המדינה ממשיכה לאחז עיניים

בסוף השבוע שעבר נטבע עוד אות קלון על מצחם של מקבלי ההחלטות ושל צמרת רשויות אכיפת החוק בישראל. התגובה שהגישה המדינה לעתירתם של חקלאים פלסטינים לבג"ץ, בדרישה להשיב להם את אדמתם, שעליה שוכנת התנחלות עמונה היא עדות נוספת לתופעה חמורה מאין כמוה, של שיתוף פעולה של הממשלה והפרקליטות עם גזלנים ומפירי חוק.

במקום להעניק הגנה לבעלי האדמות שהמדינה עצמה הודתה בפני בג"ץ שאדמתם נגזלה בכוח, דבקים נציגי הפרקליטות בסחבת. הפעם הם ביקשו מבג"ץ לדחות את פינויים של המבנים בלא פחות מ-14 חודשים. בד בבד, פועלים שרים וח"כים מהימין, בניצוחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לדחות את פינויו של מאחז גבעת אסף, שהוקם אף הוא על אדמות פרטיות של פלסטינים, למרות שהמדינה התחייבה לפני בג"ץ לפנותו את סוף השנה.

קדמה לכך יוזמה של נתניהו להקים ועדת משפטנים שתציע שיטות להכשרת מאחזים שנבנו על קרקע פרטית פלסטינית. כמו כן, הכנסת צפויה לדון בהצעת החוק שנועדה להצר את צעדיהם של ארגונים דוגמת "שלום עכשיו" ו"יש דין", שמסייעים לפלסטינים להציל את רכושם הגזול.

הממשלה הודיעה זה עתה שהיא מקדמת בברכה את מתווה הקוורטט מספטמבר, המבוסס בין השאר על "מפת הדרכים" מ-2003. נתניהו היה חבר בכיר בממשלה שאימצה את "המפה", הכוללת התחייבות "לפרק לאלתר" את המאחזים שהוקמו מאז מארס 2001.

במקרה הרע, התנהלותה של המדינה בפרשת המאחזים, בעיקר אלה שהוקמו על אדמות פרטיות, מלמדת שקבוצה קטנה של עבריינים מהלכת אימים על נבחרי ציבור. במקרה הרע יותר, השקפת עולם ו/או אינטרסים אישיים של אישים בצמרת הפוליטית גוברים על שלטון החוק, והאינטרסים המדיניים של ישראל. כך או כך, כשהדרג הפוליטי מעניק חסות לפורעי חוק ושם ללעג את צווי בית המשפט, מוטלת על היועץ המשפטי לממשלה החובה לעצור את הסחף.

Read this article in English: The continuing deception

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 18
  המושג "אדמות (ערביות) פרטיות" הוא, במקרים רבים, חסר שחר.

  לפי החוק העותומני, אדם שעיבד קרקע במשך 10 שנים , הקרקע היא שלו. בישוב עלי לדוגמה, אדמת טרשים , שלא ניתן לעבד אותה, ושאף ערבי לא טוען לבעלות עליה, הוגדרה ע"י גורמים במינהל האזרחי, כקרקע פרטית, וזאת בגלל צילום אויר מלפני 90 שנים בו רואים שטח קטן ספק מעובד, לא ידוע על ידי מי אם בכלל, אין רישום בטאבו, אין שום מיסמכים אחרים . לכן ההגדרה "קרקע פרטית" היא טעות במקרה הטוב, ושקר גס במקרה הרע.

 2. 17
  ..שקבוצה קטנה של עבריינים מהלכת אימים על נבחרי ציבור...

  ממש לא מהלכת איימים,- נבחרי הציבור נאנסים ברצון !!!

 3. 16
  שלא יהיו לאיש אשליות - כל מטר מרובע שייך למישהו שם. "אדמות מדינה "היא המצאה של שלטונות כיבוש למיניהם

  כל מטר מרובע שייך למישהו, אבל שלטונות עויינים למיניהם מפתחים מנגנונים שמאפשרים גזילה חוקית כביכול .אנחנו לא המצאנו, אבל בהחלט שכללנו את השיטה.
  המושג "קרקע מדינה" (מירי) הומצא על ידי הכובש הטורקי ואומץ על ידי הבריטים, ואחרי 67 גם על ידי צבא הכיבוש הישראלי, כל זאת במטרה לאפשר גזילה של שטחים פרטיים בתואנות שונות.
  שאף אחד לא ישלה את עצמו- מדובר בגזילה נטו.
  ולכל בעלי הכיפות- כתוב בספרי הקודש שלכם ממש על הנושא הזה,
  בעיקר בספר ירמיהו. כדאי לעיין שוב ולבדוק שוב איך זה מתיישב עם מה שהרבנים שלכם מקשקשים..

 4. 15
  כשהנשיא, ראש הממשלה, שר הביטחון ושר האוצר עבריינים סידרתיים - איך אפשר לדרוש ממשהו לשמור חוק?

  לצורך איזו היאחזות הזויה שלטון הליכוד ממוטט את היסודות החוקתיים והמוסריים של קיומנו כאן. אוי לעם שאלה נבחריו.

 5. 14
  לתגובות 03, 07 : האם הוצע פיצוי לבעלי הקרקע ?

  אתם יודעים שהוצע פיצוי לבעלי הקרקע ? אם כן נא לתת הפרטים. אם לא אז תפסיקו לקשקש.

  1. אתה יודע מה קורה לערבי שרק חושדים בו שהוא מוכן לקבל פיצוי כספי? בני עמו ישמחו לטפל בו בראש חוצות

   זה מסוג הדברים שנעשים בסתר - וגם אז מסוכנים.

 6. 13
  המדינה גם גזלה את אדמותיהם של מתיישבי גוש קטיף. אבל אז הבג"ץ החליט שזה "לא שפיט"....
  1. זו לא היתה קרקע פרטית שלהם
 7. 12
  אלא שלא היו חקלאים. לא נורא.
 8. 11
  מדובר בסוגיה מוסרית: הפרת הנחייה "את השנוא עליך..." - המובילה לחמדנות - המובילה לגזל - המוצדקת ע"י גזענות - המבוססת על אלימות כוח הזרוע - המאפיינים חברה פשיסטית. אלו השלבים שגם ליוו את עלייתם של הנאצים ברייך ה-III. רק שאצלנו עדיין לא גילינו להיכן זה מוביל בהמשך.
 9. 10
  LET ME TAKE YOU DOWN !!!!

  כבר עברנו את הפסגה, והדרך עכשיו היא כלפי מטה .....

 10. 9
  שלטון חוק? כן, אבל
 11. 8
  על ההפקר הזה צריך להעמיד את שקרניהו לדין.מה הפלא שמינה את ליברמן לשר חוץ,שיהא על ידו טלית שכולה תכלת
 12. 7
  אליבא הראיון של אתמול של פ' רובינשטיין האות הקלון הוא של משפחת שרון וגרורותיהם ששדדו משאל נפקדים ורצון חלוט של בוחרהם. הצביעות הצפעונית של אבירי הצדק מעוורת גועל. אפשר לפצות ,אפשר להפקיע תמורת פיצוי. הדברים נעשים גם בקו הירוק. מעניין מה היה מאמר המערכת להריסת עשרות בתים של בדואים שנבנים ללא רשות על אדמות מדינה.
 13. 6
  אין כזה דבר התנחלות חוקית. כל ההתנחלויות הן פשע ע"פ החוק הבינלאומי (ס' 49 של אמנת ג'נבה הרביעית שעליה חתמה ישראל).

  הקמת ההתנחלויות בשטחים מהווה הפרה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי, הקובע את הכללים החלים בזמני מלחמה וכיבוש, וגוררת הפרה של המשפט הבינלאומי בדבר זכויות האדם. אמנת ז'נבה הרביעית אוסרת על המדינה הכובשת להעביר אזרחים משטחה אל השטח הכבוש. להלן המשפט האחרון בסעיף 49 באמנת ג'נבה הרביעית: "המעצמה הכובשת לא תגרש ולא תעביר חלקים מאוכלוסייתה האזרחית שלה לשטח שכבוש על ידה". יש שקרן פתולוגי אשר טוען שסעיף זה מתייחס אל "העברה בכפייה".
  השקרן טוען שפירוש המילה TO TRANSFER = להעביר בכפייה. אולם בכל המילונים הפירוש למילה TO TRANSFER הוא להעביר. השקרן הפתולוגי אשר מזדהה בעשרות שמות לא מהסס לסלף גם מלים באנגלית.....
  ישראל חתמה על אמנת ז'נבה הרביעית בתאריך 6 ביולי 1951. לא היה צריך לאשרר את חתימת הממשלה משום שאין שום חוק ישראלי אשר מחייב אשרור אמנות בינלאומיות. אני כבר ממתין חודשים לראיה שתתמוך בטענת השקרן הפתולוגי שישראל צריכה לאשרר אבל הנוכל עדיין לא הציג את החוק.
  בנוסף, תקנות האג אוסרות על המדינה הכובשת לבצע שינויים של קבע בשטח הכבוש, אלא אם שינויים אלה נובעים מצרכים צבאיים, במובן הצר שלהם, או שהם נעשים לטובת האוכלוסייה המקומית.
  הפרשנות המעוותת של ישראל שהשטח אינו כבוש אינה נתמכת על ידי אף מדינה בעולם.
  בית הדין הבינלאומי בהאג בדק את חוקיות גדר ההפרדה, שהוקמה בשטחים פלסטיניים, ופסק באופן נחרץ כי ההתנחלויות הישראליות בשטחים הכבושים מהוות הפרה של אמנת ז'נבה.

  1. מזל שאתה לא מופקד על פירוש כל החוקים

   חוץ מלצעוק "שקרן פתולוגי" אתה יודע לעשות עוד משהו? ומה כולכם לוחצים על האגודל למעלה הזה?!?!?! מישהו כאן בכלל הפעיל את הראש?!?!?!?!?!?
   האנושיות של התמחלויות ושל כל דבר אחר אינה נגזרת מאמנת ז'נווה או מכל אמנה או חוק אחרים.
   "אנושי", "טוב", ו-"יפה" הם מושגים סוביקטיביים. כל חברה קובעת אותם לעצמה. הם מאוד משתנים כפונקציה של זמן.
   אתה רוצה לשכנע אותי שמשהו אינו טוב? קדימה - תביא טיעונים הגיוניים! לצעוק שקרן שקרן רק הופך אותך לאדיוט.
   בית הדין בהאג יכול מבחינתי להתפגר. אני אוהב אותו רק כשהוא משרת את האינטרס הישראלי. בדיוק כמו כולם.
   בית הדין שלנו הוא הרבה יותר חשוב בעיני (למרות שאני לא חושב שהוא תפארת בלה בלה...) ואני חושב שזאת בושה שהפוליטיקאים, ולעיתים הצבא, מזלזלים בבית המשפט ובחוק.
   אני חושב שלבית המשפט צריך להיות הרבה כוח ושכל תפוח רקוב צריך לעבור שם בדרכו לכלא.
   חזרה להתנחלויות -- פירושו של לטרנספר הוא באמת להעביר אקטיבית. פאסיבית אפשר היה לאמר "לאפשר לעבור", "לא למנוע" וכולי. הגיוני לא? השטח עבר המון שינויים שעיקר תפקודם צבאי. הוא גם עבר התפתחות של 35 שנה ועכשיו הוא קרוב להקרא מדינה. אי אפשר לנתק שום השפעה של הכיבוש מאחרת. זאת עסקת חבילה שמאוד בגדול עשתה יותר טוב לפלשתינים מאשר רע. אבל ברוח התקופה. כל אחד מנסה למצוץ עוד טיפה, לדפוק אותנו עוד קצת.

 14. 5
  אין בארץ עתיד לדמוקרטיה חילונית, וכתוצאה תהיה הגירה של צעירים משכילים. ביבי הורס את מדינת ישראל!!
 15. 4
  למה העולם שותק?
 16. 3
  את ההקצנה רק אתם עושים. כולו פיסת קרקע טרשית, כאלה יש מאות רבות ואפילו שוממות [יעני קרקע חקלאית כאילו] ואין שום סיבה בעולם שבעלי הקרקע לא יקבלו כפיצוי קרקע חלופית ואפילו משובחת מהטרש שעליו אתה מדבר.
  1. נכון. אגב, הונכון! ואגב, הועדה המחוזית החליטה לבנות כביש במקום הבית שלך.חיל לארוז

   תתחיל לארוז ולרשום את הילדים לבי"ס בבני ברק שם יתנו לך דיור חלופי. . השטריימל עלינו..

 17. 2
  האם לנציגי המדינה מותר ואפשר כי יהיו עברינים בפעולותיהם,בנסיון לשנות החלטת בג"ץ,והארוע יעבור חלק? מישהוא צריך לעצור את ההדרדרות הזו,אבל מי מסוגל?
 18. 1
  התברר באופן מוחלט שהסיפור על "חקלאים ערבים שעל אדמתם הוקמה עמונה" הוא חסר שחר.