הנטל של הנכס

מינוי צ'אק הייגל לשר ההגנה האמריקאי, למרות לחצי גורמים אמריקאיים המתהדרים בדאגה לישראל, משקף את אובדן כושר ההרתעה של יריבי ברק אובמה, שתמכו בבחירות לנשיאות במיט רומני. אילו התנהלה עכשיו בישראל מערכת בחירות רצינית, עם מועמד בולט המתחרה בבנימין נתניהו, היתה להחלטת אובמה למנות את הייגל גם משמעות פוליטית ישראלית. בהעדרו, מתופף נתניהו באין מפריע בתשדירי התעמולה על נאומיו בקונגרס ובאו"ם - אף שהוא מבודד את ישראל בזירה הבינלאומית ודוהר לעימות חזיתי עם הנשיא בנושאי איראן, הגרעין (גם הישראלי) ופלסטין.

היהדות האמריקאית המאורגנת היתה, לפנים, בעלת ברית חיונית לישראל ומשקלה עדיין חשוב, כפצצה במרתפי הבית הלבן וגבעת הקפיטול. זה שני דורות מעזים אמריקאים לשאול את עצמם, ובאחרונה יותר ויותר בקול רם, האם ישראל היא להם נכס או נטל. כך גם מתבקש לשאול, אם מי שמתיימרים לדבר באמריקה בשם האינטרס הישראלי הם באמת הנכס של הנכס.

ואולי נכון יותר לדבר על הזנב של הזנב, כי אם ישראל מכשכשת בכלב האמריקאי, איך ייקרא מי שנמצא בקצהו של הזנב ומפעיל אותו. הקצה הזה ממוקם תמיד מימין. הוא אינו מתגורר בישראל ואינו שותף למצוקותיה; הוא טועה לחשוב שתרומה למערכת הבחירות של חבר קונגרס שיצביע בעד מימון כיפת ברזל שוות ערך לחיים ביישובים מוכי רקטות.

האמריקאים, בחתירתם המשונה לעצמאות, אינם רוצים שמדינה זרה, חביבה ככל שתהיה, תגדיר להם את האינטרס הלאומי שלהם ותאמר להם, במו-פיה ובאמצעות שליחים (המעוררים בכך שוב את שאלת הנאמנות הכפולה), מה לעשות, במיוחד כשהמעשה מלחמתי. והנה, אותם באי-כוח במינוי-עצמי מכתיבים לישראל מצע הכולל התנגשות עם הנשיא.

תור הזהב של הקשר הישראלי היעיל עם הארגונים היציגים של היהדות האמריקאית היה עשור אחד, שנות ה-70, בניצוח השגרירים יצחק רבין ושמחה דיניץ. רקמת היחסים עם הרוב הדמוקרטי בקונגרס ועם אישי מפתח במיעוט הרפובליקאי, מול ממשלי ניקסון-פורד-קיסינג'ר, הניבה תשואה ביטחונית ומדינית גורלית במלחמת יום הכיפורים ובתהליך הסדרי הביניים עם מצרים וסוריה, אף שהיה בכך גם ניצחון פירוס: כוחה המובלע של ישראל להפעיל את ידידיה הרתיע את הממשל מאותו לחץ על גולדה מאיר, שבהעדרו נואש אנואר סאדאת מהערוץ המדיני ויצא למלחמה.

השגרירים התקרבו לעתים לגבול המותר, ואם חצו אותו, מיהרו לשוב לבסיסם, פשיטה ולא פלישה. הממשל התמרמר והגיע לסף פנייה נשיאותית ישירה נגד סרבנות ישראלית אל דעת הקהל, מעל לראשו של הקונגרס, אך בסך הכל הובנו כללי המשחק וכובדו. גם בממשלתו הראשונה והמתונה של מנחם בגין (שר החוץ משה דיין, שר הביטחון עזר ויצמן), נשמר תמהיל מאוזן של שיתוף פעולה עם הממשל ורמזים דקים באשר ליכולתה לפנות לקונגרס. השיבוש החל בממשלתו השנייה של בגין.

נתניהו, סגנו של השגריר בוושינגטון משה ארנס ואחר כך השגריר באו"ם, חבר לימין הלוחמני במפלגה הרפובליקאית. בממשלה המשותפת של שמעון פרס עם יצחק שמיר הוטו שתדלני ישראל בוושינגטון ימינה, ושם נשארו. היחיד שהעז להתמודד אתם היה רבין כשנבחר בשנית וחתר לקידום הסדרים מדיניים. בתום פגישת היכרות בירושלים עם שתדלני אייפא"ק התבקש רבין, כמובן מאליו, לתאם אתם מראש את מהלכיו. הוא האדים, התרתח וקבע נחרצות את גבולות הגזרה. בעולם המציאותי, לא זה של הרהב והשחץ, ראש ממשלת ישראל חייב להתאים עצמו לנשיא האמריקאי; והסייענים בוושינגטון צריכים לשמוע מירושלים, לא לספר לה, מה טוב לישראל.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 15
  תגיד מה אתה נהיתה גדעון לוי? אתה בונה על הזכרון הקצר?כל דוגמא רבע אמת? אין

  לך חיים? רק נתניהו? לך תראה קצת שלג. דיויד בואי יצא עם תקליט חדש. חוץ מזה מה זה מענין אותנו מי מנהל את הענינים בארה"ב יש לישראל כוח זה מה שחשוב. מה הורג אותכם? כמה ארס. אנשים בבחירות האלה ראה נחום ברנע. בן כספית. אלדד. ואתה מר אורן הולכים על חיסול הקרירה שלהם נגד נתניהו. ממש מתאבדים. הציבור לעולם לא יסלח לסיפורי אלי בבה שלכם. ועל מה? תעברו לכתב ב"ישראל היום". אנחנו הציבור הרחב נבחר ימין ונתניהו לא רק אבל גם בזכות השנאה שלכם לאיש.

 2. 14
  BB ומפלגות הלוין שלו הגיעו למצב שהם כבר מאמינים לעצמם מרב להג החוזר על עצמו.
 3. 13
  ביום בו תשלוט ממשלת שמאל בישראל מאמריו של א. אורן ינסו לשכנע אותנו שישראל היא נכס אדיר לארה"ב....
 4. 12
  רשימה מעולה, מלאה חידושים מרעננים שמעולם לא שמענו קודם. תודה על ההארות!
 5. 11
  תודה לך אורן על תזכורת לימים שפויים, של מנהיג כרבין לעומת נוכלי הימין מאז 77, שרק הורסים את המדינה, עם אמריקה ובלעדיה.
 6. 10
  רא"מ ישראל אינו חייב להתאים עצמו למדיניות נשיא ארה"ב. הוא חייב להיות מספיק חזק כדי לעמוד בלחצי "ידידינו" (מהסוג של אובמה ו-JSTREET) בארה"ב ובאירופה. וזה אומר - בנט והבית היהודי מימינו עם 15 מנדטים ויותר.
  1. ביבי חזק טוטו? פחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח עובדה, שהוא לקח לו שומר ברים מולדבי עם תיקי שרצים פליליים כבדים על צווארו, אז על איזה חזק אתה מדבר? כולכם בימין קטנים, חלשים, מפוחדים, שרק עושים קולות של חזקים. המלך עירום. לא חזק ולא בטיח.
  2. כל מי שלא תומך במצע הליכוד..........
 7. 9
  יש בקרים בהם אנו קמים למתקפה חזיתית של כל כתבי העתון נגד מהלכי הממשה. זה מגעיל, זה כמעט מביא לקיא.

  למרות שמילי הדומן נשארים בסביבת קוראי העתון בלבד, אף על פי שיש סבירות די גבוהה שהתגובה לא תתפרסם. לא יעזור כלום לסמול והוא ינחל תבוסה...שלי תנשור בלא הישגים כלשהם. יאיר יצטרף לממשלת ימין ולבני תקפל את הרגלים ותחפש משרה חדשה, אולי עוזרת של הייגל בבית האפור.

  1. ואתה מוסא, תחפש עוד אגורות אצל תעמולת הימין ולא בטוח שיוכלו לשלם לך, כי הם קודמים לך, ולא יהיה כאן כסף. בינתיים, העובדה ששולחים אותך להקיא כאן, רק מראה כמה עליבות ופחדנות יש בימין. מקומך בובה בחינמון של ביבי. זה לרמה שלך, וגם לא תצטרך להקיא. בעברית. בשבילך.
  2. שמע לי ידידי,רעי וחברי נוטר דין.חבל על כל גרוש שנתן לקבץ. אבל אני עובד חינם אין כסף.בובה מה זה ??אני לא חבר בימין אני מייצג סך הכל אנטי שמאל. לדידי בנט טוב יותר ואין לו חינמון כמו עתון זה.

   נכון, הרמה שלי ירודה מהאנטלקט של כבודו ירום הודו..גם העברית לא כל כך שגורה במחוזותינו, על כן נמשיך ללהג אולי ביידיש אולי ברומנית מה שתרצה. העיקר תצטרף למשחקי התגובות של גמלאים משועממים. הבה נרננה.
   תודה לך..תודה לך ...תודה לך....

 8. 8
  נתניהו הימר על חשבון ישראל והתערב בגסות בעיניניה הפנימיים של ארה"ב. !!!
 9. 7
  שקר שקר תרדוף. העוינות של אובמה היא למדינת ישראל. אין קשר לנתניהו.

  אובמה אוהד האיסלם והמוסלמים הוא הנשיא העוין לישראל מאז ומעולם. הנאום שלו באוניברסיטת קהיר היה עוד לפני שפגש בנתניהו. דרישתו להקפאת הבניה בהתנחלויות היתה בניגוד מוחלט למדיניותם של כל נשיאי ארה"ב מאז הנשיא ריגן, ומשמעותה התפרקות בשלבים של ההתישבות היהודית ביו"ש.

  1. כל מי שלא דוגל במצע הליכוד הוא עוין לישראל.
 10. 6
  היהודים הליברלים בארה"ב הקימו גולם שקם על יוצרו.

  כי בלי התמיכה התקשורתית הגורפת ובלי הכסף היהודי איש בעולם לא היה שומע את שמו של העסקן השכונתי אובמה. אבל במצב שנוצר כל כשלון של אובמה הוא ניצחון לשמרנים ה"פשיסטים", ולמנוע זאת חשוב לליברלים היהודים יותר גם משלומה ורווחתה של ישראל.

 11. 5
  כרגיל, השמאל הישראלי מפספס עם האובססיות שלו את התמונה האמיתית - חוסיין אובמה הולך לפרק את אמריקה מנשקה.
  1. אנחנו אובססיביים ואתה קונספירטיבי.
 12. 4
  איפאק הוא ארגון אנטי ישראלי אשר פועל למען מדינה אחת בין הנהר והים שבסופו של דבר תחסל את הציונות.
  1. מה שמצחיק שאתה קורא לעצמך "מרכז". איפאק ארגון אנטי ציוני? אז

   מה השמאל המטורף בישראל. זה שרוצה אירנים מעל שער הגיא. בתצפית על נתב"ג. זה שרוצה את רוחבה של המדינונת הזו פחות מ-30 ק"מ. כאשר מסביב על הגבעות ישבו כל ארגוני הטרור שיש בעולם היום . אחרי שתחזירו מאות אלפי ערבים "פלסטינים" [ללא זכות השיבה אין לכם עם מי לדבר] במקרה "הטוב"..
   90 אחוז מכתבי ה"ארץ" רוצים מדינה דו לאומית.
   ואתה מבלבל לנו את הבי.... שאיפאק ארגון אנטי ציוני?

  2. ואתה קורא לעצמך מרכז? איפאק אירגון אנטי ציוני אז

   מה השמאל המטורף בישראל. זה שרוצה אירנים מעל שער הגיא. בתצפית על נתב"ג. זה שרוצה את רוחבה של המדינונת הזו פחות מ-30 ק"מ. כאשר מסביב על הגבעות ישבו כל ארגוני הטרור שיש בעולם היום . אחרי שתחזירו מאות אלפי ערבים "פלסטינים" [ללא זכות השיבה אין לכם עם מי לדבר] במקרה "הטוב"..
   90 אחוז מכתבי ה"ארץ" רוצים מדינה דו לאומית.
   ואתה מבלבל לנו את הבי.... שאיפאק ארגון אנטי ציוני?

 13. 3
  להתאים את עצמנו...עד אסון !
 14. 2
  השאלה היא נכס או נאכס - שכן כבר מזמן נמאסנו על העולם השפוי והראוי לתמיכתנו
 15. 1
  נקוה שמיד אחרי הבחירות בישראל אובמה והאיחוד האירופי יצילו אותנו מענשם של "ידידי ישראל" חבריו של ביבי