שבחים עצמיים ומחירם

בנימין נתניהו נהנה לשמוע דברי הלל ושבח לפועלו כראש הממשלה, וכשהמחמאות אינן מגיעות מאחרים, הוא דואג להן בעצמו. שלשום השתתף בטקס הזיכרון ל-44 הרוגי השריפה בכרמל, במלאת שנה לאסון. לקראת האירוע שכתבה לשכת נתניהו את דברי הקישור של מנחה האירוע, דן כנר, ושיבצה בהם ביטויי התפעלות מתפקודו של ראש הממשלה בזמן השריפה ואחריה.

משהתבררו ממדי הדליקה, נתניהו אכן נרתם לניהול המשבר ופנה למדינות וחברות זרות שיסייעו לישראל בשיגור מטוסי כיבוי. לאחר מכן דחף להקמת טייסת כיבוי קבועה, בהחלטה שנויה במחלוקת. אבל אפילו אם מילא את תפקידו כראוי בזמן האסון, נתניהו שגה כאשר הכניס שבחים עצמיים לדברי הקישור בטקס זיכרון ממלכתי. זו לא הדרך וזו לא הבמה, כפי שבאזכרות לחיילי צה"ל לא נהוג שהקריין משבח את ראש הממשלה, שר הביטחון או מפקדי הצבא על מילוי תפקידם במלחמות.

דברי השבח נשמעו כניסיון לקבע את מעמדו של ראש הממשלה בדעת הקהל, לקראת פרסום דו"ח מבקר המדינה על השריפה בכרמל. נתניהו מקווה, כנראה, שתגובתו המהירה לאסון תגמד את מחדלי הממשלה בהיערכות שקדמה לו. אבל חמור מזה, שכתוב דברי הקישור מעיד על בעיה בהתנהלות הציבורית של נתניהו, שחוזרת על עצמה לאורך הקריירה הציבורית שלו: תשוקתו לקבל קרדיט בכל מחיר, ותחושתו שמקפחים אותו ולא מכירים בגדולתו כמנהיג. גם אתמול, במקום שיודה בטעותו, לשכתו הדפה את הטענות ומקורביו הפוליטיים יצאו להגנתו מול "המתקפה התקשורתית".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב החדשות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

הבעיה בהתנהלות הזאת איננה רק בחוסר הצניעות - "יהללך זר ולא פיך". היא מעוררת גם תהיות ביחס לשיקול הדעת של ראש הממשלה בעניינים גורליים יותר. העיסוק המופרז של נתניהו בטיפוח תדמיתו הציבורית מדאיג. מי שמבקש את אמון הציבור בהכרעותיו בענייני מלחמה ושלום, מצווה לנהוג בזהירות ובענווה ולא בגאוותנות ורדיפת כבוד, שבצילן מסתתרת גם התחמקות מאחריות.

Read this article in English: The price of self-praise

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 44
  בל נשכח, מדובר בר"מ שמאוד חשוב לו איך להראות

  ולראיה, תקציב האיפור שלו בשנה הוא כמאה אלף שקלים.

  http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1217602

 2. 43
  במה "הארץ" שונה מאלה ששיבחו את נתניהו בעצרת? הם היללוהו כחסידים שוטים, ואתם מקללים אותו בשנאה חשכה. להם לא משנה מה נתניהו יעשה, הם אוהבים אותו. לכם לא משנה - אתם מתעבים אותו. ובאשר להטפות המוסר, באמת. בחייאתכון. שראש ממשלה יקשיב לכם? לכם?! שכל תחזיותיכם התבדו בזו אחר זו, שלא כתבתם אפילו מאמרון מערכת על המגה-פאדיחה שהיתה עם הצונאמי שלא היה? שלא הודיתם בטעות מימיכם? די, נו. תהיו רציניים.

  במה "הארץ" שונה מאלה ששיבחו את נתניהו בעצרת? הם היללוהו כחסידים שוטים, ואתם מקללים אותו בשנאה חשכה. להם לא משנה מה נתניהו יעשה, הם אוהבים אותו. לכם לא משנה - אתם מתעבים אותו. ובאשר להטפות המוסר, באמת. בחייאתכון. שראש ממשלה יקשיב לכם? לכם?! שכל תחזיותיכם התבדו בזו אחר זו, שלא כתבתם אפילו מאמרון מערכת על המגה-פאדיחה שהיתה עם הצונאמי שלא היה? שלא הודיתם בטעות מימיכם? די, נו. תהיו רציניים.

 3. 42
  מי שמקיף את עצמו ביועצים שכאלה

  כל התרוצים שבעולם לא יואילו לו
  איזה מידע יגיע אילו
  על פי מה יקבל החלטות
  מי שמסכים להיות מוקף במלחכי פינכה ........מה הוא ??????

 4. 41
  יחי הביבימשיח
 5. 40
  יוחזרו יומני "גבע כרמל"

  אני מציע שבכספים שיחסכו מסגירת ערוץ 10, תפיק הממשלה יומני חודשות שיוקרנו כאן בבתי הקולנוע לפני תחילת הסרט ובהם יראו את ראש הממשלה חונך טייסות כיבוי, "גוזר סרטים במפעלים וכבישים" ומבקר ברפתות שבהן תפוקת החלב מגיעה לשיאי גינס. כך תבוא לידי ביטוי מנהיגותו המרשימה מרחיקת הראות והסופרטנקרית, רק שאלה פשוטה אדוני ראש הממשלה, מדוע לעזאזל לא עמדה כבאית מסכנה בעוספיה כזו שהייתה חוסכת את הגיוס המרשים שעשה הוד בעלה של אשתו (המרשימה לא פחות ואולי אף יותר) של טייסות כיבוי מהודו ועד כוש.

 6. 39
  העיסוק בחיצוניות ובתדמית הוא חזות הכל שאין מאחוריה ולא כלום. המדד הסקרי: "אני נראה ונשמע, משמע אני קיים"
 7. 38
  סוף דבר

  וכאשר יתרחש האסון שהם חוללוהו יחמקו השנים מאחריות כפי שעשה דיין לאחר מלחמת יום הכיפורים.

 8. 37
  דברי השבח רק מוכיחים כי נתניהו אשם בהזנחה של שרותי הכיבוי

  דברי השבח רק מכסים על כישלונו של נתניהו בטיפול בשרותי הכיבוי ובשרפה בשלביה האחרונים
  אחרכך האורון טנק שביב הביא היה רק ליחסי ציבור לביבי
  נמאס כבר מחדל אישים כמו ביבי שרק הורס הורס והורס
  ונראה שעם כמה שדורכים עליו יותר תומך יותר בביבי

 9. 36
  גם כשברור שדברי ההבל לא נכתבו על ידו, מציג עצמו הקריין כשוטה כאשר הוא משמיעם

  ובסביבת ראש הממשלה אפילו אין מבינים על מה המהומה. הם מורידים את המדינה כל יום לשפל נמוך יותר

  1. מזכיר את שרת הקליטה שגם לאחר גל המחאות והדיון הציבורי שהתנהל בעקבותיו , יצאה לתקשורת לומר ש"אינה מצליחה להבין " את מהות העלבון
 10. 35
  לבי לבי לקריין המנוסה שמצא עצמו קורא הבלים. ברור שהוא לא כתבם, אך מביש מאד להשמיעם

  ועוזריו אינם מבינים שכה לא מתנהלים גם אם העובדות נכונות. והן אינן נכונות...

 11. 34
  זאת היא האמת וכול האמת.

  אבן נתניהו מנהיג אמתי ופטריוט אמתי. לכן השמאל לא סובל אותו מפני שהוא לא נכנע לרעיונות השמאל ההזויים לגרש מבתיהם 350000 יהודים שהתישבו ביהודה ושומרון. כל פיתרון של שלום יתבסס על העובדא שאף יהודי לא יגורש מביתו באף מקום בעולם וכמובן מאליו לא מארץ ישראל. השמאל מת מקנאה מהישיגיו העצומים של נתניהו בכל התחומים החשובים של מדינת היהודים

 12. 33
  הצביעות של התקשורת הסמולנית ברובה, ביחסה לנתניהו ורעייתו פשוט זועקת. תשוו באיזה כפפות של משי היא התיחסה לרבין ה"אמיץ" ושרון ה"אתרוג" הרופסים והכושלים שנכנעו לטרור של עראפת והחמאס

  הצביעות של התקשורת הסמולנית ברובה, ביחסה לנתניהו ורעייתו פשוט זועקת. תשוו באיזה כפפות של משי היא התיחסה לרבין ה"אמיץ" ושרון ה"אתרוג" הרופסים והכושלים שנכנעו לטרור של עראפת והחמאס

  1. האם היא התייחסה בכפפות משי לאולמרט או תרמה להדחתו? שרון, עד כמה שאני זוכר היה מהליכוד
 13. 32
  אכן חציר העם! תמיד היה חציר, וגם בימים אלה הוא ברובו כנראה חציר. וראש הממשלה של החציר- מהו?, נכון... וכך יהיה עוד כמה שנים,אבל לא יותר מ5-6. כי גם החציר הכי חצירי יכול להתעצבן! והחציר הזה יתעצבן ועוד איך! ואז הוא יסיים את ממשל הימין+חרדים שמדרדר אותנו פה במשך 32 לחינוך ירוד, מערכת בריאות קורסת, אלימות בכל עבר, שטויות של ימי הביניים, ג'אנק בבוקר וג'אנק עד ערב. למה מה קרה? חציר, חציר, אבל גם חציר יכול להתעצבן ולשים סוף לתעתועי הימין
  1. אלה תגובות של שמאלן פנאטי

   עוד לא היה כל כך טוב לעם ישראל כמו בתקופה הזאת-תקופתו של נתניהו. המדינה פורחת. הכלכלה משגשגת . ועם ישראל מאושר- כמובן חוץ מהשמאלנים החולנים שהלב שלהם נקרע איך נתניהו מצליח בהנהגת המדינה.

 14. 31
  עדיף שמישהו שעל הכוונת של התקשורת יהיה בשלטון
 15. 30
  חשבתי שקים ז'ונג איל מת.
 16. 29
  ביבי מלכנו הוד מעלתו שמש העמים מרכז היקום,עשה טובה ותניח לנו לנפשנו.
 17. 28
  ביבי מלכנו הוד מעלתו שמש העמים עשה טובה ותניח לנו לנפשנו.
 18. 27
  טעות.

  טעם רע וחוסר שיקול דעת בענייני תקשורת וייצוג הם הבעיה הקטנה. הבעיה האמיתית היא שכל ראשי הממשלה הניאו-ליברלים בישראל (שרון, אולמרט, נתניהו), בסיוע תקשורתי נרחב, מנהלים משטר של חברת כוח אדם; אזרחים הם סחורה מניבה ודי רווחית.
  בדמוקרטיה, ראש ממשלה נבחר כדי לשרת את הציבור ולשם כך הוא מקבל לידיו סמכויות ותקציבים: כדי להקים, לנהל ולתחזק מערכות תקינות עבור הציבור. נקודה.
  לא יותר ולא פחות מכל בעלים של עסק זעיר המחויב ע"פ חוק בשמירה (גם) על כללי בטיחות, כולל מינוי אחראים מתאימים ואנשי מקצוע. זה אלמנטרי.
  בהיעדר שגרת ניהול, מובן מאליו שמחדלים בטיחותיים - ואחרים - מתגלים רק כשתקלה זניחה וצפויה מתדרדרת לאסון מזעזע.

 19. 26
  שמש העמים

  דו"ח מבקר המדינה מאשר שבמדינתנו זורחת יותר משמש אחת. כלל לא מפתיע שלא יהיו לנו מיים.

 20. 25
  לאסור בחוק כל מלה טובה על ביבי. מה זה פה?
 21. 24
  לאלה שחושבים שהתקשורת נטפלת לנתניהו ושמאמר המערכת ב-"הארץ" עוסק בקטנות, כדאי לחשוב שוב. בעוד שנים רבות, כשדור חדש של מנהיגים יהיה כאן - אם יהיה - יתגלו הפרטים שהיום לא מדברים עליהם בגלוי אלא בקריצות עיין או בהערות מתחכמות. השאלה היא, עד כמה מעורבת "הלישכה" בעניינים של חיים ומוות. לא "הלישכה" נבחרה בבחירות, אבל היא זאת הקובעת. מעריצי נתניהו לא רואים שה-"לישכה" מובילה אותם באף.
  1. השנאה מעוורת דברי חכמים לטיפשים על אחת כמה וכמה
 22. 23
  יהללך זר ולא פיך אמר יהוה. אליהו הנביא. דוד המלך, יוליוס סיזר, מאו צ'ה דון, פידל קסטרו ועכשיו דון נהנתניהו ויצרו את משרד יחסי הציבור הראשון
 23. 22
  מישהו בדק את ממוצע שנות לימוד של הממשלה הזאת ???
 24. 21
  אין יותר נושאים חשובים על סדר היום שהארץ מפנה את כבוד מאמרו היומי לשלושה משפטים שנאמרו בטקס?

  אין לכם פליטים להגן עליהם? מתנחלים לעשות להם דמונזיציה? אולי לשם שינוי תפרסמו שערבים מתנכלים ליהודים בלוד ושנשרף אתמול בית כנסת בגלל גזענות ערבית?

  1. בודאי יש נושאים יותר חשובים - השאלה היא למה, למרות הנושאים היותר חשובים, עסקה לשכת נתניהו בשכתוב דברי הקישור ?

   כנראה שלשיטתם - אין נושאים חשובים מאלה (קילוס רוה"מ). ומשכך גם התקשורת רשאית לחשוב כך

 25. 20
  ומה מסתתר מאחורי הצודך בשבחים ??

  תכונות של מנהיג ?? לא
  אז איך הגיע להיות ראש ממשלה אצלנו ??
  כי הבערות חוגגת .

 26. 19
  זה בזיון ולא היו דברים כאלה רק במשטרים טוטליטאריים. אצלינו זה פשוט מגוחך כמו בדיחה טפלה
 27. 18
  לכן אנחנו נראים כך . מי לא מבין ???
 28. 17
  כשנגמור לטפל בתקשורת, לא תוכלו לכתוב כך.
  1. להכנס לכוננות
 29. 16
  מילא שבחים אבל שבחים שקריים? "אני מתכבד להזמין את מי שהיה הראשון שהבין את גודל האירוע" - חה חה חה חה חה חה חה
 30. 15
  BB משלם דמי בריאות, והוא זכאי לסיוע פסיכיאטרי ככל אזרח אחר במדינת ישראל החופשית. לא צריך לפחד: פסיכופאט איננו פושע.
 31. 14
  גם כותב וגם מגיב - תת רמה .

  "היא מעוררת גם תהיות ביחס לשיקול הדעת של ראש הממשלה בעניינים גורליים יותר".
  קשקוש מקושקש.
  פרי באושים שמריח אופוזיציה כושלת .


 32. 13
  נמשיך לתמוך ולבחור בנתניהו למרות ובגלל דברי הבלע של התקשורת נגדו.הוא האיש הנכון במקום הנכון ובזמן הנכון.הזמן ימשך לדאבון ליבם של הסמולנים
  1. אין הסבר אחר
 33. 12
  כל תעלולי התקשורת וההסברה של הביבי נועדו לתכלית אחת-להאדיר את הכלומניקיות,בטיוחים למיניהם.מספיק לראות הבורים המתנפלים על החינמון שלו כדי למלא את נביבות ראשם,בלי להבין שהחינם הזה הוא רעל
  1. זה לא רעל. זה דווקא אנטידוט
 34. 11
  אכן סכנה

  הסיפא של המאמר קולעת במיוחד למטרה: גורל ישראל נתון כיום בידי שני אנשים אשר אורח התנהלותם מלמד שאין לסמוך עליהם ועל שיקוליהם. לגבי נתניהו אין צורך להכביר מילים. השני הוא אהוד ברק. מדובר באדם שכהונתו בתפקיד נעדרת לגיטימיות, לפי שהושגה בדרך לא כשרה ובאמצעות הולכת שולל של ציבור בוחריו. ברק הציג את עצמו ואת מפלגתו לקראת הבחירות כאלטרנטיבה לנתניהו וליברמן, אך לאחריהן הפך למעשה לגורם המאפשר את קיום ממשלתם ואת מדיניותה. בנסיבות אלה כהונתו בתפקיד שר הביטחון היא סילוף רצון הבוחרים, וכך גם דהירתו המשותפת עם נתניהו לתקיפת איראן.
  סכנה נוספת: ברק מחשיב את עצמו לאינטלקט-על ולמי שעומק הבנתו אינו כלל בר השוואה לרדידותם של החולקים עליו. כדאי בהקשר זה לשים לב לשימוש התכוף שהוא עושה בשורש ״עמוק״ בהטיותיו השונות - דוגמה אחרונה ״ההבנות העמוקות״ שהשיג עם פאנטה ואובמה. הבעייה היא שכאשר בוחנים בעין בלתי משוחדת את הישגי ברק בצבא ובביטחון לאורך השנים שלאחר הסיירת, לא מוצאים שום עדות לאותה ״עמקות״ נטענת, ואף לא לראיית הנולד האמורה להיגזר ממנה. ״לא צריך להתבלבל״ כלשונו של ברק: ורבליות יתר (כפי שכינה זאת לא מכבר מצנע בראיון למוסף הארץ) אינה מעידה על ״עמקות״, ברוב המקרים ההיפך מכך.
  בנימין נתניהו כבר הכתיר עצמו כממשיכו ל״החלטות גורליות״ של בן גוריון, לצד חברו לסיירת הרואה עצמו כעל-אדם. כל שנותר לזוג החביב עתה הוא רק להוכיח במעשה אחד גדול שראייתם את עצמם נכונה. את המחיר לכך נשלם כולנו.
  צדק בייגה שוחט, אדם מתון הליכות בדרך כלל, בהעירו בהקשר לפרסה של פרישת ברק וחבר מרעיו ממפלגתם והקמת ״עצמאות״: אופן התנהלותו של ברק וטיב שיקוליו פוסלים אותו מלכהן בתפקיד שר הביטחון. 

  1. דברים כדרבנות

   לצורך פרספקטיבה כדאי להיזכר בגאון פוליטי נוסף, מן הדמויות הנערצות על ברק (עפ״י עדותו שלו), שגם לו יוחסה היכולת המיוחדת לראייה ארוכת טווח: ״טוב שארם-אל-שיח בלי שלום משלום בלי שארם-אל-שיח״.
   גם את מחיר ההיבריס ההוא שילמנו כולנו. 

  2. ואף זאת

   ובל נשכח טוען אחר ל״ראייה ארוכת טווח״, אף הוא מאליליו של אהוד ברק: ״דין נצרים כדין תל אביב״. וכמובן, שמעון פרס, מדינאי דגול בעיני עצמו ובעיני רבים, אשר ראייתו למרחקים הובילה אותו כשר הביטחון בממשלת רבין לייסד את מפעל ההתנחלות בשומרון.

  3. זאת ואף זאת

   בל נשכח טוען אחר ל״ראייה ארוכת טווח״, אף הוא מאליליו של אהוד ברק, שקבע: ״דין נצרים כדין תל אביב״. וכמובן, שמעון פרס, מדינאי דגול בעיני עצמו, אשר יומרתו לראייה למרחקים הובילה אותו כשר ביטחון בממשלת רבין, לייסד את מפעל ההתנחלות בשומרון, שאת פרי באושיו נאכל לנצח.

  4. מה קרה לכפתור ההצבעה. מערכת תתקנו את זה בהקדם.
  5. אבל הרוב המכריע של העם הוא עם נתניהו.
  6. הנשק העיקרי של השמאל -היא ההכפשה
  7. אמור מעתה:

   אצל אהוד ברק לא ״כל האופציות על השולחן״ כי אם ״כל האופציות מתחת לשולחן״.

 35. 10
  לו התקשורת הייתה מחמיאה/נדיבה ל/כלפי ראש הממשלה במקומות המתבקשים באמת , אולי לא היינו נדרשים למצב שנוצר . ....
  1. התגובה הנ"ל נשלחה ע"י לשכת העיתונות הצפון קוריאנית ?
  2. טוב שיש דימוקרטיה על אף מחירה הגבוה. לשמוע תגובות דברי הבל מלאי שטנה ורוע כלפי ראש הממשלה
  3. רפאל - הינך צדיק בסדום של חוג (מלח) הארץ, החושב שהארץ היא רק שלו ומלא רוע ושיטנה לאחרים
 36. 9
  מי שלוקח אחריות לאחר השריפה ומתחזה לרב-כבאי, לא יכול להתנער מאחריותו למצב שלפני השריפה. השריפה בכרמל לא כובתה בתחילתה, קודם שדילגה בין צמרות והפילה חללים, מפני שלא היה מערך קרקעי נאות (ביעור יערות, פרישת צינורות, הצבת כבאיות, גילוי והתרעה) ומשום שבוטלה, מוקדם מדי, כוננות המטוסים הקלים של החברות תלם וכימניר. הפתרון הענייני היה שיפור מצב הכוננות של מטוסים אלה, שטייסיהם ותיקים ומיומנים בלחימה באש. לכן גם נתניהו אחראי למותם המיותר של 44 הקורבנות ועליו לתת את הדין על כך.
 37. 8
  זה עבד יופי בחגיגות "קבלת הפנים לגלעד" !!


 38. 7
  נושא כל כך חשוב למאמר מערכת!

  מדהים, איך נגמרו הבעיות במדינה... אולי הבעיה היא לא בדברי הקישור אלא בתקשורת שמחפשת את נתניהו בנרות וקופצת כמוצאת שלל רב על שלושה משפטים וחצי... העובדה שכתבתם על זה מאמר מערכת מעידה על זה שהשנאה לנתניהו מעבירה אתכם על דעתכם...

  1. יש איזה דבר בעולם שיגרום לך לבקר את נתניהו?
  2. בראבו! היכן יש עוד אנשים ישרים בעיתון הזה?
 39. 6
  ביבי נמצא במצוקה. ומנסה לשתף את כל עם ישראל בבעייתו. שהיא רעייתו.
  1. שיתגרש.
 40. 5
  מזל שבטקס פרסי נובל ביבי לא הופיע ולקח גם על זה קרדיט

  ובזכייה באליפות העולם בגלישה שבוע שעבר, או בבחירת שלוחה של הטכניון בניו-יורק. מה יהיה עם המנהיגות החלולה הזאת שרק מתנפחת ומתמלאת בעוד אויר ריק סתם?

 41. 4
  הקול קולו של דן כנר - הידיים ידי רעייתו של בעלה של אשתו.
 42. 3
  לא יאומן כי יסופר

  האיש אשר ברח מטיפול במשבר הרפואה הציבורית בישראל, מתגלה פתאום כמנהיג אדיר ורב פעלים. בזמן שביתת הרופאים הוא ניצפה יושב על מגדל גבוה בלב שמורת הכרמל ומחפש את ההתלקחות הבאה ביערות, על מנת שיוכל לשלוח את הסופרטנקר שקנה עבור שרה. ביבי, כפרה, אתה אדיר, אתה המנהיג האולטימטיבי. זקוקים לך מאוד בקוריאה הצפונית. מציע שתיקח לשם טיסה מהירה, ולא לשכוח את שרה, בבקשה.

 43. 2
  מזמור לבנימין הראוי לפתוח את יום הלימודים בכל מוסדות החינוך

  הבו גודל לאבי האומה, ההתגלמות הנשגבה של התבונה הטהורה, המוציא בוקר-בוקר חמה מנרתיקה, נושא לפיד אמת אין בלתה. ים החסד המלחך חופי כל נשמה, שא תודה ברמה, על כל שעשית, עושה ותעשה למען עבדיך כפויי הטובה.

  1. על כרעי התרנגולת הדקים בעולם -

   אלה הם כרעי התרנגולת שעליהם נשענת "השקפת העולם" של השמאלנים. יש לה קיום בעולמנו רק כאשר כל צמתי התקשורת המרכזיים בידיהם. בדיוק כמו של"גן העדן" הקומוניסטי היה קיום רק מאחורי מסכי ברזל וגדרות תיל מחושמלים. זה מסביר את מאבקם הבלתי נלאה של השמאלנים נגד ערוץ 7 הקיקיוני ונגד ישראל היום. אפילו כתבה טלביזיונית בודדת שבה נתניהו לא זוכה ל"טיפול" העוין המקובל, נתפשת אצלם כאיום קיומי.

 44. 1
  מחלתו הממארת של הפרנס

  אמונתו של ביבי בשבחים שמעטירים עליו - זו מחלתו הממארת של הפרנס, המביאה לכלל זחיחות דעת, שאחריתה מי ישורנה. נעלמו ממנו דברי נשיאנו: "חנופה כבושם, נעים להריחה, אסור לבולעה."