אין למי להצביע

והארץ שוב כמרקחה, כמאמר הקלישאה. הסומק חזר ללחייהם של פרשנים למיניהם ופוליטיקאים לזניהם. שכן, נתניהו החליט ללכת לבחירות וביבי קפץ על הסקרים המחמיאים שנקרו בדרכו ורץ לבשר לעם על המשך הדריכה במקום לעוד ארבע שנים.

ההצגה תימשך שלושה חודשים תמימים. כדאי בכל זאת לתת את הדעת על פן אחד, ליתר דיוק פנים רבים, שנעלמים מן העין בהצגה הזאת. לפני ארבע שנים, אני מודה, לא הצבעתי בבחירות. נמנעתי אז, לא מפני שאינני מאמין בדמוקרטיה אלא בגלל סיבה מאוד פשוטה; לא היה לי למי לתת את קולי. והנה, למרבה הפלא, בהתרגש הבחירות החדשות עלינו העמדה ההיא שלי מקבלת כעת משנה תוקף.

שכן משיח הבחירות שהולך ומתלהט נושבת לה שוב הרוח הרעה. הבחירות בישראל, כמו תמיד, מתנהלות כבחירות של "יהודים-דמוקרטים", כיאה למדינה ה"יהודית-דמוקרטית". מתחת לפני השיח הזה מסתתרת לה האמת המרה: לאזרח ערבי ליברל, חילוני, דמוקרט והגון אין מה לחפש בבחירות האלה. ההצגה ה"דמוקרטית" הזאת נועדה להקים ממשלות על טהרת היהודים בלבד.

כפי שהדברים נראים כרגע, גם כעבור ארבע שנים עדיין אין לי למי לתת את קולי. לעמדה זאת סיבות רבות. די אם נקשיב לשיח המפלגתי שמתפרץ בימים אלה מעל כל מרקע ומושמע בכל במה, כדי להבין את חוסר התוחלת בהצבעה. הפרשנים והפוליטיקאים החלו לערוך חישובים, להקים ממשלות ולפרק קואליציות, להכתיר איש כזה או אחר שיטפל באיום האיראני ולמנות לו עזר כנגדו פלוני או אלמוני.

בשיח ה"דמוקרטי" הזה מתעלמים מחמישית מאזרחי המדינה. שנים על גבי שנים נוהגים להכניס את כל המצביעים הערבים לסל אחד שנקרא "המפלגות הערביות". אמצעי התקשורת הולכים בעקבות מכוני הסקרים ומנציחים את הבורות בקרב הציבור הרחב.

התקשורת הציונית המגויסת יודעת לכרוך יחד את הח"כ היהודי, הכשר לכל הדעות, דב חנין ממק"י ואת הח"כ הערבי, אברהים צרצור שמו, איסלאמיסט מרע"ם, ולהכניסם לאותו סל שנקרא "המפלגות הערביות". לא צריך להזכיר שמק"י כשמה כן היא - מפלגה קומוניסטית ישראלית. הדגש במפלגה זו, מאז ומתמיד, הוא על היותה מפלגה ישראלית פטריוטית שחברים בה יהודים וערבים.

אך השקר הגדול מכולם הוא נשיאת תואר הערביות על ידי המפלגה הנקראת רע"ם - הרשימה הערבית המאוחדת. שכן מבחינת הרכבה ומהותה מפלגה זו איננה ערבית ואיננה מאוחדת כלל וכלל. ידוע שהציבור הערבי מורכב מעדות שונות - מוסלמים, נוצרים ודרוזים. אך ראו זה פלא: במפלגה זו אין זכר לשתי הקהילות הערביות - הנוצרית והדרוזית. הדבר מצביע יותר מכל על כך שזוהי בסך הכל מפלגה מוסלמית בדלנית, וכך היא נתפשת גם בעיני הציבור הערבי עצמו. הדבר מתבטא בבחירות לכנסת, שבהן לא זוכה מפלגה זו ולו בקול אחד מקולות המצביעים הנוצרים והדרוזים.

לכן, לקרוא לרע"ם מפלגה "ערבית מאוחדת" זו אחיזת עיניים ותו לא. קיומה של מפלגה כזאת, על טהרת המוסלמים והתנועה האיסלאמית, משרת מצד אחד את השלטון הציוני, שמדגיש את "יהדותה" של המדינה, ומן הצד האחר מפרק את הציבור הערבי לעדות דתיות ומנציח את הפירוד העדתי בתוכו.

אזרח ערבי חילוני, ליברל, דמוקרט והגון לא יכול להצביע למפלגות התומכות בקצב מדמשק ודומיו, כדוגמת חד"ש ובל"ד, או במפלגות איסלאמיות בדלניות כמו רע"ם. אזרח ערבי כזה גם לא יכול להצביע למפלגות ציוניות שמדירות אותו מהשלטון בארצו ובמולדתו מטעמים גזעניים. וכך, בהעדרה של מפלגה אזרחית אמיתית, אין למי להצביע בבחירות האלה.
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 128
  לאזרחי ישראל הערבים הישראלים כדאי להצביע

  אם ערביי ישראל יתארגנו במפלגה אחת גדולה ויינצלו את הפוטנציאל האלקטורלי(20אחוז) הם מכניסים לכנסת 24 מנדטים. זה יכול להיות כח משמעותי שלא בקלות יהיה ניתן להתעלם ממנו.

 2. 127
  רציתי כמחאה להצביע רעם - קלקלת ליי
 3. 126
  ״אזרח ערבי חילוני, ליברל, דמוקרט והגון לא יכול להצביע״ .... גם יהודי לא

  מערכת הביזה הקרויה שלטון, מבחילה. לא הצבעתי כבר 20 שנה. אהיה מוכן להשתתף בכפוף לשלושה תנאים: הפרדת הדת מהמדינה, סיום הכיבוש, מחיקת כל עבירות המהירות שלי והחזרת הקנסות. זה המינימום בשביל שארגיש אזרח הרשאי להצביע ולהשתתף בהליך הדמוקרטי. עד אז אני מנוע ולא מזדהה עם השלטון והמדינה. ולכל הפטריוטים והנציונאל-סוציאליסטים שממש שמחים עם הצעד שלי ...אז גם אני שמח שלא להשתייך אליכם ולא זו לא שנאה עצמית את עצמי אני אוהב.

  1. יו, כמה אריק השמן פחד ממך אריק, וואי וואי

   אתה עושה לפוליטיקאים הכי גרועים טובה גדולה מאוד.
   לעצמך ולאחיך לקאסטת הבלתי-מיוצגים-כראוי, שירות-דוב-קוטב.

   איזה מחאה מהדהדת! היא כל-כך הפריעה לשושלת פרוש,
   לנהל את ועדעת הכספים, כאחוזתם הפיאודלית.

   בגלל מחאה יותר מדי מתוחכמת כמו שלך,
   אנחנו נהיינו צימיתים בארצינו.
   חייבים במיסים ובשרות צבאי בעוד מעמד אחר פטור לחלוטין.
   כל ח"כ שלא מייצג את בוחריו מודה לך מקרב לב
   אין בליבו שום חשש מגזר דינו של הבוחר
   כי אחוז ההצבעה יורד פה כאילו היינו ניו-זילנד
   ואין כל החלטה גורלית לפני ההנהגה הלאומית

   בהגדרה אתה נותן צ'ק פתוח לכל מי שלא היה צריך עכשיו
   לקבל 9 חודשים חופשה בשכר של 37-38 אלף שקל
   לפני הלשכה הרכב הנהג העוזאים הפנסיה
   אולי אם הציובר לא היה כל-כך,אדיש לא היו מעיזים ךנפח את שכר עצמם. כשאנשים הגיעו לפת-לחם או איבדו עצמם לדעת.

   לכל העצלנים פותרים את עצמם מתרטחה קטנה בסדר גודל של ללכת לקופת חולים.
   כמו שכתבת "את עצמי אני אוהב" אתה כל-כך מבסוט מעצמך שזה קצת מחליא. מקווה שתתבגר, או לחלופין...
   שתתן את לי שם סוחר העשב שלך אתה לגמרי לא פה.
   איך נכנסת בטעות לעמוד של דעות/אקטואליה
   אתה בדיסאורינטציה טוטאלית
   מה איכפת לך מה קורה או מה שחובים רק באת לספר איזה נקי ויפה וטהור אתה, (אתה מסוג האנשים שמשחררים מתחת לשמיכה וכלכך נהנים מהתוצר היחיד שלכם על הפלנטה) מזכיר את אלו שהמליכו את זהבה
   מה שמשאיר אותי בלי פתק לשלשל
   אבל אני מספיק בוגר כדי לדעת שצריך להתפשר בחיים
   להתפשר עם המציאות ולהצביע לפחות גרוע
   אתם לא צריכים להיות גאים
   אתם צריכם לעשות תיקון מאתמול

   לכו להצביע

 4. 125
  נציגי האולוסייה הערבית כלל לא מתעניינים בגורל בוחריהם, פניהם החוצה: הביקורים המחפירים של נציגי הערבים הישראלים אצל קאדפי, אסד, התמיכה בחיזבאללה, ובחמס, השתתפות נציגיהם בפעילות פרובוקטיבית ב"מרמרה"! ומה עשו עבור ערבי ישראל אפס. מונעים מצעירי הערבים באיומים, להתנדב לשרות אזרחי או לאומי למען אחיהם הערבים, מונעים מהם כל אפשרות להשתלב, אדוני הפתרון הוא לא להימנע מהצבעה ולהטיל את האשמה עלינו, הפתרון הוא לבחור בנציגים שייצגו את האינטרסים של ערביי ישראל, ולהביאם לשוויון מלא בכל מובן.
 5. 124
  הפעם תנזף בשל אמירתך שאין למי להצביע - ההצבעה הינה זכות אשר אי קיומה מונע מהאזרח את הדמוקרטיה
 6. 123
  לא להצביע = קול לחד"ש!

  אני לא אצביע. אין עבור מי. כ-ו-ו-ו-ו-ו-ו-ל-ם מושחתים, רקובים או עוכרי ישראל.

 7. 122
  תאר לעצמך כמה נפלא היה אילו היו למרצ 15 מנדטים. אל תישאר בבית. שכנע גם אחרים להצביע. להצביע מרצ.
 8. 121
  מסכים עם כל מילה שלך חוץ מהמסקנה לא להצביע ! נכון שחד"ש תומכת במשטר הדמים בסוריה והעומד בראשה אך דווקא בגלל הימצאותו של דב חנין בכנסת אני אסגור את אפי אקח את הפתק של חד"ש ואשלשל אותו לקלפי.

  מר"ץ היא לא אופציה בגלל חוסר המעש שלה בשנים האחרונות. בלד היא לא אופציה כי אני לא מצביע למפלגה לאומנית ערבית ולא למפלגה איסלאמיסטית. לא להצביע בבחירות היא גם לא אופציה שבאה בחשבון. חזרנו לחד"ש!!!

 9. 120
  למה אין למי להצביע?

  אבו מאזן, לא?

 10. 119
  גם לאזרח יהודי, חילוני, ליברל, דמוקרט והגון אין עבור מי להצביע

  הקרובים ביותר הם מרצ - אלא שאינם ליברלים

 11. 118
  נכון אין מקום למפלגות "ערביות" זה אנטי דמוקרטי בעליל.כמו שאין מקום למפלגות דתיות שהן גם אנטי דמוקרטיות בעליל..ושוב הציונות והערבים יהדותה של המדינה ומסכנות הערבים במדינה יהודית במולדתם ארצם..נו באמת.עד מתי נצטרך להסביר בלי להתנצל שהמדינה היהודית קמה נבנתה ונלחמו עליה למען היהודים קודם כול..לא נאה לא מוסרי? אולי..אבל ככה זה.מדינה קטנה פצפונת מלאת הישגים יהודיים למען היהודים קודם כול.זה שהאורחים האחרים נהנים גם זה נחמד אבל זאת בהחלט לא הכוונה.אז מספיק עם הצביעות הזאת הערבים במדינה הזאת לא יהיו לעולם ישראלים..על כל המשתמע מכך..אולי בהגדרה אבל לא במהות לא בהוויה ולא בהשתייכות..אתם פלסטינאים הגרים במדינה יהודית ארצכם מולדתכם לא ספק אבל לא מדינתכם..אולי כשכולנו כולל אתם נפנים את זה ונפסיק להיות צבועים ירווח.תצביע לא תצביע.לא ממש משנה. חדל מלשחק בנדמה לי.
 12. 117
  לא הסברת למה לא להצביע חד"ש. מכיוון שיש שם יהודים? הרי הם קוראים לדו קיום ויחסים שיוויוניים, זה לא מספיק טוב?
 13. 116
  מה עם מפלגת דעם?

  אם כבר לבזבז קול, אז למה לא לתת אותו למפלגה שטוענת טענות מאוד דומות ומתעקשת לגבש אלטרנטיבה?
  אמנם לא למרקסיסופובים, אבל בכל זאת....

  1. מרקסיסטים אמרת?

   כבר עדיף אפילו מפלגה איסלאמית!

 14. 115
  אתה מוזמן לעשות את מה שההורים שלי עשו כשהרגישו לא רצויים בארצם

  אתה תמיד יכול ללכת למקום בו תהיה רצוי יותר-אולי אחת ממדינות ערב?
  את ההורים שלי שכנעו דיי בקלות לעלות לכאן-קצת איומים ופרעות והכל בא על מקומו בשלום-אולי פשוט לא מספיק רע לך כאן?

 15. 114
  גם מי שרשום בתעודת הזהות בעל כורחו כיהודי והוא אתאיסט אנטי ציוני ולא "פטריוט" - אין לו בעד מי להצביע. אנו בוחרים ברע במיעוטו. חד"ש עדיין לא הצביעה בעד מלחמה. לפחות זה. מר"צ כבר תמכה במלחמות בעבר - ונראה שתתמוך גם במלחמת אירן הצפויה לנו לרעה. לא השמיעה גם קולה בעד פירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני. בקיצור מפלגה ציונית "טובה" .
 16. 113
  מעניין כמה קופצים להגנתם של המפלגות הערביות הלאומניות
 17. 112
  עשרות ח"כים לא-יהודים נבחרו לכנסת ברשימות "יהודיות"

  ולא כולם היו דרוזים. גם מוסלמים נבחרו ככה לכנסת.

 18. 111
  יופי קראת למצביעי חד"ש פטריוטים ישראליים, ממש השגת את מטרתך

  זאת דמגוגיה לשמה. קודם כל חד"ש זה לא מק"י. טוב לתקוף את המפלגה השיויונית היחידה באמת במדינה. כמה קל לתקוף אותה ולזרוק עליה זבל? ברור שהיא לא תומכת באסד ועל כך יש הצהרות ברורות לעיתונות, היא נגד התערבות אימפריאליסטית שתביא משטר עוד יותר גרוע בסוריה. אתה בדיוק עם הפתרון של הימין הערבי, כל מי שלא מוכן לפתרון הקיצוני ביותר אצלך הוא פטריוט ישראלי. מה אכפת לך בכלל מכל הפלסטינים שחיים במדינה ורוצים להמשיך לחיות? רוצים עתיד לילדיהם ועסקיהם. למה שיקריבו הכל בשביל האידאל הימני פלסטיני הקיצוני? אז כמו איש ימין פלסטיני קלאסי הכי קל לקרוא להם פטריוטים ישראליים. הם פטריוטים של המקום הזה ולא של ישראל. הם מאמינים בעתיד משותף ליהודים וערבים במדינה הזאת ולא מוכנים להקריב הכל למען אידיאל הימין הפלסטיני שלך.

 19. 110
  הרשה לי לנחם אותך

  גם לאזרח היהודי חילוני ליברל ודומקרט, אין למי להצביע. מעבר לגזענות( שלא רלוונטית פה), פשוט יש מחסור אדיר באנשים ישרים שיפעלו לטובת העם.

 20. 109
  למה לא לבחור במרצ? הנטישה של ערביי ישראל את המפלגות הציוניות היא אחד הגורמים המרכזיים לממשלות הימין ובכלל זה התחזקותו של ליברמן. האם באמת ה"אסתניזם" הזה שבשמו אתה נמנע מלהצביע למפלגה "ציונית" שווה את המחיר של גזען כליברמן בממשלה והגמוניה של הימין הלאומני?
 21. 108
  דעם
 22. 107
  תאמין לי המפלגות הערביות מתביישות אם אתה מצביע לאחת מהן . אל תחפש תירוצים
 23. 106
  במקום לקטר, מצאלחה מוזמן להקים מפלגה בה חברים מוסלמים, נוצרים ודרוזים.
 24. 105
  בעבר הצבעתי חדש מאז שחד"ש תומכת תמיכה חזקה בבשאר אסד אני לא מצביע עוד ולאלה שמשקרים וטוענים שחד"ש לא תומכת בקצב יקרא עיתונים בערבית , יראה ביוטיוב את חברי חד"ש צועקים אללה סוריה בשאר
 25. 104
  לכו להצביע

  אני ערבי ואני מבקש מכול ערבי שיממש את זכות הבחירה שלו.

 26. 103
  ביבי תומך במדינה דו לאומית
 27. 102
  אדון סלמאן מצלחה, אני מבין ללבך, אתה לא חלק מהחברה שיהודית ישראלית. התהליך שבו תגיע להמנות על החברה התרבותית ימשך אצלך ואצל המוסלמים "המתקדמים" לפחות עוד 100 שנה. כיום המייצגים אותך ואת דעותיך, גם אם לא תודה בכך בגלוי הם אחמדינג'אד, אסאד, הנייה, ונסראללה
  1. דביל
 28. 101
  תרגע גם לי כיהודי אין למי להצביע לכן אני מצביע למלגות למען זכויות בעלי חיים

  וכד'

 29. 100
  אם אתה לא מצביע, אתה מדיר את עצמך. זה פשוט ביותר

  איני רואה היגיון בפסילה גורפת של המפלגות "הציוניות", כולל מרצ למשל שיאה לה יותר התואר פוסט-ציונית.

 30. 99
  נעים להכיר, דע"ם.
 31. 98
  תצביע למרץ

  לא מדירים את הערבים מהשלטון, מדירים את המפלגות המעוניינות לחסל את קיומה של מדינת ישראל מהשלטון.
  אף אחד לא מדיר את הערבים החברים במפלגות האחרות, וכבר היה לנו גם שרים ערבים. מרץ נראית לי מפלגה מתאימה בשבילך.

 32. 97
  לאזרח ערבי שאינו נאמן למדינת ישראל היהודית, באמת אין מה לחפש בבחירות

  אתה לא יודע למי להצביע בבחירות, כי אתה לא רוצה את המדינה היהודית. אילו החליטו הערבים החלטה אמיצה, לקבל את העובדה שכאן כונן העם היהודי את ביתו, ובתוך הבית הזה הוא השאיר את ערביי ישראל למרות שניסו להשמידו, ולא גרש אותם. לא הייתה לך שום בעייה להצביע בדיוק על פי אותן סיבות בדיוק שעל פיהם מצביע האזרח היהודי.
  היית מצביע לפי הפרמטרים הבאים: מי לדעתך ידאג לבטחונה של המדינה, מי ידאג לחיזוקה, לשיגשוגה, מי יאדיר את הדמוקרטיה, ומי מחפש תקינות שלטונית.
  אבל אתה סלמאן מצביע לפי: מי יחזק את הערבים, מי ישגשג אותם, מי ידאג לתקינות בכפרים שלהם, ומי ימצא דרך להפוך את ישראל לכל אזרחיה ויפתח את חוק השבות לכולם, כדי שיציפו הפליטים את ישראל ויהפכו את הדמוגרפיה שלה לערבית.
  כלומר, אתה מצביע למדינה שנמצאת בתוך המדינה. ומודיע למדינת האם, שיש לך בעיות בהצבעה למדינה הבת. אולי כדאי שתעשה עוף גוזל? תתבגר ותמצא לך פילוסופיה? תהיה עצמאי ותצא מהבית של ההורים? או שלחילופין תעבור לגור בישראל היהודית ותשיר איתה את ההמנון, כי אולי תחליט שהוא גם ההמנון שלך? ותשמח בדמוקרטיה היהודית, שמאפשרת לך לחיות כאזרח אהוב כמו כל אזרח יהודי, ובלבד שתקבל על עצמך את חובת הנאמנות. להחליט לאמץ את דרך החיים הדמוקרטית, שמדינת היהודים מעניקה לך.
  אתה אומר לנו שאין לכם שימחה במדינה היהודית כשאתה ערבי? אתה אומר זאת, אחרי שהענקנו לכם אזרחות נדיבה אחרי נסיון ההשמדה?
  למה לא תכירו בישראל כמדינתו של העם היהודי ובריבונותו. למה לא תחיו כמיעוט שווה חובות וזכויות, בשלום עם עובדה זו, ותפסיקו לנסות להפוך את ישראל לערבית. 
  אם היא תהפוך לערבית, היא לא תישאר דמוקרטית אפילו לדקה. אין מצב שהערבים יכוננו כאן דמוקרטיה, אין מצב שהם יעניקו ליהודים אפשרות קיום אנושית בטוחה מפרעות, אין סיכוי שזו תהיה מדינה נאורה.
  ומה יצא לך מזה סלמאן, מגורים בתוך מדינה ערבית? יש לך עשרות כאלה מסביבך, אתה יכול לבחור לאן לעבור, כבר עכשיו.
  או שאולי בכל זאת תחליט להחליף דיסקט?

 33. 96
  מעולם לא היה מצבם של ערביי ישראל טוב יותר מאשר תחת שילטון הליכוד! מעבר לדיבורים הימניים המתלהמים והחקיקה הימנית שלא עוברת, ממשלת הפיינשנקרים אינה אוכפת את חוקי הבניה במגזר, מעלימה עין מכל אלו הרשומים כמובטלים ועובדים שחור, לא עושה כלום לחכי"ם שמזדהים עם החמאס, ולא מתערבת בהסתה. אז מה יכול להיות טוב יותר?
 34. 95
  ומה תצביע אזרחית חילונית, ליברלית ודמוקרטית?

  גם אני לא מוכנה להצביע למפלגה שמדירה אותך מהשלטון.

  1. אצביע מרצ
 35. 94
  מתמטית- לא להצביע=חיזוק הימין

  משום שאי ההצבעה מפחיתה (1/2) קול מהשמאל אך תורמת בכך (1/2) לימין. זה שוב עניין הלהיות צודק או חכם, ובעניין זה להיות חכם זה גם להיות צודק ! הסבר נוסף: זה כמו ההבדל בין 10/8 ל 10/9 (10 מייצג את הימין במציאות העגומה פה).

  1. אז להצביע זה חיזוק החמאס????
 36. 93
  "מי שלא מצביע עבורנו מוטב שלא יצביע בכלל"

  תנאי הכרחי להבסתו של ביבי הוא שיש להשתחרר מן המנטליות הזאת. אם ברור לנו שפלוני לא יצביע עבור מפלגה דתית ולא עבור הלכוד או ישראל ביתנו - יש לעשות מאמץ אדיר שאותו פלוני אכן יגיע לקלפי ביום הבחירות למרות שכנראה לא יצביע בעבור מפלגתנו. אם אשמע ברדיו כי אחוז המצביעים (כולל המצביעים הערביים) היה 75%, אדע שביבי לא יהיה ראש הממשלה הבא !

 37. 92
  תצביע דעם מפלגת פועלים

  תצביע דעם מפלגת פועלים

 38. 91
  אין למי להצביע

  גם אזרח יהודי חילוני, ליברל, דמוקרט והגון לא יכול להצביע למפלגות התומכות בקצב מדמשק ודומיו, כדוגמת חד"ש, ועל כן אתה צודק, אין שום אופציה אמיתית לאזרחים חילונים, ליברלים, דמוקרטים והגונים. אולם מצב זה אינו מקרי. לצערינו, אין כמעט בנמצא אזרחים כאלה. הרוב המוחץ של המתנפנפים באצטלה של ליברליות ושמאל היו מוצאים את עצמם הרבה מימין למרכז בכל מדינה מתוקנת. אין שום שמאל אמיתי בישראל, לא עבור ערבים ולא עבור יהודים (שמאל אמיתי, אגב, לא היה עושה את ההבדלה הזאת). השאלה היא, האם יש לך העדפה מי יהיה בשלטון: האם זה יהיה הימין הקיצוני - ביבי, ליברמן, ישי ודומיהם, או הימין הפחות קיצוני (להלן "השפוי") - יחימוביץ', לבני, אולמרט וכו'. לדעתי הימין השפוי בכל זאת עדיף בהרבה על הימין הקיצוני, ועל כן, על אף ההסתייגות, חייבים להצביע.

  1. יש הבדל עצום בין שמאל יהודי לערבי

   השמאל הערבי תומך בחיסול מדינת ישראל והקמת מדינה ערבית גם בתוך הקו הירוק (למשל באמצעות קבלת מיליוני פליטים ערבים וביטול חוק השבות).
   השמאל היהודי הוא ציוני, ותומך בקיומה של מדינה יהודית לצד מדינה ערבית.

  2. חד"ש לא תומכת בבאשר אסד. ה ש ק ר הזה מקורו ב י מ י נ י ה ו
 39. 90
  גם לי אין ייצוג בכנסת

  ובכל זאת, אני מצביעה.
  כל מי שמצביע וכל מי שלא מצביע, משפיע. אזרחים שחושבים שאם אין מי שימלא להם את תכנית כבקשתך, הם לא ישחקו במשחק הדמוקרטי, עובדים בעיקר על עצמם וגוררים את כולנו יחד איתם. גם כשאין אוטופיה יש את הרע ואת הרע פחות. מי יודע מה היה קורה לו כל הארבעים אחוז שהחליטו לא להצביע בבחירות הקודמות היו מצביעים. הכי קל לשבת על הגדר ולהתאונן. האמת? יש לי אפס סבלנות לאלה שלא מימשו את זכות ההצבעה שלהם. הם חלק נכבד ממה שיש לנו היום, גם אם הם חושבים שלא היה להם יד וחלק בדבר. עלי ההתממות הזאת לא עובדת. מקווה שגם לא על הקוראים שלך.

 40. 89
  אתה אולי מאמין בדמוקרטיה אבל אתה לא מבין אותה. בבחירות - גם אי הצבעה היא הצבעה.
 41. 88
  אתה טועה ומטעה- נוח לך לצייר את בל"ד כתומכת באסד אבל זה פשוט עובדתית לא נכון

  מאד נוח מעל דפי עיתון ציוני להשתלח בבל"ד או בחד"ש

  1. תלוי בכוון שבו מביטים.. מכוון בל"ד הארץ עתון ציוני, שמעת איציק וכל המלעיזים?
 42. 87
  שקר שחוזרים עליו לא נהפך לאמת, והעמדה של מק"י וחד"ש לגבי סוריה ברורה

  מי שמעוניין לחפש את האמת יוכל למצוא אותה, פשוטה ברורה, בעברית ובערבית: מק"י וחד"ש מתנגדות לפשעי משטר אסד, תומכות ברפורמות דמוקרטיות בסוריה, ומתנגדות להתערבות אימפריאליסטית. זאת העמדה הרשמית, שהתקבלה על דעת הרוב. יש, כמובן, עמדת מיעוט -- אבל גם היא לא "תמיכה באסד".

  1. תקרא אל איתיחד ותראה שחד"ש שעובדים עליך
  2. מתנגדות לפשעיו ותומכות ברפורמה, אבל לא דורשות דבר אחד פשוט: שהרוצח הזה יעוף מיידית מהכסא ויעמוד לדין על רצח של ערבים שאף ממשלה ישראלית, רצחנית ככל שתהיה, לא הגיעה אליו. שלא לדבר על חברים בכירים במק"י וחד"ש שטוענים שבכלל לא הוא הרוצח אלא האופוזיציה, ושהכל שקרים של אלג'זירה והתקשורת. הליצנים האלה הם העתק ישיר של הימין בארץ, שגם כן מאשים את התקשורת הזרה...
 43. 86
  אי הצבעה כמוה כתמיכה במי שאתה חושב לרע מכל, לכן עליך לחשוב על שני גושים

  בחר לך את הגוש שאליו אתה משתייך והצבע עבור המועמד הזך והטהור והאמין מכל - שמסוגל לקיים את הבטחותיו.
  לך כערבי וגם לי אני מציע להצביע למפלגה שיש בה גם מזה וגם מזה.

  1. תערובת לא מתחברת לכן מגיבים שמאלנים לא נספרים.
 44. 85
  גם לי אין למי להצביע. בעשור האחרון לא הטלתי פתק בקלפי.
  1. מסכימה איתך. זה המצב.
  2. לא בוחרים את מה שטוב. בוחרים את מה שנסבל. בגילך אתה אמור כבר לדעת.
  3. תבחרו למען הנכדים לפחות.
  4. לקאלטע פיש, אתה מדבר כמו הזונה היהודיה אמריקאית שאיימה על השישים היהודיים בפלורידה בכדי שיצביעו לאובמה ואחר הציעה עצמה לאדלסון...
 45. 84
  אם אחוז ההצבעה בקרב הערבים יהיה 75% - ביבי לא יהיה ראש ממשלה !
 46. 83
  אם אתה מוכן לשים את העניין האתני בצד, ולשכוח שאתה ערבי אין לך בעיה.

  זה אפילו טבעי ביותר לעשות זאת אם אתה מגדיר עצמך כחילוני וליברל. במקרה זה תוכל להצביע מר"צ. והאמת גם לפיד זו בחירה לא רעה למי שמגדיר עצמו כדמוקרט וליברל.

  1. ומה לגבי מי שאינו סוציאליסט?
  2. לפיד הוא לא ליברל- הוא הצהיר שהוא מקבל לחלוטין ומראש כל עמדה של דובר צה"ל (שכבר הוכח כמשקר לעיתים קרובות). לזה לא קוראים ליברליות.
 47. 82
  מרץ יכולה להיות אופציה טובה עבורך (ועבורי), לאחר שמפלגה זו תואיל לשבץ בשורותיה כ-50 של ייצוג ערבי. ואינני יודע אם יש לך זמן או מרץ לכך, אבל הייתי שמח לראות מישהו כמוך באחד המקומות הראשונים במפלגה זו. אולי גם ניתן יהיה לשפר את מצעה, להפוך אותה לסוג של חד"ש משודרגת.
  1. לאחר שמפלגה זו תואיל, באמת.

   בינתיים, לא הועילה. אבל אני עדיין מחכה.

  2. ומה לגבי מי שהוא ליברל, חילוני, דמוקרט, הגון, וכו' - אך אינו סוציאליסט?
  3. עם 3 מנדטים

   עם 3 מנדטים קשה לעשות הרבה
   אבל אם נתמוך בה אולי נראה תוצאות
   זה גם ביצה ותרנגולת. אם ערבים לא יצביעו למפלגה יפסיקו להתחשב בקולם, ולא יהיו חברי מפלגה ערבים במקומות העליונים. לכן חשוב להצביע למפלגה כלשהי. עדיף כזאת שאתה מסכים איתם לפחות בחלק מהנושאים. ולא רק להצביע אלא גם להתפקד!

 48. 81
  תתפקד לאחת מהמפלגות הגדולות ותשפיע מבפנים

  תתפקד אתה וחברך לאחת מהמפלגות הגדולות ותשנה מבפנים. כדי להכניס נציג לכנסת צריך כמה אלפי קולות בפריימריז. תראה איך פייגלין הכניס את הנציגים שלו בליכוד.

  1. אם הייתה לי השפעה רעילה או ממארת הייתי מתפקד..
 49. 80
  ההגדרה "אזרח ערבי ליברל, חילוני, דמוקרט והגון " מזכירה לי בדיחה חבוטה על אחד שהילך בבית הקברות וראה מצבה עליה נחרט "פ"נ עו"ד ליברל, חילוני, דמוקרט ישר והגון" ותמה, האירע אסון שהחלו לקבור בקברי אחים... אז ככה, מצלאחה, נתחיל עם השאלה האם שירתת בכוחות הבטחון? אתה יודע, נאמנות ושוויון בחובות... נמשיך בשאלה האם "במקרה" אתה מתומכי מסמך החזון העתידי של ערביי ישראל? שוב, אתה יודע, נאמנות... ונסיים בשאלה פשוטה, האם ענייני הכלכלה, הבטחון, הרפואה, החינוך [אתה יודע, אחר מה שהתברר על ההעתקות במגזר הערבי... אומנם בהארץ לא פירסמו את הנתונים, אך מי שבאמת רוצה לראו עובדות ונתונים מציץ בכלי תקשורת אחרים...], ועוד, אינם נושאים ראויים במערכת בחירות? אז למה אין לך למי להצביע? אה, הבנתי, אתם סתם לאומן ערבי מצוי ותו לא... כמו אנדראוס... ואם לא הבנת, כל מפלגה ערבית היא לאומנית בהגדרה, אחרת למה צריך מפלגה ערבית...
 50. 79
  ההגדרה "אזרח ערבי ליברל, חילוני, דמוקרט והגון " מזכירה לי בדיחה חבוטה על אחד שהילך בבית הקברות וראה מצבה עליה נחרט "פ"נ עו"ד ליברל, חילוני, דמוקרט ישר והגון" ותמה, האירע אסון שהחלו לקבור בקברי אחים... אז ככה, מצלאחה, נתחיל עם השאלה האם שירתת בכוחות הבטחון? אתה יודע, נאמנות ושוויון בחובות... נמשיך בשאלה האם "במקרה" אתה מתומכי מסמך החזון העתידי של ערביי ישראל? שוב, אתה יודע, נאמנות... ונסיים בשאלה פשוטה, האם ענייני הכלכלה, הבטחון, הרפואה, החינוך [אתה יודע, אחר מה שהתברר על ההעתקות במגזר הערבי... אומנם בהארץ לא פירסמו את הנתונים, אך מי שבאמת רוצה לראו עובדות ונתונים מציץ בכלי תקשורת אחרים...], ועוד, אינם נושאים ראויים במערכת בחירות? אז למה אין לך למי להצביע? אה, הבנתי, אתם סתם לאומן ערבי מצוי ותו לא... כמו אנדראוס... ואם לא הבנת, כל מפלגה ערבית היא לאומנית בהגדרה, אחרת למה צריך מפלגה ערבית...
  1. זה מצחיק כמעט כמו ההגדרה "איציק,יהודי חכם ופטריוט".
  2. לשאלה "האם מצלאחה שירת בכוחות הבטחון?"

   ואולי צריך לשאול: "האם מצלאחה עודו משרת בכוחות הבטחון"? (כי למי יש ענין שהאוכלוסיה הערבית לא תצביע)

  3. מקסים - נשאל את מצאלחה שאלות "רטוריות", נענה עליהן בשבילו, נתייגו ונקטלגו ואז נזרוק אותו עם כל שאר "הערבים". עליך, איציק, אנחנו יודעים שאתה אזרח, ושאתה לא ערבי. אבל מעבר לזה, ברור שאתה לא ליברל, לא דמוקרט ולא הגון.

   זה יפה, אגב, שכל מפלגה ערבית היא לאומנית בהגדרה, אבל מפלגות כמו "הבית היהודי" או "האיחוד הלאומי" הן רק "לאומיות" אבל בשום פנים ואופן לא "לאומניות".
   ועוד אגב, בתור אחד שמדבר כל הזמן על שלטון החוק, אתה מודע לכך שערביי ישראל פטורים משירות בכוחות הביטחון *על פי חוק*, נכון?

  4. לקאלטע פיש, שאלתי שאלות רטוריות ולא השבתי עליהן, אני ממתין לתשובת מצלאחה... אלא מה, אתה כבר השבת עליהן בתגובתך... לפחות במשתמע... וכן, המפלגות הערביות, כל קיומן הוא התרסה כנגד המדינה היהודית, אל נא תיתמם. כמו שאתה מיתמם ומתחכם בעניין ה"פטור", הוא לא בדיוק על פי חוק אלא לפי החלטה של שר הבטחון, מה שבטוח, שחוק כזה אינו חוקתי, בדיוק כפי שחוק נגד גיוס חרדים אינו חוקתי... לפחות היה נא קוהורנטי... אבל השאלה היא הרבה יותר קשה, ספר נא לנו, קאלטע פיש, למה ה"חוק" פטר את ערביי ישראל משירות בכוחות הבטחון? האם משום שהם ענוגים מידי? האם משום שהערבים פציפיסטים ולא יכולים לראות דם? האם משום שהאסלם אוסר צבא? או שמא, אתה יודע, אולי, במקרה, הבעיה היא אחרת לגמרי, של נאמנות... ואתה הרי זוכר שיהודים בחו"ל שירתו בצאות המדינות בהן ישבו, עיתים גם בצבאות שלחמו האחד בשני... אופס, קאלטע פיש, יצאת ליבשה והשתנקת...
  5. העובדה והנתון האחרון הוא שנתניהו הכניס את כלכלת ישראל לבור עמוק וגירעוני של עשרות מיליארדים שלא היה מעולם בכאלה רמות
  6. ל - 10:19, האם אתה מאשים את הימין/מרכז גם בכך שהערבים לא מצביעים, נניח? חמור מכך, האם לך אין עניין בשוויון בחובות ובנאמנות למדינה, כמקובל בכל מדינה נורמלית?, אהממ, אתה שמאלני, נכון?
  7. אגב, קאלטע פיש, אחר שראיתי את תגובתך 33 שבה גם טענת שהמפלגות הערביות הן לאומניות, מה לך כי נזעקת עלי...
  8. אגב, קאלטע פיש, אחר שראיתי את תגובתך 33 שבה גם טענת שהמפלגות הערביות הן לאומניות, מה לך כי נזעקת עלי...
  9. הפוך, איציק, הפוך. גם אלה וגם אלה לאומניות. ומה אצטרך לעשות כדי שתפסיק לקרוא לי כך? זה שביקשתי יפה פעם ופעמיים ושלוש לא מספיק?
  10. לקאלטע פיש, למה הפוך אם אפשר ישר... הערבים לאומנים, הסכמנו, למה החלטת שהיהודים לאומנים... ואחר שאתה מכנה בשמות אחרים, למה אתה מתלונן שבס"ה מתרגמים את השם בוא אתה בחרת... זה יותר טוב מהקאלטע לאקשען שאתה מנסה למכור...
  11. "טובה", את כ"כ "מקורית"... כמו השמאל בכלל...
 51. 78
  אם אין למי להצביע מצביעים לירוקים.

  ככה לפחות הקול שלך יקדם מטרה חיובית כלשהי (אמנם מוגבלת, אבל עדיין עדיף ח"כ שמקדם איכ"ס על חשבון עוד אחד מקדימה).

 52. 77
  דע"ם !

  ולא רק לערבים.

  1. חבל שלא יודעים מה הם רוצים

   אולי משה, תספר לנו כאן משהו מעיקרי המצע שלהם - ייתכן ונשתכנע!

  2. מה זה דע"ם? אני שמעתי על רע"מ (קול הרע"מ מקהיר...)
 53. 76
  מי שאין לו במי לבחור הכי טוב שלא יצביע!
  1. אפשר גם להצביענגד מי שאתה הכי פחות מסמפט

   רק אל תשב בבית. אי הצבעה, כמוה כהצבעה לזה שאתה הכי פחות מסמפט.

 54. 75
  בוא למרצ

  בוא למרצ מצאלחה. להיות ציוני אינו אומר לא לתת לערבי להעמיד עצמו לבחירה. אנחנו במרצ ציוניים ומאמינים בשוויון זכויות מלא לגמרי לערבים. אם נשב בממשלה (זוכר את שולה, אמנון ויוסי??) יחולו שינויים משמעותיים ביחס המדינה לאזרחיה הערבים.

  1. תשתיות

   לידיעתך החירותניק הקיצוני עוזי לנדאו פעל בתחום התשתיות במגזר יותר מכל שרי הממשלה בעבר, כולל זוג הפטפטנים שולה ויוסי. אבל עובדות לא עניינו מעולם את בוחרי מרץ.

  2. יעל, אם לא קלטת, גם מרצ היא טריפה בעיניו, הוא נגד היהודים.
  3. כמה כסך מבזבזת מרץ עך טוקבקים בתשלום מוסמנים לספור כמה פעמים פונים״תצביע מרץ״
 55. 74
  גם לי אין מי להצביע

  גם לשמאל הדתי אין למי להצביע אחרי שמימד נפחה את נשמתה.
  אז צריך לשקול את המשמעת המעשית של ההצבעה לאחת מהרשימות הקיימות, גם אם אתה לא מזדהה איתה באופן בסיסי. או שתקים מפלגה...

  1. מפלגת העבודה. לא מעט מהפעילים הצעירים שלה דתיים לאומיים עם ערכים מימדניקיים. תבדוק.
  2. ערכים מימדניקיםמ? זה בטח בני דודים של ערכי מורשת רבין ....איזו מורשת ? לסגור את המיים בבירות שלא יוכלו לכבות שריפות ?
 56. 73
  אז מה אתה רוצה מאיתנו?

  בפעם האחרונה שספרתי, היו 20% ערבים בישראל. זה 24 מנדטים. תמצאו מה לעשות איתם כבר במקום לשבת בבית ולהתלונן.

  1. מה קרה ל"משורר הדרוזי" שהוא מזמר לחן אנטי-דמוקרטי?

   האם מצאלחה נפל ברשתם של מנהיגי הימין? ואם לא, מדוע הוא מתנגד לדמוקרטיה גם לערבים, ב"מדינה היהודית"? האם רצונו של "הדרוזי הציוני" לעכב את השלום, או למנוע את השיוויון?

  2. מה קרה ל"משורר הדרוזי" שהוא מזמר לחן אנטי-דמוקרטי?

   האם מצאלחה נפל ברשתם של מנהיגי הימין? או שהוא "סתם מתנדב???? ואם לא, מדוע הוא מתנגד לדמוקרטיה גם לערבים, ב"מדינה היהודית"? האם רצונו של "הדרוזי הציוני" לעכב את השלום, או למנוע את השיוויון?

 57. 72
  אכן, גם ליהודים ליברלים חילונים דמוקרטים והגונים אין למי להצביע.
  1. לכן,גם ליהודים עממים(דמוס ) ולא חילוניים חופשיים ליברלים אף הם הגונים וכשרים אין למי להצביע.

   גם אני דתי אורטודוקס אין למי להצביע. לכן ההכרעה תהיה בידי הרשעים והרעים.

 58. 71
  גם לי לא.

  לאזרח ליברל, חילוני, דמוקרט והגון אין מה לחפש בבחירות האלה.

  1. נכון מאד, וגם לא במדינה הזו!
 59. 70
  בבחירות הבאות לא להצביע שקול להצבעה לנתניהו. אם בזה חשקה נפשך - שיערב לך
 60. 69
  סוף סוף שוויון אמיתי - גם ליהודים אין למי להצביע.
 61. 68
  גם לי אין ייצוג בכנסת, גם לי אין למי להצביע

  ובכל זאת, אני מצביעה.
  כל מי שמצביע וכל מי שלא מצביע, משפיע. אזרחים שחושבים שאם אין מי שימלא להם את תכנית כבקשתך, הם לא ישחקו במשחק הדמוקרטי, עובדים בעיקר על עצמם וגוררים את כולנו יחד איתם. גם כשאין אוטופיה יש את הרע ואת הרע פחות. מי יודע מה היה קורה לו כל הארבעים אחוז שהחליטו לא להצביע בבחירות הקודמות היו מצביעים. הכי קל לשבת על הגדר ולהתאונן. האמת? יש לי אפס סבלנות לאלה שלא מימשו את זכות ההצבעה שלהם. הם חלק נכבד ממה שיש לנו היום, גם אם הם חושבים שלא היה להם יד וחלק בדבר. עלי ההתממות הזאת לא עובדת. מקווה שגם לא על הקוראים שלך.

  1. לבחור בין דבר לכולירע , זה לא להשפיע, זה להסכים לכללי המשחק עליהם אין לך השפעה. בספרד בפרט ובאירופה בכלל מתחילה לחלחל התובנה שהשיטה הזו מבטיחה קריסה. לאומנות ותיאוקרטיה דתית איננה דרך חיים לאדם הגון, גם אם החלומות היו יפים, למי שלא איכפת ניחא, למי שאכפת והולך להצביע...ירחם השם.
 62. 67
  ערבי הליברל והמתנער ממעשיו של אסאד אין לו מספיק אומץ לעמוד מול עצמו ומול החברה הערבית הפשוטה ,ירמזו לו לשתוק או יראו לו את הכוון
 63. 66
  דמוקרטיה

  דמוקרטיה היא לא שלטון מי שאתה רוצה, אלא מי שנבחר, והצבעה רציונלית מיועדת למזער את הרוע. ועל מה אתה מלין, שאין בארץ מפלגה של ערבים דמוקרטים, ליברלים, חילוניים, והגונים? אז או שתקים אחת, או שתודה שאולי אין כאלה... וכשאתה מסנן את המילה "ציוני", זה נשמע כמו מילת גנאי גזענית עטופת שנאה ובוז. טול קורה, סלמן.

  1. ציונות וגזענות

   אכן, יודה, ציוני היא מלת גנאי גזענית, וכל העטיפות הוסרו ממנה כבר מזמן.
   די להיתממות.

  2. גזענות וציונות

   הציונית היא לא יותר גזענית מכל תנועה לאומית אחרת

  3. נו, אז זה מכשיר את השרץ?
  4. הציונות גזענית כמו כל תנועה לאומנית...
  5. הציונות היא תנועה גזענית --- כמו כל תנועה לאומנית!

   מצאלחה הוא סתם ציוני ימני - שמתנדב לעזור לימין לשמור את השלטון בידי ההון ושלדון אדלסון... לכן סלמאן מתנגד לדמוקרטיה לערבים, ב"מדינה היהודית", אבל האם רצונו של "הדרוזי הציוני" לעכב את השלום, או למנוע את השיוויון?

 64. 65
  דע"ם היא אופציה טובה
 65. 64
  למה דריכה במקום? ישראל רק מתחזקת כמדינת הלאום היהודי, אתה מוזמן לעבור לסוריה
 66. 63
  מרגיש בדיוק כמוך סלמן. מדהים שאף מפלגה בשמאל לא מנסה להתחבר איכשהו גם לציבור הערבי -לא מרץ, לא שלי, אף מילה!! זה משקף את הגזענות הסמויה של ציבור נאור כביכול שמצביע שמאל-מרכז .קדימה-תרים את הכפפה ליסד מפלגה ליברלית (לא אידאולוגית פנאטית מכל צד) רב לאומית שתקלוט את הקולות שלך, שלי ועוד הרבה.

  בלי קשקושים על אידאולוגיה ,רק לחיות ביחד ביושר ובצדק כמו אנשים רגילים.
  לפחות תקים אתר אינטרנט...

 67. 62
  ראשית, חיים צודק - אי-הצבעה גם היא הצבעה. ושנית, הגיע הזמן להעלות את אחוז החסימה, כדי לאלץ את ערביי ישראל להתכנס תחת קורת גג פוליטית יחידה שתחתור לטפל טיפול שורש בבעיות המגזר. מפלגה ערבית עם אג'נדה אזרחית - להבדיל מזו הלאומנית - תוכל בפירוש להשתתף במשחק הכיסאות הפוליטי בכנסת.
 68. 61
  מפלגת דעם

  כל מה שאתה מתלונן עליו נכון לחלוטין - אך החוליים האלו לא נמצאים בדעם, מפלגת פועלים. שווה להתעניין

 69. 60
  גם אני לא הצבעתי בשתי הבחירות האחרונות, אך הפעם אני מציעה ומתכוונת להצביע

  כעיקרון אני נגד הצבעת מחאה וכזו של מחשבי קיצין ועוסקים בגימטרי"א של בחירות. הפעם אני מתכוונת להצביע באופן חד משמעי נגד ביבי ודומיו (כן, גם ציפי לבני, מופז ואולמרט, וכמובן יאיר לפיד הם דומיו). אני מציעה ומתכוונת להצביע משום שצריך להשמיע קול, ולהצביע (תרתי משמע) על כך שיש אצלינו (גם) אנשי תרבות אנטי לאומנים, חילוניים, נאורים ושואפי צדק.

 70. 59
  יש למי להצביע

  אם תמשיכו להיות כל כך אנינים באמת לא יספרו אותכם. אם תראו בקל]י שאתם חמישית מאזרחי המדינה יספרו אותכם.

 71. 58
  יופי! אל תצביע!
 72. 57
  בטיפול במשתמשים בסמים יש מושג שנקרא 'הפחתת נזקים'. כשמו כן הוא: הרעיון הוא להפחית את נזקי השימוש ולאו דווקא לגמול את האדם מהשימוש. בהקבלה לא לגמרי מדויקת אפשר להסתכל על המצב של המפלגות העומדות לבחירה בישראל בשנים האחרונות. בתור יהודי ליברל דמוקרט גם לי אין למי להצביע. עם זאת השאלה היא האם נכון להשאיר את הזירה לביבי וחבר מרעיו או לבחור במפלגה שהכי פחות גורמת לגועל נפש, גם אם לא לתקווה. ההרגשה שלי בשנים האחרונות היא שאי הצבעה או הצבעה בפתק לבן חוטאת לדמוקרטיה, שגם היא כמובן הרע במיעוטו
 73. 56
  לא להצביע = קול לליברמן
  1. רק אחוז הצבעה נמוך הוא הצבעה, כל היתר זה משחק מכור
 74. 55
  כרגיל מצוין
 75. 54
  מבין את כאבך אבל בכל בחירות יש אלטרנטיבה רעה יותגם

  הימנעות מהצבעה היא גם השתתפות בבחירות. כשאתה לא בא להצביע אתה מחזק את הכוחות שרוצים לשלול מהאזרחים הערבים את הזכויות שכבר יש להם. כשאתה לא בא להצביע אתה גם מאפשר לגורמים ימניים קיצוניים קפיטליסטיים לתת עוד ועוד הטבות לבעלי הון ע״ח אזרחי ישראל יהודים וערבים כאחד. האסון של הליברל הישראלי הוא אי ההצבעה של מחצית מהערבים. אני מקווה שהקדנציה האחרונה הוכיחה לאזרחים הערבים כי אי הצבעה פירושה נקיטת עמדה וחיזוק גורמים גזעניים ואנטי ליברליים בחברה הישראלית. בואו להצביע!

  1. אתה מסית ומשקר, אף אחד לא רוצה למנוע את הזכויות מהערבים, להיפך, אנו דורשים מהם נאמנות ושוויון בחובות וממילא גם בזכויות.
 76. 53
  תמיכת חד"ש (או חלקים מתוכה) בקצב מדמשק היא בהחלט סיבה טובה למה סוציאליסטים ישראלים לא יכולים להצביע לה. יחד עם זה, חד"ש אינה הברירה היחידה עבורם, כי בחירות זה תמיד בחירת הרע במיעוטו. מי שלא בוחר יקבל בסוף את הרע במירבו.
  1. מי שמציע לערבים לא להצביע א י נ ו דמוקרט - הוא אנטי דמוקרט!
 77. 52
  בוקר טוב!

  מה שכתבת סלמאן מוכר לכל ערבי דימוקרט וליברל , וגם לכל ערבי שהוא לא כזה ! . מאז שהגעתי לגיל , לא זכורה לי מערכה אחת שבה קולות כמו שלך לא עלו אצלי ואצל הרוב המוחלט של הסובבים אותי דמוקרטים ולא דמוקרטים כאחד(כולל האיסמלמיסטים כהגדרתך) . התחושה של "אתה לא חלק מהמשחק הזה" מלווה כל ערבי בכל מיני תחנות בחייו וממרמרת את קיומו . תחילה כשאתה נער מתבגר שמנסה להתערבב בהוויה שלהם , בקניונים ובמקומות בילוי שלהם וכו וכו...., שוב נתקלים בזה באוניברסיטה / מכללה אם הצלחת להגיע לשם , ואם התמזל מזלך ולמדת אווירונאוטיקה או משהו מפלצתי כזה שלא מתאים לסטריאוטיפים שלהם אז אתה אווט בכלל !! אח בבית חולים עוד מקובל , אך הכי טוב שתשאר חוטב עצים ושואב בארות או במקרה הטוב בעל חומוסייה באחד הכפרים (לא מזמן היתה כתבה על החומוסיות הכי טובות בארץ - גם על זה השתלטו היהודים ) , החלטת להיות איש עסקים ? רחמנא ליצלן ! בונים לך מייד תקרה , אין שרי אריסון או תשובה ערבים וגם לא יהיו , כי טייקונים הם חלק מהמשחק שלא הוזמנו אליו ! .
  בקיצור - בכל מקום ובכל שלב בחיים אתה לא חלק מהמשחק - זה מתחדד עוד יותר בבחירות , את זה הרי יודע כל ילד ערבי !אהה שכחתי , אתה כותב לקורא היהודי , טוב שאתה מסביר לו שזה לא עניין של חוסר מודעות פוליטית , או איזשהו רמז לפיגורה של החברה הערבית - הנה אתה הליברל החילוני הדימוקרט המעורה - לא מוצא את עצמך בשייח שלהם !
  כן חבריי היהודים הליברלים והדמוקרטים הצלחתם לדחוק אותנו לפינה , והצלחתם לנטוח בנו את תכונת "האווטסיידריות" .
  אווטסיידר הוא כבר תכונת אופי אצלנו - זהו בן אדם ממורמר בכיין פחדן וחסר ביטחון עצמי , ולא לוקח אחריות על עצמו , כי אתם ..כן אתם אשמים (היהודים )!
  תודה סלמאן שפתרת לי את הדילמה על הבוקר ! פתאום אני מבינה יותר את עצמי ושהכל בעצם לא באשמתי !
  אין לי ספק לגבי קיומה של גזענות גובלת באפרטהייד במקומנו זה , שמרחיקה מאיתנו את השלום הפנימי והחיצוני , בו זמנית הערבים בישראל צריכים לקחת את המושכות ליידיהם ולדאוג יותר לאינטרסים שלהם כמו שקורה בעולם הדימוקרטי הליברלי , המדינה לא נותנת ?? הוכחת זאת ?? רשמת וצילמת ?? בו תעשה את המלחמה הקטנה שלך ותרים את קולך ! בכל זאת לא נותנת ?? חפש אלטרנטיבות ואל תשב בחיבוק ידיים !
  קראתי נתונים טובים לערבים על הבוקר : אין רוב יהודי בין הירדן לים !!
  אסטרטגיה טובה לערבים - מדינה דו לאומית ? או אוליי אוטונומיה ?
  בוקר טוב ישראל !

 78. 51
  אדון סאלמן, כמוך גם יהודים ערבים יכולים לומר שאין להם למי להצביע. אני מציע לך

  שאחרי שמיצית את העניין העדתי, עבור לענייינים הנוספים שקיימים כגון: מדיניות חברתית-כלכלית, מדיניות חוץ, וכו'.

 79. 50
  חד״ש לא תומכת באסד. זאת דמגוגיה. חד״ש לא משוכנעים

  כי התערבות צבאית זרה תביא לפחות הרג. חד״ש תומכת במאבק העממי כנגד הרודן אסד

  1. ובקיצור, תומכים באסד ובפוטין תקרא אלאיתיחד ותווכח בעצמך.
 80. 49
  סלמאן היקר, לא הסברת מדוע אינך נותן את קולך למרצ. אשמח לקרוא את תגובתך. כל מי שלא מצביע כאילו נתן את קולו לחיזוק נתניהו.
 81. 48
  מה עם מרץ - הם גם גזענים?

  אתה לא חושב שיש מפלגות שלפחות יקדמו את הטיפול בגזענות, ולא יקצינו את הגזענות, כמו שעשתה הכנסת האחרונה???

 82. 47
  אם יש מספיק כמוך, למה אתם לא מקימים מפלגה?
 83. 46
  החלטה שגויה

  ראשית,כפי שברור לך אי הצבעה היא הצבעה לכל דבר. ההבדל הוא שבאי הצבעה קולך אינו משפיע על הרע פחות(לפחות לטעמך). שנית, הצבעה למרצ לדעתי תקלע הכי קרוב לדיעותיך. וכן,אולי תקים מפלגה חילונית ערבית שתגרוף אנשים כמוך.

 84. 45
  רוץ מצאלחה רוץ

  אולי הבשורה תבוא ממך.

 85. 44
  אזרח חילוני, ליברל, דמוקרט והגון

  למרות הסכמה מוחלטת עם כול הנאמר על חד"ש ושאר המפלגות שאינן גיזעניות בהגדרתן.
  איני מסכים כלל עם המסקנה שאין למי להצביע המנעות מהצבעה לשמאל הינה שוות ערך כהצבעה לימין הגזעני.
  למרות הבחילה עוד חבר כנסת מטעם חד"ש היה יכול רק לשפר את הכנסת הנוכחית, וזו צריכה להיות הבחירה במידה והאוכלוסיה החילונית דמוקרטית תצביע באותם אחוזים כמו החרדים לדוגמא אז בכנסת הבאה מרץ וחד"ש יכולים להוות 15-20 מנדטים וזו אופציה עדיפה על המצב הקיים.

  במחשבה נוספת זה גם יהיה יותר מבדר מאשר עוד חרד או עוד אסתרינה בכנסת

 86. 43
  גם לאזרח יהודי ליברל, חילוני, דמוקרט והגון אין מה לחפש בבחירות האלה
 87. 42
  מה עם דע״ם ?
 88. 41
  הציונים הכי גדולים הם הפוסט ציונים האשכנזים .הציונות היא תנועה של אשכנזים עם מוטיבים אנטישימים גזענים .
  1. צאצאים של שבט אלקהינה לא למדו מהאיניקוויזיציה !
  2. מזל שיש לנו ערבים מגויירים !
 89. 40
  אז תקים מפלגה ותרוץ לכנסת

  זה מה שעושים בדמוקרטיה. כך לכל האזרחים החילונים, ליברלים, דמוקרטים, הגונים ואפילו ערבים יהיה למי להצביע.

 90. 39
  המפלגות הערביות מודרות מכל קואליציה אפשרית מסיבה אחת - הן כולן, עפ"י האידיאולוגיה שלהן ועפ"י חברי הכנסת שלהן, עוסקות בחסול ישראל כמדינת העם היהודי. גם בבריטניה ובארה"ב במלחמת העולם השניה לא היו מפלגות נאציות בהבדל אחד - הן היו אסורות עפ"י חוק ואילו בישראל מותר לשוללי המדינה לרוץ לכנסת. ומק"י היתה מפלגה ישראלית פטריוטית? או שאינך יודע מה אתה שח או שאינך אומר אמת. מק"י תמיד היתה, כמו חד"ש או רק"ח, מפלגה אנטי ציונית ואנטי ישראלית.
 91. 38
  רוצה לחזק את הימין? אל תצביע.

  אחרת הצבע למפלגה הקרובה ביותר לטעמך גם אם אינה מושלמת. וקרא את הכתבה של אור קשתי מהיום.

 92. 37
  צודקיוני ודק מר נסללה

  סלמן היקר אם מקרב אזרחי ישראל הערבים יהיו רבים המרגישים כמוך, אני בטוח כי רבות מהמפלגות הציוניות יפתחו שעריהן בפני מועמדים ערבים אזרחיים כמוך. לצערנו , הציבור הערבי נוטה ללכת אחרי המפלגות הלאומניות אותן הצגת. מי ייתן ונגיע ליום בו יהיה רוב לאזרחים החילוניים הליברלים והציונים היהודים והערבים במדינת ישראל ולשוויון מוחלט

 93. 36
  מר מצאלחה, מי מדיר מאיפה?

  קיבלת את פרס נשיא המדינה לספרות, אתה כותב קבוע ב"הארץ"... מי מדיר אותך? אתה קוטל את המפלגות הערביות מרע"מ ועד חד"ש ומיילל על ה"גזענות" של המפלגות הציוניות. באמת, רע ומר.
  מה באמת אתה רוצה? (אם אתה יודע)

 94. 35
  לאזרח ערבי שאינו נאמן למדינת ישראל היהודית, באמת אין מה לחפש בבחירות האלה


  אתה לא יודע למי להצביע בבחירות, כי אתה לא רוצה את המדינה היהודית. אילו החליטו הערבים החלטה אמיצה, לקבל את העובדה שכאן כונן העם היהודי את ביתו, ובתוך הבית הזה הוא השאיר את ערביי ישראל למרות שניסו להשמידו, ולא גרש אותם. לא הייתה לך שום בעייה להצביע בדיוק על פי אותן סיבות בדיוק שעל פיהם מצביע האזרח היהודי.
  היית מצביע לפי הפרמטרים הבאים: מי לדעתך ידאג לבטחונה של המדינה, מי ידאג לחיזוקה, לשיגשוגה, מי יאדיר את הדמוקרטיה, ומי מחפש תקינות שלטונית.
  אבל אתה סלמאן מצביע לפי: מי יחזק את הערבים, מי ישגשג אותם, מי ידאג לתקינות בכפרים שלהם, ומי ימצא דרך להפוך את ישראל לכל אזרחיה ויפתח את חוק השבות לכולם, כדי שיציפו הפליטים את ישראל ויהפכו את הדמוגרפיה שלה לערבית.
  כלומר, אתה מצביע למדינה שנמצאת בתוך המדינה. ומודיע למדינת האם, שיש לך בעיות בהצבעה למדינה הבת. אולי כדאי שתעשה עוף גוזל? תתבגר ותמצא לך פילוסופיה? תהיה עצמאי ותצא מהבית של ההורים? או שלחילופין תעבור לגור בישראל היהודית ותשיר איתה את ההמנון, כי אולי תחליט שהוא גם ההמנון שלך? ותשמח בדמוקרטיה היהודית, שמאפשרת לך לחיות כאזרח אהוב כמו כל אזרח יהודי, ובלבד שתקבל על עצמך את חובת הנאמנות. להחליט לאמץ את דרך החיים הדמוקרטית, שמדינת היהודים מעניקה לך.
  אתה אומר לנו שאין לכם שימחה במדינה היהודית כשאתה ערבי? אתה אומר זאת, אחרי שהענקנו לכם אזרחות נדיבה אחרי נסיון ההשמדה?
  למה לא תכירו בישראל כמדינתו של העם היהודי ובריבונותו. למה לא תחיו כמיעוט שווה חובות וזכויות, בשלום עם עובדה זו, ותפסיקו לנסות להפוך את ישראל לערבית. 
  אם היא תהפוך לערבית, היא לא תישאר דמוקרטית אפילו לדקה. אין מצב שהערבים יכוננו כאן דמוקרטיה, אין מצב שהם יעניקו ליהודים אפשרות קיום אנושית בטוחה מפרעות, אין סיכוי שזו תהיה מדינה נאורה.
  ומה יצא לך מזה סלמאן, מגורים בתוך מדינה ערבית? יש לך עשרות כאלה מסביבך, אתה יכול לבחור לאן לעבור, כבר עכשיו.
  או שאולי בכל זאת תחליט להחליף דיסקט?

 95. 34
  מסכן, הדמוקרטיה שבשה את דעתך, קשה לנציגי האומה הערבית להתמודד עם החופש, ועוד בא בטענות לעם בישראל. קח דוגמא מהחופש לו זוכים בסוריה, באפגניסטאן או אפילו באיראן ואח"כ תתמלא טענות
 96. 33
  זה לא נכון שחד"ש תומכת באסד.
 97. 32
  תודה רבה שעזרת להציף בעיה אמיתית ועזרת להעלות בטיפה את המודעות
 98. 31
  רשימת לא-יהודים שנבחרו לכנסת במפלגות "יהודיות"

  מסאלחה מתעלם מהעובדה שהמפלגות ה"ערביות" כולל חד"ש מייצגות עמדה קיצונית במפה הפוליטית הישראלית, מה שיכול להסביר את העדרן מהקואליציות השונות. עובדה נוספת היא שלא-יהודים בהחלט יכולים להשתתף במשחק הפוליטי, כשהם לא רצים במפלגה נפרדת אלא מייצגים את הציבור הערבי דרך מפלגות מעורבות. להלן רשימת לא-יהודים שנבחרו לכנסת ברשימות "יהודיות":

  במרצ: חוסניה ג'בארה, וואליד חאג'-יחיא (כיהן כסגן שר)

  במפ"ם לפני מרצ: יוסוף ח'מיס, עבד אל-עזיז א-זועבי, מוחמד ותד, חסין פארס.

  מערך/עבודה מלבד מפ"ם: סיף א-דין א-זועבי, חמאד אבו-רביעה, סאלח טריף (כיהן כשר), ראלב מג'אדלה (כיהן כשר) עבד אל-ואהב דראושה, נוואף מסאלחה, חנא חדד, שכיב שנאן, נדיה חילו ואולי פספסתי כמה.

  חירות\הליכוד: אסעד אסעד, איוב קרא (מכהן כסגן שר)

  ישראל ביתנו: חמד עאמר

  זה לא שאין גזענות בכנסת. דווקא יש. אבל המצב לא עגום כפי שהכותב מציג.

 99. 30
  אין למי להצביע

  בצרפת שבה יש 10 מיליון מוסלמים אין אף מפלגה מוסלמית
  באנגליה שבה יש 5 מיליון מוסלמים אין אף מפלגה מוסלמית
  בישראל יש מספר מפלגות ערביות
  הבעיה היא שאתה יכול להצביע למי שאתה רוצה או לא להצביע
  הבעיה היא שאתה לא מסוגל לבלוע מדינה שבה יש ליהודים רוב

 100. 29
  היזהר מתביעות דיבה, חד"ש ובל"ד אינן תומכות בקצב מדמשק ודומיו. מי שתומך בקצב מדמשק (מטעמים "בטחוניים") או בדומיו (לבני, ברק, אולמרט) הם הציונים.
 101. 28
  רק לא נתניהו . די להתבכיין . מי שלא מצביע מחזק את נתניהו . הפעם הערבים חייבים להצביע ולהשפיע .

  אנחנו מצביע עבור פחות גרוע לא עבור היותר טוב .

 102. 27
  120 חברי כנסת ייבחרו בכל מקרה. אם לא תצביע, זה כמו להצביע לאלו שאתה מתנגד להם ביותר.

  נכון, אין אף אחד שבדיוק מתאים למה שאתה רוצה
  אבל החיים והפוליטיקה הם לא תוכנית כבקשתך. בדמוקרטיה בוחרים מהאפשרויות שיש - בוחרים את הכי פחות גרוע, כדי להחליש את הגרועים ביותר.
  זה בטח יותר טוב מלא לעשות כלום.

 103. 26
  אי הצבעה כמוה כהצבעה, אם עוד לא הבנת...
 104. 25
  ברור שאזרח ערבי הגון לא יכול להצביע עבור הקצב מדמשק. אך אם יש לו תחושת מוסר מינימלית אסור לו גם להצביע לכל רשימה שאוהדת את אירגוני ההשמדה הערביים אש"ף וחמאס , או לכל רשימה שאינה מתעבת תומכים בארגונים אלה כגון זועבי טיבי ודומיהם.
 105. 24
  אולי תנסה חד"ש או מרץ?
 106. 23
  התחלת טוב סיימת רע

  תומך כי אין למי להצביע אבל מזכיר לך שהדרוזים שביננו!! לא מגדירים את עצמם כערבים אז אין להם על מי להלין וממלא יצביעו לאיוב קרא מהליכוד

 107. 22
  הגזען הוא מי שמסרב להכיר בזכותם של היהודים למדינה- אז התכבד והצבע עבור המלך עבדאללה.
 108. 21
  סלמאן, הצבע מר״צ כמוני

  מפלגה אזרחית ליברלית שנלחמת למען כל אזרחי המדינה וגם נגד עוולות נגד לא אזרחים - פליטים מאפריקה ונתיני השטחים הכבושים

 109. 20
  יא סלמאן, גם לאזרח יהודי הגון אין למי להצביע בדיוק מאותן סיבות
 110. 19
  אתה צודק סלמאן.. פוליטיקה היא מילה נרדפת לשחיתות ובצע. אכן אין למי ולמה להצביע או לתת מנדט. התאגידים הרסו לנו את החיים.
 111. 18
  ומה יצביע כל אזרח חילוני, ליברל, דמוקרט והגון ?

  אני מסכים עם כול מילה לגבי חד"ש מר"צ או כול אופציה אחרת אין פה בחירה טובה

  אבל אנא זכור שהבחירה הינה זכות וכול פתק לבן או אי הצבעה הינה זהה בחומרתה כמתן קולך לימין הקיצוני.

  למרות חוסר שביעות הרצון מחד"ש כנסת עם 10 חברים מחד"ש היתה פחות רעה מהכנסת הנוכחית ובוודאי יותר משעשעת

  ולכן המסקנה שלי היא אזרח חילוני, ליברל, דמוקרט והגון חייב להצביע לא משנה מה היא בחירתו.

 112. 17
  גם לא מרץ?
 113. 16
  לא הבנתי

  אני מתקשה להבין היכן בדיוק נמצאת נקודת המחלוקת עם חדש? פלאס התעלמות מוחלטת ממרץ.
  אגב, לפעמים עדיף לבחור ברע במיעוטו מאשר לאפשר לממוצע לברוח הרחק ממך.

 114. 15
  אתה יכול בשקט להצביע למר"צ

  המפלגה הראשונה בישראל שהכניסה ח"כית ערביה לכנסת, מקפידה לשריין מקום לנציג ערבי, מעודדת פלורליזם אתני בכל כינוס שלה, ועושה מאמץ אמיתי (מוגבל ככל שיהיה בגלל גודלה הנוכחי) להוביל שיוויון לאוכלוסיה הערבית בארץ

 115. 14
  ומה עם מרצ?
 116. 13
  מדינת ישראל היא דמוקראטית ולא "דמוקראטית".הערבים בה לא יכולים להשתתף בקואליציה ציונית.עצם המילה "ציונית"מעוררת חלחלה והיא בס'כ ההכרה שליהודים זכות למדינה משלהם.

  רוב מכריע של הערבים בארץ(אבל לא הדרוזים)וכל הערבים בעולם לא מכירים בזכות הזאת אז איך אפשר להקים קואליציה .?הצבעה למפלגות הערביות גורמת לכך שהערבים ימשיכו להדיר עצמם מהשתתפות בשלטון מה עוד שהמנהיגות הערבית היא הרבה יותר קיצונית מאנשי השורה.אז מה עושים?מצביעים נגד הימין במסגרת מפלגה יהודית.למה?כי המשך שלטון הימין הוא לא "הקפאה".אלא המשך התנחלות פרועה ולא מתחשבת שהורסת כל סיכוי להסדר עתידי בין ערבים ליהודים ,מה עוד שמעט מנתחי השילטון שבו זכו ערבים בארץ היה במסגרת מפלגה יהודית.

 117. 12
  חד"ש תומכים בבשאר אסד? זה חדש לי (אם כי לא מפתיע יותר מדי)
 118. 11
  יקומו ערבים חילונים, משכילים וליברלים ויואילו להקים מפלגה.
  1. "ערבים חילונים, נאורים, משכילים ו... חפצי חיים ושלום ושיוויון... עשו זאת מזמן יחד עם יהודים משכילים וחפצי שלום ושיוויון... למפלגתם קוראים מק"י, לרשימתם ח ד " ש!
  2. מבקש מכם להפסיק להשתמש במילה המתנשאת "משכילים" , כרמז שהערבים בכללותם אינם משכילים.
 119. 10
  גם ל"גזענים" כמוני אין למי להצביע

  כולנו, אזרחי ישראל, הנחנו במשך שנים את השדה הפוליטי לאנשים בינוניים ומטה, לא מוכשרים ולא ערכיים. זו לא מזימה ציונית; זו הזנחה שכולנו אחראים לה - יהודים ונצרים ומוסלמים ודרוזים וצ'רקסים - וכולנו משלמים את המחיר על כך.

 120. 9
  טוב, סלמאן, עכשיו קח את עצמך בידיים ותצביע!
 121. 8
  אתה יכול וצריך להצביע מרצ
 122. 7
  מי שמציע לערבים לא להצביע הוא לא דמוקרט - הוא אנטי דמוקרט!
 123. 6
  אתה, וכל ליברל שחפץ בסיום הכיבוש, מוזמנים למרצ. לא רוצים להדיר אף אחד. אשמח אם תיבחר להיות יו"ר התנועה. באמת.
  1. נעם היקר בקלות רבה אני יכול לחשוף את הצביעות של השמאל:

   אשאל רק שאלה אחת, האם אינך רואה בערביי ישראל איום דמוגרפי על מדינת ישראל??
   כאן אני מניח שתגובתך תהיה "חס ושלום אינני גזען"

   אבל עובדה היא, שאתה וחבריך לא יוצאים בשצף קצף נגד העובדה שערבים פטורים מגיוס, לא זוכר מישהו אחד מהשמאל שדיבר על החיוב לגיוס ערבים, וועדת פלסנר דיברה על גיוס חרדים בלבד, שלא לדבר על התקשורת שדברה אך ורק על גיוס חרדים.
   אבל הרבה מעבר לטענת הגיוס, אתה וחבריך משהשמאל מעלים תדיר את הטיעון "שמירה על הרוב היהודי" כסיבה מדוע ישראל צריכה לסגת מהשטחים.
   אם כך, אתה וחבריך לא מוכנים שיהיה במדינת ישראל רוב ערבי, ומכאן שטענתך כאילו תשמח לראות את מר סלמאן מצאלחה כיו"ר מר"צ (שלא לדבר על ראש ממשלת ישראל) אין לה באמת על מה להתבסס

  2. מר"צ היא מפלגת הקיבוצים, גזענית כלפי יהודים מזרחים וערבים.
  3. גם אני אשמח מאוד - כך יש סיכוי לכווץ את מרץ ל-1-2 חברי כנסת
  4. כל עוד מר"צ מאמינה בציונות, אין למי להצביע. ציונות = קולוניאליזם של המאה ה 19
 124. 5
  רוץ, סלמאן, רוץ!
  1. מאז שנולד בכפר מג'אר ובמיוחד מעז שהגיע לירושלים לפני 40 שנה הוא מתקשה להבין מי הוא...

   האם מצאלחה שעבד שנים כמזכיר של עוה"ד (הקומוניסטית) פליציה לנגר, הוא איש-שמאל, או שתול של השלטון? האם הוא סתם "דרוזי-ציוני" - שמתנדב לעזור לימין לשמור את השלטון בידיו, או סתם אדם מבולבל שרואה את יעודו כמבקר בלתי נלאה של ערבים? האמת היא שגם סלמאן אינו יודע את האמת. לכן הוא משמש בידי ההון והציונים הימניים כ"נר", ולכן (למשל היום במאמרו) סלמאן מתנגד לדמוקרטיה לערבים, ב"מדינה היהודית". כשסלמאן יבין מה עושה מצאלחה ("הדרוזי הציוני") ייתכן שהוא ותאומו יפסיק לעכב את השלום, ולעכב את בוא השיוויון בין העמים.

  2. סלמאן נולד בגליל בכפר המעורב מג'אר. מאז שהגיע לירושלים לפני 40 שנה הוא מתקשה להבין מי הוא...

   האם מצאלחה שעבד שנים כמזכיר של עוה"ד (הקומוניסטית) פליציה לנגר, הוא איש-שמאל, או שתול של השלטון? האם הוא סתם "דרוזי-ציוני" - שמתנדב לעזור לימין לשמור את השלטון בידיו, או סתם אדם מבולבל שרואה את יעודו כמבקר בלתי נלאה של ערבים? האמת היא שגם סלמאן אינו יודע את האמת. לכן הוא משמש בידי ההון והציונים הימניים כ"נר", ולכן (למשל היום במאמרו) סלמאן מתנגד לדמוקרטיה לערבים, ב"מדינה היהודית". כשסלמאן יבין מה עושה מצאלחה ("הדרוזי הציוני") ייתכן שהוא ותאומו יפסיק לעכב את השלום, ולעכב את בוא השיוויון בין העמים.

  3. סלמאן נולד בגליל בכפר המעורב מג'אר. מאז שהגיע לירושלים לפני 40 שנה הוא מתקשה להבין מי הוא...

   האם מצאלחה שעבד שנים כמזכיר של עוה"ד (הקומוניסטית) פליציה לנגר, הוא איש-שמאל, או שתול של השלטון? האם הוא סתם "דרוזי-ציוני" - שמתנדב לעזור לימין לשמור את השלטון בידיו, או סתם אדם מבולבל שרואה את יעודו כמבקר בלתי נלאה של ערבים? האמת היא שגם סלמאן אינו יודע את האמת. לכן הוא משמש בידי ההון והציונים הימניים כ"נר", ולכן (למשל היום במאמרו) סלמאן מתנגד לדמוקרטיה לערבים, ב"מדינה היהודית". כשסלמאן יבין מה עושה מצאלחה ("הדרוזי הציוני") ייתכן שהוא ותאומו יפסיק לעכב את השלום, ולעכב את בוא השיוויון בין העמים.

  4. סלמאן נולד בגליל בכפר המעורב מג'אר. מאז שהגיע לירושלים לפני 40 שנה הוא מתקשה להבין מי הוא...

   האם מצאלחה שעבד שנים כמזכיר של עוה"ד (הקומוניסטית) פליציה לנגר, הוא איש-שמאל, או שתול של השלטון? האם הוא סתם "דרוזי-ציוני" - שמתנדב לעזור לימין לשמור את השלטון בידיו, או סתם אדם מבולבל שרואה את יעודו כמבקר בלתי נלאה של ערבים? האמת היא שגם סלמאן אינו יודע את האמת. לכן הוא משמש בידי ההון והציונים הימניים כ"נר", ולכן (למשל היום במאמרו) סלמאן מתנגד לדמוקרטיה לערבים, ב"מדינה היהודית". כשסלמאן יבין מה עושה מצאלחה ("הדרוזי הציוני") ייתכן שהוא ותאומו יפסיק לעכב את השלום, ולעכב את בוא השיוויון בין העמים.

 125. 4
  מה לעשות שהמועמדים לא תומכים בהשמדת ישראל !
 126. 3
  תצביע לישראל ביתנו. המפלגה היחידה שמביטה לכם בעיניים ותדע להסתדר אתכם כמו שצריך. תתנו תקבלו.
 127. 2
  צודק . אבל מה עם מרצ?
 128. 1
  תחת שילטון הליכוד החיים שלכם דבש! רבים מכם רשומים כמובטלים אבל עובדים שחור, מס הכנסה לא נכנס לכם לנשמה, בתים שנבנו שלא כחוק לא הורסים לכם, הקיצבאות זורמות ואפילו על התמיכה בחאמס לא עושים לכם כלום וכל זה תחת שילטון הליכוד...אז נכון שהליכוד לא מלקקים לכם בדיבורים כמו מפלגות השמאל, אבל אפילו אתם מבינים שעדיף ליכודניק גאה שאומר לכם את האמת שלו בפנים, על צבוע שמאלני "שכאילו" בעדכם אבל הוא ממש לא...ומכאן, לו הייתי ערבי-הייתי מצביע רק לליכוד.
  1. הנה עוד לאומן מבית היוצר ביבי את אידלסון בע"מ. כמה אתה מקבל בכדי להגיב פה?