רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לשתף את העניים

תגובות

נכון ל–2012 חיים בישראל 1.75 מיליון עניים, בהם כ–817 אלף ילדים - כשליש מכלל הילדים. כך קבע דו"ח העוני האחרון, שפרסם הביטוח הלאומי רק לפני שבועיים. עוד צוין בדו"ח כי נמשכת העלייה בשיעור המשפחות העניות בעלות שני מפרנסים - מ–2% ל–5% תוך כעשור. הדו"ח לא כולל את השפעת התקציב האחרון, הכולל קיצוץ בקצבאות הילדים וצפוי להגדיל את מספר העניים. נתונים אלה מדגישים עד כמה הפך העוני לבעיה אסטרטגית של ישראל.

את הסיבות לעוני ואת הדרכים להיחלץ ממנו צריך לחפש באופן שמשלב בין תחומי אחריות שונים. ב"וועדה למלחמה בעוני" (ועדת אלאלוף), שהקים שר הרווחה מאיר כהן, חברים ראשי עמותות, מומחים מהאקדמיה ונציגים בכירים של משרדי ממשלה. ואולם, כדי לנסות ולהבין את משמעות העוני מומלץ גם להקשיב לסיפוריהם האישיים של אנשים עניים.

את הרעיון הזה העלה לפני כשבוע חבר הוועדה, חתן פרס ישראל בחקר העבודה הסוציאלית, פרופ' יונה רוזנפלד מהאוניברסיטה העברית. "יציאה מהעוני היא מסע משותף", אמר פרופ' רוזנפלד ל"הארץ", "העניים נמצאים בעולם שונה משלי (אור קשתי, 3.1). אני רוצה לפעול יחד אתם - לא למענם". מצער לגלות כי ללא דיון של ממש החליטה הוועדה לדחות את ההצעה, שיש בכוחה לאתגר דפוסי חשיבה ופעולה מוכרים, כאלה המרחיקים לא פעם את העניים מהשתתפות בדיון על גורלם שלהם.

ההתעלמות מעניים צורמת במיוחד על רקע החלטה אחרת של "ועדת אלאלוף" - להיעזר בשירותיה של חברת הייעוץ העסקי מקינזי ישראל, שאמורה לסייע לוועדה ללא תמורה בניתוח נתונים ומחקרים השוואתיים. למעשה־חסד לכאורה זה אין כל הצדקה: לא רק שבוועדה חברים בעלי תפקידים בכירים במחלקות המחקר של הביטוח הלאומי, בנק ישראל ומשרד הרווחה, אלא שהיא התכוונה להסתמך על מכון "ברוקדייל", המשותף לארגון הג'וינט ולממשלה ומתמחה כבר שנים רבות במחקר חברתי. חברת מקינזי היא גוף פרטי, המרוויח באופן ישיר מהסכמת הממשלה למסור לידיו תחומי אחריות. כך היא זכתה בשנים האחרונות במספר מכרזים לייעוץ עבור משרדי הממשלה.

הוועדה החלה בעבודתה לפני זמן קצר. לא מאוחר להזמין עניים לדיוניה - ולוותר על שירותיה של חברה פרטית.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות