עוד דרך לאפליית המזרחים

משרד החוץ יצא באחרונה בקמפיין על אודות היהודים כפליטים. הרעיון שעמד בבסיס הקמפיין, כפי שהציגו סגן שר החוץ דני אילון, היה לחשוף את התלאות שעברו היהודים בהיותם פליטים, ובכך להצדיק את מדיניות השערים הסגורים שנוקטת ישראל כלפי לא-יהודים הרוצים לבוא בהם.

אולם, בחינה של הקמפיין מגלה פרט מעניין: הוא אינו מציג את כל היהודים באשר הם כפליטים, אלא רק את אלה שבאו ממדינות ערב. כלומר, לא בפליטות יהודית כללית עסקינן, אלא רק ביהודי מדינות ערב והאיסלאם, אשר כדבר הקמפיין, היו לפליטים לאחר שגורשו ממדינותיהם בבושת-פנים ובחוסר כל.

הדגש שמושם על מוצאם הערבי של היהודים הפליטים מעורר אי-נוחות רבה, מכמה סיבות. ראשית, לא כל היהודים נפלטו והוגלו בכוח. היו בין יהודי-ערב כאלה שבאו לישראל בשל חזון משיחי דתי, כפי שעשו יהודי תימן ב"אעלה בתמר" בסוף המאה ה-19. תיאור סיפורם של יהודי-ערב כסיפור בריחה, אינו מדויק.

זאת ועוד: בחלק מהמקרים שבהם יהודים גורשו או ברחו באישון לילה, למדינת ישראל היה חלק בכך. מוכר במיוחד הוא סיפור בית הכנסת בבגדד, אשר נטען כי הופצץ בשנת 1951 בידי סוכנים ישראלים כדי ללבות את היצרים על רקע דתי ולעורר את יהודי עיראק האמידים לעזוב את מקומם הנוח ולבוא לישראל, שהיתה במובנים רבים בעבורם פחות מפותחת ומושכת מעיראק.

סיבה נוספת לאי-נוחות שמעורר הקמפיין נעוצה בהיסטוריה ובהווה של היהודים יוצאי מדינות ערב בישראל. דווקא כאן רבים מהם חיים בהוויה המאפיינת מהגרים: שיעורי העוני האבטלה בקרבם אינם פרופורציוניים לשיעורם באוכלוסייה, הם סובלים מתת-ייצוג קיצוני במעוזי השלטון והכוח, ממערכות חינוך נחשלות וממדיניות נגועה באפליה בכל הקשור להקצאת משאבי קרקע.

לכן, לא נותר אלא להתפעל מהציניות: מדינת ישראל, המלינה כי בניה ובנותיה נאלצו להימלט כפליטים מארצותיהם, ממשיכה בעצמה להתייחס אליהם כאל פליטים בביתם, מבלי שתעשה מעשה ראוי - מעשה אמיתי ונועז, לא זעיר פה, זעיר שם - כדי להוציאם מעמדה זו.

הקמפיין נראה בעיקר כמשקף עוד דרך חדשה ומקורית שמצאה המדינה לנצל את המזרחים. המדינה מציעה בו מעין סחר חליפין לעולם: היות שהמזרחים גורשו על ידי ערבים והיו פליטים, העולם אמור לקבל בסלחנות את סירובה של ישראל לקבל אליה חזרה את הפליטים הפלסטינים (שהם ערבים) הפזורים בעולם ובגבולותיה. עסקת החליפין אינה רק בהכרה בסבל - יש פה גם כסף, כסף גדול. מחקר גילה שכתשעה מיליארד דולר בכסף וברכוש, שהיו שייכים ליהודי מדינות ערב, כלואים במדינות אלה. שווי נכסיהם של הפליטים הפלסטינים בישראל מסתכם אף הוא בסכום גבוה ביותר.

השוואת שני הסכומים הללו תאפשר לקזז ביניהם, וקיזוז זה אינו סימבולי כלל ועיקר. ועדת התביעות שרק בשנים האחרונות הואילה מדינת ישראל להקים כדי שתתבע את כספם של המזרחים בישראל, הניבה עד כה סכום עגול - אפס שקלים. לשם השוואה, יהודי ערב אזרחי אירופה, קיבלו באחרונה מיליוני דולרים כפיצוי, לאחר שהגישו תביעות מסודרות, שהחוק הבינלאומי מחייב לקבלן. אין זאת אלא שישראל שוב מציעה למזרחים עסקה גרועה במיוחד: הייתם פליטים, תמשיכו להיות פליטים, ועוד הזדמנות לעשות עמכם צדק היסטורי תנוצל לרעתכם.

ד"ר ביטון מלמדת בבית הספר למשפטים, המסלול האקדמי, במכללה למינהל, ועומדת בראש מרכז תמורה למניעת אפליה
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 127
  המדינה גנבה את כספי השילומים לאשכנזים והשקיעה חלקם במזרחים
 2. 126
  פליטים ?

  עליית יהודי מרוקו אינה עליית פליטים : המלך והשילטונות עשו ככל יכולתם להשאיר את היהודים בארצם. המלך פנה אליהם והפציר בהם להשאר במולדתם ולתרום בכישוריהם להתפתחות ארצם כמודרנית בשיוויון זכויות מלא. אלא שישראל ראתה בפניה זו תחרות ופגיעה במאמצי הסוכנות להביא לישראל מקסימום יהודים מכל מקום , בשל מצוקתה הדמוגרפית מול הערבים.
  לכן, אני לא מרשה לך, מר דני איילון, לדרוש בשמי ,במוסדות הבינלאומיים כל פיצוי על היותי פליט...

 3. 125
  לא נשכח ולא נסלח על הפרהוד.... שהיה הקדמה למה שתכננו לנו העירקים

  יחד עם גרמניה הנאצית ....בנס לא צלחה ידם....
  לערבים היה נוח במשך שנים להנציח את מסכנות הפליטים מה שלמזלנו לא קרה.. רוב יהודי עירק הצליחו להשתקם להתקדם והעדיפו להשאיר את המסכנות מאחוריהם ... אבל הזכרונות נשארים גם לדורות הבאים

 4. 124
  אני מבין שמר כוכבי הכניס לך באבי-אביך בעניין בית הכנסת שהופצץ "על ידי הציונים". לא טרחת לפרסם התנצלות. לא ציפיתי שתנהגי אחרת...
 5. 123
  אחרי שהמדינה ניצלה את הפליטים היהודים הגיע הזמן לעשות על גבם גם הון פוליטי, אף אחד לא מתכוון באמת להלחם עבורם לפיצויים מה הם פולנים?

  אחרי שהמדינה ניצלה את הפליטים היהודים הגיע הזמן לעשות על גבם גם הון פוליטי, אף אחד לא מתכוון באמת להלחם עבורם לפיצויים מה הם פולנים?

 6. 122
  אין לי כוח אליכם. אין לנו כוח למה..
 7. 121
  מאמר ראוי ונכון

  מדובר ברצון של דני איילון לערוך משוואה של פליטים יהודים מארצות ערב לפליטי 48 הפלסטינים ולומר כל הצדדים נדפקו וכעת אנו שווים. משוואה מקוממת.

 8. 120
  איפה הבושה

  אלוהים . ירדתם מהפסים.
  יום כיפור מתקרב ואיתו גם זכר החללים ממלחמת יום כיפור. אתם יודעים מי טמונים בבתי הקברות ? בני אלבז שנשכב על רימון להציל את חבריו. כן אלבז
  סעדיה אלקיים "סופפו " כן. סעדיה.
  טמונים גם אריק רגב.גד מנלה. הרניק יהיה זכרם ברוך

  כולנו אחים וכתבה שכזאת מבלבלת אותנו. בושה

  אל תגיבו

  1. תגובתך היתה הנכונה ביותר!

   עשו סיור קצר בהר הרצל, והתבוננו במצבות. כל בני העדות שוכנים שם, ותפילתם היתה, שנשמור על המדינה ונאחד את קבוץ הגלויות.עכשיו בתקופת עשרת ימי תשובה, אל לנו להעליב איש את רעהו, ולפגוע בעדות שונות . כולנו תורמים למדינה וויכוחים כגון אלו גורמים כאב לב למשפחות השכולות.

 9. 119
  הי תמיד הייתה בדרכים? רק בצבעים בוהקים,
 10. 118
  המזרחיים ממש לא פליטים בישראל

  האם את ד"ר ביטון המרצה במכללה יוקרתית מרגישה מקופחת?
  מספיק עם השטויות, פרט לחברה החרדית אין שום התייחסות למוצא, וכולם (כולל אגב דני איילון עצמו) התערבבו כבר עם כל העדות.
  ונכון שאחת הסיבות להעלאת נושא הפליטים היהודים היא כדי להתנגח בפלשתינאים, אז מה? מה רע בזה?, אנחנו נמצאים איתם בסכסוך דמים קשה ומותר לנו לטעון נגדם בכל האמצעים כדי לנסות להחליש את טענותיהם.

 11. 117
  יהודי מרוקו הגיעו לכאן כמהגרים, ברוב הגדול מאוד של המקרים הם ממכרו את הרכוש שלהם לפני שיצאו ממרוקו, מדינת ישראל חטפה את הרכוש הזה בכל מיני דרכים והפכה את המרוקאים לפליטים

  היו כל מיני שיטות לגנוב את כספם של המרוקאים, שער חליפין שונה ונמוך יותר לפרנקים שהביאו, תשלומי אגרות רבות למיניהם למי שרצה לפתוח עסק שלאחר מכן נענה בשלילה, סירוב לתת למרוקאים לפתוח עסקים עד שמכונות שהביאו מצרפת נרקבו להם, גניבת כסף ממכירות במרוקו על ידי התחזות השליח למתווך שיעביר את הכסף ושימוש בכסף הזה למימון פעולות הסוכנות במרוקו. מרוקו זה לא קבוצה זניחה בין עולי ארצות מוסלמיות, הם היו הקבוצה הגדולה, הגיעו לכאן יותר מ 200,000 יהודים ממרוקו, היום הקהילה הזו מונה יותר ממליון איש בישראל. תתעוררו!

  אכן יש מקום לכך שמדינת ישראל תפצה את יהודי מרוקו על הפיכתם לפליטים. הקונגרס של ארצות הברית מכיר במצב יהודי ארצות האיסלאם כפליטים.

  ברגע שנתחיל להתייחס למצב לאשורו וברצינות ולהתחיל להגיש כאן בגצים, כולל העיתונים ואמצעי התקשורת יעשו כל דבר כדי להשתיק את העניין לעוד 70 שנה.

  1. אז תחליטו סוף סוף - הגיעו העשירים, הגיעו העניים, הביאו רכוש לא הביאו רכוש. נראה שהדמיון המזרחי עובד אצלכם שעות נוספות ומפעם לפעם הסיפורים הופכים לאגדות 1000 לילה ולילה....
 12. 116
  ד"ר

  מי אנחנו אזובי הקיר,שנגיב בכלל על כתיבה של ד"ר?ועוד יפה?ומזרחית?אנחנו הדור השלישי של האשכנזים המשוקצים...שבמקרה בנו את הארץ...אך אך איך הכל התבלבל פה במידנת ישראל המופרעת שהמזרחיים בשותפות הליכוד הרסו עד היסוד.

 13. 115
  המאמר נסמך על כרעי תרנגולת

  המאמר סובל מאי דיוקים, כמה דוגמאות:
  א. אין דמיון בין המקור לפליטות הפלסתינאית לבין היהודית. הפליטים היהודים לא פתחו במלחמה כנגד אף אחד, בוודאי לא בארצות מוצאם. הפליטות הפלשתינאית נולדה בעקבות התוקפנות הערבית (של הפלסתינאים עצמם ושל מדינות ערב). אם היה צדק טהור הרי שהפלשתינאים לא היו זכאים לשום פיצוי ואולי להיפך, היה נכון לדרוש מהם לפצות את הצד המותקף. זה כמובן לא יקרה, אך לפחות ניתן לדרוש מהעולם לראות את הסימטריה העובדתית.
  ב. נכון, לא כל יהדות המזרח עזבה מאונס, חלקם עלה מתוך רצון ו/או שכנוע ע"י שליחים ציוניים. אבל באותה מידה לא כל יהדות אירופה עזבה מאונס ולא כל אלו שעלו לפני מלחמת העולם חוו פוגרומים באופן אישי. רבים בשתי היהדויות זיהו שהסביבה הופכת להיות עויינת יותר ויותר ולכן הקדימו עליה מרצון לפליטות.
  ג. עליית יהודי תימן - נכון הם עלו מרצון וכבר בזמן העליה הראשונה, אבל הם לא בנו ולא התכוונו לבנות את מוסדות השלטון של "המדינה שבדרך". לכן, תרומתם חשובה ומוערכת אבל מי שארגן את היישוב היו יוצאי אירופה.
  ד. שיעור העוני והאבטלה אינו פרופורציוני - נכון שאין עדיין שיוויון מלא, אבל יש מגמה ברורה של שיפור ואם לא היו קמות מפלגות "שמתפרנסות" מהעוני והבערות השיוויון היה גדול יותר כבר מזמן.

  ולבסוף, מדוע את וכל חברייך המקופחים המצליחים (ולשמחתי יש רבים כאלה) רק עסוקים בלהתלונן ולצפות ש"המקפחים" ידאגו לאלו שלא הצליחו, אך לא עושים משהו בעצמם? מדוע רובכם אינם חוזרים לשכונות ולעיירות הפיתוח?

 14. 114
  גב' ביטון, לא נמאס לך מהיללה הזאת ?

  עוד לא נתקלתי בכתיבה מעוותת כל כך

 15. 113
  די.אן.איי

  די גברת ביטון, נמאס כבר מהבכי ומהיללות על קיפוח ואם באמת אחרי
  כל כך הרבה שנים אתם המזרחים לא מצליחים לשחחר ממכם את השד הזה כנראה שזה אצלכם בדי.אן.איי ושום דבר כבר לא יעזור לכם, אז תמשיכו לבכות וליילל ואנחנו האשכנזים נפסיק להתייחס,לא ככה, הא???

 16. 112
  ברברנית

  הבכי המזרחי נעשה עכשיו מתוחכם...עלק,עד מתי תבכו שתו לי לקחו לי,היהדות הארופאית נשרפה ונשחטה ובכל זאת הם היו דומיננטים בבניית הארץ,בייחוד הקיבוצים שהיו מפוזרים לאורך הגבולות,אז יאללה מספיק כבר לילל כל החיים .

 17. 111
  "הפליית המזרחים" של יפעת

  יפעת, מתי זה יפסק? עד מתי תלובה השנאה וה"קיפוח".
  את הרי יודעת מה היה מספר היהודים בארץ ישראל מכל ארצות האיסלם לפני קום המדינה. ואם משרד החוץ רוצה להציג הקבלה אל מול רצון השיבה של הערבים, קמה בחורה משכילה כמוך ושופכת זרם של מילים שיעזרו למי בדיוק?
  הרי בני עדות המזרח כבר מקבלים היום פיצויים מהגרמנים, בין אם ניזוקו או שלא. עצה קטנה: לא חייבים תמיד לדחוף את מדמנת האפליה לכל נושא.

 18. 110
  יהודי ארצות האיסלם שעלו לארץ, מוצגים כפליטים ע"מ להוות משקל נגד הדרישות של הפליטים הפלסטינאים. באם היהודים יוכרו כפליטים, אזי מגיעים להם פיצויים על רכוש כפי שקיבלו האשכנזים עבור רכוש שהשאירו מאחוריהם באירופה. אינני מבין על מה את מתלוננת ומעלה סוגיה של קיפוח.
 19. 109
  מיכון שרכושם של הפליטים הפלסטינים נפל בידי ישראל, על ישראל היה לפצות את הפליטים היהודים מארצות ערב שאבדו את רכושם
 20. 108
  חידה: מה גרוע ממרוקנית? תשובה: מרוקנית מקופחת ומה גרוע ממנה? מרוקנית שהפכה את הקיפוח למקצוע
 21. 107
  אנטי-ציונית טיפוסית...

  תקראי מה שכתב צבי גבאי, בעיתון זה לפני 11 יום: "במהלך דיוני האו"ם ב-1947 על הצעת החלוקה של פלסטין למדינה יהודית ומדינה ערבית - נציגיהם (הייכל פאשה המצרי, פאדל אל-ג'מאלי העיראקי וג'מאל חוסייני, ראש משלחת ערביי פלסטין ואחרים) לא רק שהכריזו ש"קו החלוקה יהיה קו של אש ודם", אלא גם הודיעו שחלוקת פלסטין תעמיד את הקהילות היהודיות במדינות ערב בסכנת מוות. מיד לאחר כ"ט בנובמבר - היום שבו הוחלט על החלוקה - פתחו צבאות ערב וכנופיות ערביי פלסטין במלחמה נגד היישוב היהודי, ובמקביל נערכו פרעות ביהודי ערב. "
  רק אנטי-ציונים כמוך לא יתמכו בתביעה הצודקת לחלוטין לפיצויים מתאימים עבור הרכוש היהודי הרב שהוחרם על ידי מדינות ערב. אלא אם כן את חושבת
  ש"הציונים" הם אלה שפקדו על מדינות ערב לפרוע ביהודים ולהחרים את רכושם....

 22. 106
  הורי שרדו את השואה הגענו מהונגריה הנה למעברה שם היינו עניים יותר מהמזרחים

  מכל הקטע של הפיצויים הם קיבלו כלום כי לא היה להורי כסף לעורכי דין פרטיים והמדינה כדרכה גנבה את חלקם.
  אני עוד זוכר שהייתי מתלוה לאבא כילד בשנות החמישים ויושבים ומחכים שעות במשרדי האורא בתל אביב בדחילו ורחימו ויוצאים מאושרים עם איזה עשרים שלשים לירות.
  היינו זבובים מחוסרי אונים לעומת המזרחים שידעו איך לקבל את המגיע להם במשרדי הממשלה בלי בושה או תחושת אשם.
  יש לנו בחור כורדי חסר חינוך בבית הכנסת שהוא אמן בחליבת המערכת וברוך השם יש לו כל טוב וחסכונות משמעותיות אבל הוא נראה ומרגיש מאד מקופח. למה? כובע!

 23. 105
  נקודה למחשבה- אנא התייחסותכם

  ניכר כי בשתי סוגיות מרכזיות תרבות יהודי המזרח לא רק שלא קופחה, אלא הפכה להיות תרבות מרכזית בארץ (מיינסטרים) - מוזיקה ואוכל. כמעט שלא ניתן למצוא שריד וזכר לתרבות הקולינרית המזרח אירופאית (גפילטע פיש, בורשט, צימעס, רגל קרושה וכו') ובודאי שלא למוזיקה היידישאית ששלטה בכיפה בקהילות ברחבי מזרח אירופה. לעומת זאת, תרבות המזרח בהיבטים אלה שולטת ובגדול - עולם הקולינריה המזרחי וכן המוזיקה המזרחית שולטים בכיפה ביד רמה.
  חוץ מזה, ד"ר ביטון - האם לשיטתך יש מגמה של הדרת מזרחיים? האם המימסד מונע למזרחיים להתקדם? האם מישהו מנע ממך ללמוד או ללמד? האם נתקלת בגוף אקדמי שסירב להעסיק אותך על בסיס מוצאך? קשה לי להאמין שכיום הדברים הללו עוד קיימים.

 24. 104
  המטרה: למנוע מהפליסטינאים פיצויים, אך התוצאה שעולים מארצות ערב לא יקבלו גם כן!

  לאשכנזים המדינה דואגת כי מדובר בבני משפחה וחברים, במזרחים המדינה משתמשת כדי להמשיך ולשמן את החברים ובני המשפחה (האשכנזים כמובן!).

 25. 103
  עד היום אנחנו משלמים על ה"חזון משיחי דתי" של התימנים...
 26. 102
  ביטון, נכון דופקים את השחורים המזרחים !! עכשיו את מרוצה??
 27. 101
  תביעת הפיצוייםהווירטואלית ממדינות ערב היא ספין של הממשלה המרושעת הזו שאינה מעוניינת להגיע להסדר מדיני
 28. 100
  ברגיל

  מה הבעיה שלך גברת ביטון?
  נראה שאצלך כל מה שקורה בסופו של דבר מתנקז לנקודה
  אחת והיא,,,,,,,,,: אפליית המזרחיים.
  את קושרת דברים מאנטרקטיקה עם סופות על נוגה.
  כל העשייה(וגם בעבר הייתה עשייה את יודעת?),מלווה
  ב הכל. טוב ורע.
  העבר שאת מדברת עליו אינו רלוונטי לנושאים שיועלו
  במשא ומתן ובהסכמים לכשיגיעו.
  האם הנקודה עניינית ולגיטימית,זה נושא אחר.
  לא גזענות ולא נעלים. 29. 99
  את בחורה מוכשרת אז פשוט תגידי את האמת שמשתמשים בנו להצדיק את האידאולוגיה הימנית האנטי דמוקרטית. וכל השאר זה שטויות שלא שוות את ההתייחסות שלך.
 30. 98
  ויכוח עקר מרגע שחושבים שיש או היה קיפוח על רקע עדתי...

  יש פה הבדלי גישות,טעמים ותרבות....ערבית מול מערבית עם מכנה משותף אחד בלבד,יהדות,כל השאר שמיים וארץ לטוב ולרע,לרע ולטוב.לידיעת הכותבת היוצרות התהפכו מזמן......בכל מקומות העבודה הטובים באמת והיציבים לאשכנזי אין שום סיכוי להתקבל או לקבל קביעות כי כל השליטה בידי עדות המזרח.שנה טובה לעם ישראל.

 31. 97
  מדהים איך כל מזרחי שכותב כאן מוציא את כל הגזעניים האשכנזים מהחורים שלהם. זקני מפא"י אני מניחה ואלי גם כמה מצאצאיהם, אלה שעוד לא עשו את הבושה הגדולה להורים והתחתנו עם שווארצה...
  1. ריקי - למה לא רבקה, מה קרא את לא נינט, ז'ורזט, או אנט?
 32. 96
  נו באמת... בגלל אנשים כמוך אומרים

  או שלא הבנת, או שלא רצית להבין או שנח להגיד שטויות. אירופיים ומזרח אירופאים תמיד נחשבו פליטים. בעיקר קורבנות השואה אבל רק . והחידוש הוא בזה שמכירים בכך שגם המזרחים הם פליטים. הפכת הכל ואת סטריאוטיפ שלדעתי הוא לא נכון וחבל

 33. 95
  המזרחיים סובלים מתת יצוג במפלגת השלטון - הליכוד? נשמע כמו בדיחה גרועה
 34. 94
  המדינה לקחה גם את כספי ניצולי השואה

  נכון, מגרמניה נתבעו כספים בצורה מסודרת, ושם סוכם שהמדינה 'תדאג לניצולים' ולכן היא מקבלת את הכספים המגיעים להם, בניגוד לניצולים שלא הגיעו לישראל, אלא נשארו באירופה, ומקבלים קצבאות הישר מגרמניה.
  ועל מצב הניצולים המנוצלים הללו בארץ כבר דובר ומוכר. במובן הזה אין הבדל, כל אחד הוא מקור ראוי לעושק.

 35. 93
  כל הכבוד על המאמר,די לקרא את התגובות של הגזעניים השפלים להבין עד כמה עמוקה הפתולוגיה

  מדינה שורצת פקידים ואנשים קטנים וגזעניים מתלמידי דרווין ויורשיו. תלכו להתבגר אפסים וצאו מהטמטום מההתנשאות ומהגזענות. כל הכבוד למחברת המאמר היא פגעה לכם בציפור נפשיכם המתועב.

 36. 92
  אתם מדברים על בכיינות, הרי הימין האשכנזי הםך את הבכיינות, השנור, הניצול

  והעושק לאידיאולוגיה. אתם עושקים ובוכים, משנוררים ובוכים, יורים ובוכים. עכשיו אתם רוצים לכסות בעוול אחד על עוול אחר שעשיתם, לקזז את העוול שגרמתם לפליטים הפלסטינים עם העוול שגרמתם ליהודים הערבים. ואחרי כל זה, כל מי שמעיז לבקר אותכם מייד מתויג כבכיין או אנטישמי.

 37. 91
  עוד פעולה הזויה של משרד החוץ
 38. 90
  גיבוב של שטויות

  המסה הקריטית של העולים המזרחים לישראל היתה בתקופה הסמוכה לקום המדינה. את זה יודעת היטב גם הגברת המלומדת אבל היא בחרה להביא את הדוגמא של קבוצת העולים מתימן בסוף המאה ה-19 אפילו שמספרם בטל בשישים - בקיצור דמגוגיה בגרוש. עכשיו לעניין בית הכנסת בבגדד: אם זו הדוגמא הטובה ביותר שהצלחת להביא זה אומר עליך משהו, על הרצון לאנוס את הטיעונים שלך בעזרת סיפורים ללא כל הוכחות ("נטען כי הופצץ..." פחחח). שוב, כמו במקרים רבים אחרים את כופה את הנושא שבו את מתמחה (קיפוח עדות המזרח) על מקרים שאינם קשורים וגורמת לזילות הנושא. רוב העולים סבלו מעוינות, רדיפה וקיפוח בארצותיהם אחרי 1948. גם אם לא גורשו בכוח - עסקיהם הוחרמו, בני משפחה נעצרו והם סבלו מאיומים באלימות על בסיס קבוע. זו הסיבה שהם עלו לארץ. אינני חסיד של משרד החוץ ובטח שלא של העומד בראשו אבל ייאמר לזכותם שסוף סוף מישהו מדבר על זה. במשך עשורים רבים אף אחד במשרד החוץ לא חשב להעלות בכלל את העניין הזה. ודרך אגב, אם את לא יודעת מה שווי הנכסים של הפליטים הפלסטינים לעומת של אלו היהודים (רמז: חסר פרופורציות לטובת היהודים) עדיף שלא תתייחסי לזה.

  1. לא אדוני יהודי מרוקו לא גורשו ולא עונו

   יהודי מרוקו עלו בגלל החלום של ארץ ישראל שזה היה משהו מיסטי לא ראלי ,חלמנו על ארץ ישראל ליבנו יצא רק בשמוע המילים ארץ ישראל
   אני זוכר עוד מחכים לשעה 9 או 10 לשמוע חדשות מישראל בערבית מרוקאית מדוברת כל השכנים היו מתקבצים יחד לשמוע החדשות
   אני זוכר עצמי נער ועם חברים מניפים בלילה אחד דגל ישראל באיזה חנות תאמין לי עד היום אני לא יודע איך הגיע אלינו הדגל
   כנראה היו אז אנשי מוסד בינינו אני גם זוכר בשבת הינו יוצאים קבוצה חברים עם מדריכים מחוץ לעיר ושרים שירים ישראלים......
   דרך אגב היה רעש בעיר על מעשה זה ופחדנו איך הושתק הדבר אני לא יודע

   יהודי רוסיה פולוניה ועוד.. שהגיעו לפני השואה הנוראה היתה להם זכות ראשונים לחשוב על ארץ ישראל מבחינה מעשית
   אחרי זה נקלטו יהודים שניצלו מהשואה שיקמו משפחתם
   עבדו והמשכו בנית הארץ גם כן יהודי לוב עירק תימן אחרי זה הגיעו יהודי מרוקו אלגיר טוניס
   יהודי אירופה אולי בגלל העבר הנורא פיתחו מין הגנה עצמית להסגר על עצמם
   לא לקלוט אנשים ממדינות ערב או נגיד לא להתחבר איתם
   אולי גם רגישות עליונות או נחיתות שנובעת כנראה מתחושות שרק פסיכולוגים יכולים להסביר {אולי זו גם הגנה עצמית }
   יהודי אירופה היו יותר ממולחים מעורבים פוליטית למדו באוניברסיטאות באירופה וכמובן טפסו כל העמדות הגבוהות
   ועד היום זה כך
   יהודי מרוקו ועירק בעיקר הוכנסו לפוליטיקה כקבלני קולות
   היום לאט לאט נהיו ראשי עיר וחברי כנסת אנשי צבא בדרגה גבוה
   אבל התדמית כבר נבנתה לראות ביהודי יצאי מדינות ערב משהו פחות נתנו להם כינוי מזרחי לאחרים ישראלים
   תראו ההתנשאות של ליבני על מופז היא צריכה עוד חיים אחרים לעשות מה שהוא עשה ואיך התקשורת שהיא אשכנזית קוטלת אותו כמו שקטלה פרופסור בן עמי ודוד לוי אמיר פרץ ועוד עד שהגיעו לרמה מסויימת נעצרו לך תוכיח למה?
   היום לפחות אנשי הדרום מודים לו על ההחלטה ללכת על כיפת ברזל ועל מינוי אשכנזי אחרי שלושה חודשים במשרד הביטחון קטלו אותו על תוצאות המלחמה לאולמרט ולבני לא זוכרים את זה
   בסופו של דבר המדינה מפסידה
   כשמדברים על עדות אומרים עדה מזרחית ולא עדה אשכנזית במוסיקה גם כן
   אם זה דוגמה
   אי יל גולן זה מזרחי ואם זה שלמה ארצי אז זה ישראלי
   לא מכנים שכולם ישראלים למרות שנולדו פה בארץ דרך אגב מוסיקה מזרחית לא היתה במרוקו אנו קמנו על פיוטים געגוע לציון שהיום ברוך השם זה חוזר לאופנה
   כל מערכת בחירות יש מי שדואג לעלות עניון המוצא הבעיה שרק מוצא מזרחי עולה מוצא אשכנזי לא עולה היום קוראים לו השבט הלבן או גם הרוסים של ישראל ביתינו

   יכול להיות שבגלל כל זה התחושות של אפלייה ריימים גם אצל הדוד הצעיר

 39. 89
  העיקר שסוף סוף ילמדו בבתי ספר גם את ההיסטוריה והמורשת של יהדות ספרד.

  הורנו לא סיפרו מספיק, החיים בארצות אלו לא נחקרו ונכתבו העדים הולכים ונעלמים,
  אני זוכרת שאבי ענה לי כששאלתי למה דודי חולה? שזה כי רדפו אחריו בריונים בדרך חזרה מעבודתו למלח-גטו בעירו במרוקו
  או כשחמי סיפר שהיה עם שותפו בלוב באוטובוס ובדרך הם ראו פוגרום ביהודים והוא הציע לו כסף שלא יסגיר אותו והשותף נעלב, אני כמבוגרת יודעת מעט מידיי והדור הבא כבר לא ידע כלום. הגיע הזמן ולא חשוב למה סוף סוף יתעדו.

 40. 88
  עוד הזדמנות לקטר על אפליה. לא נמאס לכם כבר?
 41. 87
  יפעת, מה יהיה?!

  מאז שאני מכיר אותך, את לא מפסיקה להלין על האשכנזים ועל האפליה. את עשית וממשיכה לעשות מזה ממש קריירה. בכל הדיונים ששמעתי אותך בהם, הלהט שלך בניוטרל והעלאת הגירה הבלתי פוסקת הזו, לא תורמת לכלום. אם לא הבנת כי כדי להשתלב, את חייבת להטיף לכל שומעיך ללמוד וללמוד כמה שיותר. לא להיפלט לשוק העבודה בשלב מוקדם בחיים, אלא לרכוש השכלה, בלי גבול, זו עצתי לך. את טועה בזה שאת חוזרת אל היסטוריה שהיה בה גם מן הקיפוח וגם מן המציאות, אבל היום והעתיד שונים לחלוטין. אני מסתכל עליך, אשה צעירה ומשכילה, רואה את הכאב שלך, אבל בכל זאת לא מסכים עם הדרך שלך, מכיון שהיא מעכבת ולא מקדמת את המטרה.

 42. 86
  לא יאומן כמה שנאה באישה הזו. יהודי המזרח גורשו. גם נשחטו. לפחות חייו .בניגוד

  ליוצאי אירופה שיצאו דרך הכיבשנים של אשויץ ובוכנבלד ומידנק. אין בך טיפת בושה. רוב בעלי התפקידים . ראשי ערים [אלה שמאפלים היום את יוצאי אתיופיה וחבר העמים] יוצאי המזרח. קרוב ל-80 אחוז היום נשואי תערובת. את זה שמזלזלת בהם[במזרחים] . את המאפלה הגדולה ביותר. אתם המתפרנסים מ"האפליה" הזו קבוצה שולית. חסרת תוכן. בושה לאלה שאת "מיצגת".

 43. 85
  מה לא ברור כאן? כשם שהמדינה דאגה לפיצוי האשכנזים, כך עליה לדאוג לפיצוי המזרחים.

  אין שום סיבה שישראל תספסר ברכוש שהשאירו הוריי בעירק רק כדי לחסוך פיצוי מהפלשתינים.
  פשוט ביזיון: המזרחים צריכים לוותר על כספם כדי שהאדמות שנגזלו מהפלשתינים יינתנו בחינם לבנים ממשיכים במושבים ובקיבוצים.

  1. ממשלת גרמניה העבירה למדינת ישראל מיליארדי מארקים במסגרת הסכם השילומים

   ועדיין משלמת באופנים שונים (בניית צוללות להגנת ישראל, למשל), מלבד הפיצויים האישיים ששילמה לניצולים שתבעו ממנה ישירות. כספי השילומים נועדו לפיתוח המדינה ולקליטת כל העליות מכל התפוצות, כך שהנספים בשואה שילמו בדמם גם עבור מי שלא חוו למזלם את האסון הנורא בתולדות עמנו. איך המזרחים אינם מתביישים להשתלח בניצולי השואה?

 44. 84
  מתי בפעם האחרונה כותבת שורות אלה הסתכלה על הרכב הכנסת והממשלה?

  מתי בפעם האחרונה היא הקשיבה לתחנת רדיו ישראלית ושמעה מוזיקה לא מזרחית? לפי מה שאני רואה המזרחיים כבשו את המדינה - הם לא יודעים כל כך מה לעשות יאתה חוץ מלהרוס אותה.
  דר ביטו היקרה הואי ספרי לנו על איינשטיין המזרחי, על פרוייד המזרחי, על רובינשטיים המזרחי - הרי היה לכם כל כך טוב בארצות ערב שבטח טוב גם יצא מכם במהלך השנים.. אופס... כנראה שלא?!
  אבל הנה את מזרחי, ואפילו מרוקנית, הצלחת לקבל דוקטורט (מתוך הנחה שקיבלת אותו בצדק) ואפילו השגת משרה אקדמית אשר רבים וטובים ממך (וגם אשכנזים) אינם מצליחים לקבל
  הגיע הזמן שאת ובני עדתך הכבודים יודו באמת המרה - בני עדות המזרח אינם נרדפים אינם חלשים, כל מזרחי שני נוסע בבמוו ואינו משלם מיסים (הכל שחור) הם עושים כלצ היום על האש - עושים שמח - ואינם מרחיבים את הדעת.
  כמו כן אל תשכחי שמי שהיו כאן ונחמו בבריטים ובעותמנים לפניהם היו האשכנזים ולא המרוקניים
  רק תלונות - כל היום רק תלונות - דרך אגב אם עדיים לא שמת לב דני איילון הוא מהליכוד - מפגה שמרבית בוחריה הם מזרחיים מהשכבות היותר מוכות של החברה.
  אז אולי כדאי שסדר תתחילי לעשות בבית ואחר תצאי עם טעות מטורפו ת החוצה

  1. ואיזה תרומה הרימו המזרחיים לתרבותנו? השתטחות על קברים, באבות, שירים עילגים, ש"ס, מה שכחתי?
 45. 83
  אני מסכן סבא שלי היה גר במעברה

  וסבא שלי בניגוד אליכם יצא ממחנה השמדה.. אז תפסיקו עם הבכיינות שלכם ואם לא טוב לכם תעשו כמו דומרני וחבריו ותחזרו למרוקו !!!

 46. 82
  אני לא גורשתי ממרוקו

  היו שעלו בעליה לא לגלית ב 48
  היו עליות בשנות החמישים
  אחרי 67 התחילה עליה המונית
  הייתי ביניהם אני לא גורשתי
  אני זוכר היו לי חברים מוסלמים ואמרו לי למה אתה עוזב הרי לא יהיה שלום שמה
  זאת אומרת פה בארץ ונימק ואמר לי שבקוראן כתוב שישראל אסור שתתקים כישות אבל תחת שלטון מוסלמי הם מחוייבים לשמור על היהודים ואני זוכר אאמרתי לו זו ארץ שלנו וישראל צריכה ידים טובות אז למדתי אלקטרוניקה
  ואלה כנראה ימות המשיח
  אני לא הייתי פליט אני זוכרת שקיבלתי מילגה ללמוד בגרמניה וההורים אמרו לי
  חס ושלום לנסוע לגרמניה כל זה היה לפני 40 שנה
  אולי במדינות אחרות היו פליטים במרוקוו לא זכור לי

 47. 81
  באמת ד"ר ביטון, למה להתבכיין, תתחילי לרוץ, זאת הציונות במילה אחת!
 48. 80
  לא יאומן איך בכל דבר רואים קיפוח

  נמאס כבר מהאנשים שעושים פרנסה מה"קיפוח". זה פשוט פתטי

 49. 79
  גב' ביטון - שכחת לציין שמשרד החוץ בראשותו של איווט ליברמן יוצא בריה"מ לשעבר ידוע בגישתו האנטי עדתית ולכן הם שונאים כל עדה פרט לאחת.
 50. 78
  איזו כתבה הזויה ועוד מפי פרופ'? "אכלו לי, שתו לי" במקום להתרכז בעיקר
 51. 77
  ל 38: השם ביטון מתאים רק לנקות לך את הבית

  זה היה היעוד שאבותיך המזויינים הועידו לנו. אבותיך היו גזענים והצליחו להעביר לך את הגזענות. לידיעתך: אין מתאים יותר מהשם ביטון לכתוב מאמרים כאלה. כשאבותינו היו גדולי עולם היהדות, אבותיך היו עוד על העצים כשהם מלאי כינים. אם אתה רוצה גזענות תקבל אותה עד העצם!

  1. לך תדחף את הראש באסלה, ותבקש מבני ביתך לשפוך עליו ליזול.
 52. 76
  הטיעון האשכנזי האולטימטיבי: אכלו לי שתו לי

  ובנוסחה הדבילית הזאת הם מביעים יותר ממה שהם ביקשו. ראשית זה נכון אכלתם לנו ושתיתם לנו ונישלתם אותנו והעדפתם לכל משרה ולכל תפקיד אנשים ממזרח אירופה שאתם קוראים להם ״אירופאיים״. כמה יהודי מעיירה ברומניה הוא ״אירופאי״ רק השטן יודע. כידוע עיירות מזרח אירופה היו מרכז התרבות המערבית, על השטייטל והישיבות... נו, נו. שנית, זרקתם את ״השחורים״ לאיזורים נידחים וקראתם לנו פרענק פארח׳. שלישית שלחתם לנו את המורים העלובים ביותר ולקחתם לכם את הטובים; תקציבי החינוך הגדולים הועברו לילדיכם. משרות אקדמאיות ניתנו למקורביכם, כל פרופ׳ קידם את קרובו ואת חברו ואנחנו נשארנו ללא קרובים וללא משרות. כדי להגיע לתואר שלישי היינו צריכים להיות פי מאה טובים מכם עד שלא ניתן להעלים אותנו. מי שהיה טוב מכם רק פי עשר נדחק הצידה. אתם ממשיכים בגזענותכם עד היום, תקציבים שיועדו ליהודי אתיופיה הועברו על ידי השרים הרוסים לעולי רוסיה. עולי רוסיה עד היום מועדפים על פני כל יתר העולים. מפלגות שקמו בשם יהודי המזרח מיד כונו מפלגות עדתיות, מפלגות רוסיות היו מיד לגיטימיות. אני יכול להמשיך ולתאר את מעלליכם ואת שנאתכם אלינו ימים בלי לסיים ולוא אפס קצהו. אז כן, אכלתם לנו הכל ושתיתם לנו הכל. והנאצי ימח שמו וזכרו שהתחנכתם אצלו עשה עבודה טוב מאד. אני כבר לא ילד קטן וכל חיי מלאו ״תקריות״ גזעניות, החל משירותי בצנחנים שם הייתי פרענק פארך וכלה בלימודי לדוקטורט כאשר עולים מרוסיה קיבלו מילגות של ששת אלפים שח לחודש כמילגת קיום למשך ארבע שנים ואותי השאירו לסוף וקבלתי מאה וחמישים של לחודש במשך חצי שנה. הנקמה: כל הרוסים ההם איתם למדתי היגרו מהארץ. אני נשארתי כאן כדי לשנוא אתכם כל חיי עד נשימתי האחרונה.

  1. ניחשתי. הדיפלומה שלך היא בתחום הקיפוח. מקופח עם תעודות.

   התלונן כאוות נפשך, אך מדוע להציג עצמך כדוקטור (מותר לשאול דוקטור למה?) וכיוצא חטיבת הצנחנים?

 53. 75
  הגיע הזמן לקפח את הקיפוח- די לבנות על זה פרנסה וקריירה
 54. 74
  צדק חלוקתי של קרקעות עיירות פיתוח/קיבוצים הוא תנאי בסיסי לצדק עם המזרחיים
 55. 73
  הד"ר המזרחית הזו אכולת רגשי נחיתות
  1. ואם זה נכון אז למה ?

   תנשא לענות על השאלה

  2. שכחת להוסיף את המילה "מוצדקים"
 56. 72
  היא צודקת. רוצים נשיא מזרחי. ורמטכ"ל מזרחי. ומפכ"ל מזרחי. ורשות שידור מזרחית. ומלך מזרחי. ורוצים מוסיקה מזרחית פול ווליום!
 57. 71
  סוף סוף מפסיקים להכחיש שיהודי ערב נאלצו לנטוש רכוש עתק בארצות מוצאם - וגם על זה את מתלוננת?
 58. 70
  זו דרך לקו פוליטי-מדיני לא דרך לקיפוח מזרחים


  יש אנשים שמייד לאחר שמישהו שעושה אפצ'י מייד צועקים - קיפוח, קיפוח.

  את אחת מהם.

 59. 69
  יפעת ביטון תפסיקי לטחון את המוח עם אפליית המזרחים

  בתור מזרחית נמאס לי ממך ומהדעות הצרות שלך יש עוד נושאים בעולם ולא כל שטות סובבת סביב המקופחות שלך

 60. 68
  לא קראתי את המאמר אבל איך השם ביטון מתאים לסוג כזה של מאמר.
 61. 67
  עוד דרך? כלומר יש, כיום, עדיין הרבה דרכים אחרות שבהן מפלים את המזרחיים? אולי תפסיקו להתבכיין כבר?

  שלא להזכיר שרוב המזרחיים מצביעים לממשלה המופרעת שהוגה את הרעיונות האלה.

  1. ראה ספרה של ביטון :"101 דרכים לניצול עדות המזרח" - כולל מתכונים, שירים, משחקי קבוצה וריקודי חברה.
  2. דרך וספת היא להזין את המזרחיים בגפילטע פיש דרך הוריד.
 62. 66
  "שווי נכסיהם של הפליטים הפלסטינים בישראל מסתכם אף הוא בסכום גבוה ביותר"

  יש הבדל שהגברת מתעלמת ממנו. רוב הרכוש הערבי בישראל היה בידי 5 חמולות שהובילו את רצח היהודים. הפליטים הערבים שומרים מפתח כי לא היתה להם תעודת בעלות. חמש המשפחות העשירות איבדו את נכסהם כי הן הובילו מרד (אגב, האם שמעת פעם על "המרד הערבי"?) ועל מרד משלמים.

  אבל הגברת, כמו רוב השמאלנים, מאמינה שרכוש של ערבים חשוב יותר מחיים של יהודים.

 63. 65
  המזרחים בכיינים
 64. 64
  טיעונים לא מקצועיים. מדינות ערב גם היום הם "יודן ריין" (חפשי בתרגום גוגול)

  גם היום ארצות ערב רוצות לחסל את שארית הפליטה באמצעות תעמולה שיקרית, תורת השלבים, כוח פיסי וטרור, ומה לא. פיצויים לפליטי ערב היהודים? הצחקת אותם. ראי איך הם מתיחסים לפליטים המתקראים פלשתינים. שלא לדבר על מה שהם עושים לאזרחיהם הערבים (סוריה?).

 65. 63
  כולם מתעלמים מהעיוות שבבסיס ה"קמפיין" הנוראי הזה - נכון שנושא אפליית המזרחים ראוי לדיון,

  אבל עצם הרעיון של שימוש בפליטים המזרחיים כדי להדוף את טענות העולם נגד יחסה המזעזע של ישראל לפליטים אחרים כיום הוא מזעזע! אז זו המשוואה: בגלל שסבלנו פעם אנחנו צריכים לגרום סבל כיום? זה תמיד אותו הדבר, גם ביחסים בין ישראל לפלסטינים: בגלל שהם נלחמו בנו ועשו פיגועים, אנחנו נמשיך להילחם בהם ונראה להם מה זה. מתי כבר נתבגר ונבין שצריך לצאת ממעגל האלימות? זה כל כך בסיסי, אבל אף אחד לא מבין את זה. ולמרבה הצער, נראה שגם בעתיד לא יבינו, ונמשיך להילחם עד אינסוף.

 66. 62
  לומדים את זה עם הקולולולו את היללנות המקצועית זאת?
 67. 61
  אולי מספיק!!!

  העובדות: אשכנזים עלו לארץ חסרי כל כשארית פליטה, רובם לאחר שאיבדו את כל משפחתם בשואה. מזרחים עלו לארץ חסרי כל אבל עם משפחתם שלא נרדפה ולא נפגעה. למי היה יותר סיכוי להשתקם ולהתפתח בארץ? למי שעבר את הטרוף באירופה או למי שהגיע ללא טראומת רדיפה לארץ? הסיבה שיהודי המערב הצליחו והמזרחים פחות היא תוצאה של הבדלי התרבות והמנטליות מהן הגיעו. יוצאי אירופה לא חיכו שאף אחד יעשה בשבילם. הם לא בכו "סבלתי בשואה, אני מסכן, מגיע לי". הם הזיעו התאמצו והתקדמו. המזרחים הגיעו וכשלא הצליחו להשתלב בשל המנטליות שלהם של לשבת ולחכות שמישהו יעשה עבורם את העבודה התחילו לילל, יללות שהגברת ביטון, דור שלישי או רביעי בארץ ממשיכה להשמיע. אם רוצים לבחון את הבדלי המנטליות שמסבירים הכל, מספיק להסתכל מזרחה ומערבה ולראות מצבן של מדינות ערב בהשוואה למערב. גברת ביטון, תביני, אף אחד לא יעשה עבורך כמו שאף אחד לא עושה עבור אף אחד אחר. קחי אחריות על החיים שלך ועזבי אותנו בשקט.

 68. 60
  ה"מזרחים" אינם יודעים עוני ואבטלה יותר מהממוצע

  יוצאי ספרד ועדות המזרח (שזה השם האמיתי של העדות האלו שאין ביניהם יותר קשרים מבין ספרדים לאשכנזים, אולי פחות אפילו, מבחינה תרבותית וגנטית), אינם עניים במיוחד אלא מרכיבים את המעמד הבינוני.
  העניים הם בעיקר ערבים וחרדים (אשכנזים ברובם).

 69. 59
  נפלת לגמרי על הראש!

  אז מה אם ניצולי השואה היו גם פליטים? מה זה שיך כרגע לענין? האם יש לנו סכסוך עם גרמניה, שרוצה להחזיר לכאן את תושביה, כמו ארצות ערב? להיפך גרמניה משלמת פיצויים על חטאיה.
  שנים אנחנו עדות המזרח מבקשים שמישהו יעלה סוף סוף את ענין הפליטים היהודים מארצות ערב, ואת באה וקוטלת את זה?
  לידיעתך, היהודים כן היו פליטים, ורק בגלל שקבוצה קטנה של עולים עלתה מתימן בזמן הבילויים, עדין לא משנה את העובדה, שרב עולי תימן עלו על מרבד הקסמים.
  טעות אחרת שלך היא בקשר לרגש הציוני של הפליטים מארצות ערב. לידיעתך אחד לא שולל את השני. אפשר להיות ציוני וגם פליט באותו זמן.
  לסיכום, תודה למדינת ישראל, שהעלתה את אחינו היהודים מארצות ערב, אחרת מי יודע מה היה גורלם עתה. ובקשר למצבם הכלכלי של עדות המזרח בארץ, עדין הוא טוב פי מאה מאשר לפני שנים, ומאשר לו היינו נשארים שם.
  על התיזה ההזויה שלך על מה שקרה בפוגרום בעירק , אפילו אין צורך לענות, בגלל שהוא באמת הזוי.

 70. 58
  הכל בראש שלנו. הפליטים מאירופה מטופלים- ולכן מדובר כעת בפליטים מארצות ערב. דיי להתבכיין ''אכלו לי שתו לי''. החיים הם מה שעושים בהם - לא הזכרונות.
 71. 57
  די לבכינות

  ד"ר יפעת בונה קריירה על בכיינות ואפליה שלא קיימת בישראל כבר עשרות שנים. אבל כל פעם שהיא תמצא סדק שדרכו תוכל להשחיל את התאוריות הבכייניות שלה היא תעשה את זה בשמחה ובששון. זה מה ששומר אותה ואת דעותיה המיושנות בחזית התקשורת. וכנראה שסדר היום שלה לא עומד להשתנות גם אם כל העובדות לא מתאימות. חתימה טובה

 72. 56
  תל אביב

  יפעת, למה המסרים שלך מתמקדים ב"מגיע לי"?! במקום לקדם ולפתח את שולחת מסר של לדרוש מהמדינה וחבל. לא ראיתי את העולים מרוסיה צועקים שלקחו להם. אלא שבנחישות ובפעלתנות הם סללו את דרכם להצלחה.

 73. 55
  לעולם לא אסלח לך על כך שמצאת נושא שבו אני מסכים יותר עם דני אילון
 74. 54
  האם ד"ר ביטון מודעת לכך שהיוזמה שכנגדה היא מתקוממת בצדק היא פרי מוחו הקודח של דני איילון שהוא מזרחי(יליד אלג'יר) ולא של ה"מדינה"?? כלומר, לא "הממסד האשכנזי" אם יש חיה כזו בכלל, הוא שעומד מאחורי הנסיון הנפסד להפלות שוב מזרחים, כפי שטוענת ביטון. צריך להיות ברור היטב שמי שהגה ומי שמקדם את הרעיון שעליו כותבת ביטון הוא מזרחי ולא אשכנזי. בראיון של איילון אצל לונדון וקירשנבאום הוא דיבר על כך שמדובר בניסיון בין היתר להעמיק בתודעה ובשיח הציבורי הישראלי את העובדה שגם מזרחים חוו חווית פליטות ולא רק אשכנזים. בקיצור,שלביטון ולקוראים יהיה ברור שמדובר כאן בעניין פנימי של מזרחים ולא איזו קנוניה של "המדינה" להתארגן ולהפלות עוד פעם את המזרחים.
 75. 53
  מרוקאים זה לא מזרחים

  ביטון היקרה. היותך בת למהגרים ממרוקו אשר בצפון אפריקה אשר משם היגרו. לארץ. ופה כל הזמן מילללים אכלו לי שתו לי. אינך מבינה את אלה אשר גורשו מארצות ערב סוריה לבנון עירק. אשר גורשו בכוח לאחר שבתיהם נשרפו. וחרב ריחפה מעל ראשם. הם גורשו עקב החלטה של ארצות אלה.
  יהודים אלה ברחו בחוסר כל ופה הם עבדו קשה מאוד. בלי. ילות וחיפוש אחר הכבוד. ומגיע לי. אז מה שאת יודעת וחושבת כלפי יוצאי מרוקו אינו תקף לגבי ארצות ערב

 76. 52
  הקריירה של ביטון

  הגב׳ ביטון עשתה ועדיין עושה קריירה על חשבון האפליה המזרחית. היא לא תיתן לעובדות להרוס לה את הקריירה. יאללה לפרופסורה.

 77. 51
  מה? ש"ס וכל חברי הכנסת המרוקאים מהליכוד אינם נחשבים ליצוג הולם?

  נכון שהם אינם ראויים ליצג שום דבר אבל מי בדיוק בוחר בהם פעם אחר פעם האשכנזים?

 78. 50
  המקופחת המקצועית מייללת- חלאס, נמאסת, יצאתם מכל החורים, צאו מהסרט של הקיפוח. איש לא מקופח- זה מביא לך פרנסה, זה הכל.
 79. 49
  יפעת ביטון - מכללה זה לא אוניברסיטה.....מה לעשות את עדיין דפוקה ומקופחת.....צריך לשרוף חזיות ולעלות על בריקאדות.
 80. 48
  עיתון הארץ מקפיד לעודד כל מה שיגרום לשבר בחברה הישראלית גם אם לשם כך הוא נזקק למעוותי עובדות מקצועיים.
 81. 47
  עוד מעט נגיע לזה שהאשכנזים הקימו מחנות ריכוז בארצות האיסלאם עבור היהודים שם כדי ליצור "תאום" עם מצב היהודים באירופה.
  1. שלא תדע, תרנגול עיוור
 82. 46
  יפעת ביטון - תסובבי את הלשון לימין ולשמאל. כמו אווה אילוז. קראי את התגובות של יוצאי עדות המזרח שמאסו בבכיינות, בשקרים, במניפולציות שלך ושל דומיך.
 83. 45
  למספר חמש: אתה ו״המפעל הציוני״ יצאתם לי מהתחת!

  מדינה של נבלות!

 84. 44
  ד״ר ביטון היקרה, אני לא מבין מה את רוצה:

  במשך למעלה מאלפים שנה יהודי אירופה היו יקירי היבשת, איש לא פגע בהם ורכושם נשמר בקפדנות! למה שלא תלמדי קצת היסטוריה! בפולניה וברוסיה למשל (גבולות פולניה מעולם לא היו יציבים) היו היהודים חביבי השלטון (״בעיר ההריגה״ או ״על השחיטה״ של ביאליק הם שירי השמצה של מוח חולני!). בהונגריה אהבו מאד את היהודים, עובדה שלקראת סוף המלחמה, מיד עזרו ליהודים... כך ניצלו כל יהודי הונגריה. הקוזקים ברוסיה היו אנשים נעימים ו״ניח׳מטים מיוט״, בסך הכל ליטפו כמה ילדות יהודיות מתוך חיבה עמוקה. גם ברומניה אותו דבר. עיקר החיבה ליהודי אירופה נתגלתה במלחמת העולם השניה. נכון, היו הנאצים ימח שמם אבל כל מדינות אירופה הגנו על היהודים שלהן ולא נפלה שערה אחת משערות ראשם! מה, שמעת ההיפך מזה? סתם השמצות. אין פליטים יהודים מאירופה. נקודה! נקודה סופית ביותר!

  1. מי אתה זאב זילברשטיין? האם יש למשפחתך קשר לביאליסטוק ?
  2. לי יש קשר לביאליסטוק

   סבי נולד שם והוא ואימו ברחו משם לרוסיה עם הפלישה הגרמנית לפולין.

  3. זאב זילברשטיין הוא שם אבי המנוח. לכן שאלתי. גם אבי ומשפחתו ברחו לרוסיה אבל זה היה אחרי או בתקופת מלחמת העולם הראשונה. אני מחפש קרובי משפחת זילברשטיין ו/או בצר ו/או לשץ
 85. 43
  לכל המתלהמים , אם נסכם את דבריה של דר׳ ביטון .

  דבר פשוט אין למדינת ישראל זכות לעשות חילופי זכויות ורכוש . על הרכוש הנטוש הפלסטיני השתלטו יוצאי מדינות המערב והם רוצים הגנה משפטית בקיזוז רכושם של יהודי המזרח וזאת בין שאר העוולות שמהן סובלות וסבלו עדות המזרח .תפסיקו לסתום פיות ותתי חסו עיני יונית לטענות של דר׳ ביטון .

 86. 42
  יש מידת צדק בדברי גב' ביטון, שהרי ברור ונהיר הוא שאלה הנקראים עדות המזרח כמעט ואינם מיוצגים באופן שווה במוסדות המדינה החל מבתי המשפט ובמשרות ציבוריות נוספות שכמעט ואינן פתוחות בפניהם. כמובן שאפשר לטמון את הראש בחול, אך העובדות מדברות בעד עצמן וכל ניסיון להדחיקן מרבה דאגה ומכשול
 87. 41
  שאין כמו הגרמנים לטפל בכם וחבל שהם לא הגיעו לכאן ב 42
  1. וואו, איך לא מצנזרים יצור כזה? רק ב"הארץ"
  2. גועל מ41...

   הגרמנים טיפלו גם ביהודי טוניסיה יוון וצפון אפריקה...אין גבול לנבזותך? אתה מסתכן בהעמדה לדין פלילי ובצדק
   על החתום : יליד קזבלנקה

 88. 40
  אנא גרעו אותי מרשימת הפליטים

  הגרתי לישראל עם משפחתי בשלהי 49 גיל 11מלבנון, בהמשך לבעיות אישיות של הורי. לא גורשנו, אדרבא אמי הצטערה צער רב על עזיבת מולדתה, אולם הנסיבות חייבו זאת.
  כל הסיפור הוא תרגיל תעמולתי. ממי ישראל מתכוונת לתבוע את הפיצויים, מהפלסטינים התפרנים הרי היא משתלטת על אדמותיהם בין כה וכה. או אולי ממדינות ערב כאילו שעיראק, סוריה או לבנון או ארצות המגרב בהן היו קהילות יהודיות, עומדות בתור לחתימת חוזה שלום או שישראל חותרת להתקבל בוקרה פיל מישמיש באזור.
  הלא במשך עשור החזיקה ישראל בנכסים מצרים - בארות הנפט בסיני. מדוע לא השתמשה בהכנסות העצומות מהפקת הנפט לשלם פיצויים ליהודי מצרים שלכאורה גורשו לישראל, במקום להעשיר את כיסם של אילי הון? איך אמרו הגששים - אה, יעני ישראבלוף.

 89. 39
  התגובות הגזעניות שפה חושפות את רשעות הישראלים

  העם היהודי- שסבל כה רבות הגזענות מצליח להוכיח שוב אחרי 2000 שנות גלות את אופיו הגזעני מעורר שאט הנפש. ולכל הבורים שאוהבים לבוז למזרחים/ יוצאי צפון אפריקה ולטעון שהללו ׳ בכיינים׳ ואוהבים להתלונן על קיפוח- כדאי שלתמדו קצת היסטוריה. המזרחים ובעיקר המרוקאים קופחו עוד בעת עלייתם שכוונה במדיניות סלקציה אכזרית שמנעה מרבים מיהודי צפון אפריקה לעלות ( מסיבות כגון נכות, גיל מבוגר וכן הלאה) הם קופחו בתנאי העלייה שקיבלו בהשוואה לעולי אירופה ורוסיה. ולמרות הקיפוח רבים מהם הצליחו יפה מאוד. ולפני שחלקכם מתחילים שוב לנבוח- תחסכו. אם לא הבנתם עד עכשיו גם בהמשך לא תבינו. אגב- העלייה הראשונה הייתה של יוצאי תימן ולא של הבילויים. סתם לידע כללי

 90. 38
  במחקרו המקיף של פישבך הוא סיכם את נתוני הרכוש של יהודי ערב והפלסטינים והגיע ליחס של 1:18 לובת הפלסטינים. לכן נגנזה תביעת הקיזוז, חוך ממס שפתיים.
 91. 37
  לגמרי די כבר. די. זה לא מכובד ולא מכבד - אתכם עצמכם
 92. 36
  היה כל כך טוב בהרי האטלס
 93. 35
  נו, עוד אחת שכל מה שיש לה למכור זה בכיינות וטענות 'דפקו אותי' 'אני מסכנה'?
 94. 34
  אם היו מתיחסים רק לפליטים אשכנזים היית צועקת אפליהץ ברור שכשבוכים

  על זכויות הערבים ומגדירים אותם כפליטים הצורך הוא לדרוש פיצוי על הרכוש היהודי שנגזל במדינות ערב.
  ההבדל האדיר בין ישראל למדינות הערביות הוא שבישראל יש והיו שרים, נשיאים, רמטכלים רבים מראשי המשק מעדות המזרח. בעוד שבארצות ערב לא נותנים ל"פליטים" אפילו להיות אזרחים כדי שישארו לנצח פליטים.
  אבל כנראה על אנשים כמוך (ולא על כלל המזרחיים) נאמר שאפשר להוציא את היהודים ממצרים, אבל אי אפשר להוציא את מצריים מהיהודים

 95. 33
  מה זה משנה?

  גם ככה מדינה של ביבונים. עם או בלי קיפוח הכל הולך לעזאזל.

 96. 32
  מסכים עם 5

  די כבר עם יבבות העושק והאפליה - איך זה מקדם בדיוק את האוכלוסיות החלשות? הציעי פתרונות ואל תדושי בעבר. האם יש תת יצוג ? התבונני בשמות מפקדי צהל הבכירים, חברי כנסת, שרים, ראשי ממשל מקומי.חסר לך באויברסיטה ? פתחי תכניות לקידום מצויינות ועידוד להשכלה גבוהה ולמחקר.
  ואם יש כאלו, שחמישים שנה אחרי עלייתם, כשבניהם קצינים וטייסים, מנהלים בכירים, בעלי עסקים וכן, גם בעלי תואר שלישי, עדיין חושבים שקיפחו אותם, אומר נכון אבל כך הדבר בכל אוכלוסיית מהגרים. הורי שעזבו בית אמיד בעירק והגיעו למעברה בעיר קטנה, שכנו באוהלים וצריפים יחד עם עולים מרומניה, פולין, הונגריה, מצרים ותימן. כולם רוססו, הוקרנו ומה לא. כולם בנו עצמם מאפס בידיעה שאין ברירה. ארץ חדשה, לדור הראשון יהיה קשה, לשני פחות והבאים כבר יהיו בסדר. לא ציפו לקבל ולא ביקשו דבר מהמדינה החדשה והעניה. אני מאחל לכולנו שנה טובה, שנמצא את הטוב והמאחד ביננו ולא את המפלג והמרחיק

  1. הבעיה הקטנה היא שאתה כנראה במיעוט ההגיוני. ראה את הבחור שהשתוקק להגעת הנאצים ב- 42 לארץ. כאילו שהיו מבחינים בין ס"ט ובין אשכנזים. ראה יהדות סלוניקי, יהדות טוניס. אבל בורות הולכת יחד עם גזענות. כולל אצל יפעת ביטון ודומיה.
  2. אלו דברים לעניין. די עם שנאת החינם!
  3. נכון. ושנה טובה
  4. כדאי לקרוא לפני שכותבים

   תגובתך מלאה בכ"כ הרבה אמירות חסרות אחיזה במציאות, שאתה מוזמן לקרוא קצת ולהעשיר את הידע שלך בטרם תתיימר להשיב. רק דוגמא מגוחכת אחת: "כולם רוססו, הוקרנו ומא לא". ממש לא - אשכנזים עולים ממש לא הוקרנו, אלא רק מזרחים (למעט יוצאי דופן בודדים). ההקרנות נעשו באופן כולל, אכזרי, מסכן-חיים וסטריאוטיפי, ונזקיהן (הבלתי-מפוצים בצורה ראויה) עדיין כאן.

  5. תודה על תגובתך הלא מתלהמת,ממש דוחה לקרא את התגובות האחרות.
  6. יכול להיות

   הטיפול בחולי הגזזת בארץ נחשב בעיני אקטיביסטים מזרחים לדוגמה בולטת לעוול שנגרם לעולי שנות החמישים בגלל רשלנות, פטרונות, חוסר אחריות של הרשויות ואף זדון מכוון. סרט דוקומנטרי על הפרשה בשם "ילדי הגזזת" הופק בשנת 2003 על ידי מרכז התקשורת דימונה והבמאים אשר נחמיאס ודוד בלחסן, הסרט זכה בפרס הסרט הדוקומנטרי הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה. הסרט תוקף בבוטות את הממסד הרפואי של שנות ה-50 ומכנה את הפרשה "שואת ילדי הגזזת". הוא גם תוקף את החוק לפיצוי נפגעי הגזזת ואת הפוליטיקאים שהיו מעורבים בחקיקה. בלהט הדיון הציבורי אכן נחשבה לעתים פרשת הגזזת כמעשה המעלה אסוציאציות לזוועות השואה, ונטען כי היא בוצעה בכוונת מכוון על מנת לפגוע במזרחים, כן ניטען כי לכל הפחות כמאה אלף ילדים הוקרנו לגזזת. [13]. לאחר הופעת מחקרים עדכניים שהראו כי הטיפול ההמוני בגזזת בישראל היה מבוסס על טיפול מקביל שבוצע בכ-27 אלף ילדים אשכנזים בארצות מזרח אירופה בתחילת המאה ה-20 על ידי ארגון הבריאות היהודי אז"ע, וכי בעולם המערבי (אירופה ואמריקה) טופלו למעלה מ-200,000 ילדים באותו האופן, וכי בהיעדר מעקב אחר תופעות לוואי אף נחשב לטיפול איכותי ומוצלח, שככה הביקורת במידה רבה. יוצרי הסרט, אשר נחמיאס ודוד בלחסן מסתייגים כיום מהמסקנות העיקריות של סרטם [14].

 97. 31
  לפחות יש יצוג הולם בבית המשפט (האשכנזי) העליון
 98. 30
  נו באמת
 99. 29
  אולי חלאס עם ההתבכיינות האין סופית הזאת?
 100. 28
  ולמה לא נתנו שיהיה רמטכל תימני?אפליה!!!

  רק בעיתון

 101. 27
  ברית הספרדים

  גברת ביטון. לפני 40 שנה הכרתי באמריקה את עמרם אטיאס, שהגיע כדי ללמוד "פוליטיקה" כגי לחזק את אחיו הדוויים בציון. אחר כך הוא זנח את לימודיו, השקיע בעסקים ועד היום הוא חי שם, מצליח מאד בכל מעשיו.
  לפמי כ 10 שנים הוא ארגן סימפוזיון על הנושא : לנוחיותך להלן קישור לנושא:
  http://bechollashon.org/database/index.php?/article/878

 102. 26
  כל הדיון מייצר הזניה של מושג הפליט.היהודים ממדינות ערב שהיגרו לישראל לא היו פליטים וכל ניסיון להשוותם לפליטים הפלסטינים הוא ניסיון כוזב לייצר מצג שווא שתכליתו מניעת כל אפשרות לפתרון בעיית הפליטים הפלסטינים שעתידם במדינה הפלסטינית שאת הקמתה מנסה דני אילון למנוע בצוותא עם תומכיו.מדובר במסע יחצ״ני שיחזור כבומרנג אל ישראל כאשר מדינות ערב יציעו ליהודים לחזור בתמורה לחזרת הפליטים הפלסטינים אל שטחה הריבוני של מדינת ישראל.
  1. אולי בתמורה, יש לאפשר ליהודים הערביים לחזור למדינות מוצאם. שם הם לא הרגישו מקופחים.
  2. אתה צודק, המזרחים הפכו לפליטים בישראל. ישראל הפכה אותם לפליטים ולכן האחריות מוטלת על מדינת ישראל, לקתן את העוול ולפצות את הנפגעים
  3. יהודי ערב שהגיעו לישראל לא היו פליטים? הפרהוד היה קייטנה? היחס אליהם היה יום-יום חג?
 103. 25
  מרוקאי נהיה מקצוע מבוקש
  1. גם מכניס.
  2. ניצול שואה מכניס יותר
  3. ניצול שואה מכניס יותר
 104. 24
  הגברת חברה בקשת המזרחית הסרוחה ומעוניינת להצטרף גם לאבו-זה או אחר?
 105. 23
  מאחל לך להיות דור שני לניצולי שואה.
  1. בגלל אנשים כמוך החושבים שהשואה היתה רק של אשכנזים
  2. תואר המסכן הוא שלך ולא יקחו לך אותו לעולם. זהו.
 106. 22
  הטענות של גב' ביטון

  מהכתבה הבנתי שהכותבת באה בטענות למדינת ישראל.

  הטענה הראשונה – הקמפיין מכליל. אך האים הקמפיין אמור להיות מחקר היסטורי מקיף?

  טענה השנייה – "האשכנזים קיבלו פיצוי והמזרחים לאו". אך האים מדינת ישראל אשמה בכך שגרמניה ומרוקו הן כפי שהן? האים מדינת ישראל יכולה למשוך את הפיצוי ממרוקו בכוח? האים עצם העובדה שעולי מרוקו היו בזמנו מקבלים איזשהו דיור (אולי מעברות) אך בכל זאת בחינם (מה שלא זכו לקבל עולי שנות ה-90 מחבר העמים) יכולה להיחשב לפיצוי כלשהו?

  באופן כללי אני בז למאמר ולמנטאליות שמאחוריו (מגיע לי). עליתי לישראל מרה"מ בשנת 1989, למדתי, עשיתי קריירה. הכול טוב ויפה, אך בהיותי עסוק בדברים אחרים פספסתי את רכבת בועת הנדל"ן. וכרגע לא טוב לי בישראל, מאוד לא טוב. אך לא לרגע לא הועלתי בדעתי לבוא בטענות למדינת ישראל ולדרוש "מגיע לי". לא טוב לי כאן – מגיש קו"ח בחו"ל. אמצא משרה – אגיד יפה ביי-ביי לכולם ואעבור למקום בו לערכתי חיי יהיו טובים יותר. וזה כל הסיפור.

  1. יחי ההבדל הדק: האשכנזים קיבלו פיצויים לא על שנהיו פליטים אלא על רצח עם!!
  2. האשכנזים לא קיבלו פיצויים. המדינה קיבלה
 107. 21
  אני לא מאמין שיש בימינו הפליה כלפי עולים מארצות ערב השונות יש אפליה כלפי אתיופים ויש להלחם כל האחרים מחפשים תשומת לב כסף סתם בכיינים
  1. אתה אולי לא מאמין כי אתה אשכנזי אבל אני סובל מזה יומיום, כל יום, חוץ משבתות, במשך כל השנה
 108. 20
  יישר כח!

  כבר שנים שאני מחפש דרכים חדשות לקפח את יהודי המזרח והנה הצלחנו בלי שבכלל התכוונו! איזה יופי! אם תחשבי על דרכים חדשות שבהן נוכל לקפח אותך ואת בני משפחתך, אנא אל תהססי לעלות אותן על הכתב ולשגר אלינו!
  בברכה
  המשרד לקיפוח מתמיד של מזרחיים

 109. 19
  סבא שלי היה עתיר נכסים ועשיר מאוד בעיראק וגר בסביון של בגדד

  בשנת 1933 הוא תרם סכומי עתק לקק"ל ואף קנה שטחים בישראל על מנת לתמוך בהתיישבות , בשנת 1951 הוכרחו תושביה היהודים של עיראק לצאת תוך 30 יום עם מזוודה של בגדים תוך ויתור על כל נכסיהם , הנכסים הפרטיים והקהילתיים מוערכים במיליארדי דולארים. הצבא האמריקאי מצא ארכיונים מסודרים ורישומי טאבו של מרבית הנכסים.
  לצערנו גם פה היהודים המזרחיים מקופחים כי יהודי אירופה קיבלו את נכסיהם.
  ישראל האשכנזית מונעת מתן פיצויים לפלשתינים , כי היא משתמשת ברכוש יהודי עיראק ויהודי מצרים לוב ואחרים ללא קבלת רשות או הסכמה מצד היהודים הללו.
  המדינה הזו היא מדינה גזענית מיום היווסדה , ולא תגיע לשלום לעולם, כי האינטרסים של האשכנזים לא תואמים להליכה לשלום שייטיב עם המזרחיים , הרי האשכנזים קיבלו כבר את נכסיהם , דבר שיצר גם פער כלכלי וחברתי.

  דני שמש , נכד למיליארדר ששון הרון מבגדד.

  1. ישראל מונעת פיצויים?

   גרמניה היא זאת שנתנה פיצויים! תבוא בדרישות לממשלת עירק! למה שלא תגיש תביעה נגד ממשלת עירק על הפקעת נכסים ודרישה לוויתור על אזרחות תחת לחץ? כל מה שישראל הקטנה יכולה הייתה להציע אז זה מבצע עזרא ונחמיה וזה היה עוד לפני הפיצויים מגרמניה. אבל נגד תחושת קיפוח אין תרופה. ההרגשה "שהאשכנזים" אשמים בהכל גרמה לכל ילדי לחפש את עתידם מעבר לים. כל נכדי נושאים כיום דרכונים זרים. בכך הם משוחררים "מהעוול ההסטורי" שגרמו האשכנזים ליצאי מדינות ערב בכך שהקימו מדינה יהודית בארץ ישראל. לו לא קמה המדינה, היו יהודי ערב חיים בשלווה ושלום עם אחיהם המוסלמים. על כך אני מתנצל בפנייך. כאשר אצא לפנסיה בעוד מספר שנים ואסע לצפון אמריקה אהיה מוכן למכור לך את דירתי הדלה בהנחה כפיצוי לעוול ההסטורי שאני כאשכנזי גרמתי לך. אני מבקש את סליחתך מראש.

  2. מליארדר? טריליארדר!!!! מ'זתומרת!!!!! ואתה בטח רק מוכר גרעינים בשוק של נתיבות, נכון?
  3. "ישראל האשכנזית מונעת מתן פיצויים לפלשתינים , כי היא משתמשת ברכוש יהודי עיראק ויהודי מצרים לוב ואחרים ללא קבלת רשות או הסכמה מצד היהודים הללו"

   איך בדיוק משתמשת מדינת ישראל ברכוש שיהודי ארצות ערב השאירו במולדתם הישנה? האמת כמובן שונה מכפי שתארת. רוב היהודים העשירים באמת לא נטשו את ארצות ערב עם מזוודת בגדים אלא העבירו את הונם בעוד מועד למערב. מי שנפגעו ונותרו בחוסר כל הם כרגיל בני המעמד הבינוני הנמוך. אל תאמין לסיפורי הסבתא.

  4. כרגיל, עוד סיפור של עירקי שהשתכשך יחד

   עם ילדי האצולה בבריכות חימר גדושות דבש תמרים בחצרות בגדד.

 110. 18
  למזרחים מגיע פיצויים,על הכמו שואה רוחנית,נפשית שבצעו להם האשכנזים.
  1. לאשכנזים מגיע פיצוי על שהמזרחיים הפכו את המדינה היפה שהקימו לגן חיות ערבי
  2. אלי למה להמעיט? הרי האשכנזים בנו מחנות ריכוז למזרחיים. הם שיעבדו אותם ורוצצו את נפשם. העובדה שאתה חי, ומסוגל לקרוא ולהקליד מצביעה על נס גדול....בוא ונסתפק בזה ולא נצפה שתהיה מסוגל גם לחשוב ולהבין...אולי בעוד 7 דורות.
  3. האמת היא שמגיע לך פיצויים. אם גדלת בארץ והתחנכת בה וזה מה שאתה יודע - אתה צריך לקבל פיצויים ובגדול. נסה לדבר עם מרגול.... היא תפצה אותך דרך הקשרים שלה.
  4. ומי ישלם לנו פיצויים על שהזובלילים הפכו את ישראל למדינה ערבית?
  5. לתוהה - ענק!! אבל תתחיל להסתכל מאחורי גבך.
  6. לתוהה - ענק!! אבל תתחיל להסתכל מאחורי גבך.
  7. הגרמנים, הגרמנים תמיד משלמים, תלכו להתלונן על כך שיש יותר מדי ערבים יהודי בארץ ויותר מדי ערבים והם ממש יבינו אותכם

   אין בכלל ספק, נסו את זה. תתלוננו ששלחו אותכם אחרי השואה למדינה מזרח תיכונית מלא בקופי-אדם. הם מומחים לתורת הגזע והם יסכימו לפצות

 111. 17
  סבא שלי בא לארץ ועבד בנמל, אבל את הבת שלו שלח לאוניברסיטה שהוא ויתר עליה. גם היא דוקטור.
 112. 16
  ציונות=ציניות

  כל זה נכון

  ואפילו הרבה יותר גרוע
  הציונים נקטו בדרכים לא דרכים להעלות לפה יהודים בכח ובמירמה!

  לא צריך להתבייש בכך ולהצטדק כאילו באנו לכאן מטעמים ציונים, ובכך לעזור לציונים לשכתב את ההיסטוריה כרצונם ולא כהוייתה

 113. 15
  תחושת הקיפוח זורם לכותבת בוורידים

  מעניין כמה פרנסה היא מפיקה מהעניין.

 114. 14
  האם הנידג'ס הזה הוא גנטי?
  1. אתם מתכוון לבכיינות האשכנזית כמישהו מפלה אותם כי הם יהודים? גם ביקורת מכונה מיד על ידם כאנטישמיות. אבל העיקר - המזרחים בכיינים, ולחזור על המנטרה שש פעמים ביום כדי שחלילה לא יחשבו לדרוש יחס שווה. לא רוצים שיסתערו לנו על רמת אביב ג'
  2. כמו שלעיראקים יש בעיה עם פול, לאשכנזים יש טי -זקס כך למרוקאים יש עודף הורמונלי. בגלל זה הגבות מחוברות אצל רובם לאזור הפדחת והחזה
  3. כל בעלי הבאסטות שהרסו את סביון, הרצליה פיתוח וכו....
 115. 13
  עד מתי?

  דוקא עכשו, כששנים יושב לנו על הראש שר פנים מזרחי טהור והופך את חיינו לקשים יותר ואורתודוקסיים יותר, את מתלוננת על חוסר ייצוג? הרי במו ידיהם, המנהיגים המזרחיים, מחזיקים את צאן מרעיתם בתת השכלה ובאמונות של ימי הביניים ומביאים אותם למצב כלכלי קשה בעידוד משפחות גדולות שאין להם אפשרות לפרנסן בכבוד. אז מי מחזיק את המזרחיים כפליטים? האשכנזים? נראה לי שמנהיגיהם מרוצים ממצבם העגום ועושים הכל שישארו בכך.
  ומי מונע מהם להגיש תביעות נגד ממשלות ערב המחזיקות ברכושם שם?
  את חצופה ומלאת רגשי נחיתות. צאי מזה כבר.

 116. 12
  "הם סובלים מתת-ייצוג קיצוני במעוזי השלטון והכוח, ממערכות חינוך נחשלות וממדיניות נגועה באפליה בכל הקשור להקצאת משאבי קרקע"

  אין גבול לחוצפה של המקופחים המקצועיים שהדוקטור ביטון נמנית עליהם. שקרים מרושעים ועלילות כיד הדמיון המזרחי מכוונים כלפי מדינת ישראל, המדינה שהפליטים האומללים, יוצאי ארצות ערב, הם חלק אינטגרלי ממנה, אזרחים המיוצגים היטב בכל מנגנוני השלטון. כן. אין מנוס מהמסקנה שהמזרחים הם האשמים בכל מה שהגברת ביטון טופלת על "מדינת ישראל" הערטילאית, המקפחת. למשל , שר השיכון והבינוי הוא במקפחים, נא להכיר אריאל אטיאס איש ש"ס, גם שר הפנים אלי ישי, כנ"ל, שהוא סגן ראש הממשלה, ושר התמ"ת שהיה גנרל בצה"ל, פואד בן אליעזר, יליד עיראק, ולא ייפקד מקומו של שר התקשורת, משה כחלון, או שר החקלאות ,האחראי גם על מקרקעי ישראל, שלום שמחון, או השר לפיתוח אזורי סילבן שלום. ומי יודע, יתכן שהמקפחים הגדולים הם דווקא משולם נהרי, שר בלי תיק ,או יעקב מרגי, שר הדתות, שניהם מש"ס? בקיצור, נמאס מהמייללים שהפכו את מסכנותם לקרדום לחפור בו. ומה תורמת יפעת ביטון לקידום הפליטים מארצות ערב? האם היא עצמה מרגישה כפליטה שהגלים השליכו לחופי ישראל?

  1. האשמה האמיתית בנחשלות יוצאי עדות המזרח היא אמא שלהם

   שבמקום לחסוך מפיתה ולהכריח אותם להשקיע את כל זמנם ומרצם בלימודים כדי "להגיע למשהו בחיים" כמו האידישע מאמע ממזרח אירופה היא עמדה במטבח ובישלה מטעמים בשבילם. כן, רבותי, די להאשים את "מדינת ישראל" בכשלונכם ובפיגורכם, זו אשמת המנטליות, מזרח מול מערב. ואגב, ההכללות חוטאות, לא כל יוצאי מדינות ערב הם נחשלים, מדוע להתעלם מההישגים?

  2. שכחת דבר אחד ...

   ראש ממשלה מזרחי. איך פתאום החליטו להיטפל לאיציק מרדכי בדיוק לפני כיבוש התפקיד המשמעותי, אחרי שנים במהלכן כל הקצונה הבכירה חגגה על בנות ישראל?
   משהו פחד מראש ממשלה כורדי, חס וחלילה, לשם לא ניתן לכם להגיע.

  3. סליחה, למזרחיים מקצים פחות קרקע בבתי הקברות. האשכנזים נקברים בישיבה עם חלון בסלון.....
 117. 11
  גרמניה שיחמה פיצויים והחזירה רכוש ליהודים

  החזרת רכוש ליהודי המזרח על ידי מדינות שגזלו אותן מוצדקת ביותר והיא בדיוק ההיםך מאפליה. הגברת ביטון היא ״ מקוםחת מקצועית״ בין אם הצדק איתה ובין אם היא טועה. עדיף שתדאג שכספים אלה יגיעו לידי הנגזלים ולא לידי המדינה.

 118. 10
  חבל שלא הזכרת באותה נשימה את יהודי אירופה שברחו והשאירו את רכושם ולא קבלו אגורה, כי אף אחד מהם לא חשב שמגיע לו לדרוש.
 119. 9
  איך הם מצליחים למצוא בכל דבר "אפליה". טוב, במקרה הזה זה לפחות מקצועה! ויש כאן הזדמנות להשמיע ולהישמע.
  1. כאשר ממנים להם הכול, כאשר מצמידים אותם דרך קבע לפיטמה הציבורית, יש זמן וכוח לילל.
  2. אני מתערב אתכם שהיא נשואה לאשכנזי.
  3. תגובות טיפשיות

   כל תגובותיך גזעניות ומטופשות, לפעמים כדאי ורצוי לשתוק

  4. לו היית בעלת תואר שלישי בתקשורת המונים ופוסט דוקטורת בסוציולוגיה עם התמחות לגבי מיעווטים, הגירה וקידם שכבות חלשות, כמוני, לא היית מעירה את הערתך. היום אפשר לבדוק את הרקע האקדמי בגוגל. שימי לב לפרס האו"ם למנגנון הפתרון לבעיית הלבקנים בסוויזילנד, שקיבלתי.
  5. שטרנברג - אם אינני טועה
  6. אם היית בעלת דוקטורט לתקשורת המונים, פוסט דוקטורת בסוציולוגיה עם התמחות לגבי מיעוטים, שכבות נחשלות וריבוד חברתי אצל האינואטים, ובעלת פרס האו"מ להצעעת פיתרון מעשי ללבקנים בסוויזילנד, לא היית מדברת כך.
  7. רק אשכנזי עיוור, אילם וחרש יתחתן איתה למרות שהתרבחו ותסעדו לא רע וגם המופלטה והדג בחריימה הולך.
  8. היא באמת נשואה לאשכנזי !!! עו"ד אייל שטרנברג
 120. 8
  מקופחת מקצועית

  גברת ביטון, על היותם של ניצולי השואה פליטים - אין חולק. ואכן גרמניה שילמה ומשלמת להם פיצויים. על היותם של היהודים יוצאי מדינות ערב יש חולק ולכן העלאת הנושא עכשיו היא לגיטימית לגמרי. הקשר בין זה לבין "אפליית מזרחים" הוא רק בראשיהם של מקופחים מקצועיים. כמוך.

  1. צודק בכל מילה !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  2. הפוך - ד"ר המתמחה במקצוע חדש "מקופחות"..... על סוס (חמור) זה היא רוכבת
  3. הדוקטורית הזו לא מקופחת , אלא מחפשת גומות להתפרסם על חשבון המדינה. אופני לתרבות ה "מגיע לי" שאותה היא מיצגת נאמנה
 121. 7
  הציונות של הרצל, יעודה היה יהודי אירופה בלבד. אם היהודים האירופאים היו מגיעים לארץ לפני מלחמת העולם השנייה במליוניהם, לא נותנים ליהודי מדינות ערב להיכנס לארץ. אלו שהיו מגיעים לגדר היו חוטפים זרנוקי מים ,דקירות מבעד לגדר והיו מגורשים חזרה.
  1. אם יהודי מדינות ערב היו מקימים את המדינה היינו היום כמו סעודיה או מצרים
  2. זה לא נכון : בבזל היו נציגים מהאימפריה העותומנית

   נכון , כותב את זה א"ט ( אשכנזי טרנסילבני)

  3. יש לך חוש הומור יוצא מהכלל. איפה אתה מופיע?
  4. קהלני, עמק הבכא

   תגובתך טפשית ומיותרת.

  5. במיליוניהם??? בזמן הקמתה מנתה אוכלוסיית ישראל 650 אלף יהודים

   ולא כולם היו אשכנזים...

  6. שכחת את ההגבלות על העליה והספר הלבן.
  7. 600,000 אשכנזים קלטו מיליון בבונים ממוצא מזרחי, ומאז מדינת ישראל הפכה למדינה ערבית
  8. מזרחים

   אתה צודק הם פושעים כמו ערבים

 122. 6
  את ההוכחה החיה לכך שכל אחד יכול להגיע רחוק,אם ירצה בכך.
  1. רק בישראל אפשר להגיע רחוק מיללות אכלו לי שתו לי
  2. ראה את אווה אילוז, שמונתה לאחרונה לנשיאת בצלאל ללא כל כחישורים מתאימים פרט ליללות אכלו לי שתו לי.
  3. גם קצב הגיע רחוק. גם שולה זקן הגיעה רחוק. גם דרעי הגיע רחוק. ויש עוד רבים כמוה שהגיעו מ'זה רחוק.....
  4. יש הרבה שרוצים ולא יכולים להגיע רחוק. כולם יכולים להגיע רחוק - זו סיסימה של הקפיטליזם החזירי, המושחת והמפלה. זה דרוינזים חברתי. כי לכאורה כולם גדלים באותם תנאים ולכולם יש אותם כישורים. אבל זה השקר הגדול של הקפיטליזם החזירי. כי יש אוכלוסיות חלשות ומחוחלשות, שלא באשמתם ויש נכים ויש חולים ויש קשישים ויש ניצולי שואה ויש חסרי קורת גג ויש ויש ויש שאינם מסגולים ויכולים להתחרות בדנקרנרים, השטימיצים, ובביביסטים. גם אותם מזרחים שהגיעו "רחוק" כמו דוד לוי וכחלון וקצב ודרעי - תמיד היו רק עלה תאנה של השבט הלבן והם דאגו רק לעצמם ולא למזרחים שאותם הם היו אמורים לייצג. קיראו את אווה אילוז ויפעת ביטון. נכון - זה קשה לאנשי השבט הלבן שהשתיים מציבות מראה מול פרצופו המכוער של השבט הלבן....!!!
  5. סקסיצקי, שכחת לציין את אולמרט , הירשזון ועוד כמה חברים...
  6. why complaining?if one disapprove the fact that ashkenazis control everything-He can just leave just as I did
  7. מה גם לאולמרט היתה אימא מרוקאית? ואני חשבתי שרק לפרס....
  8. לא שכחתי, אבל לא טענתי לרגע, וגם הם לא טענו, שדפקו אותם בגלל שהם היו אשכנזים. במקרה ההפוך זה בלט לעין וכל טענוטת החברה המזרחית היא שלא הגנב גנב אלא האשכנזים תפרו להם תיק. הבנת זה, ברוך ?
  9. ליפעת ביטון לא היו נתוני פתיחה שונים או מפלים. אף אחד לא התייחס אליה אחרת בגלל מוצאה. כל הכבוד על הדוקטורט אבל זה לא נעשה מתוך נתוני קיפוח או למרות התנכלויות ממסדיות. לא מבינה מאיפה רגשות הקיפוח . באמת.

   יפעת, כל הכבוד על הדוקטורט ועל הדרך שעשית. תמיד היית מבריקה וחדה. תמיד היית שאפתנית ודעתנית. אבל קיפוח? מעולם לא היה נראה שיש איזושהי התייחסות למוצאך. לא נראה היה שקיפחו אותך בבית הספר, לא גרת באזור מצוקה מפלה , אז נכון שאפשר לומר שהתייחסותך היא לא אישית אלא את נושאת בשורה של ציבור - אבל יש לי תחושה שאת כן מייצגת את צורת ההתייחסות לעדות המזרח בתקופה האחרונה. נראה כי הקיפוח הוא מושג ישן ולא רלוונטי להתנהלות בעניין בישראל של היום ושל ילדותך. למה לקבע את תחושת המסכנות לציבור שלם?

  10. דוקטורט במדעי הטחינה חומוס ...?

   ויותר בפרוט: איך לתבלן בבכי,נהי,דמעות תנין אונד שנאה ארסית.
   אלזו,
   שמעתי אומרים בפלזטינה זה הפך מקצוע מכניס ונפוץ בקרב המארוקאנרים...אינעל דין באבור אליג'באם.

 123. 5
  די כבר !

  בשביל מה החפירה המיותרת הזאת? תת יצוג במעוזי השלטון והכח? על מה את מדברת? בכל מקום שאני פונה יש מזרחיים.. אנחנו לחלוטין השתלבנו כאן במדינה, ב-65 (!) השנים האחרונות, בכלכלה בתרבות באמנות במדיה ובפוליטיקה. לחלוטין. די כבר ! וההשוואה לפליטים הערבים המוסלמים מ-48 היא מצוינת, מה את רוצה.. היתה טלטלה, היתה מלחמה, אוכלוסיות החליפו בית, והפסידו אדמה ורכוש. אנחנו השארנו באלגיריה המון רכוש. אני מוכן לקזז אותו עם רכוש של פלסטינים, אין לי תביעות אישיות. מוותר כאן בשביל המפעל הציוני, ובעיקר בשביל שתפסיקי לכתוב מאמרים מיותרים כמו זה.

  1. יפה כתבת.

   תגובה מצויינת ודברים כדרבונות. הילדים שלי ובני גילם מעורבבים לגמרי, חברתית ו/או גנטית, ולא מבינים על מה המהומה. באשר לקיזוז עם הפלסטינים, הלוואי. יישר כוח.

  2. בהנחה שאינך אשכנזי מתחזה :-)
  3. קןל שפוי - לא מקופח ולא מתייסר - תודה תודה תודה תודה
  4. אתה צודק. היא נכנסה ללופ שהיא לא יוצאת ממנו.
  5. כל בכבוד על התגובה!!!

   מילים מדוייקות ביותר

  6. מי שכל היום מתעסק בקיפוח שלו אין לו פנאי ואוהדים להגיע למוקדי הכוח
  7. תת יצוג יש בכל תחומי השילטון והכוח, תת ייצוג זה ייצוג נמוך, לכן אתה רואה מזרחים, לאשכנזים כל מזרחי מצליח זה נראה הר ואיום, אבל מבחינה סוציולוגית וסטטיסטית מדובר בתת ייצוג חמור ביותר

   ודווקא בגלל שיש תת יצוג, כל מזרחי בולט מאוד.

 124. 4
  פליטים

  ישר כוח ד"ר יפעת ביטון. אי אפשר לרמות את העובדות. ההיסטוריה לא מרחמת על אף אחד. רק בשילוב כוחות נוכל להוביל את השכבות החלשות לחינוך והשכלה גבוהה ותעסוקה עם אוריינות פוליטית ואג'נדה חברתית-כלכלית.
  פרופ' עארף אבו-רביעה

  1. נראה לך שביטון היא השכבות החלשות

   ביטון היא אחת הנשים הכי חכמות שהיו פה.
   אל תתבלבל: היא לא תופסת את עצמה כחלשה ואפילו לא כמוחלשת.
   חפש פרטנרים במקום אחר

  2. פרופ' יקר - נסה להגר לסוריה, מצרים, צפון אפריקה ונראה כמה זמן תחזיק מעמד.
  3. מולדת בדואים היא סעודיה-ערבייה. מעניין שהבדואים לא מתגעגעים למולדתם.
 125. 3
  מרוקו,עירק, לוב מחכות לכם
  1. אל תדאגי אנחנו נמשיך לחיות פה ולהתרבות
  2. בהתרבות חסרת גבולות והיגיון אתם טובים מאוד. כמו ארנבות.
  3. really ela?and for you?rusia?wow,putin?wow big deal...
  4. להתרבות?! וואו, שי, יותר סטריאוטיפי מזה לא יכולת למצוא?!
  5. זה הדבר היחיד שעשיתם פה מהרגע שהגעתם.
  6. אין לכם צ'אנס מול האשכנזים החרדים. הם יטביעו את כולנו בקרוב :-)
  7. לימדו אותם לעשות ה ו ן מכזבים על "קיפוח"

   המזרחים
   העזו להתנפל על ניצולי השואה בשל הפיצויים שקיבלו(זעומים)
   קינאו
   ואכן- הועברו אליהם כספי הפיצויים על חשבון ניצולי השואה!
   הממסד הישראלי- תמיד פחד מהאלימות העצורה בקרב
   הערבו-יהודים שהיגעו לכאן נחשולים נחשולים שהנפתחה
   עבורם הזדמנות כלכלית הם היוזמה הציונית- אירופאית.

   המזרחים- היו "לא נחמדים" והופכים ליותר "לא נחמדים"
   ככל שהם צוברים כאן כח עצום- כלכלי, שליטוני.
   גולדה היתה מאופקת כאמריקאית: היא התכוונה לאמר:
   הם מ נ ו ו ל י ם.

 126. 2
  פיספסת את הפואנטה

  מאחורי הקמפיין מסתתר ניסיון להתחיל לדון בסוגיית הפיצוי ליהודים מארצות האסלאם. האפליה הייתה עד היום, כשסוגיית הפליטות והפיצוי לא נדונה. יש כאן ניסיון מכוון להציגם כמסכנים כדי לתבוע את המגיע להם.
  ודרך אגב: האם כל הניסיונות המרובים להציג את מסכנותם וקורבניותם של יהודי אירופה בשואה היא אפליית אשכנזים???

  1. זה ממש לא משנה מה הנושא, בצורת מחשבתה המעוותת היא תעשה מכל דבר אפליה נגד המזרחים. מזה היא מתפרנסת.
  2. לא נכון! המדינה רוצה להימנע מתשלום פיצוי לפלסתינאים והיא עושה זאת בדרך מרומזת:

   אם תדרשו פיצויים גם אנחנו נדרוש ליוצאי מדינות ערב. כלומר המדינה רק משתמשת בטיעון הזה כדי למנוע תשלום פיצוי לפלסתינאים. אין למדינה, ולא היה לה בעבר, כל כוונה לתבוע פיצויים לטובת יוצאי מדינות ערב היהודיים.

  3. בכל מקרה לערביי ארץ ישראל שברחו ב-48' לא מגיע כלום שכן הם פתחו במלחמה, והם ברחו בחלק מהטקטיקה שלהם במלחמה. לכן לצד המפסיד אין יכולת תביעה נגד המנצח. סליחה שנצחנו הגברת ביטון.
 127. 1
  "נטען כי הופצץ"

  לא הבנתי. הופצץ או לא?

  1. אופני לה שתזרוק לאויר לכלוך על המדינה שטיפחה אותה
  2. היא יודעת ממקור ראשון כי היא שרתה בפלוגת הרכב כשאחיה היה בשק"ם של היחידה שביצעה את הפיצוץ.
  3. קשקשן גזען
  4. איש לא הודה, גאון
  5. באתר של "הארץ" אסור לכתוב "מקור ראשון"
  6. דיייייי!!! עייפנו לשמוע את המקופחים המקצועיים האלה. תבדקי בקנקנך ותווכחי מה הנשיא המזרחי עשה, ועד כמה המפלגה המזרחית שקועה בשחיתות, ומה אחוז המזרחיים בין הפושעים. במקום להתקרבן תשקיעו בחינוך ובעבודה ולא ביללנות. נמאסתם!! הורי באו לארץ בתנאים קשים פי כמה ולא ייללו, כי הם באו כדי לתת ולא כדי לקחת. זה כל הסוד.
  7. דיייייי!!! עייפנו לשמוע את המקופחים המקצועיים האלה. תבדקי בקנקנך ותווכחי מה הנשיא המזרחי עשה, ועד כמה המפלגה המזרחית שקועה בשחיתות, ומה אחוז המזרחיים בין הפושעים. במקום להתקרבן תשקיעו בחינוך ובעבודה ולא ביללנות. נמאסתם!! הורי באו לארץ בתנאים קשים פי כמה ולא ייללו, כי הם באו כדי לתת ולא כדי לקחת. זה כל הסוד.
  8. מיכאל, זה הרעיון של "לך תוכיח שאין לך אחות".
  9. בדיוק. זה מסכם את כל המאמר הזה.
  10. הגברת ביטון מתקשקשת בקטנות. במקום להודות שמדיניות נתניהו היא נכונה היא מנסה לכרסם בכל מיני טיעונים שוליים או חסרי שחר. זה טיבעם של שמאלנים שלעולם לא יודו שהימין צודק וחכם מהם.
  11. אין הוכחה שזה באמת היה כך

   אבל הסיפור מספיק טוב לאנשי אכלולי שתולי לקחולי כדי להזתמש בו לתלונותיהם (ואגב גם אם הוא היו נכון, האם הפולנים הם אלה שבאו לבגדד להטמין את חומר הנפץ בבית הכנסת)

  12. דיי עייפנו מאנשים שמכלילים קיימים אנשים נהדרים שאיינם מונעים מהקיפוח והקורבנות האמירה שלך מכלילה את כולם לקטגוריה מעוותת שקיימת אצלך בראש

   דווקא זה אתה שמתנהל בהכללות, הכתבה מעלה כאן סוגיה ופליטים היו מכל הארצות ואירופה שלאחר המלחמה.גם להם יש מקום בפרסום הנוכחי.. מאסנו מתדמית של הורים שבאו בתנאים קשים כולם באותם שנים באו לתנאים קשים ..ובאו כדי לתת ולא לקחת מעניין האם הם רק נתנו או ידעו לקחת ולקחת נכסים שהיום מניבים להם המון כסף ותשואה ולא מתוך קורבנות ויללנות אלא מאידיאולוגיה של נתינה וידעו את הסוד.