הדו"ח פורסם, כעת תור המעצמות

השלב החדש במערכה נגד איום הגרעין האיראני נפתח אתמול, עם פרסום דו"ח סבא"א. הדו"ח מצביע בבירור על כך שאיראן ביצעה ניסויים, שאין לפרשם אלא ככוונה לפתח נשק גרעיני.

אבל הסיפוק שישראל יכולה לשאוב מהעובדה שהדו"ח מאשר פומבית את חששותיה הכבדים ומכך שאזהרותיה והמידע הקיים אצלה זה זמן זכו להכרה בינלאומית אינו צריך להאפיל על החשיבות האסטרטגית של המאבק הבא. הגיע השלב, שבו על המעצמות בפרט ומדינות העולם בכלל לשוב ולנסח את כללי המדיניות כלפי איראן.

הנחת העבודה המקובלת היא, שקיים עדיין חלון הזדמנויות לשנות את מדיניות איראן, אם באמצעים דיפלומטיים או בהטלת סנקציות משמעותיות, שיאלצו את המשטר שם לעצור את פיתוח הגרעין. זו אותה הנחת עבודה, שחוללה אין ספור דיונים ודיאלוגים מייגעים וחסרי תוחלת בין הנציגות הבכירות של המערב לבין איראן. אלה אמנם הניבו סנקציות, אחדות מהן בינלאומיות ואחרות אמריקאיות או אירופיות, אך עד כה לא נראה שהשפעתן הביאה לתוצאה הדרושה. מדיניות הסנקציות תלויה גם עכשיו בנכונות של רוסיה וסין להצטרף למאבק, והדבר אינו מובטח עדיין.

מנגד, ישראל מתאמצת להפגין נכונות לפעול בעצמה, אם יהיה צורך בכך. שלא כמו מדינות המערב, וודאי לא רוסיה וסין, ישראל רומזת, כי מבחינתה האופציה הצבאית נעשית מוחשית יותר ויותר. על ישראל להיזהר מלשלוף את האיום האיראני מן הזירה הבינלאומית ולהופכו לאיום על ישראל לבדה. עליה להאיץ במעצמות להפעיל את כוחן ואת השפעתן, אולם אל לה לאיים בפעולה צבאית.

הזעזוע העלול להיגרם לאזור מפעולה צבאית עצמאית של ישראל ופגיעה עתידית באינטרסים חיוניים למדינה אמורים לבלום את הכוונה לפעולה כזאת. יש להניח לקהילה הבינלאומית לפעול, בלי להפוך את הבעיה האיראנית לבעיה ישראלית. ישראל קיבלה אישור חשוב לחששותיה, אבל לא הכשר לפעול בעצמה.

Read this article in English: Now, it's the great powers' turn

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 8
  כששני אנשי קומנדו לדעבר עומדים בראש מדינה, אין פלא שהם רואים הכל דרך הכוונת העליונה
 2. 7
  כששני אנשי קומנדו לדעבר עומדים בראש מדינה, אין פלא שהם רואים הכל דרך הכוונת העליונה
 3. 6
  הם לא יעשו דבר. הם מ-פ-ח-ד-י-ם.

  כמו שהאיומים על צפון קוריאה לא עשו רושם על המטורפים שם, ובצדק, הם ממשיכים לחמש את עצמם עם נשק אטומי -- כך גם הפנאטים האיסלמים המטורפים של טהרן יודעים שאין להם מה לדאוג, "מעצמות" המערב ישבו בצד. כן, בדיוק כמו בשנות ה-30 כשהיטלר איים על כל אירופה.

  אין לנו ברירה. צריך לכרות את הסרטן הזה בעצמנו, גם אם יכאב מאד. . זה עניין של חיים ומוות, כך זה נראה.

 4. 5
  נקווה שהאנגלוסקסונים שבחבורה ירימו יום בהיר אחד את המטוסים שלהם ויעשו את הדרוש. בפעם הקודמת הם קצת אחרו להציל את העולם, על חשבוננו. נקווה שהפעם לא יאחרו...
 5. 4
  הכול תלוי בנכונות ארה"ב, בריטניה וצרפת לפעול בכוח

  אם 3 אלה התכוונו ברצינות, והסינים והרוסים ישתכנעו, אז תמצא הדרך להגיע לסנקציות משתקות שאולי יכריחו את האיראנים לשנות כיוון.
  בינתיים הסינים הרוסים והאיראנים קורצים זה לזה ואף אחד לא לוקח את אובמה ברצינות.

 6. 3
  כל מילה בסלע
 7. 2
  savvies

  Once again the savvies at haharetz confuse the issues. Israel always has the right to defend itself. This right does not need to be given by anyone. Since the Iranian leadership openly declared its desire and intention to eradicate the state of Israel from the map, and since it is taking steps to achieve this aim, Israel has a right to act in its self-defence. Elementary. The issue is different. The issue is what is the optimal course of action for Israel to counter the threat. Military action is not the right one, and anyone advocating it is throwing sand in the eyes of the people. The right action on the part of Israel is establish its second strike capability and, more importantly, spread its population base to the southern and northern periphery. It's the only viable option.

 8. 1
  בטרם עלטת עולמים

  עיצומי הנשר מגבעת הקפיטול - משענת קנה רצוץ. עימות עם סין ורוסיה אינו מעניינה של ארצות הברית. כצ'כוסלובקיה בשעתה, תוקרב ישראל על ידי פייסני- המערב-השוקע למולך הגרעיני האירני שירפד את דרכו של המהדי במשמר כבוד של פטריות זוהרות שבעתיים כאור החמה - בטרם עלטת עולמים.

  1. poetry

   you are beautiful