חוקי הג'ונגל

בשעה שבזירה המדינית מצטיין ראש הממשלה בנימין נתניהו בעיקר בקפיאה על השמרים, בכל הנוגע לטיפוח מפעל ההתנחלויות הוא מגלה יצירתיות יתרה. כל אימת שמערכת המשפט מצווה לפנות מאחז לא חוקי, כולל מבנים שהוקמו על אדמה פרטית של פלסטינים, נמצא פתרון קסמים שמפר את צו בית המשפט. במשך השנים הכשירו ממשלות ישראל עשרות מאחזים לא חוקיים, שהוקמו בברכתן ובכספי ציבור. במקרים שבהם בג"ץ הורה לפנות מאחז שהוקם על אדמה גנובה, הפרקליטות התחייבה לקיים את הצו. בסוף השבוע שעבר הממשלה עשתה צעד נוסף במדרון החלקלק של שלטון החוק בארץ המתנחלים; השר בני בגין התחייב להכשיר בדיעבד את מאחז רמת גלעד, שהוקם ללא אישור רשמי או מעורבות של הממשלה.

על פי ההסכם, שהושג בצל איומים מצד המתנחלים ובאי כוחם בכנסת ובממשלה, תשעה קרוואנים שנבנו על קרקעות פרטיות יועתקו כמה עשרות מטרים מהגבעה שעליה ניצב המאחז ל"אדמות מדינה". מעמדם החוקי של שני מבנים נוספים ייבדק. כפרס על הסכמת תושבי רמת גלעד להימנע מתקיפת החיילים שהיו אמורים לפנותם, המדינה תכשיר את שאר המבנים במאחז, שהוקמו ללא אישור שר הביטחון וללא היתרי בנייה.

פתרונות בנוסח רמת גלעד, שעיקרם העתקת מבנים שהוקמו על אדמות פרטיות ל"אדמות מדינה", נהפכים בידי הממשלה למכשיר להעמקת הכיבוש והכשלת פתרון שתי המדינות. ישראל היא המדינה היחידה בעולם שמכירה בזכותם של אזרחיה לתקוע יתד מעבר לקו הירוק. בהסתמך על החוק העותמני, ישראל הפקיעה במשך השנים בגדה המערבית כמיליון דונם, על ידי הגדרתם "אדמות מדינה", כדי להקים עליהם יישובים יהודיים. שר הביטחון אהוד ברק מדמה את ישראל ל"וילה בג'ונגל". אין דבר קרוב יותר לחוק הג'ונגל ממערכת החוקים והנהלים המעוותים שמאפשרים את בנייתן של שכונות וילות בהתנחלויות ואת הכשרתם של מאחזים פרועים דוגמת רמת גלעד.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 25
  How do you think the American West was won? And Norman England? xx

  And Brazil's amazon? And Canada's North? And Italy?
  As the Aeneid tells it, the Alban father (Aeneas and his ship mates) landed in Italy, and fought the locals for their land-- and won. These were the Sabines, whose daughters the invaders raped-- and later brought into control of Rome.
  The question of land ownership has always-- ALWAYS-- been a matter of conquest by force of arms. Always

 2. 24
  ביבי מתוחכם, אבל הוא גם טיפש. הוא מתוחכם, כי הוא ימצא טריקים שימנעו פינוי התנחלויות. והוא גם טיפש, כי הוא מוביל למדינה דו לאומית.
 3. 23
  לפני מלחמת 73, הפלשתינאים לא נחשבו ע"י כל ארצות ערב, כלאום יחודי, אלא חלק מהאומה הערבית, ואדמת א"י על התושבים הערביים שבה, הייתה אמורה להתחלק בין המדינות הסובבות אותה. כך גם חשבו וחשו גם הפלשתינים עצמם. הם לא ראו עצמם כעם,

  ההגדרה של הפלשתינים כעם יחודי נעשתה ע"י מדינות ערב,
  רק לאחר התבוסה שהם חטפו במלחמת 73, מלחמת יום הכיפורים.
  שאז הם הבינו שאי אפשר יותר להשמיד את מדינת היהוד במלחמה גלויה,
  והם עברו לסוג חדש של מלחמה בשני מסלולים.
  מסלול אחד, `שטחים תמורת שלום פיקטיבי`,
  מסלול שני, מלחמת טירור ע"י לאום פיקטיבי, הפלשתינים.

  בסוג מלחמה זאת הערבים הצליחו מעל ומעבר,
  בתחילה עם מנחם בגין, שהיה אז חולה במניה דיפרסיה,
  ולאחר מכן עם הג`ינג`י הסינלי הקשיש שהביא את עוסלו,

  ההחמצה הגדולה של מלחמת הכיבוש המשחית ב-67 הייתה...
  שלא בוצע גירוש מסיבי של הערבושים ביש"ע מזרחה לירדן,
  החמצה עוד יותר גדולה ארעה בתש"ח, שאז לא נכבשו שטחי יש"ע,
  ולא בוצע הגירוש השלם כבר אז. אלא רק גירוש חלקי.
  אולי עוסלו עוד תביא לכך,

  כמו שנאמר "גם כשלא בא לשמה, בא לשמה".

 4. 22
  בית המשפט עדיין לא הריבון כאן, ברוך השם, ואינו יכול לצוות על הממשלה..
 5. 21
  מי שרואה בשיבת חלוצים אל ערש האומה העברית "ג'ונגל" הוא אדם אכול שנאה עצמית השומט את הבסיס המוסרי לקיומו בכל חלקי הארץ הזאת.
 6. 20
  שלום עכשיו משכנע ערבי לומר שזו קרקע שלו ללא מסמכים ןהוכחות=זה חוק הג'ונגל

  אין מאחז יהודי אחד על אדמה פרטית של ערבים.הכל אדמות מדינה. הערבי ששלום עכשיו הביאו מערב הסעודית להעיד שהקרקע שלו, לא המציא שום מסמכים לבית המשפט, לא ידע בכלל שהקרקע שלו.זו העובדה לאשורה.אבל בג"ץ מפחד מ"הארץ" ומגדעון לוי, ולכן מקבל רק את טיעוניהם.
  אין בעולם עוד מדינה שאזרחיה טוענים נגד זכות קיומה , ועוד מתבכיינים.

 7. 19
  חשוב להקפיד ולא לציין שאותה "קרקע פרטית" עליה בנויים המבנים ברמת גלעד היא בבעלות של יהודי - משה זר - ושום פלסטיני לא טוען אחרת.
 8. 18
  סוף סוף כותבים דברים חיובים על ביבי שבכל זאת פועל לבנין הארץ וישובה.
 9. 17
  יש גנבים בלילה? ממשלת ישראל מצטינת בתור גנבת ביום וכל יום
 10. 16
  יהודה ושומרון תחת פשעי אלה הנקראים "מתנחלים" =הטיל האמיתי שיחריב את ישראל. לא האירנים לא סורים ולא טורקים.
 11. 15
  נכון! הכל נכון! כמה רע שכל מה שכתוב כאן נכון.
 12. 14
  כל עוד הערבים אינם מוכנים להשלים עם קיומה של ישראל, אין שום טעם למניעת התישבות יהודית בשטחי יהודה והשומרון, שהם חלק משטחי ארץ ישראל השייכים לעם היהודי, ולא לפולשים הערבים.
  1. אתה צבוע,הרי אתה יודע שזה תירוץ שקרי זה ענין של מדיניות התנחלותית
 13. 13
  אני רוצה לבנות בית בכרמל. אני יהודי, מותר?
 14. 12
  והכל שריר וקיים כדת וכדין גלאט כשר בהשגחת הבגץ והבדץ.
 15. 11
  רק טוב יוצא מהטורקים אז למה שר החוץ מתנכל להם?
 16. 10
  לישראל אין כל כוונה לוותר על השטחים לטובת שלום. לכן, כליונה של ישראל בעתיד הרחוק מובטח
 17. 9
  השמאל הקיצונימצטיין בקפיאה על שמריו בתחום המדיני ואינו מעדכן את הבליו בהתאם למצאיות ולעובדות, שמאל זה מגלה יצירתיות יתירה בנסיונותיו לפגוע ביהודים ובתהנחלות.
 18. 8
  פליטיקה מושחתת וכיבוש מביש של עם לא צודק כאן בארץ ישראל במדינה הציונית ביותר בעולם חה חה חה חה הצחקתם אותי
 19. 7
  תודה שהבאתם מידע על בריון בגין שכמו חבריו נבחרי מנוולי הימין- מהווה דוגמא לבריונות ברחוב.ואנחנו כולנו נשלם את המחיר.קונים שקט של מתנחבלים בשחיתות,בכיפוף חוקים,בהרס דמוקרטיה,בדיוק כמו גרוניס שמגלגל עיניים ולא מעז לומר-לא אתן ידי לגנבי החוק.
 20. 6
  המצפון של חברי המערכת לא מציק להם בבניה פראית ובלתי חוקית בכפרי הערבים והבדווים. ובהמשך באה התשובה : לא 3 קראוונים מעניינים את חברי המערכת אלא "הכשלת פתרון שתי המדינות" הצהרות ההשמדה והאיומים הבאים מהניה (ביום ו') לא מכשילים את השלום הקרב ובא.... ראוי שבמערכת שחושבת שהיא חושבת נכון יהיו עוד כמה דעות, אולי הגיוניות לשם שינוי
  1. לארגון טרור לוקח זמן להפוך מארגון טרוריסטי למפלגה פוליטית. את אותו התהליך עברו גם האצ"ל ואש"פ.

   פורסם ב - 17:39 22/09/09 ב"הארץ"

   ראש ממשלת החמאס בעזה, איסמעיל הנייה, שלח היום איגרת למזכ"ל האו"ם, באן קי מון, בה הוא כותב כי ממשלתו תתמוך בכל צעד שיוביל להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67', כך מדווחת סוכנות הידיעות הפלסטינית רמתאן. במכתב שהעביר הנייה לבאן, לרגל כינוס ועידת האו"ם, כותב הנייה, כי "אנו לעולם לא נכשיל מאמצים להקמת מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות ה-4 ביוני 1967 שבירתה ירושלים".

  2. איציק: קרא היטב, ולא רק מה שמתפרסם בעיתון זה, יש פה מערכת צנזורה מכיוון מאד מסוים...

   הנייה בהתבטאות ראשונה מאז הדיווח על כניסה לאש"ף: לעולם לא נכיר במדינת ישראל
   15:41 31.12.2011
   ראש ממשלת חמאס ברצועת עזה, איסמעיל הנייה, אמר היום כי ארגונו לעולם לא יכיר בישראל ולעולם לא יוותר על ירושלים. נוסף על כך, במהלך דיונים ב"פורום ירושלים" המתקיים בצפון סודן, קרא הנייה להקמת "צבא ירושלים" - צבע של מדינות ערב שיכבוש את העיר מידי היהודים. מדובר בהתבטאות ראשונה של הנייה, מאז הדיווחים לפיהם חמאס עשוי להצטרף לרשות הפלסטינית ולהכיר בהסכמים עם ישראל. (שי כהן)

  3. אתה לא איציק מהמרכז, חבל, אתה פוגע בשמאל האמיתי במקום להתמודד עם הימין.
 21. 5
  רק דבר אחד מעניין את רושממשלה יזראל נהנתניהו. השרדות במשרה ושהמדינה תלך לעזאזל.
 22. 4
  אמור מעתה (הערה 1 גם למערכת)

  רה"מ אינו קופא על שמרים . הוא אינו מעוניין ואינו רוצה בפינוי התנחלויות . מכאן ואילך (למעשה מראשית כהונתו ) יש להציגו בפני הציבור כאן ובחו"ל בעורו האמתי.
  כך גם יוקל לציבור להבין לאן יובל .

  1. הערה משלימה

   דו"ח משנות ה80 אשר ג' מיטשל (שליחו של נשיא ארה"ב) היה שותף למסקנותיו קבע כי ההתנחלויות הן דפוס של טרור ישראלי. זה הצד האחר של המשוואה שממנה התעלמו כאן.(בכוונה ובידיעה?)

 23. 3
  הג'ונגל נכנס לוילה
 24. 2
  כל דבר שאינו עולה בקנה אחד עם קונספט "הארץ" נקרא ג'ונגל!!!

  מדוע לבנות על אדמת א"י ליהודים נקרא ג'ונגל??
  מעניין שזכוכית מגדלת מופעלת על פעולות ממשלת ביבי אבל אף פעם לא על פעולות רצח של יהודים ע"י פלשתינאים, עיתון "הארץ" זקוק למראה מולו ולאיזון דחוף!!!!!

  1. יש לך איפה לגור וחופש תנועה. זה כנראה לא מספיק לך.
 25. 1
  כל דבר שאינו עולה בקנה אחד עם הקונספט של "הארץ" הוא ג'ונגל?

  עיתון "הארץ" לא רואה בבניית יישובים בא"י זכות טבעית, אף מדינה בעולם לא תשאל אפילו את מעצמת העולם לרשות להמשיך לבנות על אדמתה.
  לא קיים דבר כזה בעולם ומשום מה עיתון "הארץ" רואה במדיניות ממשלת נתניהו
  דבר חריג ו"ג'ונגל"
  "הארץ" אני קוראת לכם לבדוק מה באמת נורמאלי לפי נורמות העולם ומה לא נורמאלי ותגלו שהשקפתכם חורגת מנורמאליות העולם
  מוציא אותי מדעתי איך אתם כ"כ מזדהין ומאמינים כאילו "בתום לב" לכוונות הפלשתינאים ו"לזכותם" על א"י ,המציאות שהינה והייתה לא משנה את דעתכם חסרת ההיגיון

  1. אבל זו לא אדמת המדינה!

   כנראה נכון, ש-"אף מדינה בעולם לא תשאל אפילו את מעצמת העולם לרשות להמשיך לבנות על אדמתה". אבל האדמות בהןר מדובר אינן חלק ממדינת ישראל. וזאת לא רק על פי החוק הבינלאומי: ישראל מעולם לא סיפחה את יהודה ושומרון, כך שאפילו ישראל עצמה לא מכירה באדמות האלה כחלק ממנה! וכשמדינה בונה ישובים בשטחים שמחוץ לגבולותיה, למדינות אחרות יש בהחלט זכות להתערב.

  2. הטעות הבסיסית שלך היא, על פי תפיסתי, שהאדמות בגדה המערבית הן של מדינת ישראל. הן לא! אלה אדמות שנכבשו במלחמה (1967) ובמסגרת הסכם שלום יוחלט למי הן שייכות. אין שום סיבה רציונאלית וחוקית-מודרנית להציג אותן כאדמות של מדינת ישראל.
  3. אורי, אתה מבלבל בין ריבונות להחלת החוק, הריבונות בכל ארץ ישראל המערבית היא שלנו לפחות מאז החלטת המנדט, החלת החוק הישראלי היא עניין אחר. אך ספר נא לנו, האם אתה מכיר בהחלת החוק הישראלי על ירושלים? אתה יודע, רק בכדי שנבין מה בדיוק אמיתי אצלך...
  4. החוק הבינלאומי מגדיר בדיוק מה זה שטח כבוש. זה נקבע עוד באמנת האג משנת 1907 שקדמה לאמנת ג'נבה הרביעית משנת 1949. שטח כבוש הוא שטח שאינו חלק משטחה הריבוני של המדינה אבל הצבא שלה נכנס אליו ומנהל אותו בתוקף ממשל צבאי. נקודה. צה"ל נכנס אל הגדה המערבית בשנת 1967 והקים בה ממשל צבאי, אלוף פיקוד המרכז הוא מאז ועד היום מקור הסמכות, המחוקק שהצווים בחתימתו הם החוק המחייב ברחבי הגדה המערבית. לכן, הגדה המערבית היא שטח כבוש, בהגדרה. השאלה ממי נכבש השטח, אם היתה שם מדינה פלסטינית או לא הייתה, האם השלטון הירדני שקדם לשלטון הישראלי היה חוקי או לא חוקי, האם אבותינו גרו שם בזמן דוד המלך - כל זה לגמרי לא רלוונטי לשאלה אם זה שטח כבוש. אין ערעור על כך שישראל כבשה את השטח במלחמה, אין ערעור על כך שהיא הקימה ממשל צבאי שינהל את השטח - לכן, בהגדרה, השטח הוא שטח כבוש וכל מה שנאמר בחוק הבינלאומי על שטח כבוש חל על השטח הזה.   נכון, משפטנים בשרות ממשלת ישראל והימין הישראלי ניסו מאז 1967 לטעון טענות מפולפלות שלא מדובר בשטח כבוש אלא ב"שטח מוחזק", "שטח שנוי במחלוקת" ועוד מונחים. אבל בשנת 2003 הנושא הזה הגיע לדיון בבית המשפט הבינלאומי בהאג, שהוא המוסד שהוקם בדיוק למטרה הזאת – לבדוק נושאים שנויים במחלוקת בחוק הבינלאומי. בית הדין הבינלאומי שמע את הטענות הישראליות הרשמיות כאילו לא מדובר בשטח כבוש אלא משהו אחר, דחה אותן אחת לאחת וקבע בצורה רשמית ומוסמכת: זהו שטח כבוש, וחלות עליו כל ההוראות שחלות בשטח כבוש. כמו בכל נושא משפטי, ברגע שהעניין הגיע לדיון והכרעה בערכאה המשפטית הגבוהה ביותר, זהו זה. אפשר לטעון שעם כל הכבוד השופטים הנכבדים טעו, אפשר לכתוב מאמרים מלומדים, אפשר לחפש אפשרויות להגיע לדיון חוזר בו תתקבל הכרעה אחרת – עד ואם יהיה דיון חוזר ותתקבל הכרעה אחרת, ההכרעה שהתקבלה תקפה ומחייבת. כך לגבי החלטת בית המשפט העליון בירושלים בשאלות של החוק הישראלי, כך לגבי החלטת בית הדין הבינלאומי בהאג בשאלות של החוק הבינלאומי.