סינדרום עסק הביש

ההתנגדות הגורפת של ראשי מערכת הביטחון לתקיפת איראן לפני הבחירות בארצות הברית נובעת מסוד. הסוד מבוטא עתה מפורשות בידי מובילי המדינה. האם במקרה של אהוד ברק לפחות, נובעת ההשמעה מהרצון שמופרכות הדברים תביא לסיכולם? אולי. הלוואי. כך או כך, הנה הדברים.

בשיחות פרטיות בנימין נתניהו וברק חוזרים על ההיגיון שביציאה בעיתוי הזה למלחמת איראן. לטענתם, מטרת המלחמה עתה היא גרירת ארה"ב לתוכה בניגוד לרצונה.

ההיגיון פשוט. לפי נתניהו וברק, הכוח הצבאי של ישראל מסוגל לעכב את פרויקט הגרעין האיראני בשנה בלבד. זו הערכה המעודכנת של הגוף האמון על כך בישראל - חקר ביצועים של חיל האוויר. בעיכוב כזה אין משמעות.

יש מי שמסוגל לעצור צבאית את הפרויקט האיראני - ארה"ב. הבעיה היא, לפי נתניהו, שהממשל אינו רוצה. הפתרון פשוט. רגע לפני הבחירות שם, כשמיט רומני - מועמד פטרון נתניהו, שלדון אדלסון - נושף בעורפו, ובעקבות הקורבנות הרבים והנזק העצום שהתגובה האיראנית אמורה לזרוע באזור ובעיקר בישראל, לא תהיה לברק אובמה ברירה אלא להורות על הצטרפות ארצו למלחמה.

לפי הימור נתניהו, אם אובמה לא יעשה כן, הוא יפסיד בבחירות. אז רומני יחליף אותו, ולאות תודה ישלים את המלאכה הצבאית. ואם ייכשל ההימור? לכך אין תוכנית גיבוי.

חובה להבין את מהות ההימור. בביטחון ישראל שתי אסכולות. הראשית, "אסכולת בן גוריון", ובמקרה האיראני - "אסכולת רבין". עיקרה, שלצורך מהלכים אסטרטגיים מתחייבת ברית ותמיכה מעצמתית אמיתית. בשבילה עושים הכל. בלעדיה לא מהמרים.

יש גם אסכולה נוספת ונדירה, "אסכולת עסק הביש". עיקרה - ניתן לכפות על מעצמה מהלכים באמצעות קונספירציה אלימה. כך בוצעו פיגועים במצרים נגד מטרות אמריקאיות, בתקווה לגרור אותה לתקיפת נאצר.

ההימור עתה גבוה בהרבה. עיתוי תקיפת איראן עתה מושם על משבצת אחת בקזינו. ואין המדובר ב"פעולה ישראלית עצמאית". מדובר בהיפוכה הגמור. כל מערכת המיליארדים של אדלסון נועדה לרגע הזה - גרירת אמריקה למלחמה להצלת ישראל. נתניהו אכן הצליח בדרכים כאלה לבלום לחץ אמריקאי לשלום. אך גרירה למלחמה בדרכי פולארד והפרוטוקולים, זו פלנטה אחרת.

הדברים מוכרחים להיאמר בבירור. לשום הנהגה אין זכות לשלוח את צה"ל - ולסכן רבבות אזרחים וחיילים - למלחמה שאין ביכולתו לנצח בה בכוחות עצמו. אין לאיש סמכות להמר כך על חיי ישראלים. עירוב ארה"ב במלחמה יכול להיעשות רק מתוך סיכום מוקדם ובאמצעות מדיניות מתונה שתאפשר את הדבר. הנהגה שכשלה בכך אינה יכולה להמר שתוכל לגרור את ארה"ב למלחמה, אם רק תקריב די ישראלים.

יהודה קן-דרור נשלח, בקרב המיותר במתלה, למשימת התאבדות. מטרתה גילוי מקורות האש המצרית שתהרוג אותו. עתה - כמטרה לאש, שאולי תגרור את אמריקה למלחמה ואולי תחליף שם שלטון - אמורים לשמש רבבות. פקודה כזאת היא הנואלת שבפקודות. הצבא והאזרחים אינם יהודה קן-דרור תחת שליט יחיד. לרמטכ"ל בני גנץ ולהנהגת צה"ל אין "אפשרות" לא למלא את השחורה שפקודות - יש להם חובה שלא למלאה. "עסק הביש" המקורי מחוויר מול הקונספירציה הגלומה כאן. פקודה כזאת אסור לתת. פקודה כזאת אסור לבצע.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 57
  רכלבסקי, מנין לך? אין לך יותר מידע מהטוקבקיסט המצוי

  למה שנתיחס לניתוח שלך ברצינות?
  לא הבאת אף מקור רציני, כל מה שיש לך זאת סברת כרס.

 2. 56
  שמאלנים זבלה רק עושים נזק למדינה

  אנשאאלה הטיל הראשון שנוחת פה יפול על כל השמואלנים יפי הנפש

 3. 55
  הטעות של ישראל

  היא שהיא לא השכילה לעשות את הבעיה האיראנית לבעיה כלל עולמית, והפכה אותה לבעיה ישראלית - אירנית.
  עדיין לא מאוחר לגייס את כל משאבי ההסברה שלנו ולשכנע את אירופה, בעיקר, שהמוטיבציה האיראנית לא מסתיימת בישראל. להפך, הצלחה של איראן בהשמדה, ולו חלקית, של ישראל, תדרבן את האייטולות להמשיך את מלחמת הקודש ולנסות להשתלט על אירופה ועל שאר העולם ולהשליט עליו את האיסלאם.
  הההגירה המוסלמית המסיבית לאירופה היא כר נוח להסברת נושא זה, גם אם הוא אינו פוליטקלי קורקט וגם אם יש בו שמץ של גזענות.
  מהות הג'יהאד היא הגזענות נגד ה"כופרים" וככל שהאירופאים יבינו שגם הם על לוח המטרה האיראני, אולי יצטרפו לקואליציה האנטי איראנית. אינשאללה.

 4. 54
  מאמר מזעזע -עסק הביש מחוויר לעומת התוכנית המטורפת של נתניהו-ברק..

  מקווה שמערכת הביטחון והרמטכ"ל לא יתנו יד לשני המטורפים. גם ללא המאמר של רכלבסקי ניתוח ההתנהלות של נתניהו במצבים רבים מעיד על כך שהוא לחיץ,מובל,לא עיקבי,היסטרי, עסוק בעצמו,חשדן- כל אלה מעוררים ספק באשר ליכולתו לנהל משבר קיומי.

 5. 53
  פתק קטן - רק כדי שלא נישכח.....

  הכל נכון, רק נרשום לנו בצד (כדי שלא נשכח): 1. הקם להורגך השכם להורגו - אין לנו פריבילגיה לשואה שניה!!. 2. בואו לא נפחית מערכנו ויכולתנו להגן על עצמנו!. ואל לנו להתנצל לפני עולם על היותנו חזקים, מוסריים וטובים מהברברים ולכן זה יהיה תירוץ שאל לנו להתקיף, אלא רק להתגונן פסיבית. 3. ראו נא מה קורה סביבינו ב"אביב הערבי" (או "החורף המוסלמי" קיצוני) - מי בעולם מתערב כדי למנוע טבח המוני של עמים חפים מפשע? - על אחת כמה וכמה, מי יתערב לטובתנו כשיהיה כבר מאוחר מיידי? (אם אין אני לי מי לי - ראו שוב השואה שהיתה). 4. לאור כל האמור לעיל - אל ניתן לאויבנו לנצל את חולשות הדמוקרטיה והפוליטיקה שלנו בכדי לעשות עלינו מניפולציות ולהחליש ולפלג אותנו!!!

 6. 52
  אם אותו קן-דרור ידע שמשימתו היא התאבדותית עבורו וחייליו, ובכל זאת הקריב את יחידתו כדי לשמור על דרגתו הצבאית, יש להוציא אותו להורג על בגידה (אם שרד את הקרב). אותו הדבר יש להחיל על הדרג המדיני עכשיו.
  1. אם....

   "..על פי גרסתם של שני לוחמים ביחידה‏[2], שפורסמה בשנת 2007, לא התנדב קן-דרור למשימה, אלא הסכים לבצעה לאחר שמפקד הגדוד אהרון דוידי פקד עליו כן. על טענה זו הגיב לוחם אחר ביחידה‏[3]: "ההתנדבות, לפי הכתבה, היא התייצבות לפני מפקד והכרזה פומבית על נכונות לבצע מטלה. התנדבות כזאת הייתה נחשבת כבדיחה גרועה בימים ההם... במונח 'התנדבות' ראינו, ראשית לכל, 'נכונות'. מי שפנו אליו ולא רצה לגלות נכונות, הצהיר על כך וקיבל פטור. כל האחרים, היו מתנדבים". תת-אלוף (בדימוס) יצחק יעקב (יצה) הגיב אף הוא בעניין זה: "כאשר אומרים למישהו לך להיהרג, והוא הולך מבלי להגיב במלים או בתנועה, יש בכך משום גבורה עילאית והתנדבות"..." -(מתוך ויקיפדיה)

 7. 51
  יש כאן מגיבים שזקוקים בדחיפות לשיעור באזרחות רק שדא עקא, לאחר פיטורי הממונה על לימודי האזרחות במשרד החינוך, אדר כהן בסיבוב הטיהורים הז'דנוביסטי האחרון , ספק אם ימצא מי שיהיה לאל ידו לתת להם אותו. דמוקרטיה איננה נישואים (אגב: גם ביהדות נישואים זה "לתמיד" ולא רק בכנסיה הקתולית). אם ממשלה מתנהגת באופן פושע בעליל - זכותו ואף חובתו של הציבור למחות ולהתנגד ולא לחכות לתום הקדנציה ממשלת ישראל הנוכחית מסכנת את אזרחיה אך ורק למען האינטרסים האישיים של היושבים בה ושל קבוצות סקטוריאליות שאינן אלא מיעוט ולא עוד אלא שמדובר במיעוט אנטי דמוקרטי במפורש שמנצל את חולשת הדמוקרטיה הישראלית לקידום עניניו האנוכיים (ישיבות, התנחבלויות). הציבור הישראלי כבר הראה שהוא מסוגל לצאת לרחוב. הגיע הזמן לצעד הבא: אימרו לביביהו: "רוצה לתקוף באיראן? קודם כל מנדט מהעם. ערוך משאל עם. אינך רוצה במשאל עם? טוב ויפה. בחירות עכשיו!"
  1. כרגיל המומר ארגוב מראה את בורותו, הנישואין בכנסיה הקתולית הם ללא אפשרות להתרה, הרי זה היה הרקע להקמת הכנסיה האנגליקנית אליה חבר המומר... המלך רצה עוד נשים... במשפט העברי הנישואין יכול שיהיו מותרים, ע"י גט, למשל. כך שהמומר פשוט מטעה, נישואין אמורים להיות לתמיד אך יש להם התרה. אגב, ישנה בהסטוריה היהודית גם נישואין שלא לתמיד, בנסחבות מסויימות, לא נרחיב עתה. אגב, האם המומר ארגוב וחבריו דרשו גם משאל עם טרם הטרנספר של אלפי יהודי גוש קטיף? או טרם הזיות אוסלו שהביאו לאלפי נרצחים ונכים? ולמה אתם תמיד מתנגדים למשאל עם על כל הסכם בעל משמעות טריטוריאלית, ביו"ש או ברמת הגולן? או, הצביעות הקדשה...
 8. 50
  טעות בידיך! ארה"ב רוצה לצאת למלחמה. ההנהגה המושחתת שלה בכל אופן
 9. 49
  סירוב פקודה

  האמת שאותי חינכו לבצע כל פקודה. לגרש מסתננים לפנות יישובים.
  גם כשזה לא נוח. מענין, ספי, האין דבריך אלו קריאה למרד?

  1. המתנחלים מבצעים כל פקודה שעניינה שוד או הרג של פלסטינים, אבל מסרבים כל פקודה שעניינה פינוי אפילו של חירבה נטושה בראש גבעה שנגזלה בכוח מהמקומיים.
 10. 48
  האם יש הליך להכרזת ראש-ממשלה כנבצר מלמלא את תפקידו?
 11. 47
  שוב הקשקוש על דחייה בשנה ....- גם אם השטות הזו נכונה -חיל האויר יתקוף שוב
 12. 46
  ממשלת הרוע הימני המתנחל מתיחסת לאזרחים כבשר תותחים במשחק ההישרדות של הביבי
 13. 45
  אין ספק

  שמנהיגינו התןמכים בתקיפה יהיו" שמחים עד הגג" אילו אחרים יעשו עבורם (עבורנו ?) את העבודה. נו אז מה זה "עידוד קל" למען מטרה נכבדה זו ?.
  הערה לכותב עסק הביש היה נסיון לעודד את צרפת ובריטניה לחזור ולתפוס את תעלת סואץ ולא נעשה כנגד ארה"ב.

 14. 44
  הסר דאגה מלבך

  הסר דאגה מלבך. לפני תקיפה ביבי יתיעץ אתך ועם מערכת הארץ. ללא אישורך שום תקיפה לא תבוצע.

  1. אני לא יודע בקשר למערכת הארץ, עם הרבנים הוא בטח יתייעץ.
 15. 43
  I SEE THE BAD MOON RISING..

  . איזה תסריט עומד להתגשם ? לעתיד הפתרונים.
  בסופו של דבר הבחירה היא בין הגרוע לגרוע יותר.
  חשרת העננים הכבדה ההולכת ומצטברת באופק תתגשם בעוד זמן מה -דבר הגורם לפיק ברכיים אצל מר רכלבסקי ואחרים הממטירים עלינו השכם והערב קינות,יללות וזעקות שבר .

 16. 42
  רכלבסקי צודק בהחלט: לחלוטין לא מדובר באיראן אלא בבעיות הנפשיות של הביברקים. פתרונן על ספת הפסיכיאטור ולא בבתי הקברות שהם מכינים לנו.

  השאלה - מי הן המבוגרות האחראיות (סין, רוסיה ואולי ארה"ב) שיצטרכו ביום פקודה להלביש את ישראל בחליפת משוגעים ע"מ למנוע ממנה לזרוע אסון גלובלי.

 17. 41
  הספקולציה כולה בראשו של המחבר

  שעון החול לתקיפה ישראלית (לא אמריקאית) הולך ואוזל. זה קשור להתקדמות הביצורים האיראניים, לסוג הפצצות הישראליות ועוד פרמטרים מבצעיים. בקרוב מאד ישראל תצטרך להחליט אם היא תוקפת ברגע האחרון האפשרי, או מהמרת שאי שם בעתיד, במועד הנוח להם, האמריקאים יעשו את התקיפה במקומנו. זהו הלך רוח המנוגד ל DNA הישראלי המעדיף לשמור את גורלנו בידנו, ומכאן ההתלבטות.
  ברור שעדיף להיות מתואמים עם המעצמה הגדולה והידידה, אבל נראה שבנקודת זמן זו האינטרסים לא חופפים.

  ביום ששי 5 באוקטובר 1973 עת כבר היה ברור שפני המצרים והסורים למלחמה למחרת, עמדה גולדה מאיר בפני סוגייה דומה: האם לבצע תקיפה מוקדמת של ריכוזי כוחות האויב ובכך להפוך למי שפתח במלחמה מיוזמתו, או לחכות לבלתי נמנע ולקוות לטוב. גם אז היו בבית הלבן נשיא ומזכיר מדינה, שהצטיירו כבעייתיים כלפי ישראל, וגולדה חששה לאבד את תמיכתם.
  העובדות ידועות, גולדה לא פתחה במלחמה וישראל עמדה במשך 48 שעות בפני תבוסה צבאית בשתי החזיתות עם אלפי נפגעים. מחיר יקר שולם להבטחת התמיכה האמריקאית שאכן באמת הגיעה אח"כ. אבל האם המחיר היה כדאי? האם השיקול היה נכון?

  הסיכונים שמונחים על השולחן כעת אפילו גבוהים יותר. אם ישראל תבחר בתקיפה עכשיו זה לא יהיה בשביל לסבך את האמריקאים, אלא למרות החשש שהם יסובכו. אף אחד לא אוהב שמתמרנים אותו ובטח שלא המעצמה הגדולה בעולם. נתניהו וברק מבינים את זה היטב לפחות כמו ספי רכלבסקי, וגם הם יודעים שאם תבוצע התקיפה בכל זאת, וארה"ב תאלץ להיות מעורבת (בשל תקיפה איראנית או בכל קונסטלציה אחרת), ישראל תשלם מחיר כבד מבחינת היחסים בין המדינות. לכל אחד ברור, שזו בדיוק הסיבה לחוסר ההסכמה בין ממשל אובמה לממשלת ישראל לגבי מועד התקיפה.
  ישראל צריכה להחליט האם זה אחד מתוך אותם מקרים שבו המטרה מקדשת את האמצעים. הרמזים העלובים של רכלבסקי בנושא אסכולת "עסק הביש" מעידים בעיקר על הכותב. איך אפשר לבצע קונספירציה כשהכול מונח על השולחן?

 18. 40
  רק שכחת להזכיר את הליברטי. מאמר שראוי ל stormfront.com - וכנראה גם להארץ, בגלגולו הנוכחי
 19. 39
  יותר ויותר נראה שההרפתקאה של ביבי תעלה לישראל בפירוק העמימות הגרעינית.

  תרחיש סביר, אחרי התקפה (בין אם מוצלחת ובין אם לא) האירנים טוענים שאתריהם לא הושמדו ומגיבים בצעדים מינורים של איום בחסימת המיצרים והשמדת שדות נפט, אולי התקפה על מיכלית סעודית סימלית ומבטיחים שהנקמה בו תבוא. העצבנות בשווקים תתבטא בעלייה דרמתית במחירי הנפט (כמה שהאמריקאים אוהבים את ישראל, הם אוהבים את הנפט שלהם זול עוד יותר). הוויב השלילי כלפי המדינה הקטנה שייקרה את הנפט לכל העולם כי היא לא מאמינה לנשיא ארצות הברית כשהוא אומר שלא יתן שאירן תפתח פצצה, יתבטא בהגבלות סחר והחרמות עממיות של תוצרת ישראל וישראלים בכלל. ותתעורר השאלה למה ישראל העמומה מרשה לעצמה להתפרע. ביבי הלחוץ יעשה הכל כדי להסיר את רוע הגזירות ויקריב את מדיניות העממימות הגרעינית של ישראל על ידי פיקוח על ישראל ע"י הסוכנות לאנרגיה אטומית.
  אה, ואובמה ינצח כי לא מחליפים נשיא בשעת מלחמה (או סוס בעליה).
  אם סנריו כזה לא עלה בתרחישים שביבי וברק מקבלים, אני לא יודע מה הם מעשנים שם.
  לסיכום, ביבי צודק בטענתו על תפקידו ההיסטורי בחבלה בתוכנית הגרעין, הוא פשוט טועה במדינה שבתוכנית שלה הוא יחבל.

 20. 38
  לעיתון הארץ

  אתם יכולים לגיס את אחמדניג׳ד לכתוב או את נסראללה או כל מוסלמי טהור כך נדע לפחות שאולי יש סיבה לפחד של איראן. אבל להביא כל זב חוטם שיכתוב בעניני ביטחון. אתם לא רציניים

 21. 37
  לאיש גם לא היתה זכות להמשיך תהליך של שלום שנרצחו בו רבבות אזרחים, אז מה
 22. 36
  מי שצריכים להוכיח את נאמנותם למדינה ונכונות להקריב למענה אלה השמאלנים, שרבים מאליליהם תרמו לבטחון המדינה ע"י כתיבת כתבות ונשיפות לתוך מיקרופונים בגל"צ.
  1. תגובה אינטליגנטית
 23. 35
  המאמר הזה הוא המרדה וקריאה לסרבנות, יש לעצור את הכותב

  רכלבסקי קורא למטכ״ל לסרב פקודה ביום הכרעה גורלית על סמך תיאוריית קונספירציה שגם לו הייתה נכונה הרי שהיא לגיטימית (המנהיגים נבחרו כדי להוציא לפועל תכניות קשות ומהלכים מרכבים). הוא קורא הלכה למעשה לפוטש צבאי כנגד הממשלה הנבחרת.

  1. הצבא הוא צבא העם להזכירך מר לוי, אלא אם לא למדת אזרחות. וזכותו של הצבא, כששולחים אותו למשימת התאבדות, והוא לא יכול להגין על עם ישראל, חובתו לא לצאת למשימה. הצבא הוא לא צבא פרטי של ביבי ליברמן וביבי המושחתים, שבשביל הכסא שלהם הם יהרסו את הארץ. לך תתנדב להיות עם ביבי וממשלתו ובני משפחותיהם בין ה500 שברק הבטיח. אתם מוזמנים להרוג את עצמכם איך שבא לכם. אנחנו לא נעצור בעדכם. אבל לא ניתן לחונטה להרוג בנו כדי שהיא תחיה
  2. המאמר הזה הוא קריאה להגיון, פרי עטו של אחד מאחרוני השפויים.
  3. נכון הצבא הוא צבא העם ולכן בדמוקרטיה הוא כפוף לממשלה הנבחרת המייצגת את רצון העם

   פשוט מבחיל לקרוא את כל האנרכיסטים שתומכים בסרבנות ופגיעה בממלכתיות כשתפישת צדקת הדרך שלהם אינה בשלטון, אבל באותה נשימה מבקרים אחרים כמו נוער הגבעות והחרדים שנוהגים באותה צורה אנרכיסטית כשהצדק כראות עיניהם נפגע.

   בלי ממלכתיות, אין לנו כאן קיום ומלחמת האזרחים בפתח.

  4. ביום בו 'שלום עכשיו' יקימו התנחלות על שטחים פרטיים גנובים, וכתובות שנאה ואיומים יצוצו על דלתותיהם של איתמר בן גביר ואנסטסיה מיכאלי, וראש ממשלה ימני ירצח בשם אידיאולוגיה שמאלנית- או אז אכריז שאינני שמאלני יותר. אך עד אז, האנרכיסט (למרות הקונוטציה האשכנזית-שמאלנית שבאה עם הביטוי הזה) הוא לא אני.
  5. ממשלה נבחרת יכולה וזה קרה הרבה לגמור את העם שלה במלחמה. יפן במתקפה הפרועה שלה על ארה"ב גרמה בסופו של דבר לאסון לתושביה. אז אל תבלבל במוח על ממשלה נבחרת. היא נבחרת לשלוט לא לחסל אותנו
 24. 34
  מאז שהימין עלה לשילטון החלה הספירה לאחור לחורבן ישראל !!!
  1. גם בזמן היאוש, חוסר האונים והבריחה ההמונית מהצפון בזמן לבנון 2 היית כותב את התגובות האלה?

   מה שקובע זה שממשלת הליכוד מרתיעה אויבים חורשי מזימות. קדימה/עבודה עודדו אותם לנסות את מזלם. גם ממשלת הליכוד של אריק שרון היא זו ששמה קץ לאוטובוסים המתעופפים ולמסעדות המתפוצצות שהיו אצל ממשלת השמאל של ברק. מסקנה: הדרך הבטוחה לחורבן היא להצביע שמאל בקלפי.

  2. מאז שנולדת, החלה הספירה לאחור לקראת יום מותך...
 25. 33
  נתניהו וממשלתו מובילים לחורבן ישראל!! העם משותק מיפחד, יאוש ואדישות !!!
 26. 32
  למה אתה חושב שאתה יודע מה קורה?

  כל העיתונאים עושים ניתוחים הבל של מה שהם חושבים שקורה על בסיס מידע שרצו שהם יקבלו.

  ההימור שלי הוא כזה:
  כמו שכתב כאן לפני כמה חודשים אורי אבנרי, ישראל לא מסוגלת צבאית לתקןף לבדה (בלי אישור ותמיכה אמריקאית) את איראן.
  ארה"ב יכולה לתקוף את איראן, אבל המשמעות יכולה להיות מלחמה כוללת שתאלץ את ארה"ב לשלוח חיילים לאדמת איראן, דבר שארה"ב לא רוצה להיגרר אליו.
  המהלך היחיד שיכול למנוע אולי מלחמה כוללת בין ארה"ב לאיראן זה מתקפה ישראלית בתמיכה חשאית אמריקאית (ע"י טילים וחופש אווירי).
  כשאחרי התקיפה ארה"ב כאילו תגנה את ישראל.

  ניתוח זה מסביר את המידע שמודלף כל הזמן לתקשורת.
  אבל זה הימור שמבוסס על כלום ושום דבר, מי צודק? ימים יגידו... 27. 31
  שלדון אדלסון וחבורתו מנהלים את המדינה מהקזינו בלאס ווגאס
 28. 30
  שמע רכלבסקי, לא נראה לי שבאמת קראת את הפרוטוקולים

  כי אין קשר בין מה שאתה מתאר לבין מה שכתוב בהם.

 29. 29
  איך הגענו למצב שבו

  צמד הסהרורים הזה קובע את גורלנו? פשוט לא ייאמן. מפרק השעונים שאינו יודע להרכיבם מחדש ומשווק הרהיטים המיוזע בנג'י נית'אי משחקים משחקי מלחמה ומפגינים יכולת ניתוח וראייה למרחוק של ילדים בני שש. פשוט לא ייאמן. תקראו את זה טוב, צמד נהנתנים עלובי נפש - אין לכם מנדט, מספרי, חוקי או מוסרי לספסר כך בחיי תושבי המדינה!

 30. 28
  הבל הבלים

  הבל הבלים מר רכלבסקי האם היית מפקיד בידי היטלר נשק גרעיני האם חשבת מה יהיה המחיר של כל אלה המאימים נחילי טילים על ישראל ומדוע שלא יפעילו נחילי טילים תחת מטריה גרענית אירנית

  1. נו , אז שביבי המלך ילך וליורש של היטלר ויקח ממנו את הפקדון. מה הבעיה למה הוא מדבר כל כך הרבה במקום לעשות? נראה אותו, גבר, גבר. יוסי גם אתה וגם רכלבסקי כנראה עוד לא למדתם שביבי המלך זה אחד שמדבר כמו אריה אבל נופל כמו זבוב. יתקוף את אירן עאלק. אפילו האירנים צוחקים.
  2. הוא ישב על הגדר, יטה שמאלה ויקרוץ ימינה, יטה ימינה ויקרוץ שמאלה וישסה בנו את ארי שביט ודן מרגלית.
  3. האנלוגיה בלתי רלבנטית

   ההנחה שלך היא שמנהיגי אירן בלתי שפויים ודומים להיטלר, ואילו מנהיגנו שפויים. ובכן מי זה שמתרחב כל הזמן לטריטוריות חדשות? מי זה שמנקה את הטריטוריות החדשות הללו מאוכלוסיה בלתי רצויה? מי זה שיוזם מלחמות כל הזמן? לכן הטענה שמנהיגי אירן היטלרים ומנהיגנו מלאכי השרת אינה לגמרי מדוייקת. ולנוכח כל זה יש תוקף לדברי פרופסור בן עמי שילוני במאמרו שפורסם כאן לא מזמן. וכמובן, מאמרו הנוכחי של ספי רכלבסקי מוסיף מימדים חשובים. היציאה למלחמה נגד אירן אינה דומה כלל ליציאה המוקדמת שלא התרחשה של בריטניה וארה"ב כנגד היטלר (היא לא התרחשה מן הסיבה שבריטניה וארה"ב פשוט חיכו שהיטלר ישמיד את בריה"מ תחילה ויעשה את העבודה שציפו לה).

 31. 27
  לעצור ולהשליך לכלא מיד את רכלבסקי ודומיו בסמול הבוגד שקוראים להפיכה צבאית נגד ממשלה דמוקרטית חוקית

  לעצור ולהשליך לכלא מיד את רכלבסקי ודומיו בסמול הבוגד שקוראים להפיכה צבאית נגד ממשלה דמוקרטית חוקית

  1. כשניקבר מתחת להריסות אולי עדיף בית סוהר שם יהיה מוגן
 32. 26
  כי זוהי פקודה בלתי חוקית בעליל.
 33. 25
  אדלסון = הזקן מחבר הפרוטוקולים הציוניים האמיתי.
  1. התנהגותו ואישיותו של ביבי מביאים למסקנה כי מועמד לתפקיד ראש ממשלה - חייב לעבור מבחני אישיות ובדיקה פסיכיאטרית. אם יתקבלו תוצאת כי הוא בעל אישיותך פסיכוטית והאיש בכל זאת ירצה להיות להיבחר לתפקיד - יוצגו הממצאים בפני הציבור והוא יחליט אם הוא רוצה להצביע לראש ממשלה פסיכי. אולי גם אשת ראש הממשלה צריכה לעבור בדיקות כאלה כי יש לה השפעה על בעלה.
  2. ל"סטודנט" - אין גרוע מלהעביר את המושכות לידי פרחחים חסרי תרבות וחסרי אחריות.

   פרחחים שהחל מהיום הראשון של "מאה ימי החסד" של ממשלת נתניהו מנסים לחבל ביכולתה של הממשלה לשלוט ולנהל את המדינה. הליכוד מעולם לא נהג כך וזאת כנראה גם הסיבה שדווקא בזמן העדרו מהממשלה ארעו כל המעשים שביזו את מדינת ישראל, את צה"ל ואת עקרון טוהר הנשק. כמו למשל בזמן לבנון 2, עופרת יצוקה, גשמי קייץ, דין וחשבון, ענבי זעם... כי כנאמר, האספסוף כאספסוף ינהג.

  3. רעיון יפה, הסטודנט לפסיכולוגיה. אבל אליה וקוץ בה. נגיד שהפסיכיאטר הוא חבר מרכז הליכוד? מה אז?...הבדיקה הפסיכיאטרית תהיה תקפה וישרה בדיוק כמו ה"מכרזים" של היום.
 34. 24
  ספי פטפוט, לא תהיה תקיפה כי ברח ושקרניהו לא יהמרו על שלטונם

  לשניהם ברור - כי אם התקיפה תיכשל וישראל תיגרר למלחמה ארוכת שנים מול אירן וגרורותיה ותזנח ע"י בעלי בריתה במערב משום שעשתה את הצעד, שלטונם מחוסל בבחירות הקרובות.

  בשנת בחירות לא לוקחים הימור כזה. והעובדה שבגין הסטורית לקח אותו לפני בחירות 1981 בהפצצת הכור העיראקי שונה לגמרי מבחינת עובדתית, ולא נכביר כאן בעובדות אלא נזכיר רק ששם לא התנהל כלל ויכוח ציבורי - הפרויקט העיראקי וההכנות לתקיפה התנהלו שניהם בסודיות מוחלטת.

  בניגוד מוחלט למתרחש עתה.

 35. 23
  ביבי - הסכנה הקיומית שלנו היא מבפנים ולא מבחוץ !

  אירן גרעינית, היא בעיה של העולם כולו ולא בעיה פרטית שלנו. האייטולות באירן הם כנראה מטורפים, אבל לא מטומטמים. הם יודעים בדיוק מה צפוי להם במידה וינסו להשתמש בנשק כזה, לא רק נגדנו, נגד כל מדינה שהיא. טרור, זה לא טוב, אבל, זו לא סכנה קיומית למדינתנו. לאורך זמן, כנראה, לא יהיה ניתן למנוע את התופעה, שמדינות באזרונו, יחזיקו כנראה בנשק כזה, ומה אז? לעומת זאת, מאז סוף מלחמת העולם השניה, מאזן האימה, הוכיח את עצמו, לא רק שלא השתמשו בנשק גרעיני הקיים בכמויות אדירות, אלא, זה כנראה גם מנע מלחמות קונבנציונליות גדולות. מאידך, אם נסתכל פנימה, אלינו הביתה, נראה שאנו צועדים בצעדי ענק לקראת מדינה דו לאומית כנראה, שזה בפרוש הסוף, ובמקביל, אנו צועדים לקראת מצב בו החרדים הופכים להיות רוב גדול בעם, כשאינם משרתים ואינם עובדים, דבר שיוליך תחילה לקריסה כלכלית ובעקבותיו לקריסה כללית. אלו הסכנות האמיתיות האורבות לפתחינו , ולא בעיית אירן. אחת משיטות הניתוח של נושאים בקבלת החלטות- היא לעלות את ההשערות ולנסות להפריך אותן, ולא לנסות להצדיק אותן. זו בדיוק הטעות שעשו מנהיגינו במלחמת יום הכיפורים - היתה להם קונספציה, והם רק חיפשו איך להצדיק אותה, ולא איך להפריך אותה, אלו היו מנסים להפריך אותה, התמונה היתה אחרת. אם לא יצא לך לקרא את ספרו של פרופסור יצחק בן ישראל - " דיאלוגים על מדע ומודיעין", אני ממליץ בחום שתקרא אותו, לפני שאתה לוקח את ההחלטה, למלחמת חורמה על אירן.

 36. 22
  לגילוח אדם שרוטט ללא היפך - מביאים ספר שגם ידיו רוטטות... לציבור לא רציונלי ברובו - מתאים ראש ממשלה לא רציונלי.
  1. מה קורה אם הספר הרוטט רוטט בפזב בפוגה מהמגולח? חשבתה על זה? ולגבי ביבי הוא מאך חבלה שדוהר לאבדון בכל הכיוונים, ובאבדון גם השפויים וגם הרוטטים הולכים. כך שהרטט אינו נחמה.
 37. 21
  במדינה משיחית וסהרורית מותר לבצע פעולות על סף ההתאבדות. וגם להוסיף כמה התנחלויות במקביל.
 38. 20
  כל הכבוד לרכלבסקי
 39. 19
  רכלבסקי מתי תבין כי כל השיקולים של נתניהו בעניין אירן ובכלל כפופים לשיקולי שרידותו ונצחונו בחירות הבאות. שום דוקטרינה ושום בטיח. אז בדיונים עוטפים את שיקולי השררה בדוקטרינה. מה ביבי יגיד בדיונים שיש לו אובססיה להיות ראש ממלשה ולכן המטרה מקדשת את כל האמצעים? האיש הזה מ-ס-ו-כ-ן. אבל למזלינו גם פ-ח-ד-ן ולכן לא יעז לצאת למהלך שאינו יודע את סופו. זה קרה לו פעם בקטנה, עם חלאד משעל בירדן - זה השתבש והוא התמוטט. פחדן לא לוקח סיוכנים. פחדן חייב ודאות ובמקרה של אירן אין לו. לכן הכל דיבורים. BB קינג יכנס להסטריה כמי שהיה המלך שלא הפסיק לדבר. אבל לעשות - גורנישט. נגרר בלתי נאלה. הגורר במקרה של אירן הוא ברק. כי הוא מעניק לביבי הפחדן בטחון בתחום הבטחוני. לכן ברק הוא שיקבע עבור ביבי אם לתקוף באירן. אז אולי ברק משחק עם ביבי את המשחק מול האמריקאים ומול אירן, אבל הוא יודע שבלי ארה"ב לתקוף באירן זה סיכון לא מחושב ברמה אסטרטגית שאסור לו לקחת.ולכן אם זה יתפתח לאסון זה יהיה לדראון עולם.
 40. 18
  חה חה חה, חמורולוג כ"אסטרטג"...
 41. 17
  פרשן או פנטזיונר?
 42. 16
  ומה אם ח'אמנאי ואחמדינג'אד יחליטו להיכנס אל בין דפי ההיסטוריה יחד עם עלי אבן אבו טאלב, ומוסא אל-כאט'ם ולעשות מעשה. פעם אחת מספיקה.


  למה אין התייחסויות ופואמות הנוגעות למה יקרה ביום שאחרי איראן תשיג את מבוקשה. היום, ללא נשק גרעיני, אחראית איראן כמעט לכל כוחות הטרור במזה"ת ולמעשה בעולם כולו. אז אם זה המצב כיום מה יקרה אחרי הגרעין? האם נוכל לבצע איזה שהוא מבצע כמו עופרת יצוקה, או שמיד בתחילתו יוסרו כיסויי הברזנט מהטילים הגרעיניים? בימי המלחמה הקרה בין בריה"מ לארה"ב הסתובבה ההנחה שהראשונה יכולה להשמיד את העולם 12 פעם והשנייה יכולה 18 פעם – אך לכולם היה ברור שפעם אחת מספיקה. אז נכון שיש לנו את יכולת המכה השנייה וצוללותינו מסיירות במי המפרץ הפרסי, אך מה אם בוקר אחד ח'אמנאי ואחמדינג'אד יחליטו להיכנס אל בין דפי ההיסטוריה יחד עם עלי אבן אבו טאלב, ומוסא אל-כאט'ם ולעשות מעשה. פעם אחת מספיקה.

 43. 15
  לאט לאט הארץ שומר-הצחוק כשנוח לו , קורא למרי צבי בישראל ! והכל כמובן בשם הדאגה לאזרח הפשוט...וחמורו של משיח מצטרף ללהקת המדרבנים למרד בלי בושה , היום זה נאמר שחור ע"ג עיתון.
 44. 14
  אם דבריו של ספי מבוססים , אזי המנהיג שלנו באמת מסוכן . כי אילו הייתי מנהיג איראן

  יבמקום לגרום נזק לישראל הייתי משמיד את כל שדות הנפט של עירק סעודיה ומדינות המפרץ . ואז כל הכעס היה מופנה לישראל . תחשבו על זה .

  1. הקונספירציה תצליח אם איראן תתקוף אינטרסים אמריקאיים או תחסום את המעצרים. אם מנהיג איראן חכם, הוא רק יתקוף את ישראל ואנחנו נשאר מבודדים, תחת התקפה נצחית ועם איראן ששוערת לנשק גרעיני ללא הפרעה
 45. 13
  רכבלסקי ודומיו קוראים למרד וצריכים להיזרק לכלא

  רכבלסקי ודומיו קוראים למרד וצריכים להיזרק לכלא. כמו כן הם מנסים לשבש פעולה צבאית

 46. 12
  כמו לדבר אל חרשים.
 47. 11
  המאמר הוא צל"ש או טר"ש: או שהמאמר גבוב שטויות, או שהוא חושף שאת ישראל מנהיג, לא משיחיסט, אלא מטורף

  הערה: בעצם סביר שהמשיחיסט הוא גם מטורף

 48. 10
  חסר מקור אמין

  נניח לכל השאר ונשאל שאלה אחת :
  הציטוט של מחלקת חקר הביצועים של צה'ל מה מקורו ?
  ועוד הערה :
  בעמודים אלה שואל מי ששואל מה המשמעות של אי הפעולה מול איראן

 49. 9
  רכלבסקי - עוד אסטרטג בגרוש...מה זה הקישקוש הזה?
 50. 8
  3 הערות לעניין

  1. דברים כדורבנות. על תעתועי המחשבה של ה"הנהגה" הפוליטית בישראל התרעתי וכתבתי זה כבר.
  2. אובמה לא יתקוף בזמנו החופשי? גם רומני לא. החשש מקרע מדיני בינלאומי וחזרה למשטר דו-קוטבי ולמלחמה קרה אינם משרתים את המטרות הקרובות והרחוקות של ארה"ב . הבית הלבן (על גווניו)קורא ומעריך אחרת מישראל הנוכחית את הסוגייה האיראנית ובוודאי יעדיף גם לאורך זמן להשתמש בכלים אחרים .
  3. כאשר ההתייחסות של רה"מ לגרעין האיראני נשקלת במושגים טעונים של גורל/ הסטוריה /איום קיומי כיצד יוכל לדון בעניין בהקשרים לוגיים ? הנה כי-כן: מי יתייצב לי עם מרעים?

 51. 7
  מעניין

  כל עניין התקיפה של איררן נשמע כל כך הזוי
  מי יעמוד באלפי טיליםשל מתקפת נגד מצידם? מדינת ת"א? ביבי ושרה בבונקר המיוחד שלהם?? הקומות הגבוהות של ברק יתעופפו. יחריבו לו את הפנטהאוז. החרדים ממילא בעולם משלהם=יאמינו שהקב"ה גרם לכל זה, והמתנחלים מן הסתם יהנו, הם אוהבים אקשן מלחמתי

 52. 6
  ראש הממשלה

  מזמן עבר ממלכת ההגיון לממלכת הדימדומים של החזיון.
  זה דיבוק. עניין ל- exorcist

  מה קרה בזמן האחרון - ברק על תקן של מושיע ?!
  מוטב שנחזור בזכרון 13 שנה אחורה (תותים) ונתפקח מהאשליה מהר מאד

  לגבי רמטכל שיושיע את המדינה ממנהיג אחוז טירוף.
  כבר היו דברים מעולם, לפני שבעים שנה במרכז אירופה.
  כשהבינו לאן הכל הולך פנו לראש הצבא ש"הוא היחיד שיכול להושיע את האומה בעת קשה זו"
  תשובתו היתה "זה לא תפקידי לסלק מנהיג נבחר".
  מעניין מה תהיה התשובה במקרה שלנו

 53. 5
  ניתוח נכון, אך חסרה חוליה קטנה.

  הכותב טוען, בצדק, שאם אובמה לא יצטרף למלחמה נגד איראן - הוא עלול להפסיד בבחירות. אך צריך גם להתבונן בצד השני - מה יקרה אם הוא ייכנע ללחץ הרפובליקאי ויצטרף? אז יבוא הציבור האמריקאי בטענות שהוא גורר את ארצו למלחמה מיותרת - בדיוק כמו קודמו הרפובליקאי, ולכן הוא לא שונה מן הרפובליקאים. אם כך - יטענו הבוחרים המאוכזבים (שגם כיום לא חסרים כאלה) - נצביע בשביל הדבר האמיתי, או "The Real McCoy", כפי שנהוג לומר שם. כך או כך - צעד צבאי ישראלי נגד איראן יסכן בצורה משמעותית את סיכוייו של אובמה להבחר לכהונה שנייה - בין אם יצטרף למלחמה ובין אם לאו. וזו המטרה האמיתית של ממשלת ישראל.

 54. 4
  לפעמים נדמה לי שאפילו האיראנים לא היו מצליחים לנפק טקסטים בעלי אופי כזה
 55. 3
  אם אכן ביברק מודים שמטרתם לגרור את ארה״ב למלחמה, חוסר השפיות בהנהגת המדינה זועק לשמים. במקרה כזה נדרשת הפיכה צבאית, כי אין דרך חוקתית להדיח ראש ממשלה מכהן

  בארה״ב, רוב בקבינט יכול להדיח נשיא ולמנות את סגנו. הסנאט והקונגרס יכולים לבצע impeachment ולהדיח נשיא מכהן.

  אצלנו זה לא נתן לביצוע, אלא בהפיכה.

  עצם העובדה שתיאוריה כזו עולה, גורמת לנו נזק שלא ישוער ביחסינו עם ארה״ב.

 56. 2
  לקרוא שוב ושוב

  מאמר חשוב. חייבים להעיף מהר את נתניהו ולאשפזו לטובת כולנו

  1. ממשלת נתניהו 2012, הפרק שכותב נתניהו בעצמו ויצורף לספרה של ברברה טוכמן ז"ל" מצעד האיוולת...
 57. 1
  יהודים תרדו מהגג