אלבניה, ארץ ההזדמנויות

באחרונה, בהיותי תקוע באתונה, זכיתי להסחת דעת מבורכת בצורת הזמנה לחגיגה הרשמית של יום העצמאות בשגרירות ישראל ביוון. לא ציפיתי ליותר מפלאפל ושירי מולדת עם כמה ישראלים. הופתעתי לגלות שבמקום נכחו כאלף אורחים, בהם שר הביטחון היווני, חברי פרלמנט וקציני צבא בכירים.

על רקע הכבוד שמעניקים היוונים לישראל, טורקיה החדשה היא סיפור שונה לגמרי. היא משתדלת למצב את עצמה בתפקיד בינלאומי חדש ועושה מאמצים למנף את התסיסה שחלה בעקבות אירועי האביב הערבי, כדי להגדיל את השפעתה במזרח התיכון ומעבר לו. אולי זו הסיבה להיערכות המחודשת של מדינות כמו יוון, קפריסין ובולגריה, הידועות בחשדנותן כלפי טורקיה ומשחקות תפקיד מרכזי בעיצוב סדרי העדיפויות האזוריות של ישראל. גילוי הגז בלב האזור מעצים את חשיבות התהליך, אבל גם את אי יציבותו.

אם מקלפים את השכבות החיצוניות מתגלה בתוך התהליך הזה עושר של אפשרויות ליוזמות ישראליות מחוכמות, במרחב גדל והולך של השפעה. מדובר על מדינות הבלקן, שבהן ישראל עשויה למצוא שפע של הזדמנויות. בין כמה מהמדינות הללו עדיין שוררים יחסי אהבה-שנאה, שהתקבעו במהלך השנים. הדבר נכון לגבי מקדוניה, קוסובו, מונטנגרו ומדינות אחרות, כמו אלבניה הקטנטונת. אלבניה היא המדינה היחידה באירופה עם רוב מוסלמי, ועם זאת, היא אחת משתי המדינות שבתוך גבולותיהן היו יותר יהודים בסוף מלחמת העולם השנייה מאשר בתחילתה.

למה אפשר לצפות ממדינה ש-70% מאוכלוסייתה מוסלמית, ושנשלטה על ידי המוסלמים העותומנים במשך 500 שנים? ובכן, ייתכן שיותר ממה שניתן לחשוב. רק מעטים מתושביה דוברים את השפה הערבית הקדושה; בשום מקום בבירה, טירנה, לא נראות נשים שפניהן מכוסות, האלכוהול זורם חופשי ומנות בשר החזיר נטרפות בבתי הקפה שובי הלב לאורך רחובותיה.

היסטורית, מסתבר, המקומיים פנו לאיסלאם לא מתוך שכנוע עמוק, אלא בשל אילוץ או שיקולי כדאיות: המוסלמים היו פטורים מתשלום מסים גבוהים שהוטלו על מי שלא היה מוסלמי והגברים הלא-מוסלמים גויסו גיוס חובה לצבא.

יתר על כן, אחד הזרמים הגדולים באיסלאם באלבניה הוא הבקטשיה, הזרם הסופי (השלישי בגודלו באיסלאם, אחרי הסוני והשיעי). בעיני המתבונן המערבי, הסופים מייצגים את כל מה שאחיהם המיליטנטים לדת אינם: הם מיסטיקאים, הם ליברלים, והם מאמצים את עקרונותיהן של כל הדתות.

להלן שלושה טיעונים שעשויים להסביר את היתרונות לישראל והאפשרויות הגלומות באלבניה וברחבי הבלקן, במדינות מוסלמיות ולא מוסלמיות כאחת:

* המדינות הן עניות מרודות ומנוהלות באורח כושל, אך תושביהן הם אנשים חרוצים ושאפתנים. תעשיות ההיי-טק, אנרגיה בת-קיימא והתיירות, כאילו מתחננות לפיתוח, וקיימים שם מרבצים נרחבים של אוצרות טבע.

* המדינות הללו אינן עוינות לארצות הברית, להיפך: הן כמעט סוגדות לארצות הברית. הן באמת ובתמים מייחסות חשיבות רבה לתפקידה של אמריקה בהגנה על חירותם של המוסלמים בחבל הבלקן (קרי, אלבנים אתניים) בזמן מלחמת האזרחים העקובה מדם שהתחוללה שם. יהיה זה צעד נבון לקדם יוזמות ישראליות באזור בתיאום עם ארה"ב.

* לבסוף, לנוכח ההיסטוריה, מדינות הבלקן חושדות בטורקיה, שמטרתה להעצים את השפעתה בעולם. הם עברו את זה כבר פעם, זה נמשך 500 שנה, וזאת לא היתה חוויה נעימה.

לישראל נקרתה אם כן הזדמנות פז ליהפך לשחקן משמעותי בבלקן. שם היא תמצא קבוצה ידידותית ומסבירת פנים של בעלות ברית פוטנציאליות שאחרי קריסת ברית המועצות הגיעו, גם אם באיחור, לפרץ פיתוח של התשתיות ושל הכלכלה בכלל. על כן שמחתי מאוד כששמעתי שמונה שגריר ישראלי לאלבניה. שמחתי לפגוש ברחובות טירנה, באופן בלתי צפוי, בכיר לשעבר בצה"ל שחיפש הזדמנויות, וישראלי שהוא מהיזמים המובילים בתחום האנרגיה הסולרית.

ייתכן שבעוד שנים ספורות מעמדה של ישראל באזור עשוי להתחזק באופן משמעותי. במצב כזה, קרוב לוודאי שטורקיה תהפוך לקולנית יותר, למשל בנושא תביעותיה למקורות הגז בים התיכון, שמפותחים על ידי ישראל. כשהשכונה כולה לצדנו, ההתמודדות שלנו מול האתגר שהם מציבים תהיה קלה בהרבה מאשר אם נעמוד מולם לבד.

הכותב הוא יועץ תקשורת

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 5
  רגע, רגע, לא כל כך מהר!

  לכותב נדמה שהוא גילה את אמריקה או לפחות את אלבניה. תהא זו טעות לחשוב שאלבניה שוכבת לה שם למעצבה ורק מחכה לישראלים מלאי רוח יוזמה שיבואו ויצילו אותה מן הפיגור הטכנולוגי והכלכלי. ובכן כל מה שידוע לכותב ידוע גם ליזמים גרמנים ואיטלקים שכבר מזמן פועלים במרץ באלבניה. השוק הוא קטן למדי וקשה להניח שנותר בו מקום רב. נכון שהאיסלאם האלבני הוא מתון אך אלבניה בהחלט איננה מתעלמת מן הקשרים עם העולם המוסלמי ולכן הנוכחות הישראלית העתידית לא תהייה בשום מקרה ענין מובן מאליו וללא ספק גישה דיפלומטית וזהירה - דווקא מן הזן שהישראלים אינם רגילים בו - תוכל להועיל. אלבניה איננה בשום פנים מקרה של "חפ-לאפ" או "זבענג וגמרנו". כמו בכל ארצות הבלקן - ולמרות הפרק הקומוניסטי בעברה - אלבניה היא עדין מבחינות רבות ארץ פיאודלית מסורתית עם עלית ששולטת בה ללא מיצרים (אותן המשפחות איכלסו את הפקידות השלטונית הן בימי המלך זוג לפני מלחמת העולם השנייה והן תחת השלטון הקומוניסטי של אנוור הודג'ה). לכל מי שכבר רץ לחפש את הפרוייקט הבא כדאי לעצור לרגע ולתכנן איך להשקיע קודם כל בהכרת השטח ואנשי המפתח. כידוע לי פועלת בתל אביב נציגות של לשכת המסחר האלבנית. אולי כדאי בכ"ז להתחיל בזהירות ובלי רעשים וצלצולים מיותרים? אז כמו שאומרים בתורכית (שפה שעדין מובנת היטב לרבים מן האלבנים) "יאבאש יאבאש!" (לאט לאט!)

 2. 4
  ה"מאמר" הזה מהווה מיפגן מרשים של הכללות המבוססות על בורות ונאיביות.

  ה"מאמר" הזה מהווה מיפגן מרשים של הכללות המבוססות על בורות ונאיביות.

 3. 3
  טורקיה איננה אויב!

  הנחחה מובלעת שמאמר היא שטוריקה היא מין אויב של ישראל.
  רק הודות למדיניות חוץ וביטחון "גאונית" של ממשלה זו אנחנו נמצאים בכלל בעימות עם מדינה זו, שיש לה חשיבות אסטרטגית גדולה יותר משל כל שאר המדינות שהזכרת בכתבה יחד!.

 4. 2
  כדאי גם להרחיב את המעגל לכלל מדינות מרכז אסיה כמו אזרבג'אן וגם דרומית לצפון אפריקה, כולן חלק ממדיניות הפריפריות. אתה צודק במאה אחוז
 5. 1
  אלבניה

  ביקרתי לאחרונה באלבניה (שהייתה עד לפני שני עשורים "צפון קוריאה של אירופה"), אכן מדינה עניה אבל תושביה הנחמדים מלאי רצון לקוממם אותה מהריסות ארבעים שנות דיקטטוטרה קומוניסטית בהנהגת הוג'ה.
  בניגוד לשכנותיה הבלקניות שבהם שיעור ניכר של מוסלמים (מדינות שהיו ביגוסלביה) האיסלם מתון ואינו מהווה מנוע לשנאה.
  ישראל יכולה לסייע למדינה המתפתחת ברמה הבין מדינתית.
  יש לציין שאלבניה הייתה המדינה היחידה ששלטו בה הנאצים (שנטלו את מקומם של האיטלקים) שלאחר המלחמה היו בה יותר יהודים מאשר לפניה. ויש לכך גם ציון בעיר ולורה (שהייתה בירתה הראשונה של אלבניה בשנת 1912)