פלסטין הסובייטית

בפברואר 1950, דיווח לסטלין סגן נציג אוקראינה הסובייטית במועצת הביטחון של האו"ם, כי בסתיו 1948 שקל אחד הנציגים הסובייטיים במועצה להציע לוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית, להזמין את הפליטים הפלסטינים להתיישב בברית המועצות. הרעיון היה ליישבם באזור אסיה התיכונה, במטרה להקים שם בעתיד רפובליקה ערבית סובייטית סוציאליסטית או מחוז אוטונומי ערבי.

בשבוע שעבר קבעה הוועדה לבחינת מעמד המאחזים, בראשות השופט בדימוס אדמונד לוי, כי ישראל איננה כוח כובש ביהודה ושומרון, שכן הגדה המערבית מעולם לא היתה חלק לגיטימי ממדינה ערבית כלשהי.

המשותף לרעיון של נציג הסובייטים באו"ם ליישב מחדש את הפלסטינים הרחק ממולדתם, ולאשרור הפקעתה של פלסטין מידי תושביה על ידי ועדת משפטנים ישראלית, הוא בגישה ל"בעיה הפלסטינית", האופיינית למעצמות ולישראל זה שנים. לפי גישה זו, גורל הפלסטינים ואדמתם הפקר הוא, ולכן אפשר לדמיין את עתידם בכל דרך שרוצים. כך ניתן לשוות מידה של לגיטימיות לניתוקם של הפלסטינים מפלסטין, או לניתוקה של פלסטין מן הפלסטינים.

הנוקטים גישה זו גם לא יכולים להעלות על הדעת הכרה בלגיטימיות של זיקתם הלאומית של הפלסטינים לפלסטין. למרות המלל הכללי והמעורפל על "הזכויות הלגיטימיות של העם הפלסטיני", שמדי פעם נשמע בשיח הבינלאומי, זכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית לאומית במולדתו מעולם לא נתפשה כמובנת מאליה בעיני הקהילה הבינלאומית. אפילו לא לאחר החלטת האו"ם מ 1947 על חלוקת הארץ לשתי מדינות - יהודית וערבית. אחרת לא היינו עדים בשנה האחרונה למחזה המשפיל שבו מנהיג האומה הפלסטינית מתדפק על דלתות שועי עולם במאמץ לשכנעם להכיר בזכות זו.

הנטייה המערבית והישראלית שלא לראות בפלסטינים עם ככל העמים, יש בה יותר מקורטוב של התחמקות מאחריות היסטורית, שכן מעצמות המערב והתנועה הציונית הן אלה שעל שמן רשומות זכויות היוצרים על הלאום הערבי-הפלסטיני. אפשר להניח שאלמלא נפילתה של האימפריה העותמאנית וביתור המרחב הערבי שלה לחבלי ארץ נפרדים מבחינה פוליטית, הזהות המקומית הערבית-הפלסטינית היתה נמטמעת כעבור תקופה מסוימת בזהות הלאומית הפן ערבית המודרנית, לצד זהויות ערביות מחוזיות ושבטיות נוספות. כך קרה בגרמניה למשל, כשהפרוסים, הבווארים והסקסונים הצטרפו עם הזמן לזהות הלאומית הגרמנית המודרנית.

ואולם, עם כינונה של ארץ-ישראל/פלסטין המנדטורית כיחידה טריטוריאלית נפרדת שעל תושביה הערבים נגזר בהדרגה להפוך מרוב למיעוט, הלכה וצמחה הלאומיות הערבית-הפלסטינית כמשקל נגד ללאומיות הציונית. עם כל דונם של אדמה ערבית שעבר לבעלות ציונית, העמיקה הזיקה הלאומית של הפלסטינים לפלסטין, כשם שהעמיקה הזיקה הלאומית הציונית לארץ ישראל.

לנוכח זאת, קביעתה של ועדת השופט לוי, שיהודה ושומרון הן בחזקת שטח הפקר, יש בה משום התכחשות חסרת תוחלת למציאות הלאומית (או הדו-לאומית) בארץ. גם ליהודים וגם לפלסטינים אין בעולם ארץ אחרת למימוש זכויותיהם הלאומיות. לעת עתה, זכותם הלאומית של היהודים באה לידי מימוש על חשבון זכותם הלאומית של הפלסטינים, דבר שרואים באופן מובהק בגדה המערבית. את מצב עניינים זה קשה שלא להגדיר כמצב של כיבוש. זהו כיבוש של עם אחד (הפלסטינים) על ידי עם אחר (היהודים), אלא אם מדמיינים את הפלסטינים אי שם במדבריות אסיה התיכונה הסובייטית, בונים את הקומוניזם.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 39
  מעולם לא היה עם פלשתיני.הערבים בארץ ראו עצמם כחלק מהעם הערבי.רק כשהחלה שיבת ציון, החלו כמה אינטלקטואלים ילידי א"י לקרוא לעצמם "פלשתינים", ועדיין רוב ערביי א"י אינם רואים בעצמם לאום נפרד, במיוחד מאחר שרובם מוצאם ממהגרים שבאו לאחרונה מהארצות השכנות. בקיצור, אין שום בסיס לדברי שומסקי, בדיוק כמו במאמרים האחרים שלו.
 2. 38
  זה לא דבר מובן מאליו להכיר בזכויות עם שגילו בערך 40 שנה ושהדבר היחיד המבדיל בינו לבין הערבים האחרים הוא תאות הרצח שלו, למרות שבשנתים האחרונות מתברר שכנראה שגם בזה אין לו שום יחוד לעומת הערבים האחרים. כדאי שתשים לב למה שכתבת בעצמך - החלטת האו"מ משנת 1947 דיברה על מדינה יהודית ומדינה ערבית. לא פלשתין ולא מדינה לפלשתינים. לא היו אז פלשתינים. זו בדיוק הסיבה שאבו מאזן לא מצליח במאמציו להכרה במדינה שלו. אף אחד בעולם לא בטוח שבאמת יש עם פלשתיני וחלק גדול מהעולם חושב שזו פיקציה שהוקמה כדי לחבוט בישראל. די בהצלחה יש להודות. רק ה-BBC מכיר כמובן בפלשתין ולא בישראל.
 3. 37
  נניח לרגע שהפלסטינים הם עם. מהו אם כן האתוס הלאומי שמאחד ומיחד אותם כעם ?! את התשובה לכך יודע לדקלם כל ילד פלסטיני בגנון: השנאה לישראל והשאיפה לשחוט את כל תושביה היהודים.

  מדוע אם כך עלינו לתמוך בשאיפותיו של עם (אמיתי או מומצא) שכל מאוויו הלאומיים מתמצים ברצון לסלקנו מכאן במקרה הטוב ?!

 4. 36
  אתה שמאלני ועיוור וגם מעוות עובדות!!!!
 5. 35
  מעניין מה שכתבת. כיבוש זה לא עניין משפטי. כיבוש זה עם ששולט על עם אחר ביום יום. במקרה העם האחר גם נולד פה ורוצה לחיות פה ובכל מקרה בשום מקום אחר לא רוצים אותו כמו שלא רוצים אותנו.
 6. 34
  לפלסטינים אין בעולם ארץ אחרת למימוש זכויותיהם הלאומיות - הבה נראה לאן ירדן הולכת אחרי נפילתו של אסד
 7. 33
  כששולטים ב1.5 מליון נתינים זה כיבוש

  בלי זכויות אזרח- פוליטיות, חברתיות וכדומה הפלסטינים כבושים עם או בלי לאומיות

 8. 32
  מרבית תושבי ירדן הם פלסטינים
 9. 31
  אבל למה הקו הירוק הוא הגבול הקדוש שמעבר לו האדמות פלסטיניות ובתוכו ישראליות?

  זה דבר אחד לכבד את זכותם של יושביה הערבים של ארץ ישראל (או הפלסטינים של פלסטין, עניין של סמנטיקה) להמשיך להתגורר בשטח מולדתם ולזכות לזכויות פוליטיות נאותות (בין אם במסגרת פוליטית פלסטינית או ישראלית) - ודבר אחר לנסות להגדיר היכן מתחילה אדמתם הקולקטיבית של הפלסטינים ונגמרת אדמתם של הישראלים.

  על פי מה נקבע הקו הירוק של שביתת הנשק מ-49' כקו ההפרדה בין שטחים פלסטינים שגזילתם אסורה לבין שטחי ישראל? האם יש סיבה כלשהי המעוגנת בערכי צדק או משפט שיצדיקו זאת?

  אני לא קונה את זה, שמעבר לקו האקראי הזה לפלסטינים יש בעלות קולקטיבית על האדמות כי קבוצה מסויימת של פרו-פלסטינים בישראל החליטו לעלות על בריקדות כדי לצייר זאת כך.

  את השאלה הזאת יש ליישב במשא ומתן להסדר קבע, לא בקביעות נחרצות אך משוללות בסיס.

 10. 30
  הפלסטינאים הם ערבים כובשים מערב שהגיעו מחצי האי ערב ואיסלמו את מעט היהודים ששרדו ביהודה

  הפלסטינאים הם ערבים כובשים מערב שהגיעו מחצי האי ערב ואיסלמו את מעט היהודים ששרדו ביהודה.
  יש בדיקות די.אן.איי המוכיחות זאת..

 11. 29
  לאום פיקטיוי שנועד להוות אנטיתזה לציונות

  לולא הציונות הם לר היו קיימים . רוב ה״פלסטינים״ הגיעו לאיזור כתמונת מראה של התנועה הציונית. אבל בעוד התנועה הציונית היתה מוגבלת להגירה מהים לערבים היה פתוח כל מרחב היבשה מירדן לבנון סוריה ומצריים. כך בעוד שבזמן המנדט הבריטי הוגבלה מאוד הגירת היהודים הגירת הערבים נמשכה ללא שליטה (ניתן לראות היום כמה קל להסתנן דרך היבשה מסיני). כך הגיע האיזור בערב שנת 48 לרוב ערבי. לא מדובר בעם ולא בלאום כי אם בערב רב ערבי שהגיע ללא אידאולוגיה וללא תנועה מייסדת כמו הציונים. רק לאחר נצחון ישראל במלחמת 48 ״המציאה״ הליגה הערבית את הלאומיות הפלסטינית ודאגה להנציח את בעיית הפליטים ככלי נשק לחיסול מדינת ישראל . אש״ף הוקם ב 64, כ 3 שנים לפני כיבוש השטחים. ממליץ לכולם לקרוא את מאמרו של בן דרור ימיני ״והעולם משקר״ (חפשו בגוגל) ולגלות כמה עובדות מפתיעות.

 12. 28
  הערבים אינם מכירים בזכות היהודים למדינה מטרתם להפוך את ישראל לדו לאומית וליצור פלסטין נקיה מיהודים כאשר השלב השני יהיה תביעה לאוטונומיה של ערביי 48 וכך יהיו לנו 4 מדינות פלסטיניות אחת בעזה של החמס אחת בגדה אחת בירדן ואחת בגליל ובואדי ערה

  המילה זכות היא מושג בעיתי אשר אינו ברור מבחינה פילוסופית
  מי מעניק זכויות ? מתי פוקעת הזכות ? האם הזכות היא ניצחית ?
  למי יש רשות להפקיע את הזכות ?
  האם הזכות היא מוחלטת או שהיא מותנת ?
  הרי מחר יקומו היהודים שחיים בניו יורק ויכריזו על זכותם להקים את ניו יורק היהודית כמדינה עצמאית
  וכך בכל עיר ובכל מקום
  הישות הפלסטינית נוצרה על ידי מדינות ערב ולאחר מכן נתמכה על ידי ברית המועצות כדי להלחם בישראל ומשום כך המסמך הראשון שיצרו הפלסטינים היתה האמנה הפלסטינית ב-1964 אשר עיקרה מדבר על חיסול מדינת ישראל וזו גם הסיבה שמדינות ערב מחזיקים את הפליטים במחנות ומטפחים את זכות השיבה

 13. 27
  אין עם כזה

  השקר הכי גדול של המאה ה20.

 14. 26
  איך עיתון הארץ מצא רוסי שמאלני ?

  הרי אין בנמצא יצור כזה

 15. 25
  אסיה התיכונה קרוב מידי- מחוץ למערכת השמש, וגם זה קרוב מידי....
 16. 24
  דימיטרי , אני בהלם מהתובנות שלך , אם אתה נצר למשפחה יהודית לפני עלייתך לארץ

  האם לא היו תפילות וגעגועים לארץ ישראל (לא למדינה , לארץ) במשפחה היהודית שלך ושל כל הקהילות היהודיות בעולם ?
  האם שינויים פוליטים שנקבעו ע"י אימפריות (האנגלית והצרפתית) לפני 100 שנים יש בכוחם לגזול חלק מזכות היסטורית של עם מסויים ולמסור לאוכלוסיה אחרת שמתגבשת כתוצאה מהסכמים אימפריאליסטים ? האם זה צדק בעיניך ?
  האם איזשהו עם בעולם היה מסכים לכך? למה היהודים צריכים להסכים ?
  הזכות ההיסטורית של העם היהודי קודמת לזכות של הפלסטינים על הארץ הזו.
  הפלסטינים רואים את עצמם כחלק מהעם הערבי הגדול . ולכן יש להם לאן ללכת מבלי לוותר על אורח חייהם . רובם של הערבים שהתקבצו בארצנו מוצאם ממדינות סביבנו , רק לשמוע את שמות משפחתם בכדי להבין מהיכן באו.
  היריעה כאן קצרה בשביל לפרט לפי איזורים מהיכן הגיעו הערבים .
  דרך אגב , אתה עלית לארץ ישראל , שים לב " לארץ ישראל" .

  1. ערבי פירושו אדם שמוצאו ממדבריות ערב ויהודי פירושו אדם שמקורו בארץ יהודה
 17. 23
  נכון ליהודים אין מדינה אחרת, ולאור החושך האנטישמי במערב אין להם לאן ללכת. מאידך לפלשתינים יש ויש כיום בירדן-78% מהאוכלוסיה הירדנית הם פלשתינים בספטמבר -1970 "השחור" עראפת אף ניסה לעשות פוץ ולתפוס את השלטון, לפלשתינים למעשה יש מדינה בה הם רוב מוחלט והיא ירדן
 18. 22
  ומ י אלה העזתים מר שומסקי? מצרים. נקודה

  כלומר לעם המומצא יש שלוש שלוחות - גם בגדה המערבית, גם בעזה וגם בישראל הריבונית עצמה . כלומר זה אחד העמים היחידים בעולם (יחד עם הכורדים שמתפרס על שלוש מדינות, על אחת מהן הוא כבר השתלט, בשטחה של השניה הוא שולט בארבעים אחוז מהשטח, ובשלישית, שבזכות קיומה אינו מכיר עד היום הוא טוען להיותו מיעוט מקופח.

  מר שומסקי - הפלשטנאצים צריכים להחליט לקבל מדינה שבה יגורו כל הפלשטנאצים. לא יקרה מצב שבו תוקם מדינה פלשטנאצית לצד מדינת ישראל ובתוך מדינת ישראל הריבונית ימשיך לחיות מיעוט מורד של יותר ממליון וחצי נפשות.

  לא תהיה להם מדינה וחצי, או מדינה ורבע, תהיה להם רק מדינה אחת. והיא לא תקום עד שלא יסכימו לחיות במדינה אחת.

  1. ראה ערך: הגרמנים של הסודטים
  2. טעיתי בספירה, ארבע, בירדן יש רוב פלשתינאי.
 19. 21
  ממתי א"י היתה מדינה פלסטינית??

  היוזמה הסובייטית שהזכרת רק מאשרת את הידיעה שהפלסטינים הם כאן נטע זר. מעולם לא היו אומה, מעולם לא שלטו - פשוטו כמשמעו - באיזה חלק מישראל. נ.ב. הפתיחה שלך מה- זה מסורבלת. יש הרגשה שהחשיבה שלך מפותלת וחסרת בהירות מיסודה. בכ"ז אני מאחל לך הצלחה בחייך הקשים.

  1. מה ליהודים לא הציעו להקים מדינה בקמצ'טקה?...

   או באוגנדה...
   ובכלל אם המדינה הפכה למטרה...גם כפלשתינאי אנ'לא לוקח חלק בהקמתה.

 20. 20
  תלמד לקרוא - אף פעם לא נאמר כי האדמה הפרטית הנה הפקר.

  להיפך. תמיד נאמר כי על רכוש פרטי יש לשמור.

 21. 19
  אאאההה? אני מעדיף את הגישה של ליברמן למרות שגם הוא רק דיבורים !
 22. 18
  כבר אחד העם במאמרו "אמת מארץ ישראל" הבחין בשגיאה הבסיסית של הציונות - היא באה להתיישב בארץ מיושבת. ישראל דוחה עכשיו את פתרון שתי המדינות בתקווה שהפלסטינים יעלמו - בטרנספר מרצון או בכוח. התוצאה של טעויות הציונות תהיה אחת - מדינת כל אזרחיה עם רוב פלסטיני. תקופת הקולוניאליזם עברה כבר מן העולם. פתרון כזה נכפה כבר על ידידתה של ישראל - דרום אפריקה.
  1. מעניין מאין באו ה"פלסטינים".

   שפתם - ערבית
   דת רובם - מוסלמים
   מסקנה: הם ערבים שפלשו לארץ וכבשו אותה.
   לכן הציונות לא שגתה "שגיאה בסיסית": ארץ ישראל עברה המון ידיים באלפי שנות ההיסטוריה, בדיוק כמו ארצות רבות אחרות: מצרים נכבשה על ידי הערבים ואוסלמה בכוח. אסיה הקטנה נכבשה על ידי שבטים טורקמניים ממרכז אסיה והפכה ל"טורקיה". כל אמריקה - הצפונית, המרכזית והדרומית נכבשה על ידי עמים אירופיים. ואם תקופת הקולוניאליזם עברה מהעולם, איך זה שהפלסטינים ידידיך טוענים לבעלות על כל הארץ מהירדן ועד הים התיכון?

 23. 17
  השמאל רואה בלאומיות ובחוסר שיוויון תופעה פרימיטיבית ומקור כל רע מחד אך פועל ללא לאות למען זכותה של אוכלוסיה ערבית-מוסלמית-שבטית-פטריאכלית ברברית ואלימה להגדרה עצמית מאידך. הסיבה? מדובר באנשים שאינם חושבים. מדובר באנשים שמרגישים. ובעיקר, מרגישים צורך להתנגד למשהו.
  1. הצורך להתנגד דוקא במדינה יהודית לעצם קיום המדינה לדלגטימציה, היא פרנסה טובה שמגובה בהרבן כסף מ"אוהבינו באירופה מדינות המפרץ בעיקר, וארגונים שטנה אחרים
  2. אני מתנגד למנהג הברברי של חיתוך העורלה

   ובכלל אם המדינה הפכה למטרה...גם כפלשתינאי אנ'לא לוקח חלק בהקמתה.

 24. 16
  למען השלום וזכויות שני העמים את הארץ יש לחלק - 70% מארץ ישראל המנדטורית שממזרח לירדן לפלסטינים, ו-30% ממערב לירדן ליהודים. אין פיתרון אחר! אנחנו פה, והם שם משני עברי הירדן!
 25. 15
  איזו דיאלקטיקה הזויה! ישר מרדיו מוסקווה של ימי המלחמה הקרה...
 26. 14
  דווקא יש להם את ירדן. תראה שאחרי "הסכם השלום" יתחילו המהומות בירדן ויאחדו את יו"ש עם ירדן.
 27. 13
  לפלסטינים יש שטחי A B לקיים חיים מדיניים עצמאיים. במקום להשקיע שם בביוב וחינוך, הם משקיעים בהקמת שגרירויות ברחבי תבל.
 28. 12
  יש לך מקור לסיפור שלך על כוונות סטאלין?
 29. 11
  ועם יהודי יש? אין! כך הומצא העם היהודי!
  1. הפלסטינים הם חלק מהעם הערבי והישראלים הם חלק מהעם היהודי. עד כאן יש הקבלה ביניהם. ההבדל הוא שהישראלים חיים במדינתם העצמאית ואילו הפלסטינים חיים תחת כיבוש.
 30. 10
  מה עם ממלכת ירדן?
 31. 9
  מה עם ממלכת ירדן?
 32. 8
  התנועה הציונית לא חדלה לרגע מתכניתה לגרש את הפלסטינים מהארץ ולרשת את כפריהם ועריהם. במקרה אני קורא בספרו של בזיה דבור על ההתיישבות הדרוזית בארץ שלפני מלחמת העולם השניה התנועה הציונית הגתה תכנית להעביר את הזרוזים לסוריה לאזור ג'אבל דרוז והתכנית בוטלה מחוסר תקציב
  1. שטויות.
  2. אתה רק מחזק טוביה את טענת הפשיסטים הימנים להחזרת המושג ציונות לשיח הפשיסטי שלהם. הציונות גמרה את תפקידה עם הקמת המדינה. בהעדר טלית או סמרטוט דגל להאחז בו, החיה הימין מושג שאבד עליו הכלח, כדי להבחין בינם לבוני הארץ. בוני הארץ עשו. הם לא נזקקו לשום דגלים ושום מושגים. רק אימפוטנטים מהימין צריכים לעטוף עצמם, כדי שלא יראו כמה קטן יש להם
 33. 7
  החלטות וועדת אדמונד לוי הן ממש ברמה של תגובות הטוקביסטים הלאומנים. הועדה טוענת שסעיף 49 באמנת ז'נווה נועד לתת מענה למציאות קשה שנכפתה על חלק מהמדינות במהלך מלחמת העולם השנייה, כאשר הוגלו והועברו בכפייה חלק מתושביהן לשטחים שנכבשו. דא עקא, שבסעיף 49 אין שום רמז להעברה בכפייה. הועדה לא מתביישת לשקר במצח נחושה. כל העולם ללא יוצא מן הכלל תומך בגרסה של טליה ששון. אין ולו מדינה אחת אשר תומכת בפרשנות הלאומנית של ועדת אדמונד לוי. אפילו היועץ המשפטי שמונה על ידי ביבי לא מקבל את מסקנות וועדת אדמונד לוי.
  1. אתה מקשקש בקומקום אדון איציק מהמרכז

   בדרך כלל אני אוהב את תגובותייך אבל הפעם התעלית, ולא לטובה, אין כיבוש ביו"ש ומעולם לא היה, לא על פי הקישקושים של טליה ששון, וגם לא על פי פסיקותיו המגוחכות של בג"ץ.

   אמנת האו"ם מדברת בוודאות על ישוב בכפיה של אזרחים בשטח כבוש, ואולם אם השטח לא כבוש על פי החוק הבינלאומי, מה זה בכלל חשוב איך יושבו שם המתנחלים ?

 34. 6
  הממשלה בחרה שלושה דתיים לאומניים (ביניהם הגיסה של ישראל הראל...) אשר קבעו שאין כיבוש. באותה מידה הם יכלו לקבוע שאין עם פלסטיני, שבגוש קטיף היה גירוש, שבעמונה היה פוגרום נגד התנחלים, שיגעל עמיר לא רצח, וכו'......
  1. ממשלה אחרת בחרה באדם האובייטיבי טליה ששון נציגת מר"צ לקבוע מעמד ההתנחלויות
 35. 5
  אף אחד לא מקבל מימוש זכות על ידי טיהור אתני, כל הדיונים על זכויות הסטוריות הן ספין מקומי
 36. 4
  פרדוקס

  לפי דברי הכותב, הגדרת הפלסטינים כעם נפרד משאר העמים הערבים נגזרת בעצם מהציונות, ומהעובדה שגם הפלסטינים וגם הציונים דורשים לעצמם את אותו חבל הארץ:

  "ואולם, עם כינונה של ארץ-ישראל/פלסטין המנדטורית כיחידה טריטוריאלית נפרדת שעל תושביה הערבים נגזר בהדרגה להפוך מרוב למיעוט, הלכה וצמחה הלאומיות הערבית-הפלסטינית כמשקל נגד ללאומיות הציונית. עם כל דונם של אדמה ערבית שעבר לבעלות ציונית, העמיקה הזיקה הלאומית של הפלסטינים לפלסטין, כשם שהעמיקה הזיקה הלאומית הציונית לארץ ישראל."

  מכך, אם תקום מדינה פלסטינית, יעלם המאפיין הייחודי המבדיל ערבי פלסטיני מערבי אחר, ואתו הצידוק למדינה פלסטינית.

 37. 3
  גולדה צדקה

  אין דבר כזה עם פלשתיני, או לפחות הוא קיים בדיוק כמו ה"עם" הסורי או ה"עם" הלובי.

  1. אבל יש מדינה סורית עצמאית ומדינה לובית עצמאית. יש גם מדינה קנדית עצמאית למרות שאין עם קנדי אלא אנשים מעמים שונים שהם אזרחי קנדה.
  2. אור אתה מתבלבל לגמרי , יש מדינות של עמים אותנטים ויש מדינות של אומות

   תלמד על העניין הזה לבד .

  3. כבר יש ספר בו המחבר טוען שגם העם היהודי זה פיקציה

   ובכלל אם המדינה הפכה למטרה...גם כפלשתינאי אנ'לא לוקח חלק בהקמתה.

 38. 2
  הבלים. שום קשר למציאות
 39. 1
  במילים פשוטות, שומסקי, אתה פו"צ, אתה לא מקבל את הציונות והנחת היסוד שלה שארץ ישראל שייכת לעם היהודי, הנחת יסוד שחבר הלאומים, העולם, קיבל בהחלטת המנדט. נו טוף, זה לא חדש אלא חד"ש... ומה לך עובדות, מה לך שהערבים עצמם לא סוברים כך, עד היום, מה לך שהערבים לא הקימו מדינה ערבית עצמאית עד מלחמת ששת הימים... נו טוף, אסור לבלבל את הוזי השמאל עם עובדות...
  1. ליהודים אין זכות על פלסטינה וזאת מכמה סיבות

   א) העדר ריבונות - ליהודים היתה רק תקופה קצרה של ריבונות על חלק מהארץ ולא ברור אם היא מקנה להם זכויות.

   ב) שיהוי - אם היתה זכות כזו היא פקעה במשך 2000 שנות הגולה כיוון שלא נעשה נסיון רציני לממש אותה למרות שהיו בעבר הזדמנויות לכך.

   ג) רציפות אתנית - ליהודים של היום יש קשר גנטי קלוש אם בכלל ליהודים המקוריים. למשל, מחקר שנעשה ללא ניגוד עניינים הראה שמקור יהודי מזרח אירופה הוא בגויים שהתגיירו. אם היתה ליהודים המקוריים זכות כלשהי היא אינה עוברת ליהודים של היום.

   ד) קונסטרוקטיביות - השטח המעובד כיום שווה בגודלו לשטח שעיבדו הערבים לכן כל טענה ש"הפרחנו שממות" וזה מקנה לנו זכויות אינה תופשת. לעומת זאת עבודה של ערבים מילאה תפקיד נכבד בבניית המדינה וזה מקנה להם זכות.

   ה) פרס לגזל - היהודים השתלטו על שטח שהוקצה למדינה הפלסטינית, גירשו את תושביו וגזלו את רכושם. לא מגיע להם פרס על כך. המדינה גוזלת מים השייכים לממלכת ירדן לפי החוק הבינלאומי ומים ואדמות של הפלסטינים.

   זוהי רק סקיצה ראשונית סביר שאפשר להרחיב ולבסס יותר את הטיעונים אבל ברור שכדאי לנו להיות קצת יותר ענווים.

  2. "איציק" אנא הפסק להתחזות לשמאלן התרבותי שכותב באותו כינוי! ואגב, 'פו"צ' הם ראשי תיבות של פאשיסט וצבוע כלומר ימני מצוי.
  3. יוסי כל הכבוד תגובה נכונה וטובה

   והייתי רק מוסיף שאפילו אם נקבל את טענותיו של איציק מרכז (רק לצורך הדיון), למאמר עדיין יש תוקף.
   זה שישראל שייכת ליהודים, לא אומר שפלסטין לא שייכת לפלסטינים.
   בתגובתך, הראת רק מדוע לדעתך יש ליהודים זיקה לישראל, אבל לא הפרחת את הזיקה הפלסטינית לאדמתם.

   אתה בחיים גם לא תצליח להפריח באמת, כי את הרעיון שאין כזה דבר עם פלסטיני המציאה גולדה מאיר בשנות ה70.

   עד אז אף אחד לא חשב על זה. האמת היא שכל המנהיגים המוקדמים של התנועה הציונית, גם מימין וגם משמאל, היו מודעים לקיומו של עם פלסטיני בעל זיקה מיוחדת לאדמתו.
   ז'בוטנסקי (להזכיר לך - ז'בוטינסקי הוא האב הרוחני של הליכוד) השווה את האהבה של הפלסטינים לאדמתם לאהבה של האיטלקים לאדמת איטליה, ואהבתם של בני המאיה לאדמותיהם.

   בן גוריון כתב ספרים שבהם הוא טען שהפלאחים הפלסטינים הם צאצאים של חקלאים יהודים בני הארץ שהתאסלמו לאחר בוא האיסלאם 1300 שנה לפניי הציונות.


  4. כשאתה אומר "לנו", יוסוף - כוונתך כמובן לך וליתר חברי הג'יהאד האיסלאמי?
  5. כך נראים הדברים על כוכב הלכת יוסוף

   אבל למרבה המזל המציאות היא שונה. פרט לאנטישמים - ממוצא יהודי וממוצאים אחרים - איש אינו שולל את הקשר בין עם ישראל לארצו, ומבין בצורה פשוטה שהערבים דחו כל נסיון לפשרה ואף פתחו בהתקפה על ישראל כדי להשמידה. הם נכשלו. "זוהי רק סקיצה ראשונית סביר שאפשר להרחיב ולבסס יותר את הטיעונים אבל ברור שכדאי לנו להיות קצת יותר ענווים." בדיוק, יוסוף, בדיוק!

  6. יוסי , אם אתה חושב כך אז תהיה כן עם עצמך ועזוב את הארץ כי אתה פולש.
  7. אתה טועה בגדול - יש ליהודים זכות על ארץ ישראל!!!

   א. במשך אותן 2000 שנה הארץ לא הייתה מדינתו של אף עם אחר. ירושלים לא הייתה עיר בירה של אף מדינה אחרת.
   ב. במשך אותן 2000 שנה הצליח העם היהודי לשמור על קשר עם ארץ הולדתו. במשך השנים הייתה תמיד נוכחות יהודית כאן.
   ג. המחקר הגנטי של השנים האחרונות מראה שאתה טועה. החוקרים בדקו קבוצות של יהודים ולא-יהודים מארצות שונות (גרמניה, פולין, רוסיה, לוב, מרוקו, איראן, עיראק, תימן, בולגריה, מצרים), ומצאו קרבה גנטית ברורה בין היהודים מהקהילות השונות. לעומת זאת לא נמצאה קרבה בין היהודים לשכניהם הלא-יהודים. נמצאה גם קרבה בין היהודים בכלל לסורים ולפלשתינים.
   כל זה מצביע על כך שלמרות פיזור היהודים בארצות רבות, ללא קשר בין הקהילות השונות, נשמר הדמיון הגנטי. כלומר, קיימת עדות מדעית-ביולוגית ברורה לכך שרוב היהודים היום משתייכים לאותו עם, ומקורם במזרח התיכון. המחקר הגנטי לא מצא כל דמיון בין יהודים אשכנזים לטורקים של היום. במלים אחרות: האשכנזים אינם צאצאי הכוזרים.
   ד. היהודים עיבדו שטחים נרחבים שלא היו מעובדים כלל.
   ה. "שכחת" שהערבים דחו את תוכנית החלוקה ופתחו במלחמה נגד היישוב היהודי. לצערך הרב הם הפסידו במלחמה והביאו על עמם את אסון הפליטות.
   חבר העמים הכיר בזכותם של היהודים לבית לאומי משלהם בארץ ישראל המנדטורית והאו"ם קבע שיש להקים כאן שתי מדינות, אחת ערבית ואחת יהודית. ז"א שגם האו"ם הסכים שלעם היהודי יש זכות על הארץ.

  8. יעקב, עשית עבודה יפה אבל טענותיך ניתנות להפרכה. אם אספיק בזמן את ההכנות לשבת אענה לך.
  9. ליוסי רב-הקשקוש. להבא נקווה שתכתוב קצר יותר.
  10. יעקב - טענותיך אמת, רק אין טעם להתווכח עם יוסי ודומיו. הם חיים בדמיון , והופכים כל שקר ל"אמת".