קהילה - או מדינה

השמחה והגאווה על נס תחייתה של הקוממיות העברית, ועל עצם קיומה של מדינת ישראל, הן מהדברים שאסור לשכוח ולאבד גם בימי החולין, המלאים מדרך הטבע רטינות, דאגות והתמקדות בכשלים ובמחדלים. וביום העצמאות במיוחד מבקש הלב להתעלות בתחושת חג, אך גם למצוא סיבה למסיבה מעבר לצבירה של עוד שנת קיום.

במובן זה, חל בשנים האחרונות שינוי-מה בתפישת הזמן הישראלית: זו היתה תמיד דינמית, שוחרת הישגים והתקדמות - בין בהתעצמות צבאית ובין בהישגים מדיניים וכלכליים; אך זה שנים מספר היא נעשתה במקרה הטוב סטטית: מסתפקת בהישרדות גרידא. את השינוי הזה יש לזקוף להצלחה הגדולה של מדיניות "הנמכת הציפיות", שאותה הניף ראש הממשלה בנימין נתניהו עוד משחר ימיו בפוליטיקה. לפי השקפה פסימית זו, הצוברת כוח בשלוש השנים האחרונות - לא רק שכבר אין לצפות לפריצת דרך מדינית או להישג לאומי מרשים - אלא שיש לראות כהצלחה רבתי כל יום שבו לא מתרגשת על ראשנו שואה שנייה.

את הסטגנציה שבה שרויה ישראל הרעידו בשנה האחרונה הסחף האיסלאמי במדינות ערב ושחיקת הסכמי השלום מבחוץ, והתעוררות תנועת המחאה ההמונית - מבית. אך על כל אלה האפילה אג'נדת "האיום האיראני", שזה שלוש שנים הפכה בידי ממשלת נתניהו לא רק למדיניות אחת ויחידה, אלא כמעט למגדירת-זהות. עם כל חומרתו, האיום הזה הפך איצטלה המאפשרת לממשלה לחמוק מעיסוק בבעיות היסוד האמיתיות של ישראל, ולהמשיך באינרציה של העמקת ההתנחלויות והסיפוח הזוחל.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

החתירה לשלום, לשגשוג, לנורמליזציה והשתלבות במשפחת העמים, שהיו במשך 60 שנה חזונות מובנים מאליהם - התפוגגו במים העומדים של בצת הפחדים, ההתכנסות והבידוד כמעט מרצון. עם בשורת "שבכל דור ודור קמים עלינו לכלותנו", אותה נושא ברמה ראש הממשלה, אפשר אולי ללכד קהילה - אבל לא להוביל לאורך זמן מדינה בוטחת לעבר עתיד זוהר, לו מייחלים כולנו.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 25
  בלי התקדמות להסכם נטבע בביצה שלנו.
 2. 24
  מאמר מצוין. על אף מלעיזיו .תודה לעיתון הארץ שומר הערכים שלנו.
 3. 23
  נו שוין. העיקר שנבחני הימין הכהניסטי הקיאו כאן את מררתם, אבל גם זו, מצחינה ככל שתהייה אינה מצליחה בסירחונה הפשיסטי לטשטש את המציאות העגומה ואת האמת הצלולה והאמיצה שבמאמר המערכת הזה.אכן העם היושב בציון הולך שולל זה למעלה משלשה עשורים על ידי ממשלות זדון שבהן יושבת דרך קבע גועליציה של פוליטיקקים, דגנרלים, רבנים ומפיונרים וכולם סוחרים בדם חיילי ישראל וממשכנים את עתיד המדינה על חשבונו של הווה חסר תוחלת והכל - כדי לעשות לביתם (כלומר לבית שלהם במולדובה, ניו יורק או במגדלי "אסותא" פינת מגדלי "אקירוב") - ויישר כוח למערכת "הארץ" שממשיכה לעמוד בפרץ ...
 4. 22
  להיפך. השתחררנו מהזיות ״השלום״ הרצחני, אחרי ששילמנו באלפי ״קרבנות שלום״׳. התפקחות קשה ומכאיבה. רק עיתון הארץ וכתביו ממשיכים באשליה העצמית. בתור שמאלן שהתפכח אני מסיר את הכבע בפני נתניהו אשר יודע לנווט את הספינה במים סוערים.
 5. 21
  gipsy_lee@hotmail.com
 6. 20
  למה לא מציינים מי כותב מאמרי מערכת מכוערים כאלה?

  תתביישו לכם על עיתונאות מגמתית שמסתתרת מאחורי "המערכת". זו טקטיקה ראויה להשמצה ולא אופיינית לעיתונאות מקצועית. לענין התכנים, גם כן מאמר ליום העצמאות. מביש שאין לכם שום דבר טוב לומר על המדינה הזו ורק להתעסק בראשי ממשלה ולהשמיץ את מצב המדינה. הרבה טוב קורה פה. לראות רק רע ולציין את הרע זו גישה של אדם מדוכא שזקוק לטיפול.

  1. בדיוק מאותה סיבה שאינם מאפשרים להגיב לדברי הבלע של אדמו"ר השמאל הקדוש יצחק לאור שליט"א. הם מפחדים!
  2. בעקבות ישיבת מערכת היומית, העורך בוחר את אחד מפרשני העיתון לכתיבת מאמר המערכת על הנושא שנדון בישיבה,
 7. 19
  הטירור האיסלמי כלפי העולם וכלפי היהוד נובע משפע כספי הנפט. כשיש מימון נדיב לטירור, ויש בסיסים מוגנים לטירור, ימצאו מנהיגי טירור, שיארגנו פעילי טירור בכנופיות, ימצאו אדיאולוגיות אמתיות ו/או שיקריות, להצדקת פעולות טירור, והקרבת החיים לביצוען, וכן ימצאו מטרות מתאימות בשפע, האוכלוסיה האזרחית, סעודיה מממנת מזה כ-40 שנה, את כל תנועות הטירור האיסלמיות-ערביות-פלשתיניות, וכן את כל רשת המסגדים ובתי הספר הדתיים איסלמיים,(מדרסות, בערבית), המייצרים קנאי דת איסלמים, הכל במטרה להסיט משילטונה המושחת את איבתם, ולראיה, משפחת המלוכה בסעודיה, הייתה אמורה ליהיות מטרה ראשונית, לכל מהפכן או קנאי איסלמי, במקום זאת היא החברה הכי טובה של כולם, כי היא קונה את כולם בכסף, והרבה כסף, במקביל היא קנתה את כל הפוליטיקאים במערב אירופה ובאה"ב, וגם קנתה בכסף את את כל האגודות לזכויות אדם באירופה ובארה"ב. כך שהיא קנתה לעצמה חסינות גם מכיוון זה, כיום קם לה אוייב חדש, האייטולות מטהראן, אותו היא לא יכולה לקנות בכסף, יש לו מספיק כסף משלו. והאייטולות יוזמות ומממנות טירור לא רק כלפי היהוד והמערב, אלא גם מאיימות על שילטון הסעודים בסעודיה. לכן סעודיה כיום היא בעד הודנה עם היהוד, במטרה שארה"ב ו/או היהוד יתעשו ויחסלו גרעינית את האייטולות מטהראן. לאחר מכן היא תמשיך הלאה באותו מסלול של מימון טירור כלפי העולם והיהוד בפרט. הרי היא אמורה להמשיך ולקיים את שילטונה המושחת על שדות הנפט. בסיכום: הטירור האיסלמי נובע משפע כספי הנפט של סעודיה ואיראן. והוא יפסק לגמרי, כששדות הנפט במדינות ערב ייבשו. או כשיימצא תחליף זול לנפט. אז לא יהיה כסף לטירור, והטירור יגווע ויעלם, כמו הטירור האדום של ברה"מ, וסין של מאו.
 8. 18
  "האיום האירני ",כפי שמוזכר במאמר, בין גרשיים, מה פשרו? האם הכותב סבור....

  שהאיום הזה הוא פיקציה?הביקורת על מדיניות הממשלה שהיא מוצדקת במידה
  רבה, אינה מצדיקה התעלמות מהמצב הקיים.

 9. 17
  יוצא מגדר הרגיל. "הארץ" - שאפו.

  מאמר מופלא, המתאר בדייקנות אומן את הלך הרוח בציבור הישראלי, את השאיפה לבינוניות ואת היעדר האופק החיובי ההולך ומתבוסס בהוויית כל צבר שני. משחר ימיה הייתה התנועה הציונית ליוזמת, למניפת דגל המרד במציאות, למאגפת ה"נורמליות", ה"ריאליות".

  היכן עוד קולות העבר השאפתניים? היכן חזון האבות המייסדים? בין אם זה של ז'בוטינסקי הליברל, בין אם זה של כצנלסון הסוציאליסט? היכן הדיון הערכי, התרבותי, הנורמטיבי, על עתיד האומה המיוחדת שבאומות תבל?

  דומה שגם אותו הצליח בנימין נתניהו להשתיק, לדומם, לעקר. ביום הולדתה ה-64, אאחל לארץ הזו שתדע לאסוף לקרב מאסף נגד הלאומנות, החרד"ליות, הגלותיות, הפחד והשררה את כוחות העבר שיעצבו דווקא את עתידה. שתדעי להתייצב בגאון, במרץ שאינו נדלה - נגד הכוחות המשתקים הללו, שיעשוה בעוד זמן לא רב, 20 שנה לערך, למדינת הלכה מופתית, חשוכה, כוחנית ובריונית.

  שתדע לבחור לעצמה דרך, דרך ארץ. חג עצמאות מעורר מחשבה, ועשייה. חג שמח.

 10. 16
  לסלק את שלטון ועד הקהילה, ולהקים רפובליקה של כל האזרחים.
 11. 15
  כל עוד שולטות פה רוחות הסמול הגלותיות נישאר קהילה גלותית ומפוחדת

  מה יש פה לצנזר?

 12. 14
  לא בכדי חזרו שועי הארץ , רודפי הבמות המתוקשרות, על ההיגד השחוק, "במותם ציוו לנו את החיים". כי הרי הרבנים הראשיים, ראש הממשלה ושריו האינפלציונים, חברי הכנסת, חברי מרכזי המפלגות והטייקונים המקושרים, עושים חיים משוגעים על חשבון דמם וממונם של הפראיירים שעובדים ומסכנים את חייהם במלחמות. ואין כמו מיליון חרדים ופרזיטים לשמוח בסתר ליבם על תקומת מדינת ישראל , שפוליטיקאים חילונים, חסרי ערכים תאבי שלטון, הגישו ומגישים להם את המדינה על מגש של זהב. ולראייה, צא ולמד, מי שימש ומשמש נשיא מדינת הפראיירים. קצב שאנס, עיזר שלקח שוחד ונאלץ להתפטר, ופרס, שכדי לשרוד בשלטון המהנה, תרם יותר מכולם, בתרגיליו הידועים, למצב שבו המעמד הבינוני, הפך לעבד נרצע לנבערים והנצלנים בעם. רק בישראל הפרדוכסלית, מי שלא מכבד את הצפירות ביום הזיכרון וביום העצמאות, נהנה יותר מכל מתקומת מדינת ישראל.
 13. 13
  נכון, זה מאוד מטריד שלא נותנים לנו להתבולל בשקט, ושחוף המציאות מנפץ כלמיני אשליות של היות "כמו כולם"
 14. 12
  מה לעשות ואינכם מבינים כלל - שם במערכת "הארץ" - מהן בעיות היסוד של ישראל, שהראשונה שבהן האיום הבטחוני שאין לו אח ורע בעולם כולו, ומקשקשים כבר שנים (אחרי עזה!) על התנחלויות ועבאס וחמאס, כמו תקליט שחוק?

  מה לעשות ואינכם מבינים כלל - שם במערכת "הארץ" - מהן בעיות היסוד של ישראל, שהראשונה שבהן האיום הבטחוני שאין לו אח ורע בעולם כולו, ומקשקשים כבר שנים (אחרי עזה!) על התנחלויות ועבאס וחמאס, כמו תקליט שחוק?

 15. 11
  לפי עיתון הארץ, להניף דגל ישראל זאת פרובוקציה.....לאן היגענו ?
 16. 10
  למשפטי הפתיחה של מאמר זה אני מסכים בכל פה. באשר להמשך,

  אי אפשר להתעלם מכך שהשנים לימדו רבים מאוד מאיתנו להביט על שכנינו באור קצת אחר, להבין בצער שתהום מנטלי פעור ביננו גם בדברים הבסיסיים ביותר, להבין שההסתה בקירבם נגד יהודים בכלל וישראלים בפרט הצליחה מעל ומעבר, ושכנראה בסופו של דבר לא כל כך משנה מה נעשה או לא נעשה, את שנאתם אלינו לא נוכל לשנות בשנים הקרובות.
  חג עצמאות שמח לכל הציונים שביננו שאוהבים וגאים במדינה הזאת.

 17. 9
  הארץ אינו מתעלה כפי שראוי בימיי חג ונוהג כביום חולין.לו לא הייתם כותבים את הפתיחה,ניחא,אבל כתבתם.
 18. 8
  דרכנו בטוחה לעתיד מזהיר, אם רק לא נחיה באשליות ונראה בעין פקוחה את הסכנות הנובעות מאי השלמת שכנינו עם קיומה של מדינה יהודית באיזור, ואת הגל המוסלמי הסוחף אותם. זה מחייב נקיטת אמצעי זהירות מתאימים הכוללים החזקת צבא מאומן היטב, וסיפוח אזורי ביטחון כמו בקעת הירדן, רמת הגולן ועוד. אבל העיקר לא להיתפס לאשליות מהסוג של הסכם אוסלו.
 19. 7
  זה בדיוק המצב כפי שתואר במאמר. הפכנו מדינה נשרכת אחרי מגלומניה שלטונית של מנהיג קיצוני ימני שנגרר עקב לחץ של קיצונים ממנו למצבים שמנהיגים חכמים לא היו מגיעים אליהם אוי למדינה שרושממשלה יזראל שלה זב הנתניהו הזה
 20. 6
  הציונות המדיניתצ הקימה את מדינת הרוב יהודי הכובשת ומנשלת בשרות הציונות החמדנית וזה כל הסיפור ההירואי המודרני של היהדות בת זמננו וחוץ מזה הכל בסדר - למה מה קרה??. מי מת חס ושלום
 21. 5
  הכותב מתבלבל, הכרעת הרוב בדמוקרטיה הישראלית בסוגיות היסוד האמיתיות שלנו כנגד הזיות השמאל, אלה שעלו לנו כבר באלפי נרצחים ונכים, ברורה לחלוטין, אין כאן שום האפלה. בצד ההכרעות המדיניות הברורות, הכלכלה שלנו מנווטת היטב בידי ממשלת הימין/מרכז, לצערו של השמאל, ומצליחה מאד במיוחד על רקע המשבר הכלכלי העולמי. אז כן, אלה הם הישגים לאומיים מרשימים, בניגוד לכשלונות המרשימים של השמאל. רק שזו בדיוק הבעיה, אחת הבעיות של השמאל, הוא אינו מקבל את ההכרעות הדמוקרטיות, אפילו כשהן מתבררות כנכונות... במילים פשוטות, השמאל אינו דמוקרטי ומנסה לשבון במכוון ובאופן שיטתי את כללי המשחק הדמוקרטיים, על כך, הס, אף מילה...
 22. 4
  הכותב מתבלבל, הכרעת הרוב בדמוקרטיה הישראלית בסוגיות היסוד האמיתיות שלנו כנגד הזיות השמאל, אלה שעלו לנו כבר באלפי נרצחים ונכים, ברורה לחלוטין, אין כאן שום האפלה. בצד ההכרעות המדיניות הברורות, הכלכלה שלנו מנווטת היטב בידי ממשלת הימין/מרכז, לצערו של השמאל, ומצליחה מאד במיוחד על רקע המשבר הכלכלי העולמי. אז כן, אלה הם הישגים לאומיים מרשימים, בניגוד לכשלונות המרשימים של השמאל. רק שזו בדיוק הבעיה, אחת הבעיות של השמאל, הוא אינו מקבל את ההכרעות הדמוקרטיות, אפילו כשהן מתבררות כנכונות... במילים פשוטות, השמאל אינו דמוקרטי ומנסה לשבון במכוון ובאופן שיטתי את כללי המשחק הדמוקרטיים, על כך, הס, אף מילה...
  1. אתה פובליציסט בינוני. איך בדיוק הסכסוך אמור להסתיים ומה זה קשור לשמאל?
  2. לשי, בכלל לא מעניינת אותך דעתך על רמתי הפובליציסטית, כמו שלכתבנים כאן לא מעניין מהי רמתם האמיתית, אך לשאלותיך, הסכסוך לא אמור להסתיים, מה לעשות, זה לא ממש תלוי בנו ולשאלתך השניה, נא קרא שוב את מאמר המערכת. חשוב מכך, נא התמודד עם הטיעונים והעובדות, מה שהכותב לא ממש עשה.
  3. השקרן הפתולוגי שוב "שכח" לציין שמכיבוש 67 עד אוסלו נהרגו אלפי ישראלים. הוא גם שוב "שכח" לציין את רוצחי אוסלו יגעל, ברוך ויתר חבר מרעיהם. כבר עשרות פעמים ביקשתי ממנו ולו נימוק רציני אחד שיתמוך בעלילת הדם שלו נגד אוסלו אך הוא אינו מסוגל להרים את הכפפה. בעצם הוא נתן נימוק אחד לטענתו השקרית שבגלל אוסלו נרצחו כך וכך ישראלים. ההוכחה לכך הוא כתב הם ההרוגים הישראלים. הנימוק הזה דומה לנימוק של הפרימיטיבים אשר טענו בזמנו שכדור הארץ שטוח משום שהוא שטוח.... ושוב אני מבקש ולו נימוק רציני אחד שיסביר מדוע אוסלו אחראי להירצחם של ישראלים. תשובת השקרן הפתולוגי מעידה שוב שחלק מהימין חזק בסיסמאות שקריות וחלש מאד בנימוקים. רמז לסיבה שהימנים לא מרימים את הכפפה ולא מצליחים להציג ולו נימוק רציני אחד שיתמוך בהאשמותיהם כלפי אוסלו היא העובדה שפיגועי המתאבדים באוטובוסים שהחלו 40 יום לאחר הטבח במערת המכפלה התרחשו כאשר צה"ל שולט שליטה מלאה בכל השטחים וכאשר ערפאת ואנשיו עדיין בטוניס...... לפני הטבח של ברוך גולדשטיין לא היה שום פיצוץ התאבדות באוטובוס במ"י...... פיגועים בדרכים אחרות היו גם לפני אוסלו.......... בגלל הכיבוש וההתנחלויות........
  4. בכלל לא מעניין אותי או בכלל מה דעתך על כישורי הפובליציסטיים, אך נא התייחס לעובדות ולטיעונים. ולשאלותיך, הסכסוך לא יסתיים כל עוד העם היהודי יתקיים וכל עוד מדינת ישראל תתקיים כמדינה יהודית ובפן הפרקטי, על עוד יהיו ערבים במספר משמעותי ממערב לירדן. ובעניין שאלתך השניה, קרא נא שוב את דברי הכתבן. נשלח בשלישית
 23. 3
  חבל שביום העצמאות אינכם משנים קצת את הסגנון. בשורה טובה מעולם לא יצאה מפיהם של אנשים המפגינים כל הזמן את מרירותם.
 24. 2
  הקמת מדינת ישראל אכן היא נס גדול

  לאחר חורבן הבית השני פוזר עם ישראל לכל רוח, אולם נשאר גרעין קטן שהמשיך לחיות ולקיים את התורה, אלא שגם המעט הזה התרסק סופית עם נפילת ביתר. בין שני החורבנים האלה מנסה שבויה יהודיה הנרכשת על ידי רופא רומאי, להציל ככל יכולתה את בני עמה. הקליקו בגוגל "כחומה בצורה פרק 1" לקריאת חינמית של הפרק הראשון.

 25. 1
  לא בכדי חזרו שועי הארץ , רודפי הבמות המתוקשרות, על ההיגד השחוק, "במותם ציוו לנו את החיים". כי הרי הרבנים הראשיים, ראש הממשלה ושריו האינפלציונים, חברי הכנסת, חברי מרכזי המפלגות והטייקונים המקושרים, עושים חיים משוגעים על חשבון דמם וממונם של הפראיירים שעובדים ומסכנים את חייהם במלחמות. ואין כמו מיליון חרדים ופרזיטים לשמוח בסתר ליבם על תקומת מדינת ישראל , שפוליטיקאים חילונים, חסרי ערכים תאבי שלטון, הגישו ומגישים להם את המדינה על מגש של זהב. ולראייה, צא ולמד, מי שימש ומשמש נשיא מדינת הפראיירים. קצב שאנס, עיזר שלקח שוחד ונאלץ להתפטר, ופרס, שכדי לשרוד בשלטון המהנה, תרם יותר מכולם, בתרגיליו הידועים, למצב שבו המעמד הבינוני, הפך לעבד נרצע לנבערים והנצלנים בעם. רק בישראל הפרדוכסלית, מי שלא מכבד את הצפירות ביום הזיכרון וביום העצמאות, נהנה יותר מכל מתקומת מדינת ישראל.
  1. בני פלד כבר אמר:"מה פתאום מדינה? ישראל היא בסך הכל המהדורה הכי משוכללת והכי חזקה של ועד הקהילה, שהיתה לעם היהודי ב-2,000 השנה האחרונות" ועוד הוסיף ואמר: הצד השני אומר כל הזמן אומר שהוא במלחמה משנת 1949 ואנחנו כל הזמן אומרים " זה בטחון שוטף, זה לא מלחמה, זה אינתיפאדה" ... לך אין פתרון צבאי ולערבים ? –איך זה יכול להיות ?" ....... "שלום לוקחים לא מקבלים".... "צריך לדבר !! צריך להחליט מה אני רוצה !! לבוא אליו ולהגיד : זה מה שאני רוצה, ומה אתה רוצה, אם לא נגיע להסכם תהיה מלחמה. שמעת פעם את היהודים אומרים דבר כזה ?, 'אם לא תסכים איתי על משהו ולא תתפשר איתי תהיה מלחמה !! "