הכדורגל זקוק לטיפול דחוף

בחודש מארס לבדו נרשמו ארבעה אירועים אלימים סביב משחקי כדורגל: אלפי אוהדי הפועל תל אביב התפרעו לאחר הפסד בדרבי, תוך שהם משליכים למגרש חפצים ולא מאפשרים לשחקני הקבוצות לרדת לחדרי ההלבשה; כמה ימים לאחר מכן פרצו שני אוהדי מכבי פתח תקוה לכר הדשא וניסו לפגוע פיסית בשופט; בהמשך התפרעו כ-300 מאוהדי בית"ר ירושלים בקניון מלחה, תוך שהם קוראים "מוות לערבים" ומכים פועלי ניקיון ערבים; ואילו שלשום היכו שני בעלי תפקידים במועדון מכבי פתח תקוה את שחקן הפועל חיפה עלי חטיב, כשהאחד נוגח בו והאחר בועט בפניו כשהוא שוכב על הדשא.

חטיב איבד את הכרתו והובהל לבית החולים, אולם נדמה שדווקא הכדורגל הישראלי זקוק לטיפול דחוף. ענף הספורט הפופולרי בישראל, שאמור להיות בידור לכל המשפחה, הפך בשנים האחרונות למרזב של החברה הישראלית, דרכו זורמות תופעות שאינן לגיטימיות בכל תחום אחר. רק בכדורגל הישראלי מתאפשר מצב שבו מועדון מונע מערבי לשחק בשורותיו, ואלימות קשה מטופלת באופן משמעתי בלבד, בבתי דין פנימיים של ההתאחדות לכדורגל. ההפקרות והעדר האכיפה הפלילית הפכו את הכדורגל הישראלי לכתובת לאלימות, גזענות, גילויי שנאה, ואף מוקד משיכה לדמויות מפוקפקות, שלעתים מנהלות את הקבוצות.

ההתאחדות לכדורגל כפופה למוסדות כדורגל בינלאומיים - אופ"א (ההתאחדות האירופית) ופיפ"א (ההתאחדות העולמית) - ומסרבת בתוקף להתערבות של משרד הספורט. אולם, מאחר שבמשך שנים הוכח כי אינה מסוגלת לרפא את הענף שעליו היא מופקדת, על שרת התרבות והספורט לימור לבנת להיכנס לעובי הקורה. עליה לאמץ את המודל שהונהג בהצלחה באנגליה ומשלב עבודת מניעה משטרתית עקבית כנגד חוליגנים וענישה קשה מצד בתי המשפט. מדינת ישראל אינה יכולה לקבל מצב שבו ענף המהווה מוקד משיכה למאות אלפי אנשים, בתוכם ילדים רבים, הופך למורסת גזענות ואלימות חשוכת מרפא.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 15
  מדינה של קומבינות

  מה הפלא,תיראו איזה פוליטיקאים יש לנו. תרבות הדיבור, דרך ארץ. עברנו את הערבים מזמן. ממש חיות. זו היתה רק שאלה של זמן מתי, לא אם זה יקרה. הפכנו למדינה של קומבינות וגו'נגל. דיבורי רחוב,חוסר כבוד לזולת, זילזול תהומי שאינני יודע מאיפה נובע. הרמה יורדת בקיצוניות. חוסר הפירגון שזו מגפה לאומית. קינאה וצרות עיין. ואלו אחת מהתוצאות. זה רק יילך ויחמיר. עצוב,עצוב.

 2. 14
  לימור לבנת? מי זו?

  אה, ההיא שרצה להתחבק עם הזוכים במדליות (אחרי שלא תמכה בהם בשקל). נזכרתי. היא שרה כמו שאני שף סושי (ואני לא). מעניין אם היא בתוכנית להגנת עדים או משהו, כי נדמה לי שהיא פשוט נעלמה ללא זכר.

 3. 13
  הכדורגל לא מתקיים בעולם משלו.

  הכדורגל הוא חלק מהחברה, וככזה הוא מבטא תופעות חברתיות. "תופעות שאינן לגיטימיות בכל תחום אחר" ? זה בדיוק העניין. הכדורגל, מכל מיני סיבות, הוא תחום הרשאה שניתן בו ביטוי לתחושות שקיימות גם מחוץ למגרש, רק שמחוץ למגרש אסור לתת להן ביטוי. את מי שהתפרע במלחה צריך לתפוס, לשפוט ולהעיף לכלא, אבל צריך לקחת בחשבון שמה שעמד בבסיס ההתפרעות מתקיים מתחת לפני השטח בחברה הישראלית. מחוץ למגרש הוא פשוט בא לידי ביטוי בקלפי. אף אדם נורמטיבי לא ילך ויכניס מכות למי שהוא לא מסכים איתו פוליטית, או למי שהוא מתנגד לו מכל מיני מניעים (דת, לאום ועוד). הוא כן ידאג, אותו אדם נורמטיבי, להכניס לכנסת את אותם אנשים שיכולים, לדעתו, להביא לשינוי שהוא מבקש. לא סתם הימין בישראל מתחזק.

  הממשלה לא יכולה להיכנס בעובי של שום קורה. ההתאחדויות הבינ"ל מבהירות טוב מאוד שהתאחדויות כדורגל הן גוף אוטונומי. התערבות ממשלתית יכולה להיגמר בהשעיית ישראל. שרת הספורט בכלל לא צריכה להתערב. כל מה שצריך לעשות, כשהמשטרה מביאה מתפרע לבית-משפט, הוא להכניס את המתפרע לכלא לשנתיים. החקיקה קיימת. גם בתחום הספורט וגם מחוץ לו. מה הבעיה לשפוט מתפרע על סיכון חיי אדם? על תקיפה? לתת עונש ראוי? המחוקק הלך וחוקק את תיקון מספר 3 לחוק הבטיחות במקומות ציבוריים. עכשיו שמישהו יילך ויבדוק מתי נאכף התיקון הזה, ומתי הושת העונש המקסימלי הקבוע בו. למה ללכת כ"כ רחוק? מי במדינה הזו זוכר מתי נתן בית-המשפט את העונש המקסימלי על משהו?

  אגב, אם כבר הוזכרו ארבעה מקרים; הם לא דומים. אוהדי הפועל ת"א מחו נגד ההנהלה והבעלים (ואולי נגד השופט ועוזרי-השופט), מתוך תסכול וכעס שקשורים אך ורק בספורט, ושהתפרצו אחרי הפסד. חוץ מבחורה אחת, אף אחד לא פרץ למגרש. האוהדים של בית"ר התפרעו אחרי ניצחון, בסיטואציה שאין לה ולא כלום עם כדורגל. ספק אם אפשר לקרוא לאותם אנשים אוהדים. פ"ת? אין הצדקה למעשים, אבל שני אוהדים לעומת המאות של הפועל ובית"ר? שני אוהדי מכבי פ"ת (ובלי בדיחות על מספר האוהדים הכולל של הקבוצה) משליכים על שאר אוהדי הקבוצה? על כלל אוהדי הכדורגל בארץ? וחברי ההנהלה, הם כבר סיפור אחר לגמרי.

 4. 12
  הכל בגלל ההאחזויות הבלתי חוקיות (החל משנת 1881 מהעליה הראשונה)
 5. 11
  בטוח שהגיע הזמן? באמת כל כך דחוף? משטרה! בית-משפט! אפשר לחשוב! למה מי מת? כולה כמה כאפות וקצת רעש! הגעתם כבר ל-39 הרוגים וכמה מאות פצועים, כמו שכיסחו לנו ב-1985 (אחרי כמה גלונים של בירה) אוהדי ליברפול באיצטדיון הייזל בבלגיה?
 6. 10
  ענף חברתי/בידורי/ספורטיבי המתנהל ללא אתיקה מקצועית וללא אתיקה ספורטיבית. עיין ערך טביב והתנהלותו הספורטיבית בשנים בהם היה בעלים של הפועל כפר סבא שעלתה/ירדה כמעט כל שנה - ברור שמישהו הרוויח כאן, אח"כ עבר לכסף גדול - הפועל ת"א, תוך כדי כך שהוא גורם לפשיטת רגל במועדון הקודם. אם יש כאן אתיקה ספורטיבית אז אני ווינטלטור. בתחומים חברתיים המתנהלים בצורה כזו, האלימות חודרת אליהם ביתר קלות. בשלב זה, אין עדין הרוגים.
 7. 9
  מבחינת ההתאחדות לכדורגל הקהל מיותר. העיקר זה הכסף הקל מטוטו, ווינר, טלביזיה וכו'. עשרות משחקים נערכים בשעות שקהל כלל אינו יכול להגיע. הכל מתנהל על גבול האפור/שחור, והאלימות הינה בת בית באותם איזורים. בשלב זה כל הכבוד ללוזן שעדין אין שם הרוגים כמו בעולם התחתון, אבל אם השיטה הקיימת, הבלתי ספורטיבית בעליל (משחקים בהם הקהל מיותר, לדוגמא), גם זה עוד יגיע.
 8. 8
  המאמר חסר בסיס. המשטרה מטפלת בכל מקרה של אלימות - במגרש או שלא במגרש. הפוגעים בשחקן הכדורגל נעצרו ע"י המשטרה, ואותו דבר באשר להתפרעות אוהדי בית"ר בקניון, ואוהדי הפועל ת"א במגרש. כך, אכן, צריך להיעשות - כל עבריין בכל מקום יטופל ע"י המשטרה, ואין מקום להעניש קבוצות כדורגל בגלל התפרעות אוהדיהן. אסור להוריד נקודות מקבוצת מכבי פ"ת - בכך היא תורד לליגת המשנה. עליות וירידות צריכות להיקבע במגרש, לא בבית הדין. הערה: הח"מ אינו חשוד כלל כאוהד מכבי פ"ת. להיפך.
 9. 7
  לפני נגיחה בפניו רואים שחטיב מזנק זינוק נינג'ה עם אגרוף שלוח קדימה לפרצופו של פרדה והוא בכלל כבר על אזרחי, מה היה לו לחפש שם?

  צדיק תמים החטיב המחטיף והחוטף.

 10. 6
  למה, זה בסדר, המשיכו להלעיט את ההמונים בשלל תכניות כוכבים ללא מוסר - יהיה טוב יותר
 11. 5
  שאלת תם

  האם תהליך הפיכת הכדורגל הישראלי מחובבני (במובן החיובי) ל"מקצועני" קשור גם בשמות המשפחה של שחקני הדור החדש?

  1. תהליך התמקצעות = תהליך הפיכת הכדורגל לעברייני (ואין שום קשר לשמות משפחה)

   מכירות משחקים, הלבנות הון ועוד והכל בחסות התקנון והנהלים של ההתאחדות לכדורגל שלא השתנו מהעידן הטרום- מקצועני... הגיוני שבעלי קבוצה שיא מלכ"ר ונהנית מהמון כסף ציבורי (טלוויזיה, טוטו, מנויים ועוד) לא ייתן דין וחשבון על ענייני הכספים??? בהתאחדות לכדורגל זאת לא בעיה....

  2. עוד שאלת תם, מה השמות הישנים ומה החדשים?
  3. כן. ועוד איך.
 12. 4
  הדג מסריח מהראש
 13. 3
  עונשי מאסר למתפרעים יפתרו את הבעיה
 14. 2
  פני הכדורגל כפני הדור. וזאת מדינת ישראל. ומה זה חיסולים ממוקדים או השטחת שטחים? אותה מהות אותו מעשה ביפוי ממשלתי "חוקתי" אז מה אתם רוצים מהאודים השחורים של בית"ר. הם יהודים מזרחיים כמו הערבים וכך גם הם מתנהגים. יאלה בית"ר יאלה
  1. צודק הכנעני. שכחת להוסיף שבריונות הממשלה והעומד בראשה ובמשרד החוץ אינה נופלת משום אוהד בית"ר. שורשי הקיפוח השנאה והבורות- הכאפות שצריכים להאכיל אחרים מרורים- זה המשותף. הכדורגל הוא רק סימפטום אחד מני רבים לבריונות מדינת פרחלנד. כשממנים מכה נערים, עם תיק שרצים שהוא ממסמס שנים להיות שר חוץ, ובלשכה שלך האנרכיה והשחיתות הולכים יד ביד, ובורחים מאחריות לשריפה בכרמל ולמשט, ונותנים יד לחוקים אנטי דמוקרטים- אז מה עוד נבקש?
 15. 1
  האלימות בכדורגל היא ספיגת שער עצמי שאינו מחויב המציאות. לבטל הכדורצח לטובת משחקים פחות אלימים ופחות אידיוטיים.