המהלך לא הושלם

ראש הממשלה הוכיח נחישות שלשום כשהעביר בממשלה את מרבית המלצות הפרק על תחרותיות בדו"ח ועדת טרכטנברג. המלצות היסטוריות ממש - כמו הקמת רשויות מטרופוליניות לניהול התחבורה הציבורית העירונית, הגברת התחרות בתחבורה הציבורית, הוצאת תחנות דלק מחברות הדלק הגדולות, והעברת סמכויות לרשות ההגבלים העסקיים, לפרק בדיעבד חברות בעלות עוצמה משקית גדולה מדי - אושרו בממשלה. אלה המלצות מבניות חשובות ביותר, שיאפשרו להביא להגברת התחרות.

עם זאת, המלצות חשובות שנכללו בדו"ח לא זכו לאישור הממשלה. המלצות על הגברת היבוא המתחרה לישראל - הגבלת סמכויות מכון התקנים, שהוא היום חסם ליבוא מתחרה, והגבלת הסמכויות של משרד התמ"ת להטיל היטלים על יבוא מתחרה - לא נדונו כלל בממשלה. אם מוסיפים לכך את הפשרה שכבר הושגה, ועיכבה את הפחתת המכסים על יבוא לישראל, הרי שהמהלך התחרותי החשוב ביותר - חשיפת המשק ליבוא - אינו מתקדם.

הצעדים המבניים החשובים שהממשלה אישרה יביאו לשינוי פני המשק רק בעתיד הרחוק. לעומת זאת, פתיחת המשק ליבוא היתה עשויה להביא להגברת התחרות ולירידת מחירים בטווח המיידי. מאכזב הוא, כי המהלך שהיה עשוי לתת מענה מיידי לדרישות של מחאת יוקר המחיה לא התממש.

האכזבה עלולה להתגמד לנוכח הפרק העיקרי של דו"ח טרכטנברג, שטרם עלה לדיון בממשלה: החינוך לגיל הרך. זאת גולת הכותרת של הדו"ח, במענה לתביעת המחאה החברתית להקל את העומס על מעמד הביניים ולשפר את היצע השירותים של המדינה לאזרחיה. העניין מוטל בספק, אלא אם כן יקבל ראש הממשלה החלטה לקצץ בתקציב הביטחון. קיצוץ בתקציב הביטחון הוא אמנם הכרעה כבדת משקל, אך לנוכח הצרכים החברתיים והאזרחיים הדוחקים, על ראש הממשלה להוכיח נחישות אמיתית ולקבל את ההחלטה הזאת.

Read this article in English:Incomplete steps

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 11
  קנית קפה נמס מחו'ל=פיטרו עוד עובדת בארץ.קנית פסטה מחו'ל=עוד פועל פוטר בארץ
 2. 10
  יש המון משחק פוליטי ופופוליסטי, הרבה חלקי עשיה ואין יישום ממש

  למשל, הרי כבר הוסכם שיעשה שינוי בנוגע להטלת מכס לסחורות שנקנות באינטרנט ושהסכום יעודכן כי רכישות עד 1200 ש"ח לא תחוייבנה במכס (עד כה מכס הוטל מסחורה בעלות של 50 דולר) אבל... יש לחכות שהאוצר יחתום על סיכום זה על מנת שאכן יצא לפועל.... מבירור שנעשה מול המשרדים הרלנטיים, אין שום כוונה לחתום בקרוב..... זה נח, הפרסום הודות ה"הישג" כבר התקבל, אז למה לטרוח ובאמת לבצע את השינוי?!

 3. 9
  אני בשוק!!!! הארץ מפרגנים לרוה"מ???!!!!!
 4. 8
  כל "הגבּרת התחרות" הזה הוא מנוע להרחבת משטר ההפרטה, היזהרו פתיים.

  אומרים לא באל"ף רבתי לקפיטליזם !

 5. 7
  לא צריך לקצץ מצה"ל בשביל חינוך מגיל 3 - יש קצבאות ילדים מיותרות, תיקחו משם

  להפסיק את קצבאות הילדים - אם רוצים לשמר את מה שקיים היום - אז לא לתת אותן לאף ילד שנולד מ-2013 ואילך. הכסף הזה יכול להיות מופנה בכל שנה לסיבסוד חינוך מגיל 3.

  קיצוצים בצה"ל יכולים להיות ראויים - אבל בשביל חינוך לילדים אפשר למצוא בקלות כסף מהמערכת המעוותת של הרווחה בארץ.

  1. פשרה - קצבאות ילדים לשלושה ילדים ראשונים שיכללו גם את החינוך
 6. 6
  אנחנו לא רק צרכנים אלא גם יצרנים

  פתיחת השוק ליבוא אולי תביא לירידת מחירים אבל גם ליצירת מובטלים שלא יוכלו לקנות המוצרים המיובאים

 7. 5
  למה לא לקצץ בתקציב החרדים והכוללים והרבנים שמוצצים את הקופה הציבורית ולא תורמים כלום למדינה. למה זה בטחון מול רווחה של אלה שעובדים ותורמים כל הזמן?
 8. 4
  הבעיה התחבורה ציבורית איננה "חוסר תחרות"!

  על מנת להפוך את התחבורה הציבורית בישראל לאלטרנטיבה ממשית וזולה למכונית הפרטית יש צורך בהשקעות תשתית גדולות. השקעות ממשלתיות, שום כוח בשוק הפרטי לא יוכל ליזום שינוי שכזה. אין בעולם תחבורה ציבורית יעילה בבעלות פרטית. כל השינויים האדמיניסטרטיביים שאושרו הם הרבה אוויר חם ללא תקצוב מתאים. ספינולוגיה במיטבה.

  1. ושכחת את סוגית התחבורה הציבורית בשבת

   באמת כבר הגיע הזמן.

 9. 3
  איל ג'ונג נהנתניהו סונג העביר אתמול גם מסר למבקר המדינה בקשר לאסון הכרמל . הוא היה האל שלא הכזיב הכל יכול שברוח נשיפת פיו כובתה הדלקה שהוא וחברי ממשלה נוספים היו אחראים לה מלכתחילה
  1. זו הסתה נבזית נגד מנהיג דמוקרטי, אולי באמת עדיף שביבי יסתום את הפה לך ולדומיך וישליך אותך לכלא או ישלח אותך לחילופין עם כרטיס לכוון אחד לחבריך בעזה

   זו הסתה נבזית נגד מנהיג דמוקרטי, אולי באמת עדיף שביבי יסתום את הפה לך ולדומיך וישליך אותך לכלא או ישלח אותך לחילופין עם כרטיס לכוון אחד לחבריך בעזה

  2. אם מישהו צריך לסתום את הפה זה הנהנתניהו הזה שמתהדר בנוצות לא לו... נו, וגם לך שיסתום
  3. לדני היקר במה זה הסתה ומה אתה מתלהם כל כך
  4. היה כאן הומור במידה הנכונה, רק שאתה מרובע.
 10. 2
  מה רק למתנחלים ולחרדים מגיע חינוך חינם מגיל שלוש?
 11. 1
  מצפון (קוריאה) תיפתח הרעה

  קלגסי-אימים הפועלים בגולאגים נסתרים מאחורי מסך הבמבוק מחוללים זוועות ברעבים ובנרדפים - ו"הארץ" שותק!