אז כמה יאיר לפיד באמת שווה?

"הארץ" יצר רושם מוטעה לגבי עושרו של יו"ר יש עתיד, תוך שימוש לא הוגן או נבער בכמה מושגי כלכלה בסיסיים. הנה החשבון האמיתי

לא הצבעתי ליאיר לפיד וגם אני מעריך שמיקומו בסולם הסוציו־אקונומי גבוה בהרבה ממה שנהוג לכנות מעמד הביניים. אבל - וזהו אבל גדול - במאמר “גיבור מעמד הביניים” ‏(מוסף “הארץ” 15.3‏) נוצר רושם מוטעה לגבי עושרו של יאיר לפיד תוך שימוש לא הוגן או נבער מדעת בכמה מושגי כלכלה בסיסיים. הבה נבהיר כמה דברים:

1. במאמר נכתב כי “מהנתונים שהגיעו ל’הארץ’ עולה שבשנים האחרונות קיבל לפיד בממוצע כשני מיליון שקל בשנה על עבודותיו השונות”, ומיד לאחר מכן, כי “הכנסותיו של שר האוצר המיועד... הגיעו לחברת לפיד יאיר בע”מ שהקים ב–2002 והוא רשום כבעלים יחיד שלה עד היום”.

החברה של יאיר לפיד ולפיד כאדם פרטי הן שתי ישויות משפטיות שונות. משני המשפטים המצוטטים למעלה יכול להשתמע שיאיר לפיד קיבל לידיו כל שנה שני מיליון שקל “משכורת נטו” - ולא כך. חברת לפיד יאיר בע”מ יכולה להעביר כסף בצורה חוקית למר יאיר לפיד הפרטי בשתי צורות: א. לתת לו משכורת כמנהל של החברה. ב. להעניק לו דיווידנד מהרווחים שהחברה יצרה.

בשני המקרים, העברת הכסף מחייבת מיסוי. במקרה א’, על כל סכום שהחברה תעביר כשכר ליאיר לפיד המנהל, הוא יחויב במס הכנסה, בביטוח לאומי ובמס בריאות. מקובל להניח כי סך הסכום שמשולם במיסוי ‏(מס הכנסה עם ביטוח לאומי וביטוח בריאות‏) ברמות שכר אלו עומד על קצת יותר מ–50%. כלומר, במקרה כזה יאיר לפיד יקבל לידיו פחות ממיליון שקל נטו בשנה, ולא שני מיליון כפי שניתן היה להבין ממה שנכתב. אם נניח שלחברה היו גם הוצאות והיא לא היתה יכולה להעביר את כל הכנסותיה כשכר למנהל, הרי שנטו יאיר לפיד קיבל עוד פחות.

במקרה ב’, לפני שהחברה מעבירה רווחים לבעליה היא חייבת במס חברות על רווחיה שעומד על כ–25% ‏(בממוצע בעשור האחרון‏). וכשמר יאיר לפיד מושך רווחים מהחברה בצורת דיווידנד, הוא משלם 25% על הרווחים שמועברים אליו מהחברה. כלומר, אם לחברה היו אפס הוצאות וכל הכנסותיה היו רווחים, והיא העבירה את כולם ליאיר לפיד, הרי שבסופו של יום, יאיר לפיד האדם היה צריך לקבל כ–1.15 מיליון שקל בשנה, נטו.
בשני המקרים, הפרקטיקה אומרת שלחברה היו הוצאות אמיתיות וכי יאיר לפיד קיבל ממנה כספים בשני האופנים, כך שסביר להניח שלפיד הרוויח נטו בין 800,000 ל–900,000 שקל בשנה. סכום נאה מאוד, אבל פחות ממחצית ממה שהמאמר מציין.

2. נכתב במאמר ש”ב–2011 היתה לחברה הכנסה נוספת ויוצאת דופן ביחס להכנסות בשנים קודמות בשווי של יותר ממיליון שקל. ההכנסה הזאת הוגדרה בספרי החשבונות של החברה כדיווידנד”. מיד לאחר מכן נכתב כי “יצוין שמשיכת כספים מחברה בצורה כזו, דהיינו כדיווידנד ולא כשכר, גורמת לכך שבסופו של דבר במס המשולם למדינה הסכום נמוך יותר...” בשני משפטים אלה קיים בלבול ושוב נוצר רושם מוטעה אצל הקוראים: האם חברת לפיד יאיר בע”מ קיבלה דיווידנד מחברה אחרת ‏(ועל פי חוק היא לא צריכה לשלם על זה מס‏) או האם מר יאיר לפיד משך דיווידנד מהחברה שבבעלותו ובמקרה זה המס על הסכום הזה היה מגיע לכ–42.5%? ‏(מס חברות על הרווח בשילוב מס על היחיד על הדיווידנד‏).

מיכל פתאל

בשני המקרים אין שום דבר חריג, אלא אם כן יתברר שההכנסה כדיווידנד שהגיעה לחברת לפיד יאיר בע”מ מגיעה ממקור מפוקפק, או שיתברר שחברת לפיד יאיר בע”מ שותפה בחברה אחרת ושלשותפות זו יש משמעות מאוד גדולה להכנסותיו ושוויו של יאיר לפיד. ואת זה צריך היה לבדוק ולהבהיר לקוראים.

3. נכתב במאמר: “מגזין ‘פורבס’ ישראל העריך בתחילת השנה את הונו של לפיד ב–22 מיליון שקל. ההערכה הזאת התבססה על נתוני השכר המשוערים שלו ועל שווי ביתו ברמת אביב... הנתונים המתפרסמים כאן לראשונה מוכיחים כי סך הכנסותיו של לפיד היה גבוה אף יותר”. מכך אפשר להבין שהונו של לפיד גדול מ–22 מיליון שקל, אולם במאמר לא נכתב למה התייחס המגזין כנתוני שכר של יאיר לפיד ושוב ישנו בלבול בין שני מושגים: “נתוני שכר” של יאיר לפיד כאדם ו”הכנסות” של החברה שבבעלותו.

בחשבון פשוט ביותר, גם על פי הנתונים המצוינים במאמר, ניתן לראות כי “שוויו” של יאיר לפיד נמוך בהרבה מ–22 מיליון שקל. מתוך הנחה כי הכנסתו נטו בעשור האחרון היתה קצת פחות ממיליון שקל בשנה ומתוך הנחה כי יאיר לפיד מפרנס את משפחתו והוא חי חיים נוחים, הרי שאין זה בלתי סביר להניח שמשפחת לפיד מוציאה בממוצע 35,000 שקל בחודש ואולי אף יותר ‏(בהתחשב בכך שילד אחד במשפחה הוא בעל צרכים מיוחדים‏).

במקרה הטוב, יאיר לפיד חסך חצי מיליון שקל בשנה בעשור האחרון. גם אם הוא ביצע השקעות מוצלחות במיוחד שהניבו לו תשואה שנתית פנטסטית של 10% על כספו הרי שסך הכל הצטברו בקופתו כ–7.5 מיליון שקל. שווי ביתו של יאיר לפיד הוערך בשמונה מיליון שקל ‏(ואינני יודע אם יש עליו משכנתה או לא‏). כלומר, שוויו של יאיר לפיד במקרה הטוב עומד על כ–15 מיליון שקל - לא סכום מבוטל אבל זה בוודאי נמוך מ–22 מיליון.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 34
  במאמר נכתב "הכנסות" ולא "רווח" גם על פי מאמר זה ולכן זה ניסיון למניפולציה דלה

  היהודי שמנסה להציג את לפיד כפשוט עם, מטעה ובמודע. הוא שכח לציין שחברה אדם מקים כדי לחסוך לעצמו מס, לא כדי לשלם את מה שאדם מן הישוב משלפ. זה שורש הרע בטיפוסים כמו לפיד ומגיניהם

 2. 33
  ואני חשבתי שהאוצר ורשות המיסים הולכים לצמצם את השימוש בחברות ארנק

  חברת יאיר לפיד בע"מ אינה חברה יצרנית
  זוהי חברה שהוקמה אך ורק על מנת ששר האוצר החדש שלנו יוכל לעשות תכנוני מס, שכידוע רלוונטים ומשתלמים לבעלי הכנסות גבוהות מאוד.
  שיהיה עוסק מורשה כמו השרברבים ואח"כ נראה

 3. 32
  מאמר גאוני, חדשני, מבריק

  איך לא שמנו לב שיש הבדל בין נטו לברוטו? אה?

  זה פשוט מדהים לראות איך כולנו, כל קוראי הארץ, נפלנו בפח, ורק אודי בורשטיין בהבלחה גאונית חשף את הקאצ' - שנתוני ההכנסות במאמר היו בברוטו ולא בנטו.

  כנראה זה הכל בגלל שאנחנו לא שייכים למעמד "הביניים" שעובד עבור מיליונים ומקבל בסוף רק מאות אלפים.

 4. 31
  ששרי הממשלה וחברי-הכנסת הפרזיטים ישתכרו בקושי מינימום כמוני אקדמאי עובד ציבור ואז נראה אותם חכמים ושיסעו באוטובוס וגם ברנז'ת אובמה יבוא לחולון
 5. 30
  כמה שווה לפיד

  איני מבין למה העיתון מתעסק רק בלפיד שיבדוק את ברק . ביבי סילבן . ארדן
  ו מסביון . ישראל כץ ועוד ויראה כמה אפשר לחסוך לממשלה חלולה

 6. 29
  יאיר לפיד ניתן למכור אותו ולקנות אותו? מכאן שהמחיר ברציפה????
 7. 28
  אם כבר מדקדקים בירושתו של אביו המנוח: ידוע כי קיבל את השטח לביתו בתל אביב כמתנה

  בהיותו חבר הוועד המנהל של רשות השידור. אז הכל היה חוקי ונורמטיבי לגמרי לקבל הטבה שכזו.

  1. במילים אחרות כאשר אני מקבל שטח בחינם זה כשר למהדרין

   זה חוקי ונורמטיבי
   אבל כאשר אחרים מקבלים הטבה זוהי שחיתות

 8. 27
  מעמד הביניים

  לפני הניתוח המלומד הזה, איך אנחנו מגדירים את המעמד הביניים? הרי, אם זה אדם שעובד לפרנסתו, לפיד ופרי שייכים לקבוצה זו. הרי המעמד העליון חי מבעלות בנדל"ן או עסקים אחרים, ולא מעבודה.

 9. 26
  הקטנת הממשלה לזכותו

  אמנם פחות ממה שרצה ומהרצוי אך בכ"ז הישג
  אם אמנם יחוקקו 18 שרים להבא אז זה יהפוך להשג ענק

 10. 25
  לבריאות

  מר לפיד הרוויח את כספו ביושר. הוא לא לקח מהקופה הציבורית ולא חייב דוח לאף אחד(חוץ ממס הכנסה...). לא, הוא לא מסכן, ולא בדיוק ממעמד הביניים, אבל אכפת לו, והוא מנסה לתמרן עם הירושה שהשאירו לו.
  מתי נלמד לפרגן ונפסיק להכנס לכיס של האחר.????????.

  1. אני האקדמאי לא גומר את החודש והפרוטקציונר הילד שמנת הזה מיליונר
 11. 24
  כמה מרוויח לפיד

  א. ראוי היה שהעיתון ייתן תגובה לפירסום המטעה . ב. מנהל מחוז בחברת חשמל מקבל 94,000 שח לחודש+הוצאות למה על זה לא כותבים????? שם צריך לחתוך והרבה. משהו מפחד לכתוב על זה????

  1. האחריות של מנהל מחוז חברת חשמל גדולה מזה של קריין בטלביזיה.
  2. שערוריה!!!

   חב' החשמל הינה חברה ציבורית וזאת חוצפה ושערוריה שיש עוד כמותה...(ראה רשות הנמלים, הרכבות|)זה כסף ציבורי וזכות הציבור לדעת וחובתו לגלות מעורבות. במקרה של יאיר לפיד, הרי שהכסף שמדובר עליו נצבר בהיותו אזרח פרטי, וזה לא עניינו של הציבור.

 12. 23
  קצת סדר בדברים:

  1. כמו שאמרו כאן נכון, דבר ידוע הוא שבחברה כזו מר לפיד יכול לשים חלק נכבד מהוצאותיו (קניית רכב, אחזקת רכב, מחשבים, נסיעות לחו"ל, מתנות ועוד) על החברה כך שהכספים שהוא מושך ממנה הם בהחלט רק חצי התמונה

  2. גם אם הונו רחמנא ליצלן רק 15 מיליון ש"ח זה עדיין המון כסף גם ביחס למנכ"לים מוכשרים מאד במשק, מהם מהנדסים, רופאים כלכלנים בכירים ומוכשרים.

  3. ועם כל זה, כאשר שוכנענו שיאיר לפיד הוא בהחלט לא מעמד ביניים וגם לא קרוב לכך, אם בכהונת מפלגתו בממשלה יעשה שינויים מפליגים לטובת מעמד הביניים והשכבות החלשות - ממש לא איכפת לי מכל הכסף שלו, כל עוד לא השיג אותו בדרכי מרמה.

  1. השכבות החלשות מעולם לא עניינו אותו

   עובדה: הוא כבר הולך להעלות מע"מ ולהטיל מע"מ על פירות וירקות במקום להעלות מיסים לעשירים ולחברות הענק

 13. 22
  תכנון מס

  לפיד הקים את החברה המדוברת כתכנון מס שכל מטרתו להפחית את תשלומי המס שהיה נשלם כאדם פרטי בעל הכנסת עבודה. השאלה המעניינת היא האם החברה של לפיד העסיקה עובדים נוספים מלבדו. שאין לא כן הרי לפיד עשה בדיוק את מה שהוא יוצא כנגדו כשר אוצר. תכנוני מס שנועדו להעביר למדינה מס מופחת.

  1. לפיד סולל דרכו להיות שליט יחיד. אחוז חסימה של 6% ורוב של 70% להפלת הממשלה. יגיע לשלטון, הוא לא ישחרר את הצפורניים
  2. מה לעשות? לפי חוקי מדינת ישראל כל זה מותר חוקי.
 14. 21
  מליונר, נו מה חדש?? גם האח בנא עם מליונים בבנק ובהשקעות, כמו שקרניהו
 15. 20
  שנתחיל לרחם

  אבל,לצערי אני צריך לעבוד ובשביל הרבה פחות..

 16. 19
  כל מי שראה מי חתום על ה"כתבה" המקורית ידע שאין צורך בכלל להתייחס לנאמר. מה גם שזה כלל לא משנה אם לפיד כן נמנה או לא נמנה על מעמד הביניים. חשוב מה הוא יעשה למענו. אבל "הארץ" נוקט בשיטות עלובות להכפיש כל מי שלא מוצא חן בעיניו. גם זה לא חדש
 17. 18
  הוא הרבה יותר עממי מהשודד שקוראים לו פרי

  ראוי היה שאדון פרי שישן בבנק המזרחי ונתן למנכ״ל לעשות ככל העולה על רוחו ואשר השתתף בעושק העם עת היה בסלקום יחביא את פרצופו הזחוח וימשיך להתפעל מעצמו בבית.

 18. 17
  מעניין את סבתא שלי
 19. 16
  חסרה לי התייחסות לירושה של טומי... תהיו רציניים, חבר'ה!

  טומי לפיד היה אחד העשירים בברנז'ה בתל אביב עורך, כתב, סופר, פובליציסט- עשרות שנים.. חבורתו עם מקסוול- השתלמה לה. כולם ידעו זאת גם. הירושה שלו- זה מיליונים..

  1. נכון מאוד לעניין הירושה

   לדעתי זה עוד 10 מליון שקלים. שזה בסדר אבל לא צריך להצטדק

 20. 15
  ניתוח לקוי

  ההפרדה בין חברה בבעלות מלאה לאדם פרטי שמחזיק בה היא פורמליזם משפטי ותו לא. מעבר לכך, אני מתקשה להאמין שאדם בעל הון כיאיר לפיד לא נעזר בעורכי-דין וברואי-חשבון שמסייעים לו להפחית את חבות המס שלו במידה ניכרת, מבלי לשלם את מלוא סכומי המס שהכותב מדבר עליהם.
  רק לשם ההדגמה, הרבה אנשים עשירים חיים מגלגול הלוואות זולות שהם מקבלים מהבנקים בתנאים מועדפים בגלל ההון שהם מחזיקים בבנק, וכך הם בכלל לא צריכים למשוך משכורת ולשלם עליה מס. בעבר פורסם שביל גייטס ולארי אליסון נהגו כך.

  1. כל הכתבה הזו מסיטה את הדיון מהנושא העיקרי. לתשומת לב רואי החשבון למיניהם.

   ביקורת על יאיר לפיד לא מצביעה על אהבה\תמיכה לקליקה הישנה. כל הכתבה הזו מיותרת - חברה של יאיר לפיד או יאיר לפיד עצמו, מסים, 15 או 22 מליון - מה כבר ההבדל העקרוני?
   אמור לי מי חבריך זה הכוון הנכון, ובעזרת 15 מליון אפשר לממן הרבהההה מאוד טוקבקיסטים.

 21. 14
  בלאו קלאסי

  כותרת מפוצת עם כתיבה רדודה עם פרטים מעטים ומסקנות מרחיקות לכת.
  כל המאמרים האחרונים של בלאו בהארץ נראים בדיוק ככה וחבל כי ביקורת על לפיד היא חשובה וטעויות חובבניות שכאלו רק מחלישות אותה.

 22. 13
  יש סיכוי ענק שיאיר לפיד יוכיח ש-19 מנדטי ם הם מעט מאוד. בין השותפים הטיבעיים נתניהו ובנט, לפיד הוא הסרח העודף
  1. הכרזת המפלגה באריאל וירושליים לנצח לא הפילו אצלך שום אסימון

   הוא ימני כמו ביבי קצת פחות מבנט

 23. 12
  לכאורה תיקון

  פרסום התגובה הוא המשך ישיר של קו ההשמצות של "הארץ" נגד יאיר לפיד.
  ולמרות שאישית אני מאוד אוהב את העיתון, ולא כל כך סובל את יאיר לפיד.
  רבאק! הגזמתם!

  מה שמשנה זה המעשים שלו, תשפטו אותו על זה. או שלחלופין תודיעו באופן ברור מה הוא מקור ההתנגדות שלכם.

 24. 11
  ממש לא משנה

  10 מיליון, 15 מיליון, 20 מיליון - מה זה משנה?
  אם הוא יקיים לפחות 50 אחוז ממה שמפלגתו הבטיחה לפני הבחירות -
  דיינו. כמה כסף יש לו - זה ממש לא עסק של אף אחד.

 25. 10
  כל הכבוד שניתנת הבלטה למאמר שמציג ככלי ריק את ה"תחקיר" של אורי בלאו

  התחקיר היה מקומם מהרבה סיבות:
  1. מסקנותיו נבעו מבורות הכותב במושגי יסוד חשבונאיים.
  2. המידע שעליו התחקיר מבוסס הגיע לידי הכותב בדרך לא דרך. לא ראוי שהעיתון יתן בעקיפין את ידו לקבלת מידע בדרכים מפוקפקות.
  3. מלכתחילה נימת הכתבה הייתה צהובה. האם הכתב מתכנן לכתוב סדרת המשך על עושרה של זהבה גלאון ? על מצבו הפיננסי של עמוס שוקן ? על "עושרו" של יוסי שריד ?

  1. הם לא התיימרו לייצג את מעמד הביניים

   וחוץ משוקן שאינו רלונטי הם לא מתקרבים לעושר של לפיד

  2. הם לא התיימרו לייצג את מעמד הביניים

   וחוץ משוקן שאינו רלונטי הם לא מתקרבים לעושר של לפיד

 26. 9
  חשבון

  רבע משני מיליון זה מיליון וחצי לעניות דעתי

  1. חשב שוב

   מיליון וחצי הם שלושה רבעים משני מיליון

  2. אחרי מס חברות ממסים את הדיבידנד

   הכנסות הניכוי הוצאות, בחברה, חייבות במב בשיעור של 25%. אם ההכנסה 100 אזי אחרי מס נשארים 75 ₪. חלוקתם כדיבידנד לבעל מניות מהותי (מי שמחזיק מעל 10% ממניות החברה) חייבת ב-30% (לפני שנה ב-25). מס נוסף של 22.5%. ובמצטבר 47.5% שהם כמעט 50%.

 27. 8
  לא הבנתי, למה זה העסק שלי?
 28. 7
  כותב המאמר נאיבי מדי.
 29. 6
  מה זה השטויות האלו

  17 מיליון או 22 מיליון הכותב הוא סוג של רואה חשבון עיוור ? מה זה משנה ? כבר אין מה לכתוב

 30. 5
  לא מדויק בכלל

  אם מר לפיד היה מעביר את כל הכספים מהחברה אליו, ייתכן שהנתונים שהצגת היו נכונים.
  אבל ידוע הוא שכל עניין הקמת החברה נועד כדי לאפשר למר לפיד ליהנות מן הכסף 'דרך החברה' ולא על ידי משיכת משכורת.
  למשל, רכישת רכב ע"י החברה אינה ממוסה כפי שישלם אדם מן היישוב, זוהי הוצאה מוכרת ולכן מתקזזת כהוצאה ולא כהכנסה, ועוד כהנה וכהנה.
  מה עוצר את יאיר מלשלם במסעדה "על חשבון העסק" ולא מכספו הפרטי?

  כך שההון שנצבר בחברה שווה הרבה יותר מכפי שניסית להראות במאמרך.

  1. לאריק: תשובות לשאלותיך

   1. מס הכנסה פשוט לא מכיר בהוצאה על מסעדות - זה מה ש"עוצר" את יאיר. בכלל, ההוצאות נבחנות ע"י פקיד השומה בזכוכית מגדלת.
   2. ממי שמעת שרכישת רכב היא הוצאה ?
   3. אם החברה מחזיקה את הרכב, משכרו של יאיר מהחברה מנוכה מס בגין הרכב וכיום הכדאיות די מפוקפקת.
   4. בכל מקרה, קבלת התמורה דרך חברה היא לגיטימית וחוקית.

  2. ספקולציה מטופשת

   רכישת רכב פרטי בחברה איננה מהוווה הוצאה מוכרת לצרכי מס. ואם הרכב מוגדר כרכב צמוד חישוב שווי הרכב בעת חישוב השכר הופך את העניין ליקר ובד'כ בלתי כדאי.
   אבל גם זו ספקולציה מטופשת

  3. אחרי מס חברות ממסים את הדיבידנד

   הכנסות הניכוי הוצאות, בחברה, חייבות במב בשיעור של 25%. אם ההכנסה 100 אזי אחרי מס נשארים 75 ₪. חלוקתם כדיבידנד לבעל מניות מהותי (מי שמחזיק מעל 10% ממניות החברה) חייבת ב-30% (לפני שנה ב-25). מס נוסף של 22.5%. ובמצטבר 47.5% שהם כמעט 50%.

  4. כן מהווה הוצאה-נפרסת על 5 שנים בד"כ כפחת

   והשווי שנזקף בתלוש העובד מוכר כהוצאת שכר בחברה
   הכדאיות הכלכלית שונה ממקרה למשנהו אולם בגדול ככל שהקילומטרז גדול יותר הכדאיות גודלת-למיטב ידיעתי לפיד נוסע הרבה מאוד

  5. כן מהווה הוצאה-נפרסת על 5 שנים בד"כ כפחת

   והשווי שנזקף בתלוש העובד מוכר כהוצאת שכר בחברה
   הכדאיות הכלכלית שונה ממקרה למשנהו אולם בגדול ככל שהקילומטרז גדול יותר הכדאיות גודלת-למיטב ידיעתי לפיד נוסע הרבה מאוד

  6. מס הכנסה לא מכיר ועדיין האוכל שוה כסף

   במילים אחרות תפחית את זה מאותם 35000 שח (שממילא מוגזמים) שקבעת כהוצאות מחייה דהיינו תגדיל את ההון שלו

  7. כן מוכר -נפרס לאורך חיי הרכב -קוראים לזה פחת

   והשווי שנזקף בתלוש העובד מוכר כהוצאת שכר בחברה
   הכדאיות הכלכלית שונה ממקרה למשנהו אולם בגדול ככל שהקילומטרז גדול יותר הכדאיות גודלת-למיטב ידיעתי לפיד נוסע הרבה מאוד

  8. כל עצמאי עושה את זה! ואם זה לא נראה לך - תדאג לשנות את החוק

   יש בעלי מפעלים שאפילו הנסיעה שלהם לחו"ל מקוזזת ממס הכנסה, כי הם "נוסעים לראות דגמים חדשים"....

 31. 4
  יחי ההבדל הגדול בין 15 ל 22 מיליון. לפיד יודע לשחק אותה עממיקו ולא מעבר. אין להאמין לחצי מילה של הכותב, גם אם הוא מצהיר שלא הצביע לפיד. כל מה שקשור בלפיד החלול והימני חשוד. אמור לי מי חבריך... בניטו וביברמן,חונטה ימנית של אפסים
  1. ירדת מהפסים

   השנאה לכל מי שאינו חלק מהקליקה הישנה מעבירה אנשים על דעתם, גם אני לא הצבעתי לפיד (הצבעתי עבודה ושמח על כך) אבל ההתנשאות של חלקים גדולים בשמאל כאילו השמש זורחת להם מהתחת היא מיותרת ומונעת דיאלוג אמיתי.

  2. מספיק שטויות

   ביקורת על יאיר לפיד לא מצביעה על אהבה\תמיכה לקליקה הישנה. כל הכתבה הזו מיותרת - חברה של יאיר לפיד או יאיר לפיד עצמו, מסים, 15 או 22 מליון - מה כבר ההבדל העקרוני?
   אמור לי מי חבריך זה הכוון הנכון, ובעזרת 15 מליון אפשר לממן הרבהההה מאוד טוקבקיסטים.

 32. 3
  איזה ניתוח משכיל ומאיר עיניים. חבל שהכתיבה בהארץ כל כך התדרדרה.
  1. אני מסכים איתך למרותש אני אוהב את הארץ!

   עתליה לצערי את צודקת... אני גם לא מת על יאיר לפיד אבל יש פה עיוות וטוב שכך נכתב. בסך הכל הוא מראה סימנים של יושרה גם אם הוא לא בדיוק הדבר הכי חברתי שהיה יכול להיות בכנסץ !
   חג שמח!

  2. משכיל ומאיר עיניים, הא? יש לי בעיה עם ההשכלה ועם כושר הראיה של מי שכתבה תגובה זאת.
  3. נראה שאינך מבין ציניות...
 33. 2
  כל הכבוד לו. שיראה ברכה בעמלו. מצידי שיהיה שווה
  1. אין שום רע רק מה לו ולמעמד הבניים? ומה לו ולשיויון בנטל? ומה לו ולכלכלה? ואם התפקיד הכי חשוב במשק לא מצריך תואר למה מאות אלפים כן? אתה רוצה עוד קושיות כי אני יכול להמשיך עד הבוקר,,,למשל אם היקום מתרחב למה אתם מלגלגים בחרדים כשאומרים שהיתה איזה בריאונת? ואם היקום מתרחב למה אתם לא מוציאים את הילד משיעורי מתמטיקה בחטיבת ביניים כי המורה אומר שם במפורש שאין סוף פלוס אחד אינו!! גדול מאין סוף? ולמה הורידו לי נקודות במבחן שלא נכנסתי אליו הייתי אמור לקבל 5 במקום 0
  2. למה כל הכבוד?! למי שיש כסף אתה נותן כבוד? ברכה בעמלו? איזה עמל הוא עמל? פרזנטור של בנק. הגשה בכף של תכנית ראיונות? וזה כאשר אנשים עובדים קשה ומביאים תועלת לחברה יור מאשר פרסומת לבנק וראיונות בטלויזיה. פה יש פולחן של כסף. לא מחאה חברתית צריך כאן אלא מהפכה ממש. שתשנה את הכל.
  3. אין סוף ועוד 1 אינו גדול מאין סוף. היה אין סוף ונשאר אין סוף. אתה עושה צחוק מאיתנו או מעצמך תומרקין. נראה ששתית יותר מדי.
 34. 1
  יפה תיקנת
  1. את מי מענין הדיוק. מענין לדעת שיאיר בן טומי הוא מיליונר. לא ידעתי. תודה לעיתון הארץ