טלפון חכם – אדם בודד

בשנה שעברה פירסמה הפסיכולוגית וחוקרת האינטרנט שרי טירקל ספר שכותרתו "לבד ביחד" ("Alone Together"). התזה של טירקל פשוטה: באמצעות הטלפונים הסלולריים אנחנו חשים שאנחנו כל הזמן מחוברים, כל הזמן נמצאים בקשר, כל הזמן "ביחד". בפועל, ההיפך הוא הנכון. הטלפונים הסלולריים מבודדים אותנו מהסביבה. הם מאפשרים לנו להיות במקום מרוחק במקום להיות במקום שבו אנחנו נמצאים. אין זה נדיר לראות משפחה שמתכנסת לארוחת הערב ובשעה שההורים שקועים במכשיר הבלקברי שלהם (בודקים הודעות דואר אלקטרוני) הילדים מקלידים במרץ בטלפונים הסלולריים שלהם (שולחים הודעות טקסט לחברים, מעדכנים סטטוס בפייסבוק, מעלים תמונה לאינסטגרם). לכאורה, כולם ביחד; בפועל הם לבד.

על פניו נדמה שאנו, כחברה, צריכים להילחם בתמונת העולם שמציירת טירקל. ואולם, בחודשים האחרונים הופיעו כמה אפליקציות לטלפונים סלולריים, בהן "פייר" (Pair) ו"אבוקדו" (Avocado), שלא רק שלא נלחמות בבעיה, אלא מאמצות אותה בחום.

שתי האפליקציות האלו נועדו להתמודד עם אותה המצוקה: יותר ויותר זוגות כמעט ולא נמצאים האחד עם השני מכיוון שהם עובדים שעות ארוכות. מצד שני, הם ממש רוצים להיות בקשר. האפליקציות הללו מציעות לבני הזוג להקים רשת חברתית המורכבת רק מהם - רשת חברתית לשניים. לאחר שהקימו את הרשת החברתית הזוגית, הם מוזמנים להשתמש בשורה של כלים שיאפשרו להם לתקשר זה עם זה: לשלוח פתקים, לפרסם תמונות, לעדכן משימות, לשגר פרצופונים ועוד.

אף אחד לא יכול להצטרף לרשת החברתית הזאת - היא עולמם הסגור של שני אנשים שלא מוצאים את הזמן לתקשר האחד עם השני, כדי לומר "תיקח בבקשה את הילד מהגן" ולכן הם מעדכנים את לוח המשימות המשותף שלהם. אחת האפליקציות אף מציגה בפניך חיווי כאשר בן/בת הזוג שלך נוגע/ת בטלפון עם האגודל. אתה, מצדך, יכול להגיב בנגיעה, מה שמייצר "נשיקת אגודלים". בלי צחוק - יש דברים שאפילו אני לא יכול להמציא.

רויטרס

ריבוי האפליקציות מהסוג הזה עשוי לרמז כי לפנינו צורך ורצון אמיתי - לשמור על קשר. עובדה זו הופכת לאירונית במיוחד לנוכח העובדה, שאנו חיים בעידן שבו כולנו מאיימים לטבוע תחת ערימות הכלים, התוכנות, השירותים, האפליקציות והמכשירים שכל תפקידם לסייע לנו לשמור על קשר. פייסבוק, טוויטר, אינסטגרם, תוכנות למסרים מיידיים, סקייפ, הודעות טקסט, הודעות תמונה - זו רק רשימה קצרה וחלקית של הכלים שנמצאים ברשותו של כמעט כל אחד ומזנקים לפעולה בלחיצת כפתור.

כדי להשתמש באפליקציות האלו מאמצים המשתמשים את הרציונל הפילוסופי-טכנולוגי של "הרשתות החברתיות"; הקשר לא הופך קרוב יותר - הוא הופך יעיל יותר. הוא לא הופך חם ואוהב יותר - הוא הופך מסודר יותר. "פייר" ו"אבוקדו" לא פותרות בעיה, שכן הן חלק ממנה; הן מוכרות את הרעיון, שהבעיה שהמשתמשים סובלים ממנה היא עניין טכני ולכן בטכנולוגיה הם ימצאו את הישועה.

ד"ר דרור הוא ראש המסלול לתקשורת דיגיטלית בבית הספר לתקשורת של המכללה למינהל

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  הכותרת צריכה להיות "טלפון חכם אדם טיפש"
 2. 21
  מה שמזכיר לי תוכנה אחרת לחלוטין בשם Glancee שניקנתה ע"י פייסבוק וכמובן נסגרה!!!!
 3. 20
  יעילות והספק

  אם אתה מסדיר את המערכות יחסים האישיות והופך אותן ליעילות יותר - נשאר לך יותר זמן לעבוד. ואם זה טוב לאחד אחוז (שאתה עובד יותר), זה טוב לכולנו.

 4. 19
  זה רק כי הטלפונים החדשים הם יותר מרובעים ורחבים, הישנים הם יותר ארוכים, אז אני לא מרגישה לבד איתו. להפך!

  הבעיה היחידה היא כשיש צלצול כשהוא בפנים..

  1. אביבה יקרה, לפני השמוש העבירי למצב של ויברציה, ואם אפשר קנפגי לזמן הארוך ביותר האפשרי

   ואם הויברציה נגמרה לפני שאת גמרת, צלצלי מהנייח לנייד.
   תמיד שמחה לעזור

 5. 18
  לא רק זה, גם התקשורת הופכת להיות מתומצת וחסרת רגש

  בעבר אם הייתי כותב אימייל למישהו הייתי מקבל בחזרה אימייל של לפחות כמה שורות. היום אני מקבל תשובה של 2-3 מילים כי אנשים עונים מהמכשירים הניידים שבהם לא הכי נוח לכתוב.

 6. 17
  דבר אחד בוודאי הצליח האינטרנט לממש: תארים אקדמיים וגם ג'ובים חדשים שפעם לא היו קיימים דוגמת הג'ובים של שרי טירקל ושל כותב המאמר

  אולי כדאי שתחקרו את טפילי המלריה? זה יביא יותר תועלת לאנושות.

  1. זאת בניגוד אליך שמוסיף המון תועלת לאנושות
 7. 16
  הבן אדם ראש חוג לתקשורת ואני מבין דבר וחצי דבר בנושא המדובר


  איזה מזל שיש לנו היום אפשרות לעקוף את המימסדים המאובנים,
  גם האקדמים,
  בין היתר בזכות התקשורת הדיגיטילית שבה הדוקטור כנראה לא מבין דבר וחצי דבר.

  1. צ"ל "ואינו"
 8. 15
  נראה שאינך מבין את המדיום כלל

  שכל ערכו וקסמו בשרטוט גבולות חדשים בין הרחוק והקרוב ולכן הוא מאפשר ומנסח כללים וכלים ואפשרויות שמקדמות אותנו לקירבה שאינה תואמת לכלים הארכאים והשמרנים שבהם אתה מנתח אותה
  דווקא הגמישות החדשה והחדשנית מאפשרת מרחב לקירבה שלא סובלת מהפרדוקסים שמחוללים את האגוצנטריות שתיסכלה קשרי אנוש בעבר
  יש לנו הזדמנות ליותר דיוק,יותר ברירה,יותר בחירה וגם לאפשרות לשמור על קשר רצוף ללא תלות במרחק ואפילו בזמן,
  המדיום החדש עושה שירות חשוב ומהותי לאהבה
  חבל שכמי שנחשב לסמכות בתחום אתה מבטא על במה זו תפישות שמתאימות לאנשים שלא אוהבים ולא מבינים את קסמה ותפקידה של הטכנולוגיה בחיינו

  1. המדיום החדש עושה שירות למחפשי אהבה ולאהבה בחיתוליה

   לאחר מכן ההתקשרות הטכנית שממלאת את מקום התקשורת הישירה ממש מעליבה. תאר לך אשה שולחת ברכת יום הולדת לבעלה בהודעה כתובה.

  2. אכן, ביתוק כבלי הזמן והמרחב הוא בעל ערך ארוטי מובהק!

   בעת שהאגו מושקע במקום אחד ומשגר טקסטים, האיד זוכה לאוטונומיה חיונית והתרה משליטת-היתר של המצפון ורגש האשם המייסר. את הקונקטביות הסימולטאנית הזאת היטיב לתאר "אבאנט לה לטר" חיים חפר, כמחצית המאה לפני המצאת הרשת, ב"שיר אהבה חיילי" של התרנגולים.

  3. היא לא ממלאת מקום,בדיוק להפך

   הטכנולוגיה מאפשרת לך,או יותר נכון לכל מי שרוצה ויכול וצריך,להקדיש יותר זמן ויותר איכות ליחסים בין אישיים עם הקרובים לו באמת על ידי אספקת ערוצים יותר ויותר ערוצים עקיפיים לתקשורת עם אנשים שלא שותפים קרובים לחיים,לא נמאס לך מהחיוכים המזוייפים של פקידי ופקידות הבנק ? נציגי התקשורת ? המוכרים ? אנחנו חיים בעולם של זונות שבו כולם מצווים כל הזמן לעשות אהבה אחד עם השני,התשתית הטכנולוגית מאפשרת לנו קשרים עמוקים ומשמעותיים עם מי שקרוב לנו על ידי יצירת ערוצים עקיפים לשרותים תומכי חיים כמו יצירה ועבודה ורפואה וכספים ומנהלה.זה שאנשים לא יודעים להשתמש בטכנולוגיה כהלכה זה בעייה שלהם,ולא של הטכנולוגיה עצמה

  4. בדיוק

   כי מה שאתה והדוקטור לא מסוגלים להבין זה שדווקא הכיוונים שאותם כל השמרנים מגנים מאפשרים חיים שאינם מפרידים את הקיום האנושי לביטוי נרקסיסטי החוצה מצד אחד,למשל כקריירה דורסנית וחסרת הקשבה,שמצד שני מושתתת על יחס תועלתני אם לא ממש תעשייתי ומנהלי כלפי חיי הבית והמשפחה,לראשונה יש היום,גם ,אם לא רק,בזכות הטכנולוגיה,יותר ויותר אפשרויות לקיים יצירתיות גם כלפי הבית פנימה,גם במסגרת הזוגיות עצמה,במקום המצב היום שבו כולם מוכרים את היצירתיות שלהם תמורת מזומנים והשפלה ואחרי זה חוזרים רצוצים הבייתה ואפילו לא מנסים לספק את האשה,הסימולטאניות מאפשרת קשר יחודי,אף אחד לא אמר לך לעשות אהבה עם כולן רק בגלל שזה אפשרי,אדם מוסרי יודע לזהות את ההזדמנויות החדשות שהמרחב הקיברנטי מאפשר,הבבונים כרגיל וכצפוי מנצלים אותו לרעה,ואחרי זה הם מאשימים את הטכנולוגיה במקום להתבונן בעצמם.

  5. המסקנה הכי חשובה שהגעת אליה, משה, היא שיש בבונים ואתה לא מנוי עליהם.
  6. דווקא לא משה.

   באופן טבעי אתה לא אמור להיות חשוף למרחב בחירה שחורג ממידת הקוגניציה שלך וממידת היכולות הפיזיות שלך. מילא שהטכנולוגיה רצה לפני המחוקק חסר האונים, הטכנולוגיה רצה מהר לפני האבולוציה; תסכים שכדי להנות מאפס קצהו של המכלול הטכנולוגי שבכל יום נוסף לו אביזר מועיל אחר, אנחנו כבר היום זקוקים לעוד אני אחד וזהו הדבר הבא משה; בעתיד אנחנו נבוא בשניים (ויותר) וממילא תיפתר בעיית הבדידות. קשה לי להאמין שזה יבוא באפליקציה טכנולוגית ואני נוטה להאמין שזה יבוא באפליקציה אבולוציונית ומהמסקנה היא שצריך להאיט את קצב הפיתוח הטכנולוגי ולהמתין שהאבולוציה תיענה לאתגר. אתה מבין משה? אדם אחד שני גופים (או יותר) רק סבלנות.

  7. חבל שזה מה שהבנת אבל יכול להיות שהסיבה מצוייה בכותרת תגובתך
 9. 14
  לי אין טלפון חכם ואני בכל זאת בודד.
 10. 13
  matok
 11. 12
  אין צורך להיות כל כך

  כבדים!

  הדברים שמתוארים בכתבה הם נהדרים, ועל אחריות כל אחד ואחד להשתמש בהם במידה נכונה ו"לסנכרן" את זה לחיים האמתיים מבלי לאבד אותם.
  לא צריך לרחם על נכדי העתיד, רק לדאוג לחינוך נכון :)

 12. 11
  עם המעגל הקרוב חובה לתקשר בסגנון הישן והטוב

  ביחסים עם מי שלא מתראים לעתים קרובות אין פסול בשימוש באמצעים טכניים

 13. 10
  זה בדיוק מה שהרב אמר ביום שישי: לשוב לערכי המשפחה!

  אולם אז אז קם בחור בשורה האחרונה ושאל: "כבוד הרב, כשאתה מאונן אתה חושב על אשתך? " ולפני שזכה בתשובה המשיך: אין תענוג גדול יותר מלעשות שני דברים במקביל. להיות עם אחת ולטקבק עם אחרת. החיים מסובכים יותר מהדרשות שלך, כבוד הרב, ואנחנו היהודים מצווים להיות כנים עם עצמנו.

 14. 9
  רחמנות על הילדים והנכדים שלנו.
 15. 8
  כמה אמיתי וכמה מפחיד!
  1. אנחנו קרובים מתמיד לבעוט בעולם המטורף שיצרנו לנו
 16. 7
  סיפוק ניידי

  זהו המשך הטבעי ומצופה מדי של תרבות הנייד. רק למישהו שאין לא נייד יש זכות להתלונן. ;) האל יודע מזה שלב הבאה...סקס ניידי כבר קיים?

 17. 6
  tell me something I don't know
 18. 5
  אין חדש תחת השמש, מק'לוהן כבר אמר את זה לפני 50 (!) שנה

  אנחנו נמצאים ב"עידן החרדה", לא מבינים שאמצעי התקשורת למעשה שולטים בו, שלוחות המנהלות את חיינו. חוסר ההבנה של האדם המערבי להבין את השתלטות השלוחות היא הגורם לבידודו. אגב, ההרצאה של טירקל ב TED מחייבת קישור...

 19. 4
  like
 20. 3
  ..........................

  נשלח ממכשיר האייפון שלי

  1. !!!!
  2. !

   נשלח מהמחשב שלי אין לי אייפון

 21. 2
  I disagree

  The purpose of these device is to make communication more efficient, thus making emotional reciprocation more immediate. This is necessary in a world of information overload and long work hours. Don't blame the player, blame the game.

  1. כ"כ צודק - האשמה היא במצב, לא בפיתרונות שמנסים להתמודד איתו.

   מה באמת יעשו אנשים שנאלצים לעבוד מבוקר עד ליל, בשביל שכר רעב (בממוצע לשעה), מבלי יכולת לבלות פנים אל פנים (כפי שאכן צריך להיות) עם ילדיהם ובני זוגם?
   האשם את השיטה והילחם בה - המחאה ברחובות מנסה לעשות זאת - במקום לרדת על המכשירים.
   גילוי נאות: באופן אישי סולד מסמארטפונים ורשתות חברתיות עאלק - ברשותי נייד ענתיקה ושום פייסבוק - אבל מבין את מי שחייב את זה - בלי קשר לדור הילדים שלא מבין שכל זה באמת דופק לו את הילדות - ובעתיד הבגרות.

 22. 1
  ..

  בסופו של יום, הדרל היעילה והמקרבת ביותר, היא תקשורת ישירה- פנים אל פנים. כולנו אנשים עסוקים, אבל לא יקרה כלום אם ההטלפון יונח בצד לטובת אלו שאנחנו אוהבים