בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אין פטריארך בירושלים

מבחינת הכנסייה היוונית-האורתודוקסית, הפטריארך איריניאוס אינו משמש עוד בתפקידו. ממשלת ישראל, היחידה שעדיין מכירה בו, מינתה ועדת חקירה לבדיקת הפרשה שהביאה להחרמתו

תגובות

בימים הקרובים תתחיל ועדה ממשלתית בראשות השר צחי הנגבי לחקור את האירועים שהתרחשו בחודשים האחרונים בפטריארכיה היוונית-האורתודוקסית של ירושלים. בינתיים הפטריארכיה כמעט משותקת. ברשותה מנזרים, כנסיות, מוסדות חינוך ורווחה ורכוש רב. היא אמורה לשלם משכורות, לתחזק את המנזרים והמוסדות, לנהל את הרכוש, לגבות שכר דירה. אבל כעת רק מעט מכל אלה נעשה. הפטריארך אירינאוס הראשון מתקשה לתפקד. רוב הכמרים בכנסייה מחרימים אותו. הוא יושב במעונו בפטריארכיה בעיר העתיקה של ירושלים, מוקף בחבורה קטנה של כמרים התומכים בו וזוכה לשמירה של אנשי ביטחון ישראלים וחיילי משמר הגבול.

הכמורה הבכירה של הכנסייה בירושלים החליטה על הדחתו של איריניאוס. הכמרים הבכירים אף מינו לו ממלא מקום (קאימקאם) - המטרופוליט הוותיק קורנליוס. אבל כלל לא ברור אם להליכי ההדחה יש תוקף חוקי. ועדת החקירה הישראלית תצטרך לחקור את השתלשלות הפרשה ולהחליט על מדיניות ישראל בנוגע למשבר.

הבעיות החריפות בפטריארכיה התחילו עם מותו של הפטריארך הקודם דיאודורוס בדצמבר 2000. רבים ציפו אז לבחירתו של הארכימנדריט תימוטיאוס, שהיה יד ימינו של דיאודורוס ונחשב ליורשו הכמעט ודאי. אולם מי שנבחר למשרת הפטריארך היה הארכימנדריט אירינאוס, שבשנים שלפני מותו של דיאודורוס כיהן כנציג הפטריארכיה ביוון ולא גר בארץ.

בחירתו המפתיעה של איריניאוס היתה בבחינת מהפך שלטוני בפטריארכיה. רבים בישראל לא רצו באירינאוס, אם מסיבות פוליטיות (הוא נחשב "אוהד ערבים") ואם מסיבות עסקיות. לפטריארך הקודם דיאודורוס ולסגנו תימוטיאוס היו קשרים הדוקים עם גורמים שונים בישראל, ולא היה ברור אם הפטריארך החדש ימלא הבטחות ויקיים הסכמים שנתנו קודמיו.

פפדימס נכנס לתמונה

בין ההסכמים האלה היו שתי עסקות גדולות שעשו דיאודורוס ותימוטיאוס עם עמותות מתנחלים בעיר העתיקה בירושלים. העסקה הראשונה היתה שכירה לטווח ארוך (שמשמעותה המעשית קנייה) של אכסניית סנט-ג'ון (מר-יוחנא) סמוך לכנסיית הקבר. ב-1990 נכנסו לאכסניה מתנחלים מעמותת עטרת כוהנים אחרי שמדינת ישראל, באמצעות שר השיכון אז דוד לוי, שילמה בעבור הנכס מיליוני דולרים בחשאי. בעסקה השנייה, ב-1998, נשכר מלון "פטרה" ברחבת שער יפו (גם כאן המשמעות המעשית של העסקה היתה קניית הנכס). בשני המקרים ייצגו את המתנחלים מתתיהו דן, שעוסק ברכישת נכסים ליהודים בשכונות הערביות בירושלים, והעורך דין איתן גבע. זהות רוכשי הנכסים ומקור הכספים נשמרו בסוד, וזאת באמצעות שימוש בחברות הרשומות בפנמה ובאיי הבתולה.

ביצוע שתי העסקות הללו לא הושלם. את מלון פטרה המשיכו לתפעל השוכרים הערבים שלו. לגבי אכסניית סנט-ג'ון ניתן פסק דין של בית המשפט העליון, התובע את פינוי המתנחלים אולם מאפשר לחברה מפנמה להכניס זמנית לאכסניה 20 שומרים, שיישארו שם עד לדיון סופי בפרשה. 20 השומרים היו מתנחלים, שהביאו למקום את בני משפחותיהם והפכו את האכסניה לשכונה יהודית קטנה, הפועלת בסיוע ממשלת ישראל.

המתנחלים ותומכיהם חששו מאיריניאוס, שנבחר בקיץ 2001. הם לא הכירו אותו ופחדו שלא ימשיך את המשא ומתן להשלמת העסקות, שבהן התחילו הפטריארך הקודם וסגנו. תומכי המתנחלים בממשלת שרון, כמו השרים עוזי לנדאו ונתן שרנסקי, עשו הכל כדי לשבש את עבודת הפטריארך החדש. כשנתיים וחצי עיכבה ממשלת ישראל את הכרתה באיריניאוס.

בינואר 2004 הכירה סוף סוף הממשלה באיריניאוס. בתוך כך הגבירו המתנחלים את מאמציהם לשתף עמו פעולה, כדי שימשיך בהליכים לביצוע העסקות. איש מפתח ביחסים בין הפטריארכיה למתנחלים היה צעיר יווני בשם ניקולאס פפדימס, שהפטריארך שכר כיועץ כספי ונתן בו אמון מלא. פפדימס קיבל מהפטריארך ייפוי כוח לבצע עסקות עם המתנחלים וניהל עמם משא ומתן ממושך. הוא פעל למימוש העסקות של אכסניית סנט-ג'ון ומלון פטרה וחתם על עסקות חדשות, כמו מכירת מלון אימפריאל בשער יפו ונכס קטן בשכונת באב אל-חוטא שברובע המוסלמי.

לכאורה, העסקות הללו אינן יוצאות דופן. הפטריארכיה האורתודוקסית של ירושלים היא בעלת רכוש עצום בכל חלקי הארץ והיא מעורבת במאות ואולי אלפי עסקות עם שוכרי נכסים, יהודים וערבים. כך למשל, הפטריארכיה עשתה עסקת קומבינציה עם קבלנים יהודים לבניית פרויקט המגורים המפואר גבעת אנדרומדה ביפו וקיבלה בתמורה עשרות דירות. בירושלים עשתה הפטריארכיה שורה של עסקות ליד מלון המלך דוד, בגן הפעמון, ברחביה, בסן סימון ובעמק המצלבה. עסקות דומות נעשו עם ערבים בנצרת ובמקומות אחרים בגליל, ועם פלשתינאים בגדה ובעזה. שוב ושוב נשמעו טענות שלפיהן ברבות מהעסקות היו מעורבים תשלומי שוחד ומעשי שחיתות, אבל רק כאשר נחשפו העסקות בעיר העתיקה בירושלים קמה מהומה, שהגיעה עד כדי מרד בפטריארך.

הסיבה למהומה היא שהעסקות עם המתנחלים בעיר העתיקה, שנעשו בתמיכה ובסיוע כספי חשאי של ממשלת ישראל, לא היו עסקות בעלות אופי כלכלי. עמותות המתנחלים לא קונות נכסים ברבעים המוסלמי והנוצרי בעיר העתיקה למטרות רווח כלכלי. כוונתן היא להרחיב את ההשתלטות היהודית בשכונות הערביות של ירושלים. קניית הנכסים בשער יפו יכולה להיחשב צעד פוליטי אסטרטגי בעל משמעות מרחיקת לכת. שער יפו הוא הכניסה הראשית לעיר העתיקה; ממנו יוצאות הדרכים לרבעים הנוצרי, הארמני והיהודי. מי שמחזיק במפתח לשער מחזיק במפתח לעיר כולה.

ניקוס פפדימס, שחתם בקיץ ובסתיו 2004 על העסקה החשאית למכירת הנכסים בשער יפו עם נציגי המתנחלים מתתיהו דן ועו"ד גבע (שוב באמצעות חברות הרשומות באיי הבתולה), היה באותה תקופה האיש הקרוב ביותר לפטריארך. הוא אומר שעשה הכל בידיעה ובאישור של הפטריארך, ודבריו נשמעים סבירים. רוב אנשי הפטריארכיה בטוחים שכך אכן היה. שתי העסקות שעשה פפדימס עם המתנחלים היו בעצם עסקות המשך לעסקות שעשה הפטריארך הקודם ואין ספק שבפטריארכיה היו שידעו עליהן.

מיליונים ירדו לטמיון

באוקטובר 2004 פרץ סכסוך בין פפדימס ובין הפטריארך. נראה כי הטענה העיקרית של הפטריארך היתה שפפדימס חרג מסמכויותיו בכל הנוגע לעסקות עם המתנחלים. הפטריארך איבד את אמונו בפפדימס. הוא חדל להזמינו לישיבות וסירב לראות אותו. פפדימס נקלע למצוקה. בין השאר הוא לא היה יכול לעמוד מאחורי ההתחייבויות שנטל בשם הפטריארכיה בעת חתימת העסקות עם המתנחלים.

בנובמבר 2004 התנגשה מכונית ישראלית במכוניתו של איריניאוס בנתיבי איילון בתל אביב. איריניאוס היה בטוח שמישהו מטעמו של פפדימס מנסה להתנקש בחייו (טענה שנראית חסרת בסיס). פפדימס, מכל מקום, החליט לברוח מהארץ. הוא עזב עם משפחתו, ובפטריארכיה נפוצו שמועות על כך שמעל בכספי הכנסייה, אולי בשיתוף עם האיש שפרש עליו בעבר את חסותו, הפטריארך.

בריחתו של פפדימס יצרה בעיה חמורה לנציגי המתנחלים. הם שילמו מיליונים לפטריארכיה (רוב הסכום הגיע כנראה ממקורות ממשלתיים) - והנה אין עסקות. בינואר ופברואר 2005 ניסו המתנחלים לבוא בדברים עם הפטריארך ועם עוזרו הכספי החדש, כומר צעיר שהגיע מיוון ששמו גם כן איריניאוס (הוא מכונה "איריניאוס הקטן"). הפטריארך ועוזרו החדש סירבו להכיר בעסקות שעליהן חתם פפדימס ולא המשיכו בהליכים למימושן. נציגי המתנחלים ראו כיצד הכסף ששילמו יורד לטמיון ואיימו על הפטריארך שיפרסמו את הפרשה. לפני חודשיים וחצי הדליפו המתנחלים פרטים על העסקות ל"מעריב", ובפטריארכיה פרצו מהומות והתחיל המרד נגד איריניאוס. יריביו הכמרים, בהם השניים שהתמודדו מולו על משרת הפטריארך, הצליחו לגייס רוב להדחתו. הסיבה הרשמית להדחה לא היתה המכירה ליהודים בעיר העתיקה, אלא העובדה שלא דיווח על העסקות למועצה העליונה של הכמרים.

ממשלת ישראל והרשות הפלשתינית עדיין מכירות באיריניאוס כפטריארך היווני-האורתודוקסי של ירושלים. ממשלת ירדן ונציגי הכנסיות האורתודוקסיות בעולם, וכן רוב הכמרים הבכירים בירושלים, מחרימים אותו. מבחינתן איריניאוס הוא פטריארך מודח. ועדת החקירה הישראלית תצטרך לגלות כיצד התגלגלה הפרשה ומה היה חלקה של ממשלת ישראל בעניין.אירינאוס. כעת הוא יושב מבודד במעונו בירושלים וזוכה לשמירה של אנשי ביטחון ישראלים וחיילי משמר הגבולתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו