להקשיב לדיסקין

מתקפת-הנגד של בנימין נתניהו ואהוד ברק על יובל דיסקין היתה צפויה במהותה. ראש הממשלה ושר הביטחון נפגעו מביקורתו החדה ומיהרו לייחס לו מניעים אישיים. זו תגובה אופיינית למי שפוסלים במומם: פוליטיקאים חושבים על תפקידים תחילה ועל השקפת עולם רק אחר כך. מה שאמרו ברק ונתניהו זה על זה כשהתעמתו, חריף לא פחות ממה שאומרים על שניהם דיסקין, מאיר דגן וגבי אשכנזי.

לדברים שאמר דיסקין יש חשיבות רבה. דיסקין היה בשש השנים שהסתיימו במאי אשתקד ראש השב"כ, הגוף שאחראי על הטיפול בתחום הפלסטיני מבחינה ביטחונית ומדינית. לכן לאמירתו "עזבו אתכם מהסיפורים שמוכרים לכם שאבו מאזן לא רוצה לדבר... לא מדברים עם הפלסטינים, כי לממשלה הזאת אין עניין לדבר עם הפלסטינים", יש משמעות גדולה - משום שהיא מקלפת את המסכה הרשמית של ממשלת ישראל, ולפיה היא חותרת כל העת לשלום ונתקלת בהתנגדות הצד השני.

גם דבריו של דיסקין ביחס לערביי ישראל, ולפיהם "ב-10-15 שנים האחרונות מדינת ישראל הופכת להיות יותר ויותר גזענית", חשובים ומטרידים כשהם מגיעים מפי ראש השב"כ לשעבר. אזהרותיו בשתי סוגיות אלה, שהושמעו עוד בעת שכיהן בתפקידו, משוועות לתמורה מיידית במדיניות ממשלת נתניהו-ברק, מה גם שבהקשר הפלסטיני היה זה ברק עצמו שניבא אשתקד רעות ("צונאמי"), ואף שעד כה התבדה, המשבר בוא יבוא.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

הגם שבדיונים על איראן היה דיסקין לא הרבה יותר ממשקיף, להתרשמותו מתהליך קבלת ההחלטות יש משקל רב. פוליטיקאים משווקים לבוחריהם דימויים, מראית-עין של תפקודם כקברניטים. בא דיסקין, כמו דגן ואשכנזי לפניו, ומספר איך זה נראה באמת, מבפנים. אם התרשמותו מדויקת - ועול ההזמה מוטל על מושאי הביקורת שלו - אסור להפקיר בידי הנהגה כזאת גורל של אומה, במלחמה ובשלום.

בדרך כלל, השב"כ הוא המצותת לזולת. הפעם מוטב לאזרחי ישראל להאזין.

Read this article in English: Listen to Diskin

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 47
  שני כשלונרים פעם שניה מנהלים המדינה מפחיד.
 2. 46
  ביבי לא רוצה שלום ,לא רוצה לכן לאחד את העם, רוצה רק את הכסא וקוסמטיקה מיטיבה.
 3. 45
  20 אם השבח היה מגיע לביבי זה היה נכתב. תפסיק להשמיץ את הארץ.
 4. 44
  קוראים לזה פוטש, ומסתבר שהחבורה של אשכנזי דגן ודיסקין היא הכי מופקרת שעמדה בראשי מנגנוני הביטחון, ובאורח פלא לא מפתיע לגלות כמה שלושתם מיודדים ומתואמים עם אולמרט
 5. 43
  קריאה מודרכת

  אמיר אורן, כותב מאמר המערכת, מייצג אינטרסים צרים ואישיים של קליקה מאוד מסוימת מקרב האליטה הביטחוניסטית וכך צריך לקרוא את דבריו. במשך חודשים ארוכים ניבא כי אשכנזי (נגד תקיפה באיראן) ייצא הטוב ואילו ברק (בעד תקיפה) יצטייר כאיש הרע בדוח המבקר על פרשת הרפז. כאשר המבקר קבע את ההיפך ואף טען כי נושא התקיפה באיראן כלל לא עלה בתהליך בחירת הרמטכ"ל (גלנט) - אורן אפילו לא מצא את עוז הרוח להודות בטעותו. ולמרות זאת - לאחר ניכוי ההטיות - יש גם צדק בדבריו

 6. 42
  להמשיך לצעוק על ביברק. אינכם מנהלים את המדינה אתם הורסים אותה.
 7. 41
  מגוון דעות בעיתון זה בסדר, אבל הכפשות אישים בעיתון הארץ כמו ששביט עושה אין להם מקום.
 8. 40
  נמצא אויב העם גילוי של שביט בעיתון הארץ. תשובה נאה השבתם.
 9. 39
  3 שנים הקשבנו לאסון שמביאים עלינו ביברק. לטובתכם יאמר שאתם עומדים ומזהירים.
 10. 38
  הקשבנו ,הסכמנו, ולא נעבור לסדר היום נגד המילים הקשות של שביט המעלילות עלילה על דיסקין.
 11. 37
  המניעים האישיים של ביברק התקפה טובה יותר מהגנה והתגןננות. דיסקין ממש צודק
 12. 36
  אני מקשיב לביברק ושומע שהם תלושים לחלוטין מהשלום, מהאזרחים, ומהעם.
 13. 35
  האגו הענק של ביב ברק נפגע, והם מתקיפים במקום להודות על האמת. לא הייתי נותן להם להמשיך
 14. 34
  מאמר לענין. אוי הם נפגעו, אוי שביט רץ להפגע בשבילם אוי הם כשלונות. כולם מודים.
 15. 33
  להמשיך לצעוק את האמת על ביברק ושלטונם הגרוע.
 16. 32
  איך עיתונאי בעתון לאנשים חושבים כך מנבל את פיו על דיסקין? איך אתם מרשים?
 17. 31
  תשובה יפה לשביט שלכלך לשונו.
 18. 30
  מאמר מערכת צפוי של שופר הארץ נגד התקיפה באיראן

  וכל הטוקבקים קופצים לדום

  אפילו טור הנגד של שביט שנועד לתת מראית עין של דעות מאוזנות בסופו של דבר תומך בביקורת של דיסקין

  אני מרחם על מי שניזון רק מ'הארץ' ולא מעיתונים אחרים (שגם להם יש אג'נדות) ומכיר רק את המנטרה הקבועה של העיתון נגד התקיפה באיראן

 19. 29
  אבו מאזן מוכן לדבר עוד היום, בתנאי שהנושא יהיה "סיום 63 שנות כיבוש" כמו שהצהיר באו"ם. מישהו רוצה לדבר?
 20. 28
  אכן מדובר בפרשן מבריק לספר זכריה ובמועמד מוביל לחידון התנ"ך העולמי לנוער
 21. 27
  איראן פחות חשובה בוויכוח הזה. העולם יטפל בה. דיסקין צודק במאה אחוז בשתי נקודות : 1. הצמד נתניהו/ ברק מקרבים את קיצה של מדינת ישראל היהודית דמוקרטית בגלל הכשלתו המכוונת של רעיון שתי מדינות לשני עמים ונקיטה בכל תרגיל מלוכלך אפשרי על מנת להשאיר את מצב הכיבוש כפי שהוא ועידוד המתנחלים והימין הקיצוני. 2. עדוד הגזענות, הפחד והשנאה לאזרחי ישראל הערביים והפיכת ישראל לדמוקרטיה היחידה בעולם ברשימת המדינות המגבילות זכויות אדם ( ראה דו"ח האו"ם) מרחיקה ומעודדת אפליה נגד חלק מאזרחיה.
 22. 26
  מעניין מה היה נאמר במאמר המערכת אם דיסקין היה מהלל ומשבח את ביבי. האם גם אז הוא היה ממליץ לקוראיו להקשיב היטב לדיסקין? מעניין,לא...?
 23. 25
  לא אכתוב את שהתכוונתי מפאת מותו של אביו של ביבי. . .
 24. 24
  נראה לי שגם דיסקין התחיל לקבל כספים ממדינות זרות עוינות
 25. 23
  דיסקין מהווה עוד הוכחה שהסמול לוקה בטוקסופלזמוזיס חריפה

  בארה"ב הדמוקרטית אחד לשעבר שהיה מתבטא כדיסקין היה מואשם ומורשע בבגידה. אבל בקהילת ציון שבישראל הכל מותר. על דיסקין ודומיו נאמר "כוונות טובות מובילות לגיהינום" הגם אצלו נראה שכוונותיו בכלל רעות.

 26. 22
  תהיה רציני; תתבונן טוב-טוב בדיסקין יושב ליד צלחת חמוצים וקבב ומדבר על המשיח שלא בא ולא יבא. כדי לומר ממקום גבוה על המצב המדיני בשטחים או על איראן צלחת חומוס או קבב אינה התפאורה. אם זה המקום שדיסקין היה "חייב", להוציא מהלב שלו את חוכמתו זה אומר שלאיש הזה פשוט אין שיקול דעת. סליחה אדוני; קשקשת שם כמו ילד קטן על השטיח בסלון שלא קיבל צעצוע. לפחות היית מדבר בכנס הרצליה או ב'פורם סבן' או אפילו אצל טים סבסטיאן בדוחה ב-debate היית פוגש שם את נורמן פינקלשטיין ומקבל ממנו ד"ש מנסראללה.
 27. 21
  מאיר דגן, תודה לך על הראיון ב"60 דקות". אנחנו גאים בך.
 28. 20
  גם הממשלה הבאה תהייה בראשות ביבי ובקואליציה ישבו ליברמן שס והחרדים
 29. 19
  הסקרים מוכיחים שהציבור לא מתרשם מההסתה נגד ביבי , אדרבא , הציבור קלט
  1. הבעיה היא שהציבור גם קלט שביבי (כלומר שרה) הוא מנהיג חלש ועלוב.
 30. 18
  אני מתה לדעת למה דיסקין מאמין שהפלסטינים מעוניינים לדבר ועל מה
 31. 17
  מה גורם לדיסקין להאמין שאבו מאזן רוצה לדבר, כי הוא אמר לו? אדרבא נשמע
 32. 16
  באמת חושב דיסקין שאבו מאזן רוצה לדבר? על מה בדיוק? על כך שתמורת מדינה
 33. 15
  אם לא הקשיבו לו כשהיה בתפקיד כנראה שלא הזהיר !!!

  יכול מאוד להיות שדיסקין ודגן צודקים ואולי גם אולמארט. אולי נתניהו וברק באמת מרחפים בחלומות משיחיים, הכול ייתכן. עולה כמובן השאלה מדוע לא דברו קודם לכן ומדוע "אפשרו" לנתניהו לשכנע את העולם ללחוץ כך על אירן? או שגם זו הייתה טעות? לא ראיתי את ראש ה FBI או ראש ה CIA לשעבר מפטפטים בתקשורת ולא את ראשי הזרועות המקבילים בבריטניה, צרפת או איטליה הופכים לפרשני תקשורת, אפילו טוני בלייר וביל קלינטון עוסקים בענייניהם ומופיעים רק כאשר ראש המדינה מבקש מהם. רק אצלנו זה קורה, היהודי הנודד בניטבו. אגב, גם לא ראיתי את נתניהו מתראיין מול העולם כולו נגד אולמארט או אפילו רבין. מי שעדיין מאמין בעובדות מבין בדיוק מדוע ה"ה דגן, זיסקין, אולמארט הפכו לסלבריטאי תקשורת.

  1. כי ראשי המדינות שם הגיוניים ופה לא

   גם אם לדיסקין ולדגן יש שאיפות פוליטיות אני עדיין סומכת עליהם יותר מאשר על ביבי וברק. דיסקין ודגן הגיעו מתחום הביטחון, הם עסקו בזה שנים רבות. לביבי אין מושג ואהוד ברק לא מספיק מעודכן, ובכל מקרה שניהם כבר פוליטיקאים והמניעים שלהם כבר לא נקיים. בנושאי ביטחון אני מאמינה לאנשי מקצוע יותר מאשר להנהגה הפוליטית. מחול השדים סביב איראן הגיע לשיא כשביבי הבין שחייבים להחליף את סדר היום הציבורי ממצבם הכלכלי של האזרחים למצב הביטחון. רק אנשים עם זכרון מאד קצר יאמינו ש"פתאום" עכשיו קורה משהו באיראן שלא היה קודם לכן. הרי אותו סיפור חוזר על עצמו כל כמה שנים ורק זהות המאיים משתנה. הרי לכולם יש אינטרסים בסופו של דבר, לביבי ולברק ולדיסקין ולדגן, אבל האינטרסים של הפוליטיקאים הכי פחות נקיים בעיני מאינטרסים של טרום-פוליטיקאים.

  2. תבדקי בבקשה את העובדות

   לביבי וברק אין מושג? תחת מי עבדו דיסקין ודגן? מי חידש להם המינוי?, פתאום קרה משהו עם אירן? את יכולה לא להאמין, אפילו לא לחבב את נתניהו אבל במקרה הזה העובדות אינן מסכימות אתך. ולדעתך ראשי הבטחון בארה"ב, אנגליה ואחרות לא מתראיינים כי ראשי הממשלות שם הגיוניים? אוי זו התרבות שחסרה כאן?

 34. 14
  האם הקריאה למפגיני רוטשילד לשלם בחייהם, כמו המפגינים בככר תחריר, עבור המחאה היא לא משיחית?

  מי שיקשיב לכל הדברים שאמר דיסקין, יגלה מהר מאד שמדובר באדם הזוי ומשיחי לא פחות מאלו שהוא מאשים.
  כאשר ראש השב"כלשעבר קורא למפגינים במדינה דמוקרטית לשלם בחייהם עבור המחאה, זו לא משיחיות?
  כאשר אדם קורא לנסיגה וויתורים שמטרתם היא לא סוף הסכסוך, אלא קנית זמן עד לסיבוב האלים הבא (שאיםלו הוא ודה שהוא בלתי נמנע) שיחל על גבול ירושלים וכפר סבא, זו לא משיחיות?

  1. לא אמר בחייהם.אמר לשלם מחיר.לדוגמא לא לחזור לאוניברסיטאות עד שהמאבק יניב פירות ..להיות מוכנין לאבד סמסטר או שנה למען המטרה..מי שלא מוכן לשלם מחיר שלא יצפה לשינויים בהתנדבותה של השכבה השלטת.זה לא יקרה.
 35. 13
  הקשבה סלקטיבית

  למה לא כל כך הקשבתם לו כשהוא טיפל באורי בלאו? כעת שדיסקין ודגן מתנהלים כפילים בחנות חרסינה ותוקפים את ברק ונתניהו וזה משרת את האג'נדה הפוליטית שלכם אתם קוראים להקשיב לדיסקין.

  מדוע אתם לא מדברים על הנזק שדיסקין גרם לבטחון המדינה כשבחר להתבטא על נושאים מדיניים ובטחוניים רגישים, בפני אזרחים בפורום פתוח, על מדרכה בכפר סבא בפני עוברים ושבים.

 36. 12
  כשהכובע בוער על הראש של המנהיגים המהוללים השכל שלהם יורד לתחת
  1. כ"כ צודק, זאת בדיוק בעיית אולמרט, דיסקין, דגן, שרון, רבין ועוד...
  2. אתה יודע בדיוק למי התכוונתי אבל מילא ,ניתן לך טרמפ על המשאית שלי
  3. הקאקאמייקה שלך רעועה

   אבל הוא המועמד הכי פחות גרוע. יש גרועים יותר כמו מופז, כמו יחימוביץ,ברק כבר הוכיח שהוא גרוע יותר,גם אולמרט היה יותר גרוע מברק אז מי יכולה ...אולי זהבה גלאון.נו באמת חוץ מפה ..שכל אין.אם למתיישבים אתה קןרא מתנחבלים אזיאתה קרפדה אדומה.
   ושומר חוק ירחק ממך לא רק בגלל הריח.

 37. 11
  האביב הגיע וקול הפוטש נשמע בארצנו: אשכנזי, דגן ודיסקין לא הפנימו את ערכי הדמוקרטיה ומצעידים אותנו אלי תהומות האופל.
 38. 10
  ההערות של דגן על "כך זה התחיל בגרמניה"

  ההערות של דגן על "כך זה התחיל בגרמניה" צריכות לעורר מחשבה רבה. נראה בעליל כי הציבור בישראל שוקע באותו הלך רוח שאפיין את אזרחי גרמניה, עם עליית הנאצים לשלטון, ותחילת החקיקה שנועדה להשתיק - ומוטב לומר, להרוג - את מתנגדי המשטר ומבקריו.
  הציבור בישראל הולך ונכנע לתעמולה הדתית-לאומנית שמתנהלת החל מיכונונה של הממשלה הזאת, המשתמשת בחומרי תעמולה המנסים להצדיק את עמדות הכוח לנוכח היותה כביכול של מדינת ישראל מטרה מתמדת לחיסול והשמדה בתמיכת כל אומות העולם. אלה הם שקרים גסים. אך למרבה הצער לציבור הישראלי ברובו נוח לקנות את האמירות האלו כאמירות אמיתיות. ושוב, אכן כך זה התחיל בגרמניה.

 39. 9
  במילים פשוטות, כתמיד, השמאל הקיצוני יכשיר כל שרץ בתנאי שיצא נגד ממשלת הימין/מרכז וביבי, כאילו דיסקין לא הגיע לתפקידו כבעל דעות פוליטיות., אז נכון שברק לא משהו, גם אותו היללתם כשחשבתם שהוא יפיל את ממשלות המרכז/ימין, גם זמנו של דיסקין יגיע אצלכם, אצלכם, ברגע שלא ירקוד לפי החליל הפו"צ...
  1. אז תגובה שנשלחה בשעה 7:38 הושהה פירסומה עד לאחר שעה 13, כל הכבוד...
  2. ככה זה עובד בהארץ. אבל צריך לפרסם את תגובותיו של איציק המרכז מיידית, משום שכולנו מצפים להן בקוצר רוח.
 40. 8
  מאמר חלש. לא צריך את דיסקין כדי להבין שביבי מצית את השטח עם ההשתוללות שלו בשטחים לטובת המתנחבלים, או על גזענות ממשלתו כלפי ערביי הארץ, או הטמטום בפתיחת מלחמה נגד איראן. כל מי שעיניו בראשו רואה זאת. דיסקין כראש שב"כ שאומר את הדברים יוצר תהודה של מי ישמע...כי יוצא נגד המערכת אותה שירת עד לא מזמן. כמו מחאת הקיץ, טרם ברור לאן יובילו האמירות שלו ושל דגן. מאשכנזי יש להיזהר. חשוב שעוד אנשים מתוך המערכת יאמרו את דברים.
  1. לא צריך דבר בכדי להיות שמאלן, לא דיסקין, לא עובדות, לא מציאות, רק סתם כסף טוב מחו"ל...
  2. ביבי אכן לא ראש הממשלה האידיאלי,הוא אפילו לא ראש ממשלה אהוד על הכל

   אבל הוא המועמד הכי פחות גרוע. יש גרועים יותר כמו מופז, כמו יחימוביץ,ברק כבר הוכיח שהוא גרוע יותר,גם אולמרט היה יותר גרוע מברק אז מי יכולה ...אולי זהבה גלאון.נו באמת חוץ מפה ..שכל אין.אם למתיישבים אתה קןרא מתנחבלים אזיאתה קרפדה אדומה.
   ושומר חוק ירחק ממך לא רק בגלל הריח.

  3. אם ביבי הוא המיטב שהמדינה הזאת יכולה לייצר..

   .. אז אולי באמת עדיף לסגור ת'בסטה ולעוף מפה.

 41. 7
  דברים שרואים מכאן לא רואים משם - כל ראשי השב"כ והמוסד בדור האחרון הפנימו לאחר שסיימו את תפקידיהם שהרש"פ רוצה בשלום אמתי. גם רוב הלאומנים מבינים זאת אבל כדי לא לוותר על השטחים שנכבשו ב - 67 הם משתמשים בעשרות מנטרות שקריות נגד הרש"פ.
 42. 6
  למי להאמין? ארי שביט טוען באותו גיליון שדברי דיסקין מקרבים את התקיפה

  אגב, תודה שמאמר המערכת גילה לנו עובדה שנעלמה מעיניינו - שדיסקין היה ראש השב"כ ב-6 השנים החולפות.
  חבל שלא ציינתם מהו תפקיד השב"כ כדי שנבין במה ניסיונו רלוונטי לטענותיו.
  מה שכל הברברנים לא מבינים שרק הקו האגרסיבי של נתניהו יביא את ארה"ה ואירופה להיאבק מול האיום האירני ובכך בדיוק לייתר את המתקפה שלנו.
  "תחזיקו אותנו" קורא ביבי, פן נשתגע, והעולם מחזיק ומפעיל סנקציות שכבר מחלישות את איראן וגורמות לה להתגמש.
  לידיעתכם - לא ניתן לנהל המדינה והעולם ע"י כתיבת מאמרים, יהיו מבריקים ככל שיהיו.

  1. הבעיה עם טקטיקת "תחזיקו אותנו", היא מה אתה עושה אם בסוף נותנים לך לעשות מה שאתה לכאורה מתכוון לעשות.

   הבעיה האירנית גדולה עלינו לצערנו, ולכן קשקושי ה"תחזיקו אותנו" כמניפולציה מתוחכמת מסוכנים לבטחון המדינה ויכולת ההרתעה שלה.
   אמון כמו שלך בתחכום המנהיגים, לא הוכיח עצמו לאורך ההיסטוריה, לא בישראל ולא במקומות אחרים.
   אפשר וצריך לנהל מאבק רק זרועי, סמוי אבל רציף, בגרעין האירני. אבל מכיוון שביבי הוא אמנם אשף תקשורת כריזמטי, אבל מנהיג קטן, לחיץ ואופורטוניסטי - אופי המאבק בגרעין האירני לבש את הצורה הצווחנית, קורבנית ופאתטית שכולנו רואים.

 43. 5
  דיסקין אמר את שלו,רה"ב והברק מתגוננים , אבל עכשיו אולי יגיע שינוי משובב נפש כדי להזים את דבריו,וזו תהיה תרומת דיסקין למדינה .
 44. 4
  תודה על הכתבה הרהוטה ומאירת העיניים

  נקווה שאזרחי ישראל יקשיבו, יפנימו ויישמו בבחירות הקרובות

 45. 3
  ביבי לא יתקוף את איראן החזקה מאיתנו כי הוא זוכר מה עשו לנו שתי חטיבות שאומנו באיראן בלבנון השנייה. חסר לו שפיגי תיכנס להיסטריה כשיפלו כאן 200 אלף טילים שוילנאי הסיני הבטיח לנו. הם יאלצו לברוח למקלט שבנו לעצמם שועי הארץ, ולוותר על שפע ההטבות שלו ומשפחתו, הכוללות בין השאר 22000 שקלים לחודש שהוא מוציא על מזון בלבד, חשבון חופשי במסעדות והעסקת 3 מאפרות בשכר של 400 שקל לשעה ללא מע"ם, על חשבוננו. מילא איפור הכרחי למי שכל הזמן עוסק ביחצנות עצמית, אבל לשהות עם בצמידות לשרה במקלט 24 שעות, זה למעלה מכוח הסבל שלו. מכאן שאין לנו לחשוש מהסתבכות בתקיפה איראנית.
  1. כמה ארס יש בדבריך !

   ואני רחוק מלהיות תומך של נתניהו , בלשון המעטה.

 46. 2
  Ne sutor ultra crepidam

  The Greek sculptor Appeles finished a sculpture of the God Hermes with his singed sandals. A passing shoemakerc commented on his mistakes in a lace, Apelles fixed the mistake. Next morning the cobbler came back and commented on the leg. The sculptor told him: Ne sutor ultra crepidam -- "Let the shoemaker stay with shoes.". And that's exactly what we should tell Diskin

  1. אני מבין שעיתון הארץ היה קורא להקשיב לדיסקין גם אם היה מהלל את נתניהו וקורא לתקיפה מידית של איראן , לא????
 47. 1
  לעיונו של הקורא ארי שביט