שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

האם האותיות שהתגלו על לוח אבן ליד לכיש הן הכתב העברי הקדום ביותר?

עמירם ברקת
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמירם ברקת

תגלית ארכיאולוגית נדירה עשויה לשפוך אור על התפתחות הכתב העברי הקדום. מדובר בלוח אבן שעליו חקוקות 22 אותיות, שהתגלה לאחרונה באתר החפירות הארכיאולוגיות תל זית, מערבית ללכיש. לדברי קבוצת חוקרים מארה"ב, הלוח, שנכתב לפני כ-3,000 שנה, הוא הכתב העברי הקדום ביותר שהתגלה מעולם. עם זאת, מומחים בישראל מטילים ספק אם אכן ניתן לסווג את כתב היד כעברי.

הפרופ' קייל מק'קרטר, מחשובי הפליאוגרפים (חוקרי כתבי יד עתיקים, ע"ב) בעולם זיהה את כתב היד שנמצא ככתב עברי קדום. בדיקות שערכו החוקרים קבעו, כי כתב היד הוא מהמאה העשירית לפני הספירה. על פי הגישה המקובלת במחקר, זוהי תקופת ממלכת דוד ושלמה. מנהל אתר החפירות, הארכיאולוג האמריקאי רון טאפי, סיפר ל"ניו יורק טיימס" כי כל כתבי היד העתיקים באזור, בהם גם כתב היד היווני, התפתחו מכתב היד שהתגלה בתל זית.

אולם לדברי מומחים בישראל, הכתב העברי הקדום, שהתפתח מכתב היד הפיניקי, שונה מכתב היד המוכר לנו כיום, המכונה כתב היד היהודי, שהתפתח מהשפה הארמית בתקופת בית שני. לדברי הפליאוגרף הפרופ' יוסף נוה, כתב היד העברי הקדום נוצר רק באמצע המאה התשיעית לפני הספירה. נוה מציין כדוגמה ממצא מפורסם מהמאה העשירית המכונה "לוח גזר" - אבן גיר שעליה חקוקים שמות החודשים העבריים. לדבריו, "'לוח גזר' נכתב על ידי עברים, אבל הכתב הוא כתב פיניקי". אולם נוה מציין, כי מרבית החוקרים סבורים ש"לוח גזר" אכן כתוב בכתב עברי. לפי גישת חוקרים אלה, התגלית מתל זית תיחשב לכתב העברי הקדום ביותר, רק אם יתברר שקדמה ללוח גזר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ