על המבקר החדש להמשיך במאבק

"יש לשנות באופן מהפכני את דרך עבודתו של מבקר המדינה. במקום לפרסם דו"חות עבי כרס, על מבקר המדינה להתמקד במאבק ציבורי להבאת אשמים לדין וליישום מסקנותיו. מבקר המדינה חייב להיות יותר אקטיווי ולרכז סביבו את כל הגופים הלוחמים בשחיתות, ולדאוג ליישום מסקנותיו. אנחנו צריכים 'בולדוג'... בתפקיד המבקר, שיכול לנעוץ שיניים בשחיתות". כך אמר יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט ח"כ מיכאל איתן לפני שבע שנים, ביום בחירתו של השופט המחוזי מיכאל לינדנשטראוס לתפקיד מבקר המדינה. לינדנשטראוס הגשים את דבריו של איתן ויצר ביקורת אקטיבית, נוכחת ומשמעותית.

לינדנשטראוס בא לתפקיד אחרי קריירה שיפוטית בת יותר מ-30 שנה. גם לשופט העליון אליעזר ריבלין, שלא נבחר שלשום לתפקיד, קריירה שיפוטית בת יותר מ-30 שנה, ואילו השופט יוסף שפירא, שנבחר אתמול לתפקיד המבקר, מכהן כשופט רק כתשע שנים. קודם לכן היה עורך דין פרטי וכיהן כיו"ר ועד מחוז ירושלים בלשכת עורכי הדין. בכהונה שיפוטית יש כדי לגבש את אי-תלותו של הנושא בה בסביבתו הקודמת, ואף כי אי-תלות כזאת יכולה להתגבש גם בכהונה קצרה יותר, ברור שכהונה ארוכה שהופכת לאורח חיים מבטיחה אי-תלות בסבירות גבוהה יותר.

הבחירה בעו"ד יהודה וינשטיין לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה החלישה את התפקיד החשוב, ובחירה לתפקיד המבקר באדם שאך לפני שנים מעטות היה עורך דין פרטי מעלה חששות שהחלשת המבקר היא מטרת הבוחרים בו. להכרעת המבקר הנכנס עשויים להמתין תיקים כבדי משקל ואולי גם נפיצים מבחינה פוליטית: בדיקת נסיעות ראש הממשלה ורעייתו, "פרשת הרפז", המשט ואסון הכרמל.

ועם זאת, אין מחלוקת על כך שכהונת יוסף שפירא כשופט היא כהונה מרשימה שנותנת יסוד גם לתקווה שכמבקר המדינה הוא יגלה עצמאות ואי-תלות, וימשיך לחזק את מוסד הביקורת, החיוני לטוהר המידות וליעילות השירות הציבורי.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 10
  הצעה למשחק השנה: הצמידו את הגזעים הבאים של הכלבים - בולדוג, קולי, בוקסר ופודל לשמות: ויינשטיין מזוז, לינדנשטראוס ושפירא.
 2. 9
  אמת ויציב.לתת למבקר שיניים. הוא התחיל ברגל שמאל בוא נראה לאן זה יתפתח
 3. 8
  למבקר קוראים מיכה לינדנשטראוס ולא מיכאל כמו שכתבתם
 4. 7
  תפקיד המבקר להיות מעין איפכא מסתברא והוא לא בהכרח צודק

  משהו כמו שני הזקנים מהחבובות. במדינה דמוקרטית הציבור בבחירות יחליט איזו מדיניות הוא רוצה לממש, בין אם המבקר אהב אותה ובין אם לאו.

 5. 6
  המאמר הוא כמו הוראות מאמן לחלוצים בקבוצה. עליכם להבקיע שערים, זה התפקיד שלכם במגרש
 6. 5
  סגנון הכתיבה של המאמר כאילו יש ל"הארץ" מנדט לקבוע הנחיות
  1. אתה שוכח שהסמול בשלטון

   הסמול שולט בבתי המשפט ובתקשורת, בשביל מה יש צורך בכלל בבחירות.

 7. 4
  אין רבותא בביקורת לשם ביקורת. דרושה ביקורת קונסטרוקטיווית המציעה חלופות ואין זה משנה אם המבקר שפט בעבר וכמה שנים כיהן כשופט.
  1. שמו הולך לפניו

   אלמנך יוקרתי, "קורפוס הביקורת הבינלאומי לשנת 2010", שהתפרסם בליאז' דווקא משבח את "תמהיל האטריבוטים הקריטיקלים של מבקר המדינה הישראלי" (לינדנשטראוס).

 8. 3
  מבקר המדינה חייב להיות אובסמן - הבודק אינו רשות חוקרת ולא רשות שופטת ובוודאי שלא רשות מבצעת אבל במדינה הנשלטת בידי דמוקרטיה צבאית אין מקום למבקר המדינה
 9. 2
  תודה על עצותיכם המועילות להתווית עבודתי כמבקר המדינה, המשיכו להדריכני.
 10. 1
  קודם שהמבקר יחשוף שיניים יעלו הדגים לעצים והצפרים ישחו באוקינוס.