פרשנות

אז מי הבוס?

אלו שוב אותם ראיות, עדים וסיפורים. אז מדוע נדמה שהחקירה החדשה תשבור סופית את לאנס "הבוס" ארמסטרונג ואת המיתוס שנוצר סביבו

שבועיים בלבד חלפו מאז שלאנס ארמסטרונג בן ה-41 ניצח את תחרות חצי איש הברזל של הוואי. ארמסטרונג, המכונה "הבוס", כבר חשב שהשקט המיוחל הגיע והיה בעיצומו של מרדף אחרי תואר חדש - אלוף העולם באיש הברזל. אבל השקט שוב שיקר. הפעם נתפס ארמסטרונג בצרפת, מתאמן למבחן האמיתי הראשון בתחרות איש הברזל של ניס. הטור הארור שב לרדוף אותו – שוב הסמים, שוב האשמות ושוב ההכחשות. "עברתי מעל 500 בדיקות ויצאתי נקי", הוא ממשיך לנסות ולשכנע אותנו בכל פעם מחדש.

אבל הפעם אלה כבר לא החוקרים הפדרלים שמנהלים את "ציד המכשפות" אחרי האיש שניצח את הטור דה פראנס שבע פעמים, אלא הסוכנות האמריקאית למניעת שימוש בסמים. אלה אותם חבר'ה שסרבו להניח את הנשקים, גם אחרי שהפדרלים נכנעו והפסיקו את החקירה נגדו בפברואר האחרון. השבוע קיבלו עורכי דינו של ארמסטרונג לידיהם מסמך מפורט בן 15 עמודים שמאשים את הרוכב בנטילת חומרים אסורים עוד בשנת 96' (שלוש שנים לפני שניצח את הטור הראשון). "אותנו לא מעניין הפשע", אומרים בסוכנות, שבינתיים גרמה להשעייתו של ארמסטרונג מחלום הטריאתלון, "אנחנו מחפשים את החומר".

לאנס ארמסטרונגרויטרס

הראיות שהסוכנות טוענת שיש בידיה רבות: החל מהוכחות שבדיקות הדם של ארמסטרונג עברו מניפולציה ועד עדויות מהאנשים שחיו ושירתו את האגדה. ככל הידוע, ישנם יותר מעשרה רוכבים שעומדים בתור לדוכן העדים ומוכנים להישבע כי ראו את הבוס שלהם נוטל סמים, או לפחות שמעו אותו מדבר על כך. המכתב גם הכיל רשימה מפורטת של "תוספים" מעניינים: EPO (משפר ביצועי סיבולת), טסטוסטרון, הורמון גדילה אנושי, סטרואידים אנטי דלקתיים, קורטיזון ולקינוח עירויי דם. בקיצור: החומר ממנו עשויים אלופים.

עם זאת, נראה שלסוכנות אין שום דבר חדש על ארמסטרונג. כל מה שנאמר חוזר על עצמו ולמען האמת די מתחיל לשעמם. מדובר באותם עדים ובאותם ממצאים, רק שהפעם יש איש חדש מאחורי ההגה: את החוקר הפדרלי ג'ף נוביצקי מחליף מנהל החקירות הבכיר והנמרץ של הסוכנות למניעת שימוש בסמים, טרוויס טייגרט.

הסוכן טייגרט, לוחם צדק בלתי נלאה למען ההגינות בספורט, כנראה ילך על פי צו מצפונו ולא ייתן לשדולת ארמסטרונג לבלבל אותו. "אנחנו מתייחסים לספורטאים באותה דרך שבה אנו אוכפים את החוקים – ברצינות ובכבוד", טען הסוכן בראיון לרדיו, "אבל את החוקים נאכוף בנחישות". עורכי דינו של הרוכב כבר הספיקו להאשים את הסוכן במתן "סוכריות" לכל מי שיהיה מוכן להעיד נגד המעסיק שלהם. מבחינתם, כל החגיגה החדשה היא עוד ניסיון לתפוס טרמפ על הרוח הגבית החדשה שיצר ארמסטרונג עם חזרתו לטריאתלון.

ארמסטרונג עובר בדיקת סמים בטור דה פראנס. אותן שנים היו ידועות כ"ליברליות"אי–פי

אם החוקים של טייגרד אכן ייאכפו, מדובר קודם כל במחיקתן של כל הזכיות של ארמסטרונג בטור הצרפתי. לאחר מכן תבוא ההשעיה לשארית חייו מספורט. האיש שמאמין כי לאפשר לספורט ולספורטאים לפקח על עצמם זה כמו "לתת לשועלים לשמור על לול תרנגולות", יזרוק את חלום איש הברזל של ארמסטרונג לפח הזבל. למרות שלסוכנות אין סמכויות פליליות, צריך אלוף הטור - שטען בעבר כי החקירה הפדרלית גבתה ממנו מחיר רגשי כבד - להכין את הממחטות לסיבוב התכתשות נוסף שייעשה מכוער מיום ליום. לא ברור עוד כמה זמן יצליח האלוף להסתתר מאחורי מפעל הצדקה המשגשג שלו. יותר מדי אנשים מחכים לראות אותו נופל, וגם הציבור האמריקאי מתחיל להטיל ספק בניקיון כפיו.

לארמסטרונג, שממשיך להתנגח בסוכנות דרך חשבון הטוויטר שלו, יש עוד שמונה ימים להגיש את תגובתו לאישומים. רק לאחר מכן יוכל לעלות ולטעון מול ועדה מיוחדת. בינתיים הוא מסרב להתייצב בפני הסוכנות, שטוענת כי הוא "הרוכב האמריקאי היחיד שאי פעם סרב להתייצב מולנו". ובכל זאת, אם הכול יתקתק כמו שצריך, בחודש נובמבר יועלה "הבוס" לשימוע, בו שוב יתייצב מול העדויות של חבריו לקבוצה - פלויד לאנדיס וטיילר המילטון (שניהם הואשמו בשימוש בחומרים אסורים). את אליפות העולם באיש הברזל, שתיערך בחודש אוקטובר בקונה, ארמסטרונג כנראה יראה מהכורסה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 17
  פרובוקציה עיתונאית או עיתונאי פרובקטיבי,ומה על עיתונאות הוגנת.

  כתב יקר,מה עם סיקור הוגן,מה עם זכויותיו של לאנס אמסטרונג,האם בכדי להעלות את הרייטינג אתה מוכן "לעגל פינות" ? אינך צריך לטרוח ולהשייב התשובה בגופ השאלה.

 2. 16
  מעניין אילן

  בדיוק מה שכתבתי לפני אי אלו שנים בפורום אופניים ומישהו הגיב לי ....

  מי היה המגיב ..... למיטב זכרוני כן אתה ....

  ומה כתבת ....לא חשוב היו לך טענות לחפותו ....

  והיום אתה טוען להרשעתו ..... נו טוב ככה זה ... בעיתונות
  כשאפשר לרכב על סקופ אז אפשר ....

  אז קרא שוב הם מחפשים את החומר לא את הפשע .

  עכשיו נשאר לשאול למה ?

  מה החומר זו השאלה המענינת.

  כי בעצם אין לנו מושג מה היתה התרופה הנסיונית שהצילה את
  לאנס והאם היו חומרים ותוספים שהיה עליו לקחת בהצמשך .

  למעשה יש כאן משחק מעניין שמתנהל כבר הרבה שנים
  והוא רחוק מסיום השאלה מה הוא לוקח ומהם האישורים שיש בידיו ...

  וכנראה שמדובר בסוד כמוס מאד .

 3. 15
  רדו מהבן אדם

  לא מובנת לא האובססיה להפיל את ארמסטרונג. הבן אדם נבדק מאות פעמים. חלק מהבדיקות היו בדיקות פתע ללא ידע מוקדם. לא הצליחו למצוא שום דבר. גם אם אני יוצא מהנחה, שהוא לקח חומרים אסורים, הוא לא עשה את זה לעיני אנשים אחרים ובטח לא התרברב על כך באוזני אנשים אחרים. בקיצור רדו מהבן אדם.

 4. 14
  לאנס תהיה חזק! תראה להפ מה זה, לאנטישמים (-;
 5. 13
  "ככל הידוע, ישנם יותר מעשרה רוכבים שעומדים בתור לדוכן העדים ומוכנים להישבע כי ראו את הבוס שלהם נוטל סמים, או לפחות שמעו אותו מדבר על כך///"

  עשרה רוכבים שיודעים שכל עוד הוא בתחום אין סיכוי שהשם שלהם ישמע.
  מעניין.

 6. 12
  כמה אנשים יפים כמוהו יש? בין היתר, ארמסטרונג תורם למחלקת סרקומה במכון דנה פארבר בבוסטון
 7. 11
  and here's coming Lance Armstrong as fresh as a daisy לא נשכח אותך, לאנס
 8. 10
  בשורה הראשונה: "ניצח את התחרות". אולי "ניצח בתחרות"? יש עורכים באולם?
 9. 9
  שניהם צודקים

  החוקר שטוען שהוא היה על סמים, ולאנס שפשוט עשה מה שכולם עשו..
  לפני 15-10 שנים כולם אבל כ ו ל ם בטור היו מסוממים בדרך כזו או אחרת, המזל הנאחס של לאנס הוא זה שהוא אמריקני ושם מצאו מישהו שירדוף אחריו..
  הטור זה קרקס וכולנו נהינו כשהחיות קפצו דרך החישוק אז למה הצדקנות עכשיו? למה לקחת תארים מהמסומם שהיה יותר טוב משאר המסוממים, כי הוא אמריקני?
  רוצים להיות בסדר אז תנקו ע כ ש י ו את הספורט מהסמים, כל השאר זו סתם צדקנות מטופשת ומיותרת

 10. 8
  לא אשכח בחיים את הפריצה המטורפת של לאנס באחת העליות הקשות באלפים - דרמה מדהימה
 11. 7
  מתוך הגדרה זוכה בטור חייב להיות מסומם

  מכיוון ש 30 אחוז לפחות מסוממים אין סיכוי ללא מסומם לזכות. אני לא מבין אבל למי איכפת. אותי לא מעניין אם הם מסוממים או לא ורק הפקידונים ב WADA חייבים להצדיק את המשכורות המנופחות שלהם.

 12. 6
  "כמה זמן יצליח האלוף להסתתר מאחורי מפעל הצדקה המשגשג שלו" . התבלבלת, זה לא בדיוק מפעל הפייס הצדקני...
 13. 5
  הכל קנאה

  ימותו הקנאים. האיש הוא אגדה עם סמים ובלעדיהם, כולם לקחו לוקחים ויקחו ועדיין אין כמו לאנס

 14. 4
  כך נראה משתמש בסמים? אז כדאי
 15. 3
  Shame on you losers. 500 tests, 500 times clean
 16. 2
  נשמע שהכותב כבר הרשיע אותו, לא ברור על סמך מה.
  1. מסכים. לא מקצועי
 17. 1
  זה מה שמעניין בספורט?

  רק אם יש סמים, נפילות ודומה כותבים כתבות?

  למה לא להגיע לסדרת האליפויות באופני כביש שיערכו השבוע ולכתוב על הספורט!

  האליפויות יערכו בשדה יואב, חיפה, אלוני הבשן ועפולה!

  נטו ספורט ובישראל. זה מה שחשוב!

  1. תמיכה בספורט ישראלי

   צודק