יעלון: עודכנתי לראשונה בעניין ההתנתקות אחרי שהתוכנית פורסמה ולובנה עם ארה"ב - כללי - הארץ

יעלון: עודכנתי לראשונה בעניין ההתנתקות אחרי שהתוכנית פורסמה ולובנה עם ארה"ב

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הרמטכ"ל לשעבר, משה יעלון, עודכן לראשונה על תוכנית ההתנתקות שבועיים לאחר שפורסמה בתקשורת. כך אמר אתמול יעלון לוועדה לביקורת המדינה, שדנה בתהליך קבלת ההחלטות של ראש הממשלה אריאל שרון, בעקבות הספר "בומרנג" שכתבו רביב דרוקר ועופר שלח, הבוחן בין היתר את קבלת ההחלטה על ההתנתקות.

יעלון אמר כי שמע לראשונה על ההתנתקות בשיחה שקיים עם שר הביטחון, שאול מופז, שבועיים לאחר הפרסום בתקשורת. התוכנית פורסמה ב"הארץ" ב-2 בפברואר 2004. לדברי יעלון, נודע לו על התוכנית רק לאחר "כנס הרצליה" - "ב-17 בפברואר 2004 התקיימה התייעצות ראשונה בנושא. זה היה אחרי שהנושא לובן עם האמריקאים, ואולי גם עם המצרים. מספר היישובים שמיועדים לפינוי בצפון השומרון לובן רק מאוחר יותר", אמר.

יו"ר הוועדה, ח"כ יורי שטרן (האיחוד הלאומי), שאל את יעלון האם הוזמן לדיון אצל שרון, על השלכות ההתנתקות, רק לאחר פרסומה ברבים ולאחר סיכום עם האמריקאים. יעלון השיב בחיוב.

ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל) שאל, האם הערכת המצב התקיימה רק לאחר שהתקבלה ההחלטה, ויעלון השיב בחיוב.

יעלון ציין כי "מה שקרם עור וגידים מבחינתי, התחיל בשאלות שנשאלתי בקיץ 2003 כאשר על הפרק עלה, בדיונים פוליטיים, הרעיון לגבי אפשרות של פינוי יישוב עד שלושה ברצועה. נשאלתי והשבתי, האם הכוונה היא לבצע זאת תחת אש? הפעם הראשונה ששמעתי על הכוונה לפנות את עזה באופן מלא היתה בשיחה של שר הביטחון, שדיווח לי על הכוונה", אמר.

בעקבות הדברים הודיע אורלב שהוועדה תשקול הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית, לבדיקת עבודת המטה שקדמה לקבלת ההחלטה על ההתנתקות.

הוועדה זימנה לדיון גם את שרון, אך הוא סירב, בטענה שהעניין פוליטי ושלא נבחן על ידי המבקר. בתגובה לכך הודיע שטרן שישקול את הבאתו של ראש הממשלה באמצעות פרסום צו הבאה.

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), אמר כי "מטרת הדיון היתה לעצור ולחשוב האם כל המהלך המטורף הזה התקבל בדרך תקינה והגיונית, או בצורת מחטף". מצנע אמר: "אני לא מתרגש. בכל ההיסטוריה של עם ישראל תגלו, שמעולם לא היה דיון ענייני ורציני בנושאים מדיניים וגורליים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ