מדיניות חוץ אובדנית

אחרי שסגן שר החוץ, דני אילון, הושיב את שגריר טורקיה בישראל על כיסא קטן, הגיע תורו של השר, אביגדור ליברמן, להעמיד את אירופה במקומה. בתגובה להודעת גינוי נגד מדיניות ההתנחלויות, מעשי האלימות נגד פלסטינים ופגיעה במסגדים, שפירסמו בשבוע שעבר ארבע החברות האירופיות במועצת הביטחון, נזף משרד החוץ בירושלים בגרמניה, בצרפת, בבריטניה ובפורטוגל והכריז עליהן "לא רלוונטיות". הוא לא הסתפק בכך והכתיב למדינות האיחוד האירופי סדר יום מדיני: התמקדו בנעשה בסוריה ובאיראן והניחו לסכסוך הישראלי-הפלסטיני.

אירופה נערכת מן הסתם בחרדה לנזיפה הבאה מירושלים, הפעם בעקבות המחאה שהגיש האיחוד האירופי למשרד החוץ על פינוי בדווים והריסת בתי פלסטינים בשטח אי-1, בין מעלה אדומים למזרח ירושלים. יש להניח שרוסיה, הודו, ברזיל ודרום אפריקה, שהביעו חוסר נחת ממדיניות ההתנחלויות, נשלחו לחפש רלוונטיות במחוזות אחרים.

הודעת הגינוי נגד שלוש המדינות החשובות באירופה, שישראל מחזרת על פתחיהן במאבק נגד הגרעין האיראני ולבלימת היוזמה הפלסטינית באו"ם, מייצגת מדיניות חוץ אובדנית. תהליך השלום שימש עוגן לטיפוח היחסים עם הקהילה הבינלאומית. בהעדר יוזמה מדינית ישראלית, העיסוק ביוזמות לסיום הכיבוש מפנה מקום לביקורת על עוולות הכיבוש. ארצות הברית נותרה המחסום היחיד בין ישראל לבין בידוד בינלאומי הגובל בסכנה אסטרטגית.

עם זאת, יש יותר משמץ של אמת בטענה שהאיחוד האירופי אינו רלוונטי בזירה הישראלית-הפלסטינית; כבר בהחלטת ונציה, שהתקבלה ביוני 1980, הודיעו תשע חברות הקהילה האירופית כי פתרון כולל של הסכסוך הישראלי-הערבי "הכרחי ודחוף יותר משהיה אי-פעם". הן הבטיחו למלא "תפקיד מיוחד ולפעול עתה באופן מוחשי יותר" כדי להביא לסיום הכיבוש בשטחים. יש לקוות שהתנהגותה ההזויה של ממשלת ישראל תמריץ את ידידיה של ישראל באירופה לממש את ההתחייבות הזאת ולהיות באמת רלוונטיים.

Read this article in English:Wanted: A relevant Europe

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 34
  לא נראה לי שאירופה מתייחסת לנזיפות של ליברמן

  אירופה לא ממש מתייחסת לכל פלוץ שליברמן מוציא . הם קצת יותר חכמים מליחס לו איזושהי חשיבות

 2. 33
  כתיבה אנמית מעצבנת.אז לא הבנתי. הם רלוונטיים או לא?
 3. 32
  ריקנות ברק בשיאה: תגובתו למלחמת ליברמן-אירופה

  אין דבר המדגיש יותר את ריקנותו וחוסר האפקטיביות של אהוד ברק מתגובתו למלחמת משרד החוץ נגד גרמניה-בריטניה-צרפת (אגב, מצא לו משרד החוץ נגד מי להילחם). ומה תגובת הפרשן-בטלן ברק? "בריטניה זו לא מאוריטניה". מה באמת? תודה על הפרשנות מאירת העיניים. לא ידענו את זה עד שבאת. ומה אתה עושה בנידון חוץ מללהג כאותו בטלן יושב קרנות כמו בפרלמנט של שאול מארץ נהדרת? כלום.  ובאותו הקשר: ליברמן שם את גרמניה, ספקית הצוללות של חיל הים, חלקן על חשבונה, בצד האויבים ואת פוטין, ספק טילי הנ"מ של איראן בצד הידידים. לקרוא ולא להאמין

 4. 31
  תגידו, אתם חושבים שאנחנו מטומטמים, נכון? במצב הקיים, בו ברור גם לעיוורים שאין אפילו מיעוט פלסטיני זעיר שתומך בהסכם שלום עם ישראל - ומוכן לוותר על כל מיני רמאויות ערביות נוסח ה"שיבה" (שתי מדינות, אחת ערבית, השניה גם כן ערבית) - אין סיכוי בעולם שיופעל לחץ משמעותי כלשהו על ישראל. לכן התפוגגו חלומות ה"צונאמי" עליהם אוננתם בספטמבר. לכן תגובתו של ליברמן מוצדקת לעילא: התנהגות האיחוד האירופי מבחילה וצבועה, על גבול התוקפנות. שיטפלו בבעיותיהם הממאירות - בראשן, התמוטטות כלכלית וסרטן ה"רב תרבותיות" שעומד להטביע (שוב) את ערי אירופה השלוות במערבולת אלימות מחרידה - ויעזבו אותנו, תודה רבה.

  תגידו, אתם חושבים שאנחנו מטומטמים, נכון? במצב הקיים, בו ברור גם לעיוורים שאין אפילו מיעוט פלסטיני זעיר שתומך בהסכם שלום עם ישראל - ומוכן לוותר על כל מיני רמאויות ערביות נוסח ה"שיבה" (שתי מדינות, אחת ערבית, השניה גם כן ערבית) - אין סיכוי בעולם שיופעל לחץ משמעותי כלשהו על ישראל. לכן התפוגגו חלומות ה"צונאמי" עליהם אוננתם בספטמבר. לכן תגובתו של ליברמן מוצדקת לעילא: התנהגות האיחוד האירופי מבחילה וצבועה, על גבול התוקפנות. שיטפלו בבעיותיהם הממאירות - בראשן, התמוטטות כלכלית וסרטן ה"רב תרבותיות" שעומד להטביע (שוב) את ערי אירופה השלוות במערבולת אלימות מחרידה - ויעזבו אותנו, תודה רבה.

  1. די לכיבוש המביש כי עם צודק לא כובש
 5. 30
  ייחול ללחצים מצד מעצמות זרות הוא מעשה אנטי דמוקרטי מובהק

  אני מסביר את זה בפעם המי יודע כמה לאנשי שמאל (אלה שמדברים על פגיעה בדמוקרטיה מצד ימנים ולמעשה עושים זאת בעצמם): בדמוקרטיה נערכות בחירות אחת לתקופה, העם בוחר במי שבוחר, מורכבת ממשלה והיא אמורה לנהל את המדינה בהתאם למצע שהציעו המפלגות המרכיבות אותה לבוחר טרם מערכת הבחירות. מי שהפסיד בבחירות, ומעז לקרוא למעצמות זרות להתערב כדי לכפות את עמדותיו על המדינה, הממשלה, והציבור, שלא יאשים אחרים בפגיעה בדמוקרטיה...

 6. 29
  ליברמן נוזף באירופה

  שיידעו להם לא להתעסק עם החבר הכי טוב של פוטין.לא ככה?

 7. 28
  יוצא שידידנו היחיד בארופה הוא ארדואן - תאומו התורכי של ליברמן התורכי.
  1. ליברמן דומה יותר לאשה טורקיה המופתעת בליל האירוסין. מסתבר שיש תג מחיר למאבק האירופי-אמריקאי באיראן
 8. 27
  מדינה מתאבדת
 9. 26
  לסיים את הכיבוש המביש כי עם צודק לא כובש
 10. 25
  אינכם רואים את התמונה המלאה

  בתור חייל בכנופיתו של פוטין, מטרתו לחסל את כל הבריתות הישנות ולהביא את המדינה למצב של חוסר ברירה עד שתהפוך לגרורה של פוטין.
  אדם חסר מצפון זה, כרת ברית אינטרסים עם ליצמן ותמורת ביטול הגשת חוקי אישות וכו' מזרים כספים למקומות שמשרתים אותו ואת מפלגתו.

 11. 24
  טוב ש"הארץ" מזכיר את החלטת ונציה מ-1980. זה מסביר בדיוק באיזו מידה ההודעות האירופיות רלוונטיות, וכמה גדולה אי-הבנתם של האירופים במצב במזה"ת. זה, כמובן, יהיה ברור הרבה יותר בעוד 31 שנים...
 12. 23
  לומר אמת לגויים ולסמולנים, יו"ש זאת ארץ המולדת של היהוד כ-3000 שנה. בגלל סיבה זאת הגענו דווקא לכאן מהגולה. לאחר 2000 שנות גלות, של פוגרומים ומעשי טבח המוניים. מיליוני היהודים, אשר הושמדו באין להם ארץ, צופים אלינו מאפר ההיסטוריה, ומצווים עלינו להתנחל ולקומם ארץ לעמנו. "בין הירדן לים יש מקום רק למדינה אחת", ישראל או פלשתין, תבחרו !. וכל סמולני שלא מבסוט מזה, פתוחה לו הדלת לגולה, שיקח את מטלטליו ואת צאצאיו, ויצא לגלות לעוד 2000 שנה.

  אין בישראל שיכרון כח, אלא חרדה מפני הכחדה.
  כך זה אצל רוב העם בישראל, להוציא את הסמולנים ההזויים.
  הם הסמולנים דווקא כן חושבים שישראל חזקה עד בלי די,
  ויכולה לוותר על שטחים סמוכים למרכזי האוכלוסיה שלה,
  ולשרוד כנגד כל אוייב אפשרי.
  וזה לא כך.

  להכניס טוב טוב לראש,
  מדינת ישראל הוקמה ע"י יהודים שהחליטו ששוב לא נלך כצאן לטבח.
  וכל ערבי או אחר, הרוצה להרוג בנו, אנו נשכים ונחסל אותו.
  כך זה היה בתש"ח, וכך זה גם כיום. וכך זה יהיה גם בעתיד.

  וכיום הערבים הם הנאצים העכשוויים,
  ויש להם גם היטלר חדש בטהרן,
  עם מצע נאצי ישן, להשמיד את היהוד.

  להלן כלל,
  עם מדינה מטורפת שיש לה מאגר גרעיני לא מתעסקים,
  במיוחד שלמאגר הנ"ל קוראים "ברירת שמשון".

 13. 22
  לסלק את הממשלה שאינה חסה עלינו.
 14. 21
  ליברמן אינו חכם גדול אך גם שוטה גמור איננו

  הימין מבין היטב את האיתות האירופי: הכנעת איראן אסור שתתיפס בעולם הערבי כאימוץ העמדה הישראלית. הכשלת המאמץ הגרעיני הפרסי תהיה מלווה בקטימת הנסיון הישראלי להשתלט על הגדה המערבית. באופן פרדוקסלי דיאלקטי ומשעשע למדי, התגבשות קואליציה חשאית למחצה שתמחוץ את הפרוייקט הגרעיני של איראן תביא לקיצוץ דרסטי בההתיישבות הישראלית מעבר לקו הירוק.

  1. זה מה שנקרא חוק הכלים השלובים. כפיסיקאי דגול, ליברמן כופר בחוקי הפיסיקה האובסוליטית
  2. הליברמן אדם בינוני-אינו חכם גדול ואינו שוטה קטן
 15. 20
  המממ...עד כה האובדן היחיד היה מדיניות השמאל

  הגיע הזמן שהשמאל יפסיק להתעסק בפלשתינים ויתמקד בנושאים חברתיים כלכליים אחרת הוא ימצא את עצמו במיעוט מול רוב חרדי עני.

 16. 19
  מתי יקלוט השמאל שהם לא יהודים חסרי מולדת הגרים באירופה ונתונים לחסדיהם

  האירופאים יושבים היום לבטח על אדמתם אחרי מלחמות עקובות מדם. כיבושי האנגלים, הצרפתים, הגרמנים, הנורדים, הספרדים הרוסים, שכחתי מישהו? הביאו להם אדמות מוכרות על ידי כולם.
  כרגע יש להם מולדת והם אחראים על כל מה שמתרשחש בה, כלומר בתוך האדמות הכבושות אלה מאלה, הם אחראים.
  היהודים, אזרחי המדינות, חיו תמיד בנאמנות מוחלטת למדינות אשר בהן גרו, אדמתם נכבשה מהם, ולא הייתה להם ברירה אלא להיות הדובי חמודי של המדינות, אין ספק שהם ידעו את מקומם.
  היום אנחנו בין המדינות היחידות שחיות אך ורק על אדמת אבותיהם, אנחנו יודעים בוודאות, שכל השטח הוא מורשת שלנו לשבת עליה בדין.
  מדינות ערב מנסות לייצר מצג שווא של נרטיב הקשור אליהם עוד לפני שהיה קשור אלינו, זהו נרטיב שיקרי ומורשת שיקרית שאין לה על מה באמת להיסמך עובדתית.
  היהודים שלא רגילים להיות בעלים של אדמה,  מחפשים תמיד את דרך הפשרה, וגורמים לערבים להאמין שאפשר לקחת לנו, כי אנחנו בעצמינו לא מבינים שאנחנו יושבים על שלנו.
  אבל זה שלנו, שלנו, שלנו, ונסכים להעניק אדמות אלה רק תמורת שלום אמיתי בתנאים שלנו

 17. 18
  עמידה על עקרונותינו היא גישה אובדנית. עמידה על עקרונותיהם היא נאורות. מבריק.
 18. 17
  הכי מסגן זה האיילון הזה שצריך (חייב) להסביר את מעשי החלם של ליברמן
  1. דני אילון אינו מסכן. . .

   הוא מסכן (מתחרז עם מחרבן) את מדינת ישראל בדיוק
   כמו הבוס שלו. . . ככתוב "הילכו זאב עם כלב בלתי אם
   נועדו"[שם]. . .

  2. מר מני, אין ספק שאתה והמאובחן שייכים לשמאל, הבורות דומה, גם גסות הרוח...
  3. על זאבים וכלבים. . .

   תשמע איציק, אנוכי, עבדך הנאמן, איני שייך לאף אחד! במדינה בה אני
   חי מתייחסים רק לתוכן הדברים ואגב מה שאתה מכנה שמאל (בארצך!)
   זה היהודי החדש כפי שהרצל חזה אותו. . . אך אתה איציק נשארת עם
   מליונים בגולה. . . הוא הדבר עם הצבר הבור שתוכו כברו דני אילון. . .
   ואני נגעל מכם באותה מידה. . . ושוב, במדינה בה אני חי צוחקים מכם
   אולם עדיין (עדיין!!) מרחמים עליכם. . . רק שקוראים לזאב, זאב ולכלב,
   כלב. . .

   [17:59, 18:24, 19:20, 22:33]

  4. תמיד משעשע לקרוא את התגובות של איציק מהמרכז (שיהיה) שמתלונן על בורות וגסות רוח. משעשע כי התגובות שלו הן גסות הרוח והבורות בהתגלמותם.
 19. 16
  ליברמן חושב שרוסיה לצידנו, היא מונעת סנקציות על איראן וסוריה, ומוכרת להםטכנוליה גרעינית

  וטכנולוגיות צבאיות שחלקן פותחו בישראל.לדעת ליברמן זה בסדר גמור.
  ונתניהו שותק כי מסכים בשתיקה

 20. 15
  לא שתמיד הרוב צודק אבל במקרה זה כן. המרבית המכרעת של העם סבורה שטוב עשה ליברמן שתקף את בצביעות הארופאית
 21. 14
  אירופה היא אוסף של אדמות כבושות באלימות מטורפת

  יגרמניה שבה התרחשה השואה, בריטניה שבחרה בצ׳מברליין שמדיניותו הפייסנית לא איפשרה להיטלר להבין את מקומו האמיתי וצרפת, שבעצמה חוקקה חוק כנגד לבישת הרעלה המוסלמית.
  ג׳ק שיראק שחתם על החוק לא פחד ממה יאמר העולם הנאור, הוא החליט שהחוק נכון, הוא המנהיג ותפקידו להוביל דרך.
  בישראל הפחד ממה יאמר העולם, גובר על זכותה של מדינה דמוקרטית להתגונן מפני מבקשי נפשה, להתגונן מפני אוכלוסייה שאינה נאמנה לדרכה ולצביונה, להתגונן מפני אלה שרוצים להפוך אותה ממדינה יהודית לערבית דרך הפיכתה  לכל אזרחיה שיתיר את התאזרחותם של הערבים כמו של היהודים במדינה.
  ישראל מוקפת בערבים המעוניינים להפכה לערבית, בכוח, או בדמוגרפיה, ישראל אמורה להגן על האינטרסים של המדינה היחידה בעולם שיש לעם היהודי, כדי שתוכל לממש את זכויותיה לריבונות כזאת.
  איכשהו פחד העולם הנאור שאינו מבין בכלל את מצבה הייחודי של ישראל, נוהג בה כאילו היא סוג של ניסוי, כאילו מקסימום היא תהפוך לערבית, לא נורא.
  שטחי ישראל וצביונם הם הליבה, הם אלה הדורשים תשומת לב מיוחדת כדי לפעול לשימורם בידינו, העולם אמור בהחלט לקבל מאיתנו הסבר מדויק על שטחי האבות שלנו, על הדמוקרטיה האמיתית שישנה בעצם רק אצלינו, ועל ההבדל ביניהם לביננו, המתבטא בכך שלהם מותר הכל כי הם יושבים לבטח על אדמתם, ואנחנו חייבים לעשות רק שמותר לנו מבחינתם.
  כולנו רואים את אסאד הטובח בעמו ולא מניד עפעף לכיוונו של העולם הנאור שלא כל כך מזדעזע בגלל כמויות האזרחים הרבות שנטבחות שם, הוא לא מגיב, כי אין לו יכולת באמת להגיב בלי שאולי יבולע לו עצמו, ומבחינתו זה מצב של עד כאן, נגיב רק כשכדאי לנו.
  אז עולם נאור יקר שיש לו זכויות רבות, אבל גם שגיאות פטליות, אנחנו נחיה לפי צדקת הדרך שלנו, ונסביר לכם שמותר לנו להגן על עצמינו מפני הכובשים למינהם שכבשו את אדמתינו אלפים בשנים, כולכם חיים על אדמותיכם הכבושות, רק אנחנו חיים על האדמה שלנו

 22. 13
  רק בישראל ממנים לשר חוץ עבריין שהורשע בבית משפט על הכאת ילדים
 23. 12
  לו היה מישהו רוצה לגרום נזק גדול לישראל מבפנים, היה שוכר אדם כליברמן. התנהגותו מזכירהכזו של סוכן זר.
 24. 11
  המאמר מדלג בקלילות על הטיעוניים העניינים של משרד החוץ

  אולי התגובה של משרד החוץ לא הייתה חכמה - נימוקייה העניינים היו נכונים עובדתית ולוגית. מתברר שאפילו הדיפלומטים המקצועיים במשרד החוץ שמתנגדים לאג'נדה הימנית של ליברמן תמכו בהודעה.
  מעולם לא שמענו הסבר - אפילו קלוש - מדוע הרשות לא קיימה משא ומתן עם ישראל במהלך תקופת ההקפאה, הקפאה שאפילו ממשלת שמאל לא הכריזה עליה.
  מדוע עלינו להרכין ראש שהאיחוד מציע מו"מ לא ישיר בעוד שלפי הקוורטט יש לקיים מו"מ ישיר.
  את מי בדיוק מייצגת מערכת "הארץ" בעמדותיה האנטי ישראליות ? האם חזונכם הוא שנהיה מיעוט בארצנו כמו הקופטים במצרים "הנאורה" ?

  1. ה"מאמר" אינו מתיימר למשהו לוגי, רציונאלי ומציאותי, הוא פשוט חלק מתעמולת השמאל השקרית כנגד מדינת ישראל.
 25. 10
  מה שהתחיל את דרדור היחסים עם טורקיה היתה השפלת הנשיא פרס ע"י ארדואן בפורום הכלכלי בדאבוס

  ארדואן עדיין לא התנצל על ההשפלה של הנשיא פרס בפורום הכלכלי בדאבוס שהיתה לפני פרשת השגריר והמשט ושהיא החלה את דרדור היחסים בין המדינות.

  1. סרבנות ישראל לשלום והמשך הכיבוש היא הסיבה להידרדרות היחסים עם טורקיה
  2. דבר ראשון שטורקיה תפסיק את כיבוש כורדיסטאן וצפון קפריסין ואז היא תוכל להטיף מוסר לישראל.
 26. 9
  קפד ראשו

  להיות אסקופה נדרסת לכפולי-מוסר פירושו לשים ראשך תחת המערפת. לכך כיוון בעל המאמר?

 27. 8
  לצערי נראה שרק חרם בינלאומי ישים קץ לשלטון האפרטהייד בשטחים הכבושים.
  1. ומה יעשו האירופאים אם ביום בו יחל החרם הבינלאומי, ישראל תסגור את המים, החשמל, אספקת המזון, הדלק והתרופות ליקיריהם הפלסטינים? יצאו נגדנו למלחמה כמו נגד סרביה? או שיחששו מתגובת שמשון ויסתפקו בגינויים כמו נגד צפון קןריאה?
  2. הנה פרצופו האמיתי של השמאל, שקרן, מתחזה, מסית ופו"צ.
 28. 7
  גם ידידים צריכים לדעת כי ישראל איננה שק חבטות. האיחוד האירופאי ירד מהפסים.
 29. 6
  כשישראל תהיה לא רלוונטית לאירופה.

  קוצר הראייה של קובעי המדיניות גובל בהפקרות.

 30. 5
  להתרפס עדיף?

  עדיף שיכבדו אותנו מאשר שיאהבו אותנו. זאת עוד סיבה למה לשמאל אין כמעט מנדטים.

 31. 4
  להתבדח(בימים עצובים)

  מזמן לזמן מי משחקני הכנסת מציג בפנינו בדיחתו או מפיק מרגלית מפיו להתבדח בהן. אחד הידועים בהם הוא כבוד השר וזה דברו. את התשלום להצגה רכשנו באשראי ופרעונו ישולם אחר-כך. ישראל בת 64 כמעט ולאן פניה?

 32. 3
  להתרפס זה יותר טוב...

  עדיף שיכבדו אותנו מאשר שיאהבו אותנו.

  1. אולי קשה לך להבין אבל מדינות זקוקות לקשרים עם מדינות אחרות. כבוד זה רק במרכז הליכוד
  2. אידיוט.

   אצל אידיוטים מסוגך ההיפך מאלימות ותוקפנות זה מיד התרפסות.אותי לימדו שבדרך יש עוד כמה וכמה גוונים.

  3. אני אוהב אותך, זוכמיר, למרות שאני חושב שאתה מורון מושלם
 33. 2
  סכנה אסטרטגית? הפוך לא עוד סדר אירופאי במתווה ועידת דרבן 2001

  לא עוד. משנת 2001 וכפי שמראה בן אפילו לפני החליטו האיחוד האירופאי להתערב באופן פולשני בענייני הפנים של ישראל. עשרות מליונים נשלחים לקידום המטרה, הפסקת הישות הציונית.
  נכון, לא נעים בכל זאת אנו צריכים מהם גב בעניין האירני אבל הקשר בין השנייים הרי האו רופף שכן יחסי חוץ הם תמיד סביב אינטרס ואינם מאופיינים באובייקטיביות.

  אגב מה לגבי החוקיות של תקיפות נאטו בלוב? פיצויים על הרוגים חפים מפשע?

  1. פריס ולונדון נכבשו על ידי האסלאם והפכו לכלי נשק במערכה נגד מדינת ישראל הקטנה
  2. שטויות במיץ. אבל אנחנו עומדים לאבד את הגדה לאור השינוי באסטרטגיה הפלשתינאית.

   ליבי וביבי לא מציבים שום תכנית אינטליגנטית וגמישה מול היוזמה הפלסטינית המחוכמת, שלא לומר ערמומית ורק אומרים "נייט". משעל כבר חוגג את נצחונו - כפי שניתן היה לראות על פניה המודאגות-עגומות של הנהגת הפתח.

 34. 1
  ליברמן צודק רק רוסיה תמיד לצידנו
  1. מילא אם זה היה נכון.אבל רוסיה בעקביות נגדנו
  2. רוסיה היא זו שהובילה את הדיון במועה"ב נגדנו!!!!!! איפה אתה חי?????