ממשלת פירומנים

שבוע ימים לאחר שאביגדור ליברמן הכריז כי יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, הוא "מכשול לשלום", מתברר ששר החוץ אינו בודד במערכה לחיסול בן השיח הפלסטיני. זמן קצר לאחר שישראל חתמה עם החמאס על עסקת שליט והציגה את הנהגת הרשות ככלי ריק, החליט שלשום פורום השמינייה על מסע עונשין נגדה.

הדרג המדיני ניצל את קבלת הרשות כחברה מלאה באונסק"ו ואת מאמציה להתקבל כחברה בסוכנויות נוספות של האו"ם כדי להכריז על פעולות תגמול, שיערערו את מעמד עבאס. הפורום החליט לקדם בניית 2,000 יחידות דיור בהתנחלויות ובמזרח ירושלים ולהשעות העברת יותר מ 300 מיליון שקל שישראל גבתה בעבור הרשות- כסף שנועד לתשלום משכורות לעובדי הרשות לקראת חג הקורבן. הוחלט גם לפתוח בתהליך של שלילת תעודות האח"מ מבכירים ברשות.

בראיון ל"הארץ" השבוע הזהיר שליח האו"ם לאזור, רוברט סרי, כי הנצחת הסטטוס קוו תביא לפירוק הרשות ו"להחזרת המפתחות לידי ישראל". התחזית הקודרת הזאת, המדאיגה מאוד את הדרג הצבאי, אינה מטרידה את מנוחת הדרג המדיני. נהפוך הוא; החלטת השמינייה מלמדת, שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הולך בדרכו של ליברמן, הקורא לנתק את הקשרים עם הרשות. חיסול פוליטי של עבאס ושותפיו לדרך יסיר מעל נתניהו את הלחץ הבינלאומי להקפאת הבנייה בהתנחלויות וישחרר אותו מן הצורך לפתוח במו"מ על בסיס גבולות 67'. השתלטות זארגוני טרור על הגדה והפיכתה לתואמת עזה יאפשרו לממשלה לכבוש שוב את השטחים ולעשות בהם ככל העולה על רוחה. התפתחות כזאת תעצים את השפעת איראן והג'יהאד האיסלאמי ותגביר את האיום על ביטחון ישראל.

אילו היתה לישראל הנהגה מפוכחת ואחראית, הנושאת פניה לשלום, היא היתה מקדמת בברכה את צירוף הפלסטינים לאונסק"ו ואף את שדרוג מעמדם באו"ם. למרבה הצער והחרדה, ישראל מונהגת בידי ממשלת ימין קצרת ראות.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 20
  שלוש מדינות

  אין ברירה אחרת, אחת ליהודים פונדמנטליסטים, אחת למוסלמים פונדמנטליסטים ואחת לכל האנשים שרוצים לחיות בשקט בלי התערבות אלוהים ואלו הטוענים שהם שליחיו

 2. 19
  יודעים מה? סבבה!!

  מי שמסרב, היום, להכיר במדינה פלשתינית בגבול 67' - יקבל, את כל תושבי הארץ, אשר בין הים התיכון לנהר הירדן, כאזרחים שווי-זכויות לחלוטין, במדינה אחת, חילונית ושוויונית, לכל.

  האמת, יש מצב, שזה אפילו עדיף. כי מה, בעצם, פירוש המושג "שתי מדינות"? הפרדה גזענית!! לשים חומה, בין לאדם. אישית, אני לחלוטין בעד חלופת המדינה האחת; הנה, יש מקום, בו זה עובד - אמנם עם קשיים, נכון, אך עובד לא-רע:

  http://www.youtube.com/watch?v=uhUMsqei7kM

 3. 18
  שוב השמאל מנסה להלך אימים? לא יצליח לכם אנחנו חזקים!
 4. 17
  ארה"ב תשרוד את העימותים שישראל מעדיפה — @עם החמאס@עם איראן עם פתח@ — אבל מה יקרה לנו?
 5. 16
  כמה איימתם והלכתם אימים עם 'ספטמבר', ונכשלתם. כל האיום פג כלא היה, כענן בוקר. גם עכשיו אתם טועים, וכדאי להפסיק לאיים. אתם עושים צחוק מעצמכם.
 6. 15
  אז מה עושים? מי יציל אותנו מעצמינו????
 7. 14
  המדיניות כלפי הרשות:טמטום-רשעות-חוצפה=טר"ח
 8. 13
  אם תפילו את אבו-מאזן אנחנו נשחרר את הגדה כמו ששחררנו את עזה ואתם תחטפו הרבה מאד רקטות
 9. 12
  לא תודה, מערכת הארץ.

  ליברמן, אל תקשיב לאוליגרכיית השמאל. מי שלא מוכן להכיר במדינה לעם היהודי, שלא יתלונן שהם היהודי לא מכיר במדינה שלו.

 10. 11
  עכשיו אנחנו השפויים צריכים להתעורר למחאה חדשה! והארץ לא צריך להתבייש לקדם אותה
 11. 10
  ביבי נשאר אותו הביבי!! ליברמן נותן את הטון בממשלה!!!!
 12. 9
  אני לא זוכר על מה היה הסרט "ספינת השוטים" -

  אבל המדור "דעות" לפעמים מזכיר אותו.

 13. 8
  איפה ואיפה בשמאל הישראלי

  למה כשליברמן אומר על אבו מאזן שהוא מכשול לשלום זה סוף העולם אבל כשאבו מאזן אומר על נתניהו אותו הדבר איש לא קופץ ומתאבל על התהליך? למה חייבים תמיד תמיד לאמץ את השיח הפלסטיני ואם אכן כך, למה אסור לאמץ את השיטות שלהם נגדם?

  1. כי אנחנו דמוקרטיה ולא יורדים לרמות האלה. בייחוד כשהאינטרס המובהק שלנו זה שלום ושתי מדינות!
 14. 7
  תפתיעו אותנו פעם עם מאמר בזכות מדינת ישראל

  האם זה ראוי ורציני שמאמר מערכת של "הארץ" ישתמש במונח "פירומנים" לגבי הממשלה הנבחרת של המדינה.
  גם אני לא חסיד של ממשלה זו, אבל אני נדהם מהסגנון משולח הרסן בו אתם מבקרים את הממשלה, יש בו אלמנט משמעותי של הסתה, לא פחות פסולה מזו שהייתה כנגד ממשלת רבין.

 15. 6
  מאמר עם מסרים חשובים,אך מתקבל הרושם כי רק מעטים יפנימו אותו.אובדן האמון בשלום הוא נחלת הרוב במקומותינו.הליברמניזם הוא צו האופנה שיש לקוות שתחלוף ונחזור לשפיות הדעת.
  1. מסרים מאד חשובים... עד לפני שבועיים הטיפו כאן לשחרר את שליט בכול מחיר, ולהשיב את האסירים הפלסטינים לטובת קידום השלום

   עכשיו לאחר השחרור, מסתבר במפתיע שהעיסקה "הציגה את הנהגת הרשות ככלי ריק". היו למערכת 5 שנים להקשיב להזהרות שזו תהיה משמעות העיסקה, אבל הם התעלמו. עכשיו מתברר שהם פשוט חיכו לעיתוי הנכון כדי לזרוק את זה לפרצופנו.

   אל תתפלא ש"רק מעטים יפנימו" את המסרים ה"חשובים". את רובנו קצת יותר קשה לסובב על האצבע.

 16. 5
  לעבאס ולחמאס אותה מטרה איסטרטגית: העלמותה של ישראל ממפת המזה"ת. מה שהחמאס מנסה לעשות באלימות- עבאס מנסה בדרך פוליטית, ומצליח לרמות אנשים רבים. ישראל מעונינת בשלום תוך הבטחת קיומה, ולכן אין סיכוי להסכם לא עם עבאס, ולא עם החמאס. עכשו עלינו לבחור בין אויבינו בנפש.
  1. כן בטח ישראל היחידה שרוצה שלום זו ראיה מטעה כי בשטח ישראל עושה את כל הצעדים למנוע את השלום הצודק לכל הצדדים
  2. מה זה שלום ? פרס אוסקר ? אם שלום משמעו להעתיק את הירי שמהלך אימים על אשקלון, אשדוד וב"ש למרכז הארץ, אז מי רוצה לעשות צעדים ? מה זה שיעור ריקוד ?!
  3. A peace-loving government

   It was Clausewitz that said that the aggressor always wants peace: He wants to get what he wants without having to fight for it. It is the defender who must offer armed resistance to such "peaceful initiatives."

 17. 4
  המיכשול האמיתי לשלום והסכנה לאזור זה ליברמן ושותפיו מהימין שגוררים את ראש-הממשלה לצעדים הרי-אסון.

  על זה אמר הלורד אפטון: " פטריוטיזם זה מפלטו האחרון של הנבל".

 18. 3
  הנהגה נושאת פניה לשלום בפיקחות ובאחריות

  אומנם יש לשמוח על שידרוג מעמדם שלך הפלשתינאים באו"ם מה שמחזק את הפן הלגיטימי של מאבקם לחופש ריבוני מלא. אולם יש לזכור כי השנתיים האחרונות (והעשור שקדם להן לרבות השנים שהונהגו על ידי ממשלות שמאל מפוקחות) לא הובילו את מנהיגי הרשות לקבל פשרות אידיאולוגיות בתמורה להישגים מדיניים.
  הנהגה מפוקחת, היא זו שעוסקת בענייני השעה החשובים כגון מצב של החברה האזרחית ואינה מטילה את יהבה על פקויקטים חד צדדים.

 19. 2
  עונש למי ? לארה"ב כמובן שישראל שומטת השטיח תחתיה במזה"ת. אהבלים אמרו?!?!
 20. 1
  לרגע קט, כשביבי שחרר את גלעד שליט, היתה תקוה שביבי השתנה,

  שהוא מעודד מהתמיכה הציבורית הגדולה ומעשרת המנדטים שהתווספו לו בסקרים, ופניו לדרך חדשה.

  שום כלום, הוא חזר להיות ביבי הישן בעוד יותר טירוף. מצד אחד פרס אומר שאבו מאזן מנהיג ראוי ופניו לשלום, ומצד שני ביבי נלחם בו בכל הכוח ועושה את כל המאמצים כדי להפיל אותו.

  מה נסגר איתו? מה נסגר איתנו? מה יהיה איתנו?