לפנות את כולם

עם התקרב המועד האחרון לקיום צו בג"ץ לפינוי מאחז מגרון, מציע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למתנחלים נוסחת פשרה. על פי נוסחה זו, יועתקו מבני הקבע של היישוב, הממוקם על אדמות פרטיות של פלסטינים, למתחם סמוך, שהוכרז בעבר כ"אדמות מדינה". כפרס על הסכמת העבריינים להימנע מעימות אלים עם כוחות הביטחון, האמורים לאכוף את הצו, הם יקבלו את האדמה בחינם ובלא מכרז. עד אז תאפשר להם הממשלה (ומן הסתם גם הפרקליטות, ואולי גם בג"ץ) לשכון לבטח על אדמה, שהערכאה המשפטית הגבוהה ביותר קבעה כי היא רכוש של אחרים.

יושבי המאחז ופטרוניהם הפוליטיים דחו בעבר את ההסדר שהושג לפני שלוש שנים, בין שר הביטחון אהוד ברק למועצת יש"ע, ולפיו היתה המדינה אמורה להקים בעבורם תשתית לשכונה חדשה בהתנחלות אדם. גם אז דחו הפולשים ותומכיהם הפוליטיים את הצעת הפשרה הנדיבה ואיימו להיפרע מראש הממשלה ולהבעיר את השטחים.

זה המחיר שמדינת ישראל משלמת על התמיכה - במעשה ובמחדל - בהשתלטות על אדמות הפלסטינים, תוך כדי חבלה בפתרון שתי המדינות ובפיוס עם השכנים הפלסטינים.

פרשת מגרון איננה רק ביזיון החוק, המשפט והצדק, היא סמל ליריקה בפרצוף של הקהילה הבינלאומית, תוך כדי הפרת החלטת ממשלה. ב-2003 אימצה ממשלת אריאל שרון (שנתניהו היה משריה הבכירים) את "מפת הדרכים", המחייבת "לפנות לאלתר" את כל המאחזים שהוקמו מאז מארס 2001, ובהם מגרון. בקרוב ימלאו שבע שנים להחלטת הממשלה לאמץ את דו"ח המאחזים של עו"ד טליה ששון. מגרון מככב במסמך הזה, לצד כשני תריסר מאחזים נוספים, בהם כאלה שהוקמו על מה שהוגדרו כ"אדמות מדינה". קיום הסעיף הזה נועד להיות אחת מאבני היסוד ביצירת אמון הדדי עם הפלסטינים לקראת משא ומתן על הסדר הקבע.

במקום לנהל משא ומתן מבזה עם פולשי מגרון, הגיעה השעה שהממשלה תפנה בלא דיחוי את כל המאחזים. בלי יוצא מן הכלל.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 15
  לפנות את כולם? את כל הפולשים למינהם?

  גם את הבדווים בנגב?

 2. 14
  פינוי מגרון טוב לשלום ? אשרי המאמין

  אין תהליך שלום, אז מה נשאר לשמאל לעשות? ניחשתם נכון, נדפוק את
  המתנחלים. נתענג על פינוי של כמה משפחות על טפם ונרגיש שעשינו משהו.
  בעלות פרטית ? תושבי מגרון הציעו פרס למי שמביא את הבעלים,
  למיטב ידיעתי אף אחד לא בא. אם מסתבר שמגדלי עזריאלי עומדים על קרקע
  שנמכר במרמה והבעלים האמיתיים נמצאו, יהרסו אותם או יפצו את הבעלים ?
  פינוי מגרון לא יקרב את השלום, כי הפלשטינאים יסיקו מזה שאין צורך בהסכם שלום על מנת לקבל שטחים, אלא השמאל ובג"ץ יעשו את העבודה.
  אנשים מהמרכז הפוליטי

  1. פינוי מגרון טוב ללמד את המתנחלים וטפם לציית לחוק, וזה צעד אחורה שצריך לקחת כדי להכשיר את עם ישראל לתהליך השלום
 3. 13
  בניגוד לאמור במאמר - אין החלטת ממשלה לאמץ את המלצותיה של עו"ד ששון

  הצגת החלטת הממשלה המתייחסת לדו"ח כ"אימוץ" אינה נכונה ומטעה.

 4. 12
  אין שום פשרה אלא תכסיס שקוף ושפל של ביבי וממשלתו כולל "המוסריים" שיושבים בממשלה

  בני בגין, דן מרידור ויתר "המוסריים" חושבים שכולנו טיפשים והעולם מסכים על תעלוליהם. ממש כשם ש"ריבעו" את המעגל לפני היציאה לעופרת יצוקה והמערכת המשפטית הצבאית התירה לעשות פשעי מלחמה

 5. 11
  שמש במגרון דום וירח בעמק איילון עד יפונה היהודי האחרון
  1. שמש במגרון דום וירח בעמק אילון - למנוע ארמגדון
 6. 10
  האדמה שנגזלה על ידי ערביי לוד רמלה והשטחים שבין ערד לבאר שבע תחילה
 7. 9
  כאילו ש"אדמות מדינה" שייכות לישראל הכובשת מנשלת ! אלו אדמות בבעלות הפלסטינים בדיוק כמו האדמות הפרטיות שהמדינה גוזלת לטובת חמדנות "מדינת יהודה" . מדובר בסיפור הוותיק של הישראלים מאז 48 ובייתר דבקות מ 67 - של חמדנות הנובעת מתאוות בצע המשיגות את פורקנן באמצעות קני רובים המופנים נגד מיעוטים חסרי מגן.
  1. הבריטים לאחר מלחמת העולם הראשונה שלטו במדינות המזרח התיכון. והם היו אמורים מתוקף הצהרת בלפור, והמנדט שהם קיבלו מחבר הלאומים, להקים בארץ ישראל משני עברי הירדן, בית לאומי ליהודים, במקום זה, הם נתנו את הצד המזרחי של הירדן לשליטת משפחת האשמים, שמוצאה ממכה, ובמקביל עודדו הגירת המוני ערבים ממדינות שמסביב, ונתנו להם אדמות מדינה בחינם, כל ערבי יכל לגשת לטאבו ולטעון שאדמה מסויימת שייכת לו, ואם לא היו לאדמה זאת בעלים רשומים בטאבו, אזי האדמה הייתה נרשמת על שם הערבי, לעומת זאת יהודי היה מחוייב להציג שטר קניה על האדמה מבעלים שהיו רשומים בטאבו. כך נוצר מצב שרוב אדמות א"י הפכו ליהיות בבעלות ערבית,

   במקביל, השילטון הבריטי הקים מנהיגות ערבית לאומית,
   ועודד אותה להתנגד ליישוב א"י ע"י יהודים,
   כך ארעו הפוגרומים ב-21, ב-29, וב-36-38,

   בתש"ח, הבריטים עודדו לא רק את הערבים בא"י לפתוח במלחמת השמד כנגד היהודים,
   אלא גם עודדו את מצרים - ירדן - עירק, מדינות שהבריטים שלטו בהם,
   לשלוח צבא לא"י, בכדי להשמיד את הישוב היהודי שבה.

   בסיכום.
   אלמלא התנהגות הבריטים בתקופת ממשל המנדט שלהם בא"י, הרי...
   כל הסיכויים שהייתה קמה מדינה יהודית עוד לפני מלחמת העולם השניה,
   ומיליונים יהודים היו ניצלים מהשמדה בשואה,
   ולא היו מתקיימות בכלל מלחמות בין ישראל לארצות ערב,
   ועשרות אלפי ישראלים לא היו נהרגים במלחמות,
   ומאות אלפי ערבים גם כן לא היו נהרגים באותן מלחמות.
   ולא היה גירוש ערבי מסיבי משטחי א"י.
   כי מלכחילה לא היו הרבה ערבים בא"י.
   וגם לא היה הסכם טירור עוסלו, ולכן לא היו נוצרים סמולנים מסוממים.

   בקיצור, הבריטים אשמים בכל.
 8. 8
  נתניהו וממשלתו מסוכנים לישראל !!!
 9. 7
  לומר אמת לגויים ולסמולנים, יו"ש זאת ארץ המולדת של היהוד כ-3000 שנה. בגלל סיבה זאת הגענו דווקא לכאן מהגולה. לאחר 2000 שנות גלות, של פוגרומים ומעשי טבח המוניים. מיליוני היהודים, אשר הושמדו באין להם ארץ, צופים אלינו מאפר ההיסטוריה, ומצווים עלינו להתנחל ולקומם ארץ לעמנו. "בין הירדן לים יש מקום רק למדינה אחת", ישראל או פלשתין, תבחרו !. וירושלים היא עיר הבירה של היהוד כ-3000 שנה. ושטחי יו"ש זאת המולדת העתיקה של היהוד גם כן כ-3000 שנה. ובגלל סיבה זאת הגענו דווקא לכאן מהגולה. לאחר 2000 שנות גלות. להכניס טוב טוב לראש, מדינת ישראל הוקמה ע"י יהודים שהחליטו ששוב לא נלך כצאן לטבח. וכל ערבי או אחר, הרוצה להרוג בנו, אנו נשכים ונחסל אותו. כך זה היה בתש"ח, וכך זה גם כיום. וכך זה יהיה גם בעתיד. וכל סמולני שלא מבסוט מזה, פתוחה לו הדלת לגולה, שיקח את מטלטליו ואת צאצאיו, ויצא לגלות לעוד 2000 שנה.
  1. יצאתי
  2. גם אני בדרך לצאת

   אין לי שום כוונה לממן במיסי את המשך הכיבוש.
   תעשו פה מה שאתם רוצים, אני לא אהיה חלק מזה.

 10. 6
  האם הפלשתינאים הוכיחו בעלות?

  זו השאלה. לפני שמתייחסים לקרקע כאל קרקע פלשתינאית צריך לשאול - האם היא קרקע פלשתינאית בכלל?
  זו השאלה הבסיסית.

 11. 5
  די לשקר הזה "אדמה פרטית של פלסטינים".אין אף ערבי שטוען שזוהי אדמתו. ה"תובעים" משכו את תביעתם וחויבו לפצות את תושבי מגרון!

  הרי כל העתירות לבג"ץ הינן ע"י ארגוני שמאל קיצוני המחפשות בנרות ערבים שיטענו בעלות על אדמות, למרות שהן אינן שלהם כלל.
  למה לא מדווחים על הפיצויים שנפסקו לטובת המדינה ותושבי מגרון מידי המתלוננים?
  למה ממשיכים בשקר הזה של "אדמות פרטיות של פלסטינים?

  1. אין אדמות פרטיות, אין פלסטינים ואין צדק. כל דאלים גבר בעמיו.
 12. 4
  על אפכם וחמתכם קמה כאן מדינה יהודית. על אפכם וחמתכם היא תמשיך להתקיים.
  1. היא לא תמשיך להתקיים כל עוד לא נגיע להסדר קבע עם הפלסטינים, ההתנחלויות יפונו, ותקום מדינה פלסטינית עצמאית. המשך המצב הנוכחי גוזר עלינו מדינה דו-לאומית, וזה הקץ לחזון הציוני
 13. 3
  המפנים יפונו וסוף מפניהם להתפנות.
 14. 2
  הארץ תמך בבחירות במרץ ובטליה ששון -ומה קיבלתם 3 מנדטים וטליה בחוץ

  זה כנראה מה שאתם שווים
  כלבים נובחים והשיירה עוברת

  1. גם אצלנו היה כך: השמאלנים בחוץ, הכלבים נבחו והרכבות עברו.
 15. 1
  הדרישה ['הצעה'] שלך לפנות את כל המאחזים "בלי יוצא מהכלל" אינה תורמת דבר וחצי דבר לתהליך ההידברות עם הפלסטינים. ממה נפשך, אם לעשות דברים שהערבים יהיו מרוצים זה לפנות את כל ההתנחלויות [בלי יוצא מהכלל]. כל דבר אחר אפילו כמו פשרה על 92% או אפילו 98% הוא לצנינים בעיניהם. ואני מתכוון לפינויים של ישובים גדולים כמו בית אל עם 5000 תושבים או יותר, ולא איזה סתם 'מאחז' של 20 או 30 משפחות. האובססיה התובענית "לשמור על החוק" ולהחזיר את האדמות לבעליהם החוקיים מעלה גירה. הסכסוך הוא לאומי ולא קנייני נדלניסטי בין בעלי קרקעות, כי כל הגדה היא שטח שנלקח השווה נכבש השווה שוחרר השווה הוחזר לבעליו השווה נגזל השווה נשדד השווה נלקח בקריצת עין וכו' וכו'. מה שדרוש כאן זה שיח רציני ואמיתי בין שני גופי הייצוג הלאומיים ולא בין קואליציות זמניות בשני הצדדים. כי מחר עלול כל שליט שם או ראש ממשלה כאן לשנות את כללי המשחק ולנגב את התחת עם ה"הסכם". מי שעוקב בתוחלת חייו הארוכים ולא מי שקורא בספרי לימוד או העיתונים כיום את אורח החיים בין שני הצדדים ב-80 או 90 השנים האחרונות יום אחר יום ושעה אחר שעה - רק הוא ריאליסט ולא אלה שיש להם 'חזון' של "שתי מדינות". זו פארסה אומללה והומצאה רק בגלל תסביכים פוליטיים של אלה שהובסו בבחירות מאז המהפך. למה? מפני שהתהליך הסטיכי והאי-רציונלי והבלתי נשלט של תהליך זה הנמשך 80 או 90 שנה מלמד מי כאן המנצח ומי המפסיד, ואין שום סיבה בעולם [גם לא 100 מאמרי מערכת] שתהליך זה יופסק אי פעם. כל הדיבורים האוויליים על "מדינה מבודדת" על "מדינה מצורעת" ו"מדינת אפרטהייד" 'כיבוש' וכך הלאה הם הבל - כי התהליך הזה יימשך עוד מאות שנים. ואפילו אם לא היו דברים מעולם - אז מכאן זה יתחיל להיות לעולם. עובדה. ולדוגמא הנה סיפור עבור כל הצעירים כמו גדעון לוי. בשנת 1953 'עשיתי' מילואים ליד קיבוץ נגבה בצל מטע. ממול השתקף לו בניין המשטרה בו התבצר לו ב-48 הקולונל הסודני ב"כיס פלוג'ה" . שחקנו שח-מט , אחד השחקנים היה קצין צעיר [סגן] בנו של מנהיג ציוני מראשי אחד המוסדות הציוניים והפך לפרופסור, וכך הוא אמר בקיץ 1953: צריך להחזיר לערבים את כל השדות האלה ואת כל מה שכבשנו בתשח. שאלתי אותו: ואז יהיה שלום? אמר: שק לי בתחת עם השלום. זאת הקרקע שלהם. גם הפרדס הזה. זה שטח כבוש. אני מצי לו ללכת היום לדבר עם הילדים בקיבוץ נגבה או אחד 'גדול' שהיה גם ח"כ מטעם מרצ. נ.ב. שטחו של הקיבוץ כיום 12.600 דונם. נא לשאול כמה היה שטחו שעלה על הקרקע ב-1939 10 שנים לפני זה.
  1. מר מייזליש הנכבד: הגזמת!

   ייתכן שדבריך דברי טעם; באותה מידה ייתכן שהם הבל הבלים; אינני יודע - כי לא קראתי. "טוקבק" אמור להיות קצר וממוקד. האם לדעתך מישהו יטרח לקרוא 40 שורות?

  2. הוא מאמין שמי שכותב הרבה, צודק.
  3. אני קראתי כל מילה, ודבריו הארוכים דברי טעם הם, ולכן לא קראת אותם.
  4. אתה סוטה מהעיקר

   פינוי המאחזים דרוש כדי שניתן יהיה להגיע לפתרון של שתי מדינות לשני עמים, ותו לא. גם אם הפלסטינאים לא מסכימים לפתרון זה כפי שאתה טוען, צריך למצא דרך להגיע אליו על ידי התערבות חיצונית. האופציה היחידה האחרת היא מדינה דו לאומית, שמשמעותה סוף החזון הציוני. האם זה באמת כל כך מסובך??