מטשטשי העתיד

במאמרו "הרוב הכריע: ישראסטין" ("הארץ", 7.9) טוען קרלו שטרנגר, כי מפעל ההתנחלות סיכל את פתרון שתי המדינות. לדבריו, בנימין נתניהו רק "משלם מס שפתיים" לפתרון שתי המדינות, רוב חברי הממשלה תומכים בגלוי בפתרון המדינה האחת, וגם רוב הציבור הישראלי הכריע למעשה נגד פתרון שתי המדינות ובעד מדינה אחת.

שטרנגר צודק, כמובן, בהצביעו על הפער שבין הצהרות המנהיגים הישראלים לבין המדיניות שמיישמת הממשלה הלכה למעשה. בעוד שנתניהו מחויב כביכול לפתרון שתי המדינות, ממשלתו עושה כל שביכולתה כדי לסכלו, בעיקר באמצעות הרחבת ההתנחלויות וטיהור הדרגתי של שטחי C מפלסטינים. מובן מאליו שמדינה פלסטינית לא תוכל לקום בתנאים האלה, מה שיותיר את ישראל עם שתי ברירות: מדינה אחת דמוקרטית, או אפרטהייד.

בכל זה אני מסכים עם שטרנגר. אולם אני חולק על טענתו המרכזית: רוב אזרחי ישראל לא הפנימו עדיין את העובדה שקריסת פתרון שתי המדינות פירושו מדינה אחת, עם אפרטהייד או בלי, וממילא אינם חשים שהגיעו להכרעה בעניין.

אזרחי ישראל משולים לנוסעיה של רכבת הדוהרת אל אופק העתיד הפתוח, אופק שאינו אלא ציור על קיר בטון. זה כמה עשורים מצייר הימין הישראלי את הציור הזה, שכבה על שכבה על שכבה, בכתמים גדולים, בלי פרטים, בלי גוונים. הישראלים, כורעים תחת נטל חיי היום-יום ומפוחדים מהפצצה האיראנית, קוברים את ראשם בחול. בעניין הסכסוך עם הפלסטינים רובם מאמינים שהבעיה תפתור את עצמה בדרך כזאת או אחרת. הרי כבר כמה שנים אין פיגועים, וראש הממשלה אמר שאנחנו תומכים בפתרון שתי המדינות. שר החינוך אמר אמנם את ההיפך, אבל איש מהם לא הסביר מעולם למה בדיוק הוא מתכוון, וגם לא כיצד ייראה שלטונה של מדינת ישראל בשטחים בעוד עשר שנים. כך נוסעת הרכבת אל כתם עתיד מעורפל שנהגי הקטר - שרי הממשלה ואדוניהם המתנחלים - מעולם לא טרחו לציירו באופן ברור.

המתנחלים האידיאולוגיים, לפחות בחלקם, תומכים במובלע או במפורש באפרטהייד, אך גם הם מסווים זאת מאחורי אותה טכניקת ציור דלה בפרטים אך עשירה במלים יפות. במאמר שפירסם דני דיין, ראש מועצת יש"ע, הוא חוגג כמדומה את ניצחונם של המתנחלים, שהצליחו לשכנע ש"לא יהיה גבול מדיני בין הים לבין הנהר, ולא תהיה ריבונות אחרת זולת הישראלית ממערב לירדן" ("מחסום תל אביב", "הארץ", 27.8). חזון הדו-קיום שמצייר דיין ככתם מעורפל על קיר הבטון של עתידנו יכול להתקיים רק כל עוד לא יישאלו שאלות קשות. מה יהיה על הזכויות הפוליטיות של הפלסטינים בשטחים? האם יוכלו לבחור לגוף המחוקק של הריבון הישראלי (שהרי על-פי דיין לא תותר להם ריבונות עצמית)? אם כן יוכלו, האם תישאר ישראל מדינה יהודית? ואם לא יוכלו, האם תהיה ישראל מדינה דמוקרטית?

אחריותם של אזרחי ישראל טמונה בכך שמעולם לא התעניינו בפרטים של אותו עתיד, שהסתפקו בהצהרות כלליות ובלתי מחייבות, שאיפשרו לנהגי הקטר להישאר על יד ההגה מבלי להבהיר לאן מובילה המסילה. אך יותר מכל, זהו כישלונו של השמאל הישראלי שלא הצליח עד כה לחשוף את התרמית.

זו, אם כן, צריכה להיות המטרה של השמאל בחודשים הקרובים: לגרד את תמונת העתיד מעל הקיר ולהציג בפני הציבור את הברירה, החדה כתער: האם אנחנו רוצים מדינה אחת או שתיים? אל לנו להסתפק בהצהרות חלולות מהסוג שסיפקו נתניהו ואנשיו עד כה. עלינו לדרוש את הפרטים. אם אתה מחויב לפתרון שתי המדינות, אדוני ראש הממשלה, אז מתי ואיפה בדיוק? אם אתה מחויב לפתרון שתי המדינות, מדוע להמשיך ולהתנחל עד אז? מדוע להשקיע מיליארדים באזורים המיועדים למדינה הפלסטינית? אלה הן כמובן שאלות רטוריות. נתניהו אינו מעוניין בפתרון שתי המדינות, ואת מה שהוא כן רוצה הוא מעולם לא גילה לנו.

השאלה חוזרת, אם כן, אלינו, אל הציבור. הנה היא שוב: האם אנחנו רוצים מדינה אחת או שתיים? שאלה זו צריכה להיות הציר המדיני שעליו תתנהל מערכת הבחירות הקרובה. אם הישראלים, בעיניים פקוחות, יבחרו שוב בימין ובדרך המדינה האחת שהוא מוביל, נקבל אנו את ההכרעה. או אז יתייצב השמאל למאבק הבא שלו, למען שוויון זכויות אזרחי ופוליטי בישראסטין.

הכותב הוא פעיל בתנועת לוחמים לשלום
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 26
  העיקר לזרוק מילים ריקות מתוכן

  בכל דרך והזדמנות אפשרית -ישראל מדינת אפרטהייד????? אדוני אתה חצוף. אני בכלל לא מתפלאת שאתה נמנה על סגל המרצים באונ יברסיטה העברית. למדת המטובביות- פרופ׳ ראובן עמיתי שהלבין את פניו של ראש הממשלה שלנו ברגע שהתאפשר לו. בושה גדולה! אך אם ב״ארזים״ נפלה שלהבת, מה יגידו איזובי קיר כמוך?!?

 2. 25
  זבל שמאלני

  זבלה גיס חמישי

 3. 24
  מילים כדורבנות, בהסתייגות אחת

  כישלונו של השמאל הישראלי אינו ב""לחשוף את התרמית", שהרי הוא עשה כל שניתן להציגה, ולדעתי מרבית האזרחים הישראליים לא מאמינים בה. הכישלון הוא לשכנע שניתן אחרת ושיש אפשרות להגיע להסכם שיעמוד מול התנגדות הקיצוניים בשני הצדדים. אולי הצעד הבא צריך להיות מעין "מפקד לאומי" נוסף, שידחוק לפניה את הממשלה הזו ויכריח אותה להציע פתרון משלה, כלומר יחשוף את אי יכולתה לעשות זאת.

 4. 23
  זכויות אזרח

  בסופו של דבר כל פתרון יפול ויקום על הבעיה הבסיסיצ שבו הפלסטינים נמצאים במצב שבו הם משוללים זכויות אזרח וגם זכויות האדם הבסיסיות שלהם נשחקות תחת הכיבוש. ולמי שנתן את את אוסלו וההתנתקות היו שניהם מהלכים חד צדדים שבהן ישראל שוב מנסה להכתיב את כל המהלכים עבור הפלסטינים.

 5. 22
  מאמר חשוב מאין כמוהו המוציא מן הכוח לפועל את תפקיד השמאל בישראל

  תפקיד השמאל הוא לעורר את הציבור הישראלי ולגמול אותו מסמי הטשטוש וההרדמה שמחולקים פה בשפע על ידי מקבלי ההחלטות והסתירות בין מעשיהם לדיבוריהם ועל ידי התקשורת המיינסטרימית שמאביסה את התודעה הישראלית המותשת בחומרי הרדמה לסוסים. להתעורר!

 6. 21
  קצת עובדות היסטוריות לא יזיקו....

  והנה עוד מאמר על כלום ושום דבר, פרי עטו של השמאל הקיצוני הישראלי, שמצטט דברי חכמים מפי הכותבים בעיתון הארץ בלבד... אני אתן רק שתי עובדות היסטוריות: האחת, יצאנו מעזה ולא קרבנו את השלום. השנייה - הסכמי אוסלו גם הם לא קרבו את השלום. המסקנה: נטישת "התנחלויות" לא מקרבת את השלום. עכשיו אתם יכולים לשבת ימים ולילות ולדון לאן פנינו מועדות, מדינה אחת, שתיים, שלוש ארבע... דמוקרטיה, אנרכיה, אפרטהייד... מילים ריקות מתוכן שמתעלמות מדבר אחד קטן - המציאות! המציאות היא שהשטחים הם לא הבעיה ולכן גם לא הפתרון (ראה עזה...). הבעיה היא שכל המאמר הזה מתעלם מהפלסטינאים, מה הם רוצים באמת, מה הם עושים למען תהליך השלום... אנחנו צריכים לשמור על המדינה שלנו כדמוקרטית ויהודית. לי באופן אישי לא משנים הגבולות, רק חשוב שיהיו גבולות טובים ובטוחים, דבר שגבולות 67 לא היו, ולראיה (עובדה היסטורית, כן, משהו נדיר כאן לעתים) ולראיה שהגבולות האלו לא שרדו אפילו 20 שנה. שלום יבוא כשהפלסטינאים יכירו במדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי (וכרגע אני בכלל לא מדברת על קילומטראז', כי הוא לא חשוב לי ולעוד הרבה אזרחים יהודים בארץ הזו...) שבירתה ירושלים. נתחיל בזה. נמשיך בכך שיוותרו על זכות השיבה, ועל כך שיפו וחיפה גם הם שטחים כבושים, ולכן המתיישבים היהודים ביפו, חיפה ועוד, הם למעשה מתנחלים!!!!!!!!! מה שמעניין הוא שהנקודות האלו שהעליתי לא הועלו במאמר ה"אינטליגנטי" הזה ולו פעם אחת. לא, אזרחי ישראל לא טומנים ראשם בחול. הם יודעים בדיוק מי הם האויבים שלהם, מה הם רוצים, ומתי הם דוברים אמת ומתי לא!!!! גמר חתימה טובה וצום קל!

 7. 20
  ניתוח חד כתער. מעולה.
 8. 19
  אבנר צודק בכל מילה. אבל:

  אולי הגיע הזמן שנחדול לחשוב בצורה דיכוטומית ובינארית: מדינה אחת, שתי מדינות. האחת לא רצויה, השניה כבר לא אפשרית. את הרכבת של שתי המדינות פספסנו מזמן, למרבה הצער (ומי שעדיין לא מבין את זה, יחטוף את זה בפרצוף בשנים הקרובות). עכשיו צריך לחתור לכיוון פתרון ביניים פדרטיווי כלשהו. איזה מדינאי דגול מן המבחר העשיר שלנו ירים את הכפפה?....

 9. 18
  כל הכבוד אבנר! כל מילה בסלע.
 10. 17
  מאמר חזק!
 11. 16
  אשריך

  מאמר יוצא מן הכלל בבהירות ובדיוק.

 12. 15
  1

  once there was a girl
  if you dont paste it in 10 pictures she will kill you

 13. 14
  לו ביבי היה באמת בעד פתרון שתי מדינות הוא היה מגיב ליוזמת השלום הערבית או לפחות מציע הצעת שלום נגדית. מי שלא מפרסם את המחיר אינו מעוניין לעשות עסק. הפלסטינים פרסמו את המחיר בדמות היוזמה הערבית.
 14. 13
  אך איזה מנהיג ישראלי יהפוך את השאלה הזו לאג'נדה שלו?
 15. 12
  הבעיה היא ששלי יחימוביץ' בורחת מהנושא המדיני כמו מאש, והטקטיקה הזו תשחק לידי הימין
 16. 11
  מאמר מצויין. הציבור רדום גם בשל שטיפת המוח של הממשלה
 17. 10
  הטעות של השמאל..

  "..זו, אם כן, צריכה להיות המטרה של השמאל בחודשים הקרובים: לגרד את תמונת העתיד מעל הקיר ולהציג בפני הציבור את הברירה, החדה כתער: האם אנחנו רוצים מדינה אחת או שתיים? .." קובע מר וישניצר בנחרצות .
  אבל מר וישניצר טועה טעות קרדינילית .
  אם השמאל רוצה לשוב ולהגדיל את כוחו בבחירות הוא צריך לצמצם למינימום את העיסוק שלו בנושא הפלסטיני (שהוא ביצה טובענית ללא פיתרון) ולהתמקד בהצבת אלטרנטיבה סוציאל-דמוקרטית מבחינה חברתית כלכלית .
  מר וישניצר צריך להפנים שבין הים והירדן יחיו יהודים וערבים והפיתרון (אם יהיה) יהיה פיתרון פונקציונלי/פדרלי כזה או אחר . (אלא כמובן אם מר ווישניצר בוחר בפיתרון הקפריסאי או בפיתרון הטורקי-יווני) .

  1. מה זה פונקציונלי/פדרלי? בלשונו של הכותב, ציור העתיד שלך מטושטש
 18. 9
  הסיכום המוצלח ביותר שנכתב עד כה להתכחשות למסלול ההרסני בו אנו נמצאים

  הכחשת התהום שבאופק תהיה בעוכרינו, מדוע הימין ממען להתמודד באומץ עם השאלות הקשות הללו?

 19. 8
  שתהיה מדינה אחת: דמוקרטית לא יהודית. מי שמציע את זה

  אני מצביעה לו/לה!

 20. 7
  רוב הישראלים לא רוצים לחשוב על שאלות קשות.

  זה אמנם לא כל כך מדוייק - לי ולהרבה כמוני (שהם, למרבה הצער, מיעוט מקרב המצביעים) השאלות שנשאלות כאן אינן קשות כלל והתשובות ברורות למדי. אך מטבע האדם - הרבה אנשים סומכים על המנהיגים שלדעתם יודעים מה שהם עושים, שכן אחרת לא היו נעשים למנהיגים. הם רואים עצמם משולים לנוסעים בתוך מטוס שנאלצים לסמוך על הקברניט. הרי לא יעלה על דעתו של נוסע ממוצע לנסות להתפרץ לתא הטייס ולתקן את הניווט כל אימת שהכנף נראית מוטית יתר על המידה לפי הערכתו. הרבה אזרחים אינם מעלים על דעתם שבניגוד לטיסה - אפשר ואף צריך להדיח קברניט של אומה שלא מנווט בצורה סבירה והגיונית. "סמוך, יהיה טוב" - זו התגובה הישראלית הטיפוסית. כאשר הטוב המובטח לא נראה לעיין, מתחילים להאמין בניסים ומצפים לעזרת שמיים. זה גם מסביר, בין היתר, את ההתחרדות והחזרה בתשובה ההמונית, עם התנגדות הולכת ונחלשת לתופעות אלה. צר לי, אך מן הציבור הזה אין לצפות לישועה.

 21. 6
  מה פה לא ברור? הציבור אטום ומטושטש מרוב הפחדות וההנהגה חושבת שנתיים קדימה במקסימום. המצב ישתנה רק כאשר בשטחים תחל איניפאדה של שיוויון זכויות.
 22. 5
  השאלה היא מדוע הסמול שואף בכל מאודו להקים עוד מדינת טרור ערבית נקייה מיהודים
 23. 4
  זה באמת סוג השיח שחשוב שיהיה פה. מה שהכי חשוב. כל הכבוד.
 24. 3
  שלי יחימוביץ' מפחדת להכנס לבעיה המדינית ולהרחיק מצביעים פוטנציאלים

  הימין מאמין שניתן לדחוק את הפלסטינים לכמה מובלעות קטנות, נפרדות פיסית זו מזו וחסרות בסיס כלכלי ואפשרות קיום, דוגמת הבנטוסטנים בדר"א בזמנו. אחר כך נראה, יהיה בסדר.

 25. 2
  אז איך גורמים לציבור הישראלי להתמודד בכינות עם השאלה " לאן מועדות פנינו?"
  1. כשתהיה אינטיפאדה של שיוויון זכויות בשטחים והם ידרשו בצדק זכויות ושירותים זהים לשל אחיהם המתנחלים, אז השיח בודאי יתעורר.
 26. 1
  את הציבור הישראלי זה לא מעניין, הם עסוקים בארוחת החג. הם מתנהגים כאילו המדינה הזו היא כלי חד פעמי, למי איכפת מה יהיה בעוד 10 שנים.