מכתב לאלוהי הגברים

אלי היקר,

 אנא סלח לי, אני בטוח שאתה עסוק, בכל זאת, המשכורת העיקרית של הבית עליך, אז אקצר. אם אני לא ממוקד זה בגלל שהבית הפוך, עוד צריך להחזיר את הגוּלש למקרר ולארגן את הכלים בכיור, והראש שלי לא בעניינים בגלל השיחה עם הילדה על השאלה כמה אנחנו משקרים ביום-יום.

אלי, אתה בטח חושב שהעולם השתנה. גברים מכינים אוכל, מטפלים בילדים, אבל האמת היא שהחזון שלך התממש. העולם פטריארכלי להפליא, גברים מנהלים אותו בעבור גברים ובאמות מידה גבריות ושיח גברי. נכון, אם תסתכל טוב תראה נשים מרביצות לגברים, אגרוף פה אגרוף שם, בלהט הוויכוח, דברים שלא היו עולים על דעתך. אבל דע שהגברים לא מחזירים לא בגלל שהם חושבים שלא מגיעה להן איזו סטירה מצלצלת, או שאלימות היא נגע, אלא בגלל איזו תקינות פוליטית.

בכלל, ההשפעה שלך בתחום מערכות היחסים היא מכרעת: בזוגיות, כמוך, הגברים היום קנאים ומטורפים כתמיד, ממך הם למדו יפה להסתיר מעט את הקנאה באיזה משפט נעים כמו "תקראי לי אישי ולא בעלי", כך הם משמרים את הפחד ומטפחים את התקווה, אבל כמוך הם תופשים את האשה כקניינם, ובגידה בשבילם היא פגיעה בכבוד, וכמה שהם מאוימים ככה הם תוקפניים, כמוך: "ריבו באמכם ריבו כי היא לא אשתי ואני לא אישהּ".

הצלחת, מה יש להגיד. וגם בחברוּת. הגירסה המאפיונרית שלך לחברות פופולרית להפליא. אני מתכוון לחברות של יד רוחצת יד, חברות של לחפות, להיות שם בשביל החבר, כמו שעשית עם משה, איך שהגנת עליו כשמִרים ואהרן דיברו על האשה הכושית, והטיפול היסודי והמעמיק שלך בקורח ועדתו. הכל בשם החברות.

לא חשבת לרגע שחברות משמעותה לחלוק מחשבות ורגשות, שהיא איננה קשורה לכוח או למעמד או לנאמנות עיוורת, אותה נאמנות שגרמה לך לעצום עיניים ולהתעלם מן ההשתתפות של אהרן בחטא העגל. זה חלחל, שכנעת את כולם שהחוט הדק הזה הוא הדבר.

נהייתי תוקפן. אולי בגלל שאני חושב על השערורייה הגדולה ביותר – אתה גם המודל של האבהות. אבא שלא ניתן לרצות, מרוחק, עם ציפיות בלתי אפשריות, אחד כזה שמוותר על הילד כשהוא מאכזב אותו, שצוחק עליו מלמעלה, מנסה אותו בכל מיני ניסיונות כדי להפוך אותו לאדם "טוב יותר". וזה הצליח לך: ילדים עדיין מחכים למלה טובה מאבא שלהם, מרגישים שהם לא עומדים בציפיות, הופכים את בעצמם לחולי שליטה. אפילו בטיפול - אין לי כרגע זמן להסביר לך מה זה, ולא בטוח שתבין - הדגם הזה שולט, ומי שרצה לסטות ממנו לא אמר: "אני רוצה אב אחר", אלא ברח לרכּוּת של האם.

בנקודה זו בסוף דברי, אולי על מנת שאוכל להימלט מזעמך, אני רוצה לכתוב לך את הדבר החשוב ביותר. ההצלחה שלך נשענת על ההנחה שטבע האדם וצרכיו לא משתנים. שמדעי הטבע מציעים תגליות מרחיקות לכת, ואילו במדעי האדם אנחנו סובבים סביב עצמנו מאז משה, סוקרטס, ישו, מוחמד, בודהא - אנושיות אוניוורסלית שאין לה עבר ואין לה עתיד. והנה, אני מתריע לפניך, יש ניצנים של שינוי באוויר, ואולי בעתיד הקרוב כבר לא תוכל להסתמך על הנארטיב הגברי שבו הופעת.

היום יש אבות שהדרכים הגבריות לדיכוי האשה שקופות להם ומקוממות אותם. הפמיניזם של הגברים הללו דוחה כל עמדה שהמציאות בה היא "טבעית", וחותר לחשוף את הכוחות המכוננים אותה. הגברים הללו, שעובדים בשתי עבודות ומטפלים בילדים, היו קוראים לעצמם קורח ועדתו אם לא היו עייפים מכדי לפרש אותך שוב ושוב מחדש. במלים אחרות, אם לא תמציא את עצמך בדמות רלוונטית יותר תמצא את עצמך, אולי לא מיד, אבל בעתיד, מחוץ למשחק.

ולא, אין דרך לעצור את ההתפתחות הזאת. טוב, אולי עם מבול או רעידת אדמה או פצצה גרעינית (אני כבר מכיר אותך, יש לך דרכים יצירתיות לעשות זאת). בקשה קטנה: אל תעשה כלום בינתיים, לפחות לא בשעות הקרובות. אני הולך לנקות את השירותים, שיהיה נקי לילדים כשיבואו.

ד"ר יאיר אלדן הוא מרצה בפקולטה למשפטים של הקריה האקדמית בקרית-אונו
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  God's away

  God's away on business

 2. 21
  טקסט אדיר!!

  אתה כותב דברים מאוד מאוד קשים עם הרבה תוקפנות כלפי שמיא והכל בחינניות יוצאת דופן

 3. 20
  מאמר מדהים!

  מזמן לא קראתי משהו שגרם לי לבכות ולצחוק בו זמנית. אני לא מכיר את ד"ר אלדן, אבל מדובר בכשרון עצום מימדים. מי יתן ועיתון הארץ יפרסם עוד רבים ממאמריו.

 4. 19
  מילים כדורבנות

  משמח לראות גבר שמבין שזה לא מאבק של נשים בלבד

  1. גבר שתומך במאבק הנשים נגד כל הגברים נקרא בוגד, וחייבים לקחת ממנו את מה שנשאר מגבריותו בהקדם, למרות שזה לא יהפוך אותו לאישה אלא למנודה משני הצדדים.
 5. 18
  בלתי קריא בעליל
  1. אז תחזור לכיתה א' ותלמד קרוא וכתוב
 6. 17
  לפעמים קצת זרם תודעה מוסיף לעוצמה של הדברים. כתבת יפה.
 7. 16
  יפה מאוד אבל המצב בשטח קצת שונה

  יאיר, כתבת יפה ואני מסכימה . אבל לצערנו, אנו גם עדים למגמה של התפשטות הדת והחזרה בתשובה בעולם גם היהודי, המוסלמי, ואפילו נוצרי. יש איזו כמיהה של אנשים לדת ולאלוהים וצר לי על כך.

  1. תמשיכי להצטער ... אם יש לשני שליש עולם כמיהה כנראה

   שאת הסוטה.....

   חשבת על כך?? או שאת לא מסוגלת לחשוב על מה שנוגד את השקפתך??. אז מי החשוך ומי הנאור??

 8. 15
  אין חדש תחת

  יאיר יקר,
  הביקורת על דמות האל מוכרת היטב, ואחד הניסוחים החריפים שלה מופיע בספרון קטן של קארל גוסטב יונג בשם "תשובה לאיוב". לא פלא שמודל ה"תיקון" שמציע יונג לדמות האל הוא אימוץ "הבן" (ישו). בלי להיכנס לפרטי הדיון אצל יונג, שנוגע בעיקר למגבלות האינטרוספקציה של אל שסובל מהיעדר פגמים ולכן לא יכול להזדהות עם ברואיו נעדרי השלמות, מעניין שדמות הצלוב נשית למדי.

 9. 14
  זהירות! אנשים עוד עלולים לחשוב שאתה מאמין שיש אלוהים והוא אורתודוקסי.

  אז דע לך שגם אם יש איזשהו כוח עליון הוא מעשה ידיהם של כל מיני אינטרסנטים חולי שליטה וכוח וברוח זו יצרו את אלוהיהם וגם אונסים אותנו להאמין שזה האל ואין בילתו. כפי שנאמר: 99% ממעשיו עושים שם רע לכל השאר.

  1. ואת עוד מפרסמת כי שמך הוא כהן.. עלובה ומסכנה
 10. 13
  1. אין אלוהים. 2. אלוהים מפנה עורף לעם ישראל ברגעים הכי קריטיים שלו. 3. חזור ל 1.
 11. 12
  זה רק במערב

  זה רק במערב כל העניין של קידום האישה וזה רק זמני. כי קידום הנשים עצר את הילודה והביא מהגרים שיהיו הרוב גם באירופה תוך מספר עשורים, ואז מעמד הנשים יחזור למה שהיה בימי הביניים במקרה הטוב.

 12. 11
  בלה בלה

  מאמר ילדותי. פנייה לאלוהים עלק. צריך רק להסתכל במחוברים כדי להבין את חלוקת התפקידים והפער המגדרי בארץ. ערבים היינו וערבים נשארנו.

 13. 10
  הוא כתב דווקא עכשיו כי כמו שאמר: זה באוויר. ממש קלעת, יאיר אלדן. אני מסתובבת בדיוק עם זה, ודווקא בשנה האחרונה. מעניין.
 14. 9
  אבינו הקדמון.

  בורות? דעה קדומה?
  מר יאיר אלדן הנכבד, אנא מצא מספר דקות פנויות בין הגולש לחיתולים, עבור אישית על כל ספרי הברית הישנה וגלה לנו כמה פסוקים מביא לנו משה רבנו מפי בורא העולם המתיחסים לנושא של בינו לבינה שבחרת לכתוב עליו.
  אם תמצא יותר מאפס אני צנצנת. (שניהם היו מספיק חכמים על מנת לברוח מנושא זה כמו מאש).
  לעומת זאת מפליא אותי שאין לך כל טענה כלפי דארווין החביב שברא עולם מקרי (ללא בורא) שבו החזק שורד. האם לא ירשנו את תכונותינו מאבינו הקדמון שהלך על 4?

 15. 8
  מי שמתחנף לפמיניסטיות צריך לזכור שהן מעדיפות ערסים אינטיליגנטיים
  1. מי שמתחנף לפמיניסטיות זוכה בבחורות הכי שוות.
 16. 7
  לא לדאוג, אלוהים לא תעשה כלום היא ממתינה
 17. 6
  יאיר אלדן, יפה מאוד וכל הכבוד, אבל למה דווקא עכשיו? קרה משהו מיוחד שבגללו כתבת? אולי רצית להגיד משהו על ראש הממשלה ואנשיו, אבל לא יצא לך?
 18. 5
  אנושי אנושי מדי - יהודי יהודי (אורתוד') מדי הנח להם יאיר יקר, הם לא ישתנו

  כשעוברים דירה לא צריך לשאת עימנו את הגג.
  בית חדש או עדיף מכך ללא בית
  הבית הישן מתולע ורקוב
  גם לו היו ימים יפים
  ואנו חבים לו
  את מחיר חיינו
  אולם הגיע הזמן לנדוד
  זו תהיה תודתנו האמיתית לו

 19. 4
  כתיבה יפה ותוכן זניח

  אכן כתבת יפה למרות שגיאות הדפוס (מערכת הארץ: הגהה? ). פניה לאלוהים בכבודו ובעצמו, לא מתרפסת, לא מתחננת אלא דיבור ישיר ואפילו עוקצני. אדם אמיץ, אין מה לומר. הצרה היא שפנית לאלוהים היודע נפשו של אדם ושיקרת. בהחלט שיקרת. אינני דתי. אני מתעב את השליטה הגברית בנשים בשם הדת. אבל אני מתעב יותר את השליטה הנשית במערכות המשפט והרווחה המודרניות. אם אישה מגישה תלונה במשטרה על אלימות/אונס מצד גבר הוא ייעצר מייד ועד שתוכח חפותו חייו כבר הרוסים ללא תקנה. אם המקרה הפוך, השוטרים (שהם הטיפוס השפל ביותר של הגבר שאתה מתלונן נגדו) ילעגו למתלונן וברוב המקרים יבטלו את התלונה על דעת עצמם והיא לא תגיע לבית המשפט. גבר חשוד באלימות/אונס מוצא את עצמו במלחמה נגד המשטרה, מערכת המשפט והגרוע מכל, התקשורת. את האחרונה לא מעניין שהוא עדיין חשוד. אישה החשודה בעבירות דומות לא מעניינת את התקשורת ולרוב היא משוחררת ללא כל הגבלה. אישה שנפרדת מבעלה זכאית למזונות וההפך אינו נכון. מדוע? אם הגבר חייב לשלם מזונות הדבר אומר שהוא מפרנס את פרודתו/גרושתו וזו בעצם הודאה שגברים יכולים יותר. אישה שפונה למערכות הרווחה זוכה במלוא התמיכה. גבר שפונה לאותן מערכות מטופל בזילזול. אישה חד הורית זוכה לכל ההנחות ומשרדי הממשלה מתחרים מי יתמוך בה יותר (ולהצטלם איתה) ואילו גבר חד הורי הוא בבחינת בושה. כל (כל!) גבר בעיני העובדות הסוציאליות בישראל הוא רוצח/אנס או שיהיה כזה ביום מן הימים. כל (כל!) אישה מבחינתן היא קדושה מעונה (ועוד איך מעונה) ואין אישה בעולם שממציאה תלונות שווא. במצבנו היום כל (כל!) אישה יכולה בתלונת שווא אחת להרוס את חייו של כל (כל!) גבר. אני ממליץ לך מר אלדן שתשלח איגרת נוספת לקב"ה ותודיע לו שאתה מושך את האיגרת הראשונה כי טל"ח.

  1. אתה חושב שחזרה על טענות שקריות הופכות אותן לאמת?

   הלא למעלה ממחצית התלונות על אונס כלל אינן מגיעות לערכאות משום שאין די ראיות לבסס את האשמה. אז מה השטות הזאת על כוחן של התלונות.
   ובכלל, אם מישהו יתלונן שגנבת ממנו, שמעלת בכספים, שהונאת, שתקפת אותו פיזית, זה לא יהרוס לך את החיים? רק תלונה על אונס הורסת חיים?
   כמה נוח היה פעם, כשמערכת המשפט היתה מורכבת רק מגברים, ותלונות על אונס כמעט שלא התבררו. אחחח, כמה שאנחנו מתגעגעים לימים ההם...

 20. 3
  עורך, מישהו? זהו, פשוט מפרסמים כל מה ששולחים לכם?
  1. מאמר מעולה. תודה ל"הארץ" על הפירסום.
 21. 2
  הוא פשוט תותח - לא פחות ולא יותר

  אך מיהו התותח?

  האל הנגלה לעמו באותות במופתים ובמלחמה,
  רכב המרכבה הנושא אותו בסערה השמימה,
  או הכותב שפיקד עליו בתקופת גברבריותו?

 22. 1
  אלוהים הוא שמועה ,שתביא לחורבן האינ-ושות !