בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מסקנות דו"ח הוועדה: "חקירת ההתנקשות חייבת להימשך"

תגובות

מהארכת כהונת נשיא לבנון אמיל לחוד - ועד להגשת דו"ח מהליס על ההתנקשות בחרירי

להלן עיקרי הדו"ח שהגיש השופט החוקר דטלב מהליס למזכ"ל האו"ם קופי אנאן: מועצת הביטחון של האו"ם קבעה, בהחלטתה מס' 1595 מיום 7 באפריל 2005, להקים ועדת חקירה בינלאומית עצמאית, שמושבה יהיה בלבנון, כדי שתסייע לשלטונות הלבנוניים בחקירת כל ההיבטים של פיגוע הטרור שבוצע ב-14 בפברואר 2005 בביירות, ואשר גרם למותם של ראש הממשלה לשעבר רפיק אל-חרירי ואחרים, וכן תסייע לזהות את המבצעים, המארגנים, נותני החסות ומשתפי הפעולה.

המזכיר הכללי הודיע למועצה כי הוועדה החלה בפעולותיה ב-16 ביוני 2005. הוועדה קיבלה מהמועצה ארכה לביצוע החקירה עד 26 באוקטובר 2005.

במהלך החקירה המועצה קיבלה תמיכה נרחבת מממשלת לבנון והפיקה תועלת רבה מהנתונים שקיבלה מגופים לאומיים ובינלאומיים רבים.

קווי החקירה העיקריים של המועצה התמקדו בזירת הפשע, בהיבטים הטכניים של הפשע, בבדיקת שיחות טלפון, בעדותם של יותר מ-500 עדי ראיה וממקורות והקשרים מוסדיים שבהם בוצע הפשע.

חקירת הוועדה

יש סיבה סבירה להאמין שההחלטה לרצוח את ראש הממשלה לשעבר, רפיק חרירי, לא יכלה להתקבל ללא אישורם של בכירים סוריים מהמגזר הביטחוני והרצח לא היה מתארגן ללא שיתוף פעולה של עמיתיהם בשירותי הביטחון הלבנוניים. מסקנה: באמצעות הציתות המתמיד לקווי הטלפון של חרירי, שירותי הביטחון והמודיעין הסוריים והלבנוניים היו מודעים לתנועותיו ומגעיו.

מסקנה: השאלה אם היו חפירות לפני מלון סנט ג'ורג' נותרה פתוחה, והוועדה לא הצליחה לפתור אותה מעבר לזיכרונותיהם של עדי ראיה מסוימים, שלא קיבלו אישור ממקורות עצמאיים אחרים.

מסקנה: לא היה קשה לאנשים, מחוץ לחוג הפנימי של חרירי, לצפות מה יהיה המסלול שבו תעבור השיירה שלו ב-14 בפברואר 2005. הוואן מסוג מיצובישי קאנטר, שצולם על ידי מצלמות המעקב של בנק HSBC, היה הרכב שנשא את חומרי הנפץ. התרשלותה של ממשלת לבנון, לבצע חקירה נאותה ובדיקה מקצועית מקיפה של זירת הפשע מיד לאחר הפיצוץ, הקשתה על הצורך לענות על שאלות מרכזיות בנוגע לביצוע הפיצוץ, כגון סוג חומר הנפץ שבו נעשה שימוש, ואולי גרמה לאיבוד ראיות חשובות, כגון סרטי וידיאו של מצלמות מעקב.

מסקנה: חקירת כרטיסי החיוג היא אחד העקבות החשובים ביותר בחקירה הזאת, מאחר שיכלה לחשוף את מי שהיה במקום וביצע את הרצח. זהו קו החקירה שיש לבדוק ביסודיות רבה.

מסקנה: אין כל הוכחה שאחמד אבו עדאס (הפלשתינאי שקיבל אחריות על ההתנקשות בסרט וידיאו) היה שייך לארגון שנטען שאליו השתייך בקלטת הווידאו שנמסרה לאל-ג'זירה, ואפילו שארגון כזה היה קיים אי פעם או שהוא קיים כיום. אין כל הוכחה (למעט קלטת הווידאו) שהוא נהג במשאית שבה היתה הפצצה שהרגה את חרירי. הראיה מראה כי יתכן שמר אבו עדאס יצא מביתו ב-16 בינואר 2005 ונלקח לסוריה, מרצונו או שלא מרצונו, ושם נעלמו עקבותיו.

מסקנה: הפיצוץ שהרג את חרירי ועוד 22 אנשים נעשה מעל פני האדמה. לשם כך, נעשה שימוש באלף ק"ג חומר נפץ צבאי לפחות.

מסקנה: אי אפשר עדיין לזהות את האדם או האנשים האחראים לטלפונים לאל-ג'זירה ולסוכנות רויטרס ב-14 בפברואר, או את האדם או האנשים האחראים לקלטת הווידיאו של אבו עדאס.

מסקנה: עקב כל הראיות, כולל קשריו עם אישים חשובים אחרים, ובעיקר מוסטפא חמדאן והמשמר הרפובליקני, שיחות הטלפון שלו ומעורבותו בחקירת אבו עדאס, אחמד עבד אל-עאל הוא דמות חשובה מאוד בכל חקירה.

המסקנות

* הוועדה סבורה שההתנקשות בחרירי ב-14 בפברואר 2005 בוצעה בידי קבוצה מאורגנת היטב, בעלת משאבים ויכולות פעולה רבות. הפשע תוכנן במשך כמה חודשים, ולכן היה מעקב אחר תנועותיו של חרירי, ובוצע רישום מדויק של מיקומם של אנשיו.

* בהסתמך על ממצאי וועדת החקירה והחקירות שיזמה ממשלת לבנון עד כה, ועל סמך ראיות ומסמכים שנאספו וכיווני החקירה שנבחנו עד כה, הצטברו עדויות המצביעות על מעורבות לבנונית וסורית במעשה הטרור הזה.

* עובדה ידועה היא שלמודיעין הסורי היתה נוכחות בולטת, בלשון המעטה, בלבנון עד לנסיגת הכוחות הסורים מהמדינה, על פי החלטת האו"ם 1559. הם גם מינו את ראשי מערכת הביטחון הקודמים של לבנון. בהתחשב בעובדה שסוריה וכוחות הביטחון הלבנוניים שעבדו אתה בשיתוף פעולה חילחלו לעומק המוסדות והחברה הלבנוניים, קשה לדמיין תרחיש שבו תכנון התנקשות מורכבת שכזאת נעשה ללא ידיעתם.

* הוועדה סבורה גם שההתנקשות בחיי חרירי בוצעה בנסיבות של מתיחות ושל קיטוב פוליטי גדול. ההאשמות וההאשמות הנגדיות בתקופה שלפני ההתנקשות, שכוונו בעיקר כלפי חרירי, מחזקות את מסקנת הוועדה, שההתנקשות בוצעה, ככל הנראה, ממניעים פוליטיים. עם זאת, כיוון שהפשע לא בוצע על ידי יחידים, אלא על ידי קבוצה מאורגנת היטב, ייתכן מאוד שגם מעשי הונאה, שחיתות והלבנת כספים היו בין מניעיהם של יחידים שלקחו חלק במבצע.

* הוועדה מאמינה שהחקירה חייבת להימשך עוד זמן מה. בתקופה הקצרה של ארבעת החודשים בהם פעלה הוועדה, רואינו יותר מ-400 אנשים, 60 אלף מסמכים נבדקו, כמה חשודים זוהו ונבחנו כמה כיווני חקירה. עם זאת, החקירה טרם הושלמה.

* הוועדה ממליצה שהמשך החקירה יבוצע על ידי הגורמים המשפטיים ורשויות הביטחון הלבנוניים המיועדים לכך, אשר הוכיחו במהלך החקירה, שעם תמיכה וסיוע בינלאומיים, הם מסוגלים להתקדם ולעיתים אף להוביל את החקירה ביעילות ובמקצועיות.

* לפיכך, הוועדה סבורה שבהסכמתה ועל פי רצונה של לבנון, דרוש מאמץ ממושך של הקהילה הבינלאומית כדי לבסס עקרונות לשיתוף הפעולה והסיוע בנושאי ביטחון ומשפט, יחד עם הרשויות הלבנוניות. הדבר יגביר באופן משמעותי את אמון העם הלבנוני במערכת הביטחון שלו, ואת הביטחון שלו ביכולותיה.

* המפלגות בלבנון בירכו על ההחלטה החדשה להמשיך במינויי הבכירים במערכת הביטחון. היה זה צעד חשוב, שתרם לשיפור היושרה והאמינות של מנגנוני הביטחון. עם זאת, הוא התרחש אחרי חודשים של ואקום במערכת הביטחון, מחלוקות פוליטיות וסקטוריאליות. דרושה עוד עבודה רבה כדי לגשר על הפילוגים בין הזרמים השונים, להתיר את הקשר בין מערכת הביטחון לפוליטיקה ולסדר מחדש את מבנה מערכת הביטחון כדי להימנע מכפילות בין מנגנונים שונים ולחזק את אחריותה לציבור.

* לאחר שראיינה עדים וחשודים ברפובליקה הערבית הסורית, וגילתה שרבות מהראיות מצביעות על מעורבותם של בכירים ממערכת הביטחון הסורית בהתנקשות, הוועדה מסיקה שמחובתה של סוריה לתת דין וחשבון על חלק נכבד מהשאלות הבלתי פתורות. אף כי לאחר היסוס ראשוני, הרשויות הסוריות שיתפו פעולה עם הוועדה במידה מוגבלת, כמה מהמרואיינים ניסו לשבש את החקירה כשמסרו הצהרות כוזבות או בלתי מדוייקות.

נמצא שהמכתב, שכתב שר החוץ של סוריה לוועדה, הכיל מידע שקרי. האמת המלאה על ההתנקשות תוכל להתגלות רק באמצעות חקירה מקיפה ואמינה שתתבצע בפתיחות ובשקיפות, על פי כל אמות המידה הדקדקניות הבינלאומיות.

* בעקבות חקירת הוועדה עד היום, נעצרו כמה אנשים באשמת קשירת קשר לרצח או פשעים אחרים, הקשורים להתנקשות במר חרירי וב-22 בני אדם אחרים. הוועדה סבורה, כמובן, שיש להתייחס לכל האנשים, לרבות אלה המואשמים בפשעים חמורים, כאל חפים מפשע, עד שיוכח אחרת במסגרת משפט הוגן.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו