מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

נגד סוציאל-לאומנות בישראל

הרכב המשתתפים בשתי ההפגנות הגדולות האחרונות היה אמנם שונה, אולם היה להן מכנה משותף - האשליה שהחיים בישראל יכולים להמשיך ולהתנהל כמו על כוכב לכת מרוחק ועצמאי. אכן, נוח לרוב הישראלים להדחיק את העובדה שכל חולשותיה של החברה שזורות אלה באלה. אם אכן "העם דורש צדק חברתי", כלומר צדק לו עצמו, הוא חייב להבין שהוא לא יקבל אותו ללא צדק לכולם.

לא מקרה הוא שהחברה הקולוניאלית והניאו-שמרנית שלנו היא אחת הבלתי שוויוניות ביותר במערב, שנייה רק לארצות הברית. באותה המידה לא מקרה הוא שהמפגינים לא יצאו למאבק תחת הסיסמה "צדק לכל", כי צדק ושוויון הם ערכים אוניוורסליים ולא כל המתכנסים ברחבת מוזיאון תל אביב באמת מעוניינים בערכים כאלה. מבחינת רבים, והסתדרות הסטודנטים בראשה, "צדק" נקודתי, המסתכם במשכנתאות זולות ובבנייה להשכרה, ביום לימודים ארוך בבתי הספר ובמלגות באוניברסיטאות, יכול בהחלט לחיות עם אפליה אתנית, עם שלילה בוטה של זכויות אדם בסיסיות של מי שאינם יהודים ועם שלטון קולוניאלי גס ואלים בשטחים.

ואמנם, בניגוד לטענה הרווחת, המרכז-שמאל הישראלי אין לו דבר עם סוציאל-דמוקרטיה, מושג המורכב מסינתזה של המיטב שבסוציאליזם והמיטב שבליברליזם. סוציאליזם וליברליזם עולים בקנה אחד בזכות תכניהם המוסריים והאינטלקטואליים, והם מאוחדים בראיית האדם כמטרה הסופית של כל פעולות החברה והמדינה. בתפישה הסוציאל-דמוקרטית המדינה אינה נתפשת כמטרה אלא כאמצעי למימוש זכויות האדם. לפיכך, אין הסוציאל-דמוקרטיה יכולה להשלים עם שלילת זכויותיהם של בני אדם באשר הם. במציאות שלנו מדובר באזרחים ישראלים שאינם יהודים, במהגרים שאינם אזרחים ובאוכלוסייה הנכבשת בשטחים. באנשים אלה המרכז-שמאל אינו מתעניין ולכן אין הוא ראוי לשאת את שמה של הסוציאל-דמוקרטיה.

הכוונה כמובן קודם כל למפלגת העבודה. מפלגה זו, כפי שח"כ שלי יחימוביץ' מגדירה את מטרותיה, אינה הרבה יותר ממפלגה סוציאל-לאומנית, קרובה לליכוד בתפישתה המדינית. אפילו העובדה שהחזקת הכיבוש באה על חשבון מדינת הרווחה אינה מטרידה אותה. טענתה של יחימוביץ', לפיה יש לשים קץ לחלוקה המשתקת בין ימין מדיני ושמאל מדיני ולהתרכז במאבק החברתי, מסלפת את מהות הסוציאל-דמוקרטיה ומשרתת בגלוי את מטרות הימין. מעבר לכך, דרושה אטימות מיוחדת במינה כדי להאמין ששאלת היחסים החברתיים המעוותים בישראל ניתנת לפתרון על ידי גיוס חרדים ושליחת ערבים לשירות אזרחי.

האמת היא שהמאבק על גיוס החרדים חסר משמעות ממשית כשם שהטלת שירות אזרחי על הצעירים הערבים היא אחיזת עיניים. בתמורה לתמיכה הממלכתית הנדיבה צריכים החרדים להכשיר את עצמם קודם כל לעבודה במשק מודרני ולהתחיל ללמוד מתמטיקה, מדעים, אנגלית והיסטוריה, ורק אחר כך, אם בכלל, ניווט לילה ונוהל עצירת חשוד. כמו כן, מי שרוצה באינטגרציה של הערבים שישים קץ לכיבוש וישקיע בחברתם ובתשתיותיהם, ואז הם יתגייסו לצבא ברצון כי יבינו את אשר אחרים גילו כבר מזמן: הצבא הוא כלי יעיל מאין כמוהו לקידום חברתי מהיר.

השורה התחתונה היא שהמאבק האמיתי חייב להתנהל בעת ובעונה אחת נגד הכיבוש, המרוקן את החברה הישראלית מתכניה המוסריים ופוגע ברמת חייה של הפריפריה, ונגד הניאו-שמרנות ופולחן כלכלת השוק. אין דרך להפריד בין שתי פנים אלה של אותה מציאות.
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 מסובך יות ממה שנראה יודע דבר
 • 05:56
 • 11.07.12

העסק הרבה יותר מסובך מרק להתנתק מהכיבוש מכיון שהדת נהפכה לגורם פוליטי שעל מנת לשמור על האינטרסים שלו הוא פנה ימינה ועם הזמן הפך תועלת פוליטית לחזון משיחי. לכן רוב הימניים האלימים חובשים כיפות והכיבוש מתורץ באמונה דתית של "אתה בחרתנו" ולנו מגיע הכל. גם מערכת החינוך נסחפה לכוון הזה. לכן השתחררות מהכיבוש הנה תהליך של שינוי ערכים יסודי שנהפך לבלתי אפשרי במציאות של היום בישראל.

 •   לך תקרא על תיאוריות בגאוגרפיה יודע דבר 4
  • 11:52
  • 14.07.12

  מאז ומעולם וזה לא הומצא בישראל, דת הלכה לכיוון ימני ונוצרה כתוצאה מקיטוב באוכלוסיה. תמיד יש מאבקים בין מדינות עולם לשלישי למדינות עולם מתפתח השוכנות זו לצד זו. ההשתייכות לדת ואידיאולוגיות דתיות נוצרות כחלק ממעגל העוני. פה בארץ, סיים שיט, אם לא תתמוך כלכלית בציונות הדתית או בחרדים זה לא יהיה, כי אף אחד לא באמת מאמין בחרא הזה שנקרא אלוהים.

02 לא מקרה הוא שישראל וארה"ב הן המדינות היחידות ב-OECD בהן נולדים לכל משפחה יותר משני ילדים ומאידך גיסא
 • 06:11
 • 11.07.12

החברות ה"שוויוניות" אותן מעריץ שטרנהל נמצאות בתהליכי גסיסה מתקדמים. רק בישראל ובארה"ב עדיין יש אופק לצעירים מוכשרים ואמונה בעתיד הגורם לאזרחי המדינה להביא ילדים לעולם.

03 זאב תביא פעם חיוך לא הכל שחור בחיים .דרך אגב גם הגרמנים חשבו ,לא כל מי שחושב הוא צודק .  (לת) יהודי אותנטי
 • 06:31
 • 11.07.12

04 שלי לא אמרה מילה כל השנים הללו על ההתעללות בפלסטינים החקלאים נעמה
 • 06:38
 • 11.07.12

שלא לדבר על "תג מחיר", שלא לדבר על השתוללות והתפשטות ההתנחלויות בגדה וההתגרויות בירושלים בלב שכונות ערביות, שלא לדבר על הקיפוח של ערביי ישראל וכו וכו
מאחר וגם יתר הסובבים אותה אינם משמיעים את קולם, מכאן שכולם שותפים, שלא לדבר על כך שהיה ברור שהיא חותרת להכנס להיות שרה אצל ביבי

05 לתודה לפרופסור זאב שטרנהל שהוא עדין מהאמיצים הבודדים שמעזים להשמיע קול נגד הלאומנות  (לת) נעמה
 • 06:39
 • 11.07.12

06 אתה נופל במלכודת של השמאל בישראל: מה, עד שנעשה שלום לא נתמודד עם הבעיות האחרות של ישראל? יוסף הפקיד
 • 06:47
 • 11.07.12

שלי יחימוביץ צודקת בכך שאי הצדק בחברה הישראלית לא כרוך בכיבוש. הוא ימשיך להתקיים יפה מאוד בלעדיו.
ולגבי הכיבוש, כל עוד העולם לא יכריח אותנו (זה עוד יבוא, לא לדאוג), אין לממשלת ישראל אינטרס לפנות התנחלויות: יותר קל לדכא את הפלשתינאים מלפנות מאה אלף ויותר מתנחלים.

07 איזו כותרת מתחכמת אלף
 • 06:49
 • 11.07.12

ממש הברקה.לידיעתך המפגינים לא היו נאצים.

08 פשוט תמציתי ולעניין בדיוק.  (לת) עדה רבון
 • 07:46
 • 11.07.12

09 הכותב סוכן נרצע של הניאו-אימפריאליזם האירופי.  (לת) זאב זאב
 • 07:50
 • 11.07.12

10 השוויון המוחלט בחובות הוא מהותה היחיד של הדמוקרטיה אחרת יש לנו תרבות של שנור
 • 07:58
 • 11.07.12

חשוב, להבין את הטעות הגדולה שבה אנחנו רואים את מהותה של הדמוקרטיה: כאילו המאפיין אותה הוא שוויון בזכויות, כשבעצם הדמוקרטיה היא שוויון בחובות בלבד.
הטעות הקשה לגבי הדמוקרטיה מתחיל כשאנחנו מדברים על מה שמגיע לנו, ולא מבינים שמה שמגיע לנו, זו מהותה של הדיקטטורה ולא של הדמוקרטיה.
כשהאדם חי בחוקי הג׳ונגל, כלומר לפני שהקים מדינה: הוא צריך היה להגן על עצמו לבד, כלומר כל היום. היה צריך לקושש את מזונו לבד, כלומר כל היום. 
יצא שלא היה לאדם בטחון מובטח, מזון מובטח, וחייו סבבו תמיד סביב הבסיס הזה ללא יכולת להמריא ממנה לעולם.
רק כשהתארגנו כמה אנשים ביחד כדי לחיות חיים של שיתוף בחובות, יכול היה האדם להתפנות מעיסוקיו התמידיים בבטחונו ובמזונו. יכול היה למצוא לעצמו עיסוק אהוב עליו, בן זוג לחיות איתו ולגדל ילדים.
רק השיתוף השווה בחובות, איפשר לכולם לחיות יחד, כי אילו מישהו מהם היה משתמט מחובת הבטחון למשל, היה הנטל נופל כבד יותר על האחרים. מכיוון שאף אחד לא פראייר של אף אחד, לא הייתה שום סיבה להשאיר את המשתמט לחיות יחד איתם. שילך לחפש לעצמו חיים במקום אחר.
אף אחד לא יכול לחיות בבית כשהוא לא הקדים ובנה אותו, לאף אחד לא תהיה שקשוקה, אם לא הקדים ובישל אותה. 
מתי בכל זאת אנחנו מוותרים על החובות? רק במקרים נדירים כמו: נכות, מחלות קשות, פיגור שכלי וכדומה. כל מי שמוותר מטעמים אחרים, בעצם אינו רוצה בדמוקרטיה, אלא מקדש את תרבות השנור הרודני. רק הרודן חי על חשבון אחרים, רק הרודן מצפה שכך יהיה, רק הרודן מרגיש שכך הדברים אמורים להיראות.
איך קורה בכל זאת שאזרחי ישראל הערבים והחרדים מרגישים שבכל זאת מגיע להם יותר מאשר לאחרים: בגלל הדעות הפוליטיות הזרות לדמוקרטיה, כך אנחנו מרשים להם, אנחנו מצדיקים אותם, אנחנו מספקים תמיכה להשתמטות מסיבות שלא אמורות להיות רלוונטיות לכך. הערבים קיבלו אזרחות נדיבה ביותר בישראל לאחר נסיון ההשמדה, אזרחות משמעותה נאמנות, אזרחות בדמוקרטיה משמעותה שוויון בחובות.
אם הערבים שיושבים בתוכנו לא רוצים בבטחוננו היהודי, הם בעצם רוצים את ההיפך  מבטחון, ההיפך משלום, ההיפך מדמוקרטיה.
זהו אבסורד, אי אפשר לייחס לשטחים את האבסורד הזה, הוא בכלל לא קשור. יכולים אזרחי ישראל הערבים והיהודים להתקומם נגד מצב מסויים בקלפי. רק בחירות בדמוקרטיה מביעות עמדה מדינית. איך זה קשור בכלל לשוויון הדמוקרטי בחובות?

 

11 בעייה בטענה ובעייה במסקנה הפרכת הטענה
 • 08:11
 • 11.07.12

השימוש הרטורי המוקצן כנגד מי שעמדתו אינה חופפת דעה אחרת הינו בעייתי מעיקרו. ראשית דבר ועניין נכון שהמדינה אינה יכולה לשמש נקודת מוצא לסוציאל-דמוקרטים, אך אופן היישום של עקרונות היסוד יכול להיות שנוי במחלוקת. כאשר קיימים שני צדדים לנושא המדיני והאשמה מצוייה לפתח שני הצדדים לא ניתן לבוא בדרישה חד משמעית לעמדה חד משמעית בתחום זה. אין כאן שחור ולבן. זה לא כיבוש או אי כיבוש, כיוון שהצד השני סירב, והוא מודה בכך, גם להצעות נדיבות ביותר וענה להן במלחמה. כיוון שהצד השני מורכב כיום מרוב שעל פי מצעו אינו מסכים לקיומה של ישראל. במציאות מורכבת, מן הראוי לפשט אך בהתאם למציאות, ולא בהתאם להשקפות דוגמטיות-ישנות שאבד עליהן הכלח.
כך למשל - גם מי שהוא סוציאל-דמוקרט, והוא מבקש לעמוד על זכות האחר, חייב לדגול בזכות ההגדרה עצמית של עצמו. גם מי שהוא סוציאל-דמוקרט לא צריך להסכים להתאבד אלא הוא חייב להיות עם הרגלים על הקרקע.

12 בושה וחרפה שפרופסור מכובד לא מסוגל להבין את העוול המוסרי שבחיוב מגזר מסוים להקיז את דמו למען מגזרים אחרים  (לת) בצבא מתים ונפצעים
 • 08:11
 • 11.07.12

13 חשבתי שנקרא תובנות חדשות מהאיש ההוא שהציע לחמאס להרוג 'רק' מתנחלים כך זה יתקבל בהבנה אצל המיליה במדית ת"א...אז חשבתי....  (לת) אבי.ש
 • 08:23
 • 11.07.12

14 מילים כדורבנות, דבר דבור על אופניו  (לת) הומלס
 • 08:45
 • 11.07.12

 •   אנחנו צריכים לבחור בין מדינה מוסרית למדינה יהודית!  (לת) יוסי
  • 13:08
  • 11.07.12

 •   מדינה יהודית יכולה וצריכה להיות גם מדינה מוסרית והדברים לא סותרים זה את זה. זכויות אדם של מהגרים ומסתננים למיניהם אינן צריכות להיות שוות וזהות לזכויות של אזרחי המדינה וניתן וצריך לתת זכויות אדם בסיסיות. ובנוגע לטענה שאנחנו מהמדינות הפחות שוויוניות במערב - הפרופסור הנכבד שכל שמאחורי כל דמגוגיה צריכים לעמוד מספרים. האם יוון בה יש 50% אבטלה בקרב הדור הצעיר שוויונית יותר מאיתנו? האם הצוענים זוכים ליחס שווה וטוב ברחבי אירופה המערבית? אני יכול להוסיף דוגמאות כמובן אבל אין בכך צורך, בנייה של תזה שלמה על בסיס טענה חסרת קשר למציאות היא הרי מומחיות של איש האקדמיה הנכבד.  (לת) מוקי
  • 18:02
  • 11.07.12

15 סוציאל לאומנות = נאציונל סוציאליזם  (לת) אכלולי
 • 08:46
 • 11.07.12

 •   לא נאציונל-סוציאליזם אלא סוציאל-נאציונליזם.  (לת) רמון
  • 09:45
  • 11.07.12

 •   נאציונל-מיליטריזם  (לת) 10,000 מניאקים
  • 10:22
  • 11.07.12

 •   לא סוציאל ולא סוציאליזם אלא דוסו-פשיזם.  (לת) ערן ארגוב
  • 10:35
  • 11.07.12

 •   אולי תיאו-נאציזם? היסטוריון
  • 12:36
  • 11.07.12

  המשמעות שנותנים הרבנים הדתיים הקיצוניים ל"עם הנבחר" דומה למשמעות המונח "הגזע העליון" מהתקופה והמקום ההם.

 •   להיסטוריון: נאה דרשת. לא במקרה טען וולטר בנימין ש"היהודים והגרמנים הם קצוות מקורבים". אותו רגש עליונות, אותו רגש נחיתות, אותו יצר כיבוש ואותו יצר הרס עצמי.  (לת) תיאורטיקן
  • 16:51
  • 11.07.12

 •   המשורר מתכוון אולי לגזע האשכנזי שהוא שווה לגזע הארי .מה הקשר ליהודים שמים.  (לת) יהודי אותנטי
  • 17:13
  • 11.07.12

 •   ליהודי האימפוטנטי: כמובן שיש קשר, הרי אתה מתכוון למזרחים או ל"יהודים ערבים" לא? ובכן: הערבים כידוע שיתפו פעולה בהתלהבות עם "מגיני הגזע הארי"... וראה הביוגרפיות של חאג' אמין אל חוסייני הפלסטיני וראשיד עלי אל כיילאני העיראקי לענין זה...  (לת) אנתרופולוג
  • 17:26
  • 11.07.12

 •   שמאלנות נאורה = משת"פיות בוגדנית,אבל זה לא יעבור את הצנזורה הנאורה.  (לת) דרור הנאור מרת גן
  • 23:12
  • 11.07.12

 •   לדרור החמור מר"ג: למה? הצנזורה נאורה מספיק כדי לאפשר לציבור לקרוא את הזיותיך הפשיסטיות כך שילמד בעצמו את האמת על מופרעי הימין.  (לת) כהנא מת
  • 00:15
  • 12.07.12

 •   "ההומניות" היא מפלטו של הנבל הבוגד  (לת) גיחי גיכי
  • 09:34
  • 12.07.12

 •   האם אוצר המילים שלך כל כך צר שכל משפט מכיל את המילה הנוראית פשיסט  (לת) א ב
  • 07:04
  • 13.07.12

16 יש דברים מעבר תומר
 • 08:47
 • 11.07.12

בלי קשר לעדמתי הפוליטית- מדינית חייבים להפסיק את התלות המוחלטת של כל צרות החברה שלנו ב״כיבוש״. יש הרבה לעשות לשפר לתקן ולהיטיב בחיינו גם אם נדאג לשאלת השטחים אח״כ- חוץ ממתנחלים/מתיישבים וסכסוכי קרקעות יש אנשים שחיים פה, ומגגיע להם שיפור במדינה. הם לא חייבים שתהיה להם עמדה שמאלנית בשביל לדרוש חינוך ודיור - בניגוד לדעה המובעת בכתבה. הכותב הוא אחד הכתבים החביבים עלי בעיתון.

 •   נכון יש דברים מעבר ס.ד
  • 10:25
  • 11.07.12

  בוודאי שאנשים יכולים וזכותם לדרוש זכויות לעצמם ולהתעלם מזכויות של אחרים אבל אז אין שום כיסוי להתהדרותם העצמית כסוציאל דמוקרטים כי הם לא.

 •   תזכורת: לא ימין ולא שמאל = סוציאל לאומנות. הכתבה מיועדת לקריאה בדיוק עבור אנשים כמוך  (לת) רונן
  • 10:44
  • 11.07.12

 •   לא כל הצרות של הנאציונל סוציאליסטים המקוריים באו מהשמדת היהודים. היו עוד דברים לשפר.  (לת) אכלולי השמידולי
  • 22:06
  • 11.07.12

17 סוציאל-לאומנית, זה בלע"ז נאציונאל-סוציאליסט ולפי ליבוביץ הורסיה המקומית יודו-נאציזם, סטארט-אפ יהודי  (לת) אריק
 • 08:50
 • 11.07.12

18 יש חיים מעבר תומר
 • 08:51
 • 11.07.12

בלי קשר לעמדה הפוליטית - מדינית שלי, אני מאמין שכל אזרח בישראל זכאי לחיים טובים יותר,מלאים יותר ושמחים יותר. זכותו ואף חובתו היא לדרוש זאת מהמדינה ואין הוא מחויב בשאלת מתנחלים/מתיישבים - כיבוש/שחרור בכדי לדרוש חינוך, מסחר,שוויון זכויות ודיור. עלינו להפנים שיש חיים מלאים ועשירים מעבר לשאלות בטחוניות במדינה ולפעול ע״מ לשפר אותם במכנה חברתי משותף.

 •   מדינה שאזרחיה מתחמקים בתירוצים פוליטים מנשיאה בנטל, הופכת את הנושאים בנטל לפראיירים
  • 11:05
  • 11.07.12

  הערבים למשל, שמחים שאף יהודי לא ירצה ללכת לצבא, נהדר המדינה תיפול לידיהם כפרי בשל ללא יריה אחת.
  מדינת חפצת חיים, נושאת באופן שווה בנטל החובות, וכפועל יוצא מהן מגיעות הזכויות.
  אי אפשר לגור בבית לפני שבנינו אותו, ואי אפשר לא להתחלק בנטל ההגנה על המולדת, כדי להגן על ילדינו למשל במרחב האזרחי שאנחנו רוצים בשבילם.
  לכן חובה על כולנו לשאת באופן שוויוני בחובת ההגנה, כדי שתהיה לכולנו שינה טובה בלילה

19 רק בשביל מאמרים כאלה עוד יש טעם לגלוש לאתר של הארץ.  (לת) תודה!
 • 08:52
 • 11.07.12

20 שלי מעולם לא אמרה שהיא תומכת בהמשך הכיבוש היא רק ציינה שלא זו הסיבה לפערים בחברה הישראלית אלא השקפה ניאו ליברלית קיצונית של הקטנת המדינה. היא אשת שלום ותומכת בשלום ואין לי ספק שממשלה בראשותה או בחברותה תהיה כזו שמקדמת אותנו לפיתרון מדיני של שתי מדינות  (לת) חבר עבודה
 • 08:56
 • 11.07.12

 •   יפה. אם כך - שתדבר בקול ותתצהיר על כך באופן ברור, אחרת היא נתפסת כמי שמחניפה לדתיים וללאומנים.  (לת) ק.א.
  • 09:44
  • 11.07.12

 •   ואולי גם לערבים שלא מוכנים להשתתף בהגנה על בטחון המדינה?  (לת) לק.א. הסיפור אינו רק חרדי
  • 11:06
  • 11.07.12

 •   גם בגרמניה, בה יש גיוס חובה לשנתיים, האזרחים היהודים משוחררים מהחובה. איגור קוזרי
  • 16:21
  • 11.07.12

  הרי ברור שלא מוסרי לתבוע מדור שני ושלישי של ניצולי נכבה לשרת בצבא שהחריב את ארצם, גירש את עמם ומחק את ארצם מהמפה

 •   האם איגור קוזרי מודע לעובדה שהערבים ניסו להשמיד את כל היהודים?  (לת) והנכבה היא האסון שהם ניסו לגרום לנו?
  • 18:01
  • 11.07.12

 •   הערבים לא ניסו להשמיד את היהודים. הם היו הרבה יותר מדי חלשים מכדי לעשות זאת. פחות מאחוז אחד מהם נלחם ב1948. הנכבה קרתה לערבים כשאיבדו את בתיהם, כפריהם ועריהם בשנת 1948.  (לת) ארנון
  • 19:04
  • 11.07.12

 •   הנאו-קולוניאליזם הוא אחד הפנים של הנאו ליברליזם. יחימוביץ לא מציינת זאת כדי לא להתעמת עם הציבור הימני יעל
  • 20:00
  • 11.07.12

  תשאלו מדוע אחרי 45 שנים של כיבוש (או שחרור) , לאחר שישראלים כרסמו כבר בכל שטח יהודה ושומרון כדי שלא יווצר רצף ריבוני , מדוע כאשר למעשה אנחנו מדינה אחת בלתי ניתנת להפרדה , מדוע לא מספחים את השטחים לישות מדינית אחת?

  התשובה פשוטה : סיפוח השטחים יחייב לתת צדק לכל ,כולל מליוני פלסטינים. בעוד היום הכיבוש עושה שימוש אדיר במשאב הפלסטיני כדי להגדיל את הרווח הישראלי , הכנסת הפלסטינים כאזרחים יחייב תשלום שכר הוגן , פנסיה , תשלומי רווחה , בתי ספר , בתי חולים וכו'.

  עדיף לישראל להנציח את השלטון הצבאי , רק כך אפשר לחמוס את האינדאנים הפרטיים שלנו.

21 כל מילה בסלע  (לת) מיכל
 • 08:56
 • 11.07.12

22 הערבים והחרדים מתנגדים בעצמם ל״ערכים אוניברסלים״ - הם הגורמים לאפליית הציבור שלהם בדקוכיו״ב דק בית
 • 08:58
 • 11.07.12

שטרנהל מנסה להדביק לנו את: ״האשם תמיד״ - לא אנחנו אשמים ב״אפליה אתנית, עם שלילה בוטה של זכויות אדם בסיסיות של מי שאינם יהודים״ - זו אחריותו(ואשמתו) של ״הארגון״ ״התרבותי״ של תרבויות, בעיקר דתיות, שמקפידות על אפליה כבדה של נשים, רודנות כלפי ילדים, מניעת ידע עכשווי מתלמידים וכיו״ב אמצעים לשמירת נחיתות, בורות וחוסר יכולת התמודדות בעולם המודרני, שהישראלים ״הדמוקרטים״ מקדשים - כש״התרבות״ הזו מתנגדת ל״ערכים אוניברסלים״ וחותרת להשתלט על הדמוקרטיה.

 •   זה נכון. זה לא מצדיק את ההתבהמות שלנו עצמנו אבל לצערנו, גם זה נכון והפערים המנטליים אכן לא מאפשרים האחדה או הטמעה ערכית.  (לת) קוקי
  • 11:45
  • 11.07.12

23 מעט המחזיק את המרובה דניאל
 • 09:01
 • 11.07.12

חד כתער, מעיר עניים כזרקור

24 תודה לך פרופ' זאב שטרנהל על האומץ לומר את האמת בפניה של חברה צבועה ומתחסדת. דייוויד
 • 09:01
 • 11.07.12

הגיע זמן שחוקר בשיעור קומתו של שטרנהל יקרא לילד בשמו מבלי שתעשה הנחה לאף אחד. ואכן סוציאל לאומנות (נציונאל סוציאליזם), זה המינוח הראוי לאופיין ולהלכי רוחן של רוב המפלגות והתנועות וגם לאווירה הכללית השוררת כאן והמאפיינת את המחאה החברתית. ישראלים ויהודים צריכים להיות הראשונים להיות ערים מפני הרוע שיכולה הסוציאל לאומנות להוביל את החברה. במקום זאת הם מאמצים אותה אל חיקם בכול מיני טריקים, ואף מתהדרים בה. אני מקווה שהצבעתו והארתו של שטרנהל תביא לסדק שיגרום להתעוררות לפני שהרוע המוחלט ישתלט ויביא לחורבן כללי.

25 איזה "כיף" לקרוא את השטויות של שטרנהל א.ל.
 • 09:07
 • 11.07.12

מקריאת דבריו אני תמיד מקבל חיזוק לטענה כי היותו של אדם אינטליגנטי לכאורה או משכיל לא בהכרח מוביל אותו לחשוב "נכון".

הוא כמובן מדבר שטויות , והסיבה שהגענו למצב שהגענו היום היא בדיוק בגלל הגישה "החרדית" שלו לטיפול בבעיות חברתיות : או הכל או לא כלום.

צריך להניח את המחלוקות בינינו לגבי הסוגיה הפלסטינית ושלום איך וכיצד , ולטפל בחברה היהודית : בעניים , בבני מעמד הביניים , במגורים , בחינוך וכו'.

מה שמסכן את מדינת ישראל זו הלכידות החברתית : מהמתנחלים ועד תושבי נווה צדק , כולנו באותה סירה.

 •   ברור שלא כיף להיווכח כל פעם שהוא צודק ואתה לא ב.א
  • 10:36
  • 11.07.12

  אתה אומר לנו במין פיתול "מחשבתי" ימני טיפוסי שאינטליגנטי הוא לא בהכרח אינטליגנטי. זה כמו להגיד שמשולש ישר זווית הוא לא בהכרח משולש ישר זווית או שטיפש הוא לא בהכרח טיפש אבל הפוסט שלך מוכיח חד משמעית אחרת...

 •   או שכולנו שווים בפני החוק וזכאים לזכויות אדם או שאף אחד לא.. רועי..
  • 10:47
  • 11.07.12

  הגישה שלך נותנת גושפנקא להעדפה של אוכלוסיות מסוימות.. מבחינתך זה היהודים, אבל מבחינת אחר זה מתנחלים/חרדים, וכו' וכו'..

 •   איזה כיף למגיב א.ל שיש לו חשיבה פשטנית שלא מצריכה מאמץ יתר.  (לת) ירון לוי
  • 13:12
  • 11.07.12

 •   מסכים. שטרנהל אינו אלא טמבל שונא עמו. שילך לגור עם חבריו הערבים  (לת) מיקו
  • 15:26
  • 11.07.12

 •   אהבתי את הביטוי שלך: "לחשוב נכון". גם זה חלק מהנאציונל סוציאליזם.  (לת) אכלולי נאצולי
  • 22:10
  • 11.07.12

 •   מיקו, לעומת שטרנהל, מראה לנו מהי חשיבה אינטליגנטית ימנית.  (לת) אכלולי גזענולי
  • 22:11
  • 11.07.12

 •   ירון לוי , יש לי משפט מוכן בשבילך א.ל.
  • 06:32
  • 12.07.12

  הפוסל , במומו פוסל.

  המאמר נבוב וקלישאי, יש אנשים שזה מצליח לערבב את דעתם, ויש כאלו שיודעים לבצע את ההפשטה הנדרשת ולהבין שדבריו הם חארטה אחת גדולה.

26 שטרנהל כהרגלו עושה מאמצים גדולים כדי להראות ביקורתי ומעמיק ולמעשה להיות שטחי, קלישאתי ולא רלבנטי. אין משמעות להוספת התואר "אוניברסאלי" או "הומניסטי" לערכים אלא כדי לצאת חוצץ נגד זהות קבוצתית, לאומית או דתית. כדאי לזכור שהניסיון הזה הוא השומט את אפשרות הסולידאריות עצמה  (לת) אלברט
 • 09:08
 • 11.07.12

27 עוד אין פה תגובה אחת וכבר המאמר בפופולריות בדעות שולינקה
 • 09:11
 • 11.07.12

מה זה פה, נפוטיזם?

28 צודק מבחינה מוסרית-ערכית, אבל לא מבחינה עובדתית גיא
 • 09:14
 • 11.07.12

לצערי, ההיסטוריה מראה שאי-שוויון אתני יכול לדור בכפיפה אחת עם מדיניות כלכלית שוויונית יחסית. דוגמא אחת בולטת: דווקא בתקופה שבה ארה"ב הייתה עדיין מדינת אפרטהייד לכל דבר -- שנות ה-30 עד שנות ה-60 -- המדיניות הכלכלית שם הייתה הרבה יותר שוויונית וצודקת מהמדיניות הכלכלית שנהוגה שם מאז שנות ה-70.

 •   לא להבין מאמרים זה מוסרי-ערכי או עובדתי? אינשטיין
  • 10:51
  • 11.07.12

  המאמר לא עוסק במה שאפשר לעשות או לא אלא בשאלה מה זה סוציאל-דמוקרטיה

 •   אם כך, לא הייתה קיימת סוציאל-דמוקרטיה בכל המאה ה20 ...  (לת) ואז מה שווה הפתרון הלא ישים הזה?
  • 14:19
  • 11.07.12

 •   אין ולא הייתה מעולם סוציאל דמוקרטיה בארה"ב וממילא הנסייון להביא ממנה דוגמאות ליישימות או אי ישימות משטר זה משולות לנסיון להוכיח שכדור הארץ שטוח  (לת) עוד הברקה ימנית
  • 04:30
  • 12.07.12

 •   היא דווקה הייתה ועודה קיימת מאוד כמעט בכל אירופה ומונעת פערים חברתיים מעמיקים נוסח ארה"ב וישראל אבל זה עדיין לא נושא המאמר  (לת) גלילאו
  • 05:05
  • 12.07.12

29 אבא ביבי, תקנה לי הצעצוע יו"ש. אני נורא רוצה אותו. לא אכפת לי מאלימות, עוני והיחלשות הדמוקרטיה, רק רוצה את הצעצוע שלי, בסדר אבא ביבי ?  (לת) עמי, שראל
 • 09:14
 • 11.07.12

30 שטרנהל,כרגיל, חי במציאות הזויה של עולם ליברלי, חף מלאומיות וחף מלאומנות. או שהוא לא קורא חדשות או שהוא קורא ולא מבין אותן. העולם שהוא חי בו הוא עולם יפה מאד אך לא מציאותי למרבה הצער.  (לת) חיים
 • 09:16
 • 11.07.12

31 יופי פרופסור-קבל קידום  (לת) יוסי
 • 09:21
 • 11.07.12

32 של שטרנהל... מתלמידיו...
 • 09:29
 • 11.07.12

המלצה חמה לשלי יחימוביץ, ולא רק לה. קיראו את ספרו של זאב שטרנהל "בנין אומה, או תיקון חברה". ספר חשוב, מפורט, עשיר ו...מעצבן, שיטריד את מנוחתכם. פרופ' שטרנהל מרכך, בכותרת דלעיל, את המונח התקדימי "נאציונל סוציאליזם", למי ששכח.

33 לסמולנים יש משהו משותף ומאוד הזוי, אשליה שאפשר לעשות שלום עם הערבים.  (לת) לאו
 • 09:35
 • 11.07.12

 •   מה זה נותן לך לקחת בני אדם כמוך, ולשים עליהם תגיות, וכך לתפוס אותם כשונים ?  (לת) קורין
  • 10:08
  • 11.07.12

 •   הראשון שעשה שלום עם ערבים היה מנחם בגין שכידוע לא היה איש שמאל. יצחק רבין חתם על הסכם אוסלו ועל הסכם השלום עם ירדן. גם הוא לא היה איש שמאל. נתניהו וברק ניהלו מו"מ לשלום עם הערבים. אף אחד מהם אינו איש שמאל. מפלגות השמאל, חד"ש ומרצ, לא ניהלו מעודן שום מו"מ לשלום עם מדינה ערבית כלשהי.  (לת) אור
  • 19:10
  • 11.07.12

 •   עם מצרים וירדן יש הסכם שלום, אבל אין שלום ולראיה הטרור העזתי הנתמך בידי מצרים וגם מירדן לא חסר  (לת) לאו
  • 09:37
  • 12.07.12

34 שטרנהאל ממשיך את ישעיה לייבוביץ'. בבוא היום נשאל עצמנו למה לא הקשבנו.  (לת) שכל פשוט וישר
 • 09:35
 • 11.07.12

35 נכון ולא נכון שגיא
 • 09:37
 • 11.07.12

באותה מידה ניתן לטעון גם שיש להפריד בין הדיון בלגיטימיות הכיבוש והלאומנות הדורסנית שנובעת ממנו (או הגורמת לו), לבין הדיון הכלכלי על הדרך הנכונה להתנהלות כלכלית של החברה והמדינה (והעולם). כי לא שמתי לב שבקרב הקפיטליסטים המובהקים ברחבי העולם, מה שנקרא הימין באירופה ובארה"ב, יש נטייה ליותר תמיכה בכיבוש הישראלי לעומת השמאל הסוציאל-דמוקרטי או הדמוקרטי, והתמיכה הקיימת באה בכלל ממקומות של מניעים דתיים (כמו האוונגליסטים האמריקאים, שהם אולי התומכים היחידים בעולם ב"מפעל ההתיישבות" הגילגולו המודרני). באירופה אפילו מה שנחשב לימין הקיצוני, כמו לה-פן, טוענים במפורש בעד מדינה פלסטינית ואי-חוקיות ההתנחלויות.
לכן בשורה התחתונה, באמת לא אמור להיות קשר בין סוג הכלכלה לבין הלאומנות - הקפיטליזם בצורתו הקיצונית יותר, אולי הליברטנית, הוא דווקא האינדיווידואליסטי יותר בהשוואה לסוציאליזם, ולכן עוד יותר שם את האדם, היחיד, במרכז ודוחה את התערבותה של המדינה בענייניו, לטוב ולרע.

36 הזיווג בין חלי וסער מפתיע יותר מהחיבור האינטימי בין מיק ג'אגר וזיגי אבק-כוכבים  (לת) עכביש ממאדים
 • 09:40
 • 11.07.12

37 אכן הכיבוש מעוות הכל בחברה הישראלית, אבל יתר התובנות די מופרכות.... יועץ אקדמי
 • 09:41
 • 11.07.12

סוציאל -דמוקרטיה אינה ניזונה בהכרח מערכים אוניברסליים, שלי יחימוביץ ומפלגת האבודה אינן דוגמא לכלום, וכלכלת השוק היא נדבך חשוב של חברה ליברלית נאורה ... על כן, בשביל לטעון שהכיבוש הוא רע, לא חייבים לאמץ שום עקרון אוניברסלי ולא להיות קומוניסט...

38 שטרנהל הוא הבן הרשע מן ההגדה. חד וחלק.  (לת) ירושלמי
 • 09:45
 • 11.07.12

39 תודה לפרופסור שטרנהל. מאמר מעולה. הלוואי שהיו מקשיבים לו ומאמצים את גישתו. הוא מוסרי, חכם ופרקטי.  (לת) קורא א.
 • 09:48
 • 11.07.12

40 בחברה בלתי דמוקרטית, כלומר שבטית דתית חרדית עם ראשי שבט שקובעים עשה ועל תעשה, אין אפשרות של מחשבה עצמאית לפיתוח המחשבה והרחבת הידע. הקיבוע האולטימטיבי שהתורה היא דבר שאינו מאפשר תזוזה מחשבתית ימינה או שמאלה שולל מכל בן שבט כזה לקבוע אורח חיים סוציאל דמוקרט באופן פרטי וככלל אותו אורח חיים שבטי להמוני הכלואים באותה מסגרת סגפנית. אני יהודי לכן לא אגע באורח החיים של הערבים.  (לת) הבחנה ברורה
 • 09:49
 • 11.07.12

41 אתה מתכוון לנציונל סוציאליזם הישראלי?  (לת) בברררר
 • 09:53
 • 11.07.12

42 סיפוח שטחי C ומתן אזרחות ישראלית לכל 48 אלף הערבים שחיים שם יסיים באחת את הכיבוש והשליטה על עם זר שישאר לגור במקומותיו בשטחי A ו-B. ישראל תשאר בבקעת הירדן, צפון ים המלח וכל ההתנחלויות ולפלסטינים ישארו כל עריהם וכפריהם שם יוכלו לחיות חיי חופש ודרור כמו במונטה קרלו...בלי צבא שיסכן את מדינת ישראל. זה הפיתרון היחיד שעונה על צרכי הביטחון, מממש את זכות עם ישראל על שטחי יו"ש וגם מסלק אחת ולתמיד את סכנת המדינה הדו לאומית או משטר אפרטהייד. רק שמלאנים הזויים שרוצים להכנע לתכתיבי הפאשיסטים האיסלמים שדורשים נסיגה לגבולות 67 יתנגדו לתוכנית זו. "העולם" אכן לא יקבל בהתחלה צעד כזה, אבל עם הזמן ישלים איתה דה-פקטו כשם שהשלים עם כיבוש טיבט ע"י סין או כיבוש צפון קפריסין ע"י טורקיה.  (לת) שטרנהל צודק-את הכיבוש והשליטה על עם זר יש לסיים!
 • 09:55
 • 11.07.12

 •   יש לך טעות קטנה. העולם לא יתייחס לישראל כמו לסין או לטורקיה אלא כמו לדרום אפריקה האפרטהיידיסטית ז"ל איציק המרכזי
  • 11:02
  • 11.07.12

  לטיבטים דרך אגב יש אזרחות סינית מלאה ומבחינת ממשלת סין הם אזרחים סינים

 •   בדרום אפרקיה היה אפטרטהייד המפלה בין בני אדם החיים באותה מדינה מה שקומם בצדק את כל העולם. בישראל לאחר סיפוח שטח C, ל-48 אלף ערבים שחיים שם תהיה אזרחות ישראלית מלאה בדיוק כפי שלטיבטים יש אזרחות סינית. אז איפה אתה רואה כאן אפילו דימיון קלוש אפרטהייד? או שאתה מחפש תרוצים כדי להכנע לדרישות הפאשיסטים האיסלמים לנסיגה מלאה?  (לת) לאיציק המרכזי-על מה אתה מדבר?
  • 11:45
  • 11.07.12

 •   התוכנית המדינית שלך באה כדי להוכיח לעולם את נכונות הסטריאוטיפ האנטישמי של חמדנות וחוסר מעצורים?  (לת) יוסי
  • 17:54
  • 11.07.12

 •   פלסטינים שרוצים מדינה עצמאית בגבולות 67 אינם פשיסטים. לעומת זאת ישראלים שרוצים להשתלט על שטחים פלסטיניים הם פשיסטים.  (לת) אור
  • 19:20
  • 11.07.12

 •   אם התנ"ך בו הובטחה הארץ לעם ישראל אינו קדוש, אזי בוודאי שגבולות 67 אינם קדושים. מי שמוכן לפשרה עבור שלום תוך עמדיה על האינטרסים שלו אינו פאשיסט כמו הפלסטינים שאינם מוכנים לכל פשרה.  (לת) תשובה לאור
  • 20:57
  • 11.07.12

43 הזיווג בין חלי וסער מפתיע יותר מהחיבור האינטימי בין מיק ג'אגר וזיגי אבק-כוכבים  (לת) עכביש ממאדים
 • 09:57
 • 11.07.12

44 הגדרה: הליברליזם זו האידיאולוגיה שמטרתה להעניק בסיס פוליטי לאילי ההון השולטים בתקשורת הבינלאומית. שרות מידע לצרכן
 • 10:03
 • 11.07.12

בהעדר סיכוי לזכות בתמיכת הציבורים הנורמטיבים, עמוד השדרה של החברה והמדינה, מנסים אילי ההון לעיל לזכות בקולותיהם של ציבורים שוליים כמו אלה שמהם צומחת הפשיעה האלימה (השחורים והלטינוס בארה"ב והמוסלמים באירופה) ושל ציבורים שוליים אחרים כמו ההומואים והלסביות. בתמורה מעניקה התקשורת שבידי אילי ההון לראשונים את נשק ה"גזענות" ולאחרונים את נשק ה"הומופוביה". וכל זה על חשבונם של הציבורים הנורמטיבים, קורבנות הפשיעה של תומכי הליברלים. (להמחשה: המיעוט השחור בארה"ב חתום על 50% ויותר מכל מעשי הרצח והאונס במדינה, בעוד שבצרפת המוסלמים מהווים 60%-70% מהאסירים).

45 אשרי העם שיש לו אנשים כאלה עפיף
 • 10:12
 • 11.07.12

בימים הטרופים שאנחנו עוברים ,מחמם את הלב ופותח את הראש לקרוא מאמר כזה ,אשר מתאר ,ונותן הצעה לחלק מן הבעיות של החברה הישראלית בצורה מלומדת ומנומקת.
חשוב מאד לדעת שהלואמניות העולה וגואה בחברה הישראלית היא הדבר הכי מסוכן בשביל כולנו,אנחנו נתרומם כחברה מצליחה רק אם יהה שיווין בזכויות קודם ואחרכך באופן טבעי ביטל של האחריות .כאשר מתנים ל20 אחוז מאזרחי המדנה את האזרחות שלהם בנאמנות למדינה זה מאד מסוכן לחברה הישראלית ולמדינה ,הרבה אנשים לא מבינים את הססמה הזאת ,לוקחים אותה בצורה מפושטת ,האמת מאחורי הססמה היא אחרת ,בשביל קיום של מפלגה כמו ישראל ביתינו חשוב שיהיה קטיאליזאטור ההפחדה בשביל לדחוף את האנשים לכיוון הפלגה שלהם .הם לא מעוניים לא בשיוון לא בנטל ולא בזכויות של כל אזרחי המדינה ,אלה מעוניינים להעמיק את הפער בין אזרחיה.
אני ערבי ממוצע ,אשר עובד למחייתו בכבוד ,לא עשה שום עבירה בחיים שלו ,רוצה לגדל ילדים למופת אין שום אינטרס לפגיעה במדינה שאני גר בה עובד בה מתחכך עם כל תושביה ,הפנסיה שלי בעתיד .איך יכולים להטיל ספק באזרחות שלנו .חבל מאד...

46 סוציאל-לאומני זה תרגום של נאציונל-סוציאליסטי, נכון פרופסור? סתם אחד
 • 10:19
 • 11.07.12

ונכון גם שהשם המוכר והידוע של המפלגה הנאציונל-סוציאליסטית הוא המפלגה הנאצית?
אני שואל רק כדי שההמון הנבער מדעת, כמוני, יבין את המאמר עתיר המלים הלועזיות שכתבת, פרופסור, כמו קולוניאליזם, ניאו-שמרנות וסוציאל-לאומני.
כי באמת קצת קשה לצפות מפרופסור באוניבריסטה העברית לכתוב מאמר שלם בעברית. אז מונחים כמו קולוניאליזם הוא כותב בלעז, כי אין ברירה. אבל מונחים שגורים על פינו כמו סוציאל-לאומני הוא כותב בשילוב של עברית ולעז, כדי שחלילה לא נצטרך לשבור את הראש בנסיון להבין מה זה נאציונל-סוציאליסטי.

47 נו, גם שטרנהל בתת-ההכרה יודע שביבי-ברק-ליברמן-ש"ס וכו..,יושבים חזק בשילטון ומשתינים בקשת הן על התישקורת והן על סתם סמולנים מסוממים, מה לעשות, הדמוקרטיה היא שיטה שילטון אכזרית, מפלגות הסמול נשחקו והצטמצמו עקב אלפי "קורבנות השלום" שהם האשמים במותם, ועכשיו הסמולנים מאבדים את עמדות הכח והכסף הציבוריים, והימנונים שכוחם הפוליטי גבר מחלפים אותם, כן, או-טו-טו וחונטת החוקן הופכת לימנונית, כך גם באקדמיה וכך יהיה גם בתישקורת. מה לעשות, הדמוקרטיה היא מאד אכזרית. אגב, תשמרו על קרנות הפנסיה, ביבי ימשיך הלאה ליהיות בשילטון. ובהקשר לדיור, תעברו לגור בהתנחלויות ו/או תחזרו בתשובה, שמה ישנן דירות בשפע,  (לת) ס--ו--ל--ו
 • 10:19
 • 11.07.12

48 שטרנהל היקר! אולי תקרא את זה, ואולי לא, אבל זה הזמן להודות שנכשלנו. למדינת ישראל כבר את די כוחות בשביל להחזיר את עצמה למסלול שסופו אינו חיסול שיטתי של עם אחר, הנתמך ברעיונות גזעיים. עברנו את נקודת האל חזור. היהדות שוב תאלץ להתפצל בצורה חדה- היהדות החילונית תחזור לגולה, בעוד שהיהדות הדתית תשאר לחיות בארץ ישראל ותחייה על חרבה. אני כבר בחרתי את בחירתי. לא הייתי מסוגל לראות במו עיניי, ולהיות חלק מהעם הזה, אשר במו ידיו חופר את בורו ומביא לחורבנו. רחוק מהעיין רחוק מהלב. ועכשיו אני אזרח מתגעגע, אך שפוי, בחו"ל.  (לת) רונן
 • 10:23
 • 11.07.12

 •   גם יהודי טולוז חיים במקום שפוי בחו"ל...כמו שיהודי ברלין חיו שם לפני 1933...אם אתה חשוב שבריחה לחו"ל תציל אותך מהפאשיזם האיסלמי-אתה טועה. לא מאמין? שאל את יהודי צרפת...  (לת) הלוואי ואתבדה
  • 11:47
  • 11.07.12

 •   שתה משהו קר והירגע. אתה היסטרי.  (לת) נגב את הקצף מהשפתיים. נשום עמוק.
  • 13:52
  • 11.07.12

 •   בעוד פחות משלושים שנה לא תהיה פה מדינה יהודית. ברגע שארה"ב תיחלש הכל יתמוטט פה.  (לת) יוסי
  • 17:56
  • 11.07.12

 •   בעוד פחות משלושים שנה?! נראה לי שהוספת אפס אחד מיותר.  (לת) רונן
  • 00:34
  • 12.07.12

49 סוציאל לאומנות. הכותב חשש לומר נציונל סוציאליזם?  (לת) אור
 • 10:47
 • 11.07.12

 •   הנה טמבל. אני אגיד את זה בשבילך- אתה וההתנחלות שממנה באת משקפים את האידיאולוגיה הנאצית באופן הכי טהור שלה  (לת) רונן
  • 11:01
  • 11.07.12

 •   רונן, אני לא חושב שאתה יודע מה נאצים. נאצים זה אנשים שהשמידו עם באופן שיטתי, לא אנשים שכבשו שטח במלחמת קיום וסירבו לסגת ממנו עד להבטחת ביטחונם.  (לת) מיסטר קראולי
  • 14:03
  • 11.07.12

 •   גם הנאצים המקוריים לא התחילו ישר להשמיד. הם כבשו תחילה שטחים לא שלהם שלפי הגדרתם היו חיוניים לקיומם. גם קומוניסט זה לא בהכרח מישהו שנטל חלק בהפיכה קומוניסטית  (לת) אופה כעכים
  • 05:20
  • 12.07.12

 •   לאומנים ערבים הקוראים להשמדת ישראל הם הליברלים בסיפור?  (לת) רוץ
  • 07:17
  • 12.07.12

50 זו האמת במערומיה יהודיי
 • 10:51
 • 11.07.12

פרופ' שטרנהל, אינטלקטואל דגול ואמיץ שתמיד ידע ויודע לנתח את המציאות העגומה שאליה הביא אותנו הימין בסיוע המתחסד של מפלגת העבודה (שמעולם לא הייתה סוציאל דמוקרטית ומעולם לא הייתה נאורה). זו בדיוק התמונה: המילארדים שנשפכים על השטחים ואלה שנזרקים למגזר החרדי נוגסים באופן אכזרי ביכולתה של מדינת ישראל להיות מדינת רווחה סוציאל דמוקרטית אמיתית ומתוקנת. את האל"ף בי"ת הזה צריך להתחיל ללמוד וליישם כול מי שעושה צעד אחד במחאה חברתית.

 •   את המליארדים השמאל ישקיע במדינה הפלסטינית וב"תחזוקת השלום" אליוי
  • 12:21
  • 11.07.12

  כאשר כל ילד מבין שהפלסטינים רוצים הרבה יותר מאשר
  חצי מהתקציב הלאומי של ישראל כל שנה במשך זמן בלתי מוגבל
  ובקיצור
  השמאל יתן את כל הכסף לאויב הפלסטיני ובסוף יסביר לנו שאין ברירה אלא לותר על הלאומיות היהודית כדי שנוכל לשרוד
  מדינה דו לאומית עם רוב ערבי זו המטרה הסופית של ברברני השמאל הרדיקלי (אשר תכחיד את היהודים בהכרח)
  זו האמת במערומיה

 •   ניתוח מעמיק ומלומד של התגובה הנשגבת "זו האמת במערומיה" מוחמד היהודי
  • 13:36
  • 11.07.12

  הכותב כנראה סטודנט אשר רואה בלימוד את העקר
  האם הכותב הרדיקלי יקפיד על כתיבה של המילים אל"ף בי"ת
  המאוד מרובע ותיקני ? לא נראה לי
  האם הרדיקל \מרדן יכנה את שטרנהאל "אינטלקטואל דגול" ?
  לא נראה לי
  האם הרדיקל יזדהה באמצעות המילה "יהודיי"
  לא נראה לי
  מכאן שהכותב הוא מתחזה סביר להניח שהוא סטודנט מרמאללה אשר מועסק על ידי הרשעות הפלסטינית

51 התנ"ך, זה הקושן של היהוד על ארץ ישראל, ללא ספר התנ"ך, לא הייתה מתקיימת שיבת ציון של היהוד לא"י. לא הייתה קמה התנועה הציונית לאחר 2000 שנות גלות, וגם עם ישראל לא היה משתמר באותם 2000 השנים. דור תש"ח היה ברובו מילידי א"י, שגודל וחונך ע"י הוריהם במיוחד למשימה, כיבוש ארץ ישראל בכח הנשק, והקמת מדינת היהוד. 6000 מהם נפלו במלחמה זאת. למעשה הדור הנ"ל כמעט ונכחד. ולימוד התנ"ך היה האמצעי להחדרת המוטיבציה הלאומית עברית. התכנים שבתנ"ך הם אנטי סמולניים מובהקים. אף נביא מהתנ"ך, אני חוזר, אף נביא מהתנ"ך, לא הטיף לחמול על אנשי האוייב, על בני ביתו, ועל רכושו. בדרך כלל הם אמרו לא לחמול, להשמיד ולא להותיר זכר, ולרשת את אדמתו, ביתו ורכושו, בסיכום: היהוד נמצאים דווקא כאן, בגלל סיבה אחת ויחידה, כי כאן זאת המולדת העתיקה של בני שבט יהודה, ובמיוחד שטחי יו"ש וירושלים, כל אחד שלא חושב וחש כך, וזה גם בכלל לא כל כך חשוב לו, אז הוא מבזבז וגם מסכן את חייו כאן, בגולה ישנם הרבה מקומות נעימים הרבה יותר, ושם גם חייו לא יהיו בסכנה מתמדת, כי שם הוא לא יהיה מוקף בכ-300 מיליון ערבים המבקשים את נפשו. וכל סמולני שמשוכנע שיקנה לעצמו בזול שלווה ושקט, תמורת וויתור על חלק מאדמת מולדתו, הוא חי באשליות לגבי הערבים, כי אין ולא הייתה אף פעם, ובאף מקום בעולם, פשרה טריטוריאלית בין שני עמים הניצים על אותה כברת טריטוריה. תמיד היה צד מנצח שלקח הכל, וצד מפסיד ש.. או שהושמד בטריטוריה, או שגורש מהטריטוריה, או שהשלים עם שילטונו של הצד הכובש.  (לת) רינו
 • 10:55
 • 11.07.12

52 מה שהאירופאים יודעים הנורבגי
 • 10:57
 • 11.07.12

זאב שטרנהל כותב על מה שידועה ומקובל אצלנו באירופה. חבל ועצוב שהרבה ישראלים עדין לא מבינים את זה.

 •   מה לעשות שאירופה הפכה להיות הידועה בציבור של הערבים  (לת) גיחי גיכי
  • 16:41
  • 11.07.12

 •   אם אתה כל כך נורבגי מה אתה מחפש כאן, או אולי הנורבגים הליברלים דחו אותך  (לת) רע
  • 07:21
  • 12.07.12

 •   מה שבאמת כואב לאדון שטרנהל שהציבור אינו מאמין עוד לשכננו שמו
  • 07:30
  • 12.07.12

  הציבור התייאש משכנינו, החליט שהמצב הנוכחי מבחינת יחסים עם הערבים/פלסטינים אופטימלי
  הפלסטינים איבדו כל שמץ של אמינות ולכן העם פונה לבעיות פנימיות של צדק סוציילי
  מה הקשר לזה ולסוצייליזם לאומני רק לאנשים שרגשות של אחרים לא נוגעת להם , אנשים שמוכנים לקרוא לישראלים נאצים מוטב שייבדקו ובמהרה

53 מירב האם תציעי עצמך מועמדת? למי נצביע?  (לת) יאוש מר.
 • 10:59
 • 11.07.12

54 מהותה של הדמוקרטיה, אינו התייחסות כזו או אחרת לאוכלוסיות השונות אלא רק השוויון בחובות
 • 10:59
 • 11.07.12

חשוב, להבין את הטעות הגדולה שבה אנחנו רואים את מהותה של הדמוקרטיה: כאילו המאפיין אותה הוא שוויון בזכויות, כשבעצם הדמוקרטיה היא שוויון בחובות בלבד.
הטעות הקשה לגבי הדמוקרטיה מתחיל כשאנחנו מדברים על מה שמגיע לנו, ולא מבינים שמה שמגיע לנו, זו מהותה של הדיקטטורה ולא של הדמוקרטיה.
כשהאדם חי בחוקי הג׳ונגל, כלומר לפני שהקים מדינה: הוא צריך היה להגן על עצמו לבד, כלומר כל היום. היה צריך לקושש את מזונו לבד, כלומר כל היום. 
יצא שלא היה לאדם בטחון מובטח, מזון מובטח, וחייו סבבו תמיד סביב הבסיס הזה ללא יכולת להמריא ממנה לעולם.
רק כשהתארגנו כמה אנשים ביחד כדי לחיות חיים של שיתוף בחובות, יכול היה האדם להתפנות מעיסוקיו התמידיים בבטחונו ובמזונו. יכול היה למצוא לעצמו עיסוק אהוב עליו, בן זוג לחיות איתו ולגדל ילדים.
רק השיתוף השווה בחובות, איפשר לכולם לחיות יחד, כי אילו מישהו מהם היה משתמט מחובת הבטחון למשל, היה הנטל נופל כבד יותר על האחרים. מכיוון שאף אחד לא פראייר של אף אחד, לא הייתה שום סיבה להשאיר את המשתמט לחיות יחד איתם. שילך לחפש לעצמו חיים במקום אחר.
אף אחד לא יכול לחיות בבית כשהוא לא הקדים ובנה אותו, לאף אחד לא תהיה שקשוקה, אם לא הקדים ובישל אותה. 
מתי בכל זאת אנחנו מוותרים על החובות? רק במקרים נדירים כמו: נכות, מחלות קשות, פיגור שכלי וכדומה. כל מי שמוותר מטעמים אחרים, בעצם אינו רוצה בדמוקרטיה, אלא מקדש את תרבות השנור הרודני. רק הרודן חי על חשבון אחרים, רק הרודן מצפה שכך יהיה, רק הרודן מרגיש שכך הדברים אמורים להיראות.
איך קורה בכל זאת שאזרחי ישראל הערבים והחרדים מרגישים שבכל זאת מגיע להם יותר מאשר לאחרים: בגלל הדעות הפוליטיות הזרות לדמוקרטיה, כך אנחנו מרשים להם, אנחנו מצדיקים אותם, אנחנו מספקים תמיכה להשתמטות מסיבות שלא אמורות להיות רלוונטיות לכך. הערבים קיבלו אזרחות נדיבה ביותר בישראל לאחר נסיון ההשמדה, אזרחות משמעותה נאמנות, אזרחות בדמוקרטיה משמעותה שוויון בחובות.
אם הערבים שיושבים בתוכנו לא רוצים בבטחוננו היהודי, הם בעצם רוצים את ההיפך  מבטחון, ההיפך משלום, ההיפך מדמוקרטיה.
זהו אבסורד, אי אפשר לייחס לשטחים את האבסורד הזה, הוא בכלל לא קשור. יכולים אזרחי ישראל הערבים והיהודים להתקומם נגד מצב מסויים בקלפי. רק בחירות בדמוקרטיה מביעות עמדה מדינית. איך זה קשור בכלל לשוויון הדמוקרטי בחובות?

 

 •   יפה מאוד שאתה "ממציא" מחדש את הדמוקרטיה. ראה את הערך בויקיפדיה. YS
  • 18:24
  • 11.07.12

  לא מדובר בשום מקום על שוויון בחובות אלא על שוויון כל האזרחים בהשפעה על השלטון, המתבטא בזכות לבחור את השלטון, ולהשתתף במשאלי עם.
  מכאן שמדובר בשוויון בזכויות ולא בחובות. זכותך להמציא שיטת שלטון חדשה, אך אל תקרא לה דמוקרטיה.

55 איני מבין את הדורסנות של שטרנהל: אי אפשר להיות בעד צדק חברתי, אלא לפי התובנות שלו?! יוסי
 • 11:03
 • 11.07.12

מעניין: הרי בסופו של דבר מוכח, שהכותב לא הצליח לשכנע את התומכים בדעות של מפלגת העבודה, הרואים עצמם בעד צדק חברתי, ועם זה הם תומכים במדינת לאום לעם היהודי. אז מה הוא יגיד עליהם - שהם פסולים? שהם דמגוגים?
זכותו של כל אדם לבחור את דעתו, מבלי שהשני (אפילו אם הןא פרופסור...) יטיל בו רפש.

56 כאשר ניאו פלסטיני משתלח וחסר מעצורים יורה לכל הכיוונים קשה מאוד לענות לו אליוי
 • 11:19
 • 11.07.12

אז מה היה לנו פה ?
ערכים אוניברסלים ? כבר הוכח שאין כאלה דברים זו המצאה פוליטית אשר באה להכשיר את תורת מרכס על חשיבות המעמד כנגד הלאום.

להגדיר את ישראל כחברה קולוניאלית ניאו שמרנית זה רצון להדביק בכוח את המושג השלילי קולוניאליזים כדי להסביר את המאבק הלאומי של הערבים ומלחמתם ביהודים על רקע נוח עבור אדוניו האירופאים של הכותב.

להגיד לנו שמאבק למעו שויוניות בתוך ישראל הוא משולל יסוד ללא הקמת מדינה חמסית פלסטינית זה שוב רצון להגדיר דברים מתוך התנשאות ורצון לכפיה
של עמדות פוליטיות הזויות

נאמר הרבה על העלמת האמת כאשר ניאו פלסטיני מדבר
משום שהקמת מדינת טרור גזענית פאשיסטית אינה קשורה לשום ערך אוניברסלי אלא היא רצון חולני של השמאל הרדיקלי להפוך את ישראל למבחנה של מטורפי השמאל אשר כשלו ורוחם נפלה לאחר התמוטטות ברית המועצות.
למעשה מה שהשמאל אומר זה כך "אנחנו חיבים להצליח עם המקרה של ישראל
משום שישראל פגיעה וניתנת לשינוי לפי העקרונות שלנו של "וחי זאב עם כבש"
אם נצליח עבור המטרות האוניברסליות שלנו במזרח התיכון הרי שנצליח בכל מקום אחר
ועכשיו הפואנטה
גם אם ישראל תושמד ויהודיה ירצחו גם אז נרויח משום שיש לנו בני ברית רדיקלים במלחמתנו כנגד הרוע של ארה"ב למען הגשמת המהפכה הכלל עולמית
"הבלתי אלימה" (עם שותפי הגיהאד ותרבות המוות ועם פצצות גרעין אירניות
המהפיכה של מטורפי השמאל תכחיד את הציבליזציה המערבית)
זהו בקיצור שטרנהאל ומדוע הוא משתלח ?
משום שהשתלחות גורמת לו להראות צודק וגורמת לקורבן להכנס למגננה
אבל ראוי לשטרנהאל לבחון את עצמו את ערכי המוות שלו משום שלפי הנוסחאות שלי ניאו פלסטיני הוא בהכרח אדם שחייב לעבור תהליך של קבלת תרבות המוות (כדי להתקבל בחברה הפלסטינית הגזענית פאשיסטית חיבים לקבל את הנארטיב השיקרי שלהם במלואו )
"ותודה" לשטרנהאל שלא השתמש במילה אפרטהייד (כנראה שהמילה הזו החלה לשעמם אותו ונראה כאילו הוא עשה הרבה תיקונים לפני ששגר את דברי ההבל חסרי הבסיס
ולוליא קוצר הזמן הייתי מלמד אותו פרק בהלכות קולוניאליזים...)

57 מאמר מבולבל לגמרי של שטרנהל שלא מעודכן: דווקא יחימוביץ' לא הזדהתה עם כל קמפיין הגיוס המגוחך שברור שלא יקרה יוסי, מתפקד חדש לעבודה
 • 11:19
 • 11.07.12

היא טוענת שזה דמגוגיה שנועדה להפיץ שנאה בשביל מנדטים, ואני מסכים איתה.

אני גם חושב שטוב שהיא שוברת למרכז כי רק כך השמאל בישראל יוכל להיות רלוונטי.

חבל ששטרנהל לא מתעדכן באקטואליה לפני שהוא כותב את המאמרים שלו.

58 לקרוא לשלי יחימוביץ' נאציונל-סוציאליסטית זו אחת האמירות השפלות שקראתי יוסי, מתפקד חדש לעבודה
 • 11:25
 • 11.07.12

פשוט עלוב.
אני התפקדתי לעבודה דווקא בגלל העובדה שלראשונה אפשר לגרום לשמאל להגיע לקהלים רחבים יותר מאשר שטרנהל והחבורה שלו.

לקרוא לה או לרמוז שהיא נאצית, זה פשוט עלוב ולא רלוונטי.

 •   גם אתה, כנראה, מתקשה להבין את הנקרא ומזדעק נגד מילים שלא הוזכרו כלל במאמר  (לת) אחרת, למפלגת העבודה יו"ר עם פה לא קטן ומח לא גדול
  • 12:03
  • 11.07.12

59 המאמר הוא תיאור מדויק של המלכודת אליה דחפה עצמה מדינת ישראל ויו"ר מפלגת העבודה מסמלת היטב את המצב...אלא מאי, בעקבות הכיבוש התדרדר החינוך כה נמוך  (לת) ופחות ופחות אנשים מסוגלים לקרא מאמר זה ולהבינו. מליכוד למילכוד...
 • 11:26
 • 11.07.12

60 כדי לקבל שינוי דרמתי צריך להתחיל מאיפהשהו..ובקטן.. שושנה ויזנפלד. רמת - גן
 • 11:34
 • 11.07.12

כדי לעשות שינויים דרמתיים הלכה למעשה,ולא רק במאמרים אקדמאיים בעיתון כזה או אחר,צריך להתחיל מאיזה מקום,ושלי יחימוביץ מתחילה בדיוק מהמקום בו היא משוכנעת כמו רבים וטובים שתומכים בה,שהסוציאל דמוקרט שהוא המניפסט הפוליטי שלה היום,הוא בדיוק המקום להתחיל ממנו את השינויים המשמעותיים לרוב העם בישראל..כל מי שחושב שתפישת עולם פוליטית קיצונית היא זו שתביא לשינוי משמעותי בשיטת השילטון האכזרי והבוטא שלנו כאן,הוא או חולם בהקיץ,או לא באמת מעוניין לפעול בעצמו למען כל השאר,ומאוד אוהב את הפוזיציה בה הוא משקיף מהצד ומעיר הערות אינטלקטואליות ולא מעשיות בלשון המעטה..

61 כן, נמאס מכל אלה שבשם הערכים הסוציאל דמוקרטים דרשו ממני לתמוך ב"מטרות הלגטימיות של העם הפלשתיני" להגדרה עצמית ולכל פעולת טרור נגד ישראל (כנסו) שמואל
 • 11:35
 • 11.07.12

ח"כ שלי יחימוביץ, בחכמה רבה, יצרה מצב חדש שבו אדם שרוצה בכל לבו בצדק חברתי, בחברה שוויונית, בערכים סוציאליסטים וכו'. לא נזקק בשם כך, לתמוך במאבקו של העם הפלשתיני, שהוא אויבנו בדם.
יחימוביץ הצליחה, בצדק, לפרק את עיסקת החבילה הזו, ששטרנהל ודומיו מטיפים לה. אתה רוצה סוציאליזם? תמוך גם במטרותיהם של אויבך.
דיי, לא רוצה! רוצה להיות סוציאל דמוקרט ותומך בלתי מסויג בשיבתו של עם ישראל לארצו ולמולדתו. נקודה

62 אין בישראל רוב למהלך אמיתי של התעשתות ופרגמטיות ביחס למדינות האיזור, הפלסטינאים וערביי הארץ. הפחד הקיומי הקמאי מעודד על ידי פוליטיקאים מניפולטיביים שעושים בו שימוש לקידומם האישי. הישראלים במדינתם מטפחים את הגישה הגלותית המתבדלת, ריגשות הנחיתות הקולקטיביים באים לביטויים בתוקפנות והתנשאות במקום אומץ, מחשבה מקורית ושיח בגובה העיניים עם הסביבה  (לת) פוליטקה מזוהמת ומושחתת בידי פוליטקאים חלולים כמו נתניהו - זה מה שהישראלים מעדיפים. פוליטיקה עוקפת פתרונות ומנציחה את כל הרע והמסוכן להמשך קיום המדינה הזאת
 • 11:40
 • 11.07.12

63 "האוכלוסיה הנכבשת בשטחים" - ממש לא יפה שב 67 הפרענו להם לשחוט את כולנו .  (לת) יעקב דדא
 • 11:41
 • 11.07.12

64 שלי היא הבעיה? ומה עם ביבי???  (לת) תמצא למי להיטפל, בכיין
 • 11:42
 • 11.07.12

65 זהירות - סכנה!!! הליברליזם הנאור. תזכורת היסטורית
 • 11:42
 • 11.07.12

הליברליזם זו האידיאולוגיה שמאז המהפכה הקומוניסטית 1917 ועד נפילת הקומוניזם העלימו חסידיה מצרכני התקשורת במערב את פשעיו, כולל פשעים של רצח עם. רוצח המיליונים סטאלין תואר באורח עקבי מעל דפי הניו יורק טיימס כ"סבא טוב לב עם שיטות מעט קשוחות". זו גם האידיאולוגיה שהמיזם המרכזי שלה בימינו הוא להפוך את האירופאים למיעוט בארצותיהם, ולהחליף את התרבות האירופית בברבריות של השחורים והמוסלמים. הקונוטציה השלילית לצבע עורם הלבן של בעלי התרבות האירופית היא כבר מזמן באופנה בתקשורת הליברלית בארה"ב ולאחרונה גם בישראל. בקרוב גם באירופה גופה.

66 לא רק שיש דרך להפריד בין הסוגיות, אלא שגם הכרחי להפריד. על סוגיית הפלסטינים יהיה קונצנזס רק בביאת המשיח, ולא ייתכן להמשיך בהידרדרות חברתית עד לביאת המשיח.  (לת) נגה
 • 11:52
 • 11.07.12

67 בגלל הדעה הזו, אשר היא גם דעת מרץ, השמאל מפסיד אנשים רבים, ולא מקדם את רעיונותיו החברתיים החשובים.  (לת) איה
 • 11:53
 • 11.07.12

68 שטרנהל רק הסוציאל דמורקרט ששלי מייצגת יביא לישועה וצדק בחברה הישראלית  (לת) דוידה
 • 11:53
 • 11.07.12

69 יחימוביץ כן מתנגדת לכיבוש היא פשוט לא מדברת על זה כל הזמן כי כרגע זה לא פתיר ויש דברים מיידיים אחרים שכן  (לת) סטודנט
 • 12:12
 • 11.07.12

70 נא לא "לגנוב" את הזכויות, הזכויות על הקמת המפלגה הנציונאל סוציאליסטית הישראלית שמורות לאלד יניב והספרי, כידוע, זה הרי התרגום למפלגת השמאל הלאומית... שנית, כוכב הגהנם שוב לא מעודכן, ועדת שופט העליון בדימוס לוי כבר קבעה את הידוע לכל שאין כיבוש...שלישית, כוכב הגהנם פשוט משקר, אין שום אפליה על רקע אתני במדינת ישראל. נכון שבכך השמאל הקיצוני מנסה לעקוף את הטיעונים כנגדו על אפרטהייד שלא קיים משום שישראלים מכל מוצא אינו מופלים, אך גם ההסתה עתה היא שקרית. נתחיל בכך שערבי ישראלי מקבל פור של שלוש שנים על פני האחר, בלימודים, עבודה ועוד, גם אינו עושה מילואים, גם אינם מסכנים את חייהם. נמשיך בכך שערבי ישראל מקבל עדיפות בקבלה לאקדמיה, במעונות, במלגות, בבטוח לאומי ועוד. אז יש קודם כל נאמנות וחובות, רק אחר כך זכויות. ולא, עניין הנכים והחולים אינו שייך, כל אחד מבין שמי שנכה או יש לו בעיות בריאות כאלה ואחרות, אינו מחוייב בחובות שהוא אינו מסוגל לעמוד בהם, אובייקטיבית. אך בעיות אידיאולוגיות, זה סיפור אחר. נשלח בשלישית  (לת) איציק המרכז izikhe@gmail.com
 • 12:18
 • 11.07.12

 •   כולם יודעים מי הייתה המפלגה הנאציונל סוציאליסטית הגרמנית וכולם יודעים איזה מפלגות ישראליות הכי קרובות אליה....  (לת) איציק המרכז izikhe@gmail.com
  • 13:39
  • 11.07.12

 •   אתה מזכיר לי את משגרי הרקטות מעזה לישראל כמוהם גם אתה לא מסתפק בשיגור אחד וכמוהם גם אתה מפספס בתוכן ההזוי של השטיח שאתה משגר.  (לת) הבחנה
  • 13:57
  • 11.07.12

 •   תזכיר לכולם מי הם אלו שהגנו על גונתר גראס ומי הם אלו שמארגנים משט כדי לחזק את החמס ?  (לת) למתחזה איציק
  • 21:42
  • 11.07.12

 •   למסית השמאלני המתחזה במימון מדינות זרות עויינות, בוודאי, מעבר לאשר כתבתי, אתה הרי כבר יודע שהמפלגה הנאצית הייתה מפלגת שמאל... גם הפאשיסטים באיטליה צמחו מהשמאל...אנו גם יודעים היטב אילו מפלגות בארץ דוגלות בטרנפר ליהודים ורק ליהודים... אז כן, כולנו יודעים...  (לת) איציק המרכז izikhe@gmail.com
  • 22:11
  • 11.07.12

71 מר שטרנהל היקר,הגיע הזמן שאתה ושכמותך יפנימו,שרק דרך שינוי פנימי של החברה בישראל לסוציאל-דמוקרטיה,ניתן יהיה להגיע להבקעה גם בנושא המדיני!. אזרח הגון וציוני
 • 12:27
 • 11.07.12

רק מנדט חזק לשלי יחימוביץ' הישרה,המוסרית והחברתית האמיתית,יחזיר את המדינה לציבור הרחב וינקה אותה מהרמאים שעושקים ומפקירים את עמם!.

72 כבר חמישים שנה הוא כותב את אותם דברים, ותמיד מזהיר כי או-טו-טו יהיה חורבן ו"החיים לא יכולים להמשך כאילו אנחנו על כוכב לכת אחר"  (לת) צופה
 • 12:29
 • 11.07.12

 •   ועובדה שהוא צודק- המדינה במצב רע יותר מחיריה. תראה לי עוד מדינה בה תיכוניסטים שעוד לא סיימו בית ספר חושבים על לאן להגר  (לת) רונן
  • 20:20
  • 11.07.12

 •   לרונן המהגר אהוד
  • 07:25
  • 13.07.12

  קצת נתונים , מספר האוכלוסין בישראל גדול מאוסטריה, כך שהירידה לא כל כך נוראית,
  בסה״ה הירידה עושה לעיתים קרובות סינון חיובי ומרחיקה מרצון אנשים פסימים ומלאי טינה כמוך מעבר לים

73 קשה להכיר את ישראל היום מדינה שחיה בבועה וצריכה לנשק יום יום את השדולה באמריקה שמאפשרת לה להשתולל באין מפריע  (לת) ישראל היום גיבוב של ד''ר סטרנג'לאב ספרד של פרנקו ואנגליה דיקנסית מראה די חולני
 • 12:31
 • 11.07.12

74 אין ספק שניסור ראשך לעיני משפחתך הוא חוויה חושנית עמוקה בעלת מאפיינים סוציאל-ליברלים :-)  (לת) יויו
 • 12:33
 • 11.07.12

75 למה מורי היקר? זה דווקא נראה לי מאוד מאוד!  (לת) יוסי אזרחי
 • 12:39
 • 11.07.12

76 הצדק בישראל יתחיל רק כשנפנה את השטחים הכבושים ונפריד דת ממדינה  (לת) השאר בבל''ת
 • 12:49
 • 11.07.12

 •   ראינו זאת כשפינינו את עזה וכשהתפוצצו כאן מסעדות ד
  • 13:30
  • 11.07.12

  וכאשר האמנו שערביי ישראל יאהבו אותנו כשנחזיר שטחים!

  אהה, השטויות של השמאל הרדיקלי האנטי ציוני והשונא את עצמו

 •   המסעדות התפוצצו בגלל הכיבוש לא בגלל הפינוי אהה
  • 05:56
  • 12.07.12

  אם השמאל האנטי ציוני שונא את האנטי ציוני ( כלומר את עצמו) הרי שהוא אוהב את הציוני אז מה הבעיה שלך?

77 מציע לשלוח את הפרופסור הניכבד שיספר זאת לצרפתים בגדה שמאלית..קישקושי המאה הקודמת אינם מעניינים את המפגינים ברוטשילד  (לת) סטודנט
 • 12:52
 • 11.07.12

 •   וזו בדיוק הסיבה שהמחאה לא הצליחה ולא תצליח- המפגינים הם ישראלים טיפוסיים- חושבים שהם יודעים יותר טוב מאחרים. אז מה אם לפני מאה שנה מישהו ניסה לעשות בדיוק את אותה מהפכה שהם מתכננים. אותם זה לא מעניין. וכך נוצר האוקסימורון- לדבר על חוסר צדק חברתי, אבל להשאיר נושא "שולי" כמו שליטה מנטלית ופיסית בעם אחר, מבלי לראות את הקשר בניהם. והשלב הבא המתחייב, וצודק שטרנהל, הוא שלב הסוציאליזם הלאומי  (לת) רונן
  • 00:29
  • 12.07.12

78 טוב לראות כמה ברורה היא האמת כשאומרים אותה.  (לת) נחום
 • 12:55
 • 11.07.12

79 מאמר מעוות- שלי התקווה היחידה של המדינה הזאת  (לת) דן
 • 12:57
 • 11.07.12

80 שטרנהל ממשיך לחיות בסרט מוצף באשליות: רק ניסוג ממרכז הארץ, והכל פתאום יהיה טוב. בכל מקרה, את רוב העם אינו משכנע.  (לת) שלמה
 • 12:58
 • 11.07.12

81 נו שוין  (לת) מוישה גרעויס
 • 13:21
 • 11.07.12

82 השאלה הפלסטינית היא לא שאלה של צדק, היא שאלה של הישרדות. מיסטר קראולי
 • 13:56
 • 11.07.12

אנחנו רוכבים על נמר משתולל, ואם נעז לרדת ממנו, ניטרף.

אלה העובדות, וכל השאר-פטפוטים אינטלקטואלים.

 •   הישרדות ההתנחלויות. ללא ספק יוזף שונא האינטלקטואלים
  • 05:49
  • 12.07.12

  אתם רוכבים על העני והחלש ולא על שום דבר אחר

83 אכן סטודנטים אכפתיים אף פעם לא היו פה- כולם הגיעו אחרי הצבא, והמשיכו לחשוב צבאית כל דקה אחר כך  (לת) מדינה קשה
 • 14:08
 • 11.07.12

84 מה לעשות ? שוב צודק  (לת) יצחק מודאג
 • 14:12
 • 11.07.12

85 מאמר חשוב. תודה על הניסוח הבהיר והמדויק.  (לת) קורא משועשע
 • 14:14
 • 11.07.12

86 שלי יחימוביץ רוצה לפתור קודם את הבעיות בבית ואז להתפנות לענייני חוץ-כיבוש נתן
 • 14:14
 • 11.07.12

אני תומך בדרכה

87 להשקיע בתשתיותיהם של הברה הערבית?? שישלמו ארנונה !!  (לת) ערבים
 • 14:28
 • 11.07.12

88 מרוב ששטרנהל צודק הוא טועה ומרוב שהוא טועה הוא צודק. על הנייר החיים הרבה יותר קלים. במציאות זה קצת אחרת. אם ס"ד היא מה שש. מגדיר כאן במאמר, התבקש בהכרח שילוב של המאבק בכיבוש עם מאבק בניאו-ליבראליזם שהשתלט על סדר היום הישראלי ב-20 השנה האחרונות. שילוב כזה לא התרחש מעולם ולא במקרה. חלקים ניכרים במחנה השלום השתתפו באופן פעיל בהשתלטות הניאו-ליבראלית על חיינו. חלקים אחרים היו פאסיביים ורק בודדים השמיעו קולות התנגדות כקול קורא במדבר. שלום - לא יצא מזה. הכיבוש- לא הסתיים. החברה הישראלית מתפוררת מבפנים. הריאקצייה לכל זה היא בלתי נמנעת. במקום - "קודם נביא את השלום ואחר כך נטפל בחברה" , אין עכשיו ברירה אלא להודות - חברה חולה לא יכולה להביא שלום ולסיים את הכיבוש!!!. החברה הזו זקוקה למרפא. זה מה שקרה כתוצאה מההתנהלות המבישה של מחנה השלום על פני שנות דור. ולא שלא הושמעו קולות אזהרה לאורך כל השנים. הם הושמעו גם הושמעו, אבל האזניים של המחנה ה"טהור" היו ערלות. רק בשנים האחרונות ממש, הרבה אחרי ששלי יחימוביץ החליטה להניף את הדגל הס"ד, תחליו לצאת ממחנה השלום יותר ויותר קולות ש"גילו" את החברה הישראלית מבפנים (ולא, שלי ממש לא בעד הכיבוש, להיפך, זו היא שמדברת על הצורך להפנות את המבט פנימה לתוך המדינה ומסמנת באופן עקבי את הקו הירוק). שלי כמובן איננה חסינה מביקורת ואפשר לדרוש ממנה מאמץ "מאוזן" יותר, אבל למען ההגינות ולמען האפקטיביות (עניין בכלל לא שולי וזניח) מוכרחים להזכיר איך התגלגלנו לאן שהתגלגלנו, ולא לבקר את יחימוביץ כאילו אתמול התחיל הכיבוש וכאילו היא עמדה שם מההתחלה בשורה הראשונה וסרבה להתייחס אליו.  (לת) צדק חלוקתי
 • 14:41
 • 11.07.12

 •   במקום שהחברה הישראלית תשמש עורף בריא וחיוני למחנה השלים - מחנה השלום הפנה לה עורף. איך זה בתור ס"ד?  (לת) אני רק שאלה
  • 15:10
  • 11.07.12

89 לא ניסבלת היחימוביץ הזאת,מאמר מעולה תודה .  (לת) איתי
 • 14:46
 • 11.07.12

90 ולמה לא לדחות גם את הסוציאליזם וגם את הלאומנות?? השניים האלה הולכים יותר מדי טוב ביחד. המסד של "מדינת רווחה" מאפשר מיסוי גבוה שבפועל מתחזק את הצבא ואת הכיבוש. עדיף כבר מדינת "שומר לילה".  (לת) משה
 • 14:57
 • 11.07.12

 •   מדינת רווחה זה מיסוי שהולך לרווחה. מיסוי שהולך לביטחון זה לא סממן של מדיניות רווחה. זה שאתה רוצה לשלם פחות מסים זה סיפור אחר  (לת) כובע טמבל
  • 05:45
  • 12.07.12

 •   ומה רע בחיזוק הצבא ושמירה על אזרחים מותקפים כמו בשדרות ואשקלון  (לת) רון
  • 07:28
  • 13.07.12

91 כל זמן שהמשוואה עבדה הפוך - השמאל הליבראלי היה עסוק רק בכיבוש - לא שמתי לב לתלונות. חיה סדן
 • 15:02
 • 11.07.12

ראשית, אם כל זיקה לאומית היא לאומנות, אז כל עמי המזרח התיכון הם נאציונליסטים, לפחות כמו היהודים, ובראש ובראשונה הפלשתינאים. יש דבר כזה זיקה לאומית לגיטימית, שאיפות לאומיות לגיטימיות. שנית, המשוואה עובדת גם הפוך. שנים ארוכות ארוכות השמאל הליברלי נמנע לחלוטין מהתמודדות עם שאלות חברה חשובות, ואף אחד לא אמר שאי אפשר לטפל רק בכיבוש, בלי לפעול לטובת שוויון, זכויות האדם וכבוד האדם גם בתוך הקו הירוק. אפשר לחלוק על דעתה של שלי יחימוביץ', (אני כפי שניתן היה להבין, דווקא מסכימה איתה) אבל לקרוא לה לאומנית סוציאליסטית זו דמגוגיה מזיקה. שלי מעולם לא תמכה בכיבוש, לא ברור לי מה האינטרס של השקר הזה, וההשמצות ברמת נציונל סוציאליזם, פרט ל.. נסיון להימנע מהתמודדות אמיתית עם בעיות החברה בתוך הקו הירוק? קשה להאמין שזה המניע.

92 אוי אוי אוי אוי
 • 15:17
 • 11.07.12

נו, זה נמאס כבר מכולם: זה שמאל, ימין, קדימה, אחורה. זה גם נמאס מכל אנשים שרק נהנים לשפוך טונה של מלל וארס. יש כאן מילאירד בעיות, וברור שהן שזורות זו בזו, אבל אולי במקום להבלע אל תוך האינסוף הזה, כאשר לא יודעים במה להתחיל, םשוט כדאי להזיז את הרגל צעד אחד, כדי שאחרי זה יהיה אפשר לעשות את השני והשלישי. מה, שטרנהל? אתה צודק. מסכים אתך. אבל מה, מעשית, מה? הרי עיקר הטענות כלפי המחאה הקודמת הייתה שהיא לא ממוקדת מספיק. אז נכון, הלוואי והדברים היו פשוטים לפתרון והיינו, כמו גויים טובים, יכולים להסכים, להזיז דברים מהר, ולשנות את כל פני החרבה הרקובה שלנו. אבל במציאות הכה בלתי אפשרית שלנו אני מסתפק בדבר אחד בעל משמעות שיזוז קודם. אחרי זה אולי כל המיאשים כמוני יגידו, אה, הצלחנו במשהו אחד, אפשר להמשיך.

93 פחחח איתי
 • 15:47
 • 11.07.12

כל כך עלוב

94 גרמני ממוצא יהודי חזור לגרמניה אתה לא רצוי פה  (לת) סוציולוג
 • 15:48
 • 11.07.12

 •   אבל הוא נולד בפולין... בעיר פשמישל שבגליציה המערבית. נא להכין שיעורי בית לפעם הבאה אחרת נאלץ להזמין את ההורים...  (לת) אנתרופולוג
  • 21:24
  • 11.07.12

95 הבצל מתחיל להתקלף והמחאה מקבלת כל יום צבע נוסף. לאט לאט אנו מגלים כי המחאה החברתית אינה העיקר אלא באמצעותה הולך ונבנה שמאל חד"ש שאינו מאמין בגבולות לאומיות. הוא מנסה לבדל את עצמו מהעבודה וקדימה ובעיקר חובט בשלי יחימוביץ. אולי האדון לנכבד לא חשוב אם תמשיך להתקיים מדינה יהודית ואם יחזרו ל"מדינה מוכנה" מליוני פליטים ערבים ויגיעו עשרות אלפי מהגרים במימון הקרן החדשה אך מרבית העם אינה איתו.  (לת) עדיין אין לי ארץ אחרת
 • 15:51
 • 11.07.12

96 אני בעד חציל סביחיזם...  (לת) אבישי
 • 16:04
 • 11.07.12

97 אולי פרופ' אמריטוס שטרנהל יתקבל בברכה בכל מדינה בעולם כאזרח שווה זכויות מה על שאר 99% היהודים אזרחי המדינה שלא יתקבלו בברכה בשום מקום אם האקספרימנט של השמאל החד"ש לא יצליח. לעשות אקספרימנטים ולהפוך את המדינה לסוציאל דמוקרטית מדינת כל אזרחיה בדלת האחורית אינה שאיפה של העם. כיהודי אני רוצה לשמור על זהותי ועדיין לא קמה המדינה שאינה מדינת לאום.  (לת) עדיין אין לי ארץ אחרת
 • 16:27
 • 11.07.12

98 "היא אחת הבלתי שוויוניות ביותר במערב"- כרגיל, מתנשא ממדל-השן שלו, ומדבר Dee
 • 17:06
 • 11.07.12

בבורות, כדי להצדיק את הגישה השמאלנית שלו, (לא איני ימנית וגם לא שמאלית, רק מכירה את האמת), שמעדיפה את הפלשתינאים על-פני בני-עמו. בישראל יש שוויון יחסי יותר מאשר ברוב המדינות המערביות. את ארה"ב כבר הזכרת (ובצדק), אעפ"י שכשנוח לך ולמריעיך, אתם זועקים לקחת דוגמא מהאמריקאים- דוגמא שהביאה לחיקוי כל הרע ששם, שהביא אותנו אל עברי פי-פחת!

 •   לפי נתוני ה OECD שככל הנראה לא שמעת עליהם ממרומי בורותך, ישראל תופסת את המקום השני באי שוויון חלוקת ההכנסות בעולם המערבי איש המערות גאון ליד זה
  • 05:27
  • 12.07.12

  ומה לעזאזל הקשר בין שוויון בחלוקת ההכנסות לבין העדפות פלסטינאים או העדפת "בני עמו " ?

99 נסיגה לקוי 67 לא תביא לצדק חברתי ולא לשלום אלא להרס מדינת ישראל שטרנהל הוזה באג'נדתו
 • 17:46
 • 11.07.12

נסיגה לקוי 67 לא תביא לצדק חברתי ולא לשלום אלא להרס מדינת ישראל

 •   הימים היפים ביותר של מדינת ישראל היו 19 שנות קוי 67. מאז רק הידרדרות במדרון מכוער של לאומנות, דתיות חשוכה, גזענות ומיליטריזם  (לת) ישראלי אותנטי
  • 05:41
  • 12.07.12

100 אפשר להתחיל היום ע"י החלטת ממשלה על צימצום פערי השכר המשולם מקופת המדינה ... חדש
 • 17:47
 • 11.07.12

עם או בלי הכיבוש זה הצעד הראשון שחובה לעשותו ומיד.
תאר לעצמך מצב שבו אין ברירה (זה לא המצב היום) האם גם אז היה עלינו להמתין לסיום הסכסוך ורק אח"כ לטפל בפערים.
אתה "סוציאל דמוקרט" בתאוריה, מצפים ממך להתחיל לנוע ולדרוש יותר שוויון בשכר הציבורי.
כדאי שתיעד לזה מאמר מלווה בנתונים.
בנוסף הגיע הזמן לנצל בצורה יעילה את תקציבי ההשכלה הגבוהה בהתאם לכל ההפתחויות של למידה מכווננת והצורך הפוחת והולך לשבתונים חסרי תוחלת או נסיעות משפחתיות לכינוסים אקדמיים.
כמו כן ראוי היה מהתקציב הקיים! להפנות יותר לחוקרים הצעירים.

101 חוסר הבנה בסיסי דן
 • 17:50
 • 11.07.12

הפלשתינאים לא רוצים שלום. המ רוצים שני דברים: להחזיר לישראל את הפליטים שלהם (5 מיליון לפחות) והם רוצים מדינה פלשתינאית בלי יהודים. אם הם יקימו מדינה משלהם, היא תהפך תוך זמן קצר לבסיס טרור, מה שיביא
שפיכות דמים ומלחמה נוספת. מי שאינו מבין זאת אינו יודע באיזה עולם הוא חי.

102 המאמר הוא סימן שהימין הצליח "לגנוב" את הסוציאליזם לשמאל... אזרח
 • 17:57
 • 11.07.12

בין השורות של המאמר אפשר למצוא כעס על כך שהימין גנב את הסוציאליזם לשמאל והנה נוצרת ומתחזקת "חיה" פוליטית חדשה: שמאל לאומי?

103 כשאני רואה מי מתנגד ליחימוביץ אני מבין שהיא בדיוק במקום הנכון יוני
 • 18:29
 • 11.07.12

שמאלנים אכולים מבפנים

104 יהודי "מה יפית" צופה
 • 18:38
 • 11.07.12

המשך הלהקה היהודית המנסה, להראות לעולם, כמה אנו יפים.
לא חשוב שהצד השני רוצה להשמידנו, תראו כולם איזה אנשי מוסר יפים אנחנו...
השנאה החולנית לעמנו, אינה רק מבחוץ!

105 קשקוש, אין כל קשר הכרחי בין אוניברסליזם לסוציאליזם יא
 • 18:38
 • 11.07.12

וסוציאליסטים הגיעו בעבר להישגים נאים מבלי שדרשו להכליל הישגים אלה על קבוצות אתניות זרות

 •   המנון הסוציאליזם הוא האינטרנציונל. יודע מה פירוש המילה? המקשקש מעיד על קשקשנותו
  • 05:36
  • 12.07.12

  סוציאליזם לא חל על קבוצות אתניות אלא על אנשים. סוציאליזם שחל על קבוצה אתנית הוא נאציונל סוציאליזם

106 שלי המחוקקת הפוריה ביותר בכנסת.  (לת) שלי
 • 19:47
 • 11.07.12

107 שלי ראש הממשלה שלי !  (לת) שלי
 • 19:49
 • 11.07.12

108 מתנגד נחרצות לרמיזה שהמוחים הם נאצים קורא
 • 20:27
 • 11.07.12

אם יש למר שטרנהל בעיה הוא יכול לדבר בלי לרמוז על זמנים אפלים שלא היו מזמן כל כך

109 דמוגגיה זולה, איך אפשר לקשר בין מחאה חברתית ושוויון בנטל ל"כיבוש" א ב
 • 22:01
 • 11.07.12

לשמחתי קהל הקוראים אינו חסר בינה כפי מר שטרנה מקווה ואינו קונה את הדרך העקלקלה בה הוא מקשר בין הפגנות לנטל צבאי שווה ו"עוולות הכיבוש"
האם עקב הכיבוש החרדים אינם הולכים לצבא?
האם לפני 67 ערבי ישראל הלכו לצבא?
דמגוגיה זולה אמרתי?

110 הרי ברור שיש הבל מהותי בין הערבים אזרחי ישראל לבין ערביי השטחים חמי
 • 22:07
 • 11.07.12

שלי אינה מציגה עצמה כסמן ימני של השמאל.
נושא יהודה ושומרון הוא נושא מורכב ולא ניתן להחיל עליו את הסוציאל דמוקרטיה של מדינת ישראל עצמה.
בעיית השטחים הכבושים לא תיפתר בקרוב, לכן לא ניתן לכלול את הכיבוש תחת הצדק חברתי.
יש להם את הממשל שלהם שאינו דואג להם כהוא זה ועל כך גם עליהם לצאת למאבק חברתי, שכן הממשל שלהם אינו באמת חותר לפתרון אמיתי.
זו בעיה מורכב בפני עצמה שדורשת פתרון בכובד ראש, אינני סבורה כי הכיבוש הוא מצב תקין. אך אין לקשור דבר בדבר.
הלוואי והיו עוד מנהיגים כדוגמתה של שלי.
אז אנא, לא תמיד צריך לומר משהו.
לעיתים השתיקה יפה.

111 אחת התכונות המאפיינות בעלי דעות קיצוניות היא חוסר היכולת להתפשר. הדעות של שטרנהל מסבירות בין השאר מדוע השמאל מתחלק כמו אמבה, ומאבד מכוחו. זה מזכיר לי את הדתיים האורתודוקסים, שיותר משהם שונאים את החילוניים הם שונאים את הרפורמים...  (לת) טלי
 • 22:16
 • 11.07.12

112 במציאות שנוצרה בישראל אפשר וצריך לטפל בניצול ובפערים החברתיים גם בנפרד מהבעיה הפלסטינית, שכמובן ביד השניה צריך לטפל גם בה  (לת) מבחינה זו יחימוביץ צודקת
 • 00:13
 • 12.07.12

113 ללא קשר לשאלה, האם הכתבה עושה צדק עם ההיסטוריה אמנון אשד
 • 00:18
 • 12.07.12

יש להודות שהיא מחדדת את החשיבה, וזה ערכה. תודה פרופסור, למרות שלא עם הכל אני מסכים. אמנון, חבר הליכוד

114 הנכבה היא האסון שהם ניסו לגרום לנו?  (לת) הנכבה היא האסון שהם ניסו לגרום לנו?
 • 00:31
 • 12.07.12

115 תרח זקן ולא רלוונטי  (לת) ישראלי יהודי וציוני
 • 00:49
 • 12.07.12

116 ואיך אתה מציע לסיים את הכיבוש?  (לת) יובל
 • 02:06
 • 12.07.12

117 לא כל היודע כתוב - יש לו מה.( בזבוז זמן.)  (לת) עוזיהו
 • 02:50
 • 12.07.12

118 נמאס כבר מ"שיקולי המערכת" = צנזורה! עיתון, שמדבר על הזכות להשמיע ולהפגין, צריך לאפשר גם לאחרים חופש-ביטוי! Dee
 • 02:51
 • 12.07.12

"...ישראל...היא אחת הבלתי שוויוניות ביותר במערב"- כרגיל, מתנשא ממדל-השן שלו, ומדבר בבורות, כדי להצדיק את הגישה השמאלנית שלו, (לא איני ימנית וגם לא שמאלית, רק מכירה את האמת), שמעדיפה את הפלשתינאים על-פני בני-עמו. בישראל יש שוויון יחסי יותר מאשר ברוב המדינות המערביות. את ארה"ב כבר הזכרת (ובצדק), אעפ"י שכשנוח לך ולמריעיך, אתם זועקים לקחת דוגמא מהאמריקאים- דוגמא שהביאה לחיקוי כל הרע ששם, שהביא אותנו אל עברי פי-פחת!

119 אם זהנ היה תלוי בשכמותך מדינת ישראל כלל לא היתה קמה.....  (לת) ציוני
 • 05:34
 • 12.07.12

120 1% בעם מחזיק בדעות שלך וזה מזלנו אריק
 • 06:13
 • 12.07.12

אם אנשים כמוך היו רוב לא הייתה מזמן מדינה. תראה מה קורה בסוריה ככה היו מתייחסים ליהודים "נהורים" כמוך.

121 למצרים החזרת הכל! ללבנונים החזרת הכל! אין כיבוש-מה זה עוזר? יוסי
 • 06:17
 • 12.07.12

אדוני המלומד כשתבין שלכיבוש אין משמעות באזור אלא לעובדה שהם לא מוכנים לקבל אותנו גם אם נשב רק בת"א תוכל לקשקש דברים תיאורטיים שמתאימים אולי לשוויץ או הולנד ולא למזרח התיכון החדש.

122 יחימוביץ כחמה, למה לדבר על החזרת שטחים לפני קיום מו"מ. מה הערך למו"מ אם מראש ויתרת על הנכסים השועל
 • 06:21
 • 12.07.12

אנשים כמוך רק מרחיקים את השלום והסרת הכיבוש. אתה מקשיח את עמדות הצד השני עד כדי כך שהוא לא רוצה להכנס למו"מ לפני שנתחייב לתת לו את כל מה שאתה חושב- ומעניין אחרי שיקבלו הכל ולא יתנו דבר בתמורה למה צריך אז מו"מ ועל מה הוא התקיים.

123 יחימוביץ היא הפוליטיקאי הכי פרגמטי שהיה כאן בדור האחרון-וזה כנראה מפחיד אנשים כמוך  (לת) אורי
 • 06:22
 • 12.07.12

124 מאמר מגעיל. תגובות מוטרפות.  (לת) לסיכום
 • 06:39
 • 12.07.12

125 כוכב הגיהנום הוא הנביא שלי. רק מדינת כל אזרחיה הפלסטיניים תגאל את ישראל מיסוריה.  (לת) כוכבי
 • 06:47
 • 12.07.12

126 כוכב הגיהנום צודק! רק סיום הכיבוש הציוני והפיכת הארץ הזאת למדינת כל אזרחיה הפלסטיניים יביאו לפתרון הסופי של הבעיה היהודית, ברוח חזונם של נבאי הפוסט-ציונות.  (לת) מה שנכון - אמת.
 • 06:52
 • 12.07.12

127 האם שלי יחימוביץ בוחרת בקהל היעד הרלבנטי? ערן ברין
 • 07:48
 • 12.07.12

שלי מאמינה שהמצביעים שהיא יכולה להעביר אליה ממפלגות אחרות הם משכבות המצוקה, שהם נוטים לגזענות ולאומנות, ודאגה לזכויות מיעוטים דוחה אותם. אך האם היא תצליח לשלוף אותם מכיסיהם של ביבי ואיבט?

128 שטרנהל - אתה סותר את עצמך ולא בפעם הראשונה. ראובן גרפיט
 • 09:38
 • 12.07.12

1. מרבית העם,רוב מוחלט, מתנגד לשליטה על הפלסטינים שנכפה עלינו. 2. מי כמוך יודע שכל, כל מנהיגי השמאל כולל שולמית אלוני שריד לובה אליאב,אילון,ברק ועוד כשלו במשאים ומתנים עימם כי הם לא רוצים, לא יכולים מפחדים להקים מדינה עצמאית .שני צדדים למטבע אתה מבקר רק אותנו ואולי החינוך הנוצרי שלך?)!.
2.הסטטיטיסקיה והנתונים משקרים, למשל -באמת ישראל יותר מושחתת מבריטניה? ארה"ב? צרפת?רוסיה? יפן? עקוב אחר מדורי הכלכלה. במדינות אלה ורבות אחרות מימדי השחיתות פי 1000 יותר מישראל רק שם זה מובנה והציבור , עד עתה שתק. אנחנו ביקורתים הם לא.
3. הפערים בארץ נמוכים משל אלה באנגליה! צרפת, ספרד, פורטוגל, ארה"ב, קנדה ,סין הנתונים המוצגים מעוותים. בנוסף אנחנו המדינה היחידה בעולןם בגלל חוק השבות, לא מתלונן, מיבאת עניים, זקנים, חולים, חסרי השכלה , שחורים, ,,,. 4. החרדים ומרבית ערבי ישראל בפועל אינם עניים, סטטיסטית כן!
5.זאב, די להאחז במושגים מתקופות ארכאיות.
6. אני שכיר ויש לי משפחה באוסטרליה, אנגליה, ארה"ב, צרפת ומצבי לא פחות טוב משלהם. עליתי לארץ כילד חסר כל ואני מרוצה.
אני נשאר אתה וחבריך יכולים לעזוב, הרי עשרות אלפי ישראלים ירדו אז מה?!

129 טהרנות מיותרת לויליכט נורית
 • 11:12
 • 12.07.12

אני מעריכה את פועלו של פרופסור שטרנהל. ובד״כ גם את דמעותיו. אך במקרה זה זו טהרנות מיותרת. למה? במשך העשור האחרון היתי בעשרות הפגנות נגד הכיבוש. בכולן ביחד לא היו חצי ממספר האנשים שיצאו לרחוב במאבק האוהלים. התגוובות שתמיד קיבלתי היו יש פה יותר מחצי מיליון ילדים מתחת לקו העוני ואת מפגינה על שטחים? אנשים הרגישו וזה גם טיבעי שעניי עירם קודמים ולכן חשו ניכור כלפי המאבק המדיני להחזרת שטחים. חיב להיות פוקוס. פוקוס על הכיבוש אינו מביא קהל ולא גורם לשינוי. חשתי את זה על בשרי בעשרות ההפגנות והכנסים בהם עמדתי כמעט לבד, הפוקוס של מאבק האוהלים מדבר לכל אחד ואחד ולכן אנשים יוצאים שבוע אחרי שבוע לרחוב. ואולי באמת צדקו כל המבקרים את תנועות השמאל המדיני כל השנים. אולי באמת עניי יחרימו קודמים?  

130 האם לפני הכיבוש של 67 ערבים התגייסו בהמוניהם?בוודאי שלא.אין קשר בין שחרור יו"ש לשנאת הערבים אלינו וכמו שכבר נכתב,יו"ש אינו שטח כבוש אלא שטח שבמחלוקת וזה הבדל גדול.הערבים אינם מתגייסים כי הם אינם רוצים לשרת את היאהוד .  (לת) primakuku
 • 13:59
 • 12.07.12

131 כתבתו של שטרנהל גילה אבני
 • 16:38
 • 12.07.12

הלוואי ודברי חוכמה אלו יחדרו לראשם של אלו החיים כאן.
אי אפשר להפריד בין הכיבוש למצבנו הכלכלי והמוסרי.

פרוייקטים מיוחדים