שומר הסף השביעי

ראש השב"כ יורם כהן לא הופיע בסרט הדוקומנטרי “שומרי הסף”, עובדה שעדיין מפיחה חיים בתקווה לאוסקר הבא. עד שיפרוש ויתגלה על ידי מפיק סרטים הוא ממשיך לכהן בתפקיד שומר הסף. הוא אחראי על כך שמקבלי ההחלטות יידעו מבעוד מועד על סכנה והוא אחראי לסיכולה. סמכויותיו רחבות מאוד, אם כי לא בלתי מוגבלות. הדרג המדיני, צה"ל, המשטרה, מערכת המשפט הישראלית - קל וחומר הצבאית - גם אם אינם כפופים לו, מתייחסים לבקשותיו ולהמלצותיו כאל הנחיות שמוטב לא לערער עליהן. אבל הוא גם האיש שצריך לשקול היטב מתי החלטותיו עצמן הן איום ביטחוני.

כהן הוא האיש שהחליט, בין היתר, אם לעצור באוגוסט שעבר את סאמר עיסאווי, אחרי ששוחרר בעסקת גלעד שליט, ואם וכיצד לחקור את ערפאת ג'ראדאת שמת בכלא מגידו. והוא יהיה גם מי שיצטרך לטפל בתוצאות ההחלטות הללו לפני שהן מתפתחות למרי כולל. כי כהן אינו יכול עוד להסתפק בכך שהניח על מפתן הממשלה את התבשיל שהקדיח, ולהמתין לכך שהאין־ממשלה תמציא פתרון. שהרי מה אכפת לאהוד ברק, עדיין שר הביטחון, להוריש אינתיפאדה קלילה לבנימין נתניהו? מה אכפת לנתניהו לקדם את פניו של אובמה עם "טרור פלסטיני" בדמות אלפי מיידי אבנים? ואפשר כבר לשמוע את נפתלי בנט שקובע שאין לתת פרס לטרור, את "אחותו" איילת שקד מסבירה ש"המהומות בשטחים הן תוצאה של עסקת שליט", ואת יאיר לפיד, אופס, אותו אי אפשר לשמוע, וגם לא את המופקדת על המו"מ, ציפי לבני, שעדיין אין לה מה לומר, כי עוד אין מו"מ ואולי גם לא יהיה אם תפרוץ אינתיפאדה. שוב מתברר ששומר הסף השביעי, יורם כהן, הוא שצריך לקבל את ההחלטה גם בעבור הדרג המדיני.

זו איננה צריכה להיות החלטה קשה, במיוחד אחרי שכהן כבר התנסה בשכמותה. באפריל 2012, בדיוק שנה אחרי שנכנס לתפקידו, הכריזו אלפי אסירים ביטחוניים על שביתת רעב במחאה על תנאי מאסרם. פחות מחודש אחרי שהתחילה השביתה חתמה ישראל על הסכם עם הנהגת האסירים - עוד הסכם עם "הטרור" - לפיו האסירים יתחייבו בכתב שלא יעסקו בטרור מתוך הכלא ובתמורה ישופרו תנאי מאסרם. השביתה הסתיימה בתיווך מצרי אינטנסיבי, והנה, להפסקתה נלוותה תוצאה מעניינת נוספת. מספרם של העצירים המינהליים צנח באופן דרמטי. אם לפני השביתה הוא הגיע ל-320, בתוך חצי שנה ירד מספרם ל-178 "בלבד". שום נס ביטחוני לא התרחש באותם שישה חודשים. הסתבר לראש השב"כ שאפשר להסתדר עם פחות מינהליים. האם גם מתוך 178 העצירים שנותרו אין כאלה שאפשר לשחררם? האם מתוך אלפי האסירים הביטחוניים שנותרו גם אחרי עסקת שליט אין כמה מאות נוספים - זקנים, חולים - שרצוי לשחררם?

כהן אינו צריך לחשוש מזעקות השבר של הימין או מעיקום האף של המרכז. גם בהסכם שנחתם במאי 2012, וגם כשנחתם הסכם דומה עם האסירים בשנת 2000, וכפי שקרה גם בעסקאות חילופי אסירים, קמו צעקות. אבל כהן מכיר היטב את הנתונים והוא יודע שלא רק שאזהרתו של השר משה יעלון לפני עסקת שליט, לפיה "שחרור האסירים יביא להרג של עשרות ואולי מאות אזרחים", לא התגשמה - גם מספרם ה"קבוע" פחות או יותר של אסירים ביטחוניים וירידת מספרם של העצירים המינהליים מעידים על כך, שלשחרור לא היתה השפעה של ממש על היקף הטרור.

כהן אינו רשאי להמתין עד פרישתו כדי לספר לציבור מה היא ההחלטה שנדרשת לאלתר כדי להדביר את הדליקה שפרצה לפני שתהפוך לתבערה. הוא כרגע האיש שצריך לתקוע את האצבע בסכר, להיות שומר סף.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 28
  פיזור ריח שווארמה בבתי הכלא ותמונתה של אבירמה יסיים את הבלגן
 2. 27
  שומר השער # 7 היה יהושע בן נון

  הוא עשה דרעק אפילו יותר גרוע: הוא חיסל עמים שלמים כדי שמתנחלים יהודים יוכלו לחיות בארץ. מפיק הסרט היה צריך לראיין גם אותו .

  1. הערבים והנוצרים חיסלו הרבה יותר עמים ובני אדם ממה שחיסל יהשוע או העם היהודי כולו

   גם אלף שנה לא יספיקו לנו לחסל מאות המיליונים כמו שחיסלו הערבים והנוצרים.
   מה יש פה לצנזר.

 3. 26
  מעניין אם שומרי הסף שאלו עצמם פעם מה היה קורה לנו ולהם לו צבאות ערב היו מביסים את צה"ל ב 1948 או 1967
 4. 25
  העם רוצה אינתיפאדה-לא ניתן לו?

  הרי העם בחרו ביבי ובנט ולפיד...

 5. 24
  מדויק לגמרי רק להוסיף שבחדשים האחרונים ישראל דאגה להרוג נער ערבי פה, נער ערבי שם

  וכך התנהלו והשתלשלו העינינים עד למצב הנוכחי שממשלת הביבים כבר מחפשת ישועה מכל מקום אפשרי, כולל אובמה

 6. 23
  ישעיהו ליבוביץ' הזהיר עוד לפני 40 ויותר שהכיבוש יהפוך את המדינה למדינת שב"כ

  וכך אנו שותפים לכיבוש אלים וגם משלמים על כך במיטב כספנו...וכל זאת כדי שהמתנחלים יגורו בקוטג' בשומרון

  1. מה אכפת לך יא פלוש בן חוש מה יציעהו ליבוביץ קרקר לפני שנים. הרי הזקן היה קרב אעם אחותו הרבה פעמים והיה רץ אחרינו עם מקל סבא להכותינו. אז אישיוס כזה שווה בכלל לשמוע בקולו.

   שנית כל,כבר אמרתי לך שאין כיבוש ודאי שאם אין כיבוש אין גם אלימות. אתה לא משלם שום כלום חוץ ממתק שפתיים שהבעת פה היה נמלה חוצה גבולות. איו איו קוטגים (חוץ מאשר בתנוהב ,כמובן ) מה יש לך עם שומרון הוא אברהם שומרון שכן טוב שלי.

  2. ואכן - ליבוביץ התגלה כשוטה שאף אחת מנבואותיו לא התגשמה. לא מדינת שב"כ, לא יהודו-נאצים. ומה קורה לאחר הנסיגה החד צדדית המטומטמת עליה המליץ השוטה בלהט, ראינו בעזה. אז כן, נביאכם התגלה כשוטה. כואב? תבכו.

   ואכן - ליבוביץ התגלה כשוטה שאף אחת מנבואותיו לא התגשמה. לא מדינת שב"כ, לא יהודו-נאצים. ומה קורה לאחר הנסיגה החד צדדית המטומטמת עליה המליץ השוטה בלהט, ראינו בעזה. אז כן, נביאכם התגלה כשוטה. כואב? תבכו.

  3. מדינה שפויה היתה מחסלת את הבעיה הערבית בטבח וטרנספר, ישראל שאינה שפויה מסתפקת בהגנה עצמית
 7. 22
  כשמדברים על שומרי הסף כדאי לראות גם את חמש מצלמות
 8. 21
  אתה תוקף את לפיד על כך שהוא לא מפטפט עצמו למוות?

  הרי אם היה עושה כמנהג שאר הפוליטיקאים היית תוקף אותו על כך, נכון? פאסיב אגרסיב במיטבו

 9. 20
  שים לב מר בראל הנכבד

  שמירה על ביטחון הפנים שזו עבודת השבכ היא לא מופקדת בידים של במאי סרטים אהוד על עיתונכם ולא בידים של הכותב הנכבד. לפיכך, הצעתי היא שתמצא נושא אחר שבו יש לך ידע ותכתוב עליו.

 10. 19
  ישראל מגזימה בנושא הביטחון. אפשר לשחרר אלפי עצירים וכלום לא יקרה. אבל מדינה פרנואידית שכדי להיכנס למשרד ממשלתי צריך לעבור בדיקות גופניות, לא מסוגלת לקחת את הסיכון.
  1. התרגלתם לטוב, כפויי טובה. לפני עשר שנים אנשים פה התפוצצו על ימין ועל שמאל
  2. הטוב בעיקר בגלל אבומאזן המתנגד לפתרונות אלימים

   אותו "אין פרטנר" שאתם כה אוהבים לשנוא

 11. 18
  שומרי הסף. . .

  העובדה כי שומרי הסף "מדברים" רק אחרי שחרורם
  אומרת דרשני. . . מסתבר שגם הם אינם אלא הש.ג.
  השומר על הסף לשר הביטחון ולראש הממשלה. . .

 12. 17
  כל שומרי הסף של צ'מברלין אמרו לו לחתום על הסכם מינכן עם היטלר ב-1938...מולם היו רק זעקות השבר של צ'רצ'יל שכולם לעגו לו...אז קצת צניעות לא תזיק לשומרי הסף.
 13. 16
  למותר לציין שאת תגובה 7 כתב שכיר חמאס המתחזה בשמי כדי להקנות אמינות לשקריו, נכון? לולא היה שקרן, לא היה מתחזה.
  1. מי שמדבר - המתחזה ב"ז"-רבתי...
  2. המתחזה למתחזה פטור.......
 14. 15
  באמת טוב שהזכרת: איפה כל הפאשיסטים שהזהירו אותנו שדקה וחצי אחרי עסקת שליט יחזור הטרור לשלוט ברחובותינו?
  1. מצחיק אבל חלקם כבר חזר לכלא, חלקם עוסק בטרור בעזה וחלקם עדיין לא נתפס.
  2. תגובה של אימבציל. בפאבלוביות אופיינית לשמאל הקיצוני אתה מתייג כל מי שלא מסכים איתך ומעז לקרוא לו פאשיסט
 15. 14
  לזכות יורם כהן נזקף שיתוף הפעולה הבטחוני עם הרש"פ כממונה על שטחי יהודה ושומרון. כך לפחות נכתב כאשר מונה לשומר הסף. סביר שהוא מעוניין לשמר את השגיו לטובת כולנו. אבל אם לואי ה14 שלנו דווקא חפץ עכשו בכאוס מבוקר, ואם שומר הסף הזה כמו קודמיו, רואה עצמו כקבלן ביצוע בלבד, הוא ינסה לרצות את אדוניו..
  1. שומרי סף במדינה דמוקרטית הם אכן קבלני ביצוע בלבד! את המדיניות קובעים נבחרי העם-וטוב שכך!
 16. 13
  שומר סף אמיתי היה פועל לחיסול הכיבוש הערבי בפלשתינה ארץ ישראל
 17. 12
  מה איכפת לנתניהו? להיפך! אינתיפאדה עכשו היא החלום הרטוב שלו. אז יגדל הסיכוי שבנט יסכים לצרף את הגנב דרעי לממשלת אחדות מול האוייב המשותף
 18. 11
  "כהן אינו צריך לחשוש מזעקות השבר של הימין או מעיקום האף של המרכז" הוא פשוט צריך לזכור שהוא עובד ציבור במדינה דמוקרטית, בה רוב העם בחר בבחירות חופשיות בימין ובמרכז ולפיכך הוא אינו צריך לחשוש אלא פשוט לבצא את מדיניות המממשלה הנבחרת ואם אינו מסכים לה-זכותו להתפטר.
 19. 10
  ג'ראדאת מת מדום לב עקב לחץ פיזי מתון.
  1. אחי צריך לחץ פיזי בעיקר בעת רגיעה שלא נופתע !!!
  2. מי שהתרגל להפעיל "לחץ פיזי מתון" כבר לא יכול להיגמל מזה...
 20. 9
  לממשלה נוהגת ביראת כבוד ובהתבטלות בפני ראשי מערכת הביטחון המופיעים

  בפניה כאילו היו מלאכי עליון וכמעט שאין מי שיערער ויחקור לעומק
  את דיווחיהם והמלצותיהם

 21. 8
  כלבי האשמורת

  הסגידה לאותם פקידים בכירים במוסדות הביטחון, ההתעסקות האובססבית באנשים קטנים רובם חסרי מעוף וחסרי שאר רוח , מעידה עלינו מי אנחנו ואיך אנו רואים את המציאות .דרך הפחד התמידי וחוסר הנכנות לראות את המציאות בעיניים פקוחות. אנו נדמים לאותו אחד שישן עם כלבו והוא נגוע בפשפשים , וכעת הוא סוגד לכלבו כמו לאליל יקר.

 22. 7
  דברים שרואים מכאן לא רואים משם - כל ראשי השב"כ והמוסד בדור האחרון הפנימו לאחר שסיימו את תפקידיהם שהרש"פ רוצה בשלום אמתי. גם רוב הלאומנים מבינים זאת אבל כדי לא לוותר על השטחים שנכבשו ב - 67 הם משתמשים בעשרות מנטרות שקריות נגד הרש"פ.
  1. "הפערים היו גדולים" אמר אבו מאזן בראיון לוושינגטון פוסט לאחר שקיבל את הצעותיו המופקרות של אולמרט שכללו את חלוקת ירושלים ואפילו הסכמה לשיבה מוגבלת של פליטים. אז אולי מי שרואה משם..לא קורא עיתונים...ולא מבין את המובן מאליו... נ.ב. השב"כ טען בתוקף שאין סיכוי שבבחירות ברשות החמאס יזכה לרוב, מה שאומר שאין שום קשר בין היכולת למנוע פיגועים לבין ההבנה של תהליכים פוליטיים.
  2. לקישקוש אכן אתה מקשקש - 1. הצעת אולמרט ניתנה ימים ספורים לפני התפטרותו מראשות הממשלה כאשר היה כבר "ברווז צולע" וכאשר בכירים בליכוד טענו שלא יכבדו את התחייבויות אולמרט (ובצדק) משום אי הלגיטימיות של המצב.

   1. הצעת אולמרט ניתנה ימים ספורים לפני התפטרותו מראשות הממשלה כאשר היה כבר "ברווז צולע" וכאשר בכירים בליכוד טענו שלא יכבדו את התחייבויות אולמרט (ובצדק) משום אי הלגיטימיות של המצב.
   2. אולמרט לא ויתר על גוש אריאל אשר מספח שטחים עד 30 ק"מ מהקו הירוק. עובדה זו מונעת רציפות טריטוריאלית מינימלית מפלסטין.
   3. אולמרט לא ויתר לגמרי על בקעת הירדן.

 23. 6
  הבוס של יודם כהן הוא ביבי, וביבי יודע ומבין שהמשך הכיבוש מוביל למדינה דו לאומית, אבל אין הוא רשאי לבצע צעדי נסיגה מהכיבוש וההתנחלות כי גם לו יש בוסים, ולכן, בצר לו, הגה ביבי את פתרון הנכבה. הנכבה של ביג'י טיהרה את הארץ עד הקו הירוק (בערך) והנכבה של ביבי תטהר אותה עד קו ה- C בערך. זו התכנית של ביבי וחבר מרעיו ואין בלתה. חובתנו לחשוף את התכנית הכמו-נאצית ולמנוע את הגשמתה בכל מחיר.
  1. סיפוח שטח C לא יביא לגרוש המוני לא של יהודים ולא של ערבים. ל-50 אלף הערבים בשטח C תוצע קבלת אזרחות ישראלית מלאה...כדי לסתום את הפה לקשקשנים כמוך!
 24. 5
  כהן הוא כרגע האיש שצריך לתקוע את האצבע בסכר, להיות שומר סף.
 25. 4
  אינו יכול עוד להסתפק בכך שהניח על מפתן הממשלה את התבשיל שהקדיח ולהמתין לכך שהאין ממשלה תמציא פתרון.
 26. 3
  סביר שתובנות יהיו לו רק לאחר הפרישה.. אולי מול מצלמה
  1. ואם במקום כהן יורם היה ישראל וינקלר היו מתקבלות החלטות אחרות ??????
 27. 2
  יועץ סתרים. ממש הגאון מ.

  מארץ עוץ

 28. 1
  מה רוצה האצבע של כהן - ומה רצון הקמיצה והזרת - הרי כולן שייכות לידיו של שומר סף העכשווי - הלורד שומר החותם The Lord Privy Seal

  אומרים שהראשון בראשי הממשלה, דויד בן גוריון, חלם שבעתיד יהיה רמטכ"ל תימני. אלא שיורם כהן נולד רק ב-1960, להוריו שזה עלו מאפגניסטן -- ותפקיד ראש השב"כ היה בידי ה"חסמבאי" (ראש חבורת סוד מוחלט בהחלט) איסר הראל. עברו שנים. הכיפה הסרוגה חיכתה והמתינה לתורה לחבוש את פדחתו של יורם כהן... היום הגיע כשיורם הצטרף לישיבה התיכונית "מדרשיית נועם". מאז נעמו דרכיו של יורם. במוסד שבו למד יורם למדו גם ראשי ישיבות חשובות - מקרני שומרון - עד "שבי חברון"... מרבה של עופרה, דרך ראש "ישיבת קדומים" - עד ראש "ישיבת ההסדר" חיספין שבגולן. וחלילה, לא נשכח את אחד מראשי גוש אמונים. . . וכך לאחר מסע אלונקות ומסעות עינויים מפרכים הגיע יורם כהן לתפקידו הרם -- חובש הכיפה הסרוגה הראשון שמונה לראש השב"כ. טוב. עכשיו הגענו לעניין רצונן של האצבעות. האצבע של הכהן הרם --שומר סף העכשווי-- רוצה להיות בסרט הבא, ולהגיע לאוסקר. והאונה הימנית של מוחו של כהן הסף כבר פתחה בהתיעצות ועידה ON LINE עם האונה השמאלית - על הנושא: באיזה רפליקה ישתמש בעל האונות בעונה שתבוא לאחר שישתחרר מתפקידו. איך יסביר וינמק את מות הקדוש ערפאת ג'ראדאת בכלא מגידו, ומדוע מצאו הפתלוגים "שתי צלעות ימניות שבורות" בגופו, והאם זה קרה כתוצאה "מנסיון החייאה"... כי, צבי בראל טוען, שאותו יורם כהן הוא זה שקיבל או נתן את ההוראה [מחק/י את המיותר] להכין את טיקסי קבלת הפנים שבהם רוצה המדינה היהודית לקדם את פני אובמה. ונשאלת מאליה השאלה: האם מסע HASBARA ילווה בשריקות האבנים הנורות בידי "הטרוריסטים של שכנינו הפלסטינים". כי אם כן --וכך קובע התסריט-- הם יופיעו כדמויות שימלאו את המסך בלונג שוט שבו הם יקדמו את פני אובמה עם "טרור פלסטיני" כאלפי הנִיצָּבים (סטטיסטים) שתפקידם הוא ליידות אבנים. לעבדכם הנאמן אין שום מידע מוקדם על מה ולמה, ולמי ניתן התפקיד "להכין את האירוע" ולחמם את האוויר והאווירה, לקראת בו הנשיא של המדינה הגדולה הידידה... אבל ייתכן שבבוא היום, כשיורם יפרוש ויתחיל להתראיין, נקבל גם על כך תשובה. בינתיים ניתן "לאצבעות ללכת".

  1. ורוח THE LORD KEEPER OF THE GREAT SEAL OF THE REALM מרחפת על פני תהום. אמן כן יהי רצון.
  2. ורוח ה-LORD KEEPER OF THE GREAT SEAL OF THE REALM מרחפת על םני תהום. כן יהי רצון.