שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נמרוד אלוני
נמרוד אלוני
נמרוד אלוני
נמרוד אלוני

אחד מסימני הברבריות של תרבות ימינו הוא המרתה של כל התדיינות עקרונית בשאלות חברה ותרבות בהתמקחות תועלתנית שמחפשת את השורה התחתונה: "מה יוצא לי מזה?" "מה אני מרוויח?" כך הם הדברים בשאלות אקולוגיות, שהמנטליות התועלתנית נדרשת להן רק כשמוצגת סטטיסטיקה מאיימת על כך שהחור באוזון העלה את הסיכון לחלות בסרטן העור; כך הדברים בשאלות חברתיות, כשהדיבור על נוראות השליטה בפלשתינאים מתחיל "לקבל היגיון" כשהוא מתורגם למונחים אנוכיים של רוב יהודי וסכנה דמוגרפית. מאחר שההיגיון התועלתני הוא שרווח וקובע בימינו, אז חיוני להשתמש בו כדי להציג לציבור הרחב את המחיר היקר שהחברה הישראלית עומדת לשלם בגין העוני והנחשלות שהיא גוזרת על חלקים הולכים ורבים בתוכה.

ההשתמעות הישירה וההכרחית של העמקת העוני והרחבת הפערים היא פגיעה באיכות החיים של כלל הציבור. איכות חיים קשורה בתחושת ביטחון אישי וקיומי, ברווחה חומרית, בחירויות הפרט וזכויות האזרח, בדיור הולם ובנגישות למשאבי בריאות, חינוך ותרבות. כפי שצמחים ובעלי חיים זקוקים לתנאים הולמים להתפתחות ושגשוג, כך אפשר לומר שקיומם של התנאים החברתיים והתרבותיים הנ"ל מעמידים לבני האדם הזדמנות נאותה לחיים רווחה כלכלית והגשמה עצמית. ואכן, כפי שעולה במדד הפיתוח האנושי של האו"ם, איכות החיים הגבוהה ביותר מושגת באותן מדינות שמקפידות לספק לכלל אזרחיהם את המשאבים הנחוצים להתפתחות אנושית נאותה. במלים פשוטות, במדינות אלה נהנים האזרחים מסטנדרטים גבוהים של ביטחון קיומי, רווחה כלכלית, בריאות גופנית, חופש אישי, השכלה גבוהה וטוהר מידות פוליטי.

בישראל שליש מהילדים חיים מתחת לקו העוני. גרוע מכך, מאות אלפי הילדים העניים הללו רואים היטב מתהומות עוניים ומצוקתם את סימני העושר, הרווחה וההצלחה של העשירון העליון. לכולם כמעט טלוויזיה בבתיהם, ובתוכניות שהשתלטו עליה צופים הילדים בכל פסגות המצליחנות החברתית: עושר חומרי וסטטוס חברתי שלכאורה אי אפשר בלעדיהם, אך שלעולם כנראה לא יהיו בהישג ידם.

במשפחות עניות של ימינו חסרים על פי רוב דברים הרבה יותר בסיסיים בשביל התפתחות נאותה של הילדים: תזונה נאותה, משפחה יציבה, ביטחון כלכלי, השכלה רחבה, עושר תרבותי ותחושת מסוגלות וערך עצמי. בהיעדרם של יסודות אלה גדלה הסבירות שילדים אלה יפתחו דפוסי מחשבה והתנהגות המאפיינים תרבות נחשלת: בתחום הכלכלי, אבטלה ועוני; בתחום המחשבתי, צרות אופקים פשטנית וקנאית; בתחום ההתנהגותי, תוקפנות ועבריינות. במלים אחרות, מיסודה והנצחתה של תרבות העוני משמעה פחות תשתיות השכלה ותרבות, פחות יצרנות כלכלית ופחות אזרחות דמוקרטית.

מן הקיר זועקת הכתובת התועלתנית שהעוני המתרחב יעלה לנו ביוקר רב: איכות החיים תידרדר אל נחשלות העולם השלישי. פחות ביטחון, רווחה, השכלה ודמוקרטיה, ויותר עוני, חולי, בורות, שחיתות ועבריינות.

ולסיום, היגד אחד במונחים מוסריים: "צדק, צדק תרדוף" ודאגה "לגר, ליתום ולאלמנה" (וגם לעני, לחלש ולנכה) אמנם מבטאים כשלעצמם סטנדרטים גבוהים של תרבות מוסרית, אך אין זה מיותר לציין בפני התועלתנים שהקפדה על סטנדרטים ראויים שכאלה מביאה בסופו של חשבון ברכה לכל. ככל שרב יותר טיפוח צלם האנוש של כל אחד ואחת, כך נוצרים ונבנים התנאים לאיכות חיים טובה יותר לחברה כולה.

הד"ר אלוני הוא ראש קתדרת אונסק"ו לחינוך הומניסטי במכללת סמינר הקיבוצים ויו"ר אקדמי של רשת חמ"ה לחינוך ממלכתי-הומניסטי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ