הניחו למזרח ירושלים

ככל שהתהליך המדיני מעמיק לשקוע בתרדמת, כן מתרבות הפעולות שכל תכליתן היא הידוק סיפוחה של מזרח ירושלים לישראל. בשעה שהצד הפלסטיני מציג לפני הקוורטט תוכנית ביטחונית והצעה לגבולות הקבע של הגדה, הצד הישראלי מקדם תוכניות לשינוי קווי המתאר של השכונות שמעבר לקו הירוק.

אתמול דיווח ניר חסון ב"הארץ", שהוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים הפקידה תוכנית להקמת גן לאומי במורדות הר הצופים. בד בבד קיימה המועצה לביטחון לאומי דיון בתוכנית גן המלך שלמרגלות העיר העתיקה. בימים אלה הוחל בעבודות להקמת מחלף חדש במסגרת פרויקט שנועד לחבר את השכונות הצפון מזרחיות של ירושלים למערב העיר, ולאפשר גישה לכביש 443.

הפעילות במזרח ירושלים נעשית תוך זריית חול בעיני הבריות. כך נטען שלמורדות המזרחיים של הר הצופים "נודעת חשיבות מבחינה נופית וארכיאולוגית ומבחינת ערכי הטבע שבו". קשה לאמין שמעיניהם של נבחרי הציבור יוזמי התוכנית נעלמה החשיבות הפוליטית-הדמוגרפית של השטח. תפיסת הקרקעות הללו תמנע את התפתחותן של השכונות הפלסטיניות עיסאוויה וא-טור.

לחצו לייק לפייסבוק "הארץ" וקבלו את מיטב החדשות והפרשנויות ישירות אליכם

תוכנית גן המלך, הכוללת הריסת 22 בתים לצורך הקמת אתר תיירותי חדש, עטופה אף היא במעטה של היתממות. ראש העיר, ניר ברקת, טוען שהתוכנית מיטיבה עם התושבים, שכן היא כוללת מתן היתרים ל-66 מבנים בלתי חוקיים בשכונה. יש להניח שברקת ער למתיחות השוררת בשכונה עקב המאמץ המתמשך של עמותות ימין "לייהד" את העיר העתיקה וסביבותיה. ההחלטה לסלול את הכביש החדש בצפון מזרח העיר לוותה בהסבר הקלוש שהוא ישמש גם את תושבי השכונות הפלסטינית באזור.

לבקשתה של ממשלת ישראל הוסכם שהדיון בסוגיית ירושלים יידחה לשלב מאוחר יותר של המו"מ על הסדר הקבע. בשום אופן לא הוסכם שפסק הזמן ינוצל לקביעת עובדות בשטח ולהגברת המתיחות בין יהודים לפלסטינים.

Read this article in English: Leave East Jerusalem alone

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 31
  אתם מתכוונים מרכז ירושליים...

  ביקרתם לאחרונה במשרד החינוך? באמריקן קולוני? ב JVP?

  מה אתם זורים חול בעיניים? נכון - על שועפט הייתי מוותר בכיף, אבל שיח ג'ראח ואפילו בית צפאפה נמצאים בטבורה של העיר.

 2. 30
  הכביש נחוץ מאד, טוב לכולם, ואינו סותר מדינה פלשתינית בתנאי שלום
 3. 29
  גם מאה מאמרים לא ישנו עובדה אחת:ירושלים בירת ישראל לנצח.ורק של ישראל.

  ירושלים היא בירת העם היהודי, ורק ליהודים מותר לבנות בה. יש אזרחים ערבים,וחייבים לכבדם,כל עוד הם אינם עוינים את המדינה ותושביה.
  בירושלים המורחבת חייבים לבנות ,לא כדי ליהד את ירושלים כי היא מיוהדת מתחילת בנייתה. צריך פתרונות דיור לזוגות צעירים יהודיים.
  ואל תאשימו אותי בגזענות. מי שיעשה כך גזען בעצמו. הערבים אינם רוצים יהודים בשטח שבו יש להם רוב. הערבים יכולים לבנות ברמאללה, בג'נין, בשכם.
  איש לא יפריע להם.

 4. 28
  תגובות הקוזקים הנגזלים מהימין לא מאחרות לבוא.דרום אפריקה הייתה כלב באפרטהייד ובתחבולות הביברמן.אבל כמו באימרה הידועה-כל כלב בא יומו,אנחנו נצטרך לשלם מחיר כבד על כל השחיתות והגזל ההלו-אבל למען שלום,נשלם.חבל רק שאי אפשר יהיה לגבות את המחיר רק ממי שהיו שותפים לבנייה המטופשת הזו
 5. 27
  מי שהורסים בתים בטוענת תיירות,שום תיירות לא תגיע בסופו של דבר.עם מולדובה ביתם שגנבו לנו את השם והורסים את הארץ יחד עם הימין ההזוי של ביבי-מציתים את הארץ ומחרבים אותה.מושחתים הביתה.
 6. 26
  לשמאל מותר לצפצף על החוק

  כשצריך להשמיץ את הממשלה.
  את חוק ירושלים שכחתם?

 7. 25
  שמאלני "הארץ" שכחו שירושלים תחת ריבונות ישראל?
 8. 24
  עוד מוקש שמתוסף ליתר המוקשים של ממשלות ישראל בדרך להסדר
 9. 23
  Jerusalem

  I have heard that Jerusalem was invented and created by a certainand a man called Sakomon, No David t by Mustafah

 10. 22
  אלו פעולות חשובות מאוד עבור תושבי ירושלים. הכביש והמחלף בצפון העיר חיוני ללמעלה מ-60 אלף תושבי צפון העיר התקועים בפקקים מידי בוקר וערב.
 11. 21
  כשראש העיר שם קצוץ על צוי בית-משפט, מה הפלא? ב1 לאפריל, כולנו מפנים את מיגרון!
 12. 20
  כרגיל סיקור ודעות מהזווית הפלסטינית בלבד

  גן לאומי במורדות הר הצופים הוא דבר מבורך, ובמידת הצורך ניתן לבצע שינויים בגבולותיו שיאפשרו פיתוח צמוד לשכונות הקיימות.

  היה מועיל לו כתבי העיתון היו מתייחסים לדברים לא רק בזווית הפלסטינית, אלא גם מעלים את השאלה מדוע לא הוכרזו עד היום שטחי שמורות טבע וגנים לאומיים במערב ירושלים, כמו שמורת ליפתא וגן לאומי עין כרם (תוכניות מאושרות). כך היינו מקבלים סיקור שלם ומועיל יותר לציבור.

 13. 19
  לא תהיה חזרה לגבולות 67. ומי אמר שחייבים לקבל את המתווה הפלסטיני? שהם יקבלואת שלנו. לא ירצו - שישתו את המים שנשארו בים המלח, כמו שאמר הפילוסוף הענק עראפאת יאסר
 14. 18
  אם בארזים נפלה שלהבת,מה יגידו אזובי הקיר ?

  אם מאמר מערכת ניכתב תחת כותרת צעקנית "הניחו למזרח ירושלים" ומתעלם מהמציאות במזרח ירושלים או גרוע יותר, לא מכיר אותה, לא פלא שבחצר העיתונות פורחים "עשבים שוטים" שמחריבים אותה מבפנים. 30 שנה מתבצעת בשטחי מזרח ירושלים בניה (רובה לא חוקית) שכל מטרתה לחסום אפשרות של תוכנית אב שתעצב את פני ירושלים וסביבתה.זו מלחמה על מקומה של העיר במרחב האיזורי בעתיד.רשת חדשה של כבישים ומנהרות יצרה מציאות חדשה מבקעת הירדן ועד תל אביב.הגן הארכיאולוגי אפילו לא נקודה על מפת המציאות וגם לא דגל למחאה .חבל שהמאמר לא נכתב בחרדת קודש מפני גודל הנושא.

 15. 17
  ירושלים היא בקונצנזוס הלאומי. בנייה בעיר לגיטימית לגמרי

  בתור איש הגר בירושלים ןחווה את היומיום שלה, גם הערבים הגרים בעיר אינם מסכימים לחלוקת ירושלים. בגבעה הצרפתית חיים ערבים עם יהודים יחד והמצב איננו כה עגום כפי ש"הארץ" מצייר. הקמת גנים לאומיים היא מבורכת בעיר צפופה ובנוייה כירושלים. תפנימו דבר אחד: מדינה פלשתינית - לא תקום ולא תהיה. ולא בגלל היהודים.

  1. נחייה ונראה.
 16. 16
  'גנבים בלילה'

  כך כתב מזכירו של זבוטינסקי. מהות ותכלית עמדת הימין הפוליטי בישראל להשתתף בהרדמת התהליך המדיני ('ויתורים כואבים') ובה בעת לספח ולהשתלט על שטחים ביהודה ושומרון. את מחיר הפינוי ישלמו עשירי השמאל . אכן כלכלה מדינית. ישראל בת 64 ולאן פניה?

 17. 15
  מה קרה לאבירי שלטון החוק?
 18. 14
  כל סמולן אוויל, בטוח שהשפיות נמצאת בצד שלו, לא צריך ליהיות חכם גדול בכדי להבין, שמי שעדיין דוגל כיום באוסלו, הוא אוויל משריש ו/או אדם עם בעיות נפשיות, מה עוד צריך לקרות, בכדי שתשתכנע, שמעשה אוסלו היה איוולת ממדרגה ראשונה, אפילו אם היא נעשתה בכוונות טובות, לערפאת לא היה, וגם עכשיו אין ליורשיו, כל כוונה לעשות שלום עם מדינת ישראל, בכל גבול שהוא, הוא הכריז על כך בגלוי, לפני שהגיע לכאן, ומהיום הראשון שהגיע לכאן, ויורשיו משיכים להכריז על כך עד היום,

  אגב, הדבר החיובי היחידי שיצא מעוסלו הוא, ששילמנו את כל המחיר,
  ועכשיו לוקחים אנו את כל התמורה.
  לכן מותר לנו עתה לבנות את ירושלים,
  וגם להתנחל בכל עמק ועל כל גבעה והר ביו"ש.
  כאן זה מדינה של היהוד. וכאן זה דמוקרטיה רק ליהוד.
  מוטב שכולם כבר יפנימו את זה. סמולנים, וערבים, וגם היהוד.

  כולם צריכים לזכור, שאנו באנו ארצה לנחול ולהתנחל בה.
  מכוון שכאן זאת ארץ המולדת ההיסטורית של היהוד.
  וירושלים היא עיר הבירה ההיסטורית של בני שבט יהודה.
  -----------------------------------------

  וגם לחפור בהר הבית, ולמצא את המקדש של הורדוס.
  ואולי נמצא גם את בית המקדש של שלמה.

  וגם כל סמולני שלא מוכן לקבל את שילטון היהוד על הערבים.
  יכול ללכת לגולה, ולהזריק שמה עד-דלא-ידע, עוד 2000 שנה.

 19. 13
  גם לא הוסכם שלערבים תהיה זכות לבנות שלא כחוק
 20. 12
  מדוע לא לקדם פיתוח במזרח העיר?? האם השמאל מעדיף אנרכיה במזרח ירושלים?? העדר תכנון, הזנחה, בנייה בלתי חוקית, השתלטות על קרקע ציבורית, מפגעי בנייה, כולל שטחי ציבור שהופכים למזבלה ולהררי פסולת. כל אלה יגררו הפגנות אלימות מצד תושבי מזרח ירושלים. ואז יש "הצדקה" לשמאל לטעון על קיפוח והזנחת הערבים בירושלים.
 21. 11
  "חכמים המה להרע ולהיטיב לא ידעו".
 22. 10
  הכתבה הזו הולכת טוב עם אחותה התאומה - לעצור את הבניה במערב ירושלים

  לפי תפיסת הארץ, צריך לבדוק אם י-ם היא מהערים שבכלל צריך לבנות בהם:
  http://www.haaretz.co.il/opinions/topic-of-the-day/1.1582318

 23. 9
  אם אפילו מכה ומדינה אינן בירתה של אף מדינה ערבית, אין סיבה בעולם שירושלים תהיה כזאת. עמאן מספקת בהחלט.
 24. 8
  הארץ, נסחפתם לחלוטין

  לא מדובר אפילו בבניה חדשה, אלא בכבישים וגנים לאומיים. וגם את זה אסור לממשלת ישראל לעשות בבירתה הנצחית? אין גבול? איך היד לא רועדת כאשר אתם תוקפים בניה יהודית בירושלים, העיר שסביבה נשפך דמם של אבותינו כמים? העיר שנכספנו אליה אלפי שנים?


 25. 7
  אדוני השופט, למה באדם אתה לא מאמין, אומר השיר הידוע

  העיריה לוקחת את השטח שנועד להתפתחות שכונות פלסטיניות, רק כדי לספק להם ולנו נוף. אז למה טוענים ידידנו בעולם, אלה שנשארו, שקשה להאמין לנו ושהדמוקרטיה שלנו מידרדרת??

 26. 6
  שקר י-ם ה"מאוחדת" - אין שום עיר בירה בכל העולם אשר חומת בטון (בגובה 9 מ') מפרידה בין חלקיה השונים.
 27. 5
  בתחבולנות ישראלית שקופה מיהדים את מזרח ירושלים לדורות ללא אפשרות חזרה.ככה מנציחים את מצב האיבה, לא עושים שלום,.
 28. 4
  כל הפעול ל"יהוד" מהבות פרומו לדרישות להצדקת דרישות הפליטים על רכוש ביפו רמלה חיפה ועוד 400 כפרים יש כאן אטימות וגיזענות וחוסר הבנת המציאות של עמותות הימין שמקדמות מדינת חמס בימקום ישראל

  כל פעולתן של עמותות הימן יביאו בעיוורונם ליסודה של מדינת חמס בימקום ישראל רק שהפעם את העבודה עושות עמותות הימין בדרישותיהם על רכוש נטוש במזרח ירושליים הן מעוררות דרישות על רכוש פלסטיני נטוש מ 48 בכל רחבי מדינת ישראל נראה את בתי המשפט מתמודדים עם טביעות בצפת רמלה לוד חיפה יפו ועוד 400 כפרים שנהרסו והושמדו
  ללא הגכרה הדדית בגבולות יביטו הימניים גם רוב פלסטיני בכל רחבי ארץ ישראל ולמעשה שילטון חמס
  הבעייה שהימניים רואים את הערבים כשקופים ומתעלמים מקיומם

 29. 3
  המאמר מבוסס על שגעון חלוקת ירושלים. ירושלים היא בירת ישראל. היא מעולם לא היתה בירה ערבית.

  במשך 3000 שנים מאז דוד המלך קבע את ירושלים כבירת ישראל, היא היתה , מחולקת 19 שנים בגלל הכיבוש הירדני. האם "הארץ" רוצה שוב כיבוש ערבי של ירושלים ? זה שגעון.

 30. 2
  תניחו אתם למזרח ירושלים

  משעשע מאד העיסוק האובססיבי של עיתון הארץ בכל מה שנמצא מעבר לקו הירוק - הפרה הקדושה היחידה שנשארה לשמאל. האם אתם חושבים ברצינות שהאוניברסיטה העברית תחזור להיות מובלעת בשטח זר? האם נראה למישהו שלא תהיה ריבונות על הכותל? שכביש 443 יהפוך להיות כביש פלסטיני או שאחת משכונות העיר (ארמון הנציב, גילה, הר חומה, פסגת זאב) תפונה אי פעם?
  למעשה, ההזהרות החוזרות ונשנות רק גורמות לדמיון שווא בקרב הערבים שאכן יש ויכוח ציבורי לגבי שטחים אלו - ויכוח שקיים כנראה רק בין גווני השמאל ההזוי שנע בין ה"גדה השמאלית" למערכת "הארץ". מאמרים כאלה לא מקרבים את השלום - הם רק מוכיחים שתמיד יהיה מישהו בשמאל שיזכיר לפלסטינים שהיהודים לא החזירו את כל חובותיהם לאומה הערבית הגאה. (ראה מאמרו ההזוי עד כדי גיחוך של עקיבא אלדר שמתלונן על כך שנתניהו לא משחרר רוצחים כמחווה לאבו מאזן ומסתפק בדגי רקק).

  1. גם כשמאלן המאמר הזה מוזר בעיני

   אני מניח שבשלב מסויים יתקיים מו"מ רציני לשלום, ומו"מ זה יכלול חלקים מסויימים מירושלים. אולם כעת, מאחר ולא מתקיים מו"מ כזה, אין שום סיבה שישראל לא תשפר עמדותיה בשטח.
   מאד חשוב שהפלסטינים יבינו שהזמן משחק לרעתם ולא לטובתם. זה יביא אותם לשולחן בהקדם.

 31. 1
  המשך לסיום המאמר:

  אא"כ אלו הם פעילויות בינוי פלשתינאיות...