41. 4
  אנחנו לא אחראים למצבם של הבטלנים מאפריקה, אנחנו לא נמסור להם את הפינה הקטנה שלנו עלי אדמות, ואנחנו נעצור אותם באש. נקבל אותם בגבולות בצרורות מקלעים ובירי טנקים, אם צריך. ברור?
  1. גישה קולוניאליסטית, אלימה וביבונית
 42. 3
  אוסף קשקושים המציגים את האדיוטיזם האקדמי הנוכחי במערומיו. אין שום קשר - ולו הקלוש ביותר - בין עושרה (היחסי) של ישראל לבין העוני המר באפריקה. אם כבר: הרעב והיאוש בעולם השלישי הם תוצאה ישירה של קץ הקולוניאליזם, ויומרתם המגוחכת של פראי אדם עם מאשטות לשלטון עצמי - שהסתיימה, כצפוי, בכך שכמה פראי אדם שודדים את כל האחרים. ולגבי "נדידת העמים", ברור. אמצעי קטילה ביולוגיים ואטומיים, לא פחות. הפסיכיאטר המחוזי קיבל עותק?...

  אוסף קשקושים המציגים את האדיוטיזם האקדמי הנוכחי במערומיו. אין שום קשר - ולו הקלוש ביותר - בין עושרה (היחסי) של ישראל לבין העוני המר באפריקה. אם כבר: הרעב והיאוש בעולם השלישי הם תוצאה ישירה של קץ הקולוניאליזם, ויומרתם המגוחכת של פראי אדם עם מאשטות לשלטון עצמי - שהסתיימה, כצפוי, בכך שכמה פראי אדם שודדים את כל האחרים. ולגבי "נדידת העמים", ברור. אמצעי קטילה ביולוגיים ואטומיים, לא פחות. הפסיכיאטר המחוזי קיבל עותק?...

  1. לא רק שאתה גזען בעליל, אתה גם חוזר על השטויות שלך פעמיים
 43. 2
  את לא בדיוק נראית רעבה ולמען האמת די לבנה
  1. וזה מאוד קשור לנאמר !!
 44. 1
  מעוררר מחשבה. שווה לעמת את דעותיה עם דעותיו של מחבר הספר קיצור תולדות האנושות.