הלקח של רבין לא נלמד

כתובות ה"תג מחיר", שרוססו אתמול על ביתה של חגית עופרן משלום עכשיו, הן חלק ממסע דה-לגיטימציה עקבי שמתנהל נגד ארגוני שמאל. לא חולף כמעט יום בלי איום על חייהם או פגיעה ברכושם של פעילי שלום. ערב יום הזיכרון ה-16 לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, שנפל קורבן למסע הסתה של הימין הקיצוני, נדמה שהלקח לא נלמד.

שרים וחברי כנסת הפכו את ארגוני זכויות האדם בישראל לשעיר לעזאזל. מפלגות הימין, בניצוח ראש הממשלה בנימין נתניהו, מאשימים את הארגונים הללו בסיוע למה שמכונה בפיהם "מסע הדה-לגיטימציה של ישראל". זאת במקום לעצור את הבנייה בהתנחלויות בגדה ובמזרח ירושלים, שמקוממת את אחרוני תומכי ישראל בעולם.

עם כינוס מושב החורף של הכנסת, התייצב נתניהו מאחורי הצעת חוק של מקורבו, ח"כ אופיר אקוניס, שלפיה עמותות פוליטיות לא יוכלו לקבל מממשלות זרות ומגופים בינלאומיים תרומות שמעל 20 אלף שקל. ההגדרה "עמותות פוליטיות" היא מסווה שקוף לחוק, שנועד להבאיש את ריחן ולהצר את צעדיהן של עמותות שמתמקדות בהגנה על זכויות מיעוטים, בהפעלת תוכניות חברתיות חשובות ובמעקב אחר פעילותן של רשויות המדינה. בהסבר להצעה נאמר במפורש, כי החוק נועד להתמודד עם "ארגונים הפועלים תחת מסווה של ארגוני זכויות אדם, שמבקשים להשפיע על השיח הפוליטי, אופייה ומדיניותה של מדינת ישראל".

מאחר שאין בידם עילה חוקית לסגור את ארגוני זכויות האדם, מבקשים נתניהו וחבריו לבצע את זממם באמצעות הרוב הפרלמנטרי שלהם. בניגוד לתרומות ממקורות פרטיים בלתי מבוקרים - שזורמות גם לארגוני ימין - ארגוני זכויות האדם מסתייעים בגורמים לגיטימיים כמו האו"ם והאיחוד האירופי, שמקפידים על שקיפות. תמיכתו הפעילה של ראש הממשלה בחוק הנואל הזה מלמדת, כי הוא לא הפנים את תורת ז'בוטינסקי ואת משנתו של מנחם בגין לגבי מהות הדמוקרטיה. לא נותר אלא לקרוא לחבריו החרדים לה - ובראשם יו"ר הכנסת ראובן ריבלין - לעמוד בפרץ.

Read this article in English: Netanyahu leading the campaign against Israel's peace activists

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 15
  בבקשה לא להטעות את קוראיכםפועלים נגד בוגדים הפוגעים בביטחון המדינה וחוסנה הלאומי ולא נגד אירגוני זכויות אזרחים
 2. 14
  אז מובן מאליו שלדעת המערכת יש לעצור ולכלוא גם את התולעת שקשקש משהו מלועו המבאיש בעניין דם החרדים שישטוף את הרחובות, נכון? בטח ובטח לפטרו מעבודתו?... אה, לא. מה פתאום. חופש הדיבור! אתם באמת לא מבינים איזה נזק עושה גישתו הצבועה והנאלחת של "הארץ" לאג'נדה הפוליטית בה אתם מתיימרים לתמוך? אתם לא מבינים כמה השקרנות הגלויה הזו, הצדקנית, נמאסה על הציבור הישראלי?
 3. 13
  בואו נעשה סדר


  1 רצח בגין אינו קשור לא ביmין ולא בשמאל וזה מגעיל כל המניפולציות של השמאל בנושא
  2 לשרים דעות חלוקות ולהכתיב להם מה ולגיד ולעשות זה נשמע כמו דיקטטורה מה לכך ולזכויות האזרח מנוסח לא אינטלגנטי בבקשה לא לזלזל ביהודים עם כל הסימפטיה לבני המיעוטים לכו לשחק איתם דמקה וחוץ מזה אל תצפו מאיתנו לאהוד אתכם כשאתם מוכרים אותנו במזומני בצע

 4. 12
  את הפרובוקציות של שמפניה שכחתם?

  אתם שם בעתון הארץ איבדתם את היכולת לחשוב להטיל ספק?
  לא היה ראוי שתמתינו לאיתור האשמים קודם שתיתלו את האשם במחנה הימין?

 5. 11
  גם מאמרי המערכת של הארץ לא לומדים לקח. ממשיכים להכליל.
 6. 10
  הלקח של רבין לא נלמד

  לצערי הרב כל החוקים האלה מזיכירים לי יותר ויותר את חוקי נירנברג ומשטרים אפלים מאוד בהיסטוריה העולמית.

 7. 9
  7 מיליארד לא טועים.
 8. 8
  כתובות הנאצה הן חלק ממסע הסתה נגד השמאל אשר מתנהל גם בטוקבקים. מי שכותב שהשמאל תומך באויב ומקבל מימון ממדינות זרות עוינות שותף להסתה.
  1. ושוב מסיתי השמאל מתחזים למגיבי ימין/מרכז בכדי לחבל בשיח הציבורי עקב אפסותם, אפסות טיעוניהם ואי אמינותם, למי שיש טיעונים טובים אינו נזקק לרמאויות, בלופים והתחזויות אך זה מה שנשאר מהשמאל באתנן של מדינות זרות עויינות...
  2. כשהשמאל יפסיק לתמוך באויב ולקבל מימון ממדינות זרות ועוינות- יפסיקו לציין זאת לגנותו בטוקבקים. אין פסול באמירת האמת.
 9. 7
  שהביבי יחזור לאמריקה. כאן הוא רק מזיק.
 10. 6
  ביבי וריבלין פשיסטים בדיוק כמו עבדיהם הנרצעים,בריונים כמו ליברמן לוין ונאמן.שום הצגות לא יעזרו לריבלין שרוצה להיות נשיא.הוא לא ראוי.הוא לא היה ולא יהיה ראוי. ידו בהרס הדמוקרטיה זהה ליד הביבי.אין הבדל.ודי לגעגועים ותזכורות של ז'בוטינסקי,בגין או צרעת אחרת.מי שיוצא מבית הימין מהרס את המדינה.אין הבדל בין בגין שהביא לעיוורון הימין לבין ביבי שעושה בו שימוש ומעמיק אותו.וההתנחלויות-לעצור?יש לפנות אותן,לסיים את הכיבוש.להיפטר מהסרטן וגרורותיו.לא תהליך של יום.אבל תהליך חיוני לקיומה של המדינה.פשיזם וכיבוש-מתכון להשמדה עצמית
 11. 5
  איזה מן מאמר הזוי. "לא נותר אלא לקרוא לחבריו"? מצחיקים. מה עם כוח פוליטי?
 12. 4
  ארגוני זכויות אדם עללק, בסך הכל ארגוני תמיכה בחיסול ישראל. שום זכויות ושום בטיח
 13. 3
  טקסט כל כך מניפולטיבי ומעוות שרק אחד מחברי המערכת היה יכול לכתוב אותו - מר ג. לוי
 14. 2
  אין שום הוכחה שאנשי ימין ריססו את הכתובות. יכול להיות שזה פרובוקציה של אנשי השמאל
  1. ברור, רק השמאל יכול להיות אשם. הימין נח
 15. 1
  על סמך מה הלקח לא נלמד? תזכירו לי מי העצורים "רודפי השמאל" בפרשה?

  או שאולי יש כבר מורשעים שטרם שמעתי עליהם?
  אז את מי ועל חשבון מי אתם רוצים ללמד לקח?

  כ"כ הרבה מקרי תג מחיר ואף אחד לא יושב מול שופט, מול כתב אישום, מול ראיה, תעשו עבודה עיתונאית ותביאו לפחות אתם (אם לא המשטרה) הוכחות מי עשה ומה ואז דברו על לקח.

  1. בשביל זה יש משטרה ובתי משפט. קשקשן
  2. לא מדובר כאן על פרטים

   אלא על תרבות, והמדרון החלקלק שהיא נופלת אליו.
   כמובן שהפרטים שריססו את הכתובות צריכים לתת את הדין על המעשים שלהם, אבל הכתבה מתריעה מפני סכנה אחרת והיא תרבותית, היא מצייגת את איך שהמדינה הזאת הולכת להיראות בעוד חודש, שנה, או 16 שנים מהיום אם היא תמשיך במגמה של פשיזם ואנטי דמוקרטיות. הלקח שמדובר עליו זה הלקח של ההסתה- שבעבר התרכזה אל מול רבין (במדי אס.אס) והיום מתרכזת אל מול ארגוני השמאל והמיעוטים