מגרון חלקלק

ביום רביעי שעבר, במלאות שבע שנים להחלטת הממשלה לאמץ את דו"ח המאחזים שקבע כי מגרון הוא מאחז לא חוקי שיש לפנותו, ביקשה המדינה מבג"ץ לדחות את פינוי המאחז הגדול ביותר בגדה המערבית עד סוף 2015. עד אז, נאמר בבקשת הפרקליטות, תיבנה למתנחלים התנחלות חדשה במרחק של שני קילומטרים מהמאחז. כל אותה עת יוסיפו המתנחלים ליהנות מדיור חינם על אדמה שהפרקליטות הודתה בפני בג"ץ שהיא נגזלה מתושבי הכפרים הפלסטיניים הסמוכים. על פי ההסכם עם מתנחלי מגרון, המינהל האזרחי ישקול בחיוב להותיר במקומם את המבנים במאחז המקורי.

הפנייה לבג"ץ היא צירוף של שוד לאור היום, זלזול בערכאה המשפטית הגבוהה ביותר והתעלמות מהסכמים בינלאומיים. החלטת בג"ץ לצוות על פינוי מגרון עד סוף חודש זה, התקבלה לאחר שבית המשפט העניק למדינה ארכה של יותר משלוש שנים לצורך הקמת שכונה חדשה למפוני מגרון בהתנחלות אדם. הסכם הפשרה החדש שבג"ץ מתבקש לאשר, מהווה פרס לתושבי המאחז שדחו את פשרת אדם, הבעייתית כשלעצמה. הממשלה מבקשת עתה מבית המשפט העליון לבטל את ההחלטה שהוא עצמו נתן ולשתף פעולה עם פגיעה בעיקרון הבסיסי של עליונות בית המשפט.

במקום לקיים את התחייבות הממשלה במפת הדרכים לפנות את כל המאחזים שהוקמו בעשור האחרון, בצד הקפאה מוחלטת של בניית התנחלויות, כדי לרצות את המתנחלים ובאי כוחם הפוליטיים, הממשלה מבקשת להקים - לראשונה מאז 1992 - התנחלות חדשה בלב הגדה המערבית. על פי אומדן של שלום עכשיו, ההוצאות הראשוניות של תכנון ההתנחלות החדשה והקמתה יעלו לאוצר המדינה 200 מיליון שקל בקירוב (ארבעה מיליון שקל בממוצע לכל משפחה).

הסכם הפשרה של הממשלה עם תושבי מגרון מרחיק את ישראל צעד נוסף מפתרון שתי המדינות ומסיום הסכסוך. היענות של בג"ץ לבקשת המדינה תאותת לתושבי שאר המאחזים, שבכל הנוגע למתנחלים אין ערך גם להחלטותיה של הערכאה המשפטית הגבוהה ביותר בישראל.

Read this article in English:The state's contempt of court

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 21
  המדינה היא המתנחלת הראשית,

  מראש המדינה קבעה לעצמה שאין מצב של שלום? לכן כל יום צומחת התנחלות חדשה? תחת חסות המדינה? רק בכדי להרחיק את השלום
  ולהקשות שלא יהיה שלום?????

 2. 20
  "הארץ,די לדמגוגיה

  "הארץ" נמאסתם,אנחנו במדינה דמוקרטית והרוב לא חושב כמוכם,
  זה שיש לכם כסף לכתוב את דעתכם זה לא אומר שאתם צודקים,
  אתם פשוט מסיתים שפלים.
  אלה פסיקות פוליטיות נטו של בג"ץ ואין להם שום קשר לצדק.

 3. 19
  מדובר פשוט במסכת של בלופים, גם דו"ח הבלוף המוזמן של ששון ממרצ, גם הודעת פרקליטות השמאל לבית המשפט כאילו יש בעלים ערביים למגרון, גם החלטת שופטי השמאל בעליון, מקום בו לא מבררים כלל בעלות בראיות. עד היום אין ערבי אחד, אפילו לא אחד שהצליח לטעון ולהוכיח בעלות על אדמות מגרון. בבית המשפט המחוזי, פרקליטות השמאל נאלצה להודות באמת כי אין בעלים כאלה, אחרת הייתה המדינה מחוייבת לשלם להם. הערבים לא הצליחו להביא בדל ראיה ובבית המשפט המחוזי חייבים ראיות ונזרקו מבית המשפט תוך חיוב בהוצאות כבדות. לא בכדי עותרי השמאל מטעם הקרן לישראל חד"שה וגרורותיה הפו"צ במימון מדינות זרות עויינות עותרים לעלין, שם אין שומעים ראיות והשופטים הם מהשמאל, אחר שמונו ע"י ועד העובדים שלהם בסגנון נמל אשדוד וחברת החשמל, ולא לבית המשפט הרלוונטי לראיות להוכחת בעלות. זו האמת בעניין מגרון. כל השאר זה פוליטיקה, לא משפט, שכן גם הכתבן מודה שמה שמפריע לו זה עצם ההתנחלות ומעלה מאוב את מפת הדרכים מלפני שנים רבות שכלל לא קויימה ע"י הערבים. אז אם מדובר בסויה פוליטית, לא בית המשפט מקומה אלא בהכרעת הבוחר, הבוחר הכריע אך השמאל אינו מקבל את הכרעת הבוחר, שובר את כל כללי המשחק הפוליטי במלחמתו בדמוקרטיה הישראלית ואגב גם מרסק את בית המשפט ואמון הציבור במערכת המשפט. הוצאות? חביירים, אלה ההוצאות עקב עתירתכם וחתירתכם, אתם כמו הרוצח שרצח את הוריו וביקש רחמים "אללי, יתום אנוכי..." נשלח בחמישית
  1. אחר 11 שעות וחמישה נסיונות, סוף סוף הלך לנוח הצנזור הפוליטי ופירסמו את התגובה שהשמאל כ"כ חושש ממנה...
 4. 18
  נסיון שני לאחר צנזור הראשון

  הפעם בקצרה:
  שימו לב לאצילות של האנשים שחותמים על פינוי בתיהם שלהם, למרות אי-הצדק שלדעתם נעשה להם ע"י מערכת המשפט.
  שימו לב לאי-האלימות של משפחות עם ילדים ושטחים חקלאיים, שעומדים להיות מפונים מהבית.
  שימו לב עד כמה חשובה להם המדינה ולהמנע מאנרכיה.
  שימו לב שכל זה קורה כאשר הציבור הזה פצוע ומדמם את פצעי הפינוי מגוש קטיף שכמו שכיום כולנו יודעים - היה כשלון צורב מכל הבחינות.

  עכשיו בואו נזכר בסיפורי האימים שמנסים למכור לנו על ה"מתנחלים".
  ואחרי שעשינו את זה, בואו נזכר בכל גילויי האלימות הרבים, גם כנגד נבחרי ציבור שהיו ב"מאהלי המחאה" בקיץ שזכו, לעומת זאת, לליטופים מהתקשורת.
  שם לא זרקו אף אחד מהבית.
  שם לא פרצו חיילים לבתים של משפחות והוציאו ילדים מהמיטות.
  שם להרסו בתים שאנשים השקיעו את חייהם בבנייתם.
  בסך הכל היה מדובר באנשים שפלשו לרחובות ת"א באופן לא חוקי וחשבו שהכל מותר להם כי זה באופנה.

  נקודה למחשבה מול הפרופגנדה שתקשורתית.

 5. 17
  עוד 200 מ' שלא ילכו לסל התרופות, לנוער בסיכון, לניצולי שואה, לחינוך ילדיינו... אלא לטיפוחו של עגל הזהב 2012!
  1. איזו דמגוגיה זולה. אני יכול גם לטעון

   פחות כסף לצעצועים של מדענים ויותר לשכונות (ראה ערך הקמפיין הרפובליקאי בארה"ב).

   או אולי פחות בזבוז בחלל ויותר כסף על האדמה שלנו!

   לקצץ בכסף ללבנים עשירים! לקחת מהאומנויות ולתת לאנשים האמיתיים!

 6. 16
  וכסף בכלל לא מהווה בעיה כשמדובר ב"מחלת אבות", שימותו העניים מרעב.
 7. 15
  "הארץ" מבייש

  המאמר לא מסתיר את עמדתו הפוליטית התומכת בעמדת השמאל, אם כי מוצא לנכון להצניע עמדה זו בסוף המאמר, ולהדגיש טיעונים אחרים. בעלי עמדות מדיניות שונות, חושבים שדוקא חיזוק ההתנחלויות היהודיות ברחבי יהודה ושומרון הוא הדבר שנכון לעשותו למען שלומה ובטחונה של המדינה והגעה לפיתרון צודק ויציב של הסכסוך באזור. שאלת הפיתרון המדיני היא מרכזית ובודאי שיש להמשיך לדון בה, אבל השימוש בדמוגגיה בהצעת הטיעונים בסוגיית מגרון [פניית המדינה לבג"ץ היא זלזול בערכאה המשפטית הגבוהה ביותר (????) , מבוצע שוד (לא פחות ולא יותר ! רק שטרם נמצא הנשדד),ניסוחים מתלהמים, הצגת הצד הפוליטי שממול כפושע, כביכול כוחות האור שבשמאל מול הטפשות והרשעה] ...חבל, גם בעלי עמדות "יוניות" לא תומכים בשינאה. "הארץ", אנא התעשת !

  1. איזה בטחון מביאות ההתנחלויות, ואיזה פתרון צודק?

   נכון, ההתנחלויות תורמות המון לבטחון, לכלכלה, לתדמית ישראל, לחוק ולצדק ועוד ועוד.
   הבעיה היא שהתרומה הזאת היא שלילית.

  2. זו דעתך ויש לכבד אותה אבל..

   הדיעה הדוגלת בארץ ישראל השלימה אינה פחות לגיטימית, אינה פחות ציונית, אינה פחות מוסרית, אינה פחות מעוגנת בחשיבה ובהגות, בהחלט יש לה תימוכין והיא ראויה ללימוד ולהבנה. אני בהחלט ממליץ, למי שמעוניין לגבש עמדות מתוך הכרות עם העובדות, גם עם אלה המוצגות ע"י הצד הפוליטי השני , לנסות להכיר את מפעל ההתנחלות, את השותפים לו, את דרכם ומניעיהם. סיורים מודרכים בהתנחלויות (ויש כאלה, מאורגנים, חויתיים ומחכימים) לא יגרמו למעבר לצד השני של המפה הפוליטית, אך עשויים לשנות את אופי הדו-שיח, שמתבטא בחלק מהמאמרים והתגובות שבאתר זה.

  3. אריק, אחרי שתחיה 45 שנה בלי אזרחות, נראה מה יהיה לך לומר בנושא 'מוסריות'.
  4. יש משהו מיוחד במיגרון

   בית המשפט העליון כבר קבע על סמך הראיות שהוצגו בפניו , שזכות הקינין של בעלי הקרקע הופרה ברגל גסה ועל המדינה להשיב את המצב לקדמותו.
   זכות קינין היא אחת מאבני היסוד של זכויות אדם. בית המשפט קבע מה שקבע והממשלה מפרה צו מפורש של בית המשפט.
   אם בעבר ממשלת ישראל פעלה באופן שנחשב ללגיטימי, הרי שבפרשה זאת ממשלת ישראל חצתה את קו הלגיטימיות. לאחר שבית המשפט קבע מה שקבע, אי ביצוע פסק הדין מהווה גם הפרה של החוק הבינלאומי לפי כללי המשפט הישראלי. וזה , בגלל שהשטח הוא שטח כבוש גם על פי חוקי מדינת ישראל.
   זאת היא מדרגה נוספת במידרון החלקלק של איבוד הלגיטימיות בעולם. בסוף אנחנו נאבד את האחיזה ביהודה ושומרון על פי אותם כללים שיפעילו נגד איראן כדי למנוע מהם נשק גרעיני. ניראה את ממשלת ישראל בסיטואציה הזאת....

  5. שטויות במיץ, מר הולצר. ביהמ"ש המחוזי קבע שאין זכויות לערבים בשטח. פסיקת ביהמ"ש העליון היתה פוליטית, תוך שת"פ עם הפרקליטות, והתעלמות מהאמת והצדק.
  6. האמת והצדק עם תושבי מגרון
 8. 14
  ההסכם שנחתם הוא הסכם פשרה. אם לא יתקבל, יאושר חוק המכשיר את כל המאחזים. אם השמאל רוצה בזה, הוא גם יקבל זאת. ההסכם הוא תוצאה של יריה ברגליים ע"י "שלום עכשו". ממשלה זו היא ממשלת ימין, ולא נבחרה כדי להוריד ישובים בארץ ישראל.
  1. שלמה,אתה ממש עיוור! זו לא ממשלת ימין אלא ממשלת "ימין" סמרטוטית ובוגדנית
 9. 13
  זה כבר לא סתם מיגרון. זה הרבה יותר מכך

  משטר כיבוש יכול להיות לגיטימי כשמדובר בעינין זמני שנימשך שנים ספורות. אם במשך 46 שנה לא נימצא פיתרון והמצב נימשך כך , הדבר מטיל עננה כבדה על הקיום של מדינה כמדינה דמוקרטית. מאחר ושלטון הכיבוש איננו רק שילטון כיבוש גרדה אלה יש בו גם מגמה של התנחלות , אנו מקבלים איזור גדול שיש בו שני סוגי אוכלוסיה מופרדים אשר חלים עליהם שתי מערכות חוקים נפרדות. יש היום בעולם מי שקורא לכך "אפרטהייד" והמגמה הזאת הולכת ומתגברת. אנשים הגונים במדינות דמוקרטיות לא יכולים להסכים לשלטון כיבוש שנמשך כבר 46 שנה המלווה בהפרדת אוכלוסיות לסוג א' ולסוג ב. במוקדם או במאוחר נקבל סטיגמה של מדינת אפרטהייד, כתם שיהיה קשה למחות אותו.

  1. יהודה והשומרון הם חלק מארץ ישראל ההיסטורית, השייכת לעם היהודי. הערבים הגרים שם הם פולשים שהגיעו מארצות שכנות, ודינם לחזור כלעומת שבאו. אין שם משטר כיבוש.
 10. 12
  ומה לגבי קביעת בית המשפט המחוזי כי אין הוכחה לגבי בעלי הקרקע ועל כן סירוב לשלם פיצויים לתובעים הערבים

  למה לספר חצי מהסיפור, מסתבר שבחיים כמו בחיים יש עוד צבעים חוץ משחור ולבן.

 11. 11
  טרם נמצא עתונאי אמיץ, סקרן ובעל יושרה שיחקור ויידווח: איך למה ומדוע קיבלה אשת השמאל ששון מידי רה"מ שרון לכתוב דו"ח המאחזים? להזכירכם ששון כבר לא היתה עובדת מדינה בעת המינוי.
 12. 10
  מקרה הכשרת המאחזים הוא דגל אדום לשפויים במדינה

  כשבית המשפט העליון קבע משהו ושרי הימין באו מיד להכשיר את השרץ - אז מתה הרפובליקה הישראלית.
  צאו מזה,לא רפובליקה - אנחנו תיאוקרטיה מטורפת ומשיחית

 13. 9
  בארץ המנהיג - קריאת תחנונים

  ניתן לכתוב פואמה על יסודות הדמוקרטיה, על חשיבות מערכת האיזונים והבלמים בכל מדינה שנטלה על עצמה את הזכות להיקרא דמוקרטית, והאחריות הנלווית לשם תואר זה. אולם נדמה כי בארץ המנהיג תם זמנו של הלוחם-המשורר מלשאת ידו אל קסת הדיו, ואת ידו לנדן לעולם לא ישלח כנגד ארצו מולדתו. אז מה נותר ללוחם-משורר? נותרה לו התחינה. תחינה, בקשה, תפילה לנשיא בית המשפט העליון, אשר באין חוקה ובאין הגיון בארץ המנהיג, נותר לבדו לשאת את העול העצום. נותר לבדו להגן על האחריות שלקחה על עצמה מדינה בקריאת שמה יהודית - ודמוקרטית. בעיקר דמוקרטית. כי עקרונות הדמוקרטיה - כל דמוקרטיה - מחייבים קווי סף, אותם לא תחצה לעולם. זכויות אדם? עליהן ניתן להתדיין. הפרדת רשויות? גם על כך ניתן לשוחח. עיקרון סופיות הדיון - על כך לא ניתן לדון. שכן, בלעדי עיקרון סופיות הדיון, לא ניתן לשוחח על דברים אחרים. סופיות הדיון - קו הסף. בלעדיו דבר כבר איננו קדוש. בלעדיו אין דמוקרטיה. בלעדיו, רצון המנהיג לעד יגבר על קול העם, קול הדמוקרטיה. קול ההיגיון. על כן תחינה אל הנשיא גרוניס - שמור עלינו! הגן עלינו! לא על כבוד בית המשפט העליון, לא על זקני העיר היושבים בכיכר ואליהם נשואות עיני ההמון המבקש צדק, שוויון, אמת. הגן על עמך! הגן על מורשתך! כי בלעדיך אין. גדולה לרוב נכפית על אדם, בעל כורחו נדרש הוא להתעלות מעל יצרים חייתיים של הישרדות ולהקריב עצמו למען הזולת. למען מטרה נעלה יותר. הגן עלינו הנשיא, על אורח חיינו ועל מצפוננו. אל תשלח ידך אל הנער. אל תעלה את הדמוקרטיה על מזבח המנהיג. כי בלעדיך אין.

  1. אין דוגמה יותר טובה לפולחן האישיות של "נשיאי" בית המשפט העליון

   ולתפיסה שלהם כמלך הפילוסופים האפלטוני בפי כמה.
   תפיסה שסותרת לגמרי כל מחשבה דמוקרטית מזאן זאק רוסו ועד לעת המודרנית.

   אפילו לאסד לא כתבו כאלה שירי הלל...

 14. 8
  חוק צחוק בכל הקשור למדינה הכי יהודית והכי ציונית שהיתה כאן מעולם
 15. 7
  אתמול נכתב הם (נתניהו וברק) מפחדים מהמתנחלים והימין.

  .

 16. 6
  מקומו של הדיון בבית משפט השלום הצדק שם ולא בבית משפט שמנוע מלדון בעובדות.

  הקרקע שעליה נבנתה מגרון לפני 12 שנים היתה מאז ומעולם קרקע פנויה וטרשית. תצלומי אוויר לאורך השנים מוכיחים זאת.
  ישנם לא מעט מסמכים רשמיים של מדינת ישראל שבהם נכתב במפורש שמדובר באדמת נפקדים המנוהלת על ידי הממונה על הרכוש הנטוש.
  במשך כל שנות פריחתו של מגרון, אף ערבי לא הגיש מעולם תלונה על גזילת אדמתו. רק אנשי "שלום עכשיו", שמחפשים כל דרך להתנכל ולהרוס את ההתיישבות, הצליחו למצוא ברשומות המתבססות על חלוקה פיקטיבית של המלך הירדני. למוכתרים ממקרוביו בשנות ה־ 60 – שמות הרשומים כבעלי הקרקע. אך כאשר אנשי מגרון נפגשו עם אותם הרשומים כבעלי הקרקעות, כדי לרכוש מהם את הקרקע, אותם ערבים הופתעו לחלוטין. הם מעולם לא ראו עצמם כבעלי הקרקע, וודאי שלא כנגזלים, ועתה התנהגו כמקבלים מתנה.
  אפילו מדינת ישראל לא מסתפקת ברשומות אלה כהוכחת בעלות מוחלטת. במענה לתביעת פיצויים שהגישו "שלום עכשיו" והערבים הטוענים לבעלות על חלק מקרקעות מגרון בבית משפט שלום, טענה המדינה כי "לתובעים אין כל זכויות בקרקע".

  1. נשמע משכנע - איך עבד בשבילך הטיעון הזה בבית המשפט?

   סתם מתעניין

  2. הערבים והקרן לישראל חד"שה וגרורותיה הפו"צ במימון מדינות זרות עויינות נזרקו מבית המשפט המחוזי תוך חיוב בהוצאות כבדות, העליון זה סיפור פוליטי.
 17. 5
  היום יבואו לאגף התגובות עשרות חידלי בינה מהימין ויעלו טענות מטענות שונות למה מיגדון הסרטנית וגרורותיה בשטחים הכבושים חייבים להשאר בידי ישראל לנצח. זה יהיח כמו הטענה שכל האסירים הכלואים בבתי הסוהר לא אשמים רק שהיה להם סנגור רע.
 18. 4
  המתנחלים ולמענם מפרים פסיקות בג"צ לא רק במיגרון

  תופעות של אי מתן אפשרות גישה לפלסתינאים לשטחיהם, הריסת מבנים ובורות מים וכדומה. שלא לדבר על עקיפת פסיקות בג"צ בכביש 443 ובתואי הגדר.

 19. 3
  אין קשר בין התנחלות לסוף הסכסוך. סוף הסכסוך יהיה כשמנהיגי הערבים יודו כי נכשלו בנסיונותיהם החוזרים לגרש/ לחסל את היהודים, ויסכימו לקבל מדינה יהודית בישראל. ולענין מגרון- ראוי למצוא פשרה שתמנע גירוש והריסת בתים, בייחוד כשבעל הקרקע אינו קיים, והעתירה הוגשה ישר לבגץ ע"י שלום עכשיו, והוכח שלא קיים אדם שיכול להוכיח בעלות על הקרקע. וזה שהכותרת של עיתון הארץ זהה במדויק לסיסמאות בהפגנות שלום עכשיו זה גם קצת מצחיק. עיתונות אמיצה !!
 20. 2
  מדינה גזענית ועלובה
 21. 1
  הולכים לישון על מזרן חלקלק ומקיצים עם כאב גב. אולי אפילו עם גב שבור.
  1. נכון מאוד !! צריך לבחון לעומק את הפסיקה האיומה של בג"ץ לגבי מגרון ולהבין איך נוצר הכישלון המוסרי הזה.
  2. נכון מאוד. אנשי מגרון צודקים