זה לא הכדורגל – זו החברה

1 הכדורגל הישראלי חולה. אפילו מאוד. הנה, הדברים נאמרו. עכשיו צריך רק לתהות אם כשאומרים זאת, מיד ממשיכים ונושמים לרווחה על כך שהנגע הארור קיים רק בכדורגל הישראלי, או שיש סיכוי שמישהו מבין כי הכדורגל הוא לא יותר מבבואה לחברה חולה. אפילו מאוד. חברה שבה מעטים מבינים מדוע סמח"ט הבקעה צריך להיות מודח על הכאה ברוטאלית של מפגין, חברה שבה סצינת המועדונים מסוכנת יותר מרולטה רוסית, חברה שבה הערה לנהג בכביש משולה להתאבדות, חברה שבה עיר כמו לוד אינה שונה מעיירה במערב הפרוע. אבל, היי, הכדורגל חולה. אפילו מאוד.


פוטנציאל הנפיצות בכדורגל גדול לאין שיעור מבכל מקום אחר. הזירה, השחקנים, ההתפתחויות על כר הדשא, האוהדים, השסעים החברתיים, הפוליטיים, הכלכליים, ועוד ועוד ועוד. המורסה שמתפוצצת בימים אלו בכדורגל, היא קריאת אזהרה לחברה כולה מפני מה שמבעבע בה כבר יותר מדי זמן ומפני מה שמאיים להחריבה בכל רגע. ובאופן הרבה פחות מבוקר מהכאוס שראיתם עד כה בבלומפילד, בטדי, במושבה או בווינטר. בקרוב מאוד, אלא אם יחליט כאן מישהו להתעורר ולדבר על מדינה מוכה במקום על מכת מדינה ספציפית, זה כבר יגיע לבית של כל אחד ואחת מכם. המגרשים, בור הביטחון הידוע, כבר לא יוכלו להכיל את הפיצוץ.


הדברים נכתבים נגד מי שמבקש למקד את הצרות רק בכדורגל ונגד מי שמבקש למשוך בכתפיו ולומר "הכל חולה, אז למה אתם נטפלים דווקא אלי". אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אשם בדיוק כפי שראש הממשלה אשם, כמו שהרמטכ"ל אשם, כמו שהמפכ"ל אשם, כמו שמערכת החינוך אשמה, כמו ששרת הספורט אשמה. זה קרה במשמרת שלהם. של כולם. אין כאן אשם אחד, אין גם מושיע אחד. להציל את הכדורגל הישראלי מבלי לטפל בכל הנגעים, זה בערך כמו לטפל בשבר פתוח עם אגד מדבק. אם לא תהיה כאן התגייסות כוללת, הכרזה על שעת חירום, עוד נתגעגע לאירועים כמו זה משישי האחרון בווינטר. ראו הוזהרתם.


התגרה הגדולה, בהשתתפות שחקני שתי הקבוצות ומאמן בני לוד, סולימאן אזברגה. אל לה להתאחדות להחזיר את משטרת ישראל למגרשיםשרון בוקוב 


עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים מספורט הארץ ישירות אליכם

2 בינתיים, מאחר שלא נראה כי איש כאן באמת מעוניין בטיפול יסודי ומקיף, צריך לבחון אבי לוזון מה ביכולתו לעשות כדי לעצור את ההידרדרות בזירה עליה הוא אחראי. אפשרות ראשונה היא להתפטר. המסקנה הזאת מתבקשת במידה שלוזון, עדיין איש הגון לטעמי, יגיע לאחת משתי מסקנות: א. הוא אשם במצב, ב. אין לו איך להועיל.


אם לוזון חושב אחרת, הוא צריך לנצל את כוחו הכמעט בלתי מוגבל במסדרונות ההתאחדות, את האמון שעדיין שומרים לו מרבית הנציגים, ואפילו חלק ממבקריו, ולהכריז על שעת חירום, שתוליד צעדים קונקרטיים. עצירת המשחקים בשתי הליגות העליונות היא החלטה נכונה, גם אם נגועה בפופוליזם. נדירות צעד שכזה מלמדת כי לפחות אנשי הכדורגל מבינים שקורה כאן משהו חריג, כמעט צונאמי בלתי ניתן לעצירה. אם קודם חשבו שהבעיה היא ביציעים, עכשיו מתברר שהיא על כר הדשא, בקרב ספורטאים ועסקנים שטוהר הכדורגל היה אמור להיות נשמת אפם. אם מישהו מוצא נחמה בכך שהמהומות במושבה ובווינטר הן ללא הבדל דת, גזע ומין, שאלוהים יעזור לו ולנו.


ליגות בכירות בהרבה מהישראלית, וחברות לא פחות מורכבות מזו שלנו, נתקלו בבעיות דומות וידעו להתגבר. אפשר להזכיר את המודל הבריטי שידע אסונות קשים עד שהתעורר, אפשר להרחיק עוד יותר. ברמת המאקרו, מומלץ בהחלט לאמץ את המודל הבריטי, שניסה לטפל בבעיות הכדורגל כחלק מבעיות החברה והצליח במידה לא מבוטלת. ברמת המיקרו, במידה שאנחנו, אוהבי הענף, וההתאחדות, נופקר על ידי האחרים, כדאי לאמץ את ההיגיון האמריקאי.


דייויד סטרן קיבל ב־1984 עסק חולה. סמים, אלכוהול, אלימות, גזענות וכל נגע אפשרי פשו בליגת ה־NBA. סטרן ואנשיו החלו במה שאז נראה כפעולה סזיפית למיגור החוליים, וכעבור מספר שנים מועט יחסית הצליחו להפוך אותה לאחת הנקיות בעולם הספורט. יש שאומרים, נקייה מדי. בוב וודוורד וקרל ברנשטיין ‏(חושפי פרשת ווטרגייט‏) קיבלו המלצה "לעקוב אחרי הכסף", ג'רי מגוואייר ‏(טום קרוז כסוכן שחקנים‏) צעק בגרון ניחר "תראו לי את הכסף", סטרן פשוט החליט לקחת להם את הכסף. הקומישינר ניצל את כוחו וסמכותו כדי לפגוע בשחקנים, שופטים, מאמנים וכל מי שבאחריותו, במקום הכי כואב. שיטת החינוך הזאת, מתברר, עובדת נפלא.


תוצאות הקטטה ביום שישי ברמת גןשרון בוקוב

חברי הנהלת ההתאחדות חייבים להילחם ראשית בגזרה שקל וחובה לנצח בה. עליהם לקבוע רף ענישה קטלני, כמעט לא הומני, נגד כל עוסק בספורט שיהיה מעורב באירוע אלים. עונה ללא שכר, שתיים, אולי שלוש. נראה איזה מכור למותג לואי ויטון או להימורים לא חוקיים יעז אז להסתכן. במקביל, עליהם לשנות את התקנון כך שלדיינים לא יתאפשר אותו חופש שיפוטי, שלא לומר חוסר אחריות שיפוטי, שאפיין את ההרכב שבראשו עמד עמי פזטל. פזטל ושותפיו לדין טעו, אבל כך עושים גם כל מי שחושבים כי התגרה בווינטר היתה נמנעת אלמלא היה נדחה עונשה של מכבי פ"ת. פזטל ושות' לפחות לא היו פופוליסטים. התקנון חייב להחמיר עם קבוצות לא נורמטיביות, לאפשר בררנות גדולה בהרבה בקבלת בעלים חדשים ולא ראויים לכדורגל, לתגמל באופן נדיב קבוצות הוגנות ולא רק קבוצות הישגיות, להבטיח מלחמה ללא פשרות בנגע האלימות ולשכנע שההתאחדות עשתה כל שלאל ידה כדי להילחם בגידול הממאיר שמתפשט בכדורגל.


אל לה להתאחדות להחזיר את משטרת ישראל למגרשים. אסור שמישהו יחזיר את השוטרים למקום בו לא היו אמורים להיות מלכתחילה. שרים נואשים, שאמנותם דמגוגיה זולה, ודמויות ציבוריות שנמלאו חיל ורעד, קוראים לעשות כן, בעיקר כדי להסיר מעצמם אחריות. זהו פתרון שנועד להיות האליבי של כל מי שלא עושים דבר. במקום להחזיר את המשטרה, שרק העונה הוצאה סוף סוף מהמגרשים, מוטב להשקיע בתשתיות, בחינוך ובפיתוח מודלים ראויים להבראת הענף. אם כל אלה ייכשלו, מוטב שהמשטרה תהיה שם רק כדי לוודא שהעסק סגור, ואין איש בא ואין איש יוצא. מה יכולה בינתיים לתרום המשטרה? ובכן, לעצור מיד ולפתוח בהמשך תיק פלילי לכל מי שקשור לכדורגל והיה מעורב באירוע אלים שנייה לאחר שריקת הסיום.


3 בתשע בבוקר אתמול כבר הייתי בבית וגן. משחק ילדים בין בית"ר ירושלים למכבי ת"א צפון בה משחק בני. הירושלמים ניצחו. עוד לפני שחגגו את ניצחונם עם ההורים, מיהרו המנצחים ללחוץ ידיים למפסידים, השמיעו קריאות עידוד לעברם ורצו לקבל את מחיאות הכפיים שכל כך הגיעו להם. במקביל, עלו למגרש אימונים צמוד שחקני הקבוצה הבוגרת של בית"ר ירושלים.


הכדורגל כאן עדיין לא מת, ואל תתנו לאף מיואש לקחת אתכם אתו. הוא פצוע, מדמם, חולה, אפילו מאוד, ומשווע שיעזרו לו להתאושש. זה יכול להיות אבי לוזון, או אדם ראוי אחר, זאת צריכה להיות שרת הספורט שמצטיינת בעיקר בדיבורים, זה חייב להיות ראש הממשלה, זאת עשויה להיות החברה הישראלית שלא רוצה לוותר עליו ועליה. ואלו בעיקר צריכים להיות העוסקים בספורט, שחייבים עכשיו לחזור לרגעים בהם החלו לעשות את צעדיהם הראשונים בענף, לזכור את התמימות, הטוהר והיופי ולשאול איך כל זה אבד.


אם המהפך לא יתרחש מהר, אם לא יימצאו הפתרונות, אם לא תגענה תעצומות הנפש והפעולות המעשיות, דמויות הזויות ואופורטוניסטיות כמו איל ברקוביץ' ייראו לכולנו כמוצא היחיד. ובשביל מסקנה כזאת צריך להיות חולה. אפילו מאוד.

Read this article in English: Violence in Israel's soccer stadiums is just a sample of the real thing

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 43
  אפילו מאוד

  אני חייב להגיד שאני אוהב את איך שאתה משתמש במשפט אפילו מאוד בכל משפט שני במאמר.
  אני מאוהב בך, אפילו מאוד.

 2. 42
  הכול נעוץ בחינוך והסברה

  כדי שהתנהלות במגרשים תשתנה עלינו לשנות את החברה ואת ערכיה , עלינו לחנך את עצמנו ואת חברתנו בתהליך של חינוך והסברה לטווח הארוך שדרוש סבלנות והתגייסות מערכתית כוללת מתוך חשבון נפש חברתי מהם הערכים החשובים לנו כחברה. עד אז עלינו להטיל עונשים כואבים על כול המתפרעים

 3. 41
  בזמן שישנו

  בזמן שנרדמנו ירדה הרכבת מהפסים,והתאונה היא כמעט בלתי נמנעת,מוזר שבתחילת הכתבה מסביר הכתב יפה מדוע המתרחש במגרשי הכדורגל מהווה מראה למצב החברה בכללותה ואיך ניסיון לפתור הבעיה רק במגרשי הכדורגל דומה לפלסתר על שבר.צודק,רק מה בחלקה בשני של הכתבה עובר הכתב לסדרה של הצעות על סוגי הפלסתר האפשריים...תראו לי דוגמא אחת לגוף מוסד או ארגון היכול לשמש לנו להשראה וכמודל לדוגמא,שמעורר בנו התפעלות,שהיינו רוצים שאנחנו וילידנו יהיו חלק ממנו,יהיה קשה לכם למצוא.כי בזמן שישנו גדלו סביבנו פרא "ערכים" מכוערים במיוחד,המולידים אין ספור התנהגויות המותירות אותנו ללא מילים ועם הרגשה בלתי נסבלת.אי אפשר לנהוג בכולם ביד קשה כל יום כל הזמן,וגם אי אפשר לשים בכלא את כולם.ערכי הפרא שצמחו סביבנו[ישנה רשימה ארוכה] מסתירים את ערכי האמת בהם רובנו דוגלים ומאמינים המאפשרים לכל אדם להיות אדם באשר הוא.עלינו למצוא מחדש מהם אותם ערכי אמת,לטפח אותם,לחנך אותם בכל בתי הספר,לדבוק בהם בלי להרפות,ואז תוך עשר חמש עשרה שנים יצמח פה דור חדש שכולנו נתגאה בו ונוכל לקחת ממנו דוגמא. אז לא יתרחשו כל אותן המכווצות את ליבנו השכם והערב.נכון זה יקח קצת זמן אבל כולנו יודעים שאין באמת פתרונות של זבנג וגמרנו.זה מה שקרה בזמן שישנו,ועכשיו אנחנו צריכים להתעורר ולהתחיל לתקן,אולי עוד נצליח למנוע את התאונה.

 4. 40
  הבראת המערכת

  הזדהיתי עם כותב המאמר במיוחד עם המשפט: "מוטב להשקיע בתשתיות, בחינוך ובפיתוח מודלים ראויים להבראת הענף"
  מסכים במאה אחוז.
  לגבי אותה תקרית מכוערת. נו שויין אומרים באידיש. למה? כי זו תוצאה. כן תוצאה בלבד, של מה? שנים של חוסר חינוך והשקעה במה שבאמת חשוב. תיקשורת רדודה שמנציחה שליטה ושטחיות.
  אם נשכיל להבין שבתוצאות לא ניתן לטפל!!! אזי נוכל להפנות את המשאבים למה שבאמת עשוי לחולל את השינוי. למקום בו הסיבות טמונות - החינוך!

 5. 39
  המצב מדרדר

  החברה שלנו מדרדרת, וזה לא רק בכדורגל, רואים את זה כבר בצורה גורפת בכל התחומים, ילד נדקר - החברים בורחים במקום לעזור, יותר ויותר תאונות של פגע וברח, אלימות וניצול מיני של נערות ונערים, והרשימה עוד ארוכה...
  הכל מתפורר לנו מול העיניים, אפשר להאשים את כולם כי קשה לנו להבין שהכולם הזה, זה גם אני וזו אחריות שלי, אז אם לא נתאחד ונגרום לשינוי חברתי של החינוך וההסברה שלנו ושל ילדינו, גם בתקשורת וגם בכל החיים הסובבים אותנו, אז ביחד נוכל לחיות יותר טוב.

 6. 38
  פני הדור כפני הכלב....

  האלימות במגרשי הכדורגל, מהווה רק מראה לחברה החולה בה אנו חיים.מצב דומה אנו מוצאים בתוך מערכת החינוך, על הכבישים, וכן הלאה. רק דרך חינוך מחדש,לערכים כמו סלידריות, וכבוד לזולת, נוכל למגרה. עד אז, יש להגיב לאלימות, ביד חזקה ובלי פשרות.....

 7. 37
  להשיב לספורט את כבודו האבוד

  מצב האלימות מציב בפנינו מראה לא מחמיאה של ההדרדרות הערכית שהולכת ומעמיקה בחברה שלנו. הדבר נובע מכשל חינוכי מתמשך שכדי לטפל בו צריך תהליך חינוכי והסברתי ארוך שיקנה ערכים של דאגה והתחשבות בזולת ולא ברמיסתו. אז מה עושים בינתיים? משעים שחקנים או מי שמעורב באלימות ומטילים קנסות כספיים כבדים שירתיעו אחרים.

 8. 36
  מנהלות עסוקות ביחסי ציבור למפקח וכו' ולא מטפלות במהות ההתנהגות
 9. 35
  חינוך

  צריך לטפל בדחיפות בעצירת גל האלימות.הפתרון בחינוך והסברה.

 10. 34
  קטטת הזדהות עם העם במצרים! כל הכבוד!
 11. 33
  אלימות בכתיבה של בכתבים ובצורת הדיבור של פרשני הספורט

  בניתוח תוכן של הכתבות שפורסמו בשנה האחרונה ,תבחין שהפרשנים משתמשים במילים אלימות וכוחניות.הדימויים של הפרשן לקוחים מעולם המלחמה של הזכרים ולא ממושגים של תחרותיות.לעיתים ,סוג הכינויים שאתם מדביקים למאמנים/שחקנים/ מעליבים ומשפילים.זה ממש לא מקצועני ולא מעורר כבוד.זה מעודד לשחרר יצרים אפלים

 12. 32
  מעתה במקום כדורגל אמרו חיבורגל! בעולם המקושר של היום, כולנו תלויים זה בזה. לכן במקום לחנך לתחרותיות, עלינו לעודד הילד לקחת חלק פעיל בחברה. להשלים את חלקו הייחודי בפאזל השלם שנקרא סביבה. דוגמה נפלאה ליישום ערך החיבור, הוא משחק ה"חיבורגל", שהמציאו ילדים (6-12), המתחנכים על פי עקרונות החינוך האינטגרלי לצעירים: 1) לפני הבקעת גול, חובה להתמסר לפחות פעמיים. למה? כדי להבטיח שיתוף פעולה בין השחקים. 2) אחרי 2 גולים, מתחלקים לקבוצות מחדש. למה? כדי ליהנות מהמשחק ביחד ולא להיקשר לקבוצה מנצחת או מפסידה אחת. 3) קבוצה שמקבלת גול מתכנסת לדיון קצר במעגל, כדי להעלות הצעות איך לשפר את המשחק. 4) אסור לקלל, לצעוק ובוודאי לא להרים יד.
  1. רעיון מנצח! כל הכבוד
  2. הלוואי על כולנו חינוך כזה!
  3. רעיון מעולה!!!!!!!!!!!!!
 13. 31
  החברה הישראלית חולה

  החברה הישראלית חולה ודורסנית. כל אדם לעצמו. בעת צרה כבר אין ערבות. אפילו להתקבל לעבודה פשוטה לא יתנו לך אלא אם כן תהיה טרזן. יש תחרותיות דורסנית של כולם כלפי כולם. הרצון לשרוד ולנצח בכל מחיר הוא הסרטן בלב האומה. יש לשנות סדרים בחברה מתוך החברה ולא מתוך הממשלה.

 14. 30
  לא שכחת משהו? מה עם הכיבוש? זה לא בגלל הכיבוש?
 15. 29
  זה לא קרה במשמרת שלהם, זה קרה במשמרת שלנו.

  אנחנו, שסוגדים לתוכניות ריאליטי. שהפכנו את המילה תרבות למילה גסה (אלא אם כן, כמובן, מה שנותנים לנו לאכול זו תרבות, ועכשיו בואו ונשמע איך צריך לסגור את הערוץ הראשון, שעוד נותן לנו מנה מהדבר הזה שנקרא תרבות). שלא התמרדנו שחלק מהתכנים בערוצים המסחריים בכלל נקראים תוכן. שהילדים פה בקושי יודעים לדבר עברית כמו שצריך (מה קורה עם הערבית? הילדים הערבים מדברים ערבית תקנית?). כשלא השתוללנו כשמערכת המשפט פסקה עונשים מצחיקים לעבירות חמורות. כשעבריינים הפכו לסמי-סלבריטאים. כשתרבות הסלבריטאים התחילה לאכול פה בכל פה. כשהמשולש הפך לזירת-קרב, וזה בטח לא קרה ביום אחד, אז איפה היו כולם קודם?! כשיש רחובות בישראל שישראלים מפחדים ללכת בהם, והמשטרה חסרת-אונים כי בתי-המשפט פשוט משחררים את הפושעים בחזרה לרחובות. כי הפכנו לחברה צרכנית מגעילה, שצורכת ללא הכרה בשם הצריכה, ולא בשם הצורך, וכי התחלנו לסגוד לחומר (אם כבר כסף) ולא לרוח. לא שהחומר לא חשוב. הוא כן. אבל ללא חזון יפרע עם. איפה החזון?

 16. 28
  המצב בכדורגל הוא רק בבואה של המצב בחברה ......

  אין כבר מילים, כל הפשעים שאנחנו עדים להם כל יום. בעבר היינו גאים שאצלנו זה לא קיים ובלתי אפשרי, לעבור היום בגן ציבורי זה מסוכן!!!!
  לכן אי אפשר להמשיך ולאפשר את ההידרדרות לתהום חייבים פשוט שהבראת החברה תהיה הנושא הראשון עבור כל צד בחברה הישראלית כך שמצד אחד מתחילים לבנות הבראה מתמדת לחברה שכוללת חינוך והסברה מקיפים, ומצד שני יד קשה עבור המזיקים.

 17. 27
  לסגור את הליגה לשנה

  לסגור את ליגת הכדורגל לשנה,בתקופה זו לעשות הערכת מצב ולשנות את כל החוקים והתקנות,התוצאה צריכה להיות הרתעה מסיבית ,ספורט נועד להנאה ולא לגילוי יצרים אלימים,לאחר מכן יש לחנך את הדור הצעיר והמבוגר שמשחק נועד להנאה בלבד ומתוך מסקנה זו לגזור את שיטת החינוך,בין היתר יש לבטל את הטוטו אשר גורם לאם כל החטאים.

 18. 26
  זה מראה של החברה שלנו - צריך להתמקד בחינוך לשותפות לדאגה הדדית כמן במשפחה!
 19. 25
  כדורגל?

  נא לא להשוות בין החברה הישראלית ככלל לבין שחקני ואוהדי הכדורגל

 20. 24
  הכתובת על הקיר כבר עשרות שנים

  ואני יודע שיקללו אותי כסמולני, אבל צפיתי את זה עוד שרבין הורה לשבור לערבים את הידיים והרגליים. כאשר מרגילים את צעירינו שזה בסדר להכות את אלה ואחרים, הם חוזרים הביתה עם הרגל להכות, ולאט לאט זה מחלחל, אלימות בבתי ספר, ברחוב, במגרשי כדור-רגל, בדרוס-וברח.
  לטובתנו אנו, חיבים להפרד ולהתרחק.

  1. את סמולי! תפסיק להשתמש בשכל זה מעצבן אותנו! רוצה מכות?!
  2. בשנות ה50 לא הייתה אלימות חזקה? מכיר את מהומות ואדי סאליב?

   ויש לי חדשות בשבילך: השנות ה70 נרצח אוהד במשחק בעקבות מהומות.

   אבי מספר לי שבאמצע שנות ה60, כנער, היו כנופיות של אוהדים שרבים מכות אחד עם השני במהלך משחקים. סכינים, שרשראות אופניים וכיו"ב היו הציוד שהוא היה מדיע איתו בתור נער למגרשים.

  3. לא מדויק....

   הוא נפצע משוטרים ולא אוהדים ומת לאחר כמה שעות והמהומות החלו בעקבות זה. אז לפני שאתה מתלהם תקרא קצת ואל תקשיב למה שאומרים לך

 21. 23
  כתבה מעולה. ציין רשימת אשמים? זו בדיחהה.

  ממשלה, כנסת, משטרה? רובם מושחתים. אלימים.לא הגונים. דואגים רק לעצמם ומקורביהם. בלאגן כמעט בכל מקום. כנסו. זה כל החברה כולה. המנהיגים הם חלק מהחברה הקלוקלת ונבחרו על ידה. אז לומר שהאחריות היא עליהם? הרי הם זה אנחנו.  

 22. 22
  איך אפשר להשות בין היכולות של שטרן לאילו של לוזון, כמו סוסיתא למרצדס
 23. 21
  לא במקרה האירועים..

  האלימים קרו בהפועל ת"א, פ"ת ורמת גן.
  תבדקו לעומק ותראו שעברינים כבדים שקועים עמוק עמוק במועדונים אלו.
  כל האווירה ברמת גן היא אווירה עברינית. איפה אילנה דיין?

 24. 20
  הליכוד וליברמן יצרו חברה אלימה מושחתת ולא מוסרית. הישראליות היפה מתה בהתנחלות
  1. אלו פשוט שטויות. אין לך מושג על מה אתה מדבר

   ויש לי חדשות בשבילך: השנות ה70 נרצח אוהד במשחק בעקבות מהומות.

   אבי מספר לי שבאמצע שנות ה60, כנער, היו כנופיות של אוהדים שרבים מכות אחד עם השני במהלך משחקים. סכינים, שרשראות אופניים וכיו"ב היו הציוד שהוא היה מדיע איתו בתור נער למגרשים.

 25. 19
  לא במקרה זה קרה בהפועל תא, פ"ת ורמת גן..

  מי שיבדוק יראה שעבריינים מעורבים עמוק בתוך כל אחת מהקבוצות הללו.

 26. 18
  תלמיד ירק על מורה בבית ספר שבת שלי לומדת בו

  ומה קרה לו אתם שואלים? שום דבר.
  הורחק מבית ספר ליומיים.
  המדינה גמורה.

  1. כי אנחנו "מבינים" את התלמיד. פעם זכות התלמיד היתה ללמוד, זכות שלא היתה מובנת מאליה. היום לתלמידים יש רק זכויות, ואפס חובות.
 27. 17
  עוד חכם בדיעבד
 28. 16
  השכבות הסוציואקונומיות הנמוכות

  אלה ש"חולות" על כדורגל והימורים , בסטיונרים שמנהלים "עלאק" ואירגוני פשיעה , כולם שיכים לחציון הנמוך של החברה , ובהעדר איזונים הופכות להיות פני ישראל של המאה ה21 , אלימות בורות עוני , ציבור הזוי משיחי טיפש ומנוצל עד תום - חוות עבדים של בעלי הכסף והכח. לתפארת........

 29. 15
  מצטער שלומי, אתה טועה בגדול

  היעדר אכיפת חוק וענישה הולמים הם הגורם לאלימות בכדורגל. היעדר שיטור ראוי ובלתי מתפשר ביציעים, בתוספת של עונשים מגוחכים למתפרעים, יצרו מצב שבו האספסוף האלים של הצ'חצ'חים שולט באין מפריע ביציעים, ומבריח משם כל אדם שפוי ונורמטיבי. הטענה שאסור להחזיר את השוטרים למגרשים היא מופרכת לחלוטין, זה כמו לומר שצריך להוציא את המשטרה מהכבישים ומהרחובות כי זה מעצבן את העבריינים. אם היית במגרש באנגליה היית רואה איך המשטרה שולטת שם ביד רמה, ואוי לו לאוהד שיעיז להשתולל ביציע, לזרוק חפץ או אפילו לתפוס מקום מסומן שאינו שלו. במו עיניי ראיתי אוהד שמסולק מהיציע בגלל שלא הפסיק לקלל.

  אי אפשר להמשיך לתלות כל דבר ב"חברה הישראלית החולה" ולגלגל כל דבר שלא עובד כמו שצריך לפתחו של ראש הממשלה. זה מתכון בטוח לשיתוק, כי הכי קל לטעון שהכל מלמעלה, שהבעיה חורגת מתחום הכדורגל, ואין מה לעשות. יש מה לעשות עכשיו, והרבה, ולא צריך לחכות שהחברה "תשתנה".

  1. אתה בכלל חי פה?

   כי עזוב את ההתנהגות היומיומית של החברה שלנו בכל מקום , כביש או רחוב כמו שציינת, אם היית חי פה היית רואה שמי שהלכו מכות במגרשי כדורגל בשבועיים האחרונים אלו ה ש ח ק נ י ם !!!! אף אוהד לא גרם לקטטות האלה. למכבי פ"ת אין אוהדים בכלל!!!!!! אני לא אומר שהאוהדים בסדר אבל זו בעיה הרבה יותר גדולה ממה שאתה, ולצערי עוד רבים, חושבים. לא שוטר ולא מנהלת ליגה תפתור את זה.

 30. 14
  קודם כל צריך להסיר ניגודי עניינים

  מערכת שבה יש ניגודי עניינים היא מערכת חולה ומערכת חולה לא יכולה לעשות שום דבר משמעותי.
  אחרי שיסירו את ניגודי העניינים (הכל כך ברורים), ניתן יהיה לטפל באלימות ובשאר החולי שיש בכדורגל. נכון שכל החברה נגועה באלימות, אבל בכדורגל המצב קשה וחמור פי כמה וכמה. בכדורגל אנשים מרשים לעצמם יותר ממה שהם מרשים לעצמם מחוץ לכדורגל. קהל ושחקנים כאחד. כשהולכים למגרש כדורגל, אפשר ממש להרגיש את האלימות באוויר עוד לפני שאגרוף אחד נשלח לאוויר. למה זה ככה? לא יודע להסביר בדיוק. אבל כשאני הולך למשחק בחו"ל יש אווירה של משפחתיות וכיף, כאן יש אווירה של אלימות.
  לכן צריך לטפל בזה ולפי דעתי, רק עונשים אישיים כבדים ולא עונשים קולקטיביים על קבוצות. שחקן נוהג באלימות? חצי שנה הרחקה וקנס בגובה המשכורת לכל חודש שהוא מורחק. מאמן מרביץ? הרחקה לכל החיים. אוהד פורץ למגרש או מתפרע? שנה בכלא. בלי חוכמות. צריך להיות אחידים ותקיפים. כדי שאנשים ידעו בדיוק מה התוצאה של כל פעולה שלהם.

 31. 13
  שימו את עשרות המיליונים של הכדורגל בטניס ותקבלו ספורט וחינוך ביחד
 32. 12
  כמה צודק!

  אני חיה בארה״ב ולא להאמין איך יכול להיות אחרת. עד כמה הסביבה שבה אתה חי משפיעה על אורח חייך ומעצבת אותך. לחיות בארץ זה לחיות בתוך סביבה שונאת, נפיצה, צרת עין וקנאית. חברה אלימה ולא בטוחה. לחיות בארץ כמעמד ביניים זה לקצר את חייך בעשרות שנים. בארץ אם אתה רוצה להיות רגוע, אתה חייב להיות מיליונר או גנב במובן הרחב של המילה. בארץ לעולם לא תוכל לחיות ברוגע.

  1. שרת הספורט - ומעבר אליה

   הקשר שבין יו"ר הכדורגל למכבי פ"ת הוא בדיוק כמו הקשר בין יו"ר השחיה להפועל ירושלים. ניגודי עניינים בע"מ. רק שבכדורגל זה מצטלם "טוב" או נכון יותר - "רע". ולכן מגיבה שרת הספורט, או בכירים אחרים, רק כאשר זה מצטלם. וכשזה לא מצולם זה גם לא מעניין. זה לא הכדורגל, וגם לא השחייה. זו תרבות המקום.

 33. 11
  אין ספק שהכיבוש משחית, עד מתי נחזיק ברמלה לוד?

  הם בני תרבות אחרת, מנהגים אחרים, דת אחרת, ובכל זאת אנחנו מתעקשים לשלוט על עם אחר היושב ברמלה-לוד. אחר כך אנחנו מתפלאים על פרץ האלימות הזה, עם כבוש ע"י עם אחר המזלזל בערכי האיסלם לא יוכל לשבת בשקט, זה מבעבע ומבעבע עד שמתפוץ בקול גדול.

  לפי דעתי הגרוע עוד לפינינו, כיבוש טייבה, סכנין ואום אל פחם לא פחות גרוע.

  נ.ב
  נכון, היו שם גם יהודים, אבל ברגע שאתה נמצא בסביבה אלימה עקב הכיבוש אז גם אתה נשאב.

 34. 10
  כמה שאתה טועה

  הכדורגל מייצג את כל הרע בספורט
  המוני צופים שאינם עוסקים בספורט
  שמואגדים בקבוצות אוהדים שהצלתם וכבודם תלויה בביצועי הקבוצה
  שמוכנים בכל העולם להאבק ולהרוג למען המטרה
  בתמצית, זה ספורט להמונים שעסוק בשלהוב יצרים ומחליף את מלחמת השבטים ההסטורית במלחמת מחנות אוהדים
  כל מה שנשאר זה לרחם באנשים שחלק גדול מעולמם שה האח הגדול ושאושרם תלוי בקבוצה של 11 שחקנים שמתרוצצים על הדשא עם כדור

 35. 9
  כמו שאמר ישעיהו ליבוביץ בשנות השישים!!

  הוא אמר שנסתאב! הוא אמר שעם ששולט על עם אחר - אחת דינו. והוא צדק. את כל האגרסיה שמלמדים בצ'קפויינט נגד פלסטינים - את כל זה רואים היום בתוך הארץ. את כל האגרסיה הכביכול מעודנת מתחשבת ונחוצה שאנחנו מוצאים בנמל התעופה בנתב"ג - את כל זה אנחנו מוצאים פברצוף שלנו. את הגזענות שנולדה נגד ערבים והיתה אחר כך נגד רוסים ונגד שחורים, הומואים גרושות ואחרים (יש וועדות קבלה לדיור בישובים נגדם! וזה חוקי במדינה מטורפת!!! )- כל זה מונח היום לפני או בתוך הפנים. היום אסור לכל מי שרוצה להיות ביום העצמאות בקיסריה. למה? כי לא כולם שווים. ועל כל זה התריע ליבוביץ לפני יותר מחמישים שנים.

  1. צודק! בבריטניה למשל אין אלימות מסביב לאירועי ספורט...
  2. 22 חוליגנים

   כל מילה בסלע. ליבוביץ אמר את שאמר על הכיבוש המשחית, וצדק בכל מילה. ועל כדורגל הוא אמר: 22 חוליגנים שבועטים בסמרטוט עור. בישראל קוראים לזה "ספורט".

  3. כרגיל הקישוריות של כל דבר רע לבעיה הפלשתינאית הוא טימטום אחד גדול ומונע פתרון נאות לבעיה. למי שמתמצא בדברים אזי ההתפרעויות בשלושת המשחקים האחרונים (הפועל-מכבי ת"א, מכבי פ"ת-הפועל חיפה, בני לוד-הפועל ר"ג) מקורם בשחקנים במגרש ולא בגורמים אחרים, ו- 99% (אם לא 100%) מהם כלל לא שרתו בשטחים (וחלקם הגדול לא בדיוק שרת בצבא רגיל או בכלל לא שרת בצבא). רצוי שהשמאל יפסיק להיות מטומטם וע"י כך יקל על פתרון בעיות של החברה הישראלית.
  4. ידעתי שאראה תגובות מן הסוג הזה

   מי שחושב שהחברה הישראלית לא הייתה אלימה בשנות ה50 ו60 פשוט חי בספרה אחרת. אין לו מושג על מה הוא מדבר.

  5. מעניין מה שאתה אומר

   הערבים במדינת ישראל מעורבים בפשיעה אלימה פי כמה מאחוזם היחסי בחברה. מה זה אומר עליהם? שהם שולטים בעם אחר ומשם זה מגיע? אולי פשוט הערבים פה מרגישים מאויימים בדיוק כמו שאנחנו מרגישים מאויימים מפיגועי טרור ולכן אנחנו אלימים יותר?
   אגב, אני ממש לא חושבת שאנחנו אלימים יותר מכל חברה אחרת, ההבדל הוא שכאן אתה יכול לראות את זה, ובארצות הברית ובאירופה, אתה לא.

 36. 8
  הכול בגלל הכיבוש (של מלוינס/פוקלנד)
 37. 7
  אם לקצין בצה"ל מותר להכות מפגין, למה לשחקני כדורגל אסור להכות?
  1. לקצין בצהל מותר גם להרוג אויבים. מה דעתך?
 38. 6
  שבת שלום

  להקרין שוב את הסרט "שבת שלום" של אורי זהר שמורכב מקטעי מהלומות במגרשי הכדור-רגל בשבת.

 39. 5
  הזדמנות לסגור הכדורגל בישראל ולטפח ענפים מוצלחים יותר כמו ג'ודו, שייט וכו'
 40. 4
  אוהדי כדורגל הם ברובם עם צעקני וגס וגסות הולכת יפה עם אלימות

  אל תשפוט את החברה כולה דרך עיני אוהד כדורגל - זה כמו לשפוט את עולם המבוגרים מעיני המתבגר..

 41. 3
  אז בסופו של דבר, אחמדינז'אד לא טעה...
 42. 2
  לראות את האור

  כחובב כדורגל ותיק, אוהד הפועל חיפה ואב לילד בן 11 המשחק בליגה לילדים- אני חייב לומר כי זהו הטור הנכון ביותר שקראתי בימים האחרונים ביחס לאירועים בשדה הכדורגל אגב כאיש חינוך אני טוען מזה שנים כי למערכת החינוך יש תפקיד חשוב יחד עם ההורים בעיצוב דור אוהדים חדש

 43. 1
  כתבה מצוינת. חבל שאת משרד החינוך לא העמדת בראש האשמים, כי הוא האשם הראשון.

  חינוך כל כך רדוד ללא שום בסיס ותשתית, המבוסס בעיקרו על פרויקטים יחצניים והעמדת פנים של לימוד ושל מתן ערכים מוביל דור שלם להיות ברובו צרכן של האח הגדול, מפונק וחסר יכולת לדחות סיפוקים. אז למה לא אלימות? למנ לא להוציא את העצבים? זה הרי כיף. מה יש כתחליף?
  הכול מתחיל ונגמר בחינוך.

  1. אירית יקרה הילדים שלנו לא מעניינים את משרד החינוך שהוא בכלל משרד להשגת ציונים גבוהים בכדי להעלות את ישראל בדירוג מבחני פיזה והמיצב. הילדים שלנו הם פשוט משרתים בצבא הציונים של משרד החינוך והפוליטיקאים שלנו משתמשים בהם בכדי להעלות את קרנם בבחירות הבאות
  2. ובגלל זה קבוצת הילדים הפגינה התנהגות כל כך מתורבתת?
  3. איזה חינוך.. זה ההורים

   עם כל הכבוד.. צריך לזכור שההוררים אשמים, תמיד! אם נותנים לילדים שלנו לחשוב שהתנהג כמו קוף בג'ונגל זה בסדר, זה מה שיקרה. אני לא מבין למה כולם מאשימים משהו אחר. אנחנו צריכים להאשים את עצמנו!!!