הבחירה של נתניהו

עד באחרונה הצטייר בנימין נתניהו כתומך בשלטון החוק, בהפרדת רשויות ובעצמאות הרשות השופטת, כפי שהתפתחו ועוצבו מאז קום המדינה. הסכמתו למינוי יעקב נאמן לשר המשפטים נראתה כמענה פוליטי ל"ישראל ביתנו" במו"מ הקואליציוני, וכמינוי איש אמון שלו. כשראש הממשלה התנגד ליוזמת נאמן לפיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה הוא הראה שיועץ משפטי בעל סמכויות נרחבות לא מנוגד להשקפתו. בניגוד לקודמו, אהוד אולמרט, שאסר מלחמה על בית המשפט העליון, נתניהו נראה תמיד כמי שמכיר בחשיבותו של מוסד זה ובעצמאות השופטים. אלא שעכשיו הדברים שונים: ראש הממשלה נותן גיבוי למתקפה של "ישראל ביתנו" ושל חברים במפלגתו על מערכת המשפט ועל עצמאותה, ומשלים עם הכפפתה לשיקולים פוליטיים. ביום ראשון שעבר איפשר את החלטת ועדת השרים לחקיקה שתומכת בהצעת חוק שמטרתה לשנות את הוועדה לבחירת שופטים כבר לקראת כינוסה הקרוב, הצעה שמנוגדת לחוק יסוד: השפיטה וששמה ללעג את הבחירות שהתקיימו באחרונה בלשכת עורכי הדין.

ראש הממשלה שתק כשח"כ יריב לוין ממפלגתו, בדברי שקר דמגוגיים, אמר לאחר החלטת ועדת השרים: "זהו הקץ לשלטון משפטני השמאל הרדיקלי... רצון הציבור גובר על האליטה המשפטית אשר ניהלה... את מערכת המשפט בשיטת 'חבר מביא חבר'... גיוון מלא של הרכב בית המשפט העליון... שעריו ייפתחו בפני שופטים בני עדות המזרח, מהמגזר הרוסי ומהציבור הלאומי, ויימנע... מינוים של... בעלי אג'נדות פוסט-ציוניות".

שתיקת נתניהו, והשלמתו עם הרעיון ששופטים המועמדים לעליון יצטרכו לקבל את אישור ועדת החוקה, הן הסכמה לקביעה שבבית המשפט העליון יושבים "משפטני השמאל הרדיקלי", ותמיכה ברעיון שפסקי דין בבתי המשפט המחוזיים יכוונו לא לפרשנות החוק, אלא לפרשנות האינטרסים הפוליטיים של חברי ועדת החוקה. זהו מבחנו: האם ילך בדרכי מנחם בגין, או בדרכו של אולמרט.

Read this article in English: Netanyahu's choice

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 26
  הנה נופלת לה רפובליקת ווימאר היהודית

  פלוגות הסער בדלת.

 2. 25
  טוב, הזדמנות אחרונה לכולנו להמיר את עמדותינו הרשמיות לימין אנטי דמוקרטי, לפני שנמצא את עצמנו בבית הדין הלאומי בעוות בגידה.

  הינה הגענו לפתח הימים הטובים האלה, אז למה אתם, סמולנים בוגדים, בכלל מתווכחים עם הרוב הצודק והגבר-גבר במקום להשתחוות לו ולהתחנן על חייכם?

 3. 24
  החוקים האנטי דמוקרטיים שהתקבלו וטרם התקבלו מזכירים משטר אפל בעבר!!!אל תתפלאו באם תתקבל הצעת חוק "חובת הדיווח" על אזרחי המדינה ,והמבין יבין!!!
 4. 23
  עיתון "הארץ" תמים להאמין שמר נתניהו דמוקרט!!?? אנו צופים בדעיכתה ונפילתה של הדמוקרטייה הישראלית!!! ועלייתה של "הדמוקרטייה" היהודית!!
 5. 22
  "הארץ" איכשהו משוכנע שה"דמוקרטיה" מחייבת מצב בו קבוצה קטנה של שופטים - בעלי השקפת עולם זהה כמעט, ודיעות פוליטיות דומות להפליא - ימשיכו לשלוט במינוי השופטים הנוספים, ויוודאו שגם הם יהיו בצלמם ובדמותם? שפסיקות פוליטיות במובהק, שאין דבר ביניהן לבין משפט (דיראני, זוכרים?), ימשיכו לזעזע את רוב אזרחי המדינה חדשות לבקרים? שיש למר"צ קושאן על מערכת המשפט, וכל נסיון למנות שופט שאינו מצביע מרצ ושמאלה הוא "פשיסטי"? לכו לעזאזל. אתם מיעוט זעיר, דחוי ובזוי, שפשוט מסרב להסיק מסקנות מכשלון תפיסת עולמכם בכלל, וגישתכם העקומה לפתרון הסכסוך בינינו ובין הערבים בפרט. "בחירתו של נתניהו"? בחירת העם, רבותי העורכים, כפי שהובעה באופן הדמוקרטי ביותר, כמקובל במתוקנות שבאומות העולם... בכל זאת כואב, אה? תבכו!
  1. תודה לך מודרניסט , בוז לחונטה ומשתפ"יה בתקשורת!
 6. 21
  הצטייר כ...

  הצחקתני...מובל ע"י סקרים וגורמים שאינם מובנים לי.רחוק מלהיות מנהיג.

 7. 20
  ברור, בשביל "הארץ", ברק היה שופט מהמרכז הפוליטי
 8. 19
  במילים פשוטות או שתכנע או שנתפור לך תיק
 9. 18
  נתניהו גדל באמריקה ויש לו כנראה פספורט אמריקאי ולכן אין לו בעיה לסכן אותנו
 10. 17
  תמימות? היתממות? או סתם התחסדות? נתניהו שומר שלטון החוק...נו...
 11. 16
  שמונה מדינות מרכזיות (ארצות הברית, גרמניה, הולנד, יפן, צרפת, קנדה אוסטריה ואוסטרליה) לא מעניקות לרשות השופטת דריסת רגל כלשהי בסמכויות מינוי השופטים לערכאה העליונה שלהן. בשבדיה ובדרום אפריקה השופטים מעורבים בייעוץ והמלצות בהליך הבחירה אך נבחרי הציבור הם שממנים שופטים. בספרד ופורטוגל השופטים בוחרים חלק קטן משופטי בית המשפט לחוקה ורובם המכריע של השופטים נבחרים בידי נבחרי ציבור. לעומת תריסר מדינות אלה, בבריטניה, בה בית המשפט אינו מוסמך לפסול חוקים, הוסמכו לאחרונה אנשי משפט "מקצועיים" לבחור שופטים, כשאפילו במקרה זה הרשות המבצעת מעורבת בהליך. המודל היחיד שבאמת דומה למודל הישראלי, בו למעשה שופטים ממנים שופטים, הוא המודל ההודי.
  1. אבל במדינות אלו הדמוקרטיה מושרשת

   ויש הגנה על זכויות יסוד של האזרחים. כאן אין ובית המשפט הוא היחיד שעשה זאת.

  2. בקיצור, לא עכשיו הזמן לדמוקרטיה, אנחנו במצב חירום וכו'.
 12. 15
  לעולם לא נשכח לו איך הוביל את מסע ארון המתים לפני רצח רבין וההסתה שלו בנושא.
 13. 14
  נתניהו הוא בושה למוסד ראשות הממשלה. קודמיו מקיאים ממעשיו בקברם ומעל פני האדמה.
 14. 13
  הכותב פשוט מבלף, בארה"ב יש הפרדת רשויות קושחה בהרבה מאשר כאן אך שופטים בעליון ממונים ע"י הנשיא באישור הסנאט אחר שימוע בוחן קרביים, שופטים נמוכים יותר ממונים ע"י הציבור, אגב, גם הפרקליטים ולא שמענו שמערכת המשפט או הדמוקרטיה שם נחותים משלנו. המצב בו שופטים ממונים ע"י ועד העובדים שלהם בסגנון נמל אשדוד וחברת החשמל, אין דבר כזה במדינה דמוקרטית. במדינה דמוקרטית הריבון הוא העם ומביע דעתו ורצונו ע"י נחבריו, המחוקקים, השופטים אינם הריבון ונסיון להעמיד את השופטים כריבון, מחוקקי על וכיוצב"ז תוך הפרחת סיסמאות שקר כהפרדת רשויות, הינו אנטי דמוקרטי.
  1. התבלבלת בארה"ב יש חוקה
 15. 12
  נתניהו ועובד הקבלן שלו, נאמן, גונבים לנו את המדינה

  זה הזמן לתגובה המונית ב face book וברשתות החברתיות,להוכיח ליריב לוין, נתניהו וכל מחריבי הדמוקרטיה מהימין, שהישראלים החדשים אינם איתם. מי יתנני מומחה מחשבים להתחיל מחאה זו. דפני ליף וחבריה, אנשי הקוטג׳ והמחשבים, איפה אתם?

 16. 11
  אתם מוכיחים שהוא צודק

  העובדה ש"הארץ", מייצגו המובהק של השמאל הרדיקלי, נעמד על רגליו האחוריות נגד כל חוק שישנה את אופן בחירת השופטים, מוכיחה כאלף עדים את צדקת טענתו של ח"כ לוין שבית המשפט העליון הוא שלוחה של השמאל הרדיקלי.

 17. 10
  מדינה פשיסטית. ביבי הורס מדינה שלמה

  וכל האספסוף צורח "רוצים עוד דם".

  אפשר לקפל את המזוודות. דרוש חבל ארץ לבנת ארץ ישראל חדשה, חילונית, חופשית. ערבים ויהודים שנמאס להם, מוזמנים לבוא. דתיים ולימנים אינם רצויים כלל.

 18. 9
  ביבי מעולם לא הצטייר אפילו כשומר חוק.הוא היה ועכשיו-מכופף חוקים וברחן סדרתי מהם.לגבי מינוי נאמן כמו מינוי ליברמן-אלה הבחירות שלו.אחד טייחן ואחד הסוהר שלו.זה מה שהוא רגיל מבית.והאבסורד הגדול ביותר,שהבריון הראשי ליברמן,שתיק פלילי הוא ממסמס שנים-גם אחראי על המשטרה,ועכשיו ביבי נותן לו להיות גם אחראי על בג"ץ.כי זה מתאים לביבי.בריונות,שחיתות,הפקר והרס כמיטב מסורת הימין
 19. 8
  בארה"ב הדמוקרטית יש הפרדת רשויות מלאה ועדין שופטי בית המשפט העליון מתמנים ע"י הנשיא הנבחר ועוברים שימוע בסנאט. הבחירה של ביבי היא האם הוא יכנע ללחץ "טייקוני" המשפט הרוצים לשמר את המונופול, או כמו כחלון יעמוד בלחץ הטייקונים, ויפתח את בית המשפט לשופטים שאינם "משלנו".

  בכל המדינות הדמוקרטיות שופטי בית המשפט העליון נבחרים ע"י נחרי הציבור-ארה"ב, בריטניה גרמניה ועוד\. אין אף מדינה דמוקרטית בה נבחרים השופטים בשיטת חבר מביא חבר. ביבי צריך לבחור אם הוא ילך בדרכם של ג'ו'רג' וושינגטון ותומאס ג'פרסון ויניח לנבחרי הציבור למנות את שופטי בית המשפט העליון, או שישמשיך להכנע לחונטת "חבר מביא חבר" שהרסה כפי שמראים כל הסקרים את אמון רוב העם בבית המשפט העליון.

  1. הבעיה היא שבכל המדינות שציינת יש מסורת חוקתית ארוכה וחזקה, ואין חשש שהממשלה תנסה להרוס את שלטון החוק והדמוקרטיה

   לישראל אין חוקה, הדמוקרטיה חלשה ואנמית, והממשלה והכנסת מנסות בשנים האחרונות ללא הרף להרוס את שלטון החוק ולכונן כאן מדינה יהודית-גזעית-גזענית. כאשר אנשים כמו יריב לוין לא יזהמו את משכן הכנסת, אפשר לדבר על בחירה של שופטי העליון על-ידי ח"כים. לא לפני כן.

  2. בארה"ב החוקה כמעט מקודשת. במערב הפרוע שלנו אין מעצורים
 20. 7
  נתניהו נגרר. לעולם אינו בוחר.
 21. 6
  יריב לוין דובר אמת.כש"ח בפאניקה,אור השמש מגיע.ההשתוללות לא תועיל.
 22. 5
  המשובטים

  "נעשה שופט בצלמנו ובדמותנו," אמר אהרן ברק ושיבט את בית המשפט העליון.
  "השופטים העצמאיים", כביכול, הם, למעשה, "טובלים ומר"צ בידם." אני חוזרת ואומרת: קץ לעריצות המיעוט על ידי הטרוגניות בצמרת מערכת השפיטה הוא תנאי בל יעבור להשבת אמון העם במערכת המידלדלת. אז יתקיים בנו: "ואשיבה שופטייך כבראשונה."

  1. את ותגובה מס 1 אותו אדם. הפרש זמנים של דקה אחת וסגנון ותוכן זהים.
 23. 4
  המערכת הסמולנית של הארץ מנסה להפיל את ביבי

  ראש ההמשלה הטוב ביתר מאז בגין, ומי שהשכלתו המשפטית גדולה מזו של הסמולן המשמיץ אותו.

  1. נאוה, נמאסו התגובות הימיניות שלך

   אני טברייני כמוך, והפכת להיות הלצה בעיר.

 24. 3
  קיימים מאות פסקי דין של בית המשפט העליון אשר סותרים את שקר בית המשפט ה"שמאלני". די לעיין בפסקי הדין אשר תמכו בהקמת הגדר מעבר לקו הירוק המנוגדים לחוק הבינלאומי אשר אוסר שינויים כאלה בשטחים כבושים.
 25. 2
  יריב לוין אחד החכים היעילים והמוצלחים ביותר.נתניהו חייב לתמוך ולקדם את החוק לאלתר.הגיע זמן לשלוט במדינה.לא מספיק להבחר ע"י העם ולאפשר לבית המשפט העליון שמורכב מסמולנים מאז הוקם לבטל חוקים ולשלוט כאן בפועל. מי צריך בחירות כשבגץ שולט ומחליט.

  זהו הקץ לשלטון משפטני השמאל הרדיקלי... רצון הציבור גובר על האליטה המשפטית אשר ניהלה... את מערכת המשפט בשיטת 'חבר מביא חבר'... גיוון מלא של הרכב בית המשפט העליון... שעריו ייפתחו בפני שופטים בני עדות המזרח, מהמגזר הרוסי ומהציבור הלאומי, ויימנע... מינוים של... בעלי אג'נדות פוסט-ציוניות

  1. מדוע לעצור בבית המשפט העליון? יש למנות מנהיג חזק היודע מה טוב למדינה, לבטל את הכנסת והכריז על ההלכה כחוק המדינה. מי בעד?
 26. 1
  יעקב נאמן הודה שחתם על תצהיר כוזב אך ציין שלא קרא את התצהיר שעליו חתם. כתב האישום נגד יעקב נאמן כלל שני עניינים: הגשת תצהיר כוזב לבית המשפט העליון (כתשובה לעתירה) ומסירת עדות שקר בחקירתו במשטרה. נאמן נחלץ בעור שיניו רק משום שבית המשפט קבע שלא היה במעשי יעקב נאמן כוונה פלילית נדרשת ("היסוד הנפשי"). יחד עם זאת, פסק בית המשפט כי נאמן מסר בתצהירו פרטים בלתי נכונים ומטעים בשלבי חקירתו הפלילית.
  1. גם הצנזור יודע היטב שמגיב 1 הינו מתחזה סדרתי, מדוע הוא מצנזר באופן כמעט שיטתי את הודעתי על ההתחזות?
  2. כידוע הסמול חייב לסלף,לשקר,לרמאות ולהעלים את האמת אחרת הוא יקרוס כמגדל קלפים.בטח שהסמולנים בולעים בשקיקה את כל ההבלים שהם משרבטים
  3. איציק איך אתה יכול לטעון שמזייפים אותך כאשר שני השמות שונים? שמך הוא איציק המרכז + הדוא"ל ושל השני איציק המרכז.
  4. מה זה בדיוק אומר פשעי אוסלו?

   למה אתה מתכוון?
   מה היה הפשע?
   יש שם עם שאין לו שום מעמד. הוא מבקש להיות עצמאי.
   זה לגיטמי לחלוטין.
   קיצונים כמוך משני הצדדים קוראים לזה פשע ומנסים רק להלחם כל הזמן ולחרב הכל.
   ואז אתה תגיד "אתם רואים שהם כל הזמן רק רוצים להלחם? זה לא אנחנו, זה הם!"

  5. מה בדיוק היו פשעי אוסלו?

   שנתנו לעם פליטים זכות הגדרה עצמית?
   שמץ קל של כבוד אדם?
   בזמן שאתה וחבירך בולסים שווארמות ומתעסקים בלמי יש יותר גדול, אנשים אחרים מחפשים דרכים לחיות בכבוד.
   הימין איבד את הכבוד.