לשחרר את הכסף

לאחר קבלת פלסטין לאונסק"ו, בסוף אוקטובר, החליטה ממשלת ישראל להעניש את יו"ר הרשות מחמוד עבאס ולהקפיא את העברת כספי המסים הפלסטיניים. מדובר ב-100 מיליון דולר שישראל גובה מדי חודש, במסים ומכסים, על פי הסכם אוסלו. הכספים מיועדים למשכורות לפקידי ממשלה, ובעיקר מממנים את מנגנוני הביטחון הפלסטיני, שאחראים, בין היתר, לסיכול פעולות טרור שעלולות לצאת מהגדה אל ישראל.

ביום שני בערב התקשרה שרת החוץ הילרי קלינטון לראש הממשלה בנימין נתניהו ודרשה לשחרר את הכספים. לשכת נתניהו דיווחה, כי השיחה עסקה בנושא האיראני, והעדיפה להסתיר את דרישת קלינטון. שלשום התקשר מזכ"ל האו"ם באן קי-מון לנתניהו, ודרש אף הוא לשחרר מיד את הכספים. בסוף השבוע שעבר התקשר היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן טום דונילון למקבילו הישראלי יעקב עמידרור, והסביר כי הממשל מצפה שהכסף יועבר בהקדם. ביום שני בבוקר נפגש נתניהו עם סגן שר החוץ האמריקאי ביל ברנס, שדרש גם הוא שישראל תשחרר את כספי המסים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

אלא שכל הפניות התנפצו אל קיר הסרבנות הישראלית. נתניהו הבהיר, כי אין רוב בקבינט ובפורום השמינייה להחלטה כזאת. הוא אף הסביר שלא תתקבל החלטה בעניין, עד שיתבהרו תוצאות הפגישה בקהיר בין עבאס לראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל, על הקמת ממשלת אחדות פלסטינית. ברקע הדברים עומד גם איומו של שר החוץ אביגדור ליברמן לפרק את הקואליציה במידה שהכספים יועברו, וכן התנגדות עיקשת למהלך בתוך הליכוד.

אלא שכל הסיבות של נתניהו אינן רלוונטיות ואינן לגיטימיות. הכסף הוא כסף פלסטיני וכתובתו היחידה היא הרשות הפלסטינית. העובדה שישראל גובה אותו היא טכנית בלבד ואינה מצדיקה פעולות של התעמרות ונקמנות. שיקולי הפריימריס בליכוד והמאבק עם ליברמן על קולות הימין מסכנים את הביטחון הלאומי של ישראל ומקרבים אינתיפאדה שלישית.

Read this article in English: Release the money

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 21
  הדדיות ותום לב בקיום הסכמים.

  בכל הכבוד הראוי, אם מערכת הארץ הייתה מחילה על עצמה, בהתנהלותה העסקית, את הכללים אותם היא מבקשת להחיל על מדינת ישראל, בהתנהלותה המדינית, ספק רב בליבי אם המערכת הייתה ממשיכה להתקיים. כלל נקוט הוא שהצדדים לכל הסכם נדרשים למלא אחר הוראותיו בתום לב ובהגינות. מרגע שבחר צד כלשהו להפר ברגל גסה את התחיבויותיו על פי ההסכם, דרישתו מהצד שכנגד כי ימשיך לקיים את התחייבויותיו על פי אותו הסכם איננה עומדת במבחן תום הלב. על בסיס מה מבקש צד כלשהו סעד על פי הסכם אם הוא לא רואה את עצמו מחוייב אליו??? מה שמפליא אותי בכל פעם מחדש, שאנשים מסויימים (מומחים בעיני עצמם) שמים את עצמם שוב ושוב במעמד של בוחני כליות ולב, וכאשר רוממות הדמוקרטיה בגרונם, מחליטים מה ראוי ומה לא, לא מול המבחן המיידי של הוראות החוק, אלא מול המבחן של מה כוונתו הנסתרת (שרק הם מבינים אותה) של המבצע!!!

 2. 20
  עמוס שוקן צריך לשלם מכיסו!

  "מערכת הארץ" יכולה להתחיל לעזור לידידיהם הפלשתינאים מכיסם! זה שאתם משננים לנו יום ולילה שזה "הכסף שלהם" לא מזיז לנו כהוא זה! הימים שהיהודים עוזרים בכספים, חשמל ומים לאוייבים כדי לחסל אותנו מתקרבים לסיומם, החמאס עם אספקת החשמל והמים זה היעד הבא!

 3. 19
  יש לקבל הוראות מהממשלה ולא מעתון הארץ.
 4. 18
  מדוע ישראל צריכה להעביר כסף לחמאס.

  מדובר אמנם בכסף פלשתינאי אולם הוא מבוסס על הסכמים דו צדדים.
  ישראל לא חייבת לכבד הסכמים כאשר הפלשתינאים לא מכבדים אותם.

  החמאס הצהיר על ביטול כל ההסכמים עם מדינת ישראל אז מדוע צריך להעביר לו כסף מכוח אותם הסכמים ?

 5. 17
  השמאל מנסה לעשות פניקה.לפלסטינים טוב עובדה שהם לא עושים כלום.

  מי שתמיד עושה בעיות זה השמאל הקיצוני הם הסכנה האמתית של ישראל ולא הפלסטינים..

 6. 16
  לא ברור מדוע ישראל לא גובה מכספי המיסים הפלסטינים את עלות קצבאות נפגעי הטרור

  לא ברור מדוע ישראל לא גובה מכספי המיסים הפלסטינים את עלות קצבאות נפגעי הטרור הישראלים.

  מדוע על ישראל לממן מכספה את הנזקים שיוצר הטרור הפלסטיני?

  שישלמו הם על מעשיהם ,רק כך ייווצר להם אינטרס אמיתי לפעול נגד הטרור במקום לחנך ולהטיף למעשי טרור כפי שהם עושים כרגע.

  ואפשר להחיל את הגביה רטרואקטיבית,מדוע לא?!

 7. 15
  שמאלנים טיפשים
 8. 14
  כדי למנוע את פתיחתה של מתקפת טרור פלשתינית,יש לנטרל את הלוחמה הפסיכולוגית שמנהלים דוברי האוייב הפלשתינאי בשמאל הקיצוני.
 9. 13
  מאיפה נובעת הלהיטות החולנית של המערכת השמאלנית של "הארץ" לממן את האוייב הפלשתינאי? הרי ברור שלא הנאמנות לחוק היא המניע.
 10. 12
  יש לעקור את הסרטן השמאלני הקיצוני לפני שיהייה מאוחר מדי
 11. 11
  המערכת השמאלנית של "הארץ" טועה ומטעה. אין מדינת פלסטין,ולכן היא לא יכולה להתקבל לארגון האנטישמי הקרוי אונסק"ו.
 12. 10
  אין דבר כזה "כסף פלסטיני", שכן פלסטין לא קמה. הכסף שייך לרשות הפלסטינית - אשר בהפירה את הסכמי אוסלו (למשל בפניה חד צדדית לאו"ם), מערערת את הבסיס החוקי לעצם קיומה. הגיע הזמן שתבינו ב"הארץ" - תהליך אוסלו נועד להביא למדינה פלסטינית לצד ישראל. אם הפלסטינים ימשיכו לסרב להקים את מדינתם, גם הרשות הפלסטינית תפורק ונמצא פתרון אחר - עד שיתעשתו ויקבלו סוף סוף את קיומה של ישראל לצידם בגבולות כלשהם, בלי להתעקש להרסה בכל זאת באמצעות כל מיני "שיבה" ושאר המצאות של מנוולים צבועים שמעולם לא התכוונו לחיות עמנו בשלום

  אין דבר כזה "כסף פלסטיני", שכן פלסטין לא קמה. הכסף שייך לרשות הפלסטינית - אשר בהפירה את הסכמי אוסלו (למשל בפניה חד צדדית לאו"ם), מערערת את הבסיס החוקי לעצם קיומה. הגיע הזמן שתבינו ב"הארץ" - תהליך אוסלו נועד להביא למדינה פלסטינית לצד ישראל. אם הפלסטינים ימשיכו לסרב להקים את מדינתם, גם הרשות הפלסטינית תפורק ונמצא פתרון אחר - עד שיתעשתו ויקבלו סוף סוף את קיומה של ישראל לצידם בגבולות כלשהם, בלי להתעקש להרסה בכל זאת באמצעות כל מיני "שיבה" ושאר המצאות של מנוולים צבועים שמעולם לא התכוונו לחיות עמנו בשלום.

 13. 9
  כספים

  היום זה 200 מליון

 14. 8
  האם הרשות הפלסטינית עמדה במילה אחת שהיא התחייבה בהסכם אוסלו????????????????????????????????????????????????????????????????????????

  והתשובה הנחרצת היא לאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאא

  אז למה שניתן להם סנט אחד שחוק, ברגע שהם יתחילו לקיים את הסכם אוסלו גם אנחנו נקיים אותו

  1. האם ישראל עמדה בהתניות שהיא התחייבה בהסכם אוסלו??????????????????????????????????????????????????????????

   והתשובה הנחרצת היא לאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאא

  2. מה זה זה קשור?

   זה כסף שנגבה מפלסטינים לא מישראלים, אנחנו לא יכולים לקחת אותו

  3. לאומלל מאוסלו: תגובתך- דוגמה מופתית טיפוסית להתחסדות הישראלית. במדה רבה - שורש הבעייה.
  4. בודאי שאנו יכולים ואפילו צריכים.

   למה הדבר דומה:
   תשלום מס הכנסה שנוצרה במדינה אחרת. ללא הסכמים בין המדינות לעיתים אזרח ישראלי (או אחר) משלם מס הכנסה פעמיים.פעם במדינה שבה נוצרה ההכנסה ופעם במדינה שבה הוא אזרח. ההסכמים בין המדינות מונעים ומסדירים את כפל המס.

   במקרה שלנו החמאס ביטל את ההסכמים ולכן אין סיבה שכספי מס הכנסה של פועל פלשתינאי ישולמו לחמאס.

  5. בעיני זייפן הטקסטים אי קיום הסכמים הוא זכותם של הערבים - ועמידה על קיומם היא "התחסדות". אבל מי שמשקר פה בגסות בכל תגובה כמעט, ומתעלם בעקביות מהוכחות מתועדות לשקריו המבחילים בשירות האוייב שאת אלימותו הוא מעריץ (זוכרים את השקר, עליו חזר שוב ושוב, כביכול ארה"ב אינה מכירה בחוקיות הסגר על עזה?) - קטן עליו גם להגן על פלסטינים אחרים, שקרנים ארורי אלוהים כמוהו בדיוק... נכון טוב שיצורים כאלה - כמו זייפן הטקסטים שרמאותו הנכלולית מתחרה רק בשרלטנותו ובורותו בתחומים בהם אינו מבין אף את המונחים, כמו יחסים בינלאומיים - הושלכו לפח הזבל של הפוליטיקה הישראלית, ולא תהיה להם עוד תקומה לעולם?

   בעיני זייפן הטקסטים אי קיום הסכמים הוא זכותם של הערבים - ועמידה על קיומם היא "התחסדות". אבל מי שמשקר פה בגסות בכל תגובה כמעט, ומתעלם בעקביות מהוכחות מתועדות לשקריו המבחילים בשירות האוייב שאת אלימותו הוא מעריץ (זוכרים את השקר, עליו חזר שוב ושוב, כביכול ארה"ב אינה מכירה בחוקיות הסגר על עזה?) - קטן עליו גם להגן על פלסטינים אחרים, שקרנים ארורי אלוהים כמוהו בדיוק... נכון טוב שיצורים כאלה - כמו זייפן הטקסטים שרמאותו הנכלולית מתחרה רק בשרלטנותו ובורותו בתחומים בהם אינו מבין אף את המונחים, כמו יחסים בינלאומיים - הושלכו לפח הזבל של הפוליטיקה הישראלית, ולא תהיה להם עוד תקומה לעולם?

 15. 7
  להסכמים יש שני צדדים העברת הכספים הם חלק מהסכם שבו יש גם סעיף של איסור של פעולה חד צדית. אי אפשר לבחור איזה חלק מההסכם מקימים ואיזה לא.
 16. 6
  ישראל היא מדינה אכזרית
  1. אולי צריך להיות חפצה חיים ?

   החמאס ביטל את כל ההסכמים עם מדינת ישראל ולכן ישראל לא חייבת להעביר לו כספים מכח אותם הסכמים.
   מה גם שכספים אילו משמשים כנגד ישראל.

 17. 5
  מדוע שהפלסטינים לא יגישו תלונה לבית הדין בהאג? ישראל גונבת בקביעות כספים שלא שייכים לה
 18. 4
  תשלומים לרשות: אין פתרון פשוט מזה: ממשל ארה"ב ישלם את הכספים לרשות – ותוריד סכום זה מהסיוע שמקבלת ישראל
 19. 3
  משפט סיכום לניתוח הקודם: מהלך האחדות הפלסטיני והאופן בו מתקבל בזירה הבינלאומית מרסק את התיזה הבסיסית של ישראל "אין פרטנר" וסוגר את הדלת על משחק הסרבנות הישראלית.

  כי יש פרטנר. ועוד כזה ששואף לפתרון בקווי 67 עם "סוף הסכסוך- קץ התביעות" , כלומר, ויתור פלסטיני משמעותי ביותר על "זכות השיבה" לתחומי מדינת ישראל הריבונית. אלה העובדות שנתניהו לא רוצה שנדע.

  1. אדון קורא טקסטים - אתה בור ועם הארץ

   ראוי כי תראה את הסרטון הבא ואולי תבין עם אתה רוצה להגיע להסכם:

   http://new.ba-bamail.co.il/View.aspx?emailid=8340&memberid=715105

   אשמח לשמוע את תגובתך לאחר שחזית בסרטון עד סופו לכתובתי:
   ezrah.us@gmail.com

  2. זייפן טקסטים, אתה פשוט משקר. הפלסטינים לא ויתרו על זכות השיבה. מצד שני, שיקרת כאן שוב ושוב שארה"ב סבורה שהסגר על עזה לא חוקי, ושאובמה יכיר בפלסטינים באו"ם. לא נמאס לך לשקר בעברית עצית מכלי שני, חבוב?

   זייפן טקסטים, אתה פשוט משקר. הפלסטינים לא ויתרו על זכות השיבה. מצד שני, שיקרת כאן שוב ושוב שארה"ב סבורה שהסגר על עזה לא חוקי, ושאובמה יכיר בפלסטינים באו"ם. לא נמאס לך לשקר בעברית עצית מכלי שני, חבוב?

 20. 2
  נתניהו מוכר ספינים לקהל בישראל ("השיחות עם קלינטון בסוגייה האיראנית") ומשחק על זמן מול הממשל האמריקני בסוגייה הפלסטינית.בתקווה כי ממשל אובמה יתאדה.

  אבל זה לא יקרה. ראש הממשלה חי בבועה ובניתוק מהמציאות הגלובלית: הוא אינו מבין כי אין קונים להשקפתו כי הסכם האחדות הפלסטיני הוא "מתכון להשמדת ישראל". אם קלינטון מתקשרת בעיצומו של תהליך הפיוס הפלסטיני ודורשת העברת הכספים לפלסטינים - אלה שבקרוב עומדים לאחד את השורות פתח-חמאס - פירוש הדבר מסר אמריקני ברור : כי כללי הקוורטט לאיסור דיאלוג עם החמאס הם פאסה. כי הממשל האמריקני רואה בהסכם האחדות השברירי סיכוי יותר מאשר סיכון. כי הצטרפות החמאס לאש"פ ( הרכיב העיקרי בהסכם האחדות) פירושו חמאס חדש. חמאס שמכיר בעקיפין בהסכמים הקודמים שחתמה הנציגות הלגיטימית של הפלסטינים. חמאס שמכיר בעקיפין במדינת ישראל באמצעות הסכם ההכרה ההדדית ישראל-אש"פ. חמאס שמעניק גושפנקא להכרזתו הפומבית של אבו-מאזן כי להסכם שלום פלסטיני -ישראלי בקווי 67 יצורף נספח "סוף הסכסוך - קץ התביעות". כלומר, אין זכות שיבה לתחומי מדינת ישראל הריבונית. רק חוק שבות פלסטיני לתחומי מדינתם העצמאית בגדה המעררבית ועזה.
  את כל ההתפתחויות האחרונות האלה מסתירה לשכת ראש הממשלה מהציבור הישראלי. אבל אל דאגה. בניגוד למשיח שלא בא ולא מצלצל - גברת קלינטון כן מצלצלת ומשגרת איתות כי הדלת פתוחה לדיאלוג עם החמאס החדש. נפלאות דרכי הדיפלומטיה.

  1. השקר שהמציא ברק הזחוח המנותק ביחד עם קופירייטר חלקלק כאילו "אין פרטנר", הכל השקר שעליו בונה ישראל את טיעוניה המופקפקים. לא נעים להשתייך לצד המושחת אבל אין כל הצדקה להתחבר לספינולוגיה הזאת, שתהיה בצד שלא תהיה
 21. 1
  מסתבר שישראל גונבת מהפלסטינים לא רק אדמות
  1. ברור גם לאחרון הדבילים שמי שמתחזה באופן קבוע למגיבים אחרים, משקר גם בתוכן תגובתו. לו שכיר חמאס היה רוצה לומר אמת, הוא היה חותם בניק משלו... אבל אז, מי יקרא את שקריו?

   ברור גם לאחרון הדבילים שמי שמתחזה באופן קבוע למגיבים אחרים, משקר גם בתוכן תגובתו. לו שכיר חמאס היה רוצה לומר אמת, הוא היה חותם בניק משלו... אבל אז, מי יקרא את שקריו?

  2. מסתבר שאיש לא מתכוון לעצור את פעילות בוגדי השמאל הקיצוני
  3. מסתבר שפעילות השמאל הקיצוני היא בגידה ושיתוף פעולה עם האוייב