שוויון בנטל, אסון לצה"ל

נשבעתי אמונים לצה"ל ביום היווסדו, באמצע מלחמת תש"ח. שירתתי בפלוגת "שועלי שמשון", האמא של כל הסיירות. היינו "יחידה מובחרת" (לפחות בעיני עצמנו). שנאנו משתמטים, ובעיקר את הג'ובניקים שלבשו מדים מצוחצחים וישבו בעורף.

אני מקדים הערה זו כדי שהמשפט הבא שלי יובן כראוי: אני נגד השוויון בנטל! אני מתנגד לשירות החרדים בצבא הן מבחינה מעשית והן מבחינה מוסרית.

מבחינה מוסרית: עלינו להכיר בייחודה של הקהילה החרדית. היא שונה מכל שאר המגזרים בעם. יש שיאמרו: זהו עם אחר. כמו האזרחים הערבים. ואולי אף יותר. אין קצין שמשתוקק לגיוס האזרחים הערבים. הרעיון של חימוש הנוער הערבי ואימונו הצבאי מעורר בצבא חלחלה. הרעיון של גיוס החרדים הוא לא פחות אבסורדי, אם כי מסיבות אחרות.

הקהילה החרדית התנגדה לציונות מאז ימי הרצל, מסיבות עמוקות של אמונה. קהילה זו חיה בישראל בגלות, סגורה ומסוגרת. הדרישה שתשלח את צעיריה, ממשיכי דרכה, לחברה של גויים ישראלים, תפארת הפאבים של תל אביב, בחברת פריצעס מופקרות, גרועה מהדרישה שיאכלו חזיר. הרבנים צודקים בטענתם שאחרי השירות בצבא יהיו הבחורים אבודים ולא ראויים לשוב לקהילה החרדית.

ההצעה להמיר את השירות הצבאי ב"שירות אזרחי" פסולה מעיקרה. אם תמומש, יהיו ההוצאות עצומות, תהיה פגיעה בעובדים הרגילים והתועלת שבה מועטה. ובעיקר: זה לא "שוויון בנטל". צריך פשוט להכיר בכך שזהו ציבור מיוחד, שונה מכל הבחינות, הזכאי לחיות את חייו מבלי שהמדינה תטריד אותו. ומהצד שכנגד, המדינה גם לא צריכה לממן אותו.

אני אתיאיסט גמור. אני דוגל בהפרדה גמורה בין הדת והמדינה. אני מתעב מפלגות דתיות, ולא חשוב באיזו דת מדובר. אבל זה לא מונע ממני לחוש אמפתיה כלפי אנשים בעלי אמונות שונות. אני גם בז לפוליטיקאים המנסים לדהור לשלטון על גבי השנאה לדתיים.

ומבחינה מעשית: זה יהיה אסון לצה"ל. גיוס החרדים ימלא את שורות הצבא ברבבות חיילים שישנאו את צה"ל ואת כל מה שהוא מסמל. חיילים אלה יצייתו רק לפקודות הרבנים, ויסרבו לציית לפקודות מפקדיהם כאשר הרבנים יגידו להם לעשות כן. רבים יבלו את תקופת השירות שלהם בכלא 6. ניסיון לכפות על המוני חרדים שירות שווה (באמת שווה) יביא למהומות שאת סופן מי יצפה.

לצה"ל אין צורך בחיילים האלה. אני מכיר קצינים המצפים בחרדה לגיוסם. אם יגויסו, חלילה, הם ישנו לחלוטין את האופי של הצבא. הרעיון של הקמת מחנות מיוחדים ליחידות חרדיות, ובהם רבנים וישיבות, הוא רעיון עוועים. ברור ששום חיילת לא תוכל להיכנס למתקן כזה. מובן שה"שוויון בנטל" ינפח עוד יותר את תקציב הביטחון המנופח ממילא.

יש פתרון פשוט לבעיית "השוויון בנטל": לשים קץ לשירות החובה המיושן. מיטב הצבאות בעולם כבר שמו לו קץ מזמן, לטובת צבא מתנדבים מקצועי. בימינו, הקרב אינו עוד התנגשות של שתי מאסות של בני אדם, כמו קרבות ווטרלו ובורודינו. צבא מודרני הוא גוף מקצועי קטן, המשתמש בציוד מתוחכם, המחייב התמקצעות וניסיון רב. ככל שהצבא גדול ומנופח יותר, כן פוחתת יעילותו.

היו זמנים שבהם שירות החובה היה אידיאל מתקדם. השמאל דגל בו כדי למנוע משליטים אוטוקרטיים להשתמש בצבא נגד העם. אצלנו היה גיוס החובה חלק מהאידיאל הקיבוצי של הציונות הסוציאליסטית. הימים ההם חלפו מזמן. במוקדם או במאוחד תצטרך גם ישראל לאמץ לעצמה צבא המבוסס על התנדבות ומקצוענות. ויפה שעה אחת קודם.

יהיו שיתפלאו על דאגתי לצה"ל. אהדתי את צה"ל עד שהפכו אותו למשטרת כיבוש. אני בטוח שהכיבוש יחלוף ומדינת ישראל תחיה בשלום ובידידות עם מדינת פלסטין שתקום לצדה. אבל גם בעתיד, כמו מדינות אירופה שאחרי מאות שנים של מלחמות חיות בשלום מופתי זו עם זו, גם מדינת ישראל תזדקק לצבא קטן, מאומן, יעיל ומקצועי.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 126
  מדהים!

  מאמר מדהים עם הגיון, אך לא אופנתי...

 2. 125
  גיוס חרדים לצה"ל

  בכתבה דיברת הרבה על הדעה שלך לגבי גיוס החרדים לצה"ל .
  בעוד שנתיים נעמוד בפני הגיוס לצה"ל ואנו מסכימים עם דעתך שדוגלת במדיניות הבחנה ובאי שווין בצה"ל שמתבטא בדרכים שונות כמו לדוגמא אי שווין בגילאים ובאי שוויון הכלכלי מכיווון שחרדים בגיל הזה לרוב כבר עם משפחה ותקציב הביטחון נאלץ לשלם משכורת גדולה יותר מאשר לחייל סדיר ובכך זה מסכן את תקציב הבטחון שעלול להיפגע .
  לפני שקראנו את כתבתך חשבנו כי זה לא צודק ולא שוויוני שחלק מהאזרחים לא יתרמו את חובתם למדינה לעומת שאר האזרחים שמסכנים את חייהם כדי להגן על המדינה אך גם חשבנו כי לצה"ל תהיה בעיה בגיוס החרדים ולא מבחינת הגיוס עצמו , אלא שאם וכן יתגייסו יעמדו הרבה בעיות לצה"ל כמו שציינת באי שוויון שיווצר בין חיילים חרדיםן לבין חיילים רגילים .
  מכעיסה אותנו העובדה שלא יהיה שווין בנטל בכלך שהחרדים לא יתגייסו ,אך לאור המצב הנוצר ונימוקייך בנושא אנו חושבים למרות הכל כי הדעה שלך צודקת, אך כדי שהחרדים ייתרמו את חובתם כאזרחים למדינה, אנו חושבים כי כן לגייס אותם לשירות האזרחי.

 3. 124
  שוויון בנטל

  הצבא כבר מזמן לא משמש כור היתוך. בואו לא נהיה נאיבים . אחרי השחרור כל חייל חוזר לסביבתו הטבעית שלו.אבינרי צודק לחלוטין. אדם עם ניסיון וחכמת חיים

 4. 123
  זיקנתו של אבנרי מביישת את נעוריו בשועלי שמשון.
 5. 122
  קורא העתים

  באיחור של 65 שנים מתגאה ידידו של ערפאת בשרותו בצבא הכיבוש הציוני.
  כדי לפצות על פשעי נעוריו מציע עתה אבנרי להחריב את צבאה של ישראל.

 6. 121
  ידידו הקרוב של יאסר ערפאת חולם: צבאה של ישראל יצטמק, הפלסטינים והאיראנים יכריעו ללא קושי את הישות הציונית ועלחורבותיה תקום מדינת כל אזרחיה הפלסטיניים.
 7. 120
  צה״ל הוא עדיין כור ״ההיתוך״ שלנו

  צה״ל הוא המקום שכולנו אמרנו שפגשנו בו אנשים ותרבויות שונות בארץ המהגרים שלנו, שם נחשפנו לישראליות הרבגונית שלנו

 8. 119
  אורי אבנרי לא הבין את מטרת גיוס החרדים - המטרה היא להחזיר אותם בשאלה בהמוניהם וכך לסיים את ימי הביניים של היהודים
 9. 118
  לפיד הצליח לעבוד עליכם !! שום מילה על מחירי המזון , אין תחרות , ושלטון ההון

  - בוא נגיד שהחרדים יעשו "טעות" ויקשיבו לכל דרישות לפיד. אתם רוצים מפקדים חרדים ? אתם רוצים עוד רואי חשבון -עו"ד - ועובדים בכלל כשאין מקומות עבודה לקלוט אותם ? השכר רק ירד כשיש כ"כ מעט רשתות מזון, חנויות והרבה עסקים קטנים חנוקים. בנקים נותנים מליונים לטייקונים כדי להמר [ חפשו "שנתיים וחצי אחרי שהסתבך עם הימור כושל ענק על הלירה הטורקית" ]-והעולה החדש-צעיר-זוגות צע'=כולם לא מקבלים אשראי בכלל.

 10. 117
  כל כך הרבה שטויות

  צא כבר מהחלום שלך! במאמר שלך מלא סתירות פנימיות... הסיבה המרכזית שאין שלום היא הדתות! אז במקום לשאוף להחלשת כח הדת אתה מנסה לשמר אותו?? בעולם של היום אין מקום למחשבות מטופשות כמו של דתיים מוסלמים או דתיים יהודים או דתיים בכלל... הדת צפויה להיעלם בעוד 2-3 דורות ואז אולי נצליח להגיע לשלום על בסיס אחווה בין עמים.. ובינתיים - כולם צריכים לתת כתף ושיעלה כמה שיעלה

 11. 116
  אורי הנכבד

  אם הם לא מאמינים במדינה הציונית, שיואילו לא להנות מפירותיה בתקצוב ענק ומענקי ביטוח לאומי ולא להצביע באופן גורף לכנסת, הפיתגם הידוע לאכול את העוגה ולהשאירה שלמה, מתאים להם ולא לרוב אוכלוסיית ישראל, שיכולה אם ירצו לעזוב את המדינה חזרה לגלות ולארץ מוצאם

 12. 115
  אורי ידידי אתה טועה טעות גדולה ואסביר הקהילה החרדית לא סגורה ולא מסוגרת הם

  נמצאים בכנסת בממשלה והם דואגים להפנות משאבים למגזר שלהם שהאנשים המחויבים למדינה יכולים רק לחלום על זה בנוסף יש סיכויי שחלק מהמם בצבא ירגישו שהם יצאו מהחושך לאור ואולי ישנו את גורלם שלהם ושל ילדיהם למען הסר ספק אני מתנגד לעצם השירות בצבא ואם נגזר עלינו צבא (ולא נגזר) צריך שהוא יהיה מקצועי ולא שירות חובה אולם כל עוד קיים חוק שמחייב אז כולם מחויבים לו ואותם חריגים שלא יכולים לשרת מבחינה מנטלית או מצפונית ממילא יש בצבא אפשרות להשתחרר או לשבת בכלא העיקרון צריך להיות תמיד חוק אחד לכולם.

  1. איזה איש חכם. תודה.
 13. 114
  אולי תתחילו להקשיב למי שכבר חוזה את עתיד המדינה בדייקנות כבר 30 שנה
 14. 113
  כל האמצעים כשרים בעיני האיש הזה כדי לחסל את ישראל, והדרך הקצרה ביותר לכך היא לחסל את צה"ל ע"י הפיכתו לצבא מקצועי. ואז יושב האדון אבנרי וחושב איך להמציא תירוץ חד"ש כדי לעשות זאת ו"הפוך על הפוך" ממציא את הפלפול האידיוטי שכל בחור ישיבה היה פוסל מיד. אם צריך או אפשר לגייס חרדים, זו שאלה אחת, וצבא מקצועי ללא שירות חובה הוא נושא אחר לגמרי, ורק מי שמחפש מזימות עקומות שמטרתם חיסולה של ישראל, יציע את ביטול שירות החובה בצה"ל
 15. 112
  צודק לחלוטין
 16. 111
  מאמר מעניין, ושגוי.

  בגלל הזכויות הללו שהחרדים מקבלים - הקהילה סופחת אליה צעירים חילונים וסתם דתיים.
  מערכת החינוך שלה מתרבה בקצב הגדול מקצב הריבוי הטבעי. אפשר להשוות את מספר הפטורים בימי בגין ואת מספר הפטורים היום. עשיתי זאת בעצמי. מספר הפטורים שניתן לחרדים גדל מעבר לשיעור הריבוי הטבעי שלהם.

  בנוסף: כולנו שואפים לעולם שיוויוני בפני החוק, שמכבד את החוק. אין להניח לשום קבוצת אוכלוסין להתרחק מן העדר. בעתיד הלא רחוק נצטרך כולנו, כל בני האנוש על פני כדור הארץ, להגביל את הילודה בכפייה.
  בנוסף, יש לפעול לכך שיתפקחו משגיונם. ובוודאי שלא לפרנס את שגיונם. לא באמצעות קצבאות עלדים ולא באמצעות תקצוב החינוך שלהם. יש לחייב את כולם בלימודי ליבה, כשהחינוך הדתי על חשבונם.

 17. 110
  אני אומנם ימין קיצוני אבל מסכים עם כל הנאמר

  בהקשר לאוכלסיה החרדית

  טוב לשמוע קול שפוי

 18. 109
  ומה יקרה אם לא יווצר תור לגיוס רשות לצבא קטן וחכם?

  אני שירתתי בצבא ועשרים שנה במילואים, בחילות קרביים גדולים ו"לא חכמים" בתוקף צווי גיוס. לצבא קטן וחכם כזה שנועד להגן על מדינה רקובה של פרזיטים, אין לדעתי טעם להתגייס. אבנרי שופך מילים, שוכח ומתבלבל שהבעיה נעוצה בראש ממשלה רפה ופחדן. במדינה מתוקנת חוסר הסובלנות לדת נגמרת במקום שבו מתחילה הפרזיטיות. בשביל זה צריך מנהיגות ולא פטורים סיטוניים לאנשים שלא רוצים שים כתף כפי שמציע הכותב.

 19. 108
  לא מסכים עם כל דבריו של אבנרי אבל יש פה קול ברור נגד השיח האנטי חרדי

  ואני אוהב את זה.

 20. 107
  לזכותו של אורי אבנרי יש לזכור שהוא תמך בהקמת מדינה פלסטינית עוד בשנות ה-60 ואולי קודם. רק מעטים מאד חשבו על כך באותם ימים, אורי היה כמעט לבד. ועתה כ 50 שנה אחרי לא רק מפלגת העבודה והמרכז רואים בפתרונו של אבנרי כפתרון יחיד לשלום באיזורנו אלא גם ראש הליכוד !! בינימין נתניהו מציע אותו פתרון אם כי בצורה חמקמקה בינתיים. אורי אבנרי יכול להיות גאה ביכולתו להבין את מצב המדינה שלנו כשרובנו לא הבנו את אורי אבנרי. לעניין גיוס החרדים והפתרון של צבא מקצועי. יש לי רק חשש שאיכות הצבא תרד. האם אפשר יהיה לשכנע צעירים באיכות של טייסי קרב ואיכות של יחידת 8200 להתגייס לצה"ל ? אולי שכר דיפרנציאלי למקצועות צבאיים שונים יהיה הפתרון ? איני בטוח.
 21. 106
  " אני בטוח שהכיבוש יחלוף ומדינת ישראל תחיה בשלום ובידידות עם מדינת פלסטין שתקום לצדה" - עדיין אבנרי מאמין באמונות תפלות מיושנות, ושום מציאות לא תבלבל אותו
 22. 105
  "השיוויון בנטל" הוא בסך הכל תעלול טקטי של לפיד כדי לא לשבת בממשלה אחת עם החרדים השנואים על בוחריו

  הבעיה עם תעלולים כאלה שמרוב שמציגים אותם שוב ושוב כאידיאולוגיה, הם הופכים לאידיאולוגיה, ואידיאלוגיה יכולה להפוך לעיתים לאילן גבוה שאם מטפסים עליו קשה מאוד לרדת וקל מאוד ליפול ולהתרסק.

 23. 104
  בראוו
 24. 103
  כל מילה בסלע

  קצת עצוב אבל שזאת אחת הפעמים היחידות שמישהו בכלל שואל את השאלה: "מה עדיף לצה"ל?" בהקשר של שוויון בנטל. מרוב עיסוקי חינוך ות"ש כמעט כולם כבר שכחו שמטרתו של צה"ל היא עדיין הגנה על ביטחון תושבי מדינת ישראל. כל מי שעוד מאמין שצה"ל הוא כור ההיתוך של החברה הישראלית חי בעשור הקודם אם לא בעשור שלפניו - השתחררתי לפני שנה וצר לי לבשר לכם שהצבא "ההתנדבותי" לעליו גדלנו לא קיים יותר, וגיוס של החרדים בכפייה לצבא יהיה אסון לצה"ל. במקום לנסות שכולם יסבלו באופן שווה צריך לצמצם משמעותית את כוח האדם בצה"ל, שלא זקוק לרוב המוחלט של כוח האדם שלו (הקרביים שלהם הוא כן זקוק נהפכים לאחוז זניח) וכך נוכל לתגמל את אלו שכן מגיע להם

 25. 102
  "אורי אבנרי - ע"ע אומץ-לב אזרחי." כל הכבוד!
 26. 101
  צריך להפסיק לממן אותם
 27. 100
  הכל פוליטיקה הרי ברור גם לילדי הגן שהחרדים נטל לצבא הא ותו לא. מצד שני לא צריך כיבוש ולא צריך צבא כל כך מטומטם עם כל כך הרבה קלגסים כגיבורים על חלשים ילדים וזקנים מסכנים ובתנאי שהם פלשטינאים
 28. 99
  תמיד כיף לשמוע על מה טוב לצה"ל מחביריו הקרובים של ערפאת.... אולי מחר תביאו את נסארללה שיספר איך ניתן לשפר את צהל?

  הפסקה האחרונה אומרת הכול, ערמה של גיבובים פסיכים......

 29. 98
  מדובר בחבורה של בורים מוחלטים - איזה תועלת הם יכולים להביא לצה"ל?

  בשביל מה צריך אותם? הם יודעים בקושי 4 פעולות חשבון ולנתח דף גמרא. להכניס אותם לצבא יעלה כסף וינפח עוד יותר את תקציב הביטחון, אבל ממר"מניקים או טייסים לא יצאו מהם. גם אנגלית הם לא יודעים. הרי הם התחנכו ברשת בתי הספר לבורות של ש"ס והם לא יודעים מימינם ומשמאלם. קודם לתת להם חינוך ראוי, ואז אולי ישתלם לגייס אותם.

 30. 97
  צבא מקצועי התנדבותי אפשר ורצוי

  הדברים נכונים, לשלב חרדים בצבא זה כמו לחייב חילוני לשהות שלש שנים בישיבה.
  אם המדינה תרצה להקים פלנגות חרדיות.
  האם מי שצועקים גיוס רוצים שחרדי יוביל את בניהם לשדה הקרב, האם הם רוצים שגם החרדים יהיו הריבון.

  צבא מקצועי התנדבותי הוא אפשרי אם המתגייסים יקבלו תמורה הולמת.
  בנוסף לתמורה הכספית, המדינה תתחייב לתת לכל לוחם עדיפות בקבלה לעבודה למשרות ממשלתיות, גם ארגונים פרטיים יוכלו להצטרף.
  חלק גדול מהנושאים במשרות ציבוריות ומהמנהלים הבכירים כיום הם בעלי עבר ביטחוני.
  ישנם הרבה שיתגיסו מתוך אחרויות לאומית. ישראל אינה ארה"ב, אנחנו נלחמים על הבית ולא באפגניסטן.

  האמור לעיל הוא ללוחמים. מי שמשרת בעיתון במחנה או בתכנות לא ראוי לזכויות יתר על בחור ישיבה שחי בצניעות ומאמין שלימוד תורה הוא נשמת האומה.

  כאשר המדינה לא תמנע עבודה מחרדים, הם כקבוצה יעבדו לא פחות מאחרים.

  מאין יגיע הכסף ?
  מאי גיוס חיילים וחיילות מיותרים,
  מהפחתה או ביטול הפנסיה של גילאי ארבעים שלא זקוקים לה.
  מהפרטת גלי צה"ל.

  1. יישר כח! צודק ביותר! למה לא מבינים זאת כולם????
 31. 96
  אורי, אם חזרת לכתוב, אולי תנבור בגליונות העולם הזה של פעם, ותביא לטובת הקוראים העוללים, את פרשת האסיר איקס הראשון, קידר.
 32. 95
  ברור שאבנרי צודק כאן. במקום לעשות שוב ישראבלוף של גיוס ולהעניק להם אלפי שקלים בחודש, עדיף לתגמל כראוי את כל משרתי החובה שהצבא נדרש להם. זה כבר יעשה את שלו. כמובן היה טוב אם גם חלק מהחילונים יקבלו פטור או קיצור שרות,. אלא שכאן יעמדו הפוליטיקאים על רגליהם האחוריות.
 33. 94
  אבנרי (חשף את פרצופו ) אדם חסר ערכים עם גחמה של קבלת הנארטיב הפלסטיני כנקמה על פציעתו במלחמת השחרור (אני גם לא קונה את ההתחסדות שלו על היותו לוחם כביכול גם אני הייתי בהרבה מקומות ואני לא מנפנף בזה כדי לשכנע..)

  לא ניתן להכניס טענות של כדאיות לדיון ערכי !!
  ללא שויון כל חברה היה בסכנה של התפרקות
  המודל שלי הוא הקיבוץ
  כאשר בקיבוץ נוצר מעמד של אנשים אשר קיבלו ולא נתנו הקיבוץ התפרק וזה כל הסיפור

 34. 93
  שטויות, גם שנת שרות יכולה להיות תרומה ראויה
 35. 92
  מיסטר אבנרי, אם נדבר ברור הרי שהאסון האמיתי שלנו הוא האנשים-מכונות שצ'יפ הפיקוד שלהם השתבש כמו שקרה אצלך ואנשים מסוגך
 36. 91
  אתה מתעלם מהנקודה החשובה ביותר

  בהנחה שייקח שנים עד שיקום צבא מקצועי, מדוע שבניי יחיו תחת סיכון מתמיד של מוות בשדה הקרב והחרדים לא?
  אם הם כה מודאגים מההפקרות, שייזמו חברת שמירה של חרדים בלבד שתשמור על הגבול.
  לחילופין, אם רב כלשהו כה בטוח שמאמיניו יחזרו בשאלה, אולי מלכתחילה הם לא היו מאמינים כה הדוקים?

 37. 90
  למרות שאיני מסכים עם דעותיו האחרות השמאלניות קיצוניות של אורי אבנרי . כאן אני מסכים כמעט עם כל מילה! אין לחרדים/לערבים מקום בצה"ל .
 38. 89
  הבעיה ההקצבות לא הגיוס

  אבנרי לא חידש דבר בכתבה ,הבעיה היא התקצוב המימון של החרדים כקבוצה מתבדלת . ועקרונית מי שאינו מתגייס "מסיבות מצפון " מאבד זכויות למשל אינו מתקבל לעבודה במוסדות ציבוריים וממשלתיים וכדומה .רק במגזר הפרטי

 39. 88
  החרדים אנטי ציונים אבל מתעלקים על קופת המדינה שלא יתגייסו לא ילמדו ליבה אבל להפסיק לממן כל משפחת טפילים חרדית ב20000 שקל לחודש מכספי המיסים של ה,"פריץ" הרשע
  1. 20,000 ש״ח ? עוד פעם שטרסלר דפק לך המח שבלאוו הכי היה מיובש מזה עידן ועידנים?

   הימין הזה דוחה ! חיים בשקרים והתוצאה : כיבוש משחית ולאומניות מבית מדרשם של מוסיליני וחבריו.

  2. 20,000 ש״ח ? עוד פעם שטרסלר דפק לך המח שבלאוו הכי היה מיובש מזה עידן ועידנים?

   הימין הזה דוחה ! חיים בשקרים והתוצאה : כיבוש משחית ולאומניות מבית מדרשם של מוסיליני וחבריו.

 40. 87
  החרדים , קהילה סגורה ומובדלת , מדינה בתוך מדינה, "הותיקן " החרדי, אוטונומיה חרדית שאינה מכירה במדינה, מקבלת הקצבות כספיות גבוהות ביחס לשאר המגזרים ,(אלה שנושאים בנטל), !!
 41. 86
  מאמר שטעות ביסודו

  גיוס החרדים, הוא האפשרות היחידה כמעט להציל את רבבות בני הנוער, שמגיל אפס סופגים שטיפת מוח חרדית קיצונית. הרבנים יודעים את זה, ולכן הם מתנגדים לכך בתוקף.

  בנוסף, השיוויון הוא ערך עליון, ולצה"ל יש דרכים לטפל בחיילים לא ממושמעים.

 42. 85
  קהילה לאומנית קיצונית; בעלת שליטה במשרד הפנים, הדתות ובוועדת הכספים
 43. 84
  אני לא בטוח האם הוא צודק לגבי הרעיון של צבא מקצועי, אבל כן בטוח- הוא צודק בכך שהרעיון של גיוס חרדים הוא הבל ורעות רוח. אבל אין מה לדאוג, זה לא ימומש אף פעם.
 44. 83
  ברכות לח״כ בדימוס אורי אבנרי (2). גיוס 20,000 החרדים, בשל הנטל התקציבי הנוסף הבלתי נסבל, יחייב קיצור השירות הסדיר לכ-שנתיים. וזה יהיה אסון יען כי שירות הסדיר המקוצר לא יבטיח הכשרה צבאית נאותה וגם גרוע מכך חלק לא קטן מהסדירניקים לא ייקלט באוגדות המילואים של צה״ל, שכאמור תקניהן מאויש כיום כהלכה. אבל פטור בלא כלום אי אפר ולא ראוי לדחות במחי יד פיתרון השירות הלאומי הן לאוכלוסיות יהודיות והן לאוכלוסיות ערביות. רעיון מדינת כל אזרחיה לעולם לא ירקום עור וגידים אם ב-״אוכלוסיית״ ישראל יחיו שלושה סקטורים, כל אחד בספירה המבודדת שלו. ועוד משהו: להקל קצת את הנטל על המשרתים בשירות סדיר, לשקול את האפשרות להעניק בשנה השלישית ״תנאי קבע״ למשרתים, דבר שיקל אצלם את הרגשת ״המרירות״ שהנטל נופל רק עליהם וגם יאפשר למי שירצה בכך, להמשיך אכן בשירות קבע, ואולי ״יפתה״ בחורים לנטוש את בפסלי הכולל ולשקול הגיוס לצבא. תקנו אותי אם אני טועה.
 45. 82
  ברכות לח״כ בדימוס אורי אבנרי (1). אני רוצה לברך את ח״כ בדימוס, אורי אבנרי , על כי זכה ונשבע אמונים לצה״ל ביום היוולדו של מה שאנו נוהגים לכנות ״צבא העם״. השאלה היא רק לאיזה עם הכוונה, כי בידוע בגלל סיבות היסטוריות ״האוכלוסיה״ בידראל היא נתון סטיטיסטי שהלמ״ס מעדכנת את גודלו ערב ראש השנה והדבר משודר עם ההודעה המסורתי כי כל ב. ישראל נערך וכו׳. אני רוצה גם להביע את הסכמתי לכך כי ״אינוס״ כ-20,000 אברכים להתגייס בכל ״מחזור גיוס״ הוא גם טעות כלכלית שתוצאותיה מי ישורנו וגם טעות בקונספט בניית כוח המגן היהודי. אסביר את דבריי: ״לצבא הסדיר״ שני יעודים, האחד הכשרת הלוחמים במשך שלוש שנים להקנות להם מקצוע צבאי (טנקיסט למשל) להכשרתו לשירות רב שנים ב-״חיל המילואים״ שזה עמוד השדרה של הכוח הצהלי, מחד וגם לבצע משימות בט״ש (בטחון שוטף ברמה״ג, עוטף עזה ובשטחים). כיום הסד״כ עונה לצרכים אלנ ואין מורגשת מצוקה בכ״א
 46. 81
  לאילן חטב: ההצעה שלי מבוססת על עקרון הפוך משלך

  ההצעה שלי באה למנוע מצב של צבא שמורכב מחילים שכשורי ההשתכרות שלהם דלים והם ממורמרים על כך שרק הם משרתים. לכן הצעתי לתגמל יותר את אלה שכשורי ההשתכרות שלהם גבוהים יותר. את בעית הפער בהכנסות מעבודה צריך לפתור בדרכים אחרות, לדעתי.

 47. 80
  סוף סוף הגיע הצדיק שמבין ש"שרות אזרחי" ידחוק אנשים קשי יום מעבודתם
 48. 79
  מי שלא טרח לעשות ילדים פסול מוסרית מלדבר שטויות בפרהסיה. שדרעי ישלח את הילד שלו לצבא. אני אחסוך את הילד שלי לדברים חשובים יותר ואתה, אבנרי, אם אתה ממש רוצה, יכול לשלוח את הילד שלך לצבא גם כן. חוצפן.
 49. 78
  הבחינה המוסרית

  הבחינה המעשית לא כל כך מענינת. אם צה"ל לא צריך אותם והם רק למעמסה אז שלא יקח אותם. ועכשיו לבחינה המוסרית. התאור של אורי אבנרי אינו שלם. הוא טוען שהם זרים לעם שבתוכו הם חיים, הם בגלות, הם קהילה נפרדת ולכן אין עליהם חובת שותפות בנטל אם אין להם תחושת שותפות. אבל....זה תיאור חלקי מאד מאד: הם לא קהילה נפרדת כאשר
  מדובר בהשתתפותם בשירותים של הקהילה שהם לא רוצים להשתייך אליה.
  הם שותפים בשירותי הבריאות, בביטוח הלאומי, בשירותים העירוניים, בשכר הרבנים ובכל ענין וענין הנוגע לקבלה ואינו נוגע לנתינה. זה לא מוסרי.

 50. 77
  בקליפת אגוז

  אבנרי צודק, כפי שאנו טוענים זה מכבר. כל מה שנדרש הוא לסגור את הברז. אזי הכל יסתדר מאליו, ואפילו המפלגות החרדיות תעלמנה, לפי שהסעיף היחיד על סדר יומן הוא לדאוג להמשך קיומו של משטר ״בטלנותו אמנותו״. הבעייה היא, שהפוליטיקאים החילונים מעוניינים דוקא בהמשך קיומן של המפלגות החרדיות כיוון שהן ניתנות לרכישה בנקל, תמורת כסף, לשרותה של כל מדיניות. מתוקף כך יש להן תפקיד חיוני בשימור מערכי הכוח הקיימים.

 51. 76
  אבנרי צודק במאה אחוז. החרדים הם אוכלוסייה מיוחדת ויש להתייחס אליהם כך. אין להם שום דחף ורצון להגן על ישראל כיוון שהם נאמנים למסורת בת אלפי השנים לפיה היהודים הם עם של דת בלבד ואינם זקוקים לארץ ולמדינה. הקשיים שצה"ל ייתקל בהם כדי לאפשר להם את אורח החיים המיוחד שלהם יעשו את גיוסם לבלתי כדאי.
 52. 75
  סוף סוף מישהו אומר דברים נכונים

  הדמגוגיה השתלטה על חיינו, עד שאננו מבחינים באיוולת. אתם לא מבינים שאם החרדים יגוייסו, יהיה אסור לחטט באף בשבת בפקודה? לפני כל פקודת הקשב, יהיה צורך לשאול את הרב? לפני כל פעילות צבאית, הליצן אמנון יצחק ירצה הרצאות חיזוק? (ואם לא הוא, אז ליצנים אחרים) בשום אופן לא לגייס את החרדים, ולא לשלב אותם. כבר עכשיו הבד"ץ (תלוי איזה הכשר) השתלט לנו על הסופרמרקט ומקומות אחרים. לא מספיק לכם?

 53. 74
  דברי חוכמה!

  עזבו אותם בשקט ובטלו את זכויות היתר שהם מקבלים.

 54. 73
  פתחת לי את הראש!

  קראתי את המאמר פעמיים, וכל מילה - פנינה!

 55. 72
  בקליפת אגוז

  אבנרי צודק, כפי שאנו טוענים זה מכבר. כל מה שנדרש הוא לסגור את הברז. אזי הכל יסתדר מאליו, ואפילו המפלגות החרדיות תעלמנה, לפי שהסעיף היחיד על סדר יומן הוא לדאוג להמשך קיומו של משטר ״בטלנותו אמנותו״. הבעייה היא, שהפוליטיקאים החילונים מעוניינים דוקא בהמשך קיומן של המפלגות החרדיות כיוון שהן ניתנות לרכישה בנקל, תמורת כסף, לשרותה של כל מדיניות. מתוקף כך יש להן תפקיד חיוני בשימור מערכי הכוח הקיימים.

 56. 71
  החרדים אינם מקשה אחת וגם היום רבים מש"ס מתגייסים. יותר מאשר דאגה לאחר אתה חושש מהשתלבות החרדים שתחזק עוד יותר את הימין הישראלי ולכן עדיף להמשיך להפיל את הנטל על החילוני עד שזה יתקומם נגד הנטל וצה"ל ייחלש.
 57. 70
  קראתי ו...

  קראתי הפנמתי אבל קשה לי להגיב

 58. 69
  להפסיק הקצבאות לחרדים ולהפנות אות הכסף לתשלום משכורות נאותות לחיילים
 59. 68
  תמשיך לעשן את מה שאתה מעשן. לא ברור לי איך נותנים
 60. 67
  אבנרי. מלא שנאה למדינה

  לאורי אבנרי לפני כ הרבה שנים ההית פורץ דרך. היום אתה שונא את המדינה ומדבר שטויות

 61. 66
  אבנרי גורם לי לחשוב מחדש על הנושא
 62. 65
  אבנרי מבטא בורות בסיסית לגבי החברה החרדית ומבלסל בין רבניה ואנשיה
 63. 64
  שטויות במיץ...

  מסכים שאין מה לעשות עם החרדים בצבא, אבל להפוך את הצבא לצבא שכירי חרב זה עובר את גבול הטעם הטוב. הדוגמא הכי טובה לצבא של שכירי חרב זה ארצות הברית ומתי לאחרונה הם נצחו במלחמה כלשהי? כאן מדובר בחיים ומוות, לא יהיה ניתן להציג כישלון כהצלחה רק כדי לשמור על המורל. כאשר הצבא הוא צבא העם יש לפחות לציבור מה לאמר לגבי חוקיות ומטרות המלחמה.
  היום הצבא האמריקאי הוא צבא של עניים שהאפשרות לפרנסה היא בחירה בין עבודה בבית סוהר מופרט או שירות צבאי בשכר או אנשים המבקשים אזרחות בארה״ב. למרות שהם מקבלים שכר וברור שזה לפי תנאי השוק, אין משום תשלום השכר פיצוי נאות על הקרבה שלהם ואין סיבה שרק הם ישאו בנטל לבד..
  נראה שזקנתו של אורי אבנרי מביישת את פועלו...

 64. 63
  בצבא יש מספיק דפ"רים, החרדים יעלו את הרמה

  חרדים שירתו בצבא גם בתקופתו של אבנרי . הסיפור של חרדים בצבא
  אינו כה מורכב. אנשים מקובעים במחשבה כמו אורי אבנרי לא מסוגלים
  לתפוס את השינוי החיובי שהדבר ייתן. העם יהיה מאוחד כפי שהוא לא היה 65 שנים. יהודים מכול קצוות הקשת ילחמו זה לצד זה על הגנת המדינה היהודית. אין שום בעיה אמיתית להכשיר מטבחים ולהוציא בנות
  ממחנות הצבא.

  תקציב הביטחון אינו מנופח הוא מיועד להגן על היהודים בארץ ובעולם.
  אם כבר רעיונות מיושנים: נלחמים כבר אלפי שנים האם מישהו
  למה?

  כול עוד הערבים רוצים להשמידנו אנו זקוקים לכוח גדול שיגן על המדינה
  אם לא היה צורך בצבא, איש לא היה הולך.

  למה אורי אתה רואה ביו"ש שטח כבוש ושאר הארץ שטח לגיטימי?
  הערבים רואים בכול הארץ שטח כבוש.

 65. 62
  שוויון בנטל

  מסכים עם דעתו של אורי אבנרי. ב100אחוז

 66. 61
  המסקנות האמפיריות של אורי אבנרי

  ההיגיון שלך ברור ומחריד בנכונותו אולם לא יתכן שכל כך רבים יתחבאו תחת הסינר הזה של תלמיד ישיבה . צריך להחליט בהסכמה על כמות שנתית של אברכים שיוכלו ללמוד תורה גם 20 שעות ביום אולם השאר חייבים לעזור במילוי המטלות היומיומיות כוון שזו לא רק החובה של הציבור היהודי לאומי ואזרחי .צוררי עמנו הם לצערי אלו שקובעים את המשימות,ועל כל הציבור להיות מסוגל להגן על עצמו !!!

 67. 60
  שוויון פירושו תנאים שווים לכול. קודם כול יש להפסיק לממן אברכים וגם למנוע הקמת יחידות מיוחדות לחרדים וגם להיפטר מ"ישיבות הסדר". צה"ל יכול לפטור מגויסים מסיבות שונות, אבל את הטענה שאי אפשר לגייס אנשים בכפייה נכון להשמיע רק אם תחול על כולם. אין מכריחים אנשים לעבוד, אבל אם לא יזכו למענקי בטלה יצטרכו לעבוד לפרנסתם כמו חרדים בכל העולם. אני מתנגד להתייחס את קהילות מתבדלות מנקודת מבט של נחיתות.
 68. 59
  שיעור בחכמה מעשית לכל הגורים שנגררו באף על ידי ההבלים שפימפם לפיד
 69. 58
  אורי ,באת , חושך לגרש,ובידך אור ואש,ואנחנו עדיין באפלה. אלוהי השקר שדר בדמיונם של המאמינים הפנטים,יביא לחורבן והרס ,בעתיד הלא רחוק.
 70. 57
  מדהים. הקהילה החרדית "עם אחר" ? הם קרובים אלינו יותר ממך ומהשמאל. החרדים הם אחינו, בשר מבשרנו, בני משפחתנו. אתה והשמאל כלל לא אחים שלנו, אנחנו לא בני אותו עם. איפה אתה חי? ככה אתה רואה את המציאות? הרי בצד אחד של המתרס נמצאים מצביעי הימין והחרדים אחינו, ובצד האחר אתה ודומיך.
  1. החרדים שונים מאד באורח החיים שלהם, בערכיהם ובנאמנויות שלהם מהישראלים שאינם חרדים. איזה היגיון יש להגדיר אנשים כבני אותו עם אם הם שונים כל כך?
  2. ישעיהו ליבוביץ אמר (בערך) כי עם הוא קבוצת אנשים שרואים עצמם כ"עם" אחד. ואני, יהודי, רואה בחרדים ובי בני עם אחד, העם היהודי, ובאורי אבנרי האשכנזי הגרמני (והאתיאיסט) ובדומיו איני רואה כבני עמי. אנחנו ואתם לא בני אותו עם. יש לזה גם נתונים מחקריים הסטוריים, ובין היתר פורסם גם ב"הארץ" לפני כחודש מחקר ולפיו אתם, האשכנזים, צאצאי כוזרים ומתגיירים.
 71. 56
  אכן "שוויון בנטל" היא קמפיין מאחז עניים שמנסה להטמיע בנו את התפיסה שמס למדינה צריך להיות שווה לכולם ולא תשלום לפי מידת היכולת. השימוש בצבא הוא רק גימיק , המטרה האמיתית היא כלכלת ישראל.
 72. 55
  אורי אבנרי אסון למדינת ישראל.
  1. למה? כי הוא פוקח עיני עיוורים?
 73. 54
  זה לא קורה לי הרבה, אבל הפעם אני מסכים לכל מילה
 74. 53
  הדרך הנכונה לגייס את האבריכים החרדים היא לחוקק חוק: שרק אברך ששירת בצבא 3 שנים בסדיר, יהיה זכאי לקבל קיצבה של אמונתו תורתו, ואז תראו איך כל רבני החרדים מכריחים את כל אבריכי המשי להתגייס לצבא. פרנסה זה לא צחוק, במיוחד פרנסה של רבנים חרדים שמנהלים את הישיבות בירושלים ובבני ברק, שנהנים מאחוזים של קיצבאות האבריכים, ויש פיתרון נוסף גם כן פשוט, אזרחות מלאה כולל זכות לבחור ולהבחר לכנסת, תינתן רק לאזרח שעשה שירות צבאי סדיר מלא של 3 שנים, ולאחר מכן שירת במילואים כל פעם שנקרא. כך נתפטר הן ממפלגות החרדים, וכבונוס נתפטר ממפלגות הסמול המסומם והאנרכיסטים למיניהם. ואז, בלי מפלגות החרדים בכנסת, לא יהיו קיצבאות לאבריכים בישיבות בתירוץ אומנותם תורתם, וכך נפטרה בעית הפרזיטיות החרדים, הם כולם יצטרכו ללכת לעבוד בניקוי רחובות או בהיי-טייק.
 75. 52
  רק לא הבנתי למה השירות האזרחי - בתחליף לשירות הצבאי - פסול בעיני אבנרי. הרי אפשר להביא תועלת בכל כך הרבה מקומות שיש בהם מצוקה ואין בהם די כוח אדם.
  1. כי זה רק מגדיל את האבטלה ומעמיס על המשק הוצאות מיותרות במקום שזה ילך לפרנסה.
 76. 51
  גיוס חובה לחרדים לא רק שהינו צודק, אלא גם חכם. אלפי בחורים חרדים שטופי מח יגלו שיש עולם אחר מחוץ למחנה החרדי. רבים מהם לא ירצו לחזור לגטו ויהפכו לאזרחים חופשיים ופרודוקטיבים.
 77. 50
  אז אם זה ככה אז גם אני לא רוצה שהילדים שלי ילכו לצבא. לאיפה לשלוח את צו הגיוס של הבן ? בחזרה לשולח ?
  1. חסכון בנייר, ראובן

   לא יהיה צו כזה, אפילו תחסוך בול!

 78. 49
  אבנרי גם מכליל על הציבור החרדי כולו, ואז עוד מתיחס אליהם בהכללה כאילו היו נטורי-קרתא. הציבור החרדי ברובו המוחלט רואה עצמו חלק ממדינת ישראל, בניגוד לנטורי קרתא. הסדר חדש שיאפשר גם לימוד תורה וגם השתתפות רבה יותר בנטל הצבאי והכלכלי יימצא בסופו של דבר - על אפו ועל חמתו של אורי אבנרי.
 79. 48
  אבנרי צודק, הוא לרוב צודק, אך מקדים את זמנו

  הפתרון לאי השוויון בנטל אינו גיוס החרדים או גיוס חובה של האזרחים הערבים אלא ביטול גיוס החובה לכל. מי שירצה קריירה צבאית יתנדב לצבא המקצועי, ילבש מדים ויקבל משכורת כמקובל במשק האזרחי, כמו במשטרת ישראל. יתכן אמנם שאיכות הצבא השכיר תרד, לא יעמוד לרשותו כל השנתון כדי שיוכל לבחור מתוכו את הטובים ביותר ליחידות העלית, קורסי טייס וסיירות, אך עדיין צעירים איכותיים רבים יחשקו בקריירה צבאית, הן לשחרור האנדורפינים והן כמקפצה לקריירה אזרחית.
  ובעניין החרדים, ששעורם באוכלוסיה מגיע ל-8%, והם מהווים כבר שליש מתלמידי הכיתות הנמוכות, הגיעה השעה לנקוט בצעדים דרסטים, לא להרכיב אתם קואליציות, לא לממן את חיי הבטלנות שלהם ולחייב אותם בלימודי חול כתנאי להכרה במוסדות החינוך שלהם.

 80. 47
  מעולה. כל כך נכון.
 81. 46
  ניתוח נכון וחכם לגבי החרדים..
 82. 45
  אני מאמין

  דברים כנים ואמיתיים מסכים לכל מילה

 83. 44
  אני חושבת ששכירי חרב מהפיליפינים או תאילנד יעשו עבודה חותר טובה מיהודים מפונקים
 84. 43
  במאמר הזה טמונה בסתר נקודה מעניינת אך סבוכה

  שיחרור החרדים משרות צבאי על פי אבנרי אומר שהם לא יחוייבו לשבת בישיבה כדי לקבל את הפטור. עצם היותם שייכים לקהילה חרדית היא שפוטרת אותם מהצבא, ולא לימוד תורה. אם כך יש להקים מנגנון חדש שיברר אם הבחור אכן חרדי - וזה סיפור מסובך שלהבנתי אי אפשר ליישמו.

  1. השאלה מיהו בן-תורה נשאלת כבר כיום לצרך הכרה ב"תורתו אומנותו"

   והפתרון החוקי הוא, לפי מה ששמעתי, הוכחת למודים בישיבה החל מגיל 16.

  2. אבידן, אנא קרא את הכתבה במלואה, לא רק את הכותרת

   לא יהיה כל צורך לבחון את השתייכותו העדתית של אדם ואיש לא יזדקק לפטור - כולם יהיו פטורים ממילא וההבדל היחיד בין שירות ואי שירות יהיה כלכלי.

 85. 42
  בהתחלה חשבתי שאני מדמיינת אורי שפוי ומהר מאד הבנתי דרך צבא מקצועי הוא

  יביא לחיסולה של המדינה.

  חלילה אם יהיה פה צבא שכיר
  הוא ועופר שלח ומרב מיכאלי יובילו לצבא שכיר וזה סופה של הציונות
  אסור להתבלבל בשמאלניים

 86. 41
  שוויון בנטל

  ה משיח האמיתי כבר כאן ואין כונתי לרבי מלובביץ עה ויעשה סדר בארץ ובעולם

 87. 40
  צודק 100% - אין שרות צבאי אפקטיבי בכפייה - אבל - צריכים לעזור לחרדים להשתלב בשוק העבודה

  הבעיה הגדולה - אין במשק הישראלי מספיק משרות פנויות עבורם. מזלינו (החילוניים) שהם מעדיפים להיות בישיבה, אחרת הם יהיו מובטלים ונצרכי סעד

 88. 39
  אורי אבנרי היה ונשאר פסיאודו-אינטלקטואל חסר השכלה, מנופף בסיסמאות ריקות ובמשפטים חלולים. סביר להניח שכל מה שמטריד אותו הוא השלב הבא של השיוויון בנטל, שלב גיוס האתניים הערביים.
  1. לא קראת, ואתה לא ראוי לתגובה.
 89. 38
  לכאורה מה יותר צודק , אבל יש כמה דברים קטנים

  אתחיל מהסוף: צבא מיקצועי יהיה צבא שיהיה עטוף בבירוקרטיה , מתותב לאוכלוסיות חלשות , מיטב הנוער המשכיל יתרחק ממנו ובוודאי משירות מבצעי .
  לגבי החרדים: אכן חרדים אמיתיים עשויים לגרום נזק. אבל לצידם יש המוני חרדים מבית אבא שהמסלול הרגיל ישחרר אותם מהחרדיות והשייכות לרבנים .
  ולא פחות חשוב : ברגע שחרדיות היא סגולה להשתמטות , מחהב ש"ס יגדל ללא קץ ומחנה אגודה יספח אליו חרדלים .

 90. 37
  מה שצריך לעשות זה: להפריד את מוסדות הדת מהמדינה!

  הגיע הזמן להפסיק לתמוך ולתקצב מוסדות ומגזרים אנטי-דמוקרטיים ואנטי-הומניסטיים.

  מפסיקים לתמוך במוסדות ש:
  - מעודדים בורות ומטפחים עוני
  - מדכאים נשים ויוצרים בדלנות
  - מונעים חירות וחינוך ראוי מילדים
  - שוללים את זכויות האדם מהאזרחים

  בישראל קיימות ארבע מערכות חינוך (כללית, חרדית, דתית, וערבית),
  כאשר הממלכתית-כללית מחנכת רק 37% מתלמידי ישראל.
  בנוסף, קיימים בתי דין מגזריים (רבניים, שרעיים-מוסלמיים, נוצריים, דרוזיים),
  אשר פועלים כנגד ערכי הדמוקרטיה וההומניזם.

  עלינו לפעול למען:
  1. החלת שוויון זכויות וחובות לכלל האזרחים.
  2. הפסקת התמיכה והתקצוב של מערכות החינוך ובתי הדין המגזריים.
  3. יצירת מערכת חינוך שוויונית אחת, אשר מעודדת חשיבה עצמאית, ביקורתית, מדעית, וחופשית.
  4. החזרת לימודי האבולוציה לתוכנית הלימודים.
  5. ביטול הקצבאות וההטבות המפלות (קצבת אברכים, קצבת ילדים, הבטחת הכנסה, פטור ממיסים, וכו')

 91. 36
  בדיוק מהסיבה הזו צריך לגייס חרדים - זו הדרך היחידה לפרק את הצבא
 92. 35
  אמת
  1. לפיד מפלגת השוויון בנטל (אבל לא חלילה השוויון בעושר) ראוי לכל הבוז בדיוק מהסיבות שבמאמר הזה
  2. שלפיד הג'ובניק הפרוטקציונר ישפיל מבט מול מקבלי פרופיל 21
 93. 34
  !. Two thumbs up
 94. 33
  נמאס לקרוא שהיית פעם חייל

  רובנו שירתנו בצבא ואנו לא כותבים על כך בכל כתבה בעתון.
  הטיעון שלך לא היה פחות מוצדק ומובן פחות ללא ההקדמה. אל לך להזכיר לנו כמה אתה חכם ונאמן למולדת.
  ודרך אגב, "ללא מורא וללא משוא פנים" הוא ה-motto של ה-Financial Times בלונדון .
  אני מסכים לטיעונך לגבי החרדים.

  1. "ללא מורא וללא משוא פנים " המקור הוא טקיטוס sine ira et studio ללא כעס וללא משוא פנים
  2. לצערי עוד לא נתקלתי בכתבה שלך בעיתון, ואם כן, תקן אותי
  3. כן. אבל...

   חלקנו שירתנו ביחידת "שועלים" כזו או אחרת וחלקנו (הצופה
   פני "עתיד"), שירתנו ב "מחנה" כזה או אחר.
   זה כל ההבדל.

 95. 32
  נהדר! גייסו את החרדים והגעשעפט יתפורר מהר יותר. אינשאללה.
 96. 31
  Avneri - please be quiet

  You embarrased yourself here...

 97. 30
  ‎החרדים הם היהודים האמיתיים - והם לא ישרתו - כמו שאמר פעם בשביס זינגר בתשובה לשאלה "ובצה"ל יפקדו באידיש?" - "לא. יהודי לא זקוק לצבא".

  אז מה לעשות עם "עמישראל המשחיר"? -- במקום לזרוק לדוסים תמיכה כספית קטנה (שמשאירה אותם עניים) צריך לחלק להם ק ו נ ד ו מ י ם חינם אין כסף, ולהפסיק את התמיכות בעשרות אלפי תלמידי ישיבות. אם הם רוצים שילמדו ב"עמידות" - על חשבונם. גם את "ישיבות ההסדר" צריך לבטל -- אלה מכשירות חיילי מ י ל י צ י ו ת שבו היום ילחמו בצבא שבא לפנותם מהשטחים שישוחררו ויוחזרו לבעליהם הפלסטינים.

 98. 29
  החרדים הם היהודים האמיתיים - והם לא ישרתו - כמו שאמר פעם בשביס זינגר בתשובה לשאלה "ובצה"ל יפקדו באידיש?" - "לא. יהודי לא זקוק לצבא".

  אז מה לעשות עם "עמישראל המשחיר"? -- במקום לזרוק לדוסים תמיכה כספית קטנה (שמשאירה אותם עניים) צריך לחלק להם ק ו נ ד ו מ י ם חינם אין כסף, ולהפסיק את התמיכות בעשרות אלפי תלמידי ישיבות. אם הם רוצים שילמדו ב"עמידות" - על חשבונם. גם את "ישיבות ההסדר" צריך לבטל -- אלה מכשירות חיילי מ י ל י צ י ו ת שבו היום ילחמו בצבא שבא לפנותם מהשטחים שישוחררו ויוחזרו לבעליהם הפלסטינים.

 99. 28
  צריך לאפשר להם להתגייס מרצונם וכיחידים בלבד - ופשוט לחנוק את הרבנים והישיבות!
 100. 27
  מאמר יפה , נוסטלגי משהו. ועם זאת הניתוח מדעי, חכם ומדויק.
 101. 26
  אורי אבנרי גרם למדינה נזקים בל ישוערו. הוא נענש בכך שהוא בודד לגמרי אין לו אשה אין בנים אין נכדים נאדע! זכות אחת עומדת לו 'שועלי שמשון ' זה הכל
  1. אם אתה בודק, איך זה שאינך יודע שאורי אבנרי אלמן? ומה זה קשור למאמרו. וכרגיל אתה שייך לזן הירוד שתוקף לגופו של איש ולא לגופו של עניין. אנשים כמוך הם עלבון לאינטלגנציה!
  2. מר בודק, בדוק בבקשה את האיבר הזה...

   שמונח לו מעדנות בין אזנייך.

   קיים חשד סביר שפשה בו רקב.

 102. 25
  ימונה יאיר לפיד (Mr Torch) לסר הביטחון ולראש הישיבה הגדולה של ירושלים המ... המשוחררת
 103. 24
  זכות ראשונים

  דעותיו של אבנרי הן לא דעותי. אבל לעולם לא אשכח שהוא היה הראשון שהלך ראש-בראש עם "מנגנון החושך" על ידי שנבחר לכנסת, וקרא לפרוטוקול את כל הדברים שהממשלה לא נתנה לו להדפיס ב"העולם הזה" .העיתונאי האמיץ היחיד בארץ מלאה רכיכות שעשו מה שאמרו להם. שמורה לו זכות ראשונים. שאפו.

 104. 23
  כתבה מצוינת וגם נכונה.צריכים צבא קטן,מאומן יעיל ומקצועי שקציניו רזים ולא נהנתנים, בלי גיפ מרצדס ובלי מסיבות חשק בארמונות האבירים בעתלית.
  1. ולמה שמישהו ירצה להיות בצבא כזה ?

   צריכה להיות סיבה לשרת. היום זה נורמה חברתית באוכלוסיות מסוימות. כשזה יהיה מקצועי תצטרך לשלם משכורת.
   או משכורות גבוהות או מסיבות חשק, אחרת אף אחד לא ירצה לעבוד שם.

 105. 22
  ומה תאמר על שירות לאומי, מר אבנרי? עם מילואים כמובן

  ומי שלא ישרת לא יקבל קיצבה. הגיוני, לא?

  1. חלק מהחרדים משלמים מיסים ומגיעים גם להם קצבאות. הם מקבלים כמעט אפס, לכן הם כל כך עניים
  2. ממש לא הגיוני, יוסי. שירות לאומי חובה זה עוד יותר מיותר משירות צבאי ויעלה הרבה יותר
 106. 21
  Enlisting the Charedim By Uri Avneri

  issue .a very thoughtfull and intersting approch to the

 107. 20
  Thanks

  Thanks to Mr. Avinery, who, as always, brings an original and clrear-minded look to the issue at hand.

  You know what-- in reading your article, you have convinced me on this issue. I fully join you in your view..

 108. 19
  יישר כוח. דברי טעם השוחטים סיסמא מיושנת. הגיע הזמן לרענון החשיבה.
 109. 18
  מסכים עם כל מלה

  הבעיה היא שהדברים שאתה מציע כ"כ נועזים וחותרים תחת המוסכמות והפרות הקדושות, שקשה לי להאמין שזה יקרה בקרוב.
  כולם מדברים על שוויון בשירות הצבאי, אבל לצערי אף אחד לא מתייחס לבעיה האמיתית - מאות אלפים חיים בעוני מבחירה, עם מספר ילדים שאינו תואם את הכנסתם, בלי כלים לצאת לשוק העבודה, ועם תמיכה מסיבית של הרווחה, על חשבון כולנו.

 110. 17
  זקנתו של הכותב המוכשר והאמיץ הזה אינה מביישת כלל ועיקר את נעוריו
 111. 16
  כרגיל אצל אורי אבנרי, הוא נשמע נורא הגיוני ברגע הראשון ... L0L.
 112. 15
  אכן ברור ששוויון בנטל זאת זרית חול בעניים

  חבל שאף אחד לא טרך להסביר את זה קודם, לציבור רחב.
  מדינת ישראל במקום להתקדם לצבא מקצועית מדרדרת למדינה אפלה שממשיכה את הקו לעבר "עגל הזהב". נושא "שוויון בנטל" מנופח אין כמותו, עליו גולשים לפוליטיקה גדולה גם ימין וגם שמאל בלי שום אחריות. רק בשביל לעלות כשליטים.
  אולי הם תמימים? אינטויטיבית ללא מחקרים אפשר לצפות מה יצא מזה.
  כמו תמיד על ליקויים ישלם הציבור שהוא צודק וגם חכם אבל אפשר לעבוד עליו.
  מדינת ישראל מבחינה מוסרית חייבת להקטין אויבים וצבא אך אנחנו עדיין מתקדמים לעבר "גן עדן" או "גהינום".

 113. 14
  דברי חוכמה, ראויים למחשבה והתייחסות
 114. 13
  אין שום צורך לגייס את החרדים פשוט יצאו לעבוד

  ישלו מיסים כמו כולם ויפסיקו להיות פרזיטים. דיינו.

  1. דיינו ?! ומה תאמר לבחור צעיר חילוני או דתי המתגייס,בזמן שהוא רואה את בן גילו החרדי הנהנה מאופציה לא להתגייס ?! אולי גם אותו בחור חילוני יאמר לעצמו-"גם אני בוחר לא להתגייס" ומה נעשה אז ? ואם מספרם של אלו יהיה כ"כ גדול עד לרמה משברית של חוסר גדול בחיילים בצה"ל ?

   הפתרון של אבנרי נראה קל אבל הוא מעט שטחי.יש כאן לא רק אתוס של מדינה ציונית,אלא גם הסתכלות על אזרחי ישראל היהודים כקהילה נרדפת שעדיין נלחמת על נפשה.ובמקרה כזה-לא ניתן להצדיק את השתמטות חלק מהקבוצה.

 115. 12
  בחיים שלי לא האמנתי לקרוא דברים כאלה מאת אורי אבנרי. אינני יודע עדיין אם אני מסכים עמו אם לאו, אבל את הכובע כבר הורדתי.
 116. 11
  אבנרי שלא חשוד באהבת יתר לחרדים.מסביר בפשטות ובצורה משכנעת

  אלה הדורשים שיוויון בנטל.לקחו את הנושא הזה לבחירות
  בידעם שיש ציבור גדול ועצום חדור שנאה לחרדים ולדת היהודית
  וניצלו את זה עד תום.גם כשהם עצמם יודעים שאין לזה שום סיכוי
  במציאות החברתית והכלכלית בישראל

 117. 10
  אורי רבני אסון לעם היהודי

  עברו עשרות שנים מאז החתימה על הצהרת העצמאות. דורות של חרדים נולדו וגדלו במדינה היהודית היחידה. הגיע הזמן לשבור הרבה קירות והקיר המפריד את החברה החרדית מיתר העם ישראל כבר מזמן נוטה ליפול, אך עסקני הקהילה מחזיקים בו כבקרנות המזבח. דווקא שילובם של החרדים בצה״ל או בשירות לאומי יתרום לשילובם בחברה. דבר אחד ברור - אין יהדות ללא ציונות ואין ציונות ללא יהדות. אבל את זה אורי אבנרי איננו מבין.

  1. היהדות התקיימה אלפי שנים ללא ציונות ויהודים חרדים רואים בציונות את מתחרתה של היהדות.
  2. אין טעם לגייס לצה"ל אנשים שאין להם דחף או רצון להגן על ישראל. אף אחד לא יפיק מזה תועלת.
  3. פשוט לא הבנת מילה אחת מכל הכתבה. תקרא בבקשה משהו אחר ועזוב אותנו
 118. 9
  הערות

  לגבי טענתו של אבנרי כי רצוי לא לגייס את החרדים, אציין כי יש היגיון בדבריו.

  הוא אינו מתייחס לכך שאינם עובדים(רובם). והם כן חייבים לפרנס עצמם.

  לגבי צבא מתנדבים, לא הגיעה השעה. בדרך כלל צבא מתנדבים הוא סוג של לגיון זרים, מין מקום עבודה.

  יש הבדל בין יחידת 8200 למשמר הגבול, לא כן?

  כאשר ישכון שלום כמו באירופה, אולי. אבל כאן ? הכי מסוכן זה כאן.

 119. 8
  חותם על כל מילה,וכל המוסיף גורע
 120. 7
  כל מילה בסלע! מאמר שמוכיח עד כמה יאיר לפיד מצטיין בדמגוגיה זולה.
 121. 6
  מטרת השוויון בנטל היא אחת ואין בלתה - לפתוח את הכת הזו לעולם, לנתץ ולאבד אותה. וזו מטרת קודש. תוך שני שלושה עשורים ימי חברת הלומדים יהיו פרהיסטוריה ותינוקות דרבנן דהיום יהיו ישראלים משוחררים שיוכלו לנצל את כשרונם העצום לטובת הכלל.
  1. בשביל זה אין צורך לגייס אותם לצבא.

   מספיק לתת לחרדים פטור גורף ולקצץ את הקצבאות כל שיצאו לעבודה או ללימודים מועילים בגיל 18.

 122. 5
  לא ל'שוויון בנטל' אורווליאני, כן לפיצוי המושמטים

  המושג 'שוויון בנטל' הוא מכבסת מלים שנועדה לספק לטייקונים כח עבודה זול וחסר זכויות דרך 'בקו"מי השירות הלאומי' - אף זה שם מכובס לסוג של מחנות מעצר והשפלה למי שלא יתאים לשירות צבאי, וכמו כן היא נועדה להסיט את כיוונה של המחאה החברתית ולסרס אותה, ולחזק באופן כללי את אי השוויון בחברה הישראלית, שהוא גם אי שוויון בין יהודים הזוכים לפריבילגיות יתר דרך השירות הצבאי לבין מושמטי שירות ושאינם יהודים, אי שוויון ממנו מרוויחה גם החונטה הבטחונית במדינה.
  במקום לכפות 'שירות לאומי' על אוכלוסיות ויחידים, שעלותו למדינה תהיה אסטרונומית ותועלתו מפוקפקת, יש להפוך את צה"ל לצבא מקצועי המתגמל את חייליו באמצעות משכורת, ואת שאר הכסף להפנות לפיצוי מושמטי צה"ל בהווה ובעבר, על הכפשה שיטתית המנוהלת נגדם על ידי המדינה והדרתם החברתית, שהפכה אותם במשך השנים גם אם לא לאזרחים סוג ב' (כמיטב חזונם של הטייקונים וחברי החונטה הבטחונית בשימושם במילה האורווליאנית 'שוויון') לאנשים שאיכות חייהם ומיצויים המקצועי-חברתי נמוכים בהרבה ממה שיכלו להשיג, ובפיצויים יהיה משום אמירה על נכונות לשוויון אמיתי בחברה הישראלית.
  https://www.facebook.com/groups/550578994961281/

 123. 4
  במקום צבא שכירים: שרות וולונטרי שמתגמל יחסית לכושר ההשתכרות

  החסרון של צבא מקצועי, לפי נסיון שנצבר בעולם, הוא שבגלל תנאי השרות והמשמעת בו שהם פחות נוחים מאשר אצל המעסיקים האזרחיים, הצבא נאלץ לשלם משכורות גבוהות מאד לחיליו, אפילו לאותם שפחות איכותיים. לפיכך, בהתחשב בגדלו היחסי של צה"ל מחד ובפגיעותו של המשק הישראלי מאידך, צבא שכירים מהוה נטל תקציבי בלתי אפשרי, אף אם הצבא יתפשר על איכותם של החילים עד שיהיה בנוי בחלקו על חילים שכשוריהם לא מספיקים כדי להבטיח לעצמם פרנסה כאזרחים. יתר על כן, אמינותו של צבא שכירים שנאלץ להתפשר על איכות החילים תהיה נמוכה לא רק עקב איכותם של החילים כי אם גם עקב מדת נכונות ההקרבה העצמית שלהם: של חילים הבאים מקבוצות אוכלוסייה שממורמרות על כלל הצבור כיון שלא ספק להם שוויון הזדמנויות ביחס לאותן קבוצות אוכלוסייה שבניהן זכו לכשורי עבודה עדיפים שאפשרו להם למצא שכר ובטחון תעסוקתי במשק האזרחי ואלה אפשרו להם למלט את נפשם מהשרות בצבא השכירים ומהסכנה הכרוכה בו, ועשו את פחותי הכשורים ל"בשר תותחים" שיגן על הבורגנים ועל העשירים.
  לכן, ההצעה שלי היא שישרתו בצבא רק אותם שבוחרים בכך. מי שישרת יפוצה לא בשכר, אלא למשך כל ימי חייו שעורי מס ההכנסה על מדרגות המס (החל מהתחתונה) יהיו נמוכים מהשעורים למי שלא שרת. החסר התקציבי עקב הקטנת שעורי המס לאלה ששרתו ימולא ע"י הגדלתם לכל הנישומים (למעשה, לאלה שלא שרתו). החסכון המובטח למשרתים בתשלומי המס שלהם בעשרות השנים שאחרי השרות ימשוך לצבא את כל הצעירים שמתאימים לשרות ולא רק את אלה שצופים לעצמם שכר נמוך מחוץ לצבא, וכאן טמון היתרון שיש להטבה שאני מציע בשעור המס על קבלת משכורת צבאית, וכך צה"ל ימשיך להתבסס על חילים מכל העשירונים.
  חסרון אחד של הצעתי: צעיר שצופה לעצמו חיי עוני עד סוף ימיו אדיש להקלת המס, אבל אני מניח שטבעם של צעירים בריאים הוא לא לצפות לעצמם חיים כאלה, בד"כ ההטיה בלבם (קו"ח בדמוים המוחצן) היא בכוון ההפוך, והמעטים שיהיו אדישים להטבת המס חלקם ישרת כדי לרכוש מקצוע בצבא (בצה"ל כבר יש מסגרות מתאימות לצרך זה). גם אברכים- כמעט כולם עוזבים את הכוללים ואז הם מתפרנסים ומשלמים מס (אמנם, כל עוד המדינה תמשיך לממן למוד תורה, הם ימשיכו בנוהגם להתחיל להתפרנס רק בגיל 30+), ונשותיהם משתכרות כבר מגיל צעיר.
  חסרון שני של הצעתי: יהיו שיבחרו לא לשרת וכדי להתחמק מהמס ימצאו תעסוקה קבועה בחו"ל וירדו מהארץ לצמיתות. בעיני חסרון זה נסבל כי לא לרבים יתאפשר להתפרנס ולחיות בחו"ל עד זקנה, ולאותם שיתאפשר רק חלקם יבחר בכך, ומי שמעדיף לחיות בחו"ל למשך כל יתרת חייו איננו ישראלי אמתי בעיני, ממילא אינני מוצא הצדקה לתבוע ממנו חרוף נפש בלחימה להגנתם של ישראלים, וכי מאזרחי ארה"ב אנו תובעים זאת?

 124. 3
  במקום צבא שכירים: שרות וולונטרי שמתגמל יחסית לכושר ההשתכרות

  החסרון של צבא מקצועי, לפי נסיון שנצבר בעולם, הוא שבגלל תנאי השרות והמשמעת בו שהם פחות נוחים מאשר אצל המעסיקים האזרחיים, הצבא נאלץ לשלם משכורות גבוהות מאד לחיליו, אפילו לאותם שפחות איכותיים. לפיכך, בהתחשב בגדלו היחסי של צה"ל מחד ובפגיעותו של המשק הישראלי מאידך, צבא שכירים מהוה נטל תקציבי בלתי אפשרי, אף אם הצבא יתפשר על איכותם של החילים עד שיהיה בנוי בחלקו על חילים שכשוריהם לא מספיקים כדי להבטיח לעצמם פרנסה כאזרחים. יתר על כן, אמינותו של צבא שכירים שנאלץ להתפשר על איכות החילים תהיה נמוכה לא רק עקב איכותם של החילים כי אם גם עקב מדת נכונות ההקרבה העצמית שלהם: של חילים הבאים מקבוצות אוכלוסייה שממורמרות על כלל הצבור כיון שלא ספק להם שוויון הזדמנויות ביחס לאותן קבוצות אוכלוסייה שבניהן זכו לכשורי עבודה עדיפים שאפשרו להם למצא שכר ובטחון תעסוקתי במשק האזרחי ואלה אפשרו להם למלט את נפשם מהשרות בצבא השכירים ומהסכנה הכרוכה בו, ועשו את פחותי הכשורים ל"בשר תותחים" שיגן על הבורגנים ועל העשירים.
  לכן, ההצעה שלי היא שישרתו בצבא רק אותם שבוחרים בכך. מי שישרת יפוצה לא בשכר, אלא למשך כל ימי חייו שעורי מס ההכנסה על מדרגות המס (החל מהתחתונה) יהיו נמוכים מהשעורים למי שלא שרת. החסר התקציבי עקב הקטנת שעורי המס לאלה ששרתו ימולא ע"י הגדלתם לכל הנישומים (למעשה, לאלה שלא שרתו). החסכון המובטח למשרתים בתשלומי המס שלהם בעשרות השנים שאחרי השרות ימשוך לצבא את כל הצעירים שמתאימים לשרות ולא רק את אלה שצופים לעצמם שכר נמוך מחוץ לצבא, וכאן טמון היתרון שיש להטבה שאני מציע בשעור המס על קבלת משכורת צבאית, וכך צה"ל ימשיך להתבסס על חילים מכל העשירונים.
  חסרון אחד של הצעתי: צעיר שצופה לעצמו חיי עוני עד סוף ימיו אדיש להקלת המס, אבל אני מניח שטבעם של צעירים בריאים הוא לא לצפות לעצמם חיים כאלה, בד"כ ההטיה בלבם (קו"ח בדמוים המוחצן) היא בכוון ההפוך, והמעטים שיהיו אדישים להטבת המס חלקם ישרת כדי לרכוש מקצוע בצבא (בצה"ל כבר יש מסגרות מתאימות לצרך זה). גם אברכים- כמעט כולם עוזבים את הכוללים ואז הם מתפרנסים ומשלמים מס (אמנם, כל עוד המדינה תמשיך לממן למוד תורה, הם ימשיכו בנוהגם להתחיל להתפרנס רק בגיל 30+), ונשותיהם משתכרות כבר מגיל צעיר.
  חסרון שני של הצעתי: יהיו שיבחרו לא לשרת וכדי להתחמק מהמס ימצאו תעסוקה קבועה בחו"ל וירדו מהארץ לצמיתות. בעיני חסרון זה נסבל כי לא לרבים יתאפשר להתפרנס ולחיות בחו"ל עד זקנה, ולאותם שיתאפשר רק חלקם יבחר בכך, ומי שמעדיף לחיות בחו"ל למשך כל יתרת חייו איננו ישראלי אמתי בעיני, ממילא אינני מוצא הצדקה לתבוע ממנו חרוף נפש בלחימה להגנתם של ישראלים, וכי מאזרחי ארה"ב אנו תובעים זאת?

  1. אם כבר נקודות זיכוי -לא שיעורי מס

   בגדול הרעיון לדחות את התגמול לעתיד נראה לי כנכון


   הפחתה בשיעורי המס אינה שיויונית וגם קפיטלסטית מובהקת שכן אלו שישתכרו יותר יהנו יותר -מנהלים בכירים יזכו להטבה של עשרות ולפעמים מאות אלפי שקלים בחודש
   לעומת זאת נקודות זיכוי קבועות יהוו הטבה שווה לכולם יחסית לתקופת השרות(לדוגמה 2 נק' זיכוי בגין כל שנת שרות)
   זה אמנם יפתה רק את מעמד הביניים לשרת(לענייים זה לא רלונטי ולמיליונרים זה כסף קטן מאוד) וגם לא את כל מעמד הביניים כי ישנם כאלו שלא משלמים מס בשל מקום מגוריהם,ריבוי ילדים וכו'

   הצעה שתפתה גם עניים(אינה קשורה למס) זו קצבה קבועה שתשולם לכל החיים בנוסף לכל קצבה שזכאים לה לפי כל דין וגם לא תילקח בחשבון כהכנסה לעניין זכאות לקצבת הבטחת הכנסה,נכות,זקנה וכו' וכן תהייה פטורה ממס הכנסה
   באופן כזה גם הפיצוי יהיה לכל החיים ולא רק לשנות העבודה וגם אנשים שיהפכו לנכים בעתיד יתוגמלו גם אז
   סכום הקצבה יהייה כמובן יחסי לתקופת השרות
   החיסרון בקצבה כזו שהיא לא תעודד אנשים לעבוד

  2. כל הקלה מנהלית , סופה שתגיע לכיס (החרדי) הלא נכון

   כל סוג של הקלה במיסוי, נקודות זכות וכיוצא בזה , שאינה קשורה ישירות לתשלום עבור השרות, ובזמן השרות סופה שתגיע לכיסי הציבור שהפוליטיקאים חפצים ביקרו, כמו שקצבאות שונות מגיעות לחרדים היום.
   צריך , לדעתי, להשאיר גיוס חובה, לשלם לחיילי החובה שכר ראוי על שרותם, שמתוקצב מביטול כל הפטורים, נקודות הזיכוי, הקלות בארנונה ליוצאי צבא קצבאות ילדים וכיוצא בזה.
   כך יגדל הסיכוי שהכסף יגיע למשרתים ולא למשתמטים.
   במקביל לא לכפות גיוס על חרדים, ולאפשר להם לצאת לעבוד ( שללא הקצבאות, תגדל המוטיבציה שלהם להתגייס או לעבוד)

  3. הצעת שיפור

   יש בזה משהו.
   הרעיון שלי הוא שכל חייל יקבל 10,000 שקל לחודש אבל לא במזומן אלא בתלושי מס-הכנסה.
   לאחר 3 שנות שרות הוא צובר 360,000 שקל בתלושי מס.
   עכשיו, כשהוא יוצא לשוק העבודה הוא יוכל להשתמש בתלושים אלה כדי לשלם מס-הכנסה. זה הופך לכסף אמיתי.
   כך יוצא שהמדינה לא נאלצת לשלם במזומן את שכר החיילים הצעירים. ולחיילים יהיה מקום עבודה טוב להתחיל בו את החיים שלהם!

  4. את חסרון ההצעה האמור בדבר העניים האדישים להקלת המס אפשר לפתור ע"י מ"ה שלילי.
 125. 2
  אורי אבנרי הבעיה הכי גדולה לגבך שאתה יוצא תמיד צודק

  אני מנסה למצוא דרך לתקוף את דעותיך הרדקליות אני בוחן את העבר לאורך כל הדרך ומחפש מהיכן להוקיע ולחרף את עמדותיך השנויות במחלוקת . אך לאכזבתי קיבלתי הכול הפוך על הפוך גם בהווה אתה צודק ונראה שלגבי העתיד ההיסטוריה תוכיח את צדקתך . אם כך אורי אני מודה באשמה אמשיך לקרוא את הכתבות שלך ואשתכנע בעל כורחי שאתה אורי מהטובים שבטובים מאנשי ארץ ישראל.

  1. מזל ששמענו לתת את הגולן לאסד.
  2. גורנישט מיט גורנישט (כלום ולא כלום) אם ההזוי הזה תמיד היה צודק אנחנו כבר מזמן לא היינו פה...האיש הזה רוצה לתת את ארץ ישראל השלמה לפלשתינאים. על מה אתה מדבר כשאתה אומר שהוא צודק?? אהה הבנתי, לפני כשבועיים הוא טען ברדיו ש"הארץ" הוא אינו עיתון שמאלני!!(כן,תאמין או לא את הקשקוש הזה אמר אותו אחד שלטענתך אינו טועה). בעולם הפוך שהצדק הוא טעות והטעות היא צדק הוא אכן צודק תמיד!!!
 126. 1
  מאמר מדהים!

  כל מילה, זהב.
  כל הכבוד לאורי אבנרי - מצפן אנושי שזוהר בחושך, במיוחד לימים אפלים כאלו.

  1. אבנרי לא סובל יהודים, ולכן מדיר את החרדים

   אורי אבנרי מאוד בעד קימן של 23 מדינות לאום ערביות ואחרות, זה בסדר, רק לא מדינה יהודית. נקודה. אורי אבנרי שולל מן היסוד את קיומה של מדינה יהודית ומכאן נגזר כל השאר. ואין טעם להתווכח איתו, כי הדמוגרפיה מנצחת. לאורי אבנרי וחבריו הכנענים אין ילדים, ואי- ילודה היא פסימיות וחוסר אימון בעתיד. לעומת זאת, הגידול בילודה אצל משפחתו חילוניות נורמליות, ומסורתיות, עולה בהדרגה, כי הן אופטימיות, ולכן פיסית זה ויכוח של אורי אבנרי עם עצמו ועם ששת חברי הכנסת של מרצ ותומיכהם הספורים.
   לילה טוב, ולהתראות בארץ ישראל, שיכולה להיות מוסרית, הומנית, וגם יהודית. יש חיה כזאת, והיא נושמת ובועטת.

  2. יהודי ישראלי יקר, כנראה השם אורי אבנרי טשטש לך את הראייה או שהחלטת שאתה יודע מה הוא כתב ולא קראת. אורי אבנרי לא מדיר את הדתיים, נהפוך הוא, הוא מבקש שיכבדו את אורח חייהם ולא יגייסו אותם בכפייה. ועל כך אני מסכימה איתו כחילונית גמורה אך ככזו שחושבת שאנחנו כאן בזכות אי התבוללותם של יהודים דתיים במשך דורות על דורות. מי שמסכן את קיומנו הם לא הדתיים הסגורים בקהילתם ומסרבים להתגייס ואפילו להכיר בנו. מי שמסכן את חיינו אלה הם הדתיים עם הרובים על הגבעות בשטחים שמאיימים על חיי הפלסטינאים שידם קלה על ההדק, שגונבים את אדמתם ומונעים מהם למסוק את זיתיהם. הם הדתיים המביישים את דתם והם אלה שימיטו עלינו אסון!
  3. אפל לך? אז יש בעולם מקומות "מוארים" לך. אבנרי האסון הגדול ביותר

   ביותר לצ.ה.ל. זה השמאל היהודי בישראל. אין מה להרחיב את זה כי כולם יודעים רק לא חוקרים את שקר השמאל. וכמה נזק ואסון גרמתם למדינה הזו. על תחפשו את האסון אצל החרדים זה אתם.

  4. הפליסטינים המסכנים

   אורי אבנרי,לפני הכבוש,אהב את צהל,נלחם באם הסיירות,ומי יודע כמה פלסטינים,מסכנים, הרג.
   כיום הפלסטינים ממש חסידי אומות העולם,דורשים רק טוב לעם ישראל ומוחים בכל תוקף נגד האירנים המצהירים שיש להשמיד את ישראל.
   ומי אשם בכל בעיותנו הבטחוניות אם לא הדתיים עם הרובים על הגבעות.
   הכן תגובה כהלכה.