נתניהו וברק: עולם דרך הכוונת

דווקא הרמטכ"ל קילקל את החגיגה השבוע. בעוד ראש הממשלה ושר הביטחון ממהרים להכריז כי אין מנוס כנראה, וישראל תיאלץ לתקוף את מאגרי הנשק הכימי שבידי סוריה, צינן רב אלוף בני גנץ את התלהבותם. בהופיעו לפני ועדת החוץ והביטחון הבהיר גנץ, כי תקיפת מצבורי הנשק הכימי בסוריה עלולה להביא למלחמה, ולכן יש לנהוג בזהירות ובאיפוק קודם שמחליטים להפעיל את צה"ל.

דברי הרמטכ"ל בכנסת מייצגים את האנומליה המאפיינת את תהליך קביעת מדיניות הביטחון הלאומי בממשלת בנימין נתניהו. הדרג המדיני הוא השש אלי קרב, בעוד הדרג הצבאי הבכיר מנסה למתן ולהרגיע. כשיש צורך להחליט בסוגיות בתחום הביטחון מתברר, שנתניהו ואהוד ברק מתבוננים על סביבתם בעיקר דרך הכוונת.

הפתרון הראשון שהם מציעים לכל בעיה הוא שימוש בכוח צבאי. גם כאשר ניתוח מפוכח היה מבהיר שהפעלת הצבא לא תפתור את הבעיה, או אף תחריף את המצב. כך נהגו במקרה הספינה "מאווי מרמרה", כך הם מנתחים את מערכת היחסים עם החמאס בעזה (ברק הקדים בעניין זה את נתניהו כשהוביל למבצע "עופרת יצוקה" בממשלת אהוד אולמרט), וכך הם מתבוננים בימים אלה בסוריה.

הבעיה היא, שגם את סוגיית הגרעין האיראני הם בוחנים אך ורק דרך הכוונת. השניים משוכנעים, שהדרך היחידה למניעת התגרענות של איראן היא תקיפת מתקני הגרעין שלה. נראה, שבכירי מערכת הביטחון, במיוחד אלה שפרשו ונתנו ביטוי פומבי לדעותיהם, אינם מצליחים לשכנע את ראש הממשלה ושר הביטחון שתקיפה ישראלית באיראן תוביל לקטסטרופה. מאיר דגן, אפרים הלוי ויובל דיסקין התנגדו פומבית לתקיפה באיראן, ובכירים אחרים המשרתים עדיין בממסד הביטחוני לוחשים זאת בדיונים פנימיים.

נתניהו וברק משוכנעים, כי בעקבות התקפה של ישראל באיראן לא רק תיפתר בעיית הפצצה האיראנית, אלא גם יוכח לעולם, כי הכוח הצבאי של ישראל מעניק לה אפשרות לפתור בכוח את כל בעיותיה. בתפישת העולם של נתניהו וברק אין כנראה מקום להכרה במגבלות הכוח.את הבעיה הנובעת מתפישת עולם זו של השניים מחריפה העובדה, שאין מתקיים תהליך מסודר של קבלת החלטות בתחום הביטחון הלאומי. ההחלטה בעניין תקיפה באיראן, אם תתקבל, היא נחלת שני אנשים בלבד. רק לאחר שנתניהו וברק יסכמו את עמדתם ויקבלו החלטה בעניין האיראני, היא תובא לאישור הממשלה. במקרה כזה, ברור שהשניים ישיגו רוב לכל הצעה שיביאו לפני השרים.

בינתיים, אף על פי שהנושא האיראני נמצא על סדר היום כבר זמן רב, אין מעורבות של שרי הממשלה בתהליך קביעת המדיניות וגם אין הם בקיאים בנתונים, בעובדות ובתכנונים הצבאיים. זה מפחיד ומסוכן, אך ככה זה כאשר הצמד המגבש את המדיניות של ישראל מתבונן בעולם דרך הכוונת.

זאת ועוד, מה טוב יותר מאשר לשמור על רמה קבועה של הפחדה ואיום במלחמה מתקרבת - על מנת להסיט את תשומת לב הציבור מהבעיות האמיתיות של החברה והמדינה? את מי מעניינים בחורי הישיבות, המסים הצפויים וההתנחלויות, כאשר בכל רגע אנחנו צפויים להתכסות בענני הנשק הכימי הסורי?
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 27
  ידידו של אשכנזי

  מה ששכח הכתב/ פרשן המלומד פדהצור זה שהרמטכ"ל גנץ הוא ידידו של אשכנזי שמרכז מערכה ומהלכים בכל נושא ועניין אפשרי נגד ברק ומדיניותו. ההבדל הוא שגנץ הוא עדין ופחות כוחני, אבל אם מקלפים את הקליפות מגלים בגנץ את אשכנזי בבחינת: הקול קול גנץ אך הידיים ידי אשכנזי...

 2. 26
  אנשים חסרי תבונה

  זה התחיל בתקיפת המשט. מה היה יותר חכם ויותר הגיוני מאשר להתיר להם להגיע לעזה אך לא לאפשר להם לצאת משם? כמה זמן יכלו אבירי החופש האלו לשהות עם האחמדים מבלי לצאת מדעתם?
  ועתה לנושא איראן. המדינה הנמצאת המצב המסוכן ביותר היא סעודיה. לא ישראל. מדוע אנו מתנהגים כמו "החמור הקופץ בראש"? המדינה שיש לה את ההשפעה הגדולה ביותר על ארה"ב היא סעודיה. מדוע אנו מאפשרים לה לא להפעיל את המנופים שלה?
  מרבית המהלכים שהוביל ברק בעבר הוכחו כמטופשים ביותר. על ביבי איני מביע דעה. ההיסטריה שלו בכל מצב שהיה בו בדל של לחץ היא מין המפורסמות. (ההתנהגות שלו בעקבות הכשלון בחיסולו של משעל היא רק דוגמה קטנה לבעיה זו).

 3. 25
  לדעתי ביבי וברק פשוט מכירים את נפש בהמתם, ויודעים שהציבור הוא שמתלהם ושש לקרב (למרות שאיננו מתנדב לשרת בצבא) - גם מלחמות שנגמרות בכשלון מהדהד ומאות הרוגים לא גורמות לירידה בפופולריות של מי שפתח בהן, ולמעשה אפילו מעלות את הפופולריות שלו, ומשכיחות את כל המחדלים שלו בתחומים אחרים. ביבי וברק פשוט ציניים ומתאימים עצמם לאספסוף שגר כאן..
 4. 24
  מה נאמר.

  אתה בטוח במה שאתה כותב,אני למשל האזנתי היטב לדברים שנאמרו
  ע"י ראש הממשלה ושר הבטחון וכן לדברי הרמטכ"ל,לצערי לא הבחנתי
  שהם שונים,אומנם הרמטכל אמר שפעולה עכשיו עלולה לגרום להדרדרות
  באזור אך גם הוא לא שלל פעולה בנסיבות מסוימות,זאת הסיבה שעדיין
  אין כל פעולה,לכן לנסות ולבנות תילי תלים מדברים שנאמרו ולחפש סכסוכים
  אני מבין ומבחין שמר פדהצור לא מחמיץ כל רחשוש או שבר מילה כדי
  לגיס מאמר נרחב נגד ראש הממשלה ושר הבטחון.מענין שעל שר הבטחון
  נאמר לא פעם גם בהקשר עופרת יצוקה שהוא פחדן והנה פתאום הוא
  הרפתקן חסר תקנה.מר פדהצור אני משתוקק להיות כמוך לעשות הרבה פרנסה
  מדברים שמעולם לא היו ולא נתקימו,הייתי רוצה לשמוע ממך באילו נסיבות
  צריך להפעיל את צה"ל ואם לא צריך להפעילו למה אתה לא דורש שיפרקו
  אותו,הרי אתה מציג את עצמך במשתמע כאיש הבוגר והמבין.הגיע הזמן
  שפסיק לכתוב שטויות (ברור לי שלא תפסיק).

 5. 23
  לפדהצור: גם אני מיואש
 6. 22
  מר פדהצור , אני זוכר שני כמה שנים יצאת נגדפרויקטים

  בטענה שזה מיותר ואין עלינו איומים וזו סתם קונספירציה ימנית היום בדיעבד כולנו רואים שטעית .. אתה בסה״כ פרשן ותו לא (טוב גם טייס)

 7. 21
  נמאס לי להזכיר זאת אבל פדה צור היה נגד מבצע חומת מגן

  אני זוכר אפילו את הטיעונים המפוארים שלו מאותו מאמר
  הוא אמר"(אם ישראל תפתח במבצע חומת מגן)תארו לכם שערפאת ישלח רק אלף פלסטינים נושאי נשק לאיזור ראש העין ועד ללוד והם יתחילו לצלוף על מכוניות ישראליות הדבר עלול למוטט את מדינת ישראל(לפלסטינים יש לפחות 50 אלף נושאי נשק משום כך אלף נושאי נשק זו פעולה מינורית של הפלסטינים)"
  שימו לב פה למי שנוקט בשיטה של הפחדות ...
  ועכשיו תארו לכם מה היה מצבנו כיום אם היינו נגררים לחזון של פדה צור
  פדה צור היה מגשים את מטרתו להפוך את ישראל לעכבר החי במחילה רוב הזמן ויוצא לגיחה בזבל באמצע הלילה כדי להשיג מזון!
  ישראל צריכה להתקיים על המינימום של המינימום ולא ליזום כלום זה חזונו של פדה צור (ישראל היא עכבר מבחינת הכוח ומשום כך צריכה לחיות כמו עכבר)

 8. 20
  הלואי עלינו איש כאובמה כראש ממשלה, איש שפוי שמאמין שהאופציה המלחמתית - נשארת לסוף
 9. 19
  במדינת הבירבורים רעש מהומה -

  והשלב הבא בשיר הוא כמובן פסק זמן ריטואלי האומר-
  הצבא לובש מדים ויוצא למלמה..ובראש
  הגדוד צועד אצבעוני וכו וכו וכו'

 10. 18
  לא הייתה כל מניעה להעביר אמצעי לחימה לחיזבאללה לפני מלחמת האזרחים בסוריה, ואפילו תוך כדי מלחמת לבנון השנייה. הספין של ביבי וברק אודות הנשק הכימי מגוחך. כל זאת כדי להשכיח חרפת אי השויון בנטל והגזרות הכלכליות. הצרה שהם משחקים לידיו של אסד שמעצים את הספין מצידו , כי רק מלחמה עם ישראל תציל אותו. מה גם שכל תקיפה ישראלית בלבנון וסוריה יצרפו למלחמה את החיזבאללה, החמאס והאיראנים.
  1. לא מבין מה אתה טוען

   ברור שקיימת אפשרות שהמערב יפעל כנגד סוריה בדיוק כמו שפעלו כנגד קאדפי (זה גם אינטרס של טורקיה)
   אז מה אתה טוען ?
   זה ספין של המערב ?
   ברור שבמקרה כזה ישראל תהיה מעורבת
   וברור שקיימת סכנה מוחשית לנפילת נשק כימי בידי החיזבאללה
   אלה סכנות אמיתיות ולא ספינים

 11. 17
  לא הייתה כל מניעה להעביר אמצעי לחימה לחיזבאללה לפני מלחמת האזרחים בסוריה, ואפילו תוך כדי מלחמת לבנון השנייה. הספין של ביבי וברק אודות הנשק הכימי מגוחך. כל זאת כדי להשכיח חרפת אי השויון בנטל והגזרות הכלכליות. הצרה שהם משחקים לידיו של אסד שמעצים את הספין מצידו , כי רק מלחמה עם ישראל תציל אותו. מה גם שכל תקיפה ישראלית בלבנון וסוריה יצרפו למלחמה את החיזבאללה, החמאס והאיראנים.
 12. 16
  שני שוטרי הכפר אחד יודע לכתוב השני יודע להרביץ וחסר להם השלישי שיודע לקרוא ולבין.
 13. 15
  כמה הערות

  וראשית אציין, שאני רחוק מלהתלהב מביבי נתניהו ואהוד ברק.

  אהוד ברק הצטיין לאחרונה לפני מלחמת יו"כ כמפקד סיירת מטכ"ל ואז גילה כשר מנהיגות, אומץ, יכולת קבלת החלטות ואחריות לפיקודיו.

  מאז לא הצטיין בשום תפקיד והחלטתו היחידה שראויה היתה לציון גבוה היתה לסגת מבנון בשנת 2000, אולם גם היא בוצעה בשלומיאליות תוך מתן התראה מראש לחיזבאללה מתי נפנה את כוחותינו (ואכן, מאז החיזבאללה ראה בנו נמר של נייר ועכביש שקוריו רפויים).

  בניגוד לנכתב ברק לא הוביל למבצע עופרת יצוקה, אלא נגרר בעל כורחו משלא היתה ברירה אחרת, ואולמרט ולבני הובילו למבצע (כשהרמטכ"ל אשכנזי גם הוא מגלה חוסר להיטות להכנס לעזה). ברק חיפש (לאחר 7 שנות ירי קאסמים על עיירות הדרום) "תדיאה", הסדר עם החמאס, שלטון קנאי שמטרתו הסופית להשמיד את ישראל ולהתיישב ב"אדמות השדודות". חמאס לא היה מוכן לארכה, וברק יצא למבצא ככפוי שד. וגם לאחר שהמבצע יצא לדרכו הוא תקע מקלות בגלגלים, היה בעד סיומו כבר לאחר יומיים (עם הדלפות מגמתיות שמערכת הבטחון מוכנה להפסקת אש בלי תיאום עם אולמרט ולבני) וביחד עם הרמטכ"ל התנגד למחוץ סופית את החמאס ולהמשיך בהתקדמות (היו לנו רק כ-10 הרוגים במבצע, כ-3 מפגז מרגמה שנחת בפוקס במחנה צבאי והרוב מאש ידידותית של כוחותינו).

  קלאוזביץ כבר טבע את האמרה שמלחמה היא המשך הדיפלומטיה באמצעים אחרים.

  נכון שלא כל המלחמות השיגו את מטרותיהן, היו מלחמות שכל מטרותיהן לא הושגו, אולם היו מלחמות שדווקא כן הצליחו. ההסטוריה כולה היא רצף של ארועים, כולל מלחמות, ועמים ומדינות צמחו ונעלמו מבמת ההסטוריה כך שהזלזול של פדהצור במלחמה כ"פתרון" הוא חסר כל בסיס.

  מלחמת העצמאות שלנו למשל, היא דוגמה להצלחת המלחמה שלנו להקמת המדינה (וכשלון מדינות ערב בנסיון להקמתה) ואלמלא נכונותינו להלחם, לא היתה קמה המדינה.

  כמובן שיש בלי סוף דוגמאות לכך שמלחמה יכולה להוות פתרון לסכסוך שאינו פתיר במו"מ ובדרכים דיפלומטיות. לא ניתן להעלות על הדעת "פשרה" עם גרמניה הנאצית והסכמה בשתיקה לכמה ממטרות המשטר הנאצי (כמו למשל הפתרון הסופי שהיה בתוכניתה לבצע לעמנו) ואיזשהו הסדר מדיני עם משטר הזוועות הזה.

  אני גם איני בוטח בביבי שנראה לי אדם לא מאוזן חסר יכולת קבלת החלטות.

  אולם בקשר לאיום האיראני אני סבור שהברירה היא בין השלמה להתגרענות איראנית, דבר שיביא לסופנו הפיסי תוך שנים מעטות, לבין תקיפתה בהפסקות עד שתוותר על פצצה.

  ביכולתנו למוטטה ולהכניעה גם בלי שימוש בנשק יום הדין וכל מחיר שנשלם אינו משתווה למחיר האיום שנשלם אם נשלים עם התגרענותה.

  ולבסוף, כולי הערכה לפדהצור על פעילותו בעבר כטייס, אולם אין לי כל הערכה לתואר שרכש (דוקטור) ולתרומתו כהוגה בענייני בטחון ו"כאסטרטג".

 14. 14
  שני חסרי מוסר וגבולות מנהלים לדאבוננו את המדינה ומפחידים מידי פעם את ציבור הכבשים במלחמה קרבה.
 15. 13
  תשמעו בדיחה. 3 שוטרים עיברים באו לבית חשוד ,דפקו בדלת וצעקו "משטרה תפתח ת'דלת".." מה אתם רוצים?" שאל החשוד..."אנחנו רק רוצים לדבר" ענו השוטרים... "כמה אתם" שאל שוב החשוד... "שלוש" ענו השוטרים בשגיאה דקדוקית. "אז אם אתם שלוש אתם יכולים לדבר בינכם" ענה להם החשוד מניה וביה... ולמה אני מספר כל זאת. נתניהו וברק כלכך רוצים לצאת ולהפציץ אז שיפציצו אחד את השני וכולנו נזכה לקצת נחת במקום להזיע במקלטים כל הקיץ.
  1. להזיע במקלטים? אין בכלל מספיק מקלטים שאפשר להזיע בהם.
 16. 12
  ברק הכי ראוי והכי מתאים
 17. 11
  יש דמגוגיה בטיעון שתקיפת איראן גרועה. שכן ברור שתקיפת איראן היא רעה, אבל השלאה היא מה האופציה היותר רעה מביו השניים. אם נתקוף, הסכנה היא שניכנס למחמה ארוכת שנים וכואבת עם איראן. אם לא נתקוף, יתכן ויבוא אביב איראני ויבאוא שלום, אך יתכן שלא - ובמקרה זה הדבר היחיד שיפריד בין השמדת מדינת ישראל ע"י איראן הוא הרתעה. הבעיה בהרתעה היא שההגיון האיראני שונה משלנו. יש מאבק בין שיעה לסונה על הבכורה בעולם המוסלמי, ושיקולים דתיים יכולים לגרום לאיראן לבצע מעשה שאינו נשמע הגיוני לאדם שאינו מוסלמי מאמין. ההבדל בין מבקר מהצד למנהיג, הוא שמבקר מהצד יכול להגיד "זו לא אופציה טובה" מבלי לבחור דרך פעולה, מנהיג חייב לבחור דרך פעולה, ובמקרה זה כל הדרכים גרועות - ובכל זאת צריך להחליט - וטעות יכולה להביא לסוף המדינה. יש הבדל בין לאמר "אני חושב שתקיפת איראן היא גרועה", לבין "אני חותם על זה שהמערב ירתיע את איראן, ולכן אין לבצע תקיפה. ואם אני טועה אז התוצאה של טילים איראנים שישמידו אותנו היא על אחריותי". זה ההבדל בין להחליט לבין לבקר.

  ויש גם אפשרות שתקיפה תכביד על הממשל האירני, ודווקא היא יכולה לעזור למתנגדי המשטר שם.

  1. ליכוד לאומי-אתה מתגלה במלוא אוילותו של הממשל שאינו יודע להחליט בעניני פנים וחוץ.
 18. 10
  ברק ונתניהו אינם מנהיגים, אינם מובילים ואינם יצירתיים. מה שדרוש כאן זהו סיעור מוחות של פנל מורכב מאנשי עסקים, מדענים, אנשי אקדמיה ותעשייה שינסו לעצב סדר יום חדש לישראל. אפשר לשנות כאן את המצב ואת החשיבה, אבל המנהיגות הקיימת לא מסוגלת
 19. 9
  כשההחלטה לא מתאימה לכם, אז ברור שאין תהליך החלטות מסודר

  מה שמטריד בכל עניין הגרעין האיראני הינו, שכל כותבי המאמרים בתקשורת שיוצאים נגד,הנטייה המסתמנת של ביבי וברק לצאת, למתקפה נגד איראן, לא מסבירים איך לדעתם צריך לפתור את בעיית הגרעין באיראן, איך ישראל יכולה להתקיים לצד איראן גרעינית ?
  חוץ מלצאת נגד ביבי וברק ולהציגם כמחרחרי מלחמה, איזו אלטרנטיבה אצם מציעים ?

 20. 8
  מעניין שאותם אלו שאינם סומכים על שיקול הדעת של ביבי, ברק ויעלון, רוצים שנסמוך על שיקול הדעת והרציונליות של כמה אהייטולות באירן או אסד, ברגעיו האחרונים.

  זה ההגיון השמאלני במיטבו.

 21. 7
  גרעין?לישראל יש והיא לא מדינה הגיונית עם עושק אזרחיה,עם נחישותה להתמיד בכיבוש,עם מלחמות כל שנתיים ועם הנהגה שמעידה על עצמה שבעל הבית השתגע

  כשנובחים לא יורים-השלטון באמצעות הפחדה גם בזוי וגם עלול להיות מסוכן כמו מלחמה וגרעין

 22. 6
  היהירות של הכותב לא עונה על שאלה זניחה מה חמור יותר איראן גרעינית או התמודדות עם תקיפה ? שנית מניין לך מה קורה בחדרי חדרים אתה יודע הכל ? לא ! גם אני ושכמותי לא, אך אנו קצת יותר צנועים...נ.ב מה לך להביא את אפרים הלוי כרפרנט ? שכחת שזה היה כישלון קולוסאלי כראש מוסד שמונה בלית ברירה ? הוא סירס את הזרוע הביצועית של המוסד בפלפולים חוכמולוגים ולקח עשור להשיבם לרמה המבצעית של היום. מומלץ גם לך לעשות שיעורי בית בטרם תזרוק שמות לחלל הציבורי...
  1. גם אם שלחה אותם לשכת ראש הממשלה

   מי אתה שתדבר על כישלון קולוסאלי של ראש מוסד? ומה זה שייך למידע שיש ברשותו? ומה עם ראש המוסד לשעבר דגן? גם לא אתה נותן ציונים? וראש המועצה לבטחון לאומי לשעבר ?העדפת לא להזכיר אותו. ומה עם צמרת צהל? כולם טועים ורק הביבי מבין. וברק ששנים מחפש דרך להחזיר לעצמו את התהילה. שניים אלה מסוכנים. מאוד. וההפחדות מטרתן כפי שצין הכותב להסיט את דעתנו מכשלונותיו של נתניהו לאחרונה ומהמבוכה שיוצרות בעיות הפנים הקשות והבעיות החברתיות כלכליות. אז מצאו דרך להפחיד אותנו . מצאו טילים כימיים. אני מפחד רק מנתניהו וברק.

  2. ציון נכשל קבלת אבי ש. מכל ראשי הצמרת הבטחונית השוללת את התקיפה באירן מכל וכל הזכרת את לוי בלבד. לכן קבלת 25 נקודות בלבד והציון הוא לכן נכשל. אני מאחל לך הצלחה בבחינה חוזרת. עצתי - שקוד על לימודיך והיה יסודי.
 23. 5
  להלן משפט המפתח במאמר:

  "מה טוב יותר מאשר לשמור על רמה קבועה של הפחדה ואיום במלחמה מתקרבת - על מנת להסיט את תשומת לב הציבור מהבעיות האמיתיות של החברה והמדינה? "
  נתניהו יודע שאי אפשר למנוע מאיראן להשיג פצצה גרעינית משום שהיא יכולה לקנות פצצה כזו למשל מפקיסטן, צפון קוריאה ועוד. נתניהו פוחד משיח ציבורי שבו ידברו על אנשים אשר שורפים את עצמם בגלל סדר עדיפויות קלוקל של הממשלה החזירית.

  1. איציק כל הכבוד לך. האבחנה שלך כל כך מדויקת.
 24. 4
  שאו עיניים בתקווה,לא דרך כוונות...
 25. 3
  הפסקה האחרונה היא הקולעת כאן.
 26. 2
  2 שאלות תם

  האם אין איש אחד בכנסת ובממשלת ישראל שסבור שצריך לתקוף ואותה השאלה לגבי מערכת הביטחון וצה"ל.

 27. 1
  ראובן - אתה לא מציע שום אלטרנטיבה

  הגיע הזמן להכיר במציאות: בנושא איראן כל האלטרנטיבות מוצו וכשלו. הברירה העומדת בפנינו כעת היא תקיפה ישראלית או שואה 2.0
  המהלכים הדיפלומטיים מול איראן התפוצצו.
  הסנקציות פגעו מאוד בכלכלה האיראנית, אך לא השפיעו בכלל על התקדמות תכנית הגרעין הצבאית האיראנית.
  ארה"ב טרודה בבעיותיה הפנימיות ובעיקר הכלכליות, והיא לא תיזום מלחמה נוספת ב- 10 השנים הבאות. כל מכוני המחקר בארה"ב קוראים לנשיא להכיל את הגרעין האיראני. ואכן, ארה"ב יכולה לחיות עם גרעין איראני. הוא לא מאיים עליה כעת, ואם יאיים הוא יחוסל תוך מספר ימים.
  אבל ישראל לא יכולה להכיל גרעין איראני. האמן לי, אם היית יושב על כיסא הקברניט, כשגורל העם היהודי על כתפיך, גם אתה היית מורה על תקיפה.