תרומה רעה

ימים מספר לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הצביע על הסכם הפיוס בין הפתח לחמאס כתסמין לסרבנות השלום של הצד הפלסטיני, ועדת השרים לחקיקה אמורה לדון היום בעוד יזמה שמעידה על התמכרותה של ישראל לסם ההתנחלויות. יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, וחברו לסיעת הליכוד, ציון פיניאן, הניחו על שולחן הוועדה הצעת תיקון לחוק שלפיה יוכרו תרומות לעידוד ההתיישבות לצורכי מס, והתורמים ייהנו מזיכוי בשיעור מרבי של 35% מגובה התרומה. בכך יורחב הפטור שהמדינה מעניקה למוסדות הפועלים לקידום מטרות ציבוריות, לארגונים שפועלים לקידום מפעל ההתנחלויות.

יזמי ההצעה טוענים שהמשמעות התקציבית של התיקון לחוק היא "מזערית". אבל קשה להפריז במשמעות המדינית שלה. התיקון לחוק התרומות, כמו גם מתן מעמד אזור פיתוח א' להתנחלויות וקידום היזמות להכשרת מאחזים, הם הפרה גסה של התחייבויות בינלאומיות של ישראל. ממשלתו של אריאל שרון, שנתניהו כיהן בה כשר אוצר, התחייבה ב-2004 בפני נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, לחדול מהקצאת משאבים לעידוד ההתיישבות בשטחים. ההסדר הזה נועד למנוע קביעת עובדות פיזיות שעתידות להקשות על מימוש פתרון שתי המדינות.

אלקין ופיניאן מסבירים שמתן הפטור ממס לתרומות נועד לקדם את ההתיישבות בכל חלקי ארץ ישראל ולחזק את "ערכי הציונות". יש לקוות שחברי הממשלה ערים לסתירה המובהקת בין ערכי הציונות לטיפוח ההתנחלויות ומחיקתו של הקו הירוק. הסיפוח בפועל של הגדה המערבית ומזרח ירושלים מערערים את אופיה היהודי והדמוקרטי של ישראל, ומאיימים להותיר בידה את הבחירה בין מדינה דו-לאומית למדינת אפרטהייד מצורעת. למחרת ניצחונו על הפלג הקיצוני בליכוד, בראשותו של משה פייגלין, התהדר נתניהו כי חברי המפלגה הביעו אמון במדיניותו. יוזמות לעידוד ההתנחלויות ולהגנה על מאחזים, כמו תרגילי התחמקות מהמשא ומתן המדיני, מקשים למצוא את ההבדלים.

Read this article in English: It's the settlements they're fostering

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 11
  השמאל תמיד מאיים באותו מטבע שהוא מייחל ליישמו והכוונה למדינה דו-לאומית או "כל אזרחיה"

  מחד-גיסא - השמאל הקיצוני (שכמה מכותבי עיתון הארץ שייכים אליו ) דוגל בהחזרת הפליטים הפלסטינים לתוככי מדינת ישראל דהיינו "זכות השיבה" הפלסטינית ובהמשך לתהליך זה ליצור מצב של מדינת כל אזרחיה (לא ציונית במהותה).
  מאידך גיסא - אם ההתנחלויות "תורמות" למצב של מדינה דו-לאומית אזי דה-פקטו זה משרת את האינטרס השמאלני. אז למה להתנגד? השמאל צריך לשמוח על התהליך הזה. כי הימין עושה לו את העבודה.
  בתוככי מדינת ישראל יש 1.5 מליון ערבים ובתוככי יהודה ושומרון יהיו 1.5 מליון יהודים. "פייר-אינף" .

  1. בתור שמאלני, זה הפחד השני הכי גדול שלי. אחרי זה שיש עוד כמוך.
  2. אתה בוודאי מסכים למדינה פלסטינאית עם שמונה מליון צאצאי "פליטים" ומאמין שהם ישבו בשקט, תחת שלטון החמאס, מפני שאבו-מאזן חתם על "נייר שלום".
 2. 10
  פאשיזם כבר אמרנו?
  1. ואם אמרנו אז שכחנו "מקארתיזם", "אפרדהייד" גזענות" "גבלס" . כדאי להעתיק ולהדביק בכל תגובה פבלובית שלך.
 3. 9
  שיעביר חוק שבו כל ההכנסות ממיסים הולכות להתנחלויות. יתכן שיהייה גם לזה רוב בממשלה הזו.
 4. 8
  פחדנות הימין....

  למה פשוט לא להציע לספח את כל השטחים. אם אתם טוענים שיש לנו זכות על כל הארץ אז קדימה, לכו ותעלו הצעת חוק שמספחת את כל שטחי הארץ.
  אני בטוח שיהיה לכם רוב. ובגץ לא יתערב.
  אז למה אתם מחכים, שפנים מוגי לב.

 5. 7
  ואין למערכת שום דעה בעניין העובדה שהחמאס בעזה מזלזל בהסכם של חאלד משעל ואבו מאזן, אפילו יותר מהזלזול של נתניהו?

  בכל סיפור ברור בהארץ מי הרע - ישראל.

  אבל מי הטוב?

  אפשר היה לטעון "הערבים", אבל ניתן לדמיין את גלגלי השיניים חורקים במערכת בניסיון למצוא פתרון לדילמות - אם אבו מאזן טוב, אז הניה רע? אם הניה טוב, אז אבו מאזן רע?
  אם אסד טוב, אז המתקוממים רעים? ואם המתקוממים טובים, אז אסד רע ונכון לפגוע בו?

 6. 6
  לא מדינה דו לאומית ואל מדינת אפרטהייד-נכבה 2 תשחרר את ישראל משתי רעות אלו.
 7. 5
  מה שמונע הסכם הוא רק אי רצונם של הערבים להכיר בקיום מדינה יהודית בארץ ישראל. כל השאר אינו מונע שום דבר, כי אפשר להגיע לפשרות שונות, אם רק יש רצון לכך. בינתיים יש לחזק את ההתישבות היהודית בכל חלקי הארץ, כדי להבהיר לערבים שלא ירוויחו דבר מדחיית קבלת הסכם.
  1. אתה שוב מטעה. שלחתי לך בעבר את פרטי היוזמה הערבית אך אתה ממשיך בשקר - אי רצונם של הערבים להכיר במדינה. אפילו מאיר דגן המליץ לקבל את היוזמה אל ממשלת ישראל לא מוכנה לותתר על השטחים.
 8. 4
  כשאין להארץ מה למכור הוא חוזר לסיסמאות נבובות על נתניהו

  נאומו של הניה באירן לא פורסם בכוונה כמו כל מילה שנאמרת ע,י הפלשתנאים
  התומכת בטענה שאין בכוונתם להגיעה להסדר שלום.

 9. 3
  וואלה ?! מאברוק !! תחשבו כמה זה יעזור לפתח את החלקים הישראליים של יהודה ושומרון !! אני מקווה שגם הפלשתינאים יהנו מכך.
 10. 2
  שרון גם הפר את התחייבותו לבוחר, כרבין, זה לא הפריע לכם...לא הפרת ההתחייבות היא המטרידה אתכם, כמו גם התחייבויות המדינה למתנחלים, זה בס"ה מסווה לכוונותיכם הפוליטיות...
 11. 1
  אסור לתת גושפנקה ממלכתית לאומית לצד אחד בנושא כל כך שנוי במחלוקת

  אני עוזר לממן בצורה נדיבה, אם גם לא מרצוני, את ההתנחלויות, אז אולי מגיע לי זיכוי ממס על תרומתי זו הכפויה.
  אם אני תורם לעמותת רווחה, אני תורם להן במקום המדינה, ומשמעות הדבר היא תוספת למס המשולם, ולכן הניכוי מהמס הגיוני. מי שמכיר את קדומים ועופרה וכדומה יודע שאין הן זקוקות לעזרה לריווחתן הכלכלית.

  1. תגובה ראויה להיקרא במלואה